DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. =FEUILLET®<i. Kasteel „Bet OnweersnesL" 49ste Jaargang. Dinsdag 20 April 1926 No. 14534 Bureau K O EM Afll K T 4. Telefoon Intercommunaal 68085 Postbus 39. Advertentiën: 1—5 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3?maal A b o n n'"e m e n t"e n per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel, post ƒ3.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden [op^aanvraag met Officieel Kerkbericht 10 ets. toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering 500 bij levenslange geheele invaliditeitt 200 bij verlies van een hand, voet of oog 200 bij dood 200 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door deN.Holl.Algem. Verz. bank Schiedam Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. DRANKWET. B. en W. van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van PIETER STÉK, alhier, om verlof voor den ver koop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse, van ver koop in de beneden-voorlocaliteit van het per ceel Schie 116 en herinneren dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verleenen van het verlof bij hun College schriftelijk bezwaren kunnen worden ingebracht. ÉiMa B. en W. van Schiedam brengen ter^openbare kennis, dat bij hen is ingekomen een verzoek van MARIA VAN ERP, weduwe van J. F. Monchen, alhier, om verlof van den verkoop van al cohol houdenden drank, anderen *dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in de benedenvoorlocaliteit van het perceel Hoofd straat 11 en herinneren dat binnen 2 weken na deze bekendmaking tegen het verleenen van het verlof bij hun College schriftelijk bezwaren kun nen worden ingebracht. Schiedam, 20 April 1926. HINDERWET. B. en W. van Schiedam hebben bij hun besluit van 15 April 1926 het verzoek van de MAAT SCHAPPIJ t.v.d.z. KAPPELHOF HO- VINGIi om vergunning tot oprichting van een verf- en Japanlakmalerij en een opslagplaats van droge en natte verfwaren in het pand Noord- vest 3032, kadaster Sectie A. bo. 1129, met 4 electromotoren van resp. 3J, 3£, 5 en 3 P.K., drijvende 2 walsmolens een verfmolen en een lier, VERDAAGD, aangezien het desbetreffend onderzoek nog niet geëindigd is. Schiedam, 20 April 1926. B. en W. van Schiedam brengen op verzoek van Bestuurders-Collatoren van het Hettema- Heeremaheem te Bolsward ter openbare itennis, dat Bestuurders-Collatoren, voornoemd, op een nader te bepalen datum, zullen overgaan tot de begeving van een studiebeurs aan jongelieden uit het geslacht der stichters. Schriftelijke aanmelding vóór 14 Mei a.s. bij den heer D. N. ZUITHOF te Bolsward. Nadere inlichtingen verkrijgbaar ter gemeente secretarie (afdeeling Algemeene Zaken). Schiedam, 20 April 1926. Buitenlandsch Nieuws. POLEN. Regeeringscrisis? De coalitie, waarop het Poolsche kabinet- Skrzynski berustte, is gisteravond uit elkaar gespat. In een bespreking van het kabinet met de leiders der coalitie-partijen verklaarden de socialistische vertegenwoordigers het door de burgerlijke partijen aanvaarde saneeringspro- gram van den minister van financiën niet te kunnen aannemen. Verlangd werd aanvaarding van het socialistische tegen-program. Daar overeenstemming niet kon worden verkregen, verklaarden de socialisten uit de regeerings- coalitie te moeten treden. Zij motiveerden dit besluit niet alleen met de tegengestelde opvat ting in zake het financieele vraagstuk, maar ook met andere politieke geschilpunten en wel 57) Van het oogenblik, dat Capitola aan den onbe kende haren naam genoemd en hem hare woon plaats gezegd had, veranderde zijn gedrag jegens haar op eene in 't oog vallende wijze. Hij reed thans niet meer zoo dicht naast haar en sloeg ook in zijn taal 'n geheel anderen toon aan. De dries te, geringschattende, speelsche wijze waarmee hij haar tot dusverre behandeld had, ging eens klaps over in een zeer beleefde, ja men kon wel zeggen eerbiedige houding. Inderdaad, miss, zeide hij, ik dacht niet eene bloedverwante van majoor Warfield hier te zul len aantreffen en ik acht mij nu werkelijk ge lukkig u te hebben ontmoet, om u veilig tot aan uwe woning te geleiden. U schijnt mijn oom te kennen, is u wellicht met hem bevriend hernam Capitola, die thans eerst vrij durfde opzien. Spaar mij het antwoord op deze vraag, ant woordde de