Geen ontroerend schouwspel. „Het Huisgezin" driestart: In Mexico, een nagenoeg uitsluitend Ka tholiek land, woedt op felle wijze een kerk vervolging. Hierbij spelen zich, naar men in de bladen kan lezen, „ontroerende" tooneelen af. Ziehier 4 „De Katholieken van het land hebben, in verband met de getroffen vervolgingsmaatregë- len, rouwkleeding aangedaan. Bijna de geheele bevolking loopt in het zwart gekleed rond. Ook heeft men zwarte vlaggen uitgehangen. De regeering is daarover ten zeerste in woede ontstoken. Alle staats- en gemeente-ambtenaren heeft zij met onmiddellijk ontslag bedreigd, wanneer ze rouwteekenen dragen." Laten we eerlijk bekennen, dat geen gevoel van ontroering zich van ons meester maakt, als we vernemen, dat „bijna de geheele bevolking" zich om de kerkhervorming in rouw hult. Ontroerd konden wij zijn, indien een zwakke meerderheid werd gekneveld en zij aan haar verontwaardiging en machteloos verzet uiting wilde geven door het dragen van rouwkieederen. Maar dat bijna de geheele bevolking zich in den rouw steekt, is geen ontroerend schouwspel. Oprecht gezegd, hindert het ons. Indien bijna de geheele bevolking het optreden der regeering laakt, dan heeft zij die deze regee ring toch mede aan het bewind heeft geholpen, wel een andere middel om haar misnoegen te doen blijken en aan de vervolging een einde te maken. De zaak is, dat de meerderheid der Katho lieken hun plicht verwaarioozen, niet Katholiek meer voelen en bij de verkiezingen menschen ai- vaardigen, die om Katholieke beginselen en dus om beginselen van recht, zich niet bekreunen. Natuurlijk is de aldus gekozen regeering niet met een kerkvervolging in openlijken en den meest hatelijken vorm begonnen, maar heeft zij reeds allerlei maatregelen genomen en verordend, die tegen het recht mdrmschen. Daardoor is de bevolking niet beleedigd of gekwetst eerst als de regeering fel brutaal en vijandig optreedt, voelt zij zekeren weerzin en demonstreert dan met te meer luidruchtigheid, naarmate zij tot dan toe allerlei onrechtvaardig heid rustig heeft laten plegen. Zeker blijft onrecht onrecht en het is beter dat er althans een aanwijzing van verzet ge vonden wordt, dan dat de onrechtplegers aller wegen instemming ontmoeten. Maar men sla de waarde van betoogingen als uit Mexico worden gemeld, niet te hoog aan meermalen zijn dergelijke uitingen stroovuurt.jes gebleken, die even opvlamden en aanstonds weer uitdoofden. Wat heeft bijvoorbeeld de geschiedenis der kerkvervolging in Frankrijk en PorLugal geleerd Ook daar heette het, dat het volk aan de zijde der uitgedrevenen en verdiukten stond doch wat men zag, was niet meer dan een gebaar, verrassend even, maar ijdel Mexico kan niets helpen dan een verlevendiging van het ingezonken geloofsleven dat is trouwens in alle landen het eenige middel om aan de Ka tholieken invloed en recht te verschaffen. In het zwart rondloopen alléén is een uiting van machteloosheid door plichtsverzuim, die eigenlijk tot bitterheid stemt. Patronesfecst R. K. Handelsreizigersvcrcen. St. Liduina. Men schrijft ons Zondag j.l. vierde bovenge noemde vereen, haar eerste Patronesfeest. 's Morgens was er een H, Mis voor de leden, waar onder nagenoeg allen ter PI. Tafel naderden. Hierna vereenigden zij zich aan een gemeen schappelijk ontbijt, alwaar direct de feeststem ming viel waar te nemen, 's Avonds had de feest- vergadering plaats voor leden en genoodigden. De voorz., de heer H. J. Vlug, opende met een hartelijk welkom en richtte zich speciaal tot den eerw. adviseur, kapelaan Paulussen, die bereid was gevonden om de feestrede te houden. Nadat het „Roomsche blijdschap" door allen was gezongen, ving de eerw. adviseur zijn rede aan. Op gemoedelijke wijze schilderde hij de schutspatrones, als een voorbeeld van geduld en geloofsijver de leden opwekkend om vooral op reis, wanneer de gelegenheid er toe lokt, het H. Geloof niet onder stoelen of banken te steken De rede, waaraan tevens de vroolijke noot niet ontbrak, boeide van begin tot eind en werd be loond met een stormachtig applaus. Het verder