RWATTAS5 j/W4\.RFEI) Kasteel „Het Ouweersïiest" DAGBLAD W&&R SCHIEDAM EN OMSTREKEN. t. Beter dan Goed: DE BESTE FEUILLETON. 49ste Jaargang. Woensdag 5 Mei 1926 No. 14547 Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog i 200bij doodf 100 bij dnlm; f 60 bij verlies van een wijsvinger;Jl5jbR_verllesvan_elkenj^eign_vlngerJDe_v^rzekenn^ Buitenlandsch Nieuws. 70) Sla ten-Generaal. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT AdvertsntUnt 1—5 regel» f 1.75, «Ik» rtgal daarboven 35 b nt, 6 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden madodaelingan 75 c par regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeran. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bureau i KOËMA RfK T 4. Telefoon Intercommunaal 68085 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post f 3,per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. DE STAKING IN ENGELAND. Een verklaring van Salisbury. In het Hoogerhuis legde lord Salisbury eene verklaring af over de geschiedenis der gebeurte nissen, welke tot de huidige crisis heeft geleid. Hij zeide, dat de regeering zich met het oog op de bedreiging der geheele natie, welke vervat was in de order tot algemeene staking, genoodzaakt heeft gezien, de onderhandelingen af te breken. Hij hoopt, dat wijzere overwegingen de overhand zouden krijgen en de regeering opnieuw in staat zal zijn, de rol van bemiddelaar op zich te ne men. Viscount Haldane, lid der arbeiderspartij, laakte de regeering, dat zij de onderhandelingen niet heeft voortgezet zelfs tegenover de be dreiging met eene algemeene staking. Hij wan hoopt er echter niet aan, dat de partijen weder te zamen gebracht zullen worden. De graaf van Oxford en Asquith, de leider der liberalen, zag niet in, hoe het voor eene regeerng Volledige ontwerpen ter voorziening in de be~ hoefte aan melk en andere aan bederf onderhevi" ge waren, zijn hedenmorgen in werking gesteld' De overheden zijn druk bezig geweest, de groote menigte vrijwillige arbeiders in dienst te stellen, die zich hebben aangeboden en alle klassen der maatschappij vertegenwoordigen allen zijn met eene voor hen geschikte taak belast. Het is niet waarschijnlijk, dat er eenig gebrek aan voorraden zal ontstaan, hetzij van levens middelen, of brandstoffen en petroleum. De verminderde dienst der stoombooten, die over het Kanaal varen, wordt gehandhaafd. De zee lieden hebben er over gestemd, of zij het werk al dan niet zouden staken. Gedurende den dag reden verscheidene Ireinen naar Londen op de hoofdlijnen en de electrische en spoorwegdiensten naar de Londensche voor steden; waaronder de ondergrondsche, hadden vrij geregeld plaats. De ontwrichting van het spoorwegverkeer is iets verminderd. Er wordt een beperkte dienst 1495 8 mogelijk was, de uitdaging eener algemeene sta- gehandhaafd tusschen Londen en de buiten- king niet te'aanvaarden. De regeering moet wijken, vooral op de electrische lijnen. Enkele vollen steun ontvangen bij het handhaven van treinen verbinden Londen met York, Manchester de hoogste belangen der natie. Leeds, Bedford, Derby, Nottingham en andere Graaf Balfour zeide, dat wij, indien het par- centra. In Schotland rijdt een zeker aantal lement de verantwoordelijkheid overdroeg aan treinen, de vakvereenigingen en hunne ambtenaren, e meest noodlottige en tragische revolutie zouden Alle berichten bevestigen, dat het industrieele en, waarvan de geschiecenis melding maakt, leven in het geheele land uit zijn verband gerukt is. Er zijn duizenden stakers in alle groote centra. Het, land begint zich aan de nieuwe omstandig heden aan te passen. Verschillende spoorweg maatschappijen kondigen een beperkten dienst aan, dien men hoopt uit te breiden. De meeste schouwburgen in het Westend spelen verder. Officieel meldt men, dat er rust heerscht, in het geheele land. Duizenden vrijwlligers melden zich nog steeds aan. Alle treinen, die melk en visch vervoeren, komen te Londen aan, de proviandeering is normaal. Men zegt, dat het bestuur van het vakver- eenigingscongres zeer tevreden is over de wijze, waarop het, stakingsbevel uitgevoerd wordt. Uit Amerika. De Amerikaansohe pers wijdt geheele pagina's aan de Engelsche staking. In Washington is men van oordeel, dat een economische reactie niet kan uitblijven. De New-York Herald" vreest, dat het Britsche volk