Kasteel Jet Onweersnest" DMGBLMD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN* FEUILLETON. 49ste Jaargang. Donderdag 15 April 1926. No. 14530 Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 68085 Postbus 33. Abonnementen per 3 maanden 2. /O, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 1—5 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een band, voet of oog 200 bij dood f 200 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een^qsvingei^;_flj_6ij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door deN.Holl.Algem.Verz. bank Schiedam Buitenlandsch Nieuws. DUITSCHLAND EN RUSLAND. Mededeelingen der Duitsche autoriteiten. Door de Duitsche autoriteiten zijn mededee lingen, betreffende de onderhandelingen over een conventie tusschen Duitschland en de Sovjet- regeering, waarvan in de pers van vandaag gewag is gemaakt, aan Londen en andere hoofdsteden gedaan. De conventie is nog niet afgesloten, maar vernomen wordt, dat er geen sprake van is dat de betrekkingen der betreffende mogendheden met eenige andere mogendheid of mogendheden er door zullen worden gewijzigd. Tegelijkertijd is het aan de Britsche regeering volkomen dui delijk gemaakt, dat Duitschland niet het voor nemen heeft, hetzij de bepalingen van het covenant van den Volkenbond of zijn verplich tingen op grond van de door Duitschland te Locarno geteekende documenten te veronacht zamen. Aangenomen kan dus worden, dat de Locarno- verdragen geen gevaar loopen gecompromitteerd te worden, dat Duitschlands houding ten opzich te van artikel 16 van het handvest van den Volkenbond in den zin, zooals te Locarno aan gegeven, ongewijzigd blijft en dat de kwestie van een verdrag van onbeperkte neutraliteit buiten beschouwing blijft. Ten gevolge van de ontvangen verzekeringen vertoonen Britsche officieele kringen geen nei ging, reeds bij voorbaat te verwachten, dat de gevolgen van de voorgestelde Duitsch-Russische overeenkomst nadeelig zouden zijn voor de goede betrekkingen in Europa. De openhartigheid, waarmede de inlichtingen zijn verstrekt, wordt als een gunstig contrast beschouwd met de han delwijze, gevolgd bij het sluiten van het verdrag van Rapallo. Deze gewijzigde methode wordt, als een nieuw bewijs beschouwd van de verbeterde betrekkingen tusschen Duitschland en de andere onderteekenaars van het verdrag van Locarno, een geest, die eenigen tijd later te Genéve duide lijk aan den dag trad bij het publiceeren van het onderteekende communiqué, waarin de solidari teit van de Locarno-mogendheden werd beves tigd. ENGELAND. De mijnwerkerscrisis. Tot op dit oogenblik is de situatie in het steenkoolconflict nog dezelfde als gisteravond. De executieve der mijnwerkersfederatie heeft heden aan de besturen der districtsfederaties opdracht gegeven, geen onderhandelingen te voeren met de districts-afgevaardigden der eigenaars over de nieuwe loonvoorstellen, welke dezen nu zullen aanbieden. Het conflict blijft dus op het doode punt, terwijl heden reeds in sommige mijnen de aankondigingen zijn aan geplakt, dat de huidige loonregeling op 1 Mei a.s. vervalt. Men verwacht nu den eersten stap van de regeering, die hedenmorgen in een kabinets zitting de kolencrisis in haar geheel besproken heeft. Het is mogelijk, dat nog hedenavond deze eerste stap zal worden gedaan, daar men aan de mijnwerkersleiders verzocht beeft, een der leden der regeering, waarschijnlijk den premier zelf, vanavond in het Lagerhuis te ontmoeten. Waar men inderdaad op wacht, is de ver klaring, hoeveel