'i.Iil Dll If/ f-RCHlEP. Een Eucharistisch Triduum voor zieken te Schiedam. Het opgraven van het gebeente der H. Liduina in 1615 te Schiedam. van verschillende parochiën. Bij het samen stellen daarvan zijn verschillende menschen ge vraagd, die veel voor St. Liduina en haar ver eering voelden, maar die meenden voor dat werk minder geschikt te zijn. Op hun belangstelling en steun konden we rekenen, maar anderen, jongeren, zouden dat, werk beter kunnen ver richten. Zoo ontstond het comité in zijn tegen- woordigen vorm. En waar allen zich beijverd We vroegen aan Mgr. den Bisschop, voortaan op Dinsdag om 7.15 te. beginnen mei de Uitstelling van hel Allerheiligste, dan le houden de stille H. Mis ter eere van St: Antonius en daarna om 8 uur de gezongen H. Mis ter eere van Si. Liduina. 't. Werd alles welwillend toegestaan. Om nu te zorgen, dat die gezongen H. Mis ook waarde hebbe voor alle Roomsche Schiedammers, wil het St. Liduina-comité een fonds vormen, Aan de H. Liduina worden door Christus zeiven de H.H. Sacramenten der Stervenden toegediend. (Retabel van het St. Liduina-Altaar in het Frankenland- ontwerp Cuypers). ^lebben overeenkomstig hun kunnen, daar vond de HoogEerw. Deken, in wiens hand we na de tentoonstelling ons mandaat legden, niet. het verzoek een „permanent St. Liduina-comité" te benoemen, geen termen om anderen te gaan zoeken voor dat voortgezette werk. „Van uw belangstelling hebt ge allen voldoende blijk gegeven" „met reden meen ik te mogen ver wachten, dat ge in dien geest zult doorwerken", aldus zijn HoogEerwaarde. Dat wil echter volstrekt niet zeggen, dat wij meenen, dat wij alleen weten hoe het behoort, of dat andere helpers niet volop welkom zouden zijn Integen deel in onze werk-statuten komt een bepaling, dat we minstens 7 leden moeten hebben, liefst uit alle parochies, maar dat „minstens" sluit geenszins vermeerdering uit. Ja, zelfs als Koomsch Schiedam wil reagéeren op dé hier volgende plannen, dan zullen er zeker sub commissies moeten komen, die elk voor zich een tak van dienst voor hun rekening zullen nemen. We hopen van harte, dat men in dien zin onze plannen zal lezen en beoordeelen. Als iemand dan voor een of ander voelt, hij of zij kan er zeker van zijn, dat wé hen gaarne een plaats zullen inruimen in het werk-comité voor St. Liduina. En nu komen die plannen, die werkelijk niet klein zullen blijken. 1. Hel vormen van een li. Mis-fonds. We spra ken in onzen „terugblik" reeds over het trouw, bezoek aan de H. Mis van 9 uur op Dinsdag in de St. Liduina-kapel. Het verdroot ons echter, dat we daar ten hoogste 41 menschen plaats konden bieden en dat de overigen „rondom" de kapel maar een plaats moesten zoeken. Vervolgens is het duidelijk, dat velen niet om 9 uur meer ter kerke kunnen komen, die gaarne, op een vroeger uur St. Liduina zouden willen vereeren. Het ergste was, dat velen eerst de II. Communie gingen ontvangen in de kerk om dan te bemerken... dat voordien in de inmiddels volgeloopen kapel geen plaats meer was Daar moest een oplossing gevonden wor den We meenen die oplossing gevonden te hebben op deze manier liet persoonlijk in tiem vereeren van de H. Liduina blijve geschieden in het zeer devote kapelleke, haar ter eere gebouwd maar de plechtige vereering van Schiedam op Dindag verhuize naar de kerk We vroegen een bespreking aan met den Hoog Eerw. Deken en stelden voor „Wees zoo goed en laat voortaan de gezongen H. Mis van Dinsdag om 8 uur worden de H. Mis ter eere van St. Liduina". Zijn HoogEerw. stemde met ons plan in en Z. D. H. de Bisschop van Haarlem verleende de gunst, dat lederen Dinsdag om 8 uitl een gezongen H. Mis mei uitstelling van hel Aller heiligste mocht worden gecelebreerd Ier eere van SI. Liduina. Maar dan komt St. Antonius in 't gedrangOch wij stonden op dit standpunt, dat in den Hemel geen jalousie bestaat, dat St. Antonius onze H. Liduina geluk zal hebben gewenscht, dat hij wijken mocht voor Haar, die in Schiedam toch zeker den voorrang ver dient, maar bovendien, we hebben gezorgd, dat St. Antonius tóch zijn gerechtigheid zou hebben. waardoor die H. Mis wekelijks kan worden ge celebreerd voor algemeen Schiedamsche belangen. We stellen ons St. Liduina voor als levend onder ons