MUSSOLINI-ISME.^ Verven „DE PflOENIX" Tel. No. 68015. Stoomen DAG BI-AD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN VOLLE-MELK-REEP Beter dan Goed: DE BESTE 49ste Jaargang. Vrijdag 16 April 1926. No. 14531 Bureau KOEMARKTA- Telefoon Iatereommunaal 68085 Postbus s 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3,per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertsntiini 15 regels 1.75, elke regel daarboven 35 c nt, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 o per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 5ÜÜ bij levenslange geheele invaliditeitf 206 bij verlies van een hand, voet of oog 1 200 bij doodf 100 bij duim; 160 bij verlies vaneen w^svlnger; !15bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de N.Holl.AIgem.Verz. verlies van een bank Schieda» Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD. Binnenland. R. K. Vrouwenorganisatie. Verschenen is het rapport van.de commissie, ingesteld door het R. K. Werkliedenverbond, tot bestudeering van het vraagstuk betreffende de Vrouwenorganisatie. Tot leden der commissie waren aangewezen de dames A. M. Vleugel en A. Hutten de heeren A. C. de Bruijn, C. A. Berkhout, A. v. Rijen, H. Brouwer, A. F. J. Diemei, M. A. Geerts, Jac. Gemen en W. Mooijman. De conclusie der commissie is, dat voor de in loondienst arbeidende vrouw vakorganisatie alleen niet voldoende is en zij daarnaast ook moet worden opgenomen in een algemeene standsorga nisatie. Ook voor de arbeidersbeweging is het van belang, dat de vrouwen zich organiseeren om zoodoende de vrouw en daarmee den man en de kinderen, te winnen voor de R. K. Arbeiders beweging en daardoor te behouden voor het ge loof. Daarnaast heeft ook de arbeidersvrouw, ook als zij gehuwd is, een groot belang bij de ver richtingen en instellingen der R. K. Vak- en Stansorganisatie, waarom het zeer gewenscht is, zooal niet noodzakelijk, dat de vrouwen bij dit werk meer dan tot nog toe geinteresseerd worden. Om het groote belang, dat de geheele Katho lieke arbeidersbeweging heeft bij een zoo sterk mogelijke aaneensluiting der arbeiders en ar beidersvrouwen, zoowel bij vak- als standsor ganisatie meent de commissie, dat al het moge lijke moet worden gedaan om die aaneenslui ting zoo algemeen mogelijk te maken. De com missie noemt verschillende maatregelen, welke daartoe noodig zijn De vakorganisatie zou een gemengde moeten zijn, dus zoowel mannen als vrouwen omvatten. De standsorganisatie zou de meer speciale be langen der vrouwen én meisjes kunnen behar tigen door o a. de volgende maatregelen te tref fen het beleggen van vergaderingen, waarop die speciale belangen worden besproken het laten optreden van sprekers of spreek sters met speciale onderwerpen geëigend voor vrouwen uit den arbeidersstand het beleggen van cursussen in huishoud kunde, koken, naaien, verstellen, kinderverzor ging, ziekenverpleging, moedercursussen enz. in het leven roepen van onderafdeelingen, zooals hulp in de huishouding bij ziekte of af wezigheid der huisvrouw, het organiseeren van vacantie-uitstapjes het bevorderen van relaties of godsdienstige vereenigingen. het instellen van enquêtes over toestanden in arbeidersgezinnen, woningbehoeften, reisgele genheid voor meisjes, die buiten haar woon plaats moeten gaan werken het inrichten van kosthuizen, eetgelegenheid en ontspanningslokalen voor arbeidsters. De spoorwegtarieven. Het staat thans vast, dat de Directie