DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN FEUILLETON. Kasteel „Het Onweersuest." 49ste Jaargang. Vrijdag 16 April 1926. No. 14531 Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 68085 Postbus 39. A b'o nnemen ten per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een band, voet of oog f 200 bij dood f 20<> bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door deN.Holl.Algem. Verz. bank Schiedam Dit nummer bestaat uit 2 bladen TWEEDE BLAD. Buitenlandsch Nieuws. DUITSCHLAM) EN RUSLAND. De eigenaardige onderhandelingen. De Duitsche rechtsche bladen geven heden nadere mededeelingen over de strekking der Duitsch-Russische onderhandelingen. De grondslag dezer onderhandelingen was, naar zij berichten, Moskou's wensch, om zeker heid te verkrijgen, in verband met de uiteen loopende interpretatie van het Verdrag van Lo carno. Rusland heeft, zoo verklaart b.v. de „Deut sche Tageszeitung", gestreefd naar het sluiten van een absoluut wederkeerig neutraliteits verdrag tusschen Rusland en Duitschland, rpet het doel, het hoofd te bieden aan Engelands streven, om Rusland te isoleeren. Oorspronkelijk had Moskou een nog veel„.ver- der strekkend verdrag gewenscht, maar de Duit sche regéering is daarop niet ingegaan. Duitsch land staat, er namelijk op, dat beide staten zich slechts verplichten, niet deel te nemen aan eeni- gen tegen den anderen staat gerichten aanval. Indien derhalve b.v. Rusland de aanvaller mocht zijn, zou voor Duitschland geenerlei neutrali teitsverplichting bestaan. De „Lokal Anzeiger" meldt, dat de Duitsche regeering in verband met ten deele onjuiste be richten in de buitenlandsche pers over de Duitsch Russische onderhandelingen, den Westelijken mogendheden langs diplomatieken weg opnieuw aanvullende mededeelingen heeft verstrekt. Volgens de informaties van het blad zijn deze mededeelingen alleszins bevredigend geacht. ENGELAND. Schandaal in t Lagerhuis. Gistermorgen om zes uur heeft in het Lager huis, na een debat, dat den geheelen nacht ge duurd heeft, een incident plaats gehad, dat zeker wel zeer ongewoon kan worden genoemd. Gedurende de besprekingen van de bezuini- gingswet hadden de Labour-afgevaardigden ver daging der discussies gevraagd. Lansbury, Whea- tly en elf andere afgevaardigden weigerden uil. obstructie, na hun stem te hebben uitgebracht op de Labour-motie tot verdaging der debatten, de „lobby" Le verlaten en bleven meer dan den half'uur staan, zingende en grapjes makende. Hierdoor konden de besprekingen niet voortge zet. worden. De waarnemend voorzitter en de ministers confereerden geruimen tijd en besloten eindelijk den „speaker" uit zijn bed te halen. Neville Chamberlain diende vervolgens onder geweldig lawaai der socialisten het voorstel in, om de dertien Labour-aigevaardigden Le schor sen, waarop de Labour-oppositie weer dezelfde tactiek toepasLe. Na een half uur vertraging verzocht de „speaker" ten laatste den stem mehtellers verslag uit te brengen over de ge houden stemming, waaruit bleek, dat de motie met 163 stemmen tegen 76 wa aangenomen. Den dertien afgevaardigden werd daarop ver- zocht zich te verwijderen, waarop de bespre kingen werden voortgezet. Het m ij n c o n f I i c t Met betrekking tot het onderhoud, dat het in dustrieel comité van het Trades Union Congress Woensdagavond heeft gevoerd met den Bntschen premier Balduin wordt nog gemeld, dat laatst genoemde niet is ingegaan op het voorstel van liet comité om stappen te doen tot het heropenen der onderhandelingen tusschen de organisaties van mijneigenaars en