in ernstige moeilijkheden zal geraken. ,,Z o o i e t s kan in Italië niet g e b e u r e n." Lit Rome wordt gemeld Het uitbreken der algemeene staking in Groot-Brittannië is in Italic met slechts kwalijk verborgen leedvermaak vernomen. Men verklaart, dat zoo iets in Italië niet zou kunnen voorvallen en men wijst in dit verband op de instelling van het ministerie voor de fascistische vakvereenigingen, waardoor het fascisme de sociale kwestie met één slag meent te hebben opgelost. scheiden en tevens tijd te winnen. Hoe het ook zij, op beide fronten heerscht intense bedrijvigheid en men verwacht een grooten aanval der Riffi, ten einde het Fransch- Spaansche offensief te doen mislukken. De Riffi zullen zeer zeker hevige aanvallen op de Spaansche linie doen met de hulp der Djeballa-stammen. De koning confereerde hedenmorgen korten tijd met Baldwin. Het kabinet was daarna korten tijd bijeen. Verschillende vragen werden aan de ministers gesteld welke nog niet, vo e konden worden beantwoord omdat de toes an nog niet overzien kon worden. De administratie heeft alle gepensionneerden opgeroepen om zich als vrijwilligers op te geven, S taking's gevolgen. De raad van het vakvereenigingscongres is opnieuw bijeengekomen om rapporten m on,- vangst te nemen en den toestand te overwegen. Hij "heeft in een laatste boodschap er nadruk op gelegd, dat gewelddaden en wanordelijk ie en vermeden moeten worden. Het verkeer op de bovengrondsche sporen te Londen is geheel verlamd, maar gemeld wore dat de Metropolitan Railway een zeer beperkten dienst onderhoudt en moeite doet om hem ui te breiden en omnibusdiensten in te stellen met behulp van vrijwilligers. Officieel wordt gemeld, dat volgens berichten die de regeering bereiken, de arbeiders zie i ovei al in het land zeer rustig houden. De aanwerving van vrijwillige werkkrachten gaat overa ^a m voort. De vqedselaanvoer is gewoon, ook melk en visch zijn te Londen aangekomen. Het regeeringsblad zal heden verschijnen. Aangezien de bladen met Kleine edities vei - schenen zijn, verkoopen de krantenventeis f e bladen voor 4 pence in plaats van voor 1 penny. Hoewel enkele passagierstreinen rijden, staa i het spoorwegverkeer volledig stil. Alle Londen sche onderdrondsche stations en de voornaam ste lijnen zijn heden gesloten. Men verwacht, dat door de betrokken partijen voor het weekend geen pogingen zullen wok en gedaan om de onderhandelingen te hervatten. De noodregelingen betreffende den transpoit- dienst hebben heden zeer doelmatig gewerkt. Toch niet, miss. U is onrechtvaardig jegens mij die stof komt direct. Uit de fabriek van mijnheer Hocus Pocus en Compagnie op den hoek der straat Cant of een andere in de goede stad New-York, voegde de onverbiddellijke Capitola er bij. Miss, ik verzeker u. Dat jij geen smokkelaar bent, goede man, onderbrak het meisje, hem weder. Geloof mij, ik ken dat, ik weet het uit eigen ondervinding, en zich tot mistreess Codiment wendende, ver volgde zij: als u pleizier hebt om deze Chineesche zijde, die u zoo zeer schijnt te bevallen, waarde juffrouw Codiment, of dat stuk daar, hetwelk niet minder fraai is, te koopen, kunt u zulks met een gerust geweten doen. Het is zeer juist, dat er van deze goederen geen inkomende rechten zijn betaald, maar dat komt, wijl zij in New-York worden gemaakt. Ik weet er alles van. Al die zoogenaamde buitenlahdsche stoffen worden daar vervaardigd en dan door eigen agenten in het land gevent, die zich als matrozen verkleeden en een geheimzinnigheid ten toon spreiden, om te doen gelooven, dat zij de artikelen hebben gesmokkeld. Zij weten, dat op die manier de goederen eerder koopsters vinden, die hun gaar- aan den kant der mijnwerkers was, is thans over gegaan op de regeering, nu het conflict ontaard is in een strijd om de macht tusschen haar en de Trade Unions. Van bevoegde zijde wordt de overtuiging uitgesproken, dat ook de vakvereenigingsraad de algemeene staking had willen vermijden, maar dat hij tegen de omstandigheden niet opgewassen is geweest. Aan weerszijden bestaat naar verzekerd wordt, de wil om aan het thans heerscliende conflict zoo spoedig mogelijk een einde te maken. En men hoopt nog steeds, dat er een basis voor een vergelijk zal worden gevonden. DUITSCHLANÜ. De vors ten vergoedingen. De juridische commissie van den Rijksdag