DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. ~FEmiL8TOW. Kasteel „Het Onweersaest." 49ste Jaargang. Woensdag 28 April 1928. No. 14541 Bureau KOEMARKT 4. Teleïoou Intercommunaal 68085 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Gratis-Ongevallenverzekering i' 5U0 bij duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; levenslange geheele invaliditeitI 200 lj?_foi_ver^es van eiken anderen vinger Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden Lmededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere ofi'icieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Ingekomen zijn verzoeken van lo. de firma D. KRÜGER CO. te Ham burg om vergunning tot oprichting van een chemische fabriek ter vervaardiging van was- producten in het pand Schie 19, kadaster Sectie B. No. 3104, met een stoomketel van 8 M2 ver warmingsoppervlak, dienende tot verwarming van eenige mengpannen. 2o. A. HEHEMANN om vergunning tot oprichting van een banketbakkerij in het pand Hoogstraat 172, kadaster Sectie B. No. 1230, met een banketbakkersoven en één electromo tor van 1 P.K., drijvende een amandelwrijf- machine. 3o. de BATAAFSCHE IMPORT MAAT SCHAPPIJ (v.h. N. V. ,,Acetylena"( subdepot Schiedam, om vergunning tot oprichting van een benzine-installatie met een ondergrondsch reservoir, inhoudende 4000 L., en bovengrond- sche aftapinrichting in en op het open terrein naast de garage aan het Brandpad 21, kadaster Sectie L. No. 2454 4o. G. W. J. VAN DER SLOOT om vergun ning tot oprichting van een bewaarplaats van lompen en beenderen in het pand Lange Achter weg 17, kadaster Sectie B. No. 1115. 5o. G. C. GRONDEL om vergunning tot oprichting van een inrichting voor het elect.risch vernikkelen, slijpen, polijsten enz. van metalen in het pand Nieuwe Haven 89b, le etage, kadas ter Sectie M. no. 3327, met 2 electromotoren van resp. 3 en 1 P.K. drijvende een slijpmachine en een dynamo. 6o. de N.V. FABRIEK VAN MACHINAAL BREEUWWERK VOORHEEN JOH. SMIT om vergunning tot uitbreiding van de fabriek van machinaal breeuwwerk in het pand Buiten havenweg 92, kadaster Sectie L. no. 2196, met 3 electromotoren van resp. 1£, 21- en 15 P.K., drij vende een knipmachine, een twistmachine en een hydro-extractor. Deze verzoeken zijn met de bijlagen op de secretarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag 12 Mei 1929 des v.m. 11 uur, zal ten raadhuize gelegenheid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van die verzoe ken in te brengen en die mondeling of schrif telijk toe te lichten. Gedurende drie dagen vóór het tijdstip hier boven genoemd, kan op de secretarie der ge; meente, van de schrifturen die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op een beslissing ingevolgde de Hin derwet gerechtigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 28 April 1926. Buitenlandsch Nieuws. RUSLAND EN DUITSCHLAND. Onrust in F r a n k r ij k. Volgens de „Echo de Paris" heeft het Duitsch- Russische verdrag groote ontroering verwekt. In diplomatieke kringen te Parijs zou men bijna algemeen de bepalingen beschouwen als veel verder gaande, dan de verwachting was. Ge- dachtenwisselingen zullen onmiddellijk tusschen 64) Boos of niet, antwoordde de negerin, de oude Hat is niet bang voor den levenden sa tan en dus ook niet voor Mac Donald, ofschoon hij voor zijn persoon alleen tegen tienduizend duivels opweegt. Ha, ha, ha lachte Bill, zoo gevaarlijk zal het wel niet worden. Maar waar mag hij blijven ik dacht de laatste te zijn en zie, dat ik de eerste ben. Een luid kattengeschreeuw, dat op dit oogen- blik vernomen werd, verhinderde Hat te ant woorden. Aha riep Bill, dat is Steven, de grauwe kater, zooals men hem noemt. Ik ken zijn manier om zich aan te kondigen. Inderdaad trad op 't volgend oogenblik, mi auwend als een kat en even zoo sluipend een nieuwe gast binnen. Al had hij schelletjes aan zijn voeten, dan zou men hem nog niet hooren, voegde Bill er bij, En deze aanmerking was waar, want de grauwe kater, zooals Bill den nieuw aangeko mene betitelde, gleed in weerwil van zijn plomp schoeisel zoo zacht en zonder gerucht te maken bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een De verzekering wordt gewaarborgd door deN.Holl.Algem.Verz. bank Schiedam Frankrijk, Engeland