i JAWREEP Verven „BE PHOENIX" Tel. No. 68015. Stoomen DAGBLAD VOOR SCHIEDAM £üf OMSTREKEM* Kasteel Jet Onweersnest." EEUIILiETQ K|, til 4?$Ë£ct. Deter dan Goed: DE BES] E 49ste Jaargang. Maandag 19 April 1926. No. 14539 Bureau K O E M ARKT 4. Telefoon Intercommunaal 68085 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel; daarboven'35 cent, 3 maal plaatsen [wordt? 2, maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitt 200 bij verlies van een band, voet of oog 200 bij dood f 20o bij verlies van een verH^s^^i_n^eeia_jtvqsviJQg<^;^JI^5Jbq e £llgs_va n eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door deN.Holl.Algem.Verz. bank Schiedam Buitenlandsch Nieuws. DE ONTWAPENINGSCONFERENTIE. In gezaghebbende kringen verklaart men, dat geen enkel uitstel der tegen 17 Mei a.s. uitge schreven voorbereidende ontwapeningsconferen tie beoogd wordt. Men betreurt het, dat Rusland niet aan de conferentie zal deelnemen, doch deze omstandigheid kan onmogelijk de vrees in zekere buitenlandsche kringen rechtvaardigen, welke daar ten aanzien van het resultaat der werkzaam heden van de conferentie wordt gekoesterd. LITAUEN EN SOVJET-RUSLAND. Een veiligheidsverdrag a.s.? Men meldt, dat Litauen binnenkort met Sovjet-Rusland een verdrag van veiligheidswaar borg en neutraliteit volgens het model van het Russisch-Turksche accoord zou sluiten, waar door Memel gewaarborgd wordt, met een geheim artikel over Wilna. Bovendien heeft Litauen een handelsverdrag gesloten, dat aan Rusland be langrijke voordeelen verleent. FRANKRIJK EN AMERIKA. De schuldenregeling. Volgens een officieus communiqué uit Wash ington is overeenstemming bereikt over de basis tot regeling der Fransche schulden. De handels schuld wordt opgenomen in de totale schuld en de betalingen gedurende de eerste jaren zullen belangrijk minder zijn dan in September 11. werd voorgesteld. Daartegenover laat Frankrijk de „clause de sauvegarde" vallen en vergenoegt zich met een clausule betreffende de betalingscapaciteit, zoo als ook in de andere accoorden voorkomt. Het voornaamste verschil tusschen de politiek van Caillaux en die van Bérenger was steeds, dat Caillaux de „clause de sauvegarde" niet wilde opgeven, terwijl Bérenger bereid was van deze clausule afstand te doen tegenover een feitelijk moratorium voor de eerstkomende jaren. De po litiek van Bérenger zegeviert dus. Pertinax waarschuwt echter in de „Echo de Paris", dat zonder clause de sauvegarde" het geheele Dawes-plan gevaar loopt, daar Duit.sch- land dan in de eerste plaats de particuliere cre- dieten aan Amerika zal terugbetalen en er niets overblijft voor de reparatie-schulden. (De „clause de sauvegarde" was de clausule, waarbij herziening der schuldregeling werd opengelaten voor het geval, dat Frankrijk buiten zijn schuld, speciaal door vermindering der Dawes-betalingen, in financieel ongunstiger con dities zou komen te verkeeren.) SPANJE. Socialistenleider bekeerd. Uit Madrid wordt bericht, dat de vroegere secretaris-generaal der thans bijna geheel ver dwenen Spaansche socialistische partij in Lina res, onder leiding van den Pater Jesuiet Garcia geestelijke oefeningen gemaakt heeft en zich heeft bekeerd. Hij heeft de Kerk voor de ergernis, die hij tot nu toe gegeven heeft, om vergiffenis gevraagd, heeft zijn burgerlijk huwelijk kerkelijk laten in zegenen en zijn drie reeds groote kinderen laten doopen. De strijd om een Volkenbondszetel. Voor een talrijk publiek (bijna het geheele corps diplomatique was aanwezig) heeft de Spaansche minister van Buitenlandsche Zaken Janguas een lezing gehouden over de houding 56) Wat zal ik thuis een standje krijgen Ik beef al op voorhand. Maar ik kan geen tijd te verliezen. Allons, Gyp, best paard Laat ons omkeeren en raap al je krachten bijeen. Nu moet je mij eens toonen, wat je kunt. Terwijl zij deze alleenspraak hield, keerde Capitola haren ponny om en zette hem weder in gelop maar weldra vertraagde het dier zijn loop van zelve. Inmiddels nam de duisternis Op dit oogenblik meende Capitola achter zich den hoefslag van een paard te vernemen. Ofschoon van nature moedig, kon Capitola piet nalaten met schrik aan de eenzaamheid van het woud, aan het vergevorderd uur en aan hare eigen zwakheid te denken. Ook hield