Stads- en Gewestelijk Nieuws. 1 INGEZONDEN. Spr. komt dan op het verwijt van Albarda, dat de Katholieken de oorzaak zijn dat er geen parlementaire regeering is. Spr. vindt dat niet juist. Men kan een samenwerking toch niet dwingen, terwijl zonder parlementaire regeering vruchtbaar werK mogelijk is. Het kabinet-Cort van der Linden is er het bewijs van. Anders zou het zijn, als de Katholieken ook het optreden van niet-parlementaire kabinetten onmogelijk maakten. Doch aan die medewerking heeft het niet ontbroken. Ook voor de formatie van het kabinet-Limburg waren weer twee Katholie ken bereid mede te werken. In het tegenwoor dige kabinet zit daarom de heer Waszink. Spreker constateert verder dat de eenheid der partij grooter is dan ooit. In dat opzicht is de toestand gunstig. De voorgenomen reorganisa tie der partij zal daaraan nog goed doen Spr. meent, dat de Katholieke Partij een goede tde- komst tegemoet gaat, wanneer we niet door ohderlinge twisten of gebrek aan ijver onze par tij schaden. Bij de laatste verkiezingen hebben we verlies geleden.Wij hebben in dat opzicht al len een taak. Spreker hoopt, dat de volgende verkiezingen weer mogen gewagen van het succes der ééne onverdeelde Staatspartijdie werkt in het belang van het land. (Applaus). De S. D. A. P. en de crisis. Er dreigt zich een legende te vormen. Op het Paaschcongres der S.D.A.P. werd het verwijt gehoord, dat de soc.-dem. Kamerleden hun vier maanden gedwongen vacantie hebben verbeuzeld en sommigen zich in dien tijd voor de partij niet bijzonder verdienstelijk hebben gemaakt. De heer Albarda zat met het geval een beetje verlegen. Indien wij vooruit hadden geweten, zeide hij, dat de crisis zóó lang zou duren, zouden velen van ons hun vacantie anders hebben be steed. Nu kon eiken dag de oplossing der crisis en de bijeenroeping der Kamer worden verwacht. Maar de Kamerfractie als geheel heeft zich wél verdienstelijk gemaaktaan haar is het te dan ken, dat het Kabinet-Colijn niet is teruggekeerd. Op deze mededeeling, met stemverheffing gedaan, volgde luid applaus. Alleen de aanwezige Kamerleden, plus prof. Bonger en enkele ande ren applaudiseerden niet. De Kamerleden lieten zich in alle bescheiden heid het succesje aanleunen. De anderen, die niet applaudiseerden, be- hooren waarschijnlijk tot de zeer zeldzame uit zonderingen onder sociaal-democraten, die be nevens het Kamerverslag in hun partijorgaan, óók de „Handelingen" lezen. Als abonné op het stenografisch verslag der Kamer wisten dezen, dat de heer Albarda zich de vrijpostigheid ver oorloofde te jokken. Wij zouden op dit onbeduidend congres incidentje niet zijn teruggekomen, ware het niet, dat er ook in onzen kring zich op dit punt een legende dreigt te vormen. Onze lezers kennen de feiten de heer Colijn wilde met zijn Kabinet alléén terugkeeren, wan neer er balken onder het ijs werden gelegd. Met andere woorden wanneer zwart op wit zeker heid werd verkregen, dat de christ.-historischen het Kabinet niet opnieuw in den steek zouden laten. Deze zekerheid was niet te krijgen en daarop zijn alle pogingen van dr. De Visser, om het Ministerie Colijn te doen terugkeeren eerst als eeh parlementair, later als een zoogenaamd „zelfstandig" extra-parlementair Kabinet, af gestuit. Onder die omstandigheden wilde zelfs de anti-revolutionnaire fractie geen terugkeer van het Kabinet-Colijn. Door niemand minder dan mr. Heemskerk is dit in de Tweede Kamer medegedeeld („Hande lingen", blz. 335). De heer Albarda jokte. Zijn bewering omtrent den invloed, welke de S. D. A. P.