de regeering zal willen betalen om de twee partijen er toe te brengen de uiterste 53) Mistress Rocke voleindde de lezing van dezen brief en zag toen haren zoon aan zonder een woord te vinden, om haar verbazing uit tedruk- ken. Moeder, zeide deze, dokter Day en zijn beminnekijke dochter verzekerden beiden, dat zij het niet buiten u kunnen redden. Zij hebben een groot personeel, maar de oude huishoudster begint kindsch te worden en is niet langer in staat haren dienst naar behooren te vervullen. Maar jij, m'n jongen, hoe zal jij hier alleen leven vroeg mistress Rocke. O, daarvoor is gezorgd, dat wil zeggen, dat er geen spraak van is, dat ik alleen hier zal achterblijven. Mijnheer Day verlangt dat ook ik bij hem kom inwonen. Hij zegt, dat hij mij altijd dadelijk bij de hand wil hebben dit zou voor ons tweeën en voor hem veel gemakkelijker zijn. Een twijfelachtig lachje was het eenige ant woord van mistress Rocke. En dan, moeder, als gij eens miss Day ziet Haar vader noemt haar Clara. Nooit paste deze naam beter aan een jong meisje, dan op haar. Zij is schoon als een zonnige lentedag. En haar stappen, een lockout of een staking, ongebruikt te laten. De industrieele commissie van het vakver- eenigingscongres blijft een matigenden invloed op de mijnwerkers uitoefenen. De commissie heeft verklaard, dat algemeene steun van de vakbeweging bij een eventueel conflict slechts verleend kan worden, als het volkomen vast staat, dat de uiterste pogingen in het werk zijn gesteld, om een vredelievende oplossing te ver krijgen. Zooals gisteren reeds medegedeeld, heeft de internationale federatie van Transportarbeiders defmitieven steun toegezegd, om den export van steenkool naar Engeland te voorkomen. Wat echter de Internationale mijnwerkersfederatie zal doen, staat nog niet vast. GRIEKENLAND. Begenadiging. Naar de „Vossische Zeitung" uit Athene ver neemt, heeft minister-president Pangalos de drie ter dood veroordeelde officieren, die den opstand te Saloniki hebben geleid, begenadigd. Pangalos verklaarde, dat zijn regeering op zulk een hechte basis berust, dat er geen opstand meer te duchten is. De lezing der Grieksche legatie. Naar de Grieksche legatie in Den Haag mede deelt, is de beteekenis der muiterij te Saloniki schromelijk overdreven. Op grond van zeer be trouwbare berichten kan worden verklaard, dat de geheele beweging uitging van vij f officieren en twee honderd man. Binnen eenige uren was de muiterij onderdrukt en gaven de muiters zich onvoorwaardelijk gevangen. Alle berichten om trent zoogenaamde bloedige ontmoetingen tus schen de muiters en geregelde troepen, omtrent het bombardeeren van de stad en omtrent het uitbreken van onlusten in andere deelen van Thessalië en Epirus, zijn uit de lucht gegrepen. In geheel Griekenland heerscht volmaakte rust. MAROKKO. Wapenstilstand? Een telegram uit Rabat aan de „Petit Parisien' meldt, dat de troepen, die gedurende de laatste weken in de richting van Fez waren getrokken, nadat zij in dorpen in het binnenland en van de kust hebben overwinterd, nu langs alle wegen gedirigeerd worden naar het front van de Fran- sche posten in de eerste linie. De bedoeling is eventueel direct het offensief te beginnen. Volgens een bericht uit Tanger aan de „West minster Gazette" verwacht men, dat de wapen stilstand morgen zal worden geproclameerd. CHINA. De bezetting van Peking. Uit Peking wordt geseind, dat gisteren een der generaals van Woe Pei foe met zijn troepen het militaire kamp van Nan-Yoean bij Peking heeft