DaillaS voor Sohiedam ei Omstreken, m zyn verkryg-baar a 4 ets. per a exemplaar in het sigarenmaga zijn van C. JA.NSE, Koemarkt hoek Hoogstraat. Gemengd Nieuws. Telegrammen. Laatste Berichten. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. Kerknieuws. Kunst en Letteren. Burgerlijke Stand. Scheepvaart. Handelsberichten. Beurs van Schiedam. hen gericht verzoek te voldoen en aldus mede te helpen en deze Kapel nog dit jaar tot stand te brengen. Roomsche jongelingen en meisjes, die de schoolbanken al lang verlaten hebt, ziet eens welk een mooi voorbeeld de schoolkinderen en de studeerende jeugd u hebben gegeven. Blijft gij nu niet achter, maar draagt ook een offertje bij voor de tot standbrenging van deze Kapel ter eere v.d. H. Theyesia v.h. Kindje Jezus. Geeft daartoe zelf ieder 2 centen vraag ook van uwe huisgenooten, familie en kennissen elk 2 cent en zend het aldus verkregen bedrag aan mij toe door storting op postrekening no. 66082, van pastoor Hol Zuidhorn. Al krijgt ge zoo maar tien cent bij elkaar, dan moet ge niet denken, 't is niet de moeite waard. Ik ben er u dankbaar voor, want „vele kleintjes maken een groote" mijn verwachting is dus gevestigd op uw welwillend heid. E. Th. J. HOL, Pastoor Zuidhorn. Wat doet de Seliiedamsehe Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose. Geachte Redactie. Men stelt ons deze vraag zoo dikwijls. Mogen wij er in uw blad eens een overzicht van geven Ten eerste is daar het consultatiebureau waar iedereen zich kan vervoegen om gratis consult. Ieder arts kan zijne patiënten naar ons Bureau verwijzen en allen worden er, zooveel in ons vermogen is, geholpen. De lijders komen hier door zooveel mogelijk onder ons directe toezicht. Bij de hulp die de Vereeniging biedt moet steeds in aanmerking genomen, dat alles in het belang der t.b.c.-bestrijding wordt gedaan en de Vereeniging nooit als philantropische instelling moet worden beschouwd. Aan het Cons. Bur. zijn huisbezoeksters ver bonden die geregeld de opgegeven gezinnen be zoeken, zoodoende ontstaat er contact tusschen het C.B. en de gezinnen waar de t.b.c. dreigt of bestreden moet worden. Hoe kunnen wij hiermee iets bereiken Door zooveel mogelijk een ideale toestand te scheppen. Door verbetering in de woning, veran dering van slaapplaatsen, verbetering der venti latie, het meer en beter bewoonbaar maken van het huis, enz. In gevallen waar de veranderingen kosten mee brengen en het gezin dit niet kan betalen, helpt de Ver. Ook stelt de huisbezoekster zich in ver binding met andere Vereenigingen om betere levenstoestanden te scheppen. Wanneer een gezin woont in slechte, ongezon de woning en de inkomsten blijken na onderzoek ontoereikend, dan kan, met behulp eener huur- toeslag van de Vereeniging, eene betere woning gehuurd worden. Een huisvrouw moet rusten, mag geen zware wasch doen. De ver. geeft een bijdrage voor hulp. Is er een vertrek met te weinig ventilatie, waarin door den eigenaar geen verbetering kan worden gebracht, dan brengt de V er. op hare kos ten de noodige veranderingen aan. Ligt een zieke in vochtige, donkere bedstede, waarin vaak nog meerdere leden van het gezin slapen, dan geeft de Ver. alles wat noodig is in bruikleen. Ook prophylactisch werkt de Vereeniging. Het ontsmetten en vernietigen van sputum en ook dat brengt kosten mede. En dan zijn daar ook onze lighallen die straks weer bevolkt zullen worden door lien, die door rust genezing kunnen vinden en geen