KWATTAW' Verven JE PHOENIX" Tel. No. 68019. Stoomen DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN FEUILLETON. Kasteel „Bet OnweersBest" VOLLE-MELK-REEP m Beter dan Goed: DE BESTE 49ste Jaargang. Maandag 10 Mei 1926 No. 14551 Bureau KOEMA RjjK T 4 Telefoon Intercommunaal 68085 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post/3,per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbeiicht 10 ets. AdvsrtentiSni 15 regel» 1.75, elk# regel daarboven 35 nt, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden msdedaelingen 75 c per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij doodf 100 bij verlies van een dnlm; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinper. De verzekering wordt gewaarborgd door de N.Holl.Algem. Verg, bank Schieda» Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere ofl'icieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. B. en W. van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat bii hen is ingekomen een verzoek van ELISABETH ALEIDA VAROZZA, alhier, om verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in de beneden-locaüteit van het perceel Hoogstraat 10G en herinneren dat binnen twee weken na deze bekendmaking tegen het verleenen van het verlof bij hun College schriftelijk bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 10 Mei 1926. Buitenlandseh Nieuws. DE STAKING IN ENGELAND. Nog geen verandering. 'n Verklaring van Baldwin. De premier, Baldwin, heeft draadloos een verklaring laten publiceeren, waaraan het vol gende ontleend is ,,De algemeene staking heeft thans bijna een week geduurd en ik meen, dat het mijn taak als premier is, de natie nogmaals uiteen te zetten, wat er in dezen betreurenswaardigen strijd op het spel staat. N Er zijn twee geheel afgescheiden kwesties de stopzetting der kolenindustrie en de algemeene staking. De algemeene raad van het vakvereenigings- congres verklaart, dat dit slechts een industrieel geschil is. Het blijkt evenwel niets minder te zijn dan een aanslag op de gemeenschap. Is er een rechtstreekscher aanslag denkbaar, dan dat een lichaam, niet gekozen door de kiezers van het land, zonder het volk te raadplegen, zelfs zonder de aangesloten leden te raadplegen, op dergelijke wijze het leven der natie bedreigt ter wille van voorwaarden, die zelfs nog niet eens bekend zijn gemaakt Wie bedreigt den levensstandaard van het volk Doet de regeering dit, die slechts getracht heeft, een billijke regeling in het mij neon l'lict tot stand te brengen, of doet de algemeene raad van het vakvereenigingscongres het door het afkondigen van deze staking, die, als zij voort duurt, de werkloosheid zal doen toenemen, de belastingen zal doen stijgen en het geheele levenspeil van het volk zal doen dalen Ik wensch het nogmaals duidelijk te maken, dat de regeering niet strijdt tegen de mijnwerkers of tegen eenige groep arbeiders dat is niet waar. Ik geloof niet, dat een eerlijk man er aan kan twijfelen, dat het mijn eenige wensch is, den levensstandaard van ieder onzer te handhaven en dat ik bereid ben, de werkgevers aan tesporen tot het brengen van offers ten bate van de in standhouding der industrie." 'n A n d e r e s t e m. ,,Laat Baldwin bewijzen wat hij bier zegt, zeide men in het hoofdkwartier van het vak vereenigingscongres gistermiddag en Baldwin schijnt het inderdaad te willen bewijzen, want het gerucht loopt, dat de eerste minister opnieuw pogingen doet, om de mijneigenaars tot het bren gen van een offer te bewegen, waarbij dan de re geering wellicht opnieuw zou overwegen, in eeni- gen vorm de subsidie te verlengen, al kan er niet aan gedacht worden, op denzelfden voet als ne gen maanden lang geschied is voort te gaan. 74) Wellicht wel bij je peetoom in de hel ?meende Bill, omdat je van een kleine heks spreekt. Haast erger dan daar, antwoordde Mac Do nald, in één