bezet. Groote afdeelingen van dit gedeelte van het leger van Woe-Pei-foe zijn in de voorstad Pro-ma-Tsjang aangekomen. De strijd duurt nog op verschillende plaatsen voort. Tegen 't bolsjewisme. Een bericht uit Moekden meldt, dat Tsjang- T so-Iin onlangs in een |interview heeft gezegd, dat het eenige doel van den huidigen oorlog is, het bolsjewisme in China uit te roeien. Zoodra hij dit plan heeft uitgevoerd, zal hij zich terugtrek ken op zijn gebied, ten Noorden vandenGrooten Muur. I sjang-Tso-lin verklaarde, dat de kwestie van een presidentschap voor China hem niet lachje 1 Ach, moederlief, als u eens wist hoe aan- minnelijk, hoe zacht en aanvallig dat is Het dringt bezielend en verwarmend in 't gemoed en wie het ziet, moet wel veel van dat lieve kind houden. Mistress Rocke lachte opnieuw over de geest- dril tige opgewondenheid van haar zoon, zonder er nochtans veel gewicht aan te hechten, want voor haar was Traverse immers nog maar een kind. Nu, moeder, ik wil hopen, dat gij het aan bod van dien goeden dokter niet afwijst, riep Traverse. Ik weet het nog niet, mijn zoon. Het komt zoo onverwacht en is daarbij zoo ernstig, zoo gewichtig, dat ik er eerst eens over moet naden ken. Maar u zult dan toch zeker wel voor mor gen besluiten, niet waar, beste moeder? O, ik smeek u er om, want ik moet morgen uw ant woord aan den dokter brengen, ja, ik moet, her haalde de ongelukkige jongen. Ik ben bang, lieve 1 raverse, hernam mis tress Rocke, dat het voorstel van den dokter slechts een list is, om daarohder zijn ookmerk ons een weldaad te bewijzen -te verbergen en dat hij in werkelijkheid mijne diensten in 't geheel niet noodig heeft. Bovendien is er nog een ander bezwaar, voegde juffrouw Rocke er haast onwillekeurig aan toe. Er zou mogelijk licht iemand mij op zekeren keer er een verwijt interesseert. Hij geloofde echter wel, dat het land om een sterken man vraagt. L i-T sjang-lin gevlucht? Beweerd wordt, dat Li-Tsjing-lin gevlucht is naar de Japansche concessie ten gevolge van een twist met. de zonen van Tsjang-Tso-lin. Deze hebben hem bij feen bespreking op Maandag 1.1. beschuldigd van samenzwering tegen Tsjang. ALLERLEI. Uit Parijs De bladen zijn eensgezind van meening, dat de toon van het antwoord van Tsjitsjerin aan den Volkenbond, betreffende de ontwapeningsconferentie, arrogant is, terwijl sommige bladen van een beleedigend antwoord spreken. Het „Oeuvre" zegt, dat de bedoeling van Tsjitsjerin schijnt te zijn, om de conferentie te doen mislukken en verwarring tot stand te brengen. Voorts schijnt hij te willen trachten met Duitschland een groot Oostelijk militair bloc te vormen tegen den Volkenbond. Uit Athene De buitengewone krijgsraad heeft wegens de muiterij te Saloniki een derde doodvonnis geveld tegen den luitenant-kolonel Bakirdjis. Uit Boedapest. Volgens de bladen is de Hongaarsche regeering begonnen maatregelen te nemen tegen de geheime genootschappen. Uit Peking. Volgens hier ontvangen berich ten is het Belgische katholieke zendingsstalion te Kiangsoe door bandieten aangevallen en afgebrand. Uit Moskou wordt gemeld, dat op een kaap bij Wladiwostok een reusachtig groot standbeeld van Lenin zal worden opgericht op de wijze van het vrijheidsbeeld voor New York. Uit Dublin. De Valera heeft een nieuwe republikeinsche partij opgericht. Er bestaan dus thans twee Iersche republikeinsche partijen. Binnenland. Hoofdstembureaux. Bij Kon. besluit van 12 dezer zijn, voor het tijdperk van 16 April 1926 tot 15 April 1930, benoemd bij het hoofdstembureau