directe sanatoriumkuur noodig hebben. Hoe het er daar uitziet. Och komt u zeil eens een keertje kijken in het Volkspark. Alles is daai rust en de heerlijke zomerzon geeft er nieuwe levenskracht. Daar zijn bloemen en groen, de vogels zingen er zoo heerlijk en de lucht is zoo zuiver. Zulk een fraaie lighal is voor Schiedam een met genoeg te waardeeren bezit. Maar wij kunnen daar nog veel meer doen. Moet een patient naar een sanatorium, dan geeft allereerst de vereeniging eene bijdrage in de verpleegkosten. Daarnaast echter zorgt zij voor een bijdrage naar draagkracht van het gezins hoofd, voor hulp van Kerkgenootschap, Bond of partic. Vereeniging. Ook wordt een mogelijk te kort door het Burgerlijk Armbestuur aangevuld. De Ver. echter staat tegenover het Sanatorium borg voor het geheele bedrag der verpleegkosten. In den laatsten tijd zorgt ook de Vereeniging Verjaardag voor mooie bijdragen aan patiënten. Voor deze nuttige Vereeniging haar werk aanving trachtten de huisbezoeksters vaak het ontbreken de door giften van door haar bezochte particu lieren aangevuld te krijgen. Door de oprichting der Ver. Verjaardag werd het bedrag van de bijdragen grooter, konden weer patiënten worden uitgezonden, maar werden ook de uitgaven van onze Vereeniging grooter Het geld dat de Vereeniging Verjaardag ont vangt is dus niet voor de Vereeniging tot bestr. der t.b.c. maar voor de t.b.c. patiënten. Een ieder begrijpt wel, dat dit werk geld kost. Hoe meer werk wij verrichten, hoe meer wij noo dig hebben. Hoe meer wij ontvangen, hoe meer wij kunnen doen tot bestrijding der t.b.c. dus ook in het be lang der gemeenschap. Daarom Schiedammers interesseert u voor ons werk. Weest overtuigd, dat er door ons nooit genoeg gedaan wordt. Dat wij nog altijd heel veel werk ongedaan moeten laten omdat daarvoor geen geld is. Helpt ons. Gij kunt dit doen door lid te worden (minimum een gulden per jaar). Gij kunt dit doen door het koopen van den Emmabloem op 21 April a.s. Gij kunt ons ook op andere wijze helpen, want ook voor de uitzetten der Sanatoriumpatienten moet gezorgd. Denkt eens aan oude kleeren of aan speelgoed waarmee we zoo menig ziek kind nog gelukkig kunnen maken. Denkt eens aan onze boekenkast van de lighal len. Denkt eens aan zooveel wat wij kunnen ge bruiken en helpt ons. Ons adres is Schoolstraat No. 12. Met vriendelijken dank voor de plaatsing dezer regelen. Hoogachtend C. BEVERSLUIS. Ie Huisbezoekster der V. t. bestr. der t.b.c. Wie is de baas? Men schrijft aan de „Ned." In begin Maart had te IJmuiden een bazar plaats, waarbij B. en W. toestemming gaven, door middel van een rad van avontuur, goederen te verloten. De commissaris van politie, waar schuwde toen het bestuur, van die vergunning geen gebruik te maken, daar hij het, als hazard spel zijnde, verhinderen zou. Het vreemde van deze zaak is echter dat, bij een bazar, Zaterdag te Velseroord geopend, dezelfde historie weer voor kwam toestemming van B. en W. en ver bod van de politie. Aan welke autoriteit moet men nu gehoorzamen Kr anige daad. Dinsdagmiddag was de 12-jarige Cornelis Dou in de Oude Haven te Vlaardingen op een vlot aan het spelevaren, waarbij na eenigen tijd het vlot omkantelde en de jongen in de diepte verdween. De 16-jarige Joh. Stolk sprong den drenkeling na. Het mocht hem gelukken den drenkeling te redden. Adjunct-inspecteur van poli tie geschorst. Men meldt uit Baarn In verband met gebeurtenissen, die volgens loopende geruchten