-sche fractie bij de mislukkingen van dr. De Visser en daarna zou hebben uitgeoefend, is pure fantasie. De „eer" voor het wegjagen en wegblijven van het Kabinet-Colijn komt aan de meerder heid der Christ.-Historische Tweede Kamerfrac tie toe. Knoeien in de notulen, liegen op vergaderin gen het is geen mooi begin van sir Albarda. De tocht der Fokkers naar Dazel. Men meldt aan het Haagsche Aneta-kantoor Omtrent een tocht, van de 5 Fokkervliegtuigen op Zaterdag 10 April van Waalhaven naar Bazel, bevatten de Zwitsersche bladen verschil lende bijzonderheden, terwijl de ondertusschen naar Holland teruggekeerde Nederlandsche vlieg tuigbestuurders nog enkele bijzonderheden ga ven. De toestellen zijn direct na hun vertrek uit Rotterdam in eskadervorm, dus in een V, naar Keulen gevlogen. De leider, Geyssendorffer, vloog in het midden, met Sillevis en Scholte naast zich en Smirnoff en Duimelaar aan de uit einden. Dadelijk na het vertrek uit Keulen is deze V-vorm weer aangenomen en volgehouden tot Bazel. Zoowel in Keulen als in het Rijnland heeft deze machtige formatie van groote ver keersvliegtuigen niet nagelaten een bij zonderen indruk te maken. De bevolking van Bazel was in grooten getale opgekomen om de aankomst der vliegtuigen, die voortaan het luchtverkeer tusschen Bazel en LyonBazel—Zurich, enz. zullen onderhou den, gade te slaan. Ook tal van autoriteiten wa ren aanwezig, o.a. de Nederlandsche Consul, de heer Hassig. Den vliegers werd een zeer hartelijke ontvangst bereid. Kort na aankomst namen de toestellen nog eenige genoodigden van de Balair mede de lucht in en werden enkele rondvluchten boven de stad gehouden. Het 12|-jarig bestaan van Dekkerswald. Morgen is het 12| jaar geleden, dat het R. K. Sanatorium „Dekkerswald" officieel werd ge opend. Mocht het bestuur bij zijne plannen en voorbereiding tot den bouw van deze stichting van alle kanten bewijzen van sympathie en toe zegging van financieelen steun ontvangen, na de opening bleek duidelijk, hoe gewenscht, nuttig en noodig dit herstellingsoord door de Roomsch- Katholieken van Nederland werd geacht. Im mers reeds aanstonds kwamen talrijke aanvra gen tot opname van patiënten in en wel in zulk een toenemende mate, dat meermalen niet aan stonds aan de aanvragen tot opname kon worden voldaan. Na een bestaan van 12J jaar is de aanvrage tot opname er niet minder op geworden en wij kunnen gerust zeggen, dat honderden patiënten aan hun verblijf op Dekkerswald met zijn bij zonder gunstige ligging, zijn heerlijk uitzicht en gezonde lucht, geheel of voor een deel hunne ge nezing hebben te danken en de dagen zegenen, die zij hier onder de geestelijke leiding van den Eerw. Rector, de verzorging der Eerw. Zusters en de geneeskundige behandeling van den genees heer-directeur en zijne mede-doctoren mochten doorbrengen. In de 12| jaar, die sinds de opening van dit R. R. herstellingsoord zijn voorbijgegaan, heeft het bestuur dezer stichting niet stil gezeten, maar met den zegen van God en de hulp van Katho liek Nederland zich beijverd om aan te vullen en te volmaken, wat bij de opening wegens financi- eele rede achterwege moest blijven. Zoo o.a. werd de houten noodkapel vervangen door een fraaie kapel, die, gebouwd naar de plannen van den ar chitect Ed. Cuypers, versierd met muurschilde ringen van den kunstschilder P. Gerrits en straks verrijkt met kruiswegstaties van den jeugdigen schilder van Baar op waardige wijze aansluit aan