en andere belanghebben den aanvangen. De „Matin" zegt, dat bij een dergelijk ver drag voor het geval Rusland in een conflict is gewikkeld, tenslotte Duitschland te beslissen zal hebben, wie gelijk heeft en wie ongelijk. De geallieerden en de kleine Entente zullen voor- zekei overeenkomen ten opzichte van stappen te Berlijn, tot het verkrijgen van een duidelijk torineele verklaring. Het zou moeilijk zijn, aldus het blad, een mogendheid tot den Volkenbond toe te laten, die van te voren aan den Bond het recht zou ontzeggen, de verantwoordelijkheden bij een gewapend conflict vast te stellen. Duitschland houdt zich alle rechten voor. Uit Berlijn ln een der bij het verdrag van Berlijn gevoegde nota, welke tusschen Strese- mann en Krestinski gewisseld werden, wordt gezegd De Duitsche regeering is er van overtuigd, dat het lidmaatschap van Duitschland bij den Volkenbond geen belemmering kan beteek enen voor de vriendschappelijke ontwikkeling der betrekkingen tusschen beide staten. Mochten, hetgeen echter door de Duitsche legeering niet wordt aangenomen, binnen het kader van den Volkenbond te eeniger tijd eventueele tendenzen aan den dag treden, die in tegenstelling met deze als basis dienende vredesgedachte eenzijdig tegen de Sovjetunie zouden zijn gericht, dan zou Duitschland tegen dergelijke tendenzen zoo krachtig mogelijk ingaan. Londen ziet nog geen bezwaren. Naar Reuter verneemt, bestudeert men te Londen met zorg den tekst van het nieuwe Duitsch-Russische verdrae. De algemeene indruk is, dat verscheidene in liet verdrag gebezigde zinswendingen een vaag karakter hebben, niet nauwkeurig zijn gefor muleerd en wellicht voor tweeërlei.uitleg vat baar zijn. Niettemin schijnt op het eerste ge zicht het verdrag niets te bevatten, waartegen men bezwaar zou kunnen hebben. de crisis in polen. Wegens de onverzoenlijke houding der oppo sitie, heeft de premier Skrzynski verklaard zij in ontslag te zullen aanbieden. Er blijven nu nog vier mogelijkheden, n.l. Handhaving der tegen woordige coalitie met een nieuw kabinet, een coalitie met de sociaal-democraten en vergaande persoonswisseling, een kabinet dat slechts tot taa v heeft grondwetsherziening uit te voeren en ontbinding van den Landdag, of een kabinet van ambtenaren. HET ENGELSCHE MIJNCONFLICT. at er een wijziging in de houding der mijn- wer cers, onder invloed van het industrieele comité van het vakvereenigingscongres is inge treden, wordt bevestigd door de volgende ver- kiai mg van den secretaris der mijnwerkersfede ratie, Cook. „Vóórdat wij over de loonkwestie kunnen spie ven, zullen de mijneigenaars nieuwe voor ste en moeten doen en de op Zaterdag ingaande opzegging der bestaande loonregeling moeten intrekken. Wij Zijn bereid, ten allen tijde met de mijneigenaars over een nieuw percentage te onderhandelen." De onwrikbare eisch der mijnwerkers, geen ver agmg der loonen, is derhalve opgegeven. Daartegenover staat echter, dat de eisch voor een nationale regeling gehandhaafd blijft. over den vloer, dat men gevoegelijk hem voor zijn eigen schaduw zoude kunnen houden. Bill was m lichamelijke betrekkina- het tegen deel van zijn kameraad Steven. Bezat eerst- genoem e een brutaal, stoutmoedig voorkomen, een gedrongen gezette gestalte en somber, rollende oogen met de uitdrukking van een wreede, bloeddorstige ziei; in het gelaat van den grauwen a ei ag daarentegen een gluiperige, valsche ges openheid een loerend afwachten, een stille vastberadeneid, die zonder gedruisch en op omwegen het beoogde doel trachtte nader te komen, dat ill met een niets ontziend geweld langs den kortsten weg poogde te bereiken. Steven wense ite met zoetsappige, halfluide stem zijn kameraad en de kasteleines goeden avond en was eer men het kon voorzien, bij den haard, waar hij zich van een stuk vleesch, door Hat uit den ketel genomen, meester maakte en met den eetlust van een uitgehongerden wolf verslond! Hij beantwoordde het razen en tieren van de negerin met een grijnzenden lach, alsof de vloed van verwenschingen, die zij over zijn hoofd uitgoot, hem niet aanging. Stil, oude ravenmoeder, zwart misbaksel, ratelslang, ontuig der helbrulde Bill. Scheldt zoo niet en spalk je giftige lepoogen niet zoo wijd open 1 Hou nou je bakkes, opdat men ein delijk