van de Nederlandsche Spoorwegen met ingang van 1 Juli 1926 tot tariefsverlaging zal overgaan. Zooals bekend, zijn sedert 1914 de tarieven Het feit, dat een Engelsch-Iersche dame, die öiet al te goed bij het hoofd was, Mussolini's dictatoriaal aangezicht schond door hem met een revolverkogel aan het puntje van zijn neus te kittelen een aanhaligheid, die maar wei nig ladylike is is aanleiding geweest, dat tal- Jooze criticasters nog eens hartelijk op den Ita- liaanschen dictator hebben gesmaald. Dat is nu niet zoo erg, want elke politieke Persoonlijkheid staat nu eenmaal door het feit van zijn optreden alleen, aan vrije en willekeurige eritiek bloot. Een politicus is een slachtoffer van en voor de caricatuur en de critiek is meestal -caricaturiaal. D.w.z. we moeten niet alle aetie, alle verontwaardiging tegen politieke per- 6°onlijkheden voor 100 wèèr en gemeend öchten. En al hebben we nu zelf ook dikwijls genoeg Meegedaan aan de verguizing van den Itali- öanschen Duce, die. met zijn potsierlijke, parade- en reclameachtige snorkerijen voor ons, nuchtere Noorderlingenzoo ongenietbaar is, we meenen het toch evenzeer onzen plicht, om ons ten hpzichte van Mussolini niet tot verguizing alleen e bepalen, maar er op te wijzen, dat hij zich speciaal voor zijn vaderland toch wel groo- e verdiensten vergaard heeft, en dat we ons est kunnen voorstellen, dat Italianen hem een 'Rondere achting toedragen. Niet de persoonlijkheid van Mussolini is voor het vervoer van reizigers verhoogd gewor den, maar niet alle in gelijke mate het gewone reizigerstarief is thans 100 pCt., het abonnements tarief daarentegen slechts 66 2/3 pCt. hooger. Daarom komt voor verlaging in de eerste plaats in aanmerking het gewone reizigerstarief, n.l. de gewone enkele reisprijzen en het tarief voor buurtverkeer. Het tarief voor abonnementskaarten blijft thans ongewijzigd. De verlaging in het gewone reizigerstarief bedraagt ongeveer 15 tot 20 pCt., zoodat dit dan 60 tot 70 pCt. hooger zijn zal dan voor den oor log, dus ongeveer evenveel als het abonnements tarief. Houders van abonnementskaarten behoeven zich dus niet verongelijkt te achten door de om standigheid dat de prijzen, die zij te betalen hebben, niet verlaagd worden. Van_ de tariefsverlaging wordt gebruik ge maakt om in de verhouding tusschen de prijzen van de drie klassen eenige veranderingen te brengen. Dit is noodig omdat, sedert het leven duurder geworden is, de bevolking er op uit was zooveel mogelijk op de uitgaven te bezuinigen, zoodat velen, die voorheen in de Ie en He kl. reisden, naar de goedkoopere Ille kl. overgingen, wat natuurlijk voor het spoorwegbedrijf een ernstige schadepost was ten einde het gebruik van de hoogste twee klassen weer te doen toenemen, wordt, zooals ook reeds in Zwitserland, Engeland en Duitschland plaats vond, het verschil tusschen de prijzen van de drie klassen verminderd^ zoo dat het reizen in de Ie en lie kl. binnen het be reik van een grooter gedeelte van het publiek komt. Tot dusver bedroeg de prijsverhouding 2:1,5:1, d.w.z. voor de He kl. /werd anderhalf maal, voor de Ie kl. twee maal de Ille kl. prijs in rekening gebracht. Deze verhoudingscijfers zullen voortaan be dragen 1,8 (of 1.77):1.4:1, zoodat de gewone enkele reisprijzen, thans bedragende I II III tot 200 K.M. 6.5 4.875 3.25 ct. p. KM. 201—300 K. 4,875 3.65 2.45 boven 300 K.M. 3.25 2.45 1.625 zullen verlaagd worden tot tot 150 K.M. 4.875 