de gebouwen van het sanatorium zelf. Voorts werd een klooster gebouwd voor de Eerw. Zus ters, die op dit oogenblik 45 in getal zijn, waar naast een woning voor den Eerw. rector van het. gesticht. Behalve voor een afzonderlijke afdee- ling voor kinderen werd ook gezorgd voor de ge regelde watervoorziening door het maken van een nieuwen welput, van pl.m. 50 M. diepte voor een woning van den machinist en een werkplaats voor het personeel (met voorbereiding voor een ruimte werktherapie voor de patiënten), terwijl ook aan den aanleg van den moestuin en aan boschcultuur de noodige zorg en aandacht wer den gewijd. Maar hoeveel ook in de afgeloopen 12| jaar door den gewaardeerden steun van Katholiek Nederland tot stand kon worden gebracht, toch vragen het onderhoud van het bestaande en de verwezenlijking van verschillende wenschen, nog steeds de belangstelling en den steun der vele vrienden van Dekkerswald. Moge de gedenkdag van het 12J jaar bestaan, die in de blijde stem ming, maar op bescheiden wijze zal gevierd wor den, een aanleiding zijn voor oud-patiënten en weldoeners, om opnieuw van hunne gevoelens voor dit herstellingsoord le doen blijken.Dekkers wald groeie en bloeie onder Gods zegen tot in de lengte van dagen Sint Lithiina-vereering. Na de met zooveel succes gehouden Sint Lidui- na-tentoonstelling en de activiteit van het Li- duina-Comité, is er, vooral binnen onze oude veste, een merkwaardige opleving te constat.ee- ren van de eeuwenoude devotie tot onze groote stadsheilige. Sluimerende gevoelens werden gewekt de vereering breekt uit in frisschen bloei van toe nemend vertrouwen, versterkte liefde en heer lijken weldadigheidszin, kunstenaars voelen zich geïnspireerd door deze heilige maagd kortom waar eerst rust en stilstand was is nubemoedigend geluid en golving die weer nieuwe bewegingwekt. Met grooter deelname dan ooit te voren is dit jaar dan ook in de verschillende parochies onzer stad de Sint Liduina-novene gehouden, waarvan wij de climax gisteravond in de Frankelandsche kerk mochten bijwonen. Het groote gebouw was tot in de uiterste hoeken gevuld met geloovigen; in het stralend- schoone priesterkoor, waar het beeld van de heilige in bloemenhulde verscholen ging en de reliekschrijn glansen schoot, hadden tailooze geestelijken een plaats gevonden en organist Veu- gelers liet het prachtige preludio van Perosi weerschallen. Nadat dehoogeerw.dekenSchraagde overweging van den laatsten dag der novene had gehouden trok indrukkwekkend als altijd de plechtige pro cessie met den reliekschrijn de kerk rond, ter wijl de geloovigen in machtige saamhoorigheifl beurtelings baden en zongen. Het solemneel lof werd gecelebreerd door pastoor Warnink met assistentie van kap. Vel- zeboer uit Spangen en den seminarist Trouwborst Het zangkoor verhoogde den luister door de onberispelijke vertolking der latijnsche gezan gen vooral het „O, Jesu amor mi" van Giesen" werd door het kwartet zuiver en gevoelvol ver klankt. Na de Magnificat beklom de feestredenaar, pastoor Willenborg uit Bloemendaal, den kan sel. In een magistrale predikatie heeft de gewijde spreker op gloedvolle wijze den lof van Sint Li- duine vertolkt, Gods goedheid bij dit feest van genade verkondigd en op overtuigende wijze Haar ten lichtend voorbeeld gesteld van allen. Want Sint Liduina is, zoo zeide spr., naar het woord van paus Benedictus XIV, niet alleen voor Schiedam, doch voor heel ons vaderland, ja voor heel de Kerk een onwaardeerbare Gods- gave, omdat