^hkot geneesi mi vewftaait de JfuidL Griep 1292 18 Kiezers-voorlichting. Hoe „Het Volk" telt (rekent) Spijt de zegenrijke Leerplichtwet, die in Ne derland even oud is als de S.D.A.P.-sche fractie in de Tweede Kamer, verstaan de kopstukken der S.D.A.P. de kunst van Bartjes toch maar dun netjes. Behalve dan in het naar-zich-toe-tellen. De vrijzinnig-democratische professor Van Embden heeft in de Eerste Kamer verteld dat, terwijl de Roomschen 35.6 pCt. der bevol king "uitmaken, de R.K. Staatspartij slechts 28.6 pCt. der kiezers op zich wist te doen stem men Dat is een knappe prestatie van den prof. Het is juist gerekend Maar nu gaat „Het Volk" daarop conclusies bouwen. Het zegt „Derhalve stemt 20 pCt. van de kiezers-léden der Roomsche Kerk niet meer Roomsch Hoe „Het Volk" telt Het vergeet 1. de kiezers, die op Pius Arts stemden 40135 of 1.3 pCt. waardoor het percentage dat Roomsch-stemde, al 19.9 wordt 2. dat niet alle kiezers stemden, maar slechts 86 2/3 p3t. Dit over alle groepen gelijdelijk verdeeld, zouden dus van de kiezersleden der Roomsche kerk 30.8 pCt. aan de bus zijn geweest. Oftewel, 0.9 pCt. stemde niet-Roomsch. D.i. ruim 2.5 pCt. der Roomsche bevolking. Feitelijk is dit, gezien het groote kinderaantal bij de katholieken, nog minder „Het Volk" pocht niettemin 20 pCt. En rekenend, dat van dezen „de groote massa" op de S.D.A.P. stemde, roept het in blijde ont roering uit „Op die wijze wordt allengs de S.D.A.P. in plaats van de R.K. Staatspartij de vertegen woordigster der Roomsche arbeiders." Opscheppen is ook 'n vak Het ziet er daartegenover bij de socialistische groep der bevolking in dit opzicht droeviger uit. De S.D.A.P. kreeg 706689 stemmen Het Rev. Arb. Comité 11883 stemmen. De Soc. Partij 8226 stemmen De Comm. Partij 36770 stemmen totaal 763568 socialisten cum suis, waarvan 56879 of 7J pCt. niet op de S.D.A.P. „Het Volk" moet niet zoo naar-zich-toe- rekenen Stads- en Gewestelijk Nieuws. R. K. Rijkskieskringorganisatie Dordrecht. De Bond van R.K. Kiesvereenigingen in den Rijkskieskring Dordrecht houdt zijn jaar vergadering op Zaterdag 15 Mei in de boven zaal van restaurant Riche, Korte Hoogstraat Rotterdam. De agenda vermeldt o.m. de bespreking van het Reorganisatie-rapport, benoeming afge vaardigden en een voorstel van Westlandsche kiesvereenigingen om aan de R.K. Kamerfrac tie te verzoeken pogingen in het werk te stellen om te bevorderen dat de regeeringdebevoegdheid krijge tot het nemen van retorsie-maatregelen. Gemeenteraad. De vergadering van den Raad der gemeente Schiedam, wordt belegd tegen Vrijdag, den 23 April 1926, des n.m. 2 uur. Jubileum. Heden herdacht H. Vrijland den dag waarop hij voor vijf en twintig jaren in dienst trad van de Ververij en Wasscherij „De Phoenix" alhier. Vergezeld van zijn gezin werd hij bij aan komst op de fabriek verwelkomd door directie en personeel en aan hem uitgereikt het diploma van den bond ter bevordering der waschindustrie in Nederland voor onafgebroken vijf en twintig jarige dienstperiode. Namens het personeel werd hem aangeboden een practische leunstoel en een mand bloemen. Ten slotte sprak de directie den jubilaris toe onder overhandiging van een couvert met in houd, en stelde hem in de gelegenheid den dag verder in huiselijken kring door te brengen. De begrooting 1926. B. en W. schrijven aan den Raad Bij de behandeling van de Gemeentebegroo- ting voor 1926 werd deze ten slotte slechts voor- loopig sluitend gemaakt en wel door het tekort te brengen op de inkomstenbelasting. Nader zou worden beslist over de twee over blijvende van de door ons voorgestelde drie be langrijke maatregelen, te weten de verhooging der schoolgelden en de vermindering van den af trek voor' noodzakelijk levensonderhoud bij de inkomstenbelasting. Wat nu betreft de schoolgelden, deze zaak is nog niet in zoodanig stadium, dat U een uitge werkte verordening kan worden aangeboden. Waar daarmede nog eenige tijd kan heengaan, stellen wij U voor de verhooging van den betrek- kelijken post met 10.000.