3.875 2.75 151300 K.M. 3.9 3.1 2.2 boven 300 K.M. 2.925 2.325 1.65 dusverl.ong. 25% 20% 15% en de buurtverkeer- prijzen voor een reis heen en terug van 10 7.5 6 ct. p. KM. t°t 7.5 5.75 4 dus verlaging 25% 23.33% 20% Men mag in deze voor de drie klassen ongelijkê prijsverlaging geen stiefmoederlijke behandeling van de derde klasse zien, de spoorwegonderne mers moeten n.l. rekening houden met het risico, dat een tariefsverlaging oplevert en dat toeneemt naarmate de verlaging belangrijker wordt, zoo dat de verlaging zekere grenzen niet overschrij den mag. Aan een tariefsverlaging nu van meer dan 15 tot 20 voor de 11Ie kl. zou een te groot risico verbonden zijn een grootere verlaging voor de andere klassen zal daarentegen het risico niet verhoogen maar verminderen, omdat van dezen maatregel, waardoor het reizen in de Ie en lie kjj^evorderd wordt, stijging van de bedrijfs- verwerpelijk, maar wél het internationale Musso- lini-isme, waarmee we de vereering wenschen aan te duiden, die in alle landen door minder of meer belangrijke groepen des Duce's deel is en die leidt tot een propaganda en streven naar zelfde, „ideale" toestanden als in Italië, waarbij vergeten wordt, dat een regiem, dat voor een land als Italië goed kan zijn, volstrekt niet deugt en ingevoerd kan worden in andere landen, waar de bevolking een ónderen aard heeft. Mussolini zeil heeft dat trouwens wel ingezien en meermalen verklaard dat het fascisme iets Italiaansch is, dat volstrekt niet ongewijzigd op vreemden bodem kan worden overgeplant. Democratie is een schoon beginsel, dat echter niet op eiken bodem tot goede ontwikkelng wil komen. Ei zijn volken, die als 't ware door de natuur ongeschikt gemaakt zijn om zich zelf te regeeren. Om den evenaar laten we zeggen in de „warme"landen huizen volkeren, die een hoog punt van beschaving hebben bereikt, maar wier vurig temperament ze tot allerlei onevenwichtige daden verleidt. Het hart spreekt Wel luider, maar niet juister dan het verstand. De menschen geraken aanstonds in extase door een mooi gevaar, een met passie uitgesproken re devoering. Herinnert u maar eens, hoe het Itali- aansche volk eigenlijk door hoogdravende rede voeringen en passie-volle verzen van een d'An- nunzio ten oorlog gevoerd is. De man schijnt op het oogenblik volslagen krankzinnig te zijn en iedere Noordeling heeft steeds aan 's mans gezond verstand getwijfeld. In landen, waar 1260 8 lussen tot den schrijver, de speelsters en „Ex celsior" een waardeerende toespraak gehouden en de hoop uitgesproken dat de heilige haar ver eersters zou gedenken. inkomsten verwacht mag worden. Het tarief voor gezelschapsbiljetten wordt verlaagd en vereenvoudigd, terwijl ook de prijzen van' de uitstapjesbiljetten voor kinderen en de bagageprijzen verlaagd worden. De prijzen van de vacantiekaarten worden slechts zooveel gewijzigd als noodig is in verband met de nieuwe verhouding tusschen de prijzen van de drie klassen. Mr. Treub naar Spanje. „De Morgen" houdt de volgende toespraak tot „meneer de voorzitter" Treub gaat naar Spanje, meneer de voor zitter En er schijnt niemand onder ons te wezen, die den moed heeft om het hardop uit te gie ren van het lachen. Treub gaat n.l. naar Spanje om de voorloo- pers van Hugo de Groot te huldigen. Hij zal Vittoria en Suarez eer gaan brengen. Een Dominicaan en een Jezuiet. Hij zal een krans leerleggen, zijn hoed af nemen en weer opzetten eri tegen zijn reisge noot