werd aangedaan, door hem voor te stellen als den man, die het recht tot onderdukking der minderheid in bescherming nam. Wij hebben de parlementaire kronieken nog eens opgeslagen en vonden dit Op 8 December 1874 hield Mr. Kappeyne van de Capello zijn groote redevoering, die hij besloot met de woorden „Nu vraag ik kan eenig vader beweren, dat het zijn plicht is om zijn kind het eerste onderwijs te onthouden, wanneer de school, waarin dat onderwijs genoten wordt, voor het kind door den Staat kosteloos opengesteld is? Zegt men „Indien gij dat wilt, onderdrukt gij de minderheid", zou ik bijna zeggen„Welnu, dan moet die minderheid maar wotden onder drukt, want dan is zij de vlieg die de gansche zalf bederft en heeft zij in onze maatschappij geen recht van bestaan." Hierop vatte Dr. Kuyper vuur en zijn mees terlijke oratie op dienzelfden daggehouden eindig de met de betuiging„Kwam dan ook ooit de dag, Mijnheer de Voorzitter en hiermede zal ik eindigen waarop aan deze ministerieele tafel eene Regeering plaats nam, die sprekers program als Regeeringsprogram aankondigde, zeggende dat ze des noods de minderheden onderdrukken en de vlieg dooden zou, die de bereide zalf bederven kon, ik zou haar toeroepen neem dan ook uit het wapenschild der Nederlanden weg den Leeuw, het beeld der fierste vrijheid en stel er voor in stede den Ade laar met het lam in de klauw, beeld der tirannie „Rott." Socialistisch moraal. We lezen in de „Tijd" In zijn gisteravond verschenen nummer meent het roode dagblad „Voorwaarts" de socialistische moraal boven de katholieke te kunnen stellen en aan deze de les te lezen. In een kritiek op de beschouwing, welke wij deze week gaven over de op te heffen toestanden bij de gemengde ba den te Loosdrecht schrijft het blad „De „Tijd" hikt van vreugde, omdat dank zij het optreden van katholieke vrouwen aan een „openbare ergernis" in het Gooi een einde zal worden gemaakt, n.l. aan het gemengde bad aan de Loosdrechtsche plassen. En het noemt deze malle geschiedenis als voorbeeld ter na volging elders, waar eveneens wantoestan- bestaan op dit gebied. orHet is wel zot. De badinrichting te Loosdrecht geeft geen enkel mensch aanstoot, die er buiten blijft, of hij (zij) moet met een ziekelijke fantasie behept zijn. Niemand dwingt hen om in te gaan. Maar het is eenzelfde slag van menschen, die ook in Hoek van Holland zedelijk kippevel krij gen als zij mannen en vrouwen in badcostuum aantreffen.Men moet er toch wel een eigenaardige mentaliteit op na houden om daarbij direct aan zonde of slechtheid te denken In deze branie-makende carricatuur van het Loosdrechtsche geval lanceert het socialis tisch blad het jokkentje, dat uitsluitend „ka tholieke vrouwen" tegen de wantoestanden in het Gooi zouden zijn opgetreden. Het blad, dat nooit bang is, om te fantaseeren, als het bij de arbeiders tegen het Katholicisme stemming moet maken, heeft klaarblijkelijk het jokkentje opzettelijke verzonnen, want in de mededee- lingen, welke wij hebben gepubliceerd, stond duidelijk vermeld, dat niet alleen Katholieke, maar ook protestantsche, neutrale en liberale meisjes- en vrouwenvereenigingen zich hebben vereenigd tot een gezamenlijke actie te Loos drecht. De actie niet tegen „het gemengde bad" want dat blij ft als familiebad bestaan maar voor een afzonderlijke badgelegenheid voor jongens en meisjes is dus nog niet zoo „zot"en van zulk een „ziekelijke fantasie" als het licht zinnig badineerende blad schijnt voor te wenden. Inderdaad, bij de socialistische volksvoor lichters „moet men er toch wel een eigenaardige mentaliteit op nahouden" Karl Marx geeft de leuze uit„de godsdienst is opium voor het volk" de socialistische leider Wibaut verkondigt een zedenleer betreffende „buitenhuwelijksche verbintenissen", welke een beleediging is voor de^ christelijke samen leving en de roode pers, die dergelijke leiders