geheimzinnige onbekende. Het is voldoende, dat ik bereid ben, u ongehinderd naar huis te brengen. Misschien zal het mij later ver gund zijn, nader met u bekend te worden. Het was een eigenaardige toon, die de vreem deling in zijn laatste woorden legde, een toon, in de eerste plaats de kwestie-Pilsoedski. Waar schijnlijk zal thans het geheele kabinet zijn ontslag aanbieden. HET ENGELSCHE MIJNCONFLICT. Baldwin gaat confereeren. Waarschijnlijk zal heden een bespreking plaats vinden tusschen den Britschen premier, Baldwin en de vertegenwoordigers der mijneigenaren. De premier streeft er naar uit de impasse te ge raken, waarin zich op het oogenblik de onder handelingen tusschen de mijnwerkers en de mijn eigenaars bevinden in verband met de kwestie der nationale loonregeling, waarop de mijnwer kers staan, terwijl de mijneigenaars daartegen over een districtsregeling verlangen. Men hoopt, dat de conferentie zal worden gevolgd door een conferentie tusschen de mijneigenaars en de leiders der mijnwerkers. MAROKKO. De vredesonderhandelingen. Het eerste onderhoud, dat de Fransch-Spaan- sche onderhandelaars met de afgevaardigden van Abd-el-Krim hebben gehad, heeft aangetoond, dat het verschil in de wederzijdsche opvattingen voorloopig nog ernstig is. De moeilijkheden be treffen vooral de verwijdering van Abd-el-Krim uit het Rif en de vooruitschuiving van het Fransch-Spaansche front over een diepte van zeven K.M. Krim's gedelegeerden, aan wie een vliegtuig ter beschikking werd gesteld, ten einde met Abd- el-Krim overleg te gaan plegen, worden over drie dagen te Taoerirt terug verwacht. GRIEKENLAND. Pangalos President. Generaal Pangalos heeft op plechtige wijze in de kathedraal den eed als president afgelegd. Hij zwoer, de republikeinsche grondwet te zullen bschermen. Nadat hij den eed had afgelegd, was zijn eerste daad de op het eiland Santorini verbannen voor malige minister-predidenten en politici telegra fisch hun vrijlating aan te kondigen,metdemede- deeling dat zij het recht hebben, naar Athene terug te keeren. DE KERKVERVOLGING IN MEXICO. Paus el ij k schrijven aan de bisschoppen. Men seint uit Rome d.d. gisteren aan de „Msb." Zijne Heiligheid de Paus heeft een eigenhandig schrijven aan het Mexicaansche episcopaat uit gevaardigd in verband met de kerkvervolging in Mexico. De „Osservatore Romano" publiceert den inhoud van het schrijven der Pausen aan de aartsbisschoppen en bisschoppen van Mexico. Na herinnerd te hebben aan de onrechtvaar dige maatregelen der Mexicaansche regeering tegen de Katholieke geestelijkheid en de deloyale behandeling, den apostolischen delegaat te beurt gevallen, benevens aan de niet-nakoming der beloften, aan denzelfden prelaat gedaan en de preferentie, toegekend aan andere godsdiensten, spreekt de Paus Zijn groote voldoening er over uit, te mogen constateeren, hoe de Katholieken van Mexico dapper en krachtig hebben weerstand geboden, aan de systematische manoeuvres. Zijne Heiligheid verklaart, genoodzaakt te zijn tot het uitspreken van een protestwant de hoop, uitgedrukt in het consistorie van 14 October 1925, dat de Mexicaansche regeering die evenzoo goed voor spottend, als voor oprecht gemeend kon doorgaan. Hoe het ook zij, Capitola had zich over haren begeleider niet te beklagen, want hij hield zich streng aan de grenzen van fatsoen en betamelijkheid en bracht haar, over eenkomstig zijne belofte, veilig tot dicht bij het kasteel, waar hij in korte, maar welgekozen woor den van haar afscheid nam En ik zal dus niet te weten komen, onder wiens bescherming ik heb gestaan? vroeg Capitola, toen de vreemdeling reeds op het punt stond zijn paard te wenden. Onder de bescherming van een man, antwoord de de onbekende ontwijkend, die zich gelukkig acht u te hebben leeren kennen, miss Black, die echter nog voorloopig zij n incognito moet bewaren. Met deze woorden draafde de vreemdeling heen, Capitola echter reed in gedachten verdiept den storm tegemoet, die zij van den kant haars ooms te verwachtn had. XIV. In het „Onweersnest." De maan stond reeds hoog aan den hemel, toen Capitola voor het poorthek van het kasteel haar paardje staande hield om toegang te ver door redeneering overtuigd zou worden, is thans verdwenen. De H. Vader geeft vervolgens instructies aan de Mexicaansche bisschoppen