gedeelte van den avond werd ge vuld met pianomuziek van den heer Vlug, die zich als naar gewoonte onverbeterlijk van zijn taak kweetde jongeheer Verhaar ontpopte zich als viool-solist, wiens soepel, rustig spel allen bekoorde. Het reuzenaandeel had verder de heer Jan Zoetmulder, met zijn levensliederen en decla maties. De onderhoudende en gezellige manier in zijn optreden was verrassend werkelijk, de aankondiging als 1ste rangs conferencier was niet overdreven En al rekent hij er zich zelf niet onder, hij heeft juist door zijn beschaafdheid veel op anderen voor. Nog een staaltje van durf en jeugdige routine leverde de jongeheer Vlug, die met zijn vader een quatre-main speelde en het er schitterend af bracht. De tombola om fraaie prijzen met behulp van de leden en Schicdamsche winkeliers bijeen gebracht, had een mooi resultaat. Zoodat de dank van den voorzitter en aanbeveling voor die winkeliers wel op zijn plaats was. Een ander succes van dezen avond was, dat nog een 20. aan het St. Liduina Comité kon worden af gedragen. Tevreden en voldaan keerden allen huiswaarts sommige geluksvogels beladen met tombolaprijzen. Het was een schitterende dag, waardoor de handelsreizigers vereen. „St. Lidui na weer bewezen heeft, feest te kunnen vieren zooals het een R. K. vereeniging past. Kamer van Koophandel. In de gislfèr gehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de beneden Maas te Vlaardingen was een brief in gekomen van mr. Jac. Houtman, houdende ver zoek om ontslag als secretaris der kamer met ingang van 1 Mei. Op voorstel van het bureau werd besloten, den heer Houtman het gevraagde ontslag eervol te verleenen, onder dankbetuiging voor de wijze waarop.hij zijn taak heeft vervuld. In de vacature zal worden voorzien. Van de af deeling handel en nijverheid was een brief ingekomen, houdende verzoek de mee ning der kamer te mogen vernemen over een op handen zijnde verandering van het tarief van invoerrechten op spiritualiën in Denemarken. De voorzitter merkte op, dat aangaande deze aangelegenheid overleg is gepleegd met ver schillende belanghebbenden in het district, waarop aan de afdeeling handel de meening der verschillende exporteurs van gedistilleerd is kenbaar gemaakt. Van den minister van financien was bericht ingekomen, dat deze geen aanleiding kan vinden een ander standpunt dan zijn ambtsvoorganger in te nemen, inzake de verlaging van de kosten van toezicht door ambtenaren der invoerrechten en accijnzen. Besloten werd, zich terzake nog maals met den betrokken minister in verbinding te stellen. Adhaesie zal worden betuigd aan een brief van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te 's-Hertogenbosch aan den minister van water staat, waarin eenige bezwaren en wenschen betreffende de exploitatie van het Nederlandsche spoorwegbedrijf worden uiteengezet. Van het centraal bureau voor de statistiek was een verzoek om advies ingekomen inzake een bij dit bureau ingekomen aanvrage om in de statistiek van den in- en uit- en doorvoer bij den uitvoer van jenever geen landen van be stemming meer te vermelden. De voorzitter merkte op, dat de statistiek er is in het algemeen belang en dat particuliere belangen daarvoor behooren te wijken. Gead viseerd is, niet in het verzoek van den belang hebbende exporteur te treden, met welk advies de kamer zich vereenigde. Naar aanleiding van een door den voorzitter gestelde vraag, deelde mr. Touw mee, dat de voor den Groene Kruisweg op de eilanden noo- dige gelden nog niet geheel bijeen zijn. De com missie voor den Grooten Grindweg heeft zich echter voor het plan uitgesproken, zoodat de mogelijkheid van verwezenlijking grooter is geworden. Tot leden van de commissie voor het handels onderwijs werden benoemd de heeren C. Hout man, Joh. Poortman, mr. L. Trouw, B. G. Hoogendam en Th. H. J. Gribling. De staking bij de Ballustmaatscliappij. Naar Het Volk verneemt, is het conflict tus- schen de firma Swart te Amsterdam en haar personeel, dat weigerde voor de Ballastmaat- schappij sleepdiensten te doen, bijgelegd. Het ontslag van het