hier geweigerd moet worden op Engelsche schepen aan te momteren. Steunbeweging van het N.A. S. In verband met de laatste berichten, omtrent de Engelsche mijnwerkersstaking, heeft 't N. A. S.-bestuur zich heden in een schrijven tot de andere vakcentrales gewend, t. w. z. het N. V. V., het R. K. W. V., het A. N. V. het Ned. Syndica listisch Vakverbond, het Chr. Ned. Verbond en het Verbond van hoofdarbeiders en voorgesteld een gemeenschappelijke steunbeweging voor de Engelsche arbeiders te beginnen. Nadat Woensdagmiddag a.s. een gecombi neerde hoofdbestuursvergadering gehouden zal worden van de verschillende mijnwerkersor ganisaties in Nederland, zal het hoofdbestuur van den Alg. Nederl. Mijnwerkersbond Woens dagavond een vergadering beleggen om de aan te nemen houding te bepalen. De nieuwe gedeputeerde iu Overijsel. De verkiezing van mr. dr. J. W. Schneider tot opvolger van minister Van der Vegte als lid van het College van Gedeputeerde Staten van Overijsel stemt tot tevredenheid, zoo zegt het „Overijs. Dagblad." „Om tweeërlei reden. In de eerste plaats, omdat de nieuwe digni taris een begaafd en bekwaam man is, volkomen geschikt om met talent en kundigheid zijn taak te vervullen en bovendien de gelukkige hoe danigheid bezittend van een meer dan gewone liefde voor het eigen gewestde velerlei belangen van Overijsel en in het bijzonder van Twente, zijn mr. Schneider wél toevertrouwd. In de tweede plaats, omdat het aantal op den gekozene uitgebrachte stemmen, 23 van de 42, en de verdeehng van bijna al de andere stemmen over twee linksche candidaten, duidelijk aan- toonen, dat het onweer, waardoor de rechtsche Statenclub een oogenbiik, blijkens de vorige verkiezing van een Gedeputeerde, bedreigd is geworden, thans definitief bezworen schijnt om welk herstel van de samenwerking tusschen de christelijke fractie wij de betrokkenen gaarne feliciteeren. De eer, een der onzen van protestantsche zijde bewezen, zal ongetwijfeld door de katholieken van Overijsel zeer op prijs worden gesteld." De Portugeesehe bankbiljetten. Het gerechtshof heeft gister de beslissing van de rechtbank in Den Haag tot een nieuwe verlen ging van de voorloöpige hechtenis van den heer M. van IJ., die in verband met de Portugeesehe bankhjljettenkwestie is aangehouden, bevestigd. Spoorwegpersoneel. De voorzitter en secretaris van den Bond van ambtenaren bij de Nederl. spoorwegen hebben gister een onderhoud gehad met den minister van waterstaat over de toepassing van de re geling der dienst- en rusttijden zooals die thans in het algemeene reglement Dienstvoorwaarden is vastgelegd, en welke toepassing het hoofdbe stuur van den B.A.N.S. heeft genoopt tot de indiening van een voorstel tot wijziging. Bij het onderhoud werden de verschillende feiten nog eens nader toegelicht en werd de ernstige ontevredenheid van het betrokken per soneel scherp in hut licht gesteld, waarbij uit drukking moest worden gegeven aan het weiirge vertrouwen, dat het spoorwegpersoneel ter zake in het rijkstoezicht heeft. De minister verzocht tenslotte de bij de be spreking genoemde feiten nog eens schriftelijk te bevestigen, opdat hij deze zou kunnen be- oordeelen. Hoewel de verwachting van de dele gatie voor wat betreft de voor het personeel te verkrijgen gunstige resultaten niet hoog is ge spannen, zal het hoofdbestuur van den B.A.N.S. de gevraagde schriftelijke toelichting zeker geven terwijl overigens nader zal worden overwogen op welke wijze de belangen van de leden in deze verder gediend kunnen worden. Ten tweede heeft de socialistische partij zich nooit verzet tegen dat militair accoord, dat nota bene door de socialistische internationale is ver oordeeld. Ten derde heeft de heer Van der Velde nog zeer onlangs en nog wel na de totstandkoming van de Locarnoverdragen de absolute ge heimhouding van dit militair accoord en de hand having ervan in de Kamer verdedigd. De geheimhouding is in strijd met art. 18 van het grondverdrag van den Volkenbond. Het accoord zelf maakt, naar „Voorwaarts" zelf toegeeft, elke ernstige vermindering van bewapening in België onmogelijk. Maar zóó zijn nu eenmaal de socialistische manieren. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Buitengewone ledenvergadering. De secretaris van den R.K. Fabrieksarbeiders- bond, afd. Schiedam, schrijft ons Op Zondag 9 Mei a.s. houdt de Ned. R.K. fabrieksarbeidersbond een buitengewone leden vergadering in den R.K. Volksbond. Een ver gadering waarop de eerw. adviseur de Encycliek „Rerum 'Novarum" zal bespreken. Elk lid der R.K. Vakbeweging weet of dient te weten, welke belangrijke zendbrief 35 jaar geleden door Paus Leo XIII geschreven werd. Een ieder georgani seerd arbeider en vooral wij R.K., dienen de beteekenis van dezen oproep te begrijpen. Daar wij vermenen, dat het nog niet doorgedrongen is bij de overige leden, getuige de weinige mede werking en het slechte bezoek op de ledenver gaderingen, hebben wij gedacht om daarover een bijzondere ledenvergadering te houden en tevens de vrouwen en de meisjes onzer leden uit te noodigen om ook te komen luisteren naar onzen geachten spreker, den weleerw. pater de Boer. Ook zullen op deze vergadering mededee- lingen gedaan worden omtrent de te houden en cycliek, meeting te Delft. Het bestuur vertrouwt, dat alle leden in gezelschap van hunne dames zullen komen, om zoodoende te maken, dat de gehoorzaal tot de uiterste hoeken gevuld is. Een ieder doe zijn plicht en spore 'anderen aan Met de nationale bedevaart naar Lourdes. Wederom maakt de nationale Bedevaart zich op om naar het heerlijk genadeoord van Lourdes te trekken. Van heel Nederland zullen zij weer gaan de honderden katholieken naar het zoo dier bare Lourdes en ook Schiedam zal niet achter blijven. De tijd van de reis is dit jaar anders ril. van 20 tot 29 Julihierdoor is dus aan het ver zoek van velen tegemoet gekomen en zullen meerderen, die vroeger niet konden gaan, dit jaar ter bedevaart trekken. De prijzen zijn zeer laag de plaatskaarten kosten RoosendaalLourdes en terug Ie klasse 75, 2e klas 55., 3e klas 35. Door het comité der bedevaart is er bijzonder gevraagd om infiriniéres d.w.z. darnes, die zich te Lourdes beschikbaar stellen voor de afd. zieken en ook brancardiers, d.w.z. heeren, die behulp^ zaam willen zijn voor het vervoer der zieken te Lourdes. Alle verdere inlichtingen zijn wederom te verkrijgen bij de correspondenten der Nationa le bedevaartkap. L. Paulussen, Nieuwe Haven en Kap. A. Leesberg, Geervlietschestraat 31. De ex-keizer. Het Nederl. Telegraafagentschap meldt uit Madrid Eitel Fritz, een zoon van den ex-keizer zou zich sedert eenige weken in Palma (Majorca) ophouden en stappen doen in verband met het voornemen dat zijn vader zou koesteren, Doorn te verlaten, om zijn verblijf in Palma te vestigen. Het militairisme in Belgie. Het soc.-dem. orgaan voor Rotterdam „Voor waarts" heeft een lang artikel over „Het Mili tairisme in België", waarin, naar het blad ver neemt, de „leugens der burgerlijke pers" worden „weerlegd". De schrijver ervan goochelt handig met cijfers, om den indruk te wekken, dat zijn partijgenooten in België voor de vermindering van de bewapening toch al heel wat hebben ge daan. Natuurlijk spreekt het van zelf, dat het leger niet op denzelfden voet is georganiseerd als in oorlogstijd. Iets is er sedert den wapen stilstand dus wel veranderd. Maar het is een niet te loochenen feit, dat in België, waar de socialis ten nu meer dan één jaar mederegeeren m een zoogenaamd democratisch kabinetnu nog een geweldige legermacht op de been wordtgehouden. „Voorwaarts" weet dit ook wel, zit met het geval erg'verlegen en zoekt naar uitvluchten. De burgerlijke pers negeert, klaagt het soc.