zal worden, zoodra de omstandigheden zulks toelaten. Het hoofdbestuur deelde mee, dat het bij den minister voorstellen heeft ingediend om te ko men tot een betere regeling van de werkloozen- uitkeeringen. Naar aanleiding van eenige desbetreffende voorstellen, deelde het hoofdbestuur mee, dat het waar mogelijk, poogt, werk in ons eigen land te houden. Nadat de heer A. C. de Bruijn, voorzitter van het R.K. Werkliedenverbond, een opwekkend woord had gesproken, werd het congres gesloten. De mutatie aan Oorlog. Op vragen van het lid der Tweede Kamer, den heer van Gijn Kan de minister mededeelen 1. Waarom de afgetreden minister van oorlog, minister van marine a.i., gemeend heeft zijn ontslagaanvrage te moeten indienen 2. Welke nieuwe omstandigheden er toe heb ben geleid, dat de eerst voor kort afgetreden minister van oorlog, Lambooy, de portefeuilles van oorlog en marine a.i. wederom kan aan vaarden heeft de minister van financiën, voorzitter van den Raad van ministers geantwoord I. In de Regeeringsverklaring van 11 Maart jl. werd o.m. aangekomdigd „Samenvoeging van de departementen van oorlog en marine tot één departement van lands verdediging nadere overweging van het vraag stuk van de splitsing der marine." Eenig verschil van gevoelen is gerezen, of deze beide punten in dien zin „onafscheidelijk aan elkaar verbonden" waren (woorden uit de rede van den minister van marine a.i. in zijn Kamerrede van 23 Maart jl„ Handelingen, bladz. 464), dat bij een ongunstige beslissing op het tweede punt ook de aannemelijkheid van het eerste twijfelachtig zou worden, dan wel of de samensmelting der departementen in ieder geval zou behooren te worden doorgevoerd, c.q. zonder splitsing b.v. in den geest van het Kon. besluit van 27-September 1920, St.bl. no. 759 en van het nog bij de Kamer aanhangige wetsontwerp van 15 November 1920. Hoewel de ondergeteekende dit verschil niet acuut achtte en daarvan aan zijn ambtgenoot blijk gaf, heeft deze, wegens uiteraard te eerbie digen en voor hem afdoende redenen, met name wijl hij zich in geen geval zou kunnen vereenigen met een oplossing in den geest van het boven bedoeld wetsontwerp, in dit latente geschil aan leiding gevonden, zijn ontslagaanvrage bij Hare Majesteit de Koningin in te dienen. II. De beantwoording van deze vraag ligt minder op den weg van den ondergeteekende. Hij heeft bij het zoeken van een opvolger, die in de huidige onzekere situatie bereid en geschikt zou zijn de zware voorliggende Laak op zich te nemen, met dergelijke overwegingen geen reke ning kunnen houden. Hij moge, na ingewonnen informatie bij den betrokken bewindsman, mededeelen, dat als „nieuwe omstandigheden" ten deze zijn aan te merken dezelfde, die genoemd zijn in de ver klaring, door het Kamerlid den heer Nolens afgelegd vóór de stemming over de begrooting van buitenlandsche zaken op Vrijdag 19 Maart jl. Handelingen, bladz. 441), met name deze de aard van het huidig Kabinet en de verhouding waarin dit kabinet staat tegenover de fracties in de Kamer. Verlaging internationaal drukwerktarief. Ingaande 1 Mei zal hier te lande, zoomede in het verkeer met ons land, toepassing vinden de regeling, opgenomen in art. 34, 1, laatste 3 leden, van het postverdrag van Stockholm, betreffende vermindering van het algemeen internationale drukwerktarief voor a. nieuwsbladen en tijdschriften, welke recht streeks door de uitgevers worden verzonden b. ingenaaide of ingebonden boeken, met uitsluiting van alle bekendmakingen of recla mes c. letterkundige en wetenschappelijke uit gaven, welke wetenschappelijke instellingen el kander toezenden. Het port van de hiervoren genoemde stukken zal, bij verzending van ons land uit, bedragen 2 cent per 50 gram, doch uitsluitend in het ver keer met de landen, die gebruik maken Van de in de aangehaalde bepaling van het postverdrag gegeven bevoegdheid. De landen in Europa, waarheen verzending tegen vermeerderd port kan plaats hebben, zijn voor de categorieën a b en c België, Portugal, Roemenië, Turkije, Estland, Rusland voor de categorie a Tsjecho-Slowakije voor