personeel van een der sleepboo- ten is ingetrokken en de werkgever heeft er in bewilligd, dat voor de Ballastinaatschappij door zijn personeel niet gevaren wordt. De Katholieke Garde. Een Congres tot voorbereiding eener landelijke propaganda- federatie. Op den eersten Mei 1926 zal de Algemeene Propaganda Vereeniging „De Katholieke Garde" te 's-Gravenhage haar 25-jarig bestaan vieren. Zooals wellicht bekend zal zijn, is deze ver eeniging een der oudste, zoo niet de oudste pro- pagandavereeniging op dit gebied in Nederland. Op 1 Mei 1901 werd deze vereeniging opgericht als „De Jonge Garde" welke naam in 1917 werd veranderd in die van „Katholieke Garde." Ter gelegenheid van dit 25-jarig bestaan heeft het Hoofdbestuur der Katholieke Garde zich voorgesteld op geen betere wijze haar jubileum te kunnen vieren, dan door het bijeenroepen van een propagandacongres op 1 en 2 Mei e.k. te 's-Gravenhage. De bedoeling van dit congres is om te komen tot de oprichting van een landelijke federatie van Roomsch-Katholieke Propaganda-Vereeni- gingen, opdat de onderlinge samenwerking der verschillende propaganda-organisaties wordt be vorderd en de propaganda over het geheele land met meer resultaat en nuttig effect kan worden gevoerd. Tevens zullen op dit congres door voor aanstaande sprekers n.l. Pater Borromeus de Greeve, Mr. Kropman, Pater Dr. G. Vrijmoed uit Delft en het oud-Kamerlid Ir. L. J. M. J^eber onderwerpen, de propaganda betreffende, wor den behandeld, opdat een beter inzicht zal kun nen ontstaan over den aard en het wezen der propaganda en hare noodzakelijkheid in dezen tijd. Het Hoofdbestuur der Katholieke Garde noodigt alle R. K. Propagandavereenigingen uit om dit congres bij te wonen en er aan deel te nemen door het zenden van twee of meer afge vaardigden. In verband met het reserveeren van plaatsen, verzoekt het Bestuur om binnen enkele dagen een opgave van de afgevaardigden te willen doen toekomen. Het congres begint des Zaterdagsmiddags 1 Mei e.k. om twee uur in de zaal van den Dieren tuin aan de Benoordenhoutscheweg den Haag alhier en eindigt Zondag 2 Mei des namiddags omstreeks zes uur. Des Zaterdagsavonds bestaat er gelegenheid om deel te nemen aan den gemeenschappelijken maaltijd omstreeks zeven uur. Des Zondagsmorgens zal om tien uur door Z. D. H. den Bisschop van Haarlem een Pontifi cale II. Mis worden opgedragen in den Hoofdkerk der stad, waartoe ook de afgevaardigden worden uitgenoodigd. Voor Allen die Sukkelen met Verstopping of moeilijken en onregel- matigen Stoelgang zijn Mijnhnrdt's Laxeer- tabletlen onmisbaar. Zij werken vlug en radicaal enveroorzaken niet de minste kramp. Doos 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. 1325 7 Zondagavond 2 Mei zal in de zaal van den Dierentuin te 's-Gravenhage een groote feest- uitvoering worden gegeven, waartoe de afgevaar digden van de verschillende vereenigingen even eens worden uitgenoodigd. Eventueele opgave tot deelname worden in gewacht ten kantore van onzen algemeen Voor zitter Mr. D. J. I. van den Oever, Oude Molstraat No. 12c te 's-Gravenhage, telefoon 11753. Intern. Arbeidsconferentie. Mgr. Nolens wordt waarschijnlijk voorzitter van de a.s. internationale arbeidsconferentie. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Tentoonstelling St. Liduina-patronaat. Om misverstand te voorkomen en tevens ter opheldering, deelen wij mede, dat de tentoon stelling van hot St. Liduina-patronaat, waar over deze week reeds geschreven is door kap. Beune, gehouden wordt in een lokaal van de broederschool aan de Nieuwe Haven. Tooneelver. „St. Servatius." Gisteravond heeft bovengenoemde vereeniging een bijeenkomst gehad, waar alle leden tegen woordig waren, om de opbrengst der weldadig heidsuitvoering aan pastoor Möller af te dragen het batig saldo van deze uitvoering bedroeg 219. Na de hartelijke dankbetuiging van den eerw. pastoor, bleven allen nog eenigen tijd bij elkaar voor zakelijke besprekingen, daar het plan bestaat om op Woensdag 4 Mei in Vlaar dingen met hetzelfde stuk op te treden. Voor degenen, die Zondagavond