mijnwerkers. Deze laatsten ver wachten evenwel, morgen daartoe opgeroepen te worden. Cook en Smith hebben hun vertrek naar Brussel op het laatste oogenblik uitgesteld. De „Times" optimistisch. De „Times" zegt heden met betrekking tot het steenkolenvraagst.uk „Volgens het algemeen gevoelen is het ondenkbaar, dat een stopzetting van hef werk op 1 Mei zal plaats hebben en wel alleen door het struikelblok van districts- of nationale loonregeling. Op het oogenblik is er geen aanwijzing, dat de eigenaars bereid zijn, hun standpunt in dezen te wijzigen, doch tegen de volgende week kan de lucht wel opgeklaard zijn. Want het gevoel overweegt dat, wanneer een maal dit struikelblok uit den weg is geruimd (en men hoopt daarvoor op de tusschenkomst van den premier) over de overige geschilpunten on derhandelingen geopend kunnen worden met een behoorlijken kans op succes." ITALIË. Mussolini en Afrika. Mussolini, die zich per automobiel op weg bevond naar Homs, heeft in de oase van Taguera een compagnie nationale militie geinspecteerd. Mij zeide in een toespraak De gouverneur heeft mij gezegd, dat gij volmaakte soldaten zijt en volmaakte vrijwilligers. Hieraan wil ik toevoe gen, dat gij bijgevolg volmaakte fascisten zijt. Ter herinnering aan u zal ik aan uw kameraden zeggen, dat er in Afrika plaats en waarschijnlijk ook roem is voor allen. Mussolini is des avonds naar Tri polis teruggekeerd. 54) Inmiddels leerde Clara van mistress Rocke het huishouden, waarbij haar vereering voor die brave vrouw met den dag toenam. 's Avonds vereenigde de geheele familie zich in het gemeenschappelijk salon en terwijl de beide dames zich onledig hielden met handwerk jes, lazen afwisselend dokter Day en Traverse uit een of ander mooi boek voor. Soms werd er ook muziek gemaakt, daar Clara zeer schoon piano speelde en Traverse, met een voortreffe lijke stem begaafd, zich onderscheidde als ha- tuurzanger. Dit was het eenvoudige, maar gelukkige en opgeruimde leven, dat men op Willow-Heights bij dokter Day leidde. Wij willen nu eens zien, wat er intusschen uit onze Capitola in de een zaamheid van het „Onweersnest" is geworden. XIII. Een geheimzinnige ontmoeting. Capitola gevoelde aanvankelijk eenige moeite om zich in haar nieuwe omstandigheden te schikken, waarin het toeval haar had verplaatst. AMERIKA EN RUSLAND. Nog geen erkenning. Den laatsten tijd werd, dat weet men, een krachtige campagne gevoerd door New-York- schezakenlieden voor de erkenning van de Sov- jet-regeering. Deze campagne, zoo deelt thans de New-York Herald" aan de hand van in lichtingen uit goede bron mede, is althans voor het oogenblik, volkomen mislukt. President Coolidge heeft over die kwestie lang en breed met de gezanten Houghton en Gibson de critici, zooals men zich herinnert, van de Euro- peesche toestanden, besproken en besloten alle onderhandelingen daarover te verdagen. Een der voornaamste tegenstanders der er kenning is de minister van Handel, Hoover, die verlangt dat de Sovjets "éérst de oude schulden erkennen en aan de Amerikaansche burgers de eigendommen teruggeven, die tijdens de revo lutie zijn geconfisteerd. Men geloofd dat het ook Hoover geweest is, die den Amerikaansehen banken heeft aangezegd, dat de regeering het verstrekken van particuliere leeningen aan de Sovjets niet zou goedkeuren. CHINA. P e k i ii g b ij n a g e v a 1 1 e n. Het hevig bombardement, dat eergisteren den geheelen dag en ook 's avonds aan het zuid oostelijk front heeft gewoed, is gistermorgen door een aanval gevolgd, waarbij de verdedigers zich begonnen terug