a en c Bulgarije. De wcldadigheidszegels van 1925. Naar wij vernemen, heeft de verkoop van de weldadigheidspostzegels-1925, ruim f 80.000 op gebracht. In 1924 was de netto-opbrengst 56.723.32|; in 1923 (het eerste jaar van uitgifte dezer zegels) 18.265.82. De nieuwe telefoonkabel Nederland - Engeland. Sedert de laatste vier jaren zijn reeds twee Engelsche kabels ten dienste van het telefoon verkeer tusschen Engeland en Nederland gelegd: deze blijken nog niet voldoende te zijn om aan de stijgende eischen van het verkeer te vol doen. Daarom laat thans Nederland een nieuwe telefoon-zeekabel door het Kanaal leggen. Het fabrieeeren en leggen van dezen kabel is, naar reeds gemeld is, opgedragen aan Feiten Guilleaume Carlswerk A.G. in KeulenMiil- heirn. Deze nieuwe kabel is dezer dagen in de Duitsche fabriek gereed gekomen en naar het kabelschip Neptun in Nordham a/d. W. over gebracht. Na aansluiting van het Hollandsche Op het Duitsche kabelnet, zal dan een direct telefoon verkeer, ook tusschen Duitschland en Engeland mogelijk zijn. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Katholiek Streven. Door onvoorziene omstandigheden is a.s. Woensdagavond onze vergaderzaal niet beschik baar, zoodat de eerstvolgende bijeenkomst wordt gehouden op 5 Mei a.s. Triduum Derde Orde. Men verzoekt ons te berichten, dat het tri duum in de Havenkerk, voor de leden van de derde orde, niet 's avonds om 7 uur, doch reeds 10 minuten eerder aanvangt. Katholiek Leven. Men schrij ft ons De excursie naar de Maasbode mag zeer ge slaagd heeten. De ca. 25 deelnemers werden na een gastvrije ontvangst door enkele chefs langs de diverse afdeelingen geleid, alwaar men dra tot de ontdekking kon komen in welk enorm bedrijf men zich bevond. Op de kantoren is het personeel, belast met de verzorging der buitenlandsche en binnenland- sche berichten en stadsnieuws, afzonderlijk onder gebracht. Langs de verschillende zetterijen en drukkerijen belandden we in de afdeeling waar naar begrijpelijkerwijze onze aandacht het meest was uitgegaan, n.l. die waarin zich de vermaarde rotatiepers bevindt. Alvorens binnen te gaan werd ons het een en ander omtrent dit mecha nisch wonder uitgelegd, aangezien men in de nabijheid er van niet goed te verstaan zou zijn. Dat de woorden van onzen zegsman niets aan waarheid behoefden in te boeten ondervonden wij even later bij het binnentreden Men was juist bezig aan het afdrukken van het avond blad, zoodat wij onze aandacht op de werking van deze machine tenvolle konden concentreeren. Deze rotatiepers drukt 16 pagina's (4bladen) tegelijk, vouwt en telt ze niet alleen, maar steekt ze ook nog in elkander. Deze pers kan 12000 nummers, elk bestaande uit 4 bladen, al- zoo 48000 couranten gevouwen en ingestoken per uur afleveren en is naar believen te gebrui ken voor 1 blad, 1|, 2 enz. tot 4 volle bladen te gelijk toe. Met een ochtend-editie b.v. van 1| of 2 bladen is een snelheid te bereiken van 24.000 complete exemplaren per uur. In enkele uren tijds is dus de geheele oplaag gedrukt. Men zou een en ander wel het „non plus ultra" kunnen noemen Onze reis vervolgend kwamen we aan de af deeling expeditie, alwaar een staf van personeel bezig was de zakken te vullen om met bekwamen spoed naar de avondtreinen te worden geëxpedi eerd. Tenslotte mochten we ook een kijkje nemen in het atelier van den fotograaf. Na afloop vereenigden zich allen weder in de ontvangzaal, alwaar bij monde van den voor zitter hartelijk dank werd gebracht aan de direc tie, die ons in de gelegenheid had gesteld onze kennis te verrijken en in de 2e plaats aan- onze geleiders, die met hun kennis van zaaen ons op zoo bekwame wijze hadden voorgelicht. Medio Mei heeft de laatste excursie plaats van dit seizoen. Dezen keer zal het een bezoek gelden aan een oud-Vaderlandsch bedrijf, n.l. de klom penmakerij van den heer de Kwant te Rotterdam Een der deelnemers aan deze excursie zal een paar klompen worden aangemeten welke in ons bijzijn vervaardigd zullen worden. Vrijdag a.s. beëindigt pater Biesta zijn confe- rentiënreeks en vertrouwen