-—, die reeds voorloo- pig plaats had, terug te brengen tot 5.000.— Wat de verlaging van den aftrek voor noodza kelijk levensonderhoud bij de inkomstenbelas ting aangaat, daaromtrent voegen wij een uitge werkt voorstel hierbij, waarin deze maatregel uitvoerig wordt toegelicht. Wij teekenen ten aanzien daarvan echter aan, dat het onze bedoe ling is dezen alleen toe te passen, zoolang dit noo- dig is om de begrooting sluitend te maken. Zoo dra deze kan worden gemist, is het onze bedoeling dat hij weder wordt ingetrokken. In de tegen woordige omstandigheden achten wij dien echter noodzakelijk. Wij hebben thans opnieuw het sluitend maken van de begrooling onder het oog gezien. Alvorens daarop verder in te gaan willen wij nog eens van de situatie een overzicht geven. Volgens de oorspronkelijke begrooting moest gevonden worden Lagere raming onvoorziene uitgaven 25.000 H Beschikking reserves reeds gevormde 83.000 J.te vormen in 1926 63.000 a pensioenskorting 60.000 vermindering aftrek noodzakelijk levensonderhoud 53.000 herziening schoolgeldregeling 10.000 hoogere raming inkomstenbelasting 5.000 Totaal 319.000 Terwijl onvoorziene uitgaven reeds was ver laagd met 25.000, werden bij de behandeling der begrooting de volgende wijzigingen aangebracht Ingevoerd werd de 3% pensioenskorting 30.000 de verhooging der schoolgelden (be rekend over een vol jaar) werd reeds voorloopig opgenomen 10.000 de raming der subsidie aan werkloozenkassen werd verminderd met 5.000 het Fonds voor bijzondere doeleinden werd on der de inkomsten opgenomen 5.000. totaal 75.000. Nog gevonden moet dus worden f 244.000. Zooals reeds werd geconstateerd kan de in komstenbelasting worden verhoogd met 60.000; omdat de kwade posten volgens de voorschriften kunnen worden gebracht ten laste van het 1/3 voor 1927 zoodat het 2/3 voor 1926 daarvoor niet behoeft te worden belast(juist pas zijn de voorschriften gewijzigd, waardoor nu tegenover de bruto-opbrengst de kwade posten over een vol jaar in uitgaaf worden gebracht, zoodat deze niet meer op het eerste 1/3 doch op een vol jaar drukken. De overgang zal voor alle Gemeenten een groot bezwaar zijn. Daarvoor zullen bijzon dere regelingen moeten worden getroffen, die nader onder het oog zijn te zien) voorgestelde vermindering aftrek noodzakelijk levensonder houd 53.000. Gelijk boven werd voorgesteld is het bedrag voor verhooging der schoolgelden te verminderen met 5.000. Op die wijze zou uit, wat wij willen noemen productieve bronnen (behalve dan het Fonds voor bijzondere doeleinden) zijn gevonden 184,000. Daarmede zijn deze echter uitgeput, zoodat nog te dekken zou blijven 136.000. Dit bedrag zou dus uit buitengewone middelen moeten worden gevonden. Daarvoor komen in aanmerking de reserves der bedrijven. Wij zouden zelfs meenen dat de in 1926 te vormen reserves niet geheel als buitengewone middelen zijn te beschouwen, daar wij het in de tegenwoordige omstandigheden gewettigd achten over de volle bruto-winst te beschikken zonder daaruit te reserveeren na de afschrijvingen. Dit middel, dat tusschen de gewone en buiten gewone inligt, kan opleveren 63.000. Uit de reeds gevormde reserves, die geheel tot de buitengewone middelen zijn te rekenen (het is een bron, waarvan men maar eenmaal kan ge bruik maken) is derhalve nog te putten 73.000,-. Totaal 136.000.waarmede de begrooting sluitend