te trekken. De Fengtien-troepen hebben Toengsjau bezet en men gelooft, dat de verdedigers zich in noord-westelijke richting terugtrekken, namelijk in de richting van den Soeiyoean-spoorweg, ten einde zoo Peking te vermijden. Gisteravond werd gemeld, dat het Kwo. Deze Weelderige woning, vol pracht en praal, de groote stoet, van bedienden, die haar bevelen gehoorzaamden, de maatschappelijke positie van den ouden heer, dien zij haar oom noemde, de overvloed en rijkdom welke haar omgaf, dat alles vormde zulk een contrast met het verle- dene, dat zij somtijds in twijfel geraakte, of zij nog, wel bij haar volle verstand was. Wanneer zij s morgens vaak na een benauwden droom, die haar de enge steegjes, sloppen, kelderwo ningen en smerige holen der armoede en ellende van New-N ork weder had voor den geest gevoerd, bij haar ontwaken zich in haar kamer bevond, die met alles gestolfeerd was, wat een jong meisje blijde kan maken, dan vroeg zij zich zelf af „Ben ik het zelf wel Is dat alles werkelijkheid Ben ik dit, het arme, verlaten kind, dat gister nog zonder onderkomen in de straten van New York rondzwierf, als jongen verkleed couranten verkocht en er dicht aan toe was, om door den recorder naar het verbeterhuis te worden ge zonden Ben ik het zelf, die zich thans veranderd ziet in miss Black in een jongejuffrouw, die misschien bestemd is eens dit kasteel te erven Is het mogelijk, dat ik de nicht ben van dezen lieren grijsaard, dezen voormaligen officier, die mijn beurs met goud vult en mij rijtuigen, paar den en slaven ter beschikking stelt? Neen, dat alles is onmogelijk Zou ik eigenlijk niet waan zinnig zijn De laatste gebeurtenis in mijn leven, die mintsjuun de stad ontruimd heeft. Het. comité voor de 'openbare veiligheid, dat hoofdzakelijk uit oudere staatslieden bestaat, heeft alles oos telijke poorten der stad doen sluiten, ten einde het binnendringen van zwervende troepen sol daten te voorkomen. De toestand in het zuiden is ernstig. De vreemdelingen zijn gewaarschuwd zich ge reed te houden, om elk oogenblik, bij een moge lijke onverwachte wending in den toestand, naar het legatie-kwartier te kunnen gaan. Terzelfder tijd bestaat evenwel de algemeene verwachting, dat de verandering van het militaire regime zon der bloedvergieten zal plaats hebben. Draadloos wordt uit Berlijn gemeld, dat vol gens een te Londen uit Peking ontvangen be richt, de troepen van het nationale leger bij de jongste gevechten zware verliezen hebben ge leden, namelijk tweeduizend dooden en zes duizend gewonden. Men meldt uit het missiehuis der paters Laza risten te Helden-Panningen. Een telegram van den weleerw. heer van Rave- steijn meldt dato 14 April uit Tangshan, dat de missionaris, die bij de plundering te Yoengping- foe werd gewond de weleerw. heer J. Ortmans is uit Gulpen. Zijn eerw. is er echter zonder ernstig letsel afgekomen en is reeds op de been. De plundering heefL plaats gehad omstreeks 20 Maart. Met het „Chineesch gezag" waarvan sprake was in het vorig telegram was bedoeld dat van Tsjang Tso Lin. Geen andere missiestatie van het vicariaat heeft eenigen last ondervonden en alle missiona rissen maken het wel. ALLERLEI. Uit Belgrado Paul Raditsj heeft den koning medegedeeld dat, indien de radicalen vasthouden aan hun eisch, dat hij möet aftreden,, alle minis ters van zijn partij mede zullen aftreden. De aanhangers van Raditsj willen een manifest tot het volk richten, waarin zij zullen uiteen zetten, dat zij geen gelegenheid krijgen om aan de corruptie een einde te maken. Heden is Raditsj