DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN*. Kasteel „Het Onweersnest." FEUILLETON. 49ste Jaargang Zaterdag 1 Mei 1926. No. 14544 - - 5 regek 1.75, alk* rsgal daarboven 35 c nfc, 3 maal Bateau 1 K O E M A BK Tl. Telefoon Inteicommunaal 68085 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post f 3.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbeticht 10 ets. Advert, antilui 1- -~B—- - plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 c per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. firatls-önaevallen verzekering f 506 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of pog f 200I bj doodf 100 bij verliesvan een duim; f60 bij v erlies vaneen vvijgvlnflCT?jMj5j>q^eritesvaiR)lk^^ uewaarborod door de N.O",: oil.Algem ers. baak Schie Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD. Buitenlandsch Nieuws. ENGELAND. H e t m ij neon f liet. Officieel wordt gemeld, dat geen overeen stemming in de crisis is bereikt. Deze mededeeling kwam geheel onverwacht. Om 8.20 's avonds verklaarde de premier zich bereid, de subsidie voor enkele dagen te ver lengen ten einde de voortzetting der onder handelingen mogelijk te maken. Hij stelde echter de voorwaarde, dat de mijnwerkers zich bereid zouden verklaren, te onderhandelen op de basis van het rapport der steenkoolcommissie, niet inbegrip van de aanbevelingen van het rapport betreffende een tijdelijke verlaging der loonen. Over deze voorwaarde is den geheelen avond onderhandeld, ten einde een formuleering te vinden, die de verplichting der mijnwerkers te dien opzichte zou definieeren. Zulk een toi- muleering werd om tien uur door de mijnweikers aan den premier voorgelegd, waarna de mij uwer kers-executieve zich weer in verbinding ste e inet de gedelegeerdencon'ferenlie, in afwachting van het antwoord van den premier. Om 11 uur twintig min., werd bovengenoemde mededeeling gedaan. Naar verluidt, hebben e mijnwerkers de definitieve instructie ontvangen om zonder tegenbericht van de executieve ie werk heden te staken. De conferentie van de Executieven der vak vereenigingen is hedennacht om halfeen m een gegaan, na den mijnwerkers den volledigen s eun van het vakvereenigingscongres te hebben oe gezegd. De kwestie van een algemeene staking is evenwel buiten beschouwing gebleven. 'n Lichtpunt. De mijneigenaars hebben er in toegestemc e opzegging van de bestaande loonregeling, i u voor hedennacht 12 uur was aangekondigd1,1 trekken, ten einde den weg vrij te hou en v joi verdere onderhandelingen. Stopzetting van ie bedrijf is door dit besluit dus voorkomen. BELG1E. Het roode leger. De socialistische partij heeft een inschrijving ueopend ten bate van haar roode niih io- ouis de Brouckére zet in de „Peuple" uiteen, wat er aan gelden noodig is en geeft daarbij iiavo.ptn< e bijzonderheden over de roode oentuiiën ovei een maand zal aan 132 centurieën, die a Scjin volledig zullen gevormd zijn, uitgerus en e oefend, een vlag worden overhandigd, o eer» c divisie, aan wier organisatie thans wou _,e werkt, zal 25.000 man tellen. Na deze zal mis schien in een tweede divisie moeten worden voor zien. Aan ieder man wordt een armbanc een zak voor levensmiddelen en een rieten wande s 0 v ter hand gesteld. 50000 a 60000 uitrustingen Vdl' dien aard kosten 1 "millioen francs. Dei ia ve wordt een militiezegel te koop gesteld. valsche bankbiljetten-affaire, ontvreemdden en ter plaatse verbrandden. Ten gevolge van deze gebeurtenis is liet valsche muntersproces tot een nog niet bepaalden datum uitgesteld. Op aanwijzing van de Fransche detectives is in het carthografiseh instituut te Boedapest 25 kilogram papier gevonden, dat gebruikt is bij cfb eerste proefnemingen om valsche francs te vervaardigen. Het papier is uit Duitschland geimporteerd. MAROKKO. Nog drie dagen uitstel. Gistermiddag hadden er besprekingen plaats tusschen den Fransehen premier, Briand, den minister van Oorlog, Painlevé en maarschalk Pétain over de vredes-onderhandelingen met Abd-el-Krim. Na afloop verklaarde Painlevé, dat er besloten is aan de Riffi een laatste uitstel tot. 3 Mei te verleenen, opdat zij nog eens met Krxm kunnen overleggen. Het antwoord moet echter definitief zijn. De Rif-gedelegeerden zul len Oedjda hedenavond of morgenochtend