zou zijn gemaakt. Nog moeten wij vermelden de kwestie opge worpen door den heer de Bruin, die meende, dat de begrooting van 1926 tweemaal belast was met een bedrag van 100.000.terzake van non- valeurs der inkomstenbelasting ten voordeele van 1925, welk jaar deze dus aan 1926 zou moeten te rugbetalen. Met den gemeente-accountant, wiens rapport wij hierbij overleggen, achten wij diens standpunt niet juist. Wij stellen u derhalve thans voor de begroo ting opnieuw gewijzigd vast te stellen in boven- aangegeven zin en ten aanzien van de inkomsten belasting de wijziging van den aftrek voor nood zakelijk levensonderhoud vast te stellen, zooals die U in ons afzonderlijk voorstel, is voorge dragen. Zaakjubileum. Morgen is het 25 jaar geleden, dat de heer Brounts zijn manufacturen-magazijn „De Ster" hier ter stede kwam vestigen in het perceel Hoogstraat 49. De nieuwe firma wist al spoedig het ver trouwen en de gunst van het Schiedamsche pu bliek te winnen, zoodat zij er reeds 5 jaar later toe overging om een filiaal te vestigen in de Gorzen en wel in de Groenelaan-hoek Steenstraat. Ondanks dit, werd het pand aan de Hoogstraat 49 te klein en verhuisde men naar Hoogstraat 27 in een geheel nieuw pand. Ook met de zaken in de Gorzen ging het cres cendo, waarom ten laatste een flink pand werd aangekocht op het Wilhelminaplein en het filiaal in dat stadsgedeelte, een ruimer en mooier on derkomen kreeg. Inmiddels bleek Hoogstraat 27 ook weer te klein voor de steeds uitbreidende zaken, zoodat de heer Brounts drie aan den overkant gelegen winkelhuizen aankocht, liet sloopen en order gaf tot den bouw van het kapitale pand, waarin nu sinds drie jaren de zaak gevestigd is. Op bescheiden voet begonnen, is in den loop dezer kwarteeuw „De Ster" een zaak geworden, die er zijn mag behalve manufacturenhandel in den ruirnsten zin heeft zij speciale afdeelingen van zeilen, karpetten, cocosartikelen enz., waarvan gezegd mag worden dat de onderneming met haar tijd weet mee te gaan. Om dit laatste, gevoegd bij de andere kwaliteiten van de firma, durven wij haar na het passeeren van dezen eersten mijlpaal nog meer succes voorspellen. Pandora. Het programma vermeldt deze week niet veel „bijwerk", doch daarvoor is het „groote werk" ook bijzonder goed verzorgd met twee groote films, ieder van zes lange acten. Na een mooie natuur-opname wordt aangevangen met een boeiende, romantische film „Arbeid Adelt", welke ons duidelijk het contrast toont tusschen een werkzaam- en een verboemeld leven. Op het tooneel verschijnt deze week Jacques Florijn, humorist. Na de pauze twee oude bekenden van de ge trouwe Pandora-bezoekers, n.l. Karl Schenström en Miehe Madsen, in een van hun best geslaagde films „Watt en Watt en de PrimaBallerina". De hoofdpersoon in deze film is een jonge danse res, zoodat onze vrienden slechts een bijrol te vervullen hebben. Als gewoonlijk spelen zij ech ter hun rol perfect en alles is zoo geënsceneerd, dat toch hun spel en hun persoon het meest op den voorgrond treden. Hoewel een klucht, is het gegeven zeer aanneembaar en schenkt deze film wel voldoening. Wij kunnen dit programma voor een ieder goedkeuren. De Émmabloem. Gisterenavond vergaderde het Damescomité dat zich gevormd heeft met het doel om op 21 April a.s. den Émmabloem hier ter stede te ver- koopen. Daar voor dezen avond geen geschikte zaal vrij was, waren B. en W. zoo welwillend geweest om ditmaal bij uitzondering de Raadszaal beschik baar te stellen. Met dank werd gereleveerd dat vorig jaar jon gere meisjes met veel succes de bloempjes had den verkocht, maar dat op dit oogenblik de fi- nancieele toestand van de Ver. te bestr., van t.b. c. van dien aard was, dat thans