afgetreden. Uit Reval De economische crisis in Sovjet- Rusland neemt onrustbarende afmetingen aan. De regeering vreest een catastrophe voor den oogst niet te kunnen vermijden. Talrijke werk plaatsen en staatsmonopolies zijn gedwongen het bedrijf stil te zetten wegens gebrek aan grond stoffen. De raad van Volkscommissarissen heeft aan de handelsdelegaties in het buitenland voor geschreven met ingang van 1 Mei slechts tegen contante betaling verkoopen af te sluiten. Uit Boekarest De Roemeensche minister van Buitenlandsche Zaken heeft medegedeeld, dat de conferentie tusschen de staten der Kleine Entente, die oorspronkelijk op hall' Mei was be paald, in gemeen overleg tot medio Juni is uit gesteld. Uit Washington De Amerikaansche Se naat heeft erin toegestemd, dat de schuldregeling van Italië met de V. S„ op 21 April in behande ling zal worden genomen. De spreektijd van de senatoren is tot een half uur beperkt. Uit Kovno. Gisteravond acht uur doodde een Litausche grenswacht met een geweerschot een Poolschen luitenant, die de demarcatielinie was overschreden en, toen hem gelast werd te blijven staan, een vuurwapen in de hand nam. Het incident had plaats op Litausch gebied, op driehonderd meter afstand van de demarcatielijn. ik mij nog goed herinner, is, dat men mij voor den recorder bracht, omdat ik als jongen ver kleed was. De opgewondenheid, de schade, de vrees zullen mij het verstand benomen hebben en al het andere is een visioen in de krankzinnig heid. Deze groote, schoone woning, waarin ik meesteresse meen te zijn, is niets anders dan een gekkenhuis, waarin men mi.] gebracht heeft en waarvan de oude officier, dien ik mijn oom noem, dierecteur is. Al deze bedienden, welke mij om geven, zijn oppassers en ik vond in mijn tegen woordig leven slechts een enkelen bekende weder, dat is Herbert Greyson. Kom,kom! hij is Herbert Greyson evenmin de neef van den ma joor als ik diens nicht ben. Hij komt alleen maar hier, om mij te bezoeken en laat mijbloot uit me delijden, in mijnen waan. Ik vraag mij af, of men mij hier lang zal houden Altijd, hoop ik, althans zóó lang, totdat ik genezen ben. Maar ik wil niet genezen, want op zulke wijze 'n gekkin te zijn, is, bij den hemel, te pleizierig. Ik zal voortgaan mij zelve als miss Blacken den directeur dezer inrichting als mijn oom te be schouwen, en alles wat mij omgeeft als mijn eigen dom aangezien. O, men zal mij zoo spoedig niet beter verstandig maken, daartoe ben ik veel te slim. Ik zal hun toonen niet te vergeefs in de Pavelsteeg te zijn opegroeid Op deze wijze, half schertsend, half in ernst, zag Capitola haar nieuwen toestand in. Inmiddels was haar opvoeding begonnen en wel Uit Lissabon. Naar gemeld wordt zullen de* beklaagden in de Angola-zaak voor een specia le rechtbank staan. - Uit Brussel. a,s. Woensdag en Donderdag zal de internationale- glasblazerscommissie hier ter stede vergaderen. Uit. Parijs. De nieuwe spoorwegtarieven zullen waarschijnlijk op 1 Mei in werking treden. Binnenland. Socialistische tactiek. In een artikel „De crisis in de Belgische Ka tholieke Partij" onthult de Brusselsche corres pondent van „Het Volk" als-volgt de tactiek der socialistische leiders in België „Tijdens de maandenlange onderhandelingen en besprekingen, die de vorming der huidige re- geering-Poullet-Vandervelde vooaf gingen, is er in den schoot der partij dikwijls geredetwist over de vraag, of het mogelijk was voor de socialisten met de vertegenwoordigers van geheel de rech terzijde te onderhandelen en ol' er niet als voor waarde moest worden gesteld, dat