ter verkiezing- van 4e leden van de Tweede Kamer der Staten- Generaal, in Kieskring V (Rotterdam) tot lid H. W. D. Hellebrekers, lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland, te Rotterdam II. N. Schuitema, assuradeur, te Rotterdam K. A. Warmenhoven, lid van den raad der gemeente Rotterdam A. B. de Zeeuw, wethouder der gemeente Rotterdam tot plaatsvervangend lid A. J. ten Hope, lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland, te Rotterdam mejuffrouw mr. M. Koderitsch, advocaat en procureur, te Rotterdam J. Schou ten, wethouder der gemeente Rotterdam Kieskring VI (Den Haag) tot. lid E. Eders- heim Bzn., bankier, te 's-Gravenhage mr. J. H. Verschoor, advocaat, te 's-Gravenhage mr. J. Id. Andries, lid van den Voogdijraad te 's- Gravenhage W. de Vrind Jr., bouwkundig ingenieur, te 's-Gravenhage tot plaatsvervangend lid W. J. Boucher, boekhandelaar, te 's-Gravenhage S. F. Louwe- rens, directeur eener naamlooze vennootschap, te 's-Gravenhage J. A. H. de Voort, referen daris ter gemeente-secretarie van 's-Gravenhage Kieskring VII (Leiden) tot lid Aug. L. Reimeringer, wethouder der gemeente Leiden J. Hirschig, leeraar aan de hoogere burgerschool met 5-jarige cursus te Leiden A. Couvee, te Leiden J. A. Bots, te Leiden tot plaatsvervangend lid mr. E. M. Meijers, van kunnen maken, dat ik in een vreemd huis een ondergeschikte betrekking heb aangeno men. Dan moet die „iemand", wie hij ook moge zijn, u zulk een plaats verschaffen, dat u geen armoede hebt te lijden en anders zijn mond hou den riep Traverse met levendigheid. Moeder, ik geloof, dat het verkeerd gehandeld zou zijn, om de hulp af te wijzen, welke de Voorzienigheid ons zendt. Lieve Traverse, ik zal over de zaak tot morgen nadenken en God zal mij het juiste be sluit doen nemen. Daarbij bleef het voor heden. De avond werd door Traverse besteed, om aan zijnen vriend Herbert in West-Point een langen brief te schrij ven, waarin hij veel van dokter Day en nog meer van Clara vertelde, wier schoonheid hij, zonder het zelf te weten, met zeer levendige kleuren schilderde. Den volgenden morgen aan 't ontbijt, deelde mistress Rocke haren zoon haar besluit mede. Het luidde toestemmend. Traverse, zeide zij breng den dokter aan 't verstand, dat ik zijn welwillend aanbod wel weet te schatten en dat ik met een dankbaar hart het althans voorloopig aanneem. Ik zal, bij wijze van proefneming, een maand lang bij hem gaan wonen. Gelukt bet mij, mijnen dienst naar behooren en tot zijn algeheele tevredenheid te vervullen, dan kan hij verder over mij beschik- hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden mr. D. A. van Eek, te Leiden F. G. Rossier, referendaris ter gemeentesecretarie te Leiden Kieskring VIII: (Dordrecht) tot lid: mr. J. Jonker Phzn., advocaat en kassier, te Dordrecht D. A. Smits, lid van den raad der gemeente Dordrechtmr. LI. Heuvelink, rechter in de arrondissementsrechtbank te DordrechtP. A. M. Ie Maire, lid van den raad der gemeente Dordrecht tot plaatsvervangend lid K. Wieringa, te DordrechtJ. C. Redelé, fabrikant, te Dordrecht; J. A. Stoop van Zwijndrecht, te Dordrecht. Het Nederl.-Belgisch verdrag. Van officieele zijde wordt te Brussel catego risch tegengesproken, het bericht van de Libre Belgique", omtrent een onderhoud van den Belgischen gezant te 's-Gravenhage, met mi nister Vandervelde, in zake het Ned.