woord, ik ben geweest in Warfield- house, in 't Onweersnest. De verbazing, waarmede deze tijding werd begroet, was evenzoo algemeen als oprecht. Nadat het gemompel van bewondering was be daard, verhaalde Mac Donald aan de toehoorders zijn avontuur in alle bijzonderheden en vertoefde vooral met voorliefde bij de schildering van Capitola. Welk een meisjeherhaalde hij dikwijls. Slank en lenig als een riet, zwarte lokken als de vederen van een raaf, een gelaat, waarin verme tele trots, moed, schalksheid en ondernemings geest te lezen staan en oogen1 oogen, die els een paar vuurwerkzonnetjes in haar hoofd ronddraaien en iemands hart en nieren ver schroeien, als men er in kijkt 1 De kapitein is verliefd nu geloof ik het zelf, mompelde Steven. Ja, bevestigde Mac Donald vol vuur, dat ben ik, ik ben het zoo zeer, dt ik tot eiken prijs in het bezit moet komen van dit meisje. Ik wil haar Het Vakvereenigingscongres is bereid, de on derhandelingen op te nemen op het punt en in den toestand waarin zij 30April eindigden, d.w.z. op den grondslag van de verzoeningsformule van Thomas, die door de regeering verworpen is, om dat zij haar niet bevredigend leek en vooral om dat de regeering niet wenschte te onderhandelen met de revolver op de slaap. Zij heeft er Thomas een verwijt van gemaakt,* dat hij zijn verzoe ningsformule opstelde, terwijl hij met de order voor de algemeene staking in den zak liep maar treft dit verwijt wel doel vraagt men. Thomas had zich ten vrede en ten oorlog tegelijk voor te bereiden. Dit deed ook trouwens de regeering, wier hulporganisatie reeds maanden geleden in elkaar getimmerd werd, toen de staking in het mijnbedrijf en zeker de algemeene staking een verwijderde mogelijkheid leek. En het is zeker, zegt men in stakerskringen, dat Thomas zijn verzoeningsformule liever aan vaard had gezien dan verworpen. Hedenmiddag verklaarde deze gematigde lei der nog in een rede te Hammersmith, dat hij nooit in principe voor een algemeene staking is geweest. Besluiten van Ostende. Gistermorgen vergaderden te Ostende de transportarbeidersinternationale en de mijnwer- kersinlernationale afzonderlijk, alvorens geza menlijk een vergadering te houden De transportinternationale besloot de resolutie te handhaven, volgens welke het kolenvervoer Van vasteland naar Engeland wordt stopge zet. Zij onderzoekt de mogelijkheid om aan En- gelsche schepen geen bunkerkolen te leveren en levensmiddelentransporten naar Engeland te ve- letten. Bovendien zal zij trachten, het monsteren van matrozen aan boord van Engelsche schepen tegen te gaan. Desbetreffende regelingen zullen in de verschillende landen getroffen worden in volle overeenstemming met het bestuur der vak bonden en de aangesloten vereenigingen, die over een eventueele uitvoering der regeling moeten beslissen. Reeds tevoren was opgemerkt, dat in Frank rijk en Nederland het vervoer van levensmidde len belemmerd wordt. Volkomen eenstemmigheid werd bereikt tusschen alle aan deze bespreking deelnemende afgevaardigden. Men achtte echter speciale maatregelen noodig betreffende het transport van steenkool op den Rijn. Derhalve zullen Nederlandsche en Duitsche transportgedelegeerden a.s. Woensdag te Duis burg bijeenkomen om de kwestie van het vervoer der Boerkolen te onderzoeken. Het internationale mijnwerkerscomité nam met algemeene stemmen een resolutie aan, voor gesteld door Hodges, waarin wordt geconsta teerd, dat overal maatregelen zijn genomen om de resolutie van Brussel d.d. 16 April na t.e leven dat met de hulp der transportarbeidersinternatio- nale het geheele kolenvervoer naar Engeland is stopgezet en overal een steunactie té georgani seerd. Omtrent de Vereenigde Staten verkeert men vrijwel in onzekerheid. Verschillende telegram men zijn naar Amerikaansche vak vereenigingen gezonden, doch tot Vrijdag was er nog geen ant woord