met aanvallen op godsdienst, Kerk en geestelijk heid secundeert terwijl zij verruiming der echt scheiding evenzeer als het neo-malthusianisme laat propagandeeren, durft waarlijk nog deles te komen lezen aan de oude en beproefde christe lijke moraal, die een beroep doet op de waardig heid ook der niet-katholieke vrouwen en van dezen steun ondervindt om te voorkomen mogelijken aanstoot van mondaine ergernisge vers. De roode „Voorwaarts", die ook op het gebied der moraal het volk alweer achterwaarts wil duwen, moet eens de bladzijde lezen van het boek „Socialismus und Weltgemeinschaft",waar op zijn Duitsche partijgenoot Heinrich Strobel geschreven heeft „Het socialisme, dat betere toestanden scheppen wil, moet met de moraal van het verleden breken." En als het blad dien raad opvolgt, zal het na deze breuk met een lichtzinnige en verouderde moraal niet langer de heidensche begrippen helpen bevorderen, maar ook het initiatief kun nen waardeeren, dat te Loosdrecht „betere toestanden scheppen wil". Een bekentenis en een getuigenis. Onder dezen titel komt in het laatste num mer van de „Hervorming", het volgende schrij ven voor den den heer J. Taal uit Nijmegen, een schrijven waarmede de redactie van het weekblad nogal blijkbaar verlegen zit en dat zij daarom maar zeer besnoeid opneemt. De quintessence is echter ook voor ons nog belangrijk genoeg. „De Hervorming schrijft dan „Wij ontvingen van den heer J. Taal, Nijme gen, een uitvoerig stuk onder bovenstaanden titel. De lezers der Hervorming van een achttal jaren terug kunnen zich wellicht herinneren, hoe de heer Taal destijds schreef over een mo gelijke toetreding van buitenkerkelijke vrijzin nigen tot een of ander vrijz. kerkgenootschap. Hij knoopte daaraan de vraag vast, of er dan in dat kerkgenootschap enkele predikantsplaat sen zouden worden opengesteld voor de verte genwoordigers en woordvoerders van die toege treden buitenkerkelijken. Over dat denkbeeld, dat een serieuzen onder grond scheen te hebben, is toen veel te doen geweest. De groote pers, inzonderheid de N.R. C„ nam notie van het opgeworpen idee. De discussie verflauwde nochtans spoedig weer. Er bleek geen sterke realiteit achter de denk beelden van den heer T. te staan. Thans, wel lang post factum komt de heer T. met de „bekentenis", dat hij zich toen eigenlijk welbewust aan misleiding der lezers, heeft schuldig gemaakt. Dat moet hem nu van 't hart, met een betuiging van leedwezen. En hij voegt er het „getuigenis" aan toe, dat de lang vergeefs gezochte geestelijke bevrediging hem thans te beurt is gevallen - door zijn overgang tot de Roomsch-Katholieke kerk. „Bekentenis en getuigenis" van den heer T. zijn hiermede in beknopten vorm objectief weer gegeven. De verdere subjectieve ontboezemin gen behooren o.i tot het privé terrein van den biechtstoel. Intusschen, wie er meer van zou den wenschen te weten, mogen we verwijzen naar derf heer T. voornoemd, adres Holterman- straat 34, Nijmegen." Stadi- en Gewestelijk Nieuws. Zangers j ubileum. Zondag a.s. is de heer C. v. Leeuwen 25 jaar lid van het zangkoor der Havenkerk. Voor de Hoogmis, die ter zijner intentie wordt opgedragen, zullen zijn medeleden de Veni Creator zingen, terwijl na den LI. Dienst, de jubilaris in de pastorie wordt ontvangen om daar de gelukwenschen van geestelijkheid en confra ters in ontvangst te nemen. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Beneden-Maas. Op het secretariaat der Kamer van Koophan del en Fabrieken voor de Beneden-Maas,Handels gebouw Kantoor No 1 te Vlaardingen ligt voor belangstellenden ter inzage het verslag van de vijfde vergadering van den spoorwegraad terwijl aldaar eveneens voor belanghebbenden te raad plegen is de nieuwe uitgave van de doorvoer-uit- zonderings'tarieven ZwitserlandNederland en omgekeerd, NederlandFrankrijkLuxemburg Saargebied, TsjechoSlowakijeNederland en PolenNederland, uitgegeven vanwege de Duitsche Rijksspoorwegmaatschappij. Geveilde en verk. onroerende goederen. Notaris H. B. E. B 1 a i s s e. Afslag 7 Mei 192 6. Twee huizen te Kethel, Noordeinde in de nos. 3 en 5, met 2 daarnaast staande stallen, te zamen groot 1 Are 38 v.A. Geveild voor 1800 verk. voor 2800. Notaris D. Boddeüs. Veiling 7 Mei 192 6. Perc. I. Een gunstig gelegen woonhuis, be staande in beneden- en bovenhuis met garage, open grond en erf, aan de Westfrankelandsche- straat Nr. 110 op den hoek van de Aleidastraat, groot 1 are 7 centiaren. Geveild voor 3300. Perc. II t.m. VI. Vijf afzonderlijk te veileu woningen met erven, gelegen in een gang aan het Oude Kerkhof Nrs. 10', 10", 1012, 10®, 106, samen groot 1 are 7 centiaren, met aandeel in een gang aldaar. Geveild voor 500, 500, 500, 500 en 525. Perc. VII. Een werkplaats met een daarachter gelegen woning en erven in een gang aan de Hoofdstraat Nrs. 1851 en 1853, samen groot 69 centiaren. Geveild voor 3000. Perc. VIII. Vijf in één perceel te veilen wonin gen en erven in een gang aan de Hoofdstraat Nrs. 185®, 185', 185», 185", 18513, samen groot 1 are 56 centiaren. Geveild voor 3500. Afslag 14 Mei. Notaris P. R. v. E 11 e k o m. Veiling 7 Mei. Winkel- en woonhuis bestaande uit afzonderlijke beneden- en bovenwoning aan de Hoogstraat no. 149 a.b. te Schiedam, met achteruitgang naar de Lange Haven, groot 93 c.A. Geveild voor 11000. Een winkel- en woonhuis bestaande uit af zonderlijke beneden- en bovenwoning aan de Kreupelstraat No. 60 a.b. te Schiedam, groot 63 c.A. Geveild voor 3400. Afslag 14 Mei. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het hoofdbureau van politie op alle dagen van 1 tot 2 uur 's middags 2 ge leibiljetten, sleutel, koperdraad, k. kousje, dienst brief, ceintuur, rijwiel. Bij vinders sleutel, A. Nijs, Pernisschestr. 8a zakmesje, J. Bakkes, St. Liduinastr. 13; hand schoen, M. Lems, Pr. Fr. Hendrikstr. 14a knot sajet, C. Zuidgeest, S. Sevinstr. 11a vulpen houder, T. Hengst, Huijsmanstr. 15b rijwielbe- lastingplaatje, J. Bos, Ploegstr. vulpenhouder, J. Veringmeijer, Ged. Baansloot 7 jongensjas, B. lndhorst, Haasstr. 26medaillon met portret, A. de Swart, Mariastr. 41 d. portemon- naie met inh., B. Koogje, Heenvlietschestr. 24 duif, A. Wuisman,L. Kerkstr. 54 bijbeltje, A. v. d. Plas, Steenstr. 8macnhetknoop, A. Gommel, Mariastr. 14 sokken, L. Verlinde, Mid- delharnisschestr. 24 d. portemonaie met inh., A. de Jong, Mariastr. 77a koperen koppeling, A. Hoogland, Rott. dijk 129a broche, G. van Diejen, Kinderbuurt 6 mestriek, J. Bos, Em- mastraat 14 paar sokken, G. Grootveld, Pen- drechtschestr. 18a medaillon met portretten, G. van Gerven, Zalmstr. 32 jurkje, H. van 't Hof, Geervlietschestr. 17 sandaal, A. Tas, Baan 64 d. portemonnaie met inh., A. de Jong, Mariastr. 77a hond, C. de Ruiter, Schoolstr. 10 d. schoen, W. Zuidgeest, Broers- vest 161 R.K. Kerkboekje, W. Kroonen, St. Janshofje 3 rijwielbelastingplaatje, W. Boogerd, Bakkerstr. 32 sigarettenétui, W. v.d. Hoeven, Abbenbroekschestr. 21a d. taschje en vulpen houder, J. Bakker, St. Liduinastr. 13 halsketting A. Erdelman, St. Liduinastr. 49b geit, G. Roze, Villastr. 60 pakje goed, A. Hommel, Heerenstr. 41/3; 2 kippen, B. de Koning, Broersveld 63. De heer W. van der Zee van hier is gister te 's-Gravenhage geslaagd voor het voorloopig machinisten-diploma. Ten nadeele van de gemeente zijn uit een plantsoen aan den Singel 12 bossen violen ontvreemd. Ten 5 uur gisteravond reed de kolenhandelaar J. van Asten, wonende Noord- molenstraat, met een bespannen voertuig tegen de Ooievaarsbrug, waardoor het lemoen van de wagen brak en het paard op hol steeg. In de Kinderbuurt werd het paard door eenige burgers gegrepen. Van A„ die door den schok van den wagen was gevallen, is binnengebracht in een woning, waar dr. Elzevier Dom constateerde, dat hij een arm