zeggen Zie je, dat waren nou de voor- loopers van de Groot, ik bedoel van Grotius, knappe menschen al waren 't monniken 'én mij, Treub, hebben ze gevraagd om Neder land te vertegenwoordigen. Konden ze een be tere uitkiezen Heb ik in Delft niet mooi over het natuurrecht gesproken, bij het Grotiusfeest En als een christelijke natie - en dat zijn wij iets te zeggen heeft over christelijke schrijvers al waren 't monniken wie beter dan ik, Treub, zou 't kunnen doen O, zoo. Per slot van rekening begin ik me ook zoo'n beetje christelijk te gevoelen. Maar laten we nou^den trein nemen naar Andalusië. Alles op z'n tijd. Mi-. Kooien Staatsraad. Bij Kon. besluit is benoemd tot lid van den Raad van State mr. dr. D. A. P. N. Kooien, oud minister van Arbeid, Handel en Nijverheid. Uitbreiding luchtpost. Met ingang van 19 April a.s. wordt de lucht postdienst belangrijk uitgebreid. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Het Sint Liduina spel. Het bekende gezelschap uit R'dain, heeft gis teravond in den Volksbond voor een vrij goed be zette zaal, wederom een opvoering gegeven van het Sint Liduina-spel van den heer Lassooy. Evenals de vorige malen haperde er niets aan de vertolking en was het succes der jonge dames wederom groot. Bij het begin van den avond heeft kap. Pau- Katkolicke Kring. Gisteravond werd voor de eerste maal den leden van K.K. een radioavond aangeboden, wel ke schitterend geslaagd mag heeten. Het toestel geleverd door het magazijn „het Lichtpunt" voldeed in alle opzichten aan de ge stelde eischen, zoodat de aanwezigen |van het Mengelberg-concert in het Concertgebouw te Amsterdam, voortreffelijk hebben genoten. Gev. en verkochte our. goederen. Notaris: P. R. v. E 11 e k o m. A f sla g, 1 6 April. I. Een huis, bestaande uit al'z. beneden- en bovenwoning met erf en plaats te Schiedam a.d. Singel no. 56 d. b. groot 81 c.A. Geveild voor 4300 verkocht voor 5150. II. Een huis bestaande uit pakhuis en bo venwoning met erf en plaats te Schiedam aan de Westmolenstraat no. 8 a. b. kad. Sectie C. no. 1050, groot 82 c.A. Geveild voor 3700 ver kocht voor ƒ3700. III. Een huis, bestaande uit afz. beneden en bovenwoning met erf en plaats te Schiedam aan de Westmoienstraat no. 10 a. b. groot 88 c.A. Geveild voor 3100 verkocht voor 3110. IV. Een huis, met erf en plaats te Schiedam a.s. Broersvest no. 119 en (Vergaderlokaal) samen groot 2.38 A. Geveild voor 5000. V. Een huis, met erf en plaats te Schiedam aan het Broersveld no. 154/3, groot 26 c.A. Ge veild voor 500. Perc. 4 en 5 gecombineerd ver kocht voor 6580. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het hoofdbureau van politie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 's middags bus machineolie, zakkam, naambordje, pet, zwart k. schoentje, fabriekspeniïing, sleutelring met sleutels, zakmes, doos met postpapier, was doeken zakje, ceintuur, sleutel. Bij vinders paar k. schoentjes, H. v.d. Heijden Middelharnisschestr. 22boodscliappentasch, A. Lems, Zwartewaalschestr. 4 rijwielbelasting- plaatje, G. Schrooten, Middelharnisschestr. 15 wit hondje, J. Pijnacker, Laan 34b zakmes, P. Meijer, Prinsensseeg 4 papieren geld, A. v.d. Bruggen, v.d. Elststr. 9a k. portemonnaie met inh., A. Kooijman, Pendrechtschestr. 13a jas, F. v. Rooij, Buitenhavenweg 76 k. armband T. v.d. Tuin, Gasstr. 18 k. pet, W. Kruithof, Puttershoekschestr. 