ouderen de hand aan den ploeg moesten slaan. Ruim 40 dames hadden zich bereid verklaard om de bloempjes te colpqrteeren. Ten einde te zorgen, dat zoo vruchtdragend mogelijk werd gewerkt en vooral ook opdat nie mand tweemaal zou worden bezocht werd de stad in twintig wijken vereeeld en deze onder de deelneemsters verloot. Wie dien dag onverhoopt niet op straat komt en wiens woning mocht wor den vergeten kan zijne gave bezorgen aan het bu reau Schoolstraat 21, waar den geheelen dag een post aanwezig zal zijn. „Luxor." Wederom drie hoofdnummers deze week, die met oordeel gekozen en dus genoeg variatie bie den om een echt gezelligen avond door te brengen Eerst gaat „De held van Texas" een beschaafd boeiend spel uit 't hooge Noorden met zorg ver filmd door de befaamde Paramount. Verbolgens een geestige klucht „Van je familie moet je 't hebben. Een jong echtpaar dat op 't punt staat een zomerreisje te maken, krijgt een ware fami lie-invasie alles gaat kampeeren en de dolste situaties volgen 't wordt zelfs zoo erg dat de geiten het Ford je opeten om nog te zwijgen van het avontuur met de rooverbende. Als laatste nummer „De Texasruiter" met Tom Mix, de ge liefde cowboyheid op zijn best. Er is genoten en terecht Gistermiddag is op de Scheep s- bouwwerf „Nieuwe Waterweg" aangehouden een werkman, die een hoeveelheid koper ten nadeele dier Maatschappij had ontvreemd, en bekende reeds meermalen dergelijke diefstal len te hebben gepleegd. Het koper is inbeslag- genomen Zekere O. heeft bij de politie aangifte gedaan, dat hij eenige maanden geleden een heerenrijwiel heeft geleend aan een familie lid en deze dat rijwiel heeft verkocht. De politie stelt een onzoelc in. Gisteravond ten 5£ uur is mej. R. wonende Parallelweg door een toeval getrof fen. Na in een woning te zijn binnengedragen is zij een half uur later naar haar woning ver voerd. Door W. de V. is bij de politie aangifte gedaan van vermissing van 2 hitten. UIT ROTTERDAM. Drie duizend tanden gestolen. Gisternacht is met behulp van een valschen sleutel ingebroken bij den tandarts K. aan de Diergaardelaan alhier. Uit een kast is een geld kistje geslolen met 100. Uit de operatiekamer zijn niet minder dan 3000 stuks tandenontvreemd 200 tanden waren voorzien van een platina stift, de overige 2800 van een gouden stift. Verschil lende kasten en lessenaars zijn voorts nog openge broken, doch daaruit wordt niets vermist. Noodlottig schot. Te 7 uur gisteravond is in een pand aan den Plantageweg alhier, een manS door een revol verschot gedood. De 35-jarige Roemeen H., van beroep han delaar in scheepsbenoodigdheden, had in zijn pension aan den Plantageweg het 23-jarige meisje A.B. op bezoek. Met dit meisje had H. den laatsten tijd veel omgang gehad. Eerst had men over gewone dingen gesproken, waarna de Roemeen haar bij een kastje in een kamer riep, en het meisje een revolver liet zien. „Het is een echte", voegde hij er bij, maar het meisje maakte er een grapje van. „Het is een lor", zeide zij schertsend. „Zeker zoo'n ding van vijf cent." „Absoluut niet", voegde H. hier aan toe, „probeer hem maar eens." Het meisje haalde den haan over, (niet in de richting van H.) doch de revolver ging niet af. „Richt nu de revolver hier maar eens op", riep hij haar toe, op zijn slaap wijzend. Zij richtte daarop het wapen op den slaap van H., trok den haan opnieuw over, en het schot ging af. H. stortte hierop doodelijk gewond neer. Het meisje vluchtte naar de voorkamer, waar de pensionhouder woonde. Deze had het schot gehoord en toen het meisje bij hem binnen vluchtte, heeft de man onmiddellijk den Ge neeskundigen Dienst gewaarschuwd. Het meisje werd in verzekerde bewaring ge steld en