ver laten en men rekent, dat zij eerst over drie dagen terug zullen lteeren. De minister verklaarde nog, dat men bij de gestelde voorwaarden tot de uiterste grens van edelmoedigheid is gegaan. St»ten-Gener«*l. CHINA. Nog steeds zonder regeering. China is nog steeds zonder een georganiseerd bestuur. Er is geen president, geen premier, geen kabinet. Woe Pei-foe en Tsjang-tso-lin schijnen het niet eens te zijn over den persoon van den toe- komstigen premier. Een overeenkomst in deze schijnt intussohen zeer waarschijnlijk en op komst te zijn. HONGARIJE. Brutale streek. Aan de „Daily Mail" wordt uit Boedapest geseind, dat onbekend 'gebleven personen in en nacht het paleis van justitie zijn binnenge ron gen, .waar zij dossiers, betrekking hebbend op 1 0 ALLERLEI. Uit Peking De Chineesche militaire rechtbank heeft zich uitgesproken voor de confiscatie van het Sovjet-stoomschip „Oleg" en zijn lading, welke uit een enorme hoeveelheid geweren en oorlogsmateriaal bestaat, ter geschatte waarde van 2J millioen dollar. De rechtbank heeft den kapitein van het stoomschip veroordeeld tot 18 maanden gevangenisstraf en besloot de Chinee sche bemanning, die onschuldig verklaard is, op kosten van de Chineesche regeering te repa- Irieeren. De „Oleg" werd in Maart 1.1. door een Mandsjoerijsch oorlogsschip bij Takoe in beslag genomen. Uit BoedapestHet verzoek van de Hon gaarsche regeering om uitlevering van prof. Meszaros, als medeplichtige bij de affaire der Fransche bankbiljetten is door de Turksche regeering om principieele redenen geweigerd. Uit Brussel De havenarbeiders van Ant werpen hebben den eisch gesteld, dat hun loon, met ingang van 3 Mei, met 2 francs per dag wordt "verhoogd. Indien deze verhooging niet wordt toegestaan, zullen zij den volgenden dag in slaking gaan. Uit Londen Veertigduizend arbeiders in de katoenspinnerijen .van Lancashire leggen de volgende week het werk neer in verband met een besluit der werkgevers om een prijsdaling te be letten. TWEEDE KAMER Vergadering van Vrijdag, 30 April. De wijziging van de Spoorwegwet en de Lo caal spoor- en traniwegwet wordt aangenomen met 54 tegen 5 temmen. Aan de orde is de interpellatie-IIiemstra be treffende bestrijding van de werkloosheid. Minister Kan ontkent, dat de regeering blij vend voor werk aan wflfkloozen zou moeten zorgen. De herziening van de loonen zou eerder in de richting ver verlaging, dan vanverhooging moeten gaan. Het streven moet blijven gericht op emigratie ter verkrijging van duurzame ver betering. Minister Slotexnaker de Bruine betoogt, dat de houding der regeering jegens tewerkgest.elden in verband met de Ongevallenwet juist is. De heer Van Voorst tot Voorst (R.K.) zegt dat elk jaar in deze Kamer de noodklok wordt geluid en ach en wee wordt geroepen over den toestand in de Drentsche venen. En terecht.De toestand is er allertreurigst. Groote vennootschappen, nieuwe combinaties dienen opgericht van provincie, gemeenten, waterschappen, groote landbouworganisaties, die deze zaak flink kunnen aanpakken. De Drent sche bevolking' zal zich dan opwerken van pau pers tot welvarende landbouwers. Want bezit van eigen huis en hof maakt te vreden. Spr. wenscht dus ontginning in grooten stijl, naar Amerikaansch model De heer Engels IR. K.) heeft ook een auto- mobieltocht naar Drente gemaakt en daar niet alleen schaduwen, maar ook lichtzijden gezien. Men vindt in Drente ook vruchtbare complexen grond en flinke boerderijen. Zeker zijn er don kere plekken maar het gaat te ver te zeggen dat de arbeiders er thans, met de genomen regeerings- maatrege'en, geen kleeren aan het lijf hebben. Dat neemt niet weg, dat nog heel wat in Drente moet geschieden ter verbetering' Op het gebied van land- en tuinbouw is reeds heel wat gedaan. De vergadering wordt te 5 u. 50 verdaagd tot Dinsdagmiddag 1 uur. door minister Lambooy wordt gemaakt. Wij zijn er redelijk mee content, omdat wij van professor Van Royen niets weten, van mi nister Lambooy daarentegen, dat hij een kerel is, die al het niet strikt noodzakelijke uit de militaire begrootingen zal schrappen. Alleen indien minister Van Royen was „weggewerkt", zouden wij, en zou ieder fatsoen lijk mensch reden hebben tot ontstemming. Dat de oppositie al kan bij een extra-par lementair kabinet