had verstuikt. Na geneeskundig te zijn behandeld is hij naar zijn woning gegaan. Ten nadeele van den koopman H. zijn van diens pakhuis aan de Grofbaan eenige planken ontvreemd. De firma K. h e e f t b ij de p o 11 i t i e aangifte gedaan, dat door haar vertegenwoordi ger verschillende goederen zijn verduisterd. De politie stelt een onderzoek in. UIT ROTTERDAM. Burgèrhout's metaalconflict. Naar aanleiding van de staking van de zestig draaiers bij Burgèrhout's Machinefabriek en Scheepswerf, vernemen wij, dat in hoofdzaaR leden van den Alg. Metaalbewerkersbond daar aan deelnemen. Hoewel het een wilde staking betreft, heeft het bestuur van den Alg. Ned. Metaalbewer kersbond zich bereid verklaard deze kwestie heden ter sprake te brengen bij den Metaal- bond, tegelijkertijd wanneer geconfereerd wordt over het geschil bij Piet Smit jr. Verbetering van den Goudsehesingel. P>. en W. stellen den gemeeuteraad voor, over te gaan tot verbetering van het geheele wegdek van den Goudsehesingel. Tegelijk met deze vernieuwing zullen de tramrails naar het midden van de rijstraat worden verlegd. De kosten van een en ander worden geraamd op 224.000. Telegrammen, DE STAKING IN ENGELAND. LONDEN, 7 Mei (draadloos) Te Aberdeen heeft een menigte van 4 a 500 personen een tram gemo'esteerd, doch deze niet vernie'd. De politie verspreidde de menigte.TeEdinburgh zijn 6 sta kers veroordeeld tot 30dagen gevangenisstraf we gens het molesteeren van een tram. In Croydon is het tot een botsing met de poli tie gekomen, waarbij verschillende personen wer den gewond. Zaterdag zullen talrijke vergaderin gen door de stakers worden gehouden. De Algem. raad in den vakvereenigingsbond heeft heden een proclamatie uitgegeven, waarin medegedeeld wordt, dat hij weigert de stakings order onvoorwaardelijk in te trekken. Hedenmorgen vroeg is per radio een bood schap aan het volk gedaan door den Aartsbis schoppen van Canterbury en York in samenwer king met de leiders der vrije kerken. In de bood schap wordt gezegd, dat de kerkelijke instanties meer en meer in de nauwste samenwerking be raadslagen over de mogelijkheden die bestaan om het oordeel van alle christelijk gezinden over het tegenwoordige conflict tot uiting te brengen. De verscheidene uitingen op de kansels als in de bladen bewijzen echter dat vooreerst van eensgezindheid onder de geestelijken zelf niet gesproken kan worden. BUITENLANDSCHE STEUN. MOSKOU, 7 Mei (draadloos) De „Iswestia" meldt dat de Russische arbeiders-organisatie reeds 195.000 pond roebel heeft bijeen gebracht tot steun aan de Britsche mijnwerkers. De havenarbeiders te Antwerpen solidair. De havenarbeiders te Antwerpen sluiten zich aan bij de resolutie, welke door de Nederlandsche Duitsche en Fransche havenarbeiders is geno men. Het geheele kolenvervoer naar Engeland zal worden stopgezet. HET YALSCIIE MUNTERS-PROCES. BOEDAPEST, 7 Mei (draadloos) Het proces tegen de valsche munters is hedenmorgen in openbare zitting aangevangen. Als beklaagden zijn prins Windischgraetz, Nadossy en 22 andere beschuldigden verschenen. Verder zijn een 46 getuigen, 2 deskundigen en 20 advocaten aan wezig. Onder de getuigen bevonden zich de min. president, veld-bisschop Zadravecz, graaf Teleky, verscheidene leden van het kabinet en afgevaar digden Frankrijk is vertegenwoordigd door 'n beambte van liet bankbestuur talrijke persver tegenwoordigers zijn aanwezig. SKRZYNSKY WEER FORMATEUR? Een pauselijke enceliek. In een encycliek bij gelegenheid der 700e verjaring van den dood van den heiligen Fran- ciscus van Assisië brengt de Paus hulde aan zijn deugden en roept zijn hulp in voor de zuivering der zeden en den terugkeer van het Christendom tot de wegen van vroomheid en heiligheid. Het zestiende eeuwfeest der Kruisvinding. De „Osservatore Romano" be-rnt den tekst van het schrijven, door Z.H. den Paus ge richt, tot Zijne Eminentie