we dat de leden, evenals zij dit tot nu toe deden, door hun alge- meene opkomst blijk te zullen geven waardeering te hebben voor hetgeen voor hunne geestelijke belangen wordt gedaan. Na de conferentie die, wanneer ieder op tijd present is, om ca. 9 uur eindigt, wordt de alge- meene jaarvergadering gehouden, terwijl na afloop daarvan de laatste wedstrijden van het biljartconcours plaats vinden. Het is dus wel zaak dat ieder tijdig aanwezig is. Uit ingenomenheid over het afgeloopen sei zoen en mede uit propagandistisch oogpunt heeft het bestuur besloten ter gelegenheid van de sei zoensluiting een feestelijke bijeenkomst te ar- rangeeren in Musis Sacrum, waarvan nadere bijzonderheden in de vergadering van a.s. Vrij dag zullen worden bekend gemaakt. De vaeature-Korpel. Op de lijst der S.D.A.P. staan als candidaten voor den Gemeenteraad de heer Bas Kerssen, gewezen voorzitter van den S.B.B. vervolgens E. H. van Waardenburg en dan mevr. G. A. Bakkerv.d. Hoek. Het conflict aan de Kcilehaven. De conferentie met den rijksbemiddelaar die tegen hedenmiddag 3 uur voor de twee partijen was uitgeschreven is uitgesteld tot morgenochtend elf uur. Volksbadhuis. In de week van 1824 April werden genomen 491 baden. lste klasse kuipbaden 37, regenbaden 62. 2de klasse kuipbaden 45, regenbaden 329. Kinderbaden 18. Ten nadeele van A. K. z ij n van een land achter den Oostsingel 10 eendeneieren ontvreemd, waarop een eend zat te broeden. Gisteravond isG. K. uit de West- frankelandschestraat, op de Westvest door een hond in het rechterbeen gebeten, waardoor hij verwond werd. Hij stelde zich onder behande ling van een geneesheer. De aannemer B. S. uit Rotter- dam, heeft bij de politie aangifte gedaan, dat gistermiddag ten 3 uur zijn tweewielig motor rijtuig, dat hij onbeheerd had neergezet op den rijweg van de Broerstvest, is aangereden door den bestuurder van een handwagen. De starter van het motorrijtuig geraakt defect. Mej Z. wonende Lange Haven, heeft bij de politie aangifte gedaan, dat zij in een autobus een lederen damestascb met inhoud heeft laten liggen, die, bij navraag, aan het einde der rit niet in die bus is gevonden. Vermoed wordt dat een medereiziger zich de tasch heeft toege- eigend. De politie stelt een onderzoek in. Uit een tuin van den heer Post in het Sterrebosch zijn 5 dahliaplanten ont vreemd. Hedenmorgen tegen 12 uur is mej. van Oers, wonende aan de Lange Nieuw- straat, toen zij naar haar woning terugkeerde met een gang heet water, dicht bij haar huis over een steen gestruikeld en met haau last tegen den grond geslagen. Zij bekwam over haar geheele lichaam brandwonden, die gelukkig niet van ernstigen aard zijn. Hulpvaardige menschen heb ben mej. v. O. thuis gebracht, waarna de politie voor geneeskundige hulp gezorgd heeft. Hedenmidda-g één uurweek bij de Koemarktbrug een geladen verhuiswagen van Vervat uit Rotterdam, door een defect aan het onderstel, plotseling van den rijweg af, het tegenstrevende paard meesleurend. Tegen het hek aan den zijkant werd wagen en bespanning tot stilstand gebracht. Na eenigen tijd kon de voerman met zijn gespan weer verder. UIT ROTTERDAM. Als demonstratie bedoeld. Aangehouden en opgesloten zijn vier werk- loozen en de vrouw van een hunner, welk vijf tal in een bakkerswinkel aan de GoudscheWagen- straat alhier enkele brooden gestolen heeft. De diefstal was klaarblijkelijk als demonstratie be doeld. De officier van justitie heeft in dit ver band meegedeeld, dat hij tegen dergelijke de monstraties zeer streng zal optreden. Het collecte-schandaal. De Rotterdamsche rechtbank heeft de voor- loopige hechtenis van Verschoor te Rotterdam in verband met zijn steuninzameling voor de Drentsche venen tot 9 Mei verlengd. Men schrijft, dat Verschoor reeds in 1922 zich berucht heeft gemaakt tijdens de hui zenspeculaties en de schandaalpractijken uitge oefend op arme dakloozen en op ieder, die door den toen heerschenden woningnood gedwongen werd tegen honderden guldens belooning een armzalig bovenhuisje te betrekken. Hij was toen wel zoo goed die voor den meestbiedende