bij het politiecorps te Baarn hebben plaatsgehad, stelt de officier van justitie een onderzoek in. De waarnemende burgemeester heeft gister den adjunct-inspecteur G. voor- loopig in de uitoefening zijner functie geschorst. De vermiste loodsschoener. Vol gens de Eemsbode is door de stoomtreiler Noord zee te Zoutkamp aangebracht een gedeelte van de sloep van den verganen loodsschoener Ter schelling 2, benevens een loodsenpet, opgevischt dwars voor Ameland op plm. 8 vadem water. Een en ander is ter beschikking van den schipper van den tonnenlegger gesteld. Onbewaakte overwegen. Gister middag is te Bilthoven de 27-jarige dienstbode C. Leyding bij het oversteken van den spoorweg bij het Biltsche Meertje door den sneltrein aan gereden en zoodanig verwond, dat zij tijdens de overbrenging met dienzelfden trein naar Utrecht overleed. Ongeluk. Te Kloosterburen (Gron.) is gis ter het 3-jarige zoontje van G. Vos verdronken. Treinongeluk. Gister is op het Cen traalstation te Utrecht de 50-jarige arbeider A.L., van de onderneming Van Gend en Loos, bij het oversteken van de sporen door een binnenko menden trein gegrepen. Met zware verwondingen werd hij, nadat ter plaatse de eerste hulp was verleend, naar de rijksklinieken vervoerd. p e Ku-Klux-Klan. Te Herrin (Illi nois) heeft gister een gevecht plaats gehad tus schen Ku-Klux-Klan-leden en een aantal van hun tegenstanders, waarbij verscheidene hon derden schoten zijn gelost. Het is niet bekend, oi er slachtoffers zijn. Nadat troepen waren aangekomen, werden drie Klan-leden, o.w. een vroeger politie-chef, door onbekend gebleven personen doodgescho ten. De daders ontsnapten in auto's. De strijd vond zijn oorsprong in een plaatselijke verkie zing. bedorven vleesch, dat voor de fabricatie van worst bestemd was, in beslag genomen. De slage rij werd door de politie gesloten. Het vak niet verleerd. Zeventien gezellige boeven ontsnapten Maandagavond uit de gevangenis te Nashville (Tennessee, U.S.A.) Hun eerste zorg was, na te speuren of zij het inbreekbak niet waren verleerd. Ze huurden auto s en reden met z'n zeventienen naar het dorp Bell Ruckle, waar zij de bank grondig plun derden de buit was 15.000 dollar. Gerustgesteld, wat betreft het behoud van hun capaciteiten, trokken zij zich daarop (je kunt nooit weten!) in de bergen terug. De gevan genis-autoriteiten te Nashville vinden het ge val niet leuk.Zij verdenken cipiers van medeplich tigheid. Liefdesdrama. Te Berlijn, Neu Köln, is gister een 19-jarig meisje door haar 50-jarigen pleegvader met revolverschoten gedood. De moordenaar wilde het meisje huwen maar zij had de voorkeur aan een jeugdiger vereerder gegeven. Wat men spaart voor den mond. Het stadje Waldenburg in Silezië had ook zijn hongerkunstenaar.Deze mocht gister zijn glazen kast even verlaten om zich door een geneesheer te laten onderzoeken. Bij deze gelegenheid ver nam hij echter, dat zijn manager al het binnen gekomen geld had verbrast, en dat hij zelf dus te vergeefs had honger geleden. Duitsche worst. Bij een slager in het Oosten van Berlijn zijn niet minder dan 400 K.G. Een „fascistisch" incident. Gis teravond omstreeks elf uur heeft te Brussel een groep „fascisten", komende van een meeting tegen het verleenen van amnestie aan de Vlaam- sche politieke veroordeelden en tegen de invrij- heidsstelling van dr. Borms aan het einde van de Magdalenasteenweg den minister van buiten landsche zaken Vandervelde die met een dame naar de