Zij op een lijn kan gesteld worden met Lazarus, Job en Tobias, die groote duiders uit het Oud Testament en Zij met Hen een voor beeld en spiegel is vooral voor de zieken en zij die in lijden zijn. Sint Liduina heeft het lijden geadeld Zij heeft door haar, na veel zelfverloo chening verkregen, geduld het verheven aposto laat der smarten gepredikt Zij is daarom de hemelgave, die door Gods barmhartigheid ge schonken wordt, van geslacht op geslacht, van jaar tot jaar. Met veel talent, werkte de feestredenaar dit thema uit om tenslotte te besluiten, met de aankondiging van het triduum der zieken, dat dezen zomer in de Frankelandsche parochie zal worden gehouden, evenals in Bloemendaal, Amsterdam en Nijmegen, in welke plaatsen het tot. een zegenrijke manifestatie is geworden van de vertroostende schoonheid van onzen heiligen godsdienst. Geweldig is de indruk geweest die deze predi katie op de honderden heeft gemaakt en voller dan ooit jubelde daarna het Te Deum van Francken langs de gewelven. Toen na het Tantum Ergo de Zegen was ge geven, hebben de geloovigen eenparig het lof lied van Sint Liduina laten weergalmen om daar na huiswaarts te gaan, wederom vaster beves tigd in hun waardeering voor de heilige stede maagd, die in al haar eenvoud, door de kracht van haar liefde, bij het nageslacht in eere zal blijven, tot aan het eihd der tijden. „Onder Ons." Het was gisteravond voor de vierde maal dat het strijkorkest „Onder Ons" meerendeels bestaande uit jonge krachten, een muziek avond gaf en we zeggen niet te veel als we de uitvoering in haa. geheel geslaagd heeten. Er werd veel aandacht van de hoorders ge vraagd omdat zij op wonderbaarlijk afwisselende wijze werden verplaatst van de romantieke naar de oud- dan weer naar de nieuw-klassieke sfeer. De ,,up and downs" van de Strauss-walsen, die keurig werden uitgevoerd en „Largo" van Handel, dat eveneens verdienstelijk werd ver tolkt, benijdden elkaar het recht van uitvoering op één muziekavond. De aanvang „MitStandarten-marsch" van Fr. v. Blon bracht de gewenschte muzikale stemming hoewel het rythme wat egaal en de maat wel juist was, maar niet stampte als een bataljon- infanterie. De moeilijke, met toonaarden veel afwisselen de fantasie en rijk aan coleratunr „Aus Mozarts Reich" van E. Urbach werd behoudens enke le kleine technische onzuiverheden goed voorge dragen. „Elfengeflüster" (Intermezzo) van M. Rhode hadden we liever iets zachter gehoord. De heer D. A. Voorhuyzen maakte zich nog ondanks zijn moeilijke taak als dirigent ver dienstelijk door twee vioolsoli n.l. het 1ste ge deelte van het concert van Mac Bruch en „La Cigne" van Saint Saëns, hij werd hierbij ge- geleid door den heer Berkhout uit den Haag. Een luid applaus gaf blijk van instemming van het publiek. Ook de jeugdige Dick Voorhuyzen, die „Ein Handel-Konzert." van H. Necke ten gehoore bracht,begeleid door mej. M. Poppenzijn, mocht, vooral door zijn guitigen overmoed, veel bijval oogsten. De heer Berkhout, die eveneens het orgel bespeelde in het orkest en mej. Scheffers, alhier, piano, hebben beide zeer veel bijgedragentothet slagen der uitvoering. Het Rhytmisch ballet bestaande uit 5 dames, onder leiding van hen heer J. Klinsky, was een welkome afwisseling, die door de aanwezigen terecht werd geapprecieerd. Met de begeleidende muziek (piano, viool en cello), de kleurige licht effecten en de dansende feëen op het tooneel werd een aangename sfeer geschapen. Een der bestuursleden van „Onder Ons" bracht dank aan