ontvangen, zoodat de vraag geopperd is, of er misschien censuur wordt uitgeoefend. Uit Parijs De „British Worker" deelt mede, looU 9 dat de chéque, die de Trade Unions van de Rus sische arbeiders, ontvangen hebben, is terugge zonden, daar de stakers hun actie niet in discre- diet willen brengen, door geld van Moskou aan te nemen. FRANKRIJK. De financieele Marne. Dezer dagen vaardigde maarschalk Joffre, met het oog op den financieelen noodtoestand van den Franschen staat, een dagorder uit, die in grootendeels dezelfde bewoordingen is vervat als zijn fameuze dagorder van September 1914, vóór den Marneslag. Zij luidt „Op het moment dat zich opnieuw een slag ontwikkelt waarvan het heil van het land af hangt, is het van belang aan allen in herinne ring te brengen, dat de tijd voor geschillen en voor terugwijken voorbij is. „De vijand is ditmaal de inflatie met heel haar nasleep van ellende en kommer. Alle pogingen moeten worden aangewend om dien vijand aan te vallen en terug te drijven. „Iedere goede Franschman inoet bereid zijn een deel van zijn geld te offeren, zooals hij twaalf jaar geleden bereid was, zijn leven te offeren liever dan voor den vijand terug te deinzen. „Onder deze omstandigheden ware plichts verzaking niet begrijpelijk. Er zal zich geen plichtsverzaking voordoen." DUITSCHLAND Rijk en Bondsstaten. In een memorandum verlangt de Beiersche regeering veranderingen in de Rijksgrondwet, speciaal in zake de verhouding van het Rijk tot de bondsstaten. Zij eischt dat bij een grond wetswijziging, die een besnoeiing van de grond wettige rechten der bondsstaten beteekent, de Rijksraad moet medewerken en dat het desbe treffende voorstel als verworpen moet worden beschouwd, als meer dan een vierde deel van den Rijksraad er tegen is. MAROKKO. Een offensief van Krim verwacht. Een officieel communiqué uit Marokko zegt, dat er in het kamp van den vijand wanorde en onrust heerscht door de vrees voor het oprukken der Spaansche troepen en doordien eenige stam men neiging vertoonen, dien opmarsch teverge- makkelijken. Uit Tanger wordt daarentegen gemeld, dat blijkens alle uit het Rif- en Djebala-gebied ontvangen berichten de onmiddellijke hervat ting van het offensief door de Riffi te wachten is. Een vliegtuig, gaande van Sevilla naar Me- lilla, moest te Tarquist dalen; de inzittenden zijn door de Riffi gevangen genomen. 4213 6 voor mij veroveren, al zou heel het „Onweers nest daarmede te gronde gaan. Zeker, zeker! riep Bill, ik sta je bij, beschik over mij, je weet, ik behoor met lijf en ziel aan jou. Ook ik, verzekerde Steven. En jij Dik vroeg Mac Donald den somberen gezel, die den bijnaam voerde van keelafsnijder. Waarom zou ik mij aanbieden, antwoordde de andere knorrig, terwijl de kapitein slechts behoeft te bevelen. Dat is waar, zoo lang het betreft een rijtuig te overvallen of een huis te plunderen, waaraan gij allen een gemeenschappelijk belang hebt. Het is echter iets anders, uit een wel bewaakt en goed bewaard kasteel dat van bedienden kri oelt, de jonge juffrouw des huizes te rooven en haar in de armen van den kapitein te voeren, zonder dat er een haar op haar hoofd worde ge krenkt. Zulk een onderneming kan slechts aan mannen worden toevertrouwd, die hunne dien sten van zelf aanbieden. Wat spreekt onze kapitein goed, hé zeide Steven. Wat zou hij een uitstekend advocaat zijn. Onze kapitein weet, dat ik mij voor hem levendig op een rooster laat braden, als hij het verlangt, bromde Dik, die met deze weinige woorden genoegzaam zijne dienstwilligheid te kennen gaf. Ik dank je, vrienden en reken op jelui, zei Mac Donald. In elk geval moet het plan eerst nog nader besproken worden. Voor heden slechts dit Over veertien dagen is het kermis te Tip- Top. Om dezen tijd houdt ook het gerechtshof zitting, waarbij majoor Warfield als vrederech ter tegenwoordig moet zijn. Op een der