verhinderd waren in den Volksbond aanwezig te zijn en toch gaarne „St. Servatius" hadden zien spelen, komt er dus nog een welkome gelegenheid open. De Emma-bloem. Een record. Het bestuur van de Schied. Ver. tot bestr. van t.b'.c. schrijft ons Onze noodkreet heeft niet tevergeefs geklon ken. De collecte met onze Emmabloempjes lever de gister op het mooie bedrag van 1972.38. Vorig jaar was dit cijfer 1084.25. Maar ook in ander opzicht was de opbrengst een record, want het hoogste bedrag ooit behaald was het jaar 1920 toen nog niemand van malaise sprak. In dat jaar behaalden wij een cijfer van 1748.87. Dit prachtig resultaat danken wij op de eerste plaats aan onze bijna 50 helpsters, die met on volprezen ijver en energie den verkoop ter- hand namen. Reeds in de vroege morgenuren was het merkbaar dat wel dra heel Schiedam met ons blauwe bloempje zou zijn getooid. Heel weinige zijn ontkomen. Niet minder dank zijn wij verschuldigd aan de burgerij, die het door haar spontane bijdragen onzen verkoopsters zoo gemakkelijk maakte. En lang niet onzen allerminsten dank komt toe aan de plaatselijke pers die den laatsten tijd zóóvele malen van ons heeft gesproken dat de slechte toestand van onze kas wel voor niemand meer een geheim was. Wij durven thans weder aan het werk in het vertrouwen dat onze inkomsten van heden af in stijgende lijn zullen gaan. Met vriendelijken dank aan allen De inkomstenbelasting. Een adres van de S.B.B. Door den S.B.B. is een adres aan den raad gezonden, waaraan wij ontleenen dat zij hebben kennis genomen van het voor stel van B. en W. ten aanzien van de verorde ning op de heffing van de plaatselijke directe belasting naar het inkomen, houdende verla ging van het bedrag voor noodzakelijk levens onderhoud van 800 tot 700 dat zij van meening zijn dat, mocht dit voor stel door den raad worden aangenomen de kleinste inkomens het meest zullen worden ge troffen dat ook ten aanzien van de rijksinkomsten belasting de aftrek voor noodzakelijk levens onderhoud is gesteld op 800 reden waarom zij den raad verzoeken het voorstel van B. en W. ter verlaging van het be drag voor noodzakelijk levensonderhoud niet aan te nemen. Bouwvakarbeiders Door de afdeelingen Schiedam van de Bouw vakarbeidersbonden „Algemeene Nederlandsche" „Nederlandsch Christelijke" en „Nederlandsch R.K." is een adres aan de Gemeenteraad gericht het daarheen te leiden, dat leden dezer organisatie voor eenigen tijd in dienst der gemeente werkzaam, zullen werkzaam zijn onder de bepalingen der Landelijke Collectieve over eenkomst, zooals deze tusschen de werkgevers in.het bouw en schildersbedrijf is afgesloten. In hun toelichting zeggen adressanten, dat door de raad in 1917 bepalingen zijn gemaakt omtrent maximum arbeidstijd, minimum loon voor werken, welke zullen worden of worden uitbesteed en uitgevoerd onder directie van de gemeente, daarna is besloten een artikel in de bestekken op te nemen met de bepalingen, dat de overeenkomsten, afgesloten in het vrije bedrijf ook voor die werken van kracht waren. Adressanten meenen, dat in den laatsten tijd de gemeente er meer toe overgegaan is, belang rijke en minder belangrijke werken zelf ter hand te nemen, wat tot gevolg heeft, dat bepalin gen gemaakt voor aannemers, door de gemeente buiten werking worden gesteld en de arbeiders ten dienste dezer werken onder min der gunstige bepalingen, als bij het vrije bedrijf. In de overeenkomst is ook een bepaling opge nomen, dat leden, georganiseerd in een der werk nemersbonden als hier bedoeld, onder geen min dere arbeidsvoorwaarden mogen werkzaam zijn, als overeengekomen tusschen de be trokken werkgevers en werknemersbonden. Reden, waarom adressanten verzoeken, de bepalingen te doen gelden voor die leden der gecontracteerde organisaties, welke voor eenigen tijd in dienst der gemeente werkzaam zijn. Fa. Wed. K. Maltha. Hedenmiddag om 5 uur heeft bovengenoemde firma haar nieuwe zaak aan de Hoogstraat 49 geopend. De oude zaak aan de Hoogstraat 8, sinds 35 jaar aldaar gevestigd, bleek niet meer te kunnen voldoen aan de