moeilijk van oppositie wor den gesproken een heidensch kabaal maakt over de persoonswisseling, is misschien nog te begrijpen die heeft altijd liefhebberij om het water troebel te maken en daarin kan te gaan visschen. Voor de rechterzijde, en met name voor de katholieken, is er toch geen reden om over het optreden van minister Lambooy een beden kelijk gezicht te zetten. Dat. er een knap minister bijkomt, en dat die knappe minister katholiek is, is toch niet zoo bar. Wij zouden het niets erg hebben gevon den, indien in het kabinet-de Geer dadelijk de ministers Lambooy en Welter, die feitelijk geen politieke personen waren, waren overge nomen. Binnenland. Vrijzinnige Missie-waardeering. De „Java-Bode" teek ent bij het jaarverslag der Missie van de Kleine Soenda-eilanden over 1924/25 aan Dergelijk Missiewerk mag wel eens onder de aandacht van het publiek gebracht worden. Duar toch worden ordelijke en degelijke bur gers van Ncd.-I-ndië gevormd uit -wat een maal kannibalen waren. Op zulke burgers heeft het communisme geen vat Nederland en Duitschland. Naar wij vernemen, hebben de onlangs te s-Graveuhage gevoerde besprekingen over een Neder)andsch-Duitsch arbitrage- en verzoenings verdrag, waarvan in de bladen melding werd gemaakt, een gunstig verloop gehad en is thans overeenstemming tusschen .de beide betrokken regeeringen bereikt, zoodat spoedig de onder teek ening van het verdrag kan worden tegemoet, gezien. Ons gezantschap te Weenen. Naar „de Tijd" verneemt zal onze buitenge woon gezant en gemachtigd minister jhr. mr. O. F. A. M. van Nispen tot Sevenaer in de eerste helft der maand Mei de officieele stappen doen, welke de relaties met den H. Stoel van Neder- landsche zijde beëindigen en zal nadien jhr. van Nispen worden benoemd tot gezant te Weenen. 67) De dwazen en zwakkelingen, voegde hij er met satanisch lachen bij, moeten maar zien hoe zij het schipperen in de wereld, die toch eigenlijk maar voor de sterken en slimmen gemaakt is. Terwijl MaeDonald zijn duivelachtige roovers- philosophie uitkraamde, zette de overste zijn heen-en-weer wandelen in de schuur voort. Na eenige oogenblikken bleef hij voor zijn waardigen vertrouweling staan. Wat ik door jou het eerst heb vernomen en nochtans niet wilde gelooven, vriend MaeDonald, is waar gebleken, begon hij. Het kind leeft, het woont hier in onze streek, de oude Wari'ield heeft het uit New-York hierheen gebracht. Eenige weken geleden heeft mijn zoon haar in het woud ontmoet, hij vergezelde haar een eind- weegs en vernam uit haren eigen mond hare geschiedenis, zooveel zij er zelf van al weet. Zij heet Capitola en is geheel het evenbeeld barer moeder. Hoe werd de opmerkzaamheid van den majoor op haar getrokken Welke be wijzen heeft hij in handen Ik weet het niet. Alles wat ik door zorgvuldige nasporingen aan de weet ben gekomen, bepaalt zich hiertoe, dat die oude bedelares, welke in de heksenkeuken bij Hat werd opgenomen, spoedig daarop stierf en op kosten van majoor Warfield is begraven, niemand anders was dan Granny Grewell. Dien- zelfden nacht, waarin zij stierf, heeft zij met den majoor een lang onderhoud gehad. Des anderen daags reisde Warfield naar New-York en bracht het jonge meisje mede terug. Wat voor een zekeren overste Lenoir bl onpleizierig is, voegde Mac Donald er bij, terwijl hij den vertrouwelijken toon van den overste met gelijke munt betaalde. Ik kan mij uwe ver legenheid voorstellen, sire, vervolgde hij, vooral bij uw bepaalde tegenzin, zoo herhaaldelijk te kennen gegeven, om afdoende maatregelen te nemen. Donald, fluisterde de overste, thans zou zwak heid mijn ondergang zijn. Destijds liet ik het kind met zijn min van het bed der moeder scha ken dit was slechts half werk. Zal niet alles verloren zijn, dan mag Capitola niet langer leven Zoo mag ik het hooren, overste riep Mac Donald. Het is maar te betreuren, dat gij niet toenmaals zulks gezegd hebt. De zaak zou dan minder moeilijkheden gebaard hebben, want een bakerkindje is gauw genoeg het levenslicht uit geblazen, terwijl een volwassen persoon zich niet maar zoo klakkeloos, zoo goedsmoeds, laat vermoorden. Destijds zou niemand zich om het verdwijnen van een zuigeling hebben bekom merd, daarentegen zal men nu zeer stellig naar Is dat mi politiek Over de