bovenstad terugkeerde omsingeld, uitge jouwd en vervolgens ook geslagen. Zij rukten den minister den hoed van het hoofd onder het geschreeuw van „A bas les Boches Demission terwijl enkelen de Brabanconne aanhieven. De minister, die zich kranig verdedigde, werd daar bij door een drietal Vlaamsche nationalisten geholpen. Ten slotte daagde ook een sterke af- deeling politie op en werden de betoogers uit elkaar gedreven. Onder de menschen uit het volk en de burgers, die van dit tooneel getuige waren, wekte de aanval groote verontwaardiging. van de DE STRIJD OM PEKING. PEKING, 15 April (draadloos) De hevige gevechten tusschen de rivale generaals om het bezit van Peking worden voortgezet. In de stad zijn alle huizen en hotels in de legatie-wijk vol met Chineesche vluchtelingen, w.o. de kabinets minister. Het is onmogelijk voor de vreemdelin gen om in geval van nood de stad te verlaten. DE STAD HAMBURG M1LLIONNAIR. HAMBURG, 15 April (draadloos) De stad heeft heden een inwonersgetal van 1 millioen bereikt. KRASSIN. PARIJS, 15 April (draadloos) Krassin, de sov jet-gezant, ligt ernstig ziek te Nice. DUITSCHLANI) EN RUSLAND. Volgens het „Berliner Tageblatt" bevat het thans in bespreking zijnde Russisch-Duitsche verdrag, weinig bepalingen. Over het belang rijkste punt is nog geen overeenstemming be reikt. Rusland zou namelijk willen dat Duitschland neutraliteit beloofde wanneer Rusland oorlog kwam met de andere Westersche mogendheden. Weerbericht. V er wachting: Matige tot krachtige Z. tot Z.W. wind, licht tot half bewolkt met tijdelijke opklaringen, waarschijnlijk eenige re gen, iets kouder. Deken A. Joosten. f Gisteravond is na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten der Stervenden in den ouderdom van 70 jaar overleden, de hoogeerw. deken A. Joosten van Gennep, alwaar hij in 1911 als zoo danig was benoemd. De moord te Amsterdam. Men meldt ons De vreemdeling die aan het logement op de Noordermarkt is geweest en toen gevraagd heeft naar Nelly Wijker is opge spoord. Hij is een Griek, die vroeger kennis had aan de vermoorde vrouw. Nelly Wijker heeft aan dezen Griek een brief geschreven, waarin zij hem vroeg naar Amsterdam te komen om oude ban den weer aan te knoopen. De Griek is zooals men weet inderdaad gekomen en heeft toen hij Nelly Wijker niet thuis vond een brief achter gelaten, welke hij gegeven heeft aan den knecht van het logement. Deze heeft dien brief niet ge geven aan de vrouw, maar aan den man. Daar uit begreep de man dat de vrouw hem wilde verlaten en toen heeft vermoedelijk de scène plaats gehad, met het noodlottig gevolg. Aan het licht is gekomen dat de man en de vrouw aan de kost kwamen door met zeep langs de huizen te gaan. Nader wordt gemeld, dat liet slachtoffer vroe ger gewoond heeft in de Jan Steenstraat te Amsterdam. De kamerverhuurster heeft gister middag het lijk in het gasthuis herkend en hier mede is komen vast te taan dat het slacht offer Cornelia Wijker heet, geboortig uit Eg- mond aan Zee en 23 jaar oud is. De vader van het slachtoffer is naar Amsterdam ontboden ter herkenning zijner dochter. Hiermede is ook het vermoeden bevestigd dat de dader niet heet Melgers. In de Jan Steenstraat heeft hij met mej. Wijker gewoond onder den naam van W. Krap. Of deze naam de goede is valt nog niet met ze kerheid te zeggen. Aan den grond geloopen. Men meldt ons uit Hoek van Holland Het Engelsche s.s. „Blear Devon" komende van Cuba op weg naar Rotterdam is nabij