- dem. orgaan, dat de Belgische regcering te voor zien heeft „in de verplichtingen, die de katho liek-liberale coalitie tegenover Frankrijk heeft aangegaan." Het Rotterdamsche blad vergist zich. Ten eerste is het Fransch-Belgische militair accoord in September 1920 onderteekend op een oogenbiik, dat de heer Van der Velde, met nog drie andere socialisten, minister was in het co alitie-kabinet van katholieken, liberalen en socia listen. Doodelijk ongeluk. Hedenmiddag kwart over twaalf heeft op den Rotterdamsehen dijk nabij het Pad bij Kooi man een ongeluk plaats gehad, dat den dood tengevolge had. De 49-jarige J. v. Wijnen uit de Bommelsche- straat 48a, kwam, vermoedelijk door verkeerd uitwijken, met zijn fiets, te vallen, waardoor op noodlottige wijze de wielen van een aankomende vrachtauto hem over het lichaam gingen. Daar de vrachtauto was beladen met een heimachine en toebehooren, werd het ongelukkige slacht offer op zoodanige wijze aan armen en onderlijf verwond, dat hij in zorgwekkenden toestand den politiepost aan de Koemarkt werd binnen gedragen. Nadat dr. Elsevier Dom de wonden had verbonden gaf de ongelukkige, die naar het ziekenhuis zou worden vervoerd, inmiddels den geest hij laat een groot gezin achter. De politie stelt een nader onderzoek in. De vrachtauto was van een Rotterd. firma en op weg naar Maassluis. Spaarbank Schiedam. Opgave over de maand April 1926. Inlagen 163.685. Terugbetalingen 193,577.06. Aantal inleggers 1 April Nieuwe deelnemers Geheel afgeschreven deelnemers 17849 95 17944 63 Aantal inleggers 17881 Verschuldigd kapitaal aan inleggers op 30 April 1926 5.089.266,42. Gistermiddag ten 1 uur ont stond een schoorsteenbrand ten huize van W. V. aan de Hoofdstraat, die door de brandweer en politie met behulp van zout werd gebluscht. Gisteravond omstreeks 9| uur reed de chauffeur S. in een luxe auto van D. van L. alhier, op den nieuwen weg, loopende van den Maasdijk naar den Rotterdamsehen Dijk loen plotseling de auto in brand stond. S, die zich alleen in de auto bevond, kon zich nog bijtijds in veiligheid stellen. De auto is geheel vernield. Een en ander viel voor op Rotterdamsch grondgebied. Hedennacht om 2 uur zag de politie, dat er brand was aan de Lekstraat. Zij alarmeerde de brandweer en bij het ingestelde onderzoek bleek, dat de brand woedde in een groote hoeveelheid afval, liggende achter de mandenmakerij van M.B., die zelf reeds de blus- sching ter hand had genomen. Met een slang op de waterleiding is het vuur gebluscht. De oor zaak van den brand is niet bekend en de schade, die door verzekering wordt gedekt, is vermoede lijk gering. Gistermiddag ten 5 uur is de vrachtauto van den Schiedamschen Steenkolen handel, die stilstond voor het pad in het Broers- veld, door een vrachtauto uit Rotterdam aan gereden, waardoor het chassis van die auto werd beschadigd. De aanrijding ontstond, doordat bij het passeeren het achtergedeelte van de auto weg, en tegen de stilstaande auto aangleed. Ter gemeente-secretarie is in den afgeloopenweek aangifte gedaan van 1 geval van roodvonk en 5 gevallen van mazelen. LIT ROTTERDAM. Is de firma Piet Smit onwillig Naar het afdeelingsbestuur van den Alg. Ned. Metaalbewerkersbond ons mededeelt, heeft de firma Piet Smit Jr. tot dusver het uur, waar mee de werkweek in de metaalindustrie op 1 April werd verkort, niet uitbetaald. Het be stuur heeft zich thans tot den Metaalbond ge wend, met een schrijven, waarin er op gewezen wordt, dat een conflict bij Piet Smit Jr, daarvan het gevolg kan zijn, indien de Metaalbond niet tijdig ingrijpt. Deze week wordt het antwoord op dit schrijven ingewacht. UIT DELFT. De gewestelijke encyelickmeeliug. De R.K. Progagandaclubs ,D,r. Schaepman" en „St. Jeanne d'Arc" houden Vrijdagavond a.s. te 8 uur een vergadering. O.m. zal besproken worden de deelname aan de Encycliekmeeting die op Hemelvaartsdag te Delft zal gehouden worden. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officicele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. Staking bij de Unie-Mij. Gistermiddag te half 3 hebben een 25-tal ver- paksters, werkzaam bij de Mij. de Unie, op de Nieuwe Haven, het werk neergelegd. Zij weiger den een door de directie voorgestelde werkwijze en loonsregeling te aanvaarden. Een lid van Schied. Bestuurdersbond heeft met beide partij*en onderhandeld, welke onder handeling waarschijnlijk tot overeenstemming zal voeren, zoodat de staaksters morgen wellicht het werk zullen hervatten. JaarL Alg. vergadering. De jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders der N.V. Gebr. Hoeks Transport en expeditie Mij is uitgeschreven tegen 1 Mei a.s. Belanghebbenden vinden nadere bijzonder heden in achterstaande annonce. Volksbadhuis. In de week van 25 April tot 1 Mei werdenfge- nornen 523 baden. lste klasse kuipbaden 36, 2de klasse kuipbaden 53, Kinderbaden 26. Credurende de maand April werden genomen 1970 baden, lste klasse kuipbaden 142, 2de klasse kuipbaden 167, Kinderbaden 61. regenbaden 65. regenbaden 343 regenbaden 255. regenbaden 1345. Benoeming lid Gemeenteraad. De voorzitter van het Centraal Stembureau in de gemeente Schiedam brengt ter openbare kennis, dat ter secretarie der Gemeente voor een ieder ter inzage ligt, het besluit houdende be noeming van den heer E. H. VAN WAAR- DENBERG, te Schiedam, tot lid van den Raad dezer gemeente. Gemengd Nieuws. Overboord geslagen. De schipper van de gistermorgen te IJmuiden binnengekomen stoombeuger Burgemeester Ferf, Maassluis M.A. 3, rapporteerde, dat de vorige week op de Noord zee de 18-jarige opvarende C. Visser, afkomstig van Marken, overboord geslagen en verdronken was. Molest. Een vertegenwoordiger van de Electro-Lux uit Gouda is Zaterdagmiddag door een 20. stakers in de Stuwstraat in Den Haag gemolesteerd. De stakers trachtten den man zijn orderboek afhandig te maken wat hun niet gelukte. Werkloozen te Apeldoorn. Werk- loozen te Apeldoorn hebben in de laatste veer tien dagen zoo nu en dan blijk gegeven van hun ontevredenheid over de daar ter plaatse bestaan de steunregeling, door het volgen van den heer D. Gosker, wethouder van sociale zaken, wan neer deze zich naar zijn bureau, het gemeente huis of naar zijn woning begaf. Zaterdagmorgen had een groot aantal werkloozen zich verzameld vooi het bureau van sociale zaken. Sommigen hunner trokken op naar het gemeentehuis, de overigen bleven bij het bureau en drongen de wachtkamer van het gebouw van het Burger lijk Armbestuur binnen. De binnendeur van de wachtkamer was gesloten, doch de werkloo zen forceerden het slot en drongen onder het geroep van „Wij willen geld hebben het kan toor van uitbetaling binnen De heer Soutendijk borg in der haast een op de tafel staande geld kist in de brandkast. In de gang kwam het tot verzet tegen den aanwezigen politieagent. De werkloozen werden uit het gebouw gedrongen. Hierna rukte een versterkte politiemacht aan onder geleide \an den inspecteur, den heer J. Tienstra. Een der werkloozen werd gearresteerd. Een brutaal stukje. Zaterdagavond laat drongen twee kerels den winkel van de broodfabriek Ceres aan de Benthemstraat al hier binnen, terwijl een derde man op den uit kijk ging staan. De filiaalhoudster, mej. De K., bevond zich op dat oogenbiik in het achtei» den winkel gelegen vertrek, en een van de twee in dringers ging dadelijk naar de verbindingsdeur tusschen winkel en kamer, welke deur hij stevig dichthield. De andere man trok de geldlade open en begon hier het een en ander uit te halen. De filiaalhoudster sloeg daarop een ruit in van het schot naast de deur en riep om hulp. De twee indringers kozen toen ijlings het hazenpad. Een bedrag van 25 is verdwenen. Diefstallen. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is ingebroken .in een perceel van de lirma Bakker in de Lange Janstraat te Utrecht waar f 40 uit de kassa is gestolen. De dieven heb-, ben via de dakgoot het huis verlaten en daarna bij de firma Lorjé, boekhandel, in dezelfde straat, ingebroken. Daar is ongeveer 400 ont vreemd Bekneld geraakt. Te Amsterdam is naar het Wilhelminaggsthuis vervoerd, al waar zij bij aankomst bleek te zijn overleden, een 5-jarig meisje, dat op de van Lennepkade be kneld was geraakt tusschen een vrachtwagen en een schutting. Volgens getuigen lag de oor zaak van dit ongeval in het schrikken van het paard voor een in werking zijnden cementmolen, waardoor het plotseling achteruitsprong. Onregelmatigheden. De burge meester van Wehl heeft den ambtenaar ter ge meente-secretarie T. wegens gepleegde onregel matigheden in het beheer eener spaarkas in zijn betrekking geschorst. Een brandje achfer de Haag- sche Bijenkorf Achter het prachtige gebouw van „De Bijenkorf" ligt een met een schutting afgezet terrein, waar veel stroo, papier en hout zijn neergeworpen. Reeds verscheidene malen is door de brandweer gewaarschuwd tegen het gevaar van een dergelijke „mestvaalt", zon der resultaat echtfer. De straf kwam gistermor gen omstreeks 10 uur, toen waarschijnlijk ten gevolge van het wegwerpen van een brandende sigaret over de schutting, het stroo vlam vatte. Wegens den sterken wind greep het vuur zoo snel om zich heen, dat spoedig de vlammen hoog oplaaiden en de schutting aan drie ver schillende zijdon van het terrein werd aangetast- Weldra vtas de brandweer met twee motor spuiten aanwezig. Met drie groote en twee kleine stralen, benevens een spuit van,,De Bijenkorf" slaagde men er in, het vuur te blusschen. Gestoorden bruiloft. In het N.H. dorp Nibbixwoud werd bruiloft gevierd een buurjongen sloeg het spel door een raampje gade, doch een bruiloftsgast had daar bezwaar tegen en hing er een kleedje voor. Daarover was de 21-jarige boerenknecht J.S. zoo boos, dat hij op wraakneming zon. Hij klom in een paal van het electriciteitsnet, sloeg met een stok de leiding stuk met het gevolg dat de bruiloft en een derde deel van het dorp in donker kwamen te zitten. De veldwachter had den schul dige spoedig te.pakken. fylishan deling. In het bovenhuis Raam straat 35 te 's-Gravenhage ontstond gisteravond een ernstige twist tusschen bewoners van het perceel en eenige „bezoekers", die lichtelijk waren aangeschoten. Nadat één dezer bezoekers de trap was afge gooid, verbrijzelde hij de ruit van de voordeur. De hoofdbewoner van het perceel werd daar door zoo driftig, dat hij den man op straat ach tervolgde en hem zoodanig toetakelde, dat deze hevig bloedend in de apotheek van het Nut voor het Algemeen moest worden binnengedragen waar men de man verbond. Beide partijen zijn vervolgens op het politie bureau verhoord. Verdronken. Gistermiddag is een bijna IJ jarig dochtertje van den arbeider A. Scholte te Oldebroek in de langs de woning loopende beek geraakt. Toen men het kind uit het water had gehaald bleek het reeds te zijn overleden. Wittebroodsweken. 22 April j.l. huwde een paartje te Princenhage. Te voet zijn de jonggehuwden naar het Zuiden afgezakt, tot dat ze Donderdag j.l. in Kerkrade aankwamen en bij de politie onderdak vroegen. Flet bleek, dat ze hun zwerftochten begonnen waren om werk te zoeken. De nachten hadden ze in diverse politiebureaux doorgebracht. Gevaarlijke tribune. Uit Königs- hütte wordt gemeld Op 1 Mei klommen tijdens een voetbalwedstrijd ongeveer 30 a 40 personen op het met pannen bedekte dak van een loods. Het dak bezweek onder den last, zoodat allen naar beneden vielen, waarbij 1 persoon gedood en een ander ernstig gewond werd. Ongeluk met een vrachtauto. Op den weg van Frankfurt a/d.Oder naar Schwie- bus en Bentzchen is gisterochtend een vrachtau tomobiel, waarin een groot aantal communisten een uitstapje maakten van den straatweg af gereden en omgeslagen. Een deel der communis-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2