en voortzettend haar mooie offer leven voor anderen. Zij bad voor haar mede burgers, voor de zondaren, voor de priesters, voor de geloovige zielen. Zij bad en leed daar voor. Welnu, we willen haar nu in haar glorie laten bidden met den geofferden Christus op het altaar voor gelijke doeleinden! De H. Mis van Dinsdag zal dus zijn „voor de geestelijke en tijdelijke belangen van Schiedam", „voor de bekeering der zondaren", „voor de geloovige zielen", „voor goede Priesters" enz. leder kan dus die II. Mis bijwonen en daar zijn particuliere intenties maken van die algemcene bepaling. Ieder heeft zijn eigen geestelijk en tijdelijk belang ieder heeft zondaren te bekeeren ieder heeft geloovige zielen te verlossen ieder heeft priesters te helpen in hun verantwoordelijke zending. Wat een mooie gelegenheid om ge meenschappelijk niet en door St. Liduina al die belangen te behartigen I II. Het slichten van een SI. Liduina-beurs. Eigenlijk moest die beurs heeten „de beurs van Jezus". Nu weet iede.een opeens, wat we be doelen Maar we vonden het niet passend den Zoeten Naam daarvoor te gebruiken iedereen zal dat billijken en in „St. Liduina-beurs" de bedoeling apprecieeren. Oorspronkelijk was het dan toch ook de beurs van Liduina. Wat zij kreeg, werd voor anderen bestemd. En Jezus zegende die edelmoedigheid en maakte, dat haai eenmaal gevulde beurs nooit leeg raakte. Datzelfde ver trouwen ook wij nu Als wij eenmaal die beurs hebben gesticht, dan zullen zij en haar Hemelsche Bruidegom zorgen, dat hij gevuld blijve. Waar voor die beurs dienen moet? Och, St. Liduina moet weer onder en met ons gaan leven en zoo moeten de armen, de zieken en andere nood lijdenden weer van St. Liduina's vrijgevigheid gaan profifeeren. Dat begint morgen al Op St. Liduinadag, 14 April dit jaar, zullen alle, door de St. Yincentiusvereeniging bezochte ge zinnen een extra-bedeeling ontvangen. Tijdens haar leven werden die uitdeelingen gedaan in het huis der Heilige. Ook daaraan zullen we ons aansluiten Al die beiiachte gezinnen krijgen een bon, waarop ze hun gaven kunnen ont vangen bij de Zuslrs van lid SI. Liduina- gesticht. Een wél middeleeuwsche herleving van een heerlijk liefdewerk Op deze plaats tusschen haakjes een woord van dank aan de goede Zusters, die dat werk wel op zich wilden nemen- Iedereen begrijpt, dat deze beurs tot onbe grensde mogelijkheden leiden kan We hopen Armbestuur en St. Vincentiusvereeniging in den loop der Lijden trouw te kunnen helpen in hun mooie liefdewerken 't spreekt vanzelf, dat wij niet zelfstandig, maar in onderling overleg zullen arbeiden. III. Hel slichten van een museum-fonds. Er is door de tentoonstelling van verleden jaar ge bleken, dat er heel wat te verzamelen valt lang niet alles was daar aanwezig, doch wat er was, zou reeds een aardig museum geweest zijn. Zooveel mogelijk verzamelen van alles, wat er was en is of komen zal over onze geliefde LIeilige dat is het doel van ons nmseum-fonds. En hier mogen we weer verwijzen naar „terugblik", om te doen zien wat het eerste jaar werd be reikt voor stillen arbeid mag dat een succes heeten. In overleg met het bestuur der R. K. Leeszaal zal op de studiezaal, zoodra mogelijk een kast worden geplaatst, waar voorloopig het resultaat van ons werken op dit gebied zal worden ondergebracht, 't Zal daar, gewaar merkt met ne-| venstaand vig net, den belang stellenden ter inzage kunnen worden gegeven, totdat, hopen we spoedig, een de finitieve mu seuminrichting ook deze werken zal opeischen. Daar zijn nóg meer plannen in voorbereid ing U moet weten,, dat het comité aan het slagen van wat we beschreven, geen oogenblik twijfeltDe sympathie, die we tot nu toe ondervonden, is daar de wettige reden toe. Stille belangstellen den stelden ons de middelen ter hand om te doen wat gedaan werd een publieke actie zal niet anders dan zegenrijker werk kunnen op leveren. Dus 't kost weer geld Ja, zonder geld is niets te bereiken, maar we hebben geen haast We stellen geen sommen vast: zooveel of zooveel moet er zijn. Neen, we vragen een jaarlijksch giftje maar, en als dan de deelneming, zooals verwacht mag worden, algemeen zal zijn, dan kunnen we met een minimum contributie van 25 ets. per jaar heel en heel