eischen, die de tegen woordige tijd stelt aan een zaak invleeschwaren. De ondernemende firma besloot daarom een pand aan te koopen en den winkel daarvan te doen inrichten tot een nieuwe, frissche, moderne zaak, die aan alle hygiënische en practische eischen zou voldoen. L. Borani en Sniits, de aannemers, zijn daar uitstekend in geslaagd, zoodat het een genoegen is een kijkje te nemen. Alles is in de kleur wit gehouden, wel de meest geschikte voor een zaak als deze. De installaties, geleverd door de fa. Mechelen, zijn van blank metaal en zwaar nikkel. Een nieuwe frissche koelkast verhoogt het aanzien van het keurige interieur. Moge de fa. Maltha succes boeken met haar nieuwe onderneming. Een nieuw dok. Zooals we gisteren reeds in 't kort meldden, werd van één der hellingen der Scheepsbouw Maatschappij „Nieuwe Waterweg", met goed gevolg te water gelaten een 3000 tons Droogdok, in aanbouw voor rekening van de Curapaosche Scheepvaart Maatschappij te 's-Gravenhage. Het dok is van het zelfdokkend type en bestaat uit 5 pontons. Het dok is uitgerust met 5 electrisch gedreven lenspompen, welke vanuit een bedieningshuis op het dok worden bediend. Krachtige, elec- trische verhaalspillen maken het mogelijk, het schip tijdens het dokken snel en veilig in het midden van het dok te halen en zorgen verder 6 mechanisch aangedreven schoren er voor, dat het schip zijn juisten stand tijdens het oppompen behoudt. Aan eene zijde van het dok bevindt zich een rijdende kraan, die zal zorgdragen voor het transporteeren van en naar boord van zware scheeps- en machineonderdeelen van de zich in reparatie bevindende schepen, terwijl aan de andere zijde gelegenheid is gemaakt voor het eventueel bijplaatsen van een tweede kraan. Vanuit een centrale machinekamer wordt het geheele gevaarte bestuurd, waar elke verandering in waterstand, doorbuiging, diepgang en scheef- ligging door middel van meters wordt aange geven. Verder is er een installatie voor samengeperste lucht, welke druklucht levert voor de in het dok te gebruiken pneumatische werktuigen. Een brandbluschpomp, welke electrisch aan gedreven wordt, zorgt voor de veiligheid van het eventueel zich in het dok bevindende schip, ingeval van brand. Tenslotte zij nog vermeld, dat in het geheele dok electrische verlichting aanwezig is. Wanneer het dok geheel gereedgekomen is, zal het door L. Smit en Co.'s Internationale Sleepdienst, Rotterdam, naar Curasao gesleept worden, om aldaar in bedrijf te worden gesteld. Ambachtsschool. De jaarlijksche alg. vergadering is uitgeschre ven tegen 5 Mei a.s. Men zie annonce Gister zijn op de Koemarkt twee wielrijders met elkaar in botsing gekomen, doordat een hunner in plaats van rechts, links van den weg reed. Diens rijwiel werd nogal be langrijk beschadigd. Gister is de 4 2- jarige verver K. H. wonende te Vlaardingen, werkzaam bij de N.V. Nieuwe Waterweg, door uit te glijden op een loopplank tusschen twee pontons gevallen en verwond aan hoofd en linkeronderbeen. Dr. de Bruyn verleende geneeskundige hulp. Op den Goolsingel te Rotter dam is de 30-jarige gasfitter C. v. Z. wonende alhier uitgegleden en gevallen waardoor hij het rechterarm brak. Hij is in het ziekenhuis aan den Coolsingel ter verpleging opgenomen. UIT ROTTERDAM. H. L. Rekker. In Den Haag is overleden de heer H. L. Bek- ker, directeur van den Rotterdamschen Lloyd. Brand in een tankboot. Een korte, maar hevige petroleumbrand, die, dank zij het kordate optreden van een schipper tot een enkele motortankboot beperkt bleef, heeft gistermiddag ongeveer drie uur op de rivier gewoed Aan de terreinen van de petroleum-opslag- plaatsen van „Pakhuismeesteren", aan den Sluisjesdijk, was gemeerd de tankboot „Para- fin a III", geladen met 40 ton petroleum en een deklast dragende van 100 volle vaten benzine. De schipper, de 36-jarige C. Heer, was af wezig. Alleen de knecht, de 31-jarige T. van Lopik, bevond zich aan boord, toen plotseling in de machinekamer, die opzij gebouwd is, door onbekende oorzaak brand uitbrak.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2