zij het in de overtuiging, dat voorzichtigheid het beste deel was van dapperheid, voor raadzaam, haren ponny zoo snel mogelijk te doen draven, maar Gyp hiel het niet lang uit en reeds na een paar honderd ellen werd zijn draf langzamer, toen begon hij te stappen en dreigde eindelijk geheel en al te zullen blijven staan. Inmiddels won de onzichtbare vervolger ter- rein en weinige minuten waren voldoende om hem ylak achter Capitola te brengen. van Spanje met betrekking tot den Volkenbond, I anger en de relaties met Amerika. De minister betoogde, dat Spanje's optreden in den Volkenbond, het land recht geeft op een permanenten raadszetel en hij verklaarde op nieuw, dat Spanje zou ophouden zich voor den Volkenbond te interesseeren, als zijn verzoek in de September-Assemblée niet zou worden inge willigd. Spanje zou dan evenwel niet naar poli tiek isolement streven, maar de vriendschappe lijke betrekkingen handhaven met Portugal, Frankrijk, Engeland, Italië en de Spaansch-Ame- rikaansche staten. Voorts zeide de minister, dat Spanje met instemming de candidatuur van Brazilië ziet, en hij gewaagde kortelings van die van Polen. Wat Tanger betreft, zeide spreker met klem, dat Spanje zijn onderteekening van de Parijschr conventie van 1923 zal honoreeren. MAROKKO. De vredesonderhandelingen. De vredesonderhandelingen met de Riffijnen zijn officieel begonnen. Generaal Simon heeft tegenover den vertegenwoordiger van Havas Zaterdag? de volgende verklaringen afgelegd Het is morgen om 10 uur, in het kamp Ber- teaux, dat de zes Fransch-Spaansche gedelegeer den de drie vertegenwoordigers van Abd el Krim zullen ontmoeten, die sedert gisteren te Taoerirt zijn aangekomen. Het zijn in de eerste plaats Azerkan, broeder van Abd el Krim, die hem den titel verleend heeft van minister van buitenlandsche zaken van het Rif, vervolgens Gheddi, beide vertegenwoordigers van de Beni Oeriaghels, en ten slotte Kaid Iladdoe, vertegen woordiger van de Boekaya. Het program van ons eerste onderhoud is niet overladen. In de eerste plaats zullen wij aan de tegenpartij te vragen hebben in wiens naam zij spreekt. Daarna zal ik aan de Riff gedelegeerden uiteenzetten welke de militairen waarborgen zijn, die het ons voorkomt van hen te moeten eischen, vóór het begin der eigenlijke onderhan delingen. De wapenstilstand moet dus werke lijkheid worden van morgen af, onmiddellijk na ons eerste gesprek. Er bestaat geen veiliger mid del om van alle stammen te verkrijgen, dat zij de bevelen van Abd el Krim opvolgen, zelfs indien zij daartoe niet geheel bereid zijn, dan de posities te bezetten, die wij bovendien opeischen. Ik voorzie in dit opzicht op dit oogenblik geen on overkomelijke moeilijkheden. Wij zullen dus morgenochtend tot overeen stemming moeten komen over de voorafgaande voorsvaarden. Ik zal de drie Rifgedelegeerden uitnoodigen om zich naar Oedsjda te begeven om den volgenden dag reeds de officieele besprekin gen te beginnen. De Rif-gedelegeerden ter conferentie van Oedjda hebben zich reeds naar die plaats bege ven. Bij het verlaten van het Rif werden zij ont vangen door eenige Marokkaansche autoriteiten en Fransche officieren, die hen per auto naar Taoerirt geleidden, de plaats, waar, zooals men weet, de voorloopige besprekingen werden ge voerd. Paul Erio van het „Journal!' heeft daar Abd- el-Krim's minister van Buitenlandsche Zaken, Si Mohammed Azerkane, kunnen interviewen. Deze, een forsch-gebouwde, energieke Moor, die zich tusschen de hooge Fransche officieren vol komen op zijn gemak gevoelde, deelde Erio mede, dat hij naar Oedjda ging met het krachtig ver langen den vrede tot stand te brengen. Vrede O, Gyp, zeide het meisje meer op den toon van grappige gezwollenheid dan wel uit werke lijke vrees, wil je mij dan zoo jammerlijk in handen van MacDonald laten vallen, mij, die straks er van sprak, om den gevaarlijken ban diet te willen vangen En zij poogde opnieuw maar te vergeefs haar paard tot een snelleren loop te brengen. De onbekende was nu haar ter zijde gekomen een krachtige hand greep de teugels van haren ponny en een stem zeide op spottenden toon Ei, mijne schoone, waarheen nog zoo haastig, en zoo laat Capitola was, zooals wij reeds gezegd hebben, moedig en waaghalzig van natuur en