veel bereiken Wc zeggen minimum contributie, want als ieniand „uit dankbaarheid voor verkregen gunst" of „om een gunst te Verkrijgen" aan bovenstaande wil meerwerken. dan zijn grootere gaven zeer welkom. De een voelt voor dit, de ander voor dat. Maar hier is voor elk wat wils. Men kan zijn contributie gewoon afdragen, dan beschikt het comité „naar behoefte". Men kan echter ook voor een bepaald fonds voelen en dan wordt daarvoor de gift aangewend. Vol vertrouwen op St. Liduina's voorspraak gaan we het nieuwe jaar beginnen, zeker, dat veel van het ontworpen plan spoedig verwezen lijkt zal zijn. Men kan zijn giften aan de comité leden ter hand stellen of „incognito" inzenden we laten alle de namen nog eens volgen, maar wijzen daarbij speciaal op twee hunner, die gaarne zullen boeken de heer C. Kramers, Singel, 159 1ste penningmeester en mej. Th. Mel- chers, Nassaulaan 53, 2e penningmeesteresse. De anderen zijn L. Ph. J. Paulussen, voor zitter; Pater C.D. van Dijk, onder-voorzitter de heeren P. en Th. Groenendaal, le en 2e secretaris en de heer A. Leusen, archivaris. Behalve de jaarlijksche feestnovene en de plechtige viering van St. Liduina-dag, zullen er dit jaar dat is reeds zoo goed als zeker nog andere plechtigheden plaats hebben, die ons inzicht, in St. Liduina's leven en heerlijke roeping, op treffende wijze zullen verdiepen. Er zal namelijk dezen zomer in de O.L. V. Vi sitatie-kerk een Eucharistisch Triduum voor zieken gehouden worden, zooals dat verleden jaar geschiedde te Bloemendaal, Amsterdam, Nijmegen en 's-Gravenhage. En waarlijk, ik geloof dat er moeilijk een plaats te vinden is in Nederland, voor 't houden van zoo'n Triduum méér geschikt, als wel Schie dam, en in 't bijzonder de kerk, waar de H.H. Reliquien berusten van onze stadsheilige St. Liduina. Immers het is een Triduum voor zieken, die, naarmate zij in hun lijden het rechtvaardig oor deel Gods inniger erkennen, aanbidden en bemin nen, ook een inniger gelijkenis vertoonen met den lijdenden Jezus, van wiens Lichaam zij de lijdende ledematen zijn. Het is een Triduum voor zieken, die ook een nniger gelijkenis vertoonen met den verlossen- den Jezus, naarmate zij door hun lijden, in en met Hem, vuriger verlangen het Apostolisch Ideaal te verwezenlijken, dat ook Zijn Ideaal was, n.l. door Lijden de wereld te Verlossen. En zou er nu, voor 't houden van zoo'n Tri duum, een schooner plaats te vinden zijn dan bij de Reliquien van onze lijdensheilige, die op zoo innige wijze de Apostolische Roeping van het lijden heeft doorvoeld, en haar op zoo held haftige wijze heeft vervuld Vervolgens, het is een Eucharistisch Triduum. En is Liduina nu ook niet een Eucharistische Heilige bij uitstek Immers Zij had zoo grooten honger naar de LI. Communie, dat Zij meende te moeten ster ven, als deze haar niet dikwijls genoeg kon wor den toegediend. Zij zag in de II. Communie haar grootste kracht en Genadebron, en als Zij jaren achtereen geen gewoon voedsel tot zich nemen kon, dan was het dit Hemelsch voedsel waardoor ook haar lichamelijk leven op wondere wijze werd in stand gehouden. En dan, hoe heerlijk is haar Eucharistische Bruidegom haar vurig verlangen tegemoet gekomen, als Hij gekruisigd haar ver scheen, en daarna, Zich omvormend in een H. Hostie, haar geestelijken honger stilde. ■Ja, een Eucharistisch Triduum voor zieken zal in Schiedam geheel op haar plaats zijn. Wij zullen dat gewaarworden als wij straks de zieken van Schiedam en omgeving, op draagstoe len of loopend, zullen zien binnengaan in de O.L. V. VisitatiekerkWij zullen dat begrijpen als wij vereenigd met die zieken, in gezelschap van de H.H. Reliquien onzer stadsheilige, en Vooral in tegenwoordigheid van den Eucharistischen Koning, de heerlijke Liturgische plechtigheden zullen volgen, die door de II. Kerk speciaal voor de zieken zijn vastgesteld, li Pastoor Willenborg zégt hierover naar aan leiding van het Eucharistisch Triduum in zijn parochie te Bloemendaal „Immers al wat de H, Kerk in hare Litur gie voor de zieken bezit in het Missale de IJ. Mis voor de zieken in het Rituale de ze geningen, de gebeden, de vijf Psalmen en Evan geliën, de wijding van genees- en verbandmid delen, van olie en wijn voor de zieken, de