heeft met 17 tegen 10 stemmen het bij referen dum aangevraagde wetsontwerp tot absolute onteigening van de bezittingen der vorsten huizen verworpen en eveneens de wijzigings voorstellen van de democraten en het centrum. De verworpen wet gaat thans terug naar de voltallige vergadering van den Rijksdag, waar zij, te oordeelen naar den huidigen stand van zaken, vermoedelijk ook zal worden verworpen. De wet moet dan aan eene volksbeslissing worden onderworpen, welke waarschijnlijk medio Juni zal plaats vinden. Slechts het wetsontwerp der regeering is thans nog ter beraadslaging overgebleven dit is intusschen bij den Rijksraad ingekomen, maar het is eveneens onzeker, wat het lot, van dit ontwerp zal zijn. Uit Parijs Azerkane heeft aangekondigd, dat hij heden naar Oedjda zal terugkeeren. redacteur van FRANKRIJK. De departementale raden bijeen. De algemeene raden van alle departementen zijn heden bijeen geweest. In de meeste zijn re soluties aangenomen, waarin vertrouwen wordt uitgesproken in de regeering om de politiek van financieel herstel voort te zetten en waarirf een dringend beroep op het land wordt gedaan ten gunste van de vrijwillige inschrijvingen. Verder wordt gevraagd de terugkeer tot de arrondissementsverkiezingen, terwijl de regeering wordt uitgenoodigd met beslistheid de politiek van vrede in binnen- en buitenland voort te zetten. de „Msb." De Londensche schrijft De poging van den raad van vakvereenigingen om het publiek in het onzekere te laten ten aan zien van hetgeen voorvalt, (door het stopzetten der drukpers), wekt groote verontwaardiging en wordt als kenmerkend beschouwd voor de terro ristische tactiek van het stakingscomité. De algemeene sympathie, welke aanvankelijk ne den dubbelen prijs betalen, omdat het erg verleidelijk is, de regeering te bedriegen en ja ponnen te dragen, welke zij als vermoedelijke smokkelwaar, de helft goedkooper meenen te hebben, gekocht. Dus ben je geen sluikhandelaar vroeg de huishoudster aan den matroos, klaarblijkelijk gebelgd over haar teleurstelling. Ik heb u immers al gezegd, dat u mij ten onrechte verdenkt, antwoordde deze. - Ziet u nu wel, zeide Capitola, dat ik gelijk had. Het is niets dan een verkleede winkelbe diende, die de manieren van een zeeman aan neemt, om lichtgeloovigen te misleiden- Dezen keer althans heeft hij zijn spel ver loren, voegde mistress Codiment er bij. Inderdaad, ik heb verloren zeide de ma troos met bijzonderen nadruk en een blik op Capitola, welke aan het jonge meisje niet ont ging- Nu dan, vervolgde mistress Codiment, die de woorden van den vreemdeling niet had ge hoord of ten minste er niet op letten, omdat je geen smokkelaar bent, zal ik een stuk zijden stol' van je koopen, als je er niet te duur mee bent. Ik heb verstand van zijde en betaal er niet meer voor, dan zij waard is. Noem mij derhalve den prijs en wees eerlijk. O, miss, ik wil uw bod niet vooruitloopen, hernam de matroos. Zeg, wat u geven wilt en u zult de stof hebben. Hm, zeide Capitola bij zich zelve, dat is MAROKKO. Wantrouwen. De correspondent van de „Teings" schrijft, dat men zich van de zijde der Riffi op een coup de theatre moet voorbereiden. Of Azerkane en liaddoe keeren met alle Fransche gevangenen, invaliden en zieken, terug, of het antwoord van Abd-el-Krim is ongunstig en de gedelegeerden keeren niet terug. Dan zullen de vijandelijk heden van den kant der Riffi weder beginnen en wel nog vóór den vastgestelden datum. Het is in elk geval ontoelaatbaar, dat de Riffi de vrij lating van de Fransche gevangenen aan de pu blieke opinie onderwerpen, ten einde op deze wijze de FYansche kwestie van de Spaansche te een wonderlijke verkooper, ik begin te gelooven, dat het heerschap gevaarlijker is,dan het schijnt. Na eenig over- en-weer praten, loven en bieden tusschen Juffrouw Codiment en den matroos werd de koop gesloten vervolgens kregen ook de negers en negerinnen toestemming, om hunne inkoopen te doen, daar de venter behalve zijden stoffen ook nog eenige kleinigheden bij zich had, voor hun gebruik geschikt. Toen allen voorzien waren, pakte de matroos het overige van zijn waren weer bijeen en maakte zich gereed, om te gaan. Mistress Codiment hield hem op. Het is reeds zeer laat, goede man, zeide zij, en in Warfielshouse is men te gastvrij, dan dat men een reiziger om dezen tijd nog