door op voeding van kindsbeen gewoon, gevaren van allerlei aard te trotseeren, bezat zij een voor haren ouderdom en haar geslacht buitengewonen graad van koelbloedigheid en tegenwoordigheid van geest, daarvandaan spanden ook thans, bij de aanraking van deze ruwe hand en den klank dezer ironische stem alle intellectueele krachten zich in haar samen, Zij beschouwde haren toe- v, .vas^en' helderen blik en ontveinsde e zich niet, dat deze uiterst hachelijk was; want in deze eenzaamheid van het woud, zag zij zich als zwak, weerloos meisje zonder bescher ming en bijstand prijsgegeven aan de roekelooze willekeur van haren vermetelen begeleider. Maar ree s in vo gende oogenblik stond haar besluit vast. Toen de vreemdeling 0p nog hoonender, I onbeschaamder toon zijne vraag herhaalde, on- 1304 8 zoowel met Frankrijk als met Spanje, met ieder een. Wij hebben, zeide hij, geen veroveringsoor log gevoerd. Abd-el-Krim heeft mij opgedragen te dóen al wat ik kan, om vrede te sluiten. CHINA. President Tsa o-K oen gevlucht. President Tsa-Koen, die gedurende de laatste dagen ten gevolge van den aftocht van het Kwomintsjuun niet zoo streng meer werd be waakt is uit het keizerlijk paleis te Peking ge vlucht en heeft onderdak gezocht in de legatie- wijk. Daar vertoeven thans onder buitenland- schen beschermig drie expresidenten. Naar de „Chicago Tribune" mededeelt, zijn de geallieerde Chincesche troepen gisteren Peking binnengerukt. ALLERLEI. Uit Londen Een telegram uit New-York meldt, dat de staking onder de werklieden van den havensleepdienst, die Vrijdag is begonnen, is geëindigd. De maatschappij heeft de geëischte loonsverhooging en vermindering van werkuren toegestaan. Uit Weenen Uit Boekarest wordt gemeld, dat het gebouw van de „Epoca" door nationa listische studenten is verwoest, wegens de aan vallen van dit blad op den Roemeenschen pa triarch. Uit Londen De zomertijd in Groot-Brit- tannië is begonnen. Uit Warschau Zaterdagmiddag is de vroe gere secretaris-generaal van de Postspaarbank, Hubert Linde, voor zijn huis vermoord. Linde was aangeklaagd voor verduisteringen, welke hij eenigen tijd geleden als directeur-generaal van de postspaarbank had gepleegd. Het vonnis in deze zaak zou heden uitgesproken worden. De „Roël" verneemt, dat de Sovjet-regee ring besloten heeft gedeeltelijk te voldoen aan het verzoek van den aartsbisschop van Canter bury om de in den loop der jaren gearresteerde Russische geestelijken vrij te laten. Zij zou voor nemens zijn I Mei alle vóór 1 Januari 1924 ge arresteerde geestelijken de vrijheid te hergeven. Uit Washington De Amerikaansche mi nister van Marine, Wilbur, heeft het congres ge vraagd, ongeveer 20 millioen dollar toe te staan voor het oprichten en verbeteren van vlootbases. De helft van dit bedrag is bestemd voor Pearl Harbour (Hawaii). Uit Buenos Aires Volgens de bladen heeft zich een incident voorgedaan aan de Peruaansche Boliviaansche grens, waarbij twee personen wer den gedood. Er zijn steenen geworpen naar het Peruaansch gezantschap te La Paz. Uit Londen.: 20.000 Vrouwen, komende uit het geheele land, hebben Zaterdagmiddag be toogd te Londen tegen stakingen en uitsluitingen over het algemeen. Binnenland. Het AntwerpenMoerdijk-kanaal. In tegenstelling met de geruchten volgens welke van den aanleg van het AntwerpenMoer dijk-kanaal niets zou komen en zeker in ai'zien- baren tijd geen sprake zou kunnen zijn, verneemt „De Grondwet" uit parlementaire kringen, dat reeds onderhandelingen worden gevoerd tusschen de betreffende regeeringsdepartementen van België en Nederland over het profiel van het tusschen Antwerpen en Moerdijk te graven ka naal. In beide regeeringskringen blijkt men dus ge heel anders over de kansen van het tot stand komen van het kanaal te oordeelen. Naar het blad voorts vernam, zijn nog geen onderhandelingen geopend over het tracee van het kanaal, zoodat dus omtrent de route nog niets naders bekend kan zijn. „Dekkers wald." Vrijdag is in intiemen kring het 12^-jarig be staan herdacht van het R. K. Sanatorium „Dek- kerswald" alhier. Aan den geneesheer-directeur dr. Jongmens, werd namens het personeel een boekenkast voor de directiekamer aangeboden. Als feestgave van de patiënten en oud-patiënten zal een Heilig