ministers-wisseling aan oorlog maakt de linksche pers zich nog steeds druk ze zoekt er van alles achter, in het bijzonder een poging van den minister-president om de coalitie langs een achterdeur binnen te loodsen,. een rechts kabinet te vormen zonder Colijn, enz. Ook in enkele reehtsche bladen hoort men eritiek op deze mutatie blijkbaar wekte ook daar de voor velen onverwachte crisis noodeloos opzien. Met instemming lezen wij daaromtrent onder bovenstaand opschrift in „De Volkskrant" Wij begrijpen eerlijk gezegd, de drukte niet, die om de vervanging van minister Van Royen Geen eigen fabriek. Men schrijft ons Zooals onlangs is gemeld, heeft de commissie, die vanwege het N.V.V. een onderzoek heeft ingesteld naar de mogelijkheid van oprichting eener textielfabriek op coöpera tieven grondslag te Enschedé, besloten dit plan niet te verwezenlijken. Naar wij thans vernemen, is de bedoelde commissie na een uitgebreid onderzoek tot de conclusie gekomen, dat het wenschelijk en mo gelijk zou zijn tot oprichting van een dergelijke fabriek over te gaan. Niettegenstaande deze gunstige conclusie heeft de commissie toch haar arbeid gestaakt, daar het bleek, dat het plan in vakvereenigingskringen niet voldoende onder steund wordt. De Twentsehe Coöperatie „Tot Steun in den Strijd" te Enschede, welke voor liet plan een groot bedrag heeft toegezegd, zal alsnog over wegen of nog verdere stappen moeten worden gedaan. miss Capitola vragen en onderzoek doen. Ik weet, dat het gevaar thans grooter is, maar daarvoor zal ook de belooning des te hooger zijn. Zij zal zelfs je stoutste verwachtingen over treffen. Luister, Donald, voegde de overste, nog zachter sprekend er bij, op den dag, waarop je mij het onomstootbaar bewijs zult leveren,dal Capitola Lenoir dood is, zul je duizend dollars ontvangen. Ha, ha, ha lachte de bandiet hem vlak in 't gelaat uit, Capitola Lenoir is de eenige erf- dat meer dan een millioen bedraagt, als men de landerijen, de gename van een vermogen, slaven, de spoorwegaandeelen, de kolenmijnen en de tabaks plantages meerekent en gij biedt mij een ellendige, armzalige duizend dollars aan, als ik haar van het wereldtooneel doe verdwijnen? Ge beeldt u misschien in, dat ik mij bovenmate gelukkig acht, nu ik zoo'n mooi buitenkansje kan behalenLoop heen, overste zulk eene veronderstelling is inderdaad belachelijk. Hoe, creatuur riep de overste Lenoir op vliegend, de regeering stelt op je heele corpus geen hoogeren prijs, dan dien, welke ik je voor een gemakkelijk gebruik van je handen aanbied Geen groote woorden, noch beleedigingen, sinjeur. Onder ons hebben scheldwoorden de uitwerking van kanonnen, die van achteren los gaan en diegenen verwonden, welke hen afvuren. Je vergeet, dat je in mijn handen bent. Ik herinner mijdat uwe hoogheid zich tegen De Hong. kinderactie. De stopzetting der Hongaarsche kinderactie wordt geweten aan den eisch der Nederlandsche regeering, dat ieder Ilongaarsch kind zou zijn voorzien van een Ned. visum op zijn paspoort. over mij precies in denzellden toestand bevindt, antwoordde de roover. Ha, ha op den dag, waarop Mac Donald voor zijne rechters moet verschijnen, zal de overste Lenoir hem onge twijfeld gezelschap houden. Zwijg De duivel hale je Zie je mij soms aan voor een van jouws gelijken Neen, sir. Mijns gelijken is te arm, om met geld zekere zaakjes te betalen, die gij moedig genoeg zijl, niet zelf te verrichten. Genoeg, genoeg zeg ik riep de overste. Be paal den prijs voor je diensten. Tien duizend dollars,'antwoordde Mac Donald met bewonderenswaardige koelbloedigheid, vijf duizend vooruit, vijf duizend als de opdracht vervuld is. Maar dat is een schandelijke afzetterij, een formeele roof 1 riep overste Lenoir ten uiterste verbolgen. Uwe hoogheid schijnt het er bepaald op gezet te hebben mij onaangenaamheden naar t hoofd te slingeren, gaf Mac Donald koel ten bescheid en toch moest u weten, dat u zulks niets baat, want. wij kennen elkaar genoegzaam. Als mijne voorwaarden u niet behagen, dan zijt gij vol komen vrij, daarop niet in te gaan. Doch dit staat vast, dat ik voor geen kleiner som in deze aangelegenheid te koop ben. Je trekt partij van mijne verlegenheid, Wordl vervolgd). NIEUWE SCHÏEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 5