den heer J. Klinsky, onder overhandiging van een sierschaal. Tot slot bracht „Vriendenkring" een komisch trio „Delila" ten tooneele, waar hartelijk om gelachen werd. „Onder Ons" mag met genoegen op dezen succesvollen avond terugzien Zomcr-concerten. Door het Harmoniegezelschap „O.B.K." dir. J. C. M. Feltzer, is het gemeentebestuur verzocht de burgerij in de komende zomermaanden weer een 5-tal openbare concerten te mogen aanbieden Om evenwel een meer geschikter omgeving te hebben dan het Marktplein hiertoe biedt, is aan heeren B. en W. verzocht de verplaatsbare mu ziektent een plaatsje te geven op het Liduina- plein, een piekje dat voor Zomer-Concerten, in afwachting dat ons Volkspark een gunstig hoekje hiertoe inruimt, geschikt wordt geacht, en waar de burgerij in meer rustiger fiissche omgeving de muziek zal kunnen beluist.eien. Kamer van Koophandel. De vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Beneden-Maas te Vlaar- dingen zal op Woensdaij 21 April 1926, des na middags half Iwee, in de groote Vergaderzaal van het. Handelsgebouw te Vlaardingen, gehouden worden. Agenda 1. Opening. 2. Notulen. 3. Verzoek van Mr. Jac. Houtman om eervol ontslag als secretaris. 4. Ingekomen stukken. 5. Vaststelling Jaarverslag. 6. Benoeming van 5 leden der Com missie voor het Handelsonderwijs en 7. Rond vraag. Prins Ario Soerjodiniugrat. Gelijk gemeld, zal Maandag 19 April a.s .Pan- geran Ario Soerjodiningrat, broeder van den sultan van Djocja, die thans in Den Haag ver toeft, een bezoek brengen aan onze gemeente. De heeren Noto Soeroto en W. J. J. Schilp, directeur van de Incassobank, alhier, zullen den prins rondleiden. Het eerste bezoek geldt de firma Joseph de Kuyper en Zonen, distillateurs. Daarna zal worden bezichtigd de capsulenfa- briek „Holland", van de firma Van den Toorn. Vervolgens zal de hooge bezoeker door het dage- lijksch bestuur ten stadhuize ontvangen worden. Na de lunch worden bezichtigd de bedrijven van de Stearine Kaarsenfabriek Apollo" en de Ver- eenigde Glasfabrieken, waarna de prins wederom naar 's-Gravenhage vertrekt. Adres aan deu Raad. Door den R. K. Blindenbond „St. Odilia", afd. Rotterdam, is een adres gericht tot den gemeen teraad, waarin wordt verzocht middelen te be ramen, welke zullen dienen om de blinden en zwakzinnigen van Schiedam, die zulks behoeven, in hun financieele zorgen tegemoet te komen. De autobusdiensten bedreigd. Blijkens de nieuwe verordeningen van de ge meente Rotterdam is betreffende de Schiedam- sche autobussen bepaald, dat in Rotterdam geen passagier mag uitstappen, die binnen die ge meente is ingestapt, zonder dat aan de onderne ming daarvoor een bijzondere vergunning is ver strekt terwijl haltepunten zullen worden aange wezen, waar passagiers in- of uitstappen mogen, die naar of uit een andere gemeente komen. Het zal dus niet meer mogelijk zijn, dat binnen de gemeente Rotterdam gebruik wordt gemaakt van de Schiedamsche autobussen. Bovendien zal men niet meer overal kunnen instappen, zooals dit tot op heden kon en wat voor de passagiers een groot gerief is. Men zal zich nu evenals bij de trams naar bepaalde halten moeten begeven om in te stappen. Deze wijzigingen zullen met 1 Juli in werking treden. Voor de Schiedamsche autobussen zijn deze nieuwe bepalingen zeer zeker van groot nadeel. Zoo zelfs, dat verschillende ondernemingen het zullen moeten opgeven, wat zeer begrijpelijk is, aangezien nu niet meer door de Rotterdammers van deze bussen gebruik zal gemaakt