eens een verstandig woord met elkaar kan spreken. Zeg Steven, weet je ook waar de FRANKRIJK. Legerink r imping. De Fransche minister van Oorlog, Painlevé, heeft een uiteenzetting gegeven over de her vormingen op militair gebied en de vermindering van den militairen diensttijd tot een jaar. De minister is van meening, dat de vermindering van den diensttijd rekening moet houden met de eischen van de nationale verdediging, over eenkomstig de wenschen van het land. Het wets ontwerp stelt het contingent voor de buiten- landsche bezettingen vast op 277.000 man, waarvan 97.000 blanken en voor het moederland op 20 divisies in plaats van 32 divisies. MAROKKO. Wapenstilstand. In verband met het feit, dat de vredesonder handelingen thans feitelijk eerst een aanvang nemen, is op het geheele front een volledige wapenstilstand ingetreden. De vredesonderhandelingen. De Riffi-afgevaardigden zijn gistermorgen, naar reeds gemeld, om negen uur weder in het Fransche consulaat verschenen. De besprekingen namen onmiddellijk een aanvang. De Riffi verlieten tijdens de zitting herhaaldelijk de conferentiezaal, daar zij voor ieder belangrijk antwoord eerst afzonderlijke besprekingen hiel den. Generaal Simon gaf den Riffi een uiteenzetting van de détails der toepassing van de vredes voorwaarden. Azerkane antwoordde daarop, dat dit exposé verscheidene bedenkingen deed rijzen, zoowel wat betreft de verwijdering van Abd-el-Krim uit het Rif, als ten aanzien van de ontwapening der stammen en de uitwisseling der krijgsgevangenen. De zitting zal hedenmiddag worden hervat. CHINA. Een vredesconferentie? Naar uit Peking wordt gemeld, heeft de bevel hebber van het nationale leger, Feng, zijn ver bonden tegenstanders voorgesteld, te Peking een vredesconferentie te houden. Vandaag wordt gemeld, dat Fentientroepen Peking ontruimen als gevolg van een overeen komst tusschen Woe-Pei-foe en Tsjang-Tso-lin. In de afgeloopen twee weken worden doorloo pend pogingen gedaan, om een ontmoeting tot stand te brengen tusschen Tsjang-Tso-lin en Woe-Pei-foe. DE ECONOMISCHE CONFERENTIE. De economische conferentie te Genéve heeft achter gesloten deuren een begin gemaakt met de bespreking harer werkmethode. Dubois (Zwitserland) verdedigde de stelling, dat er geen economisch herstel mogelijk zal zijn, zoolang de wisselkoersen niet gestabiliseerd zijn. Deregnirof, voorzitter der Fransche mijnen, woordvoerder der producenten, zeide, dat de voornaamste kwestie z.i. die is van het tegen woordige evenwicht van productie en consump tie. De beste werkwijze is volgens hem om soort na soort de groote internationaal-georganiseerde industrieën te bespreken, voor welke reeds een overeenkomst gesloten is of over welke reeds onderhandelingen gevoerd worden. De conferen tie scheen geneigd om zijn voorstel te aanvaar den. ALLERLEI. Uit Mexico Betreffende het bloedbad, dat in 1916 te Santa Ysabel plaats had, waarbij 15 Amerikanen om het leven zijn gekomen, heeft de commissie, belast met het uitspreken van een kapitein uithangt Ik heb hem in geen acht dagen gezien, maar ontving zijn schriftelijk bevel, vandaag hier in deze hut van de oude Hat om acht uur tegenwoordig te zijn. Ook mij gewerd dat bevel, antwoordde Steven, overigens weet ik waar. de kapitein zich bevindt. Hij loopt de streek af, om de publieke opinie te vernemen hij wil weten, of men veel over hem spreekt, of dat hij nog meer op den voorgrond moet treden, om een zekere vermaard heid te verkrijgen. Je weet, hij wil tot eiken prijs beroemd worden. Op dit oogenblik werden er buiten weder voetstappen gehoord en nu kwam er een derde bandiet in de hut, die, wat al veel wil zeggen, een nog terugstootender uiterlijk had, dan de twee vorige. In zijn trekken lag een zonderlinge mengeling van lafheid en woeste wreedheid, van stompzinnigheid en sluwheid, kortom van zulke natuurlijke tegenstrijdigheden, dat zijn groot, rond hoofd met het borstelige, rossige haar en het breede, baardige gezicht door een gelaat- en schedelkenner ongetwijfeld voor een buitengewone afwijking zou zijn verklaard. Zonder de aanwezigen te groeten kwam hij binnen, wierp zich op 'n stoel bij 't vuur, en beval de oude Hat hem een kroes ale te brengen. Dik is vandaag niet in zijn humeur, fluis terde Steven op