betreffende hun in de toekomst aan te nemen houding. Deze instructies zijn samen te vatten in de vermaning tot eendrachtig werken en discipline bij de Ka tholieke actie onder de hun toevertrouwde ge- loovigen. Zijne Heiligheid voegt er aan toe, dat de Mexicaansche Katholieken tot geen enkele po litieke partij moeten behooren, geen enkele politieke partij moe.ten vormen, doch zich moe ten bezighouden met de verdediging van hun rechten, terwijl zij hun plichten als burgers voor het welzijn der natie moeten vervullen. De Paus eindigt zijn schrijven met het ver leenen van Zijn bijzonderen zegen. CHINA. De „verrader" Feng. Woe-Pei-foe heeft een boodschap gezonden naar Peking, waarin hij verklaart accoord te gaan met het denkbeeld van vredesonderhande lingen, maar waarin hij tevens zegt, dat „ver rader" Feng-Yoeh-siang complotten smeedt met buitenlandschen steun ten einde zijn invioed te herwinnen. „Peking is een haard van het bolsje wisme", verklaart Woe, „en mijn taak zal niet volbracht zijn, voordat alles bolsjewisten uit geroeid zijn." ALLERLEI. Uit Berlijn De Argentijnsche gedelegeerde in het financieele comité van den Volkenbond, Oria, is te Genéve aangekomen, ten einde de voor waarden te onderzoeken voor een wzder-toetre- d;ng van Argentinië tot den Volkenbond. Uit Londen In het Lagerhuis is mede gedeeld, dat volgens het officieele rapport bij de onlusten in Calcutta 42 personen zijn gedood en 571 meer of minder ernstig gewond. Tevens kan gemeld worden, dat de toestand in de stad langzamerhand weer geheel normaal wordt. Uit Calcutta Berichten uit Comilla mel den, dat de relletjes te Calcutta een aanstekelij ken invloed hebben gehad in het Tippera-district van Bengalen. Hindoes vreezen de ontheiliging van hun tempels, daar reeds gecturende drie dagen gewelddaden tegen Hindoetempels zijn gepleegd. Ook te Sasaram moeten troebelen zijn ge weest en heeft men politie en soldaten te hulp geroepen. Uit Londen Naar gemeld wordt, is er een memorandum gezonden aan het Amerikaansche departement van Buitenlandsche Zaken, waarin verschillende maatregelen worden uiteengezet, welke door de Britsche autoriteiten zijn genomen om de uitvoering der Amerikaansche drankwet ten te vergemakkelijken. Onder meer zal,wanneer tevoren hiervan kennis is gegeven, aan Ameri kaansche douanevaartuigen worden toegestaan, de Britsche territoriale wateren der Bahamas- eilanden binnen te loopen, ten einde daar te zoeken naar schepen, die pogingen doen om de Amerikaansche wetten te ontduiken. Uit BrusselDe rechtbanken voor de regeling van de oorlogsschade worden geleidelijk afgeschaft. Die te Mechelen zal op 1 Mei a.s. worden opgeheven en te Antwerpen, Brugge, Charleroi, Kortrijk, Dinant, Bergen, Namen en Oudenaerde voor 1 October, terwijl Leuven, Dendermonde en Doornik voor 1 December verdwijnen. In 1927 zullen de laatste vier volgen, n.l. Brussel, Gent, Luik pi Yperen. Er blijft dan langen. Zij behoefde echter niet te schellen, want reeds een oogenblik daarna werd haar door Pitapat, de kleine negerin, open gedaan. Zoo Pitapat, zeide zij tot haar kamermeisje, wat doe jij nog zoo laat hier Ik wachtte op u, om u alleen maar te zeggen, dat de oude heer razend is van kwaadheid, ant woordde de kleine. U zult goed doen, miss, wan neer gij u niet aan hem laat zien, maar terstond naar uwe kamer begeeft. Ik zal dan zeggen, dat gij reeds lang boven waart en u wegens zware hoofdpijn te bed gelegd hebt. Ik dank je, Pitapat. Het kan goed van je gemeend zijn, zeide Capitola op strengen toon, maar dat je zoo kunt liegen, verbaast mij. Jam mer, dat je niet in de Pavelsteeg van New-York geboren bentje zoudt, naar het mij voorkomt, den noodigen aanleg er toe hebben. Pitapat zou over deze terechtwijzing rood van schaamte zijn geworden, als zij niet zwart was geweest, desniettemin kon men het haar aan zien, dat het haar niet onverschillig was, hare meesteres mishaagd te hebben. Laat mij nu voorbij, zeide deze laatste, opdat ik op het perron kan afstappen. Ik wil niet langer toeven, om den majoor goeden avond te wen- schen. O, doe dat toch niet, smeekte de negerin. Hij zou in staat zijn u te vermoorden. Loop heen, ik ben niet bang, verzekerde het jonge meisje, zonder op de gezegden van Pitapat nog 500 a 600 millioen francs oorlogsschade te vereffenen. Uit