Hart-monument op het terras der stichting worden opgericht. Tegen treindiefstallen. Volgens enkele Duitsche bladen is ter bestrij ding van diefstallen in internationale sneltreinen een regeling getroffen tusschen de Duitsche en Nederlandsche politieautoriteiten. De bespreking gen hebben te Nentheim plaats gehad op initia tief van Nederlandsche zijde. De gemeente Emmen. Omtrent het staken van de betalingen door de gemeente Emmen meldt men ons nader, dat al leen groote bedragen voorloopig niet worden uitbetaald. De 25 pet. voor de werkverschaffing de loonen van de ambtenaren en het geld voor de burgerlijke armbesturen worden nog betaald. De Indische financiën. De begrootingsvergadering ten paleize van den Gouverneur-Generaal is afgeloopen. In weerwil van belangrijke belastingverlaging, waaronder afschaffing van het hoofdgeld, welke twaalf mil lioen opleverde, is toch een sluitende begrooting verkregen met een overschot van zeven tot acht ton op „gewoon." Bovendien worden belangrijke nieuwe maatregelen voorgesteld n.l. een groote uitbreiding van de irrigatie o.a. in de noodlijden de streken van Rembang, benevens een belang rijke wegenaanleg op Java. Tevens wordt voor gesteld extra 7£ millioen beschikbaar te stellen voor aankoop van particuliere landerijen. Voorts verlaging van de opcenten op Europeesche ver ponding en wijziging van de Inlandsche verpon ding verder wegenaanleg ook in Banjoemas, den Preanger, in Zuid-Bantam en in Atjeh. Drankweerwagon. De Spoorwegonthoudersvereeniging heeft van de directie der Nederlandsche Spoorwegen een spoorwagon ten geschenke gekregen, welke de derdrukte zij het hevige kloppen van haar hart en oogenschijnlijk bedaard antwoordde zij Ilc ben op weg naar huis. Maar naar het schijnt gaat ook gij dien kant op ik acht mij derhalve gelukkig, een reisgezel gevonden te hebben want ik moet eerlijk bekennen, dat ik zoo alleen mid den in het bosch, bang begon te worden. Bang, mijn schoone En waarvoor Wat. een vraag Voor heksen en geesten, voor wilde beesten, voor voortvluchtige negers en vooralvoor Mac Donald. Nu en ik Jaag ik u geen vrees aan Dat kunt ge begrijpen, antwoordde Capitola lachend. Waarom zou ik vreezen voor een gentle man En dat zijt gij immers, voegde zij er op een toon van overtuiging bij ten minste als uw fatsoenlijk uiterlijk mij niet bedriegt. Zeker, eeh gentleman van 't zuiverste water, lachte de onbekende. In dat opzicht vergist gij u in mij nietalleen kan ook een gentleman in de eenzaamheid des wouds wel eens een bijzonder behagen scheppen in een zoo bekoorlijke ama zone. En gij rijdt zoo naar huis Waar is dat ergens, als ik het vragen mag, mijn lief kind 7 Ginds over de beek. Maar u behoeft mij niet uw lief kind te heetqn ten minste ik vind die benaming niet naar mijn smaak. Welken naam zal ik u dan in dit geval geven, mijn beste Noem mij miss Black, of, als gij een vriend zijt Capitola Capitola herhaalde de vreemdeling op een 4213 6 toon der grootste verrassing, terwijl hij de teu gels van den ponny losliet. Ja, Capitola, herhaalde het meisje, bevalt dien naam u soms niet Als gij hem te lang vindt, kunt ge hem afkorten en mij eenvoudig Cap heeten. Nu schoone Cap, vroeg de vreemdeling, nadat hij zich van zijn oogenblikkelijke verbazing had hersteld, wilt gij mij nu ook uw woonplaats aan gindsche zijde der beek wat nauwkeuriger be schrijven. Och, die kent ge toch zeker wel, antwoordde Capitola, het is het Onweersnest of Warfields- house, zooals het kasteel van mijn voogd en oom, majoor Warïield, eigenlijk heet. Terwijl zij deze opheldering gaf, wierp zij voor de eerste maal een vluchtigen blik op haren on- aangenamen begeleider. Hij was een man van achter in de dertig, van deftig ofschoon ietwat slordig en verwaarloosd voorkomen. Hij droeg een rijcostuum van zwart laken, een breed- geranden vilten hoed van dezelfde kleur, dien hij laag over 't voorhoofd had getrokken en kap laarzen, die een sierlijken voet en een welgevormd been tot aan de knieën omsloten. Zijn gelaat was door een zwarten vollen baard zoo dicht omgeven, dat men van zijne trekken niet veel meer dan een scherp gesneden haviks neus en een paar grijze fonkelende oogen onder scheiden kon. [Wordt vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1