worden. „Rott." Verdronken. De 7-jarige A.W. gewoond hebbende Zwarte- waalschestraat is gisteravond te ruim 6 uur ver moedelijk spelende te water geraakt in het Spui- kanaal alhier. Nadat ongeveer 20 minuten po gingen waren aangewend het ventje op te dreg gen, slaagde men daarin ten slotte. Geruimen tijd is toen de kunstmatige ademhaling toegepast, echter zonder resultaat. Het lijkje is naar de ouderlijke woning overgebracht. UIT ROTTERDAM. Schop's vleeschwarenfabriek contra B. en W. Zooals men zich herinnert, had de N.V. Schop's Vleeschwarenfabriek alhier gevraagd om op een terrein op Crooswijk een woning met kantoor en fabriek te mogen bouwen. Dit was door het col lege van B. en W. geweigerd. Toen in de raads zitting 1 April j.1na langdurige discussie, het voorstel van de commissie der Bouw- en Woning verordening om de vergunning alsnog toe te staan, in stemming werd gebracht, is dit verwor pen. Thans is een voorstel aanhangig gemaakt om definitief den Raad te doen beslissen,- dat de bouwvergunning geweigerd wordt. Namens de N. V. Schop's Vleeschwarenfabriek is heden een deurwaardersexploit aan het ge meentebestuur van Rotterdam uitgebracht, waar in de gemeente gesommeerd wordt, alsnog de ge weigerde bouwvergunning toe te staan. Tevens wordt in dit exploit de gemeenfe aansprakelijk gesteld voor de schadeposten, welke uit de weige ring der vergunning zouden voortvloeien. B)uiten verantwoordelijkheid der Redactie) sar- Van ingezonden stukken ook al worden ie niet geplaatst wordt de kopy niet teruggegeven „Vele kleintjes maken één groote." 15 Maart j.l. richtte ondergeteekende zich per circulaire tot de hoofden van R.K. scholen en directeuren (directrices) van R.K. Onderwijs inrichtingen in Nederland met beleefd verzoek van elke leerling der school of inrichting één enkele cent te vragen als bijdrage voor den bouw eener kapel ter eere v.d. H. Theresia v.h. Kindje Jezus te Hoogkerk in der parochie Zuidhorn. Hoogkerk is een van de 10 burgerlijke gemeenten of ruim 30 dorpjes en buurtschappen welke behooren tot de zeer uitgestrekte en zeer arme parochie Zuidhorn. Hoogkerk is een opkomende industrieplaats, waar een gestadige toename van het aantal katholieken te verwachten is, doch is gelegen op 2-| uur afstand van de parochiekerk van Zuidhorn. Opdat daar nu's Zondags'n H. Mis kan gedaan worden, enz. en ook 2 X in de week H. Mis en godsdienstonderricht kan ge houden worden, moet er een kapel komen, om daardoor met Gods Hulp voor het H. Geloof te behouden, wat wij hebben en terug te brengen, wat voor het oogenblik helaas reeds verloren is. In het geheel werden 2000 circulaires aan bovengenoemde personen toegezonden daarop kwamen tot heden bij mij in de bijdragen van 283 scholen of andere onderwijsinrichtingen met in totaal het respectabele bedrag van 2579 gulden en 83 centen. Het is mij een behoefte openlijk uiting te geven aan mijne oprechte dankbaarheid jegens de hoofden en directeuren(trices) voor de wel willendheid, waarmede zij aan mijn verzoek vol den evenzeer oprechten dank aan het onderwij zend personeel, dat veelal spontaan zijn offer tje heeft gevoegd bij dat der leerlingen en hartelijken dank aan de schoolkinderen en stu- deerende jeugd, die zoo bereidwillig en gul van hunne spaarcenten zulk een aanzienlijk bedrag bijeen brachten. Moge de goede God het u over vloedig loonen. Moge dit schitterend resultaat voor de overi gen alsnog een beweegreden zijn aan het tok

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2