zou laten vertrekken. Als ge wilt, kunt ge hier overnachten en dan morgen vroeg, na een ontbijt te hebben gebruikt, waarvoor ik, zal zorgen, je reis voort zetten. Ik dank u, antwoordde de matroos. Ik kan echter uw vriendelijk aanbod niet aannemen, want ik moet van nacht nog een langen weg afleggen. Gij zijt onbekend met de landstreek en weet niet aan welk gevaar gij u blootstelt. - Gevaren, miss? in deze vreedzame lan douw Ja, en vooral om je kostbare waren, ver zekerde mistre's Codiment met zichtbare angst. U maakt mij ongerust, miss, gaf de matroos tot bescheid. Wat kan een vreedzaam mensch als ALLERLEI. Uit Berlijn In verband met bezuinigingen der Sovjetregeering zullen de Russische handels- vertegenwoordigingen in het buitenland aan merkelijk worden ingekrompen. Naar de „Reichsdienst der Deutschen Presse" meldt, zullen alleen bij de Russische handels- vertegenwoordiging te Berlijn niet minder dan 400 ambtenaren worden ontslagen. De handels- vertegenwoordigingen te Kowno, Reval en Riga worden opgeheven. - Uit Beiroeth De Fransche troepen hebben de citadel weer in staat van verdediging gebracht en het normale leven te Soeweida hersteld. Verscheidene dorpen in den omtrek hebben hun onderwerping aangeboden. Uit Athene Pangalos heeft amnestie verleend aan alle leiders van den opstand te Saloniki. Uit Washington Coolidge verklaarde van daag, dat hij meent, dat de omstandigheden niet gunstig zijn voor de bijeenroeping van een 3de Ilaagsche conferentie, ondanks het feit, dat een dergelijke bijeenkomst in vele opzichten voor deden zou opleveren voor de Vereen. Staten. Het Poolsche Kabinet zou gisteren een laatste zitting houden, alvorens ontslag te nemen. In deze zitting zou het besluit worden genomen betreffende een wijziging in de samen stelling van het militaire oppercommando. Men wil hierdoor Pilsoedski in staat stellen opnieuw een leidende functie in het leger te spelen. Uit Washington De Aifterikaansche re geering heeft een kruiser gezonden naar Bluefield (Nicaragua) om de Amerikaansche belangen al daar te beschermen, daar het congreé van Nica ragua den staat van oorlog afgekondigd heeft. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag, 4 Mei. Besloten wordt na de interpellatie-Drop te behandelen de interpellatie-Lovink over het vervoerverbod van bloemen en planten in de Vereenigde Staten van Amerika. Bij de voortzetting van de interpellatie Hiem- stra bepleit de heer Ebelt. (V.D.) de ontginning van bouwgronden, bebossching, aanleg van het kanaal Drenthe-Delfzijl en financieelen steun aan Emmen. Spr. acht de motie-Hiemstra tot verhooging van de loonnormen overbodig, doch vraagt ver betering van de arbeidsvoorwaarden en ophef fing van de beperking van toelating tot de werkverschaffing. De heer Boissevain (V. B.) constateert, dat de toestand in de veenstreken wegens de toeneming van de bevolking, die weigert te emigreeren naar Canada, niet verbetert. Er moet niet meer geld worden weggegooid in de bodemlooze put van het veenbedrijl'. De bevol king moet leeren begrijpen, dat zij elders werk moet zoeken. ik voor gevaar loopen Goede hemel, riep mistress Codiment, vraag je dat nog Heb je dan nooit van Mac Donald gehoord Mac Donald herhaalde de vreemdeling, die dezen naam nog nooit scheen'gehoord te hebben. De gevaarlijkste, wreedste en brutaalste roover, hernam de huishoudster, een monster, dat van bloed druipt, van wien men niet moest spreken, zonder tegelijkertijd het kruisteeken te maken. Uw gezegde doet inderdaad mij ontstellen, zeide de matroos. Ik heb nooit geweten, dat deze streek onveilig was. Overigens ben ik niet bang. Zooals u ziet, ben ik flink en stevig gebouwd en sta mijn man. Bovendien is het niet zeker, dat ik hem ontmoet. Zeker is het niet, maar toch zeer waar schijnlijk, want Mac Donald is overal en nergens. Vandaag ginds, morgen twintig mijlen verder, is hij misschien reeds in 't volgend oogenblik mid den onder ons, zonder dat wij het vermoeden.Ver leden week pas,heeft dat schandelijk stuk mensch den sheriff Keepe op de binnenplaats van liet ge rechtshof de handboeien aangedaan. Ik begrijp niet, hoe het mogelijk was, dat de shenll hem niet op het eerste oogenblik herkende. Ik vooi mijn persoon ben zeker, dat ik mij met zoo in hem bedriegen zou. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1