-Belgisch verdrag. Het kanaal Antwerpe nM o e r d ij k Aan het „Hdbl." wordt gemeld, dat de nadere besprekingen tusschen ambtenaren van het Nederlandsche en het Belgische ministerie van buitenlandsche zaken mede loopen over wijziging van het profiel van het kanaal Antwerpen— Moerdijk. Duitseh-Nederlandseh arbitrageverdrag Naar aanleiding van het rapport, dat de com missie van advies voor volkenrechtelijke vraag stukken heeft uitgebracht over de arbitrage-ver dragen van Locarno, worden thans met. Duitsche onderhandelaars te 's-Gravenhage nadere be sprekingen gevoerd over het Duitsch-Neder- landsche arbitrageverdrag, dat eerlang zal wor den gesloten. De Nederlandsche gezant bij den II. Stoel. Z. E. Jhr. van Nispen tot Sevenaer, de Ne derlandsche gezant te Rome, is door den H. Va der in particuliere audiëntie ontvangen. Een politieke rede van mr. J. R. II. van Sehaik. Men meldt uit Dordrecht Gisteravond hield Mr. v. Sehaik een rede voor de R.K. Kiesvereeniging te Dordrecht over het onderwerp „De politieke toestand", waarin hij o.m. de volgende vraag behandelde Welke is thans de positie waarin onze Ka tholieke partij gekomen is Spreker meent, dat er geen basis is voor samenwerking met de vrijzinnig-democraten en sociaal-democra ten. Spr. vindt de uiterste noodzaak nog lang niet aanwezig in de naaste toekomst. Een recht- sche samenwerking is het meest gewenscht, och ze ligt nog niet zoo voor de hand met een partij die zoo het landsbelang schaadde en ons Katho liek gevoel kwetste. Men zegt bij de chr.-histo- rischen wel weer samenwerking te willen, doch de vergadering van de Chr.-TIist. Unie plaatste zich toch achter de Kamerfractie. De opheffing van het processie-verbod is teruggenomen. Thans ging het gezantschap en de Dominees Kersten enLingbeek zullen niet ophouden door hun anti papistische daden de Ghristelijke-historischen te drijven. Uit hunne Unie-vergadering is ge bleken, dat we op hen ook niet, behoeven te rekenen voor de opheffing van art. 123 Ind. Re- geeringsreglement. Het ontbreken echter van een rechtsche samenwerking houdt een regee- ringsprogram tegen, ook op sociaal gebied. Met de Anti-rev. zal de samenwerking niet moei lijk vallen, doch met de chr.-historischen zal dat niet zoo gemakkelijk gaan. ken. Gevoel ik mij echter niet opgewassen tegen de plichten van mijn nieuwe betrekking, dan keer ik derhalve weder naar dit huisje terug, dat ik vooralsnog blijf huren. Ten hoogste verheugd over dit besluit snelde de jonge man naar Willow-Heights, waar het met blijdschap door den goeden dokter en zijne dochter werd vernomen; want hoe aangenaam het ook voor hen was een goede huishoudster te bekomen, zoo was het voor hen toch hoofdzaak aan de arme vrouw een toevluchtsoord te kun nen bieden, waar bij een leven vrij van zorg, haar spoedige genezing zeker te verwachten stond. Den daaropvolgenden Maandag trok mistress Rocke naar Willow-Heights. Clara stelde een schoone, ruime kamer te harer beschikking, naast welke die van Traverse gelegen was. De prachtige meubels, waarmede zij gestoffeerd was, het deftige, wat overal in het huis van den dokter straalde, maakte op mistress Rocke een gunstigen indruk en zij kon het zich niet ont veinzen, dat het haar hier wel bevallen zou. Eenige weken later wenschte ook inderdaad iedereen op Willow-Heights zich geluk met de komst der waardige vrouw, die harerzijds God niet genoeg kon danken voor zulk een gelukkigen ommekeer in haar toestand. De dokter en I ra- verse brachten den meesten tijd in de bibliotheek bij hunne boeken door. [Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT i1 i i_j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1