Washington De Amerikaansche mi nister van Buitenlandsche Zaken Kellogg heeft heden formeel aan den Volkenbond medegedeeld, dat de V. S. niet aan dé conferentie ter behande ling van Amerikals reserves in zake toetreding tot het Int. Hof zullen deelnemen. Binnenland. De radio omroep. Het rapport der staatscommissie. Men seint uit Den Haag Gistermiddag heeft de Staatscommissie, welke een minister heeft te adviseeren met betrekking tot de taak, welke de staat ten aanzien van den radio-omroep heeft te vervullen, alsmede met betrekking tot de volledige regeling van het broadcastings-vraagstuk, voorzoover de staat daarbij betrokken is, vergaderd, tot betrekking van haar rapport, gelijk dat, na uitvoerige be sprekingen in verschillende bijeenkomsten der commissie in concept was vastgesteld. Niettegenstaande een langdurige zitting is de commissie met de definitieve vaststelling van den inhoud van haar rapport niet geheel gereed gekomen, hoofdzakelijk als gevolg van het feit, dat de politieke en religieuze tendenzen, welke in de commissie zijn vertegenwoordigd, zich thans nog scherper dan in vorige bijeenkomsten deden gelden. De commissie zal dan ook a.s. Maandag op nieuw bijeenkomen. Intusschen is toch over de hoofdlijnen van het rapport overeenstemming verkregen. Deze komen hierop neer, dat de commissie adviseert op te richten een N. V. Nationale Draadlooze Omroep, welker aandeelen gehouden worden door gequalificeerde Omroepinstituten. Deze maatschappij zal voornamelijk het recht van broadcasting in ons land bezitten. Aan haar hoofd komt te staan een Raad van Beheer, be staande uit zes leden aan te wijzen door de ge kwalificeerde Omroepinstituten en bijgestaan door een regeerings-adviescommissie. De be doeling is, dat drie leden van den Raad van Be heer zouden kunnen gerekend worden tot de rechterzijde, drie tot de linkerzijde. De Raad van Beheer benoemt den directeur der N. V. Gequalificeerde Omroepinstituten zullen van een Omroepmaatschappij wekelijks gedurende één avond per week het gebruik van een zender kunnen vorderen en voor de kosten ter inrichting hunner programma's ver goeding ontvangen uit de kas der Maatschappij. Deze vindt haar middelen uit een door den staat te heffen Omroep-retributie voor ieder volledig radio-ontvangtoestel. In de bijeenkomst van a.s. Maandag hoopt de commissie tot volledige vaststelling van haar rapport te komen. Aan de technische subcommissie is intusschen opdracht gegeven zoo spoedig mogelijk een kostenberekening van het bedrijf der Omroep- Maatschappij samen te stellen op de basis van het gebruik van twee zenders. ^Staking bij dc Amsterdamsche Ballnslinaat schappij. Het personeel van de Amsterdamsche Ballast- maatschappij, dit zijn de werklieden, die te IJmuiden het zand verwerken en in de zandbak ken laden en het varende personeel, hetwelk het zand in sleepen van zandbakken naar Am sterdam vervoert, is een staking begonnen. De verder acht te slaan. Zij reed tot aan het bordes der veranda, sprong hier vlug van het paard, gaf dit aan een neger en stapte, nadat zij de plooien van haar lang rijkleed in orde gebracht had, met het hoofd in den nek geworpen, trotsch als een prinses over den drempel van haren voogd. Reeds in de vestibule, waardoor men in de veranda kwam, wachtte haar een tooneel, dat wel geschikt was, de zenuwen van een meisje te schokken. Onze lezers hebben zonder twijfel wel eens in hun leven gelegenheid gehad, in eene menage rie een wild geworden leeuw te zien, die vol woede aan de ijzeren tralies van zijn kooi-schud de en brullend, met vlammende oogen in de nauwe ruimte rond rende, alsof hij er uit wou breken Of misschien een getei'gden stier, die met zijn voorpooten den grond omwoelde, den kop tusschen zijn pooten stak en met vreeselijke sprongen snuivend en tot een verpletterenden stoot gereed, den sterken keten trachtte te ver breken, waaraan hij geboeid stond Nu dan, wie zulk een tooneel reeds eenmaal heelt bijge woond, hij, maar ook hij alleen kan zich een zwak denkbeeld maken van de aan dolheid grenzende woede, welke den ouden heer be- heerschte, toen hij zijn nicht afwachtte en vloe kende en schuimende van drift in de vestibule van zijn kasteel als een razende rondliep. Wordt vervolgd.) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1