10 liederenboekje, J. Stolk, Ged. Broersvest 62a zakmesje, M. v.d. Klmk, Nassaulaan 76 winterjas, J. v. Oossanen, Breed- str. 34 hondje, T. v. Alplien, Villastr. 100 port- monnaie met inh., J. Kester, Westfrankeland- schestr. 47 lorgnet, G. v. Nooijen, Singel 184/1 sleutel, R. Kok, Franklinstr. 6a bril, N. Marei, Grofbaan 109 k. manteltje, C. van Schijndelen, Spinhuispad 25 R.K. kerkboekje, P. Kaper, K. Kerkstr. 9 postduif, J. Koenderman, Hout- str. 7duimstok en pet, J. Stuivenberg, L. Nieuwstr. 151/4 d. portemonnaie met inh., L. Veenendaal, Leliestr. 30étui, rozenkrans en sleuteltje, H. Leenders, Leliestr. 22rijwielbe- 4213 6 het volk zich zoo gemakkelijk laat vervoeren, is de volksgunst natuurlijk een wisselvallig lot. Wie vandaag gehuldigd wordt, die wordt morgen gehoond. In tijden van democratisch be stuur heerscht er gewoonlijk een chaotischer! toestand vandaag loopt het volk achter den eenen partijleider aan, morgen achter een ander, met het gevolg verjagen van ministers, staats presidenten, kamerontbindingen, revolutie-tjes, zooals de geschiedenis van vele landen (Italië, Griekenland, Spanje, Portugal, de Zuid-Ameri- kaansche republieken e.a.) die kennen. Rust is in zulke landen slechts gewaarborgd, als er bóven de leiders een gróóte leider uitgroeit, die de andere de baas is. Zoo'n toestand be staat op hef oogenblik in Italië, Spanje, Grieken land en Argentinië. Munt zoo'n leider ook nog uit door organisatie-vermogen, dan kan het land onder zijn bestuur zelfs tot bloei komen. Dat gebeurt o.a. in Italië. Toen Mussolini er zijn fascistisch optreden begon, verkeerde het land'in een chaos. Er was vreeselijke werkeloosheid, de anarchie nam hand over hand toe, gewapende benden bezetten de fabrieken en politie noch leger deed er iets tegen. De zwart-hemden her stelden de orde en thans heerscht in Italië géén werkeloosheid, het volk schijnt zich niet onge lukkig te gevoelen onder de fascistische willekeur en 90 der arbeiders loopt achter Mussolini aan. Zijn snorkerige redevoeringen, die wij be lachelijk noemen, vindt het Italiaansche volk zalig, de evviva's zijn niet van de lucht en de Italianen zijn aan de redevoeringen van den Du ce verslaafd als de Chineezen aan opium. Aan Mussolini kan zeker géén verdienste ten opzichte van Italië ontzegd worden, maar 't is geen fascisme, dat in Italië heerscht, 't is geen beginsel, geen partij 't is Mussolini', de Duce. En die honderdduizenden zwarthemden, die hem nu naloopen en toezingen, dat zullen over zekeren tijd roodhemden zijn of nóg anders ge- kleurden, wanneer een ster aan het Italiaansche firmament te schitteren komt, die de ster van den Duce in begeesterende kracht overtreft. Dat kan nog lang duren 't kan ook kort zijn. Maar het fascisme beteekent in Italië niets het is het Mussolini-sme, ,dat er het volk be geesterd heeft. En waar de Noorderlingen veel te nuchter zijn, veel te zeer kat-uit-den-boom- kijkend, om zich zóó te laten meeslepen door een persoonlijkheid, dat elk zelfstandig denken er door gesmoord wordt, daar heeft fascisme, Mussolini-isme of hoe men het noemen moet, geen kans, zoolang we in een gezonde democratie het betere van persoonlijke willekeur blijven be zitten. En heel dat klein gedoe hier te lande van club jes actualisten, fascisten, reformisten, natio nalisten, is dan ook slechts een zielige actie van onnoozelen, die niet begrijpen, dal men op onzen kouden grond geen Italiaansche planten kan kweeken. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1