Hoek van Llolland tusschen wit 3 en 4 aan den grond ge loopen sleepbooten zijn ter assistentie vertrok ken. Onderscheiding A. F. Philips. Men seint ons uit Milaan De heer A. F. Phi lips, directeur van de N.V. Philips-gloeilampen- fabrieken is bij zijn bezoek te, Milaan, ter gelegen heid van de opening van het Nederlandsch pa viljoen op de intern, tentoonstelling aldaar, benoemd tot commandeur in de orde van de Italiaansche kroon. De eereteekenen zijn hem gister door den minister van binnenlandsche zaken overhandigd. 14 April. 15 April. Londen ƒ12 117/, 12.113/« Berlijn - 59.351/., 59 35 Parijs - 8 56 - 8.47 België - 9 441/, - 9 28 Zwitserland - 48 12x/2 - 48 131/a Amerika - 2.496/j« - 2.49B/i» Weenen -35 15 - 35.15 Kopenhagen - 65 35 - 65.271/, Stockholm 66.82 - 66.79 Oslo - 53.95 - 54.12x/2 Madrid - 35 57x/2 - 35.45 Milaan - 10.02VS 10 021/» WISSELKOERSEN TE AMSTERDAM. 14 April. 15 April. Londen ƒ12 11'/, 12.11s/, Berlijn -59 36 - 59 35x/s Parijs - 8.53 - 8 15 Brussel - 9 40 - 9 23 Zwitserland -48.12x/2 -48.15 Weenen - 35.20 - 35 20 Kopenhagen- 65 30 - 65.35 Stockholm - 66.85 - 66 80 Oslo - 54 - 54 171/, New-York - 2.493/, 2.49 x/4 Nederland en het Int. Eucli. Congres te Chicago. Te Amsterdam heeft deze maand een krachtige actie plaats om belangstelling voor het Inter nationaal Eucharistisch Congres te Chicago te winnen. Professor dr. A. Steger zal o.a. een belang wekkende lezing over Chicago houden, welke lezing wordt opgeluisterd met lichtbeelden. Mgr. Novara overreden. Mgr. Novara, secretaris van den oppersten raad der Propaganda Fide en van het centraal- comité voor 't jubeljaar, is bij 't uitstappen van een tram gevallen. De wielen van den wagen gingen hem daarbij over den voet. In een kli niek zijn drie teenen van zijn rechtervoet afge zet. Hollandsche kunst tc Parijs. De redacteur der Republiek bezocht gister morgen langdurig de Hollandsche tentoonstel ling in de Salie der Jeu de Paume. De heer Dou- mergue feliciteerde dé organisators en prees hun artistieke en philantropische bedoelingen. Gehuwd April 14. J. A. Hersbach 29 j. en S. M. C. van Rooijen 24 j. J. van Kat/wijk 21 j. en A. M. Janse 17 j. G. J. A. Veldt 38 j. en A. E. C. Molendijk 19 j. L. van Dijke 27 j. en J. Dorsman 29 j. Hoog water te Hock van Holland. 15 April v.m. 4.01 n.m. 4.22. 16 April v.m. 4.39, n.m. 5 04. 17 April v.m. 5.21 n.m. 5.47. 18 April v.m. 6.01 n.m. 6.29. Gem. Hoogwater 87 e.M. -1- N.A.P. Gem. Laagwater 77 c.M. N.A.P. Gem. duur stijging 5 u. 31 m. Gem. duur daling 6 u. 54 m. SCHIEDAM, 14 April. Vertrokken Eng. s.s. Agility", kapt. Wra. Miller, ledig naar LIarburg. Eng. s.s. „Berwindmoor", ledig naar Rotterdam. 15 April. 3 Mastmotorschoener „Atlantic", kapt. Jan Oldenburg, ledig naar Antwerpen. Eng. s.s. „Zent", ledig naar Rotterdam. SCHIEDAM, 14 April. Aangekomen: Zweedsch s.s. „Sonja", ledig van Rotterdam om hier te dokken in de Wilhelminahaven. Deensch s.s. „T. M. Werner", ledig van Rotterdam, om hier te dokken in de Wiltonhaven Noorsch s.s. „Rein", kapt. K. Johansen, van Port de Baye, om hier kolen te bunkeren in de Wilhelminahaven. Moutwijn. SCHIEDAM, 15 April. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46 14.50. Namens de commissie voor de noteermg. H. J. JANSEN. Spiritus. SCHIEDAM, 15 April. Men noteert voor Spiritus 100 21. Spoeling. Noteering van de Goöp. Vereen. „Schied. Spoelingvereeniging". Heden 1.50 per ketel.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 3