leeg te houden. De huiseigenaar streek er dan wat van op. Verschoor nam het dikste deel van den buit. Tegen eind 1922, toen de huizenzwendel wat minder opleverde, heeft hij bij onderscheidene firma's te Rotterdam en Den Haag inkoopen gedaan. Mijnheer \erschoor was nl. plotseling iinpressario geworden van een troep Duitsche balletdanseressen. Hij wist zich op zulk een in nemende manier voor te doen, dat een hande laar te Rotterdam hem zelfs een luxe auto voor 4500 op crediet gafEen tailleur mocht aan mijnheer voor niet minder dan f 100 aan costu mes leveren. Andere Rotterdamsche firma's ge noten evenzeer de eer van Verschoor's begun stiging. Toen daar de buit binnen was, trok Verschoor naar Den Haag. Hij huurde in Sche- veningen het Ijspaleis en wist reclame-firma's te bewegen hem op crediet alles te leveren wat noodig was voor voorstellingen met het Duitsche ballet. Hij liet de troep artisten zelfs naar Scheveningen komen. Verschoor had, toen het op betalena ankwam, geen cent! En in Febru ari 1923 kwam zijn faillissement, met een schuld van ruim 48.500 en geen cent actiefReeds een maand later werd het faillissement door de Rotterdamsche rechtbank wegens gebrek aan baten opgeheven en geen der leveranciers, noch van de auto, noch de kleermaker, noch een der anderen, heeft ooit een cent ontvangen De gemeente Den Haag had zelfs haar tele foon niet betaald gekregen. Het Ijspaleis had bijna 12.000 te vorderen, de artisten van het ballet moesten nog ongeveer 2000 salaris heb ben niemand die ook maar iets kreeg of ooit gekregen heeft. En mijnheer Verschoor ging vrij uit. Nog geen anderhalf jaar later paradeerde deze zelfde mijnheer als de redder van de arme Drentsche gezinnen Aan de vijftigdui zend gulden schuld is nooit meer gedacht. Neen, sterker nog toen de autoleverancier na het faillissement op zijn wagen beslag wilde laten leggen, bleek het dat Verschoor de auto reeds voor 1600 verkocht had Gemeenteraad. Zitting van Vrijdag, 2 3 April. Agenda. 1Voorstel van Ben W. om hen te machtigen sollicitanten op te roepen voor de functie van Gemeentelijke Inspecteur van het Onderwijs, op een salaris van 4000, zonder periodieke ver hoogingen. De heer H ij m a n zegt, dat hij nog nooit zoo'n opgeschroefd en overdreven schrijven heeft gehad van B. en W. als dat, wat de aanstelling van een nieuwen inspecteur wilde verdedigen. De v o o r z Opgeschroefd is een leelijk woord U moet kalm blijven De heer H ij m a n Dat zal ik. Spr. blijft van meening, dat er hier voor zoo'n function- naris geen dagtaak is en wijst nogmaals op het voorbeeld van Haarlem, waar 31 openbare scholen zijn tegen hier 14. In het schrijven van B. en W. wordt het aantal brieven genoemd, dat geschreven is en het aantal gesprekken dat gevoerd is waarom hebben B. en W. ook niet het aantal verwisselde woorden en het aantal voetstappen opgeteld het had bij dat opgeschroefde stijltje goed gepast Spr. is voorts van meening dat een inspecteur meer kwaad dan goed doet, omdat hij den wethouder zijn contact met het practische on derwijs doet verliezen. Afgezien van dit bezwaar kunnen wij het heel best met het administratief personeel af. Vervolgens reageert spr. op den aanval, die weth. de Bruin op hem persoonlijk richtte, toen deze onlangs spr. beschuldigde van on- kieschheid, alleen omdat hij de personen noem de, die als deskundige het aanstellen van een inspecteur van onderwijs overbodig achtten bovendien had weth. er aan toegevoegd dat hij hem al die adviezen cadeau geeft. Spr. wijst er op, dat het oordeel van erken de deskundigen, zooals Ketelaar e.a., wel degelijk waarde heeft, voor hen die niet dom bevooroordeeld is. Spr. heeft nog een verrassing voor weth. Mocht hij de vorige maal, den naam van een der deskundigen, die de aanstelling van een inspecteur veroordeelde niet noemen, thans is hij daartoe bevoegd het is n.l. de heer Flon- nerlage Grete, oud-burg. van Schiedam en oud-weth. van onderwijs. Ook dit advies, wordt evenals de overige door weth. van nul en geener waarde geacht. Al deze deskundige adviezen zijn voor spr. daarentegen