plech tige handoplegging, de processie en de zegenin gen met het Allerheiligste wat is het anders dan Jezus'werking onder de Zieken Deze waarheid leeft zoo bewust in het hart der geloovigen, dat niemand het vreemd gevon den heeft en iedere geloovige het als vanzelf sprekend vindt op hejt schilderstuk, door de zieken als dankbare herinnering aan het le Eucharistisch Triduum te Bloemendaal ge schonken, Jezus voorgesteld te zien met het kasuifel omkleed, de II. Communie uitreikend aan een zieken man Jezus in toga, surper- plie en stool een ziek kind de handen opleg gend, Jezus in albe en koorkap en velum een zieke vrouw zegenend met den monstrans. Het zijn de drie meest ontroerende momen ten van het Triduum, waarin de zieken ver zadigd werden met zulk een overvloed van vertroosting, dat tranen van vreugde vloeiden over de wangen van zieken en gezonden. Ja wij beleefden het Evangelie als een He mel op aarde. Zoo was Jezus drie dagen lang met Zijn bevoorrechte lievelingen de zieken, - en de groote menigte gezonden, volgde Jezus met oogen en hart, met gebed en zang, met gejuich en jubel, wijl zij de teek enen zagen van Jezus' werking over de zieken." En nu, wat zijn de vruchten van zulk een Iriduum? De eerste vrucht zal de verdieping van het Eucharistisch leven zijn bij de zieken, maar zeker ook bij de gezonden die met het Tri duum meeleven. Vervolgens zullen de zieken beter de groote kracht beseffen, van hun gemeenschappelijk slachtofferschap met en in Jezus, omdat zij ge sterkt worden door de Genade die de LI. Liturgie in die dagen over hen afroept, door de toespra ken die aan de plechtigheden worden toegevoegd, en ook omdat zij gesterkt zullen worden aan elkanders Apostolischen ijver en hier bij de H.H. Reliquien in 't bijzonder aan de Apostolische heldhaftigheid van St.. Liduina. En dan de vruchten van hun geduldig ge- dragerï lijden, van hun vrij willig medeslachtoffer schap met den gek ruisten J ezus, die vruchten zullen ongetwijfeld talrijk zijn, voor den uit groei van Christus Rijk, de H. Kerk, voor de bekeering van al'gedwaalderi en ongeloovigèn, en tot verlossing der Zielen in liet Vagevuur. Ik wil dit artikel eindigen met 't geen pastoor Willenborg over de vruchten van het Triduum zegt „En de vrucht van het Triduum Ik zou U slechts behoeven te toonen het gouden boek met 120 handteekeningen, elk met een kort onderschrift, geschreven door de zieken zelf op den sluitingsdag, (v.h. Triduum te Bloemen daal)., zooals ik dit aan Monseigneur den Bis schop van Haarlem mocht toonen. Met tranen in de oogen las Mgr. van het eerste tot het laatste onderschrift, overvloeiend van geluk, dankbaarheid en vreugde. De kostelijkste, blijvende vrucht, de vrucht van hqt Apostolaat der zieken, zien wij reeds ontluiken, in deze en dergelijke onderschriften „Al mijn lijden, voor de priesters." „God schenke Bloemendaal een Eucharistisch leven." Op het Bagijnhof (te Amsterdam) stond een gezonde jonge man, die getuige was geweest van de zegening der zieken „Ik ben genezen" zeide hij tot iemand, die naast hem stond. „U genezen U is toch gezond „Mijn ziel is genezen", was zijn antwoord. Hij had God, hij had zijn geloof terug ge vonden." N. Iedere zieke afzonderlijk ontvangt tijdens dit tri duum de zegen met het Allerheiligste, zooals dat te Lourdes geschiedt. In de St. Janskerk, te Schiedam, was in April 1433 het stoffelijk overschot van de IJ. Liduina (Liduina Pietersdr.) ter aarde besteld. Sedert deze begrafenisplechtigheid heeft ka tholiek Schiedam Liduina's grafstede in hooge eere gehouden en er voor gezorgd, dat op haar graf een fraaie zerk werd neergelegd, waardoor Liduina's laatste rustplaats door stadgenoot en vreemdeling' duidelijk van de andere graven in de kerk kon worden onderscheiden. Tafereelen uit haar wonderlijk leven, door bekwame kunstenaarshand gemaald, kregen een plaats in de nabijheid van haar graf. Tijdgenooten van Liduina hebben haar levens geschiedenis te boek gesteld. Zoowel in hand schrift als in druk zijn deze boeken voor het na geslacht bewaard gebleven. Het „Vita Liduinae" neemt niet alleen in de manuscripten- en incu nabelenverzamelingen, maar bok inderdaad in

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 6