overgebracht naar het Bureau Meer mansstraat, terwijl het lijk van den man werd vervoerd naar liet ziekenhuis aan den Coolsingel. W. R. Theater. Als het orkest zijn openings-marsch gespeeld heeft, wordt aangevangen met een klucht in twee-acten „De Vliegende Visch", waarvan het succes zeer problematisch was. Hierna journal en revue, welke laatste een serie opnamen uit Peking gaf, die, met het oog op den toestand aldaar, wel actueel zijn. Als eerste hoofdnummer een film in zeven ac ten „Harten van IJs." Een zeer mooi, uitmun tend gespeeld werk, een gevoelvol spel van ge- voellooze menschen. Alleen deze film is een gang naar W. B. overwaard. Op het tooneel „Fernando", een illusionist welke slechts één toer vertoonde, welke we echter onder de sterksten kunnen rekenen welke we ooit zagen. Na de pauze „De verborgenheden van Parijs". Deze film staat ten achter bij die van voor de pauze. Voor hen echter, die van spanning en sen satie houden, alleszins de moeite waard om te gaan zien. Als geheel kunnen we ook dit programma zeer wel aanbevelen. Prinses-theater. Zij, die eens een avondje hartelijk willen lachen, kunnen zich daarvan door een bezoek aan 't Prinses-theater verzekeren. Na een actuee 1 journaal het eerste hoofdnummer de klucht n.l. „De geheimzinnige familie". Deze film waarin de hoofdspèlers uitstekend spel leveren, waar door de onmogelijkste en spannende situaties uit stekend tot hun rechtkomen, houdt den aanwe zigen zeer aangenaam bezig. De revue „De Moder ne Eva" door het trio-Timm, doet de zaal aan houdend daveren van 't lachen orn de geestige uit- en invallen van een leerling van de familie Peereboom en een dichter die niet spreken kan zonder rijm. Het is een spotternij op het moderne huwelijksleven. Het tweede hoofdnummer is een klucht in 6 acten „De prima Ballerina" waarin Watt en Watt wel niet op den voorgrond treden maar toch steeds de aandacht tot zich trekken. Het is een film met zeer goede momenten, welke van begin tot 't eind met veel bijval wordt gevolgd. Vervolg Kerkbericht. AGENDA. Maandag 19 April. 8 uur. Repetitie R. K. Gem. Zangvereeniging „Lorenzo Perosi". Steeds gelegenheid inschrijven lidmaatschap. 8 uur. Dammen in het Patronaatsgebouw, L. Haven. Dinsdag 20 April. R. K. Mannenzangvereen. „St. Caecilia", onderafd. v. d. Ned. R. K. Volksbond, lederen Dinsdagavond repetitie van 8| tot 10| uur. en Influenza kan men het beste bestrijden door gebruik der Sanapirin-Tabletten (Mijnhardt). Glazen buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Gemengd Nieuws. De moord op de Noordermark t. Inzake den moord op Cornelia Wijker in een logement aan de Noordermarkt te Amsterdam is het onderzoek zoover gevorderd, dat de po litie thans weet dat de vrouw laatstelijk heeft samen gewoond met den 27-jarige W. F. Snel- ders, die hoogstwaarschijnlijk de dader is. S. heeft reeds een vonnis wegens poging tot moord te zijnen laste. Een granaatkartets gespron gen. Tijdens het houden van schietoefeningen der artillerie in de legerplaats bij Oldebroek ge raakte eergister de heide in brand. Terwijl een ploeg burgerwerklieden, die ter blussching was uitgezonden, met. het blusschingswerk bezig was, sprong een zich in den brand bevindende en door den gloed heet geworden granaatkartets. Van de werklieden werden door de rondvliegende kogels en scherven acht verwond, van wie één ernstig. Personeel van den militairen geneeskundigen dienst was onmiddellijk ter plaatse om de noo- dige maatregelen te treffen tot vervoer van de gewonden. A a n r ij ding. Donderdagavond laat is in de Rosestraat te Rotterdam een autobus van den dienst Groote Markt—Charlois tegen een f

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2