Willem, Kardinaal- priester van Rossum naar aanleiding van dit eeuwfeest. De H. Vader herinnert aan hetgeen de geschiedenis leert over de wonderbare vinding van het H. Kruis door de H. Helena de moeder van Constantijn den Grooten, en over hetgeen door kerkvaders, kerk leeraren en gewijde schrijvers is te boek gesteld over de verheven beteekenis en den lof van het „teeken der Verlossing" alsmede over de stich ting door Constantijn van de Sessoriaan- sche basiliek, thans de titelkerk van Kardinaal van Rossum, waar de groote relieken van het H. Kruis en andere van het Lijden des Heeren worden bewaard. Zijne Heiligheid verheugt zich er over, dat weldra aan deze schatten een meer wqardige verblijfplaats zal worden geschonken en herinnert aan de woorden des Heeren,gespro ken voor de geheele wereld en voor alle geslach ten, dat wie Hem volgen wil zijn Kruis moet opnemen, zooals ook de Apostel zegt„indien wij mede lijden zullen wij mede verheerlijkt worden." De H. Vader verleent aan het bezoek der basiliek van het II. Kruis te Rome onder de gewone voorwaarden de geestelijke gunst van een vollen aflaat, en stelt alle geloovigen over de geheele wereld in staat gedurende den loop van dit jaar diezelfde geestelijke gunst tot twee malen toe te verdienen, eens voor zich zelve en eens als toepasselijk op de Geloovige Zielen, telkens onder de bekende voorwaarden en na het bezoek "van kerken, door de Diocesane over heid aangewezen. Ultlotingen. Noord-Hollandsclie verecniging „Het Witte Kruis' Bij de op 1 Mei 1926 uitgehouden trekking, zijn de volgende seriën uitgeloot 1928, 731, 6471, 407, 4904, 5501, 6571, 5268, 1812, 849, 2028, 4762, 2426, 2182, 6931, 5713, 3768 3343 2994 1098. Bij de opvolgende Premietrekking zijn uit geloot van Serie 5501 No. 30 met 15.000 Serie 1928 No. 45 met 250 Serie 2182 No. 26 met 100 de volgende elk met 25 Serie 5713 No. 40 2028 No. 4 5713 No. 27 1928 No. 38 4762 No. 13 3343 No. 24 6571 No. 32; 407 No. 4 2028 No. 49 2182 No. 31 407 No. 2 731 No. 43 5501 No. 8 849 No. 26 1928 No. 10 4762 No. 31 3768 No. 34 5501 No. 49 407 WARSCHAU 7 Mei (draadloos) Nu de aan gezochte politici geweigerd hebben een kabinet te vormen wordt algemeen aangenomen dat graaf Skrzynsky weer tot formateur zal worden benoemd. DE NORGE. STOCKHOLM, 7 Mei (draadloos) De „Norge", Amundsens luchtschip, is op zijn reis naar de Pool te Spitsbergen aangekomen. Laatste Berichten. Weerbericht. Verwachting: Meest matige Z. tot Z.W. wind zwaar bewolkt of betrokken regenbuien aanvankelijk iets zachter. Meer een massa-ontslag. Men meldt ons uit Kerkrade Met ingang van 1 Juni zullen weer 80 mijnwerkers van de Dorna- niale mijn ontslagen worden. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 6 Mei. 7 Mei. 12 08 V, 12.083/, Berlijn 59.237, 59 25 Parijs - 7 872 7.821/, België 7 48 7 677, -48 15 - 48 14 - 2.48 l3/,e 2.48'/, Weenen -35 15 35 20 Kopenhagen 65 05 - 65.05 Stockholm 66 62 - 66 60 Oslo 53.927, 53 6271 Madrid 35 82'/, - 35.827, 9 99 998 Gemengd Nieuws. Een gevaarlijk bedrijf. Het offi- cieele Sovjet-agentschap deelt mede, dat drie ambtenaren van het Volkscommissariaat van Financiën zijn terechtgesteld, wegens „specula tie in valuta's waardoor een kunstmatige stijging ontstond in de vraag naar buitenlandsch goud geld." Een groot aantal andere personen, die gespe culeerd hadden, is in concentratiekampen opge sloten. Ongerustheid in de Oostzee- Staten. Aan de „Information" wordt gemeld, dat de Engelsche staking ernstige ongerustheid in de handelskringen der Oostzeestaten teweeg brengt vele firma's zien zich voor een faillisse ment geplaatst als de staking een maand duurt. Engeland is, voor Letland', Estland en Li- tauen, de voornaamste afnemer van de produc ten dier landen, nl. hout, vlas, boter, eieren, en andere landbouwjrroducten. Kerknieuws.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2