de besprekin gen alleen zouden worden gevoerd met de katho lieke democraten. Hef doel van de verdedigers dezer laatste richting was duidelijk vóór het zelfs mogelijk was te onderhandelen, moest de scheuring in de katholieke partij een voldongen feit zijn. De tegenstanders, waaronder Vandervelde, hielden, alsdan, de volgende redeneering „De katholieke democraten durven zich nog niet van hun partij afscheuren en de conservatieven, die tot nu toe door de democraten gehoorzaamd wer den, zien de noodzakelijkheid niet in, tot een scheuring Le drijven. Met de democraten te willen verplichten brutaal den rug toe te keeren aan de conservatieven bereiken wij geen ander resultaat dan een democratische regeering onmogelijk te maken, met als gevolg een liberaal-katholieke coalitie, waarin de katholieke democraten gevan gen zitten. Beter is het, voor alles, een democra tische regeering,samen te stellen, waarna, door de actie zelve dezer regeering, het proces van ontbinding in de katholieke partij zich verder al uitbreiden. De gebeurtenissen geven aan deze redeneering gelijk. Niet. dat men nu reeds zeggen kan bin nen zooveel weken of zooveel maanden vajt de katholieke partij, die, in haar sterkte en naar macht onaangetast vijf en dertig jaar lang België heeft geregeerd, uiteen, maar de crisis wordt ei- steeds scherper en men kan, in elk geval, voor spellen, dat er, vóór de komende gemeenteraads verkiezingen, di.e in September of October gehou den worden, plaatselijke scheuringen zullen zijn voltrokken." Samenwerking tusschen katholieken en so ciaal-democraten in een zoogenaamd „democra tisch" kabinet, moet dus in de eerste plaats die nen, om de katholieke partij kapot te maken. Deze tactiek lijkt ons wel wat té doorzichtig, om hier te lande met succes te worden gepro beerd Aan het plegen van politieken zelfmoord heeft de R. K. Staatspartij in Nederland vooralsnog geen behoefte Gemengd Nieuws. Schu r k a c h t i g. De waarnemend bur gemeester van Raam heeft gelijk gemeld den adjunct-inspecteur van politie aldaar geschorst in verband met een tegen dezen ingediende klacht wegens afschuwelijke mishandeling van H.B. op het politiebureau. met goed gevolg, de oude majoor had boeken, landkaarten kortom alles voor haar gekocht, wat voor haar ontwikkeling noodig en nuttig was en hij zelf hield het oog op haar studiën, die overi gens niet zoo ingespannen waren of er bleven voor Capitola nog vele ledige uren over, die zij haast goed niet wist te besteden. Deze vrije tijd ge bruikte zij, Oin het oude kasteel van onder tot boven te doorsnuffelen, of om in het groote park rond te dolen. Weldra strekte zij haar tochtjes verder uit, doorzien zij zich waagde in de woeste gedeelten der rotsen, die het park insloten. De ontzagwekkende steenmassa's welke hef „Onweersnest" beheerschten, de diepe afgron den en kloven en de bergen, de beek met haar kabbelende golfjes en schuimende watervallen, de reusachtige boomen en. ondoordringbare haag van slingerplanten, kortom de geheele na tuur in haar huiveringwekkende verhevenheid bood aan onze heldin altijd niéuwe boeiende bekoorlijk heiden, waaraan zij niet kon weder- staan. Capitola was een even behendige als moedige paardrijdster geworden en maakte dagelijks op den ponny, dien de majoor haar geschonken had, verre wandelritten. Hare uitstapjes moch en echter volgens streng verbod van haar oom, nimmer over de beek en nimmer tot aan den anderen kant der bergen— van den zoogenaam- den duivelsklauw zich uitstrekken. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 5