zijn zoetsappige voorzichtige manier. oordeel over de toelaatbaarheid van wederzijd- sche Mexicaansch-Amerikaansche eischen ver klaard, dat aan de Vereenigde Staten in het geheel geen schadevergoeding toekomt voor de moorden. Het Amerikaansc.he lid van de com missie heeft tegen dit besluit geprotesteerd, zeggende, dat de beslissing onwettig is en de Vereenigde Staten niet bindt. Uit Beiroeth De Fransche Hooge Com missaris heeft Damad Ahmed Nami tot leider van den Syrischen Staat benoemd, totdat het parlement in de gelegenheid zal zijn, zijn eigen regeering te kiezen. Damad zal het recht hebben zijn medewerkers te kiezen. Uit BoekarestHet Staatsblad publiceert een decreet, volgens hetwelk de Kamerverkiezin gen in Roemenië op 25 Mei en de verkiezingen voor den Senaat op 28 Mei worden vastgesteld. Het nieuwe parlement zal tegen 25 Juni bijeen geroepen worden. Uit Moskou De executieve der Sovjet- Unie heeft naar aanleiding van Litwinofs rap port een resolutie aangenomen, waarin de buitenlandsche politiek der Sovjet-regeering algeheel wordt goedgekeurd en is uiteengegaan. Uit Washington De Amerikaansche Se naat heeft de regeling der Lit.ausche schuld goedgekeurd, na een debat van slechts anderhalf uur. Uit Genéve In volkenbondskringen toont men zich zeer gereserveerd en aarzelend in. zijn uitlatingen over het nieuwe Duitsch-Russische verdrag. Uit Parijs De Fransche Senaat heeft de begrooting voor 1926 met 274 tegen 7 stemmen aangenomen. Uit Brussel In een vergadering van de rechterzijde, waar Janssen den financieelen toe stand uiteengezet heeft, bespraken andere rede naars de positie der regeering en legden den na druk op de voordeelen, die verbonden schijnen te zijn aan de vorming eener regeering van natio nale unie, uitsluitend belast met de oplossing der financieele kwestie. Staten-Generaal. EERSTE KAMER. Vergadering van Dinsdag, 27 April. Bij hoofdstuk I van de Staatsbegrooting voor 1926 antwoordt minister de Geer op een vraag van den heer Mandeis (S.- D.) wat de staatsrechtelijke beteekenis is van een niet door de Koningin getoucheerd bedrag van haar in komen, dat dit bedrag in de schatkist blijft. Hoofdstuk I wordt z.h.st. aangenomen. Evenals de hoofdstukken II (hooge colleges van Staat) en Vila (nation, schuld). Bij hoofdstuk Vllb (financiën) zegt M in. de Geer toe, met de directie der Ned. Bank te spreken over h<A inkoopen van goud en zilver. Dit hoofdstuk, evenals III (buitenl. zaken) en IV (Justitie), waarbij het strafstelsel uitvoerig werd besproken, werden z.h.st. aangenomen. De vergadering wordt te 4 u. 20 verdaagd tot hedenmorgen 11 uur. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag, 27' April. De mutatie aan oorlog. De heer Heemskerk (A. R.) vraagt ver lof tot den voorzitter van den Raad der Ministers vragen te mogen richten betreffende het af treden van den heer van Royen als minister van Oorlog en minister van Marine ad interim en het opnieuw optreden van den heer Lambooy als minister. Heb je hem ooit anders gezien Hernam Bill, die zich weinig om het sombere gelaat van den keelafsnijder, zooals gene genoemd werd, bekommerde. Hij is altijd brommerig en mop perig als een oude ijsbeer en als ik de kapitein was, dan zou ik hem,althans bij gezellige bijeen komsten, zooals vandaag, niet uitnoodigen, want met zijn akelige dwarsdrijverij vergalt hij in den mgel alle pret. St! st zeide Steven, die bij deze halfluid gesproken, uitdagende woorden bang begon te worden, als hij je hoort, is de duivel weer los. Bah Ben ik dan soms voor iemand ter wereld bevreesd antwoordde Bill, die misschien nog meer zou hebben losgelaten, als niet op 't oogenblik de deur opnieuw openging en een groot gezelschap in het gevolg van een man was bin komen, dien Bill en Steven met, den uit roep Ha Daar heb je den kapitein begroet ten. Wie den kapitein Mac Donald niet nauwkeurig kende, zou bezwaarlijk in den man met den langen jas, den breedgeranden kwakerhoed en den zwaren korf op zijn rug het gevreesde opper hoofd van een wijdvertakte rooverhende lu i Len vermoed, welke in den tijd van ons verhaal in Virginië hare euveldaden bedreef. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Hl IlilÉ>'lIMII Hl'1111Hl' II' i|y

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1