van heel groote beteekenis en stij ven hem in de meening, dat het geld weg smijten is, wanneer men toch een inspecteur van onderwijs aanstelt. Weth. zegt wel, dat het onderwijs vier ton kost en daarom toezicht geboden is, doch alle uitgaven worden gecontroleerd in de NieuWstraat en op het bureau op de Markt zit voor het zelfde werk bovendien de staf van weth. de Bruin, welke staf de gemeente 10.000 kost en moeten we dan nog iemand hebben die daar weer boven controle uit oefent De geheele verdediging van deze functie was zwak en spr. vindt de voorbeelden die weth. de Bruin aanhaalde minderwaardig en onkiesch. Spr. verdedigt het toezicht van 't college van curatoren van het gymnasium, waarover weth. ook al twijfelachtig sprak en voorts toont spr. aan, dat het Nijverheidsonder wijs ook geen inspecteur noodig heeft. Komend tot de cijfers, die weth. de Bruin noemde, waaruit bleek, dat in Schiedam zooveel minder per leerling wordt betaald dan b.v. in Rotterdam, wijst spr. er op, dat het ge middeld aantal leerlingen in de klassen te Rot terdam slechts 36 bedraagt, tegen hier 48. Straks, vervolgt spr., komt B. en W. met een voorstel tot verhooging van belasting, dat voor namelijk de minstbedeelden treft en wij mogen ons dus nu niet zoo'n luxe-uitgaaf permitteeren. Spr. doet nogmaals een beroep op den Raad, om niet tot benoeming van een inspecteur over te gaan. Nog een ding wil spr. zeggen Weth. Houtman heeft de gewoonte aangenomen om iedereen, die met hem van meening verschilt, hatelijkhe den toe te voegen dit haalt 't College naar be neden op de eerste plaats, en spr. zal bovendien, voor zoover het de Vrijz. Dem. fractie betreft, d eze beleedigingen niet meer dulden. Weth. Houtman protesteert en er ontstaat een groot rumoer. Een stem Collé is er niets bij. De heer Collé: Ik heb nog geen woord ge zegd I De heer Slavenburg betwij feit of weth. de Bruin te overtuigen is en zal daarom kort zijn. Hij moet met den heer Hij man bekennen, dat het schrijven van B. en W. overdreven is. In de opsomming van uitgaven waarop contro le noodig is, is opgenomen het bedrag waar tegen het FI.B.S. gebouw is overgenomen. en het salaris van den inspecteur. De inspectie is, zooals de naam inspecteur reeds zegt, natuurlijk het voornaamste van deze functie en juist uit het schrijven van B. en W. blijkt, dat een goede inspectie zooveel tijd zou eischen dat er in de practijk niets van terecht komt. Het hebben van 'n inspecteur heeft, dit is duidelijk ook voor onze gemeente, zijn voordee- len, maar wat het zwaarst is moet het zwaartste wegen en het belang van de functie is gekapi taliseerd niet zoo groot, dat het de uitgave van 4000 wettigt. Wij hebben hier eens 'n schit terende gelegenheid om B. en W. te laten too- nen, dat zij werkelijk van goeden wille zijn, zoo als zij steeds beweren. Waarom kunnen B. en W. nu niet beginnen met te onderzoeken of deze functie wel noodig is B. en W. verklaard en dat zij zulke rijke organen en hulpbronnen voor dat onderzoek te hunner beschikking hebben wel nu dat zij dit demonstreeren De heer Collé zegt, dat er van de argumen ten, die zijn gebruikt om het aanstellen van een inspecteur te rechtvaardigen, niets overgebleven is. Bovendien is spr. overtuigd, dat de bezuini gende arbeid van den inspecteur, het onderwijs meer schade dan voordeel gebracht heeft. De waarde van het rapport van B. en W. is nihil. Het is doorspekt met onzinnige kletspraat en bestaat voornamelijk uit misleidend cijfer- gegoochel, trappen naar de onderwijzers en 'n serie belachelijkheden. Spr. heeft den indruk ge kregen, dat de heer Florn vooral als bezuiniger wordt voorgesteld, maar spr. begrijpt dan niet dat de heer de Bruin durft te verklaren: ik ben meer onderwijs- dan bezuinigingsman. Weth. de Bruin spijt het, dat bij deze aangelegenheid, enkelen den tegenwoordigen inspecteur op minder gunstige wijze in het debat hebben betrokkendit is niet verdiend, omdat de heer Florn zijn geheele werkkracht, die nog groot is, in aanmerking genomen zijn 70 jaren» 4-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2