kermis dagen ontvangt het dienstpersoneel permissie, om naar Tip-Top te gaan wij moeten dien dag nauwkeurig aan de weet zien te komen, bij zal voor onze onderneming de geschikste zijn. Ja, ja, betuigde ook Bill, hij zou ongetwijfeld de geschikste zijn, voorop gezet, dat de miss thuis blijft. Wel, wat anders? hernam de kapitein. Een fatsoenlijke dame, die zich zelf acht, gaat op zulke dagen niet naar Tip-Top. Nochtans zullen wij thans over de zaak zwijgen, tot later. Stil nu, voegde hij er bij, want op dit oogenblik hoorde men buiten een signaal, hetwelk hem bekend scheen te zijn. Hij beval zijne lieden rustig te blijven zitten en ging alleen naar huiten. Op een kleinen af stand van het huis vond hij den overste Lenoir, die weder in zijn mantel gehuld op hem wachtte en veel meer op 'een Riualdo of Fra Diavolo ge leek, dan Mac Donald zelf. Welnu vroeg de overste vol verwachting. Het is mij gelukt haar te zien, antwoordde Mac Donald. Maar leeft Capitola Lenoir nog viel de overste hem in de rede. Of zij nog leeftAlle duivelszeker leeft zij JAPAN. Radicale maatregelen. Ten einde de verspreiding van linksche leer stellingen tegen tê gaan heeft het Japansche ministerie van Onderwijs besloten den hoofden van scholen en universiteiten bp te dragen aan de leerlingen en studenten te verbieden,boenen te lezen, welke socialistische theorieën verkondigen, of redevoeringen te houden, welke gevaarlijke gedachten opwekken, of vereenigingen te vormen ter bestudeering van extremistische principes. Naar gemeld wordt, beschouwen onderwijs- autoriteiten deze instructies verkeerd en on uitvoerbaar. ^ALLERLEI. Uit Warschau Polen zal zich in de commissie tot reorganisatie van den Volkenbondsraad laten vertegenwoordigen door zijn permanenten ver tegenwoordiger te Genéve, Sokal en den direc teur van politieke zaken aan het ministerie van Buitenlandsche Zaken, Lukasiewicz, welke laat ste reeds naar Genéve is vertrokken. Uit Warschau Witos heeft voor de tweede maal zijn opdracht tot kabinetsformatie moeten teruggeven. De president der Republiek heeft daarop den „maarschalk" van den Landdag, Rataj, verzocht, den toestand na te gaan. Kort daarop noodigde hij. de vertegenwoordigers der socialisten uit, op het Belvédère (het presidents paleis te Warschau) te komen. Uit Moskou Nadat reeds voor eenigp da gen de Russische vakvereenigingen 250.000 roe bel aan de Engelsche stakingskas hebben gezon den, zijn gisteren opnieuw 2 millioen roebel naar Londen overgeboekt. Uit Berlijn De rijksregeering overweegt he volksreferendum over de onteigening zonder schadeloosstelling van de vroegere vorstelijke eigendommen te doen plaats hebben of wel op Zondag 20 of op Zondag 27 Juni aanstaande. Uit Damascus Bij een razzia in een berucht te wijk van Damascus zijn 50 bandieten gedood. Er hadden talrijke arrestaties plaats. Binnenland, Nederland en de staking in Engeland. Volgens de „Vorwarts" wordt er Dinsdag te Amsterdam een gecombineerde vergadering ge houden van de bureaux van de tweede interna tionale en van de internationale van vakver eenigingen ter beraadslaging over een ondersteu ningsactie voor de Engelsche staking. Mede in verband daarmede is het hoofdbe stuurslid Van Braambeek naar Heerlen vertrok ken^ otn zich op de hoogte te stellen van het kolenvervoer, terwijl aan de afdeeling Rotter dam eveneens instructies zijn gegeven, die zullen worden gevolgd door voorloopige maatregelen ten opzichte van andere afdeelingen. De vorige week hebben aan de Vondelingen plaat 48 schepen gebunkerd, tegen 15 schepen in de overeenkomende week van het vorige jaar. In verband met de hervatting van den stoom- bootdienst Hoek van HollandHarwich v.v. in gaande Maandag 10 Mei namiddag, zullen de boottreinen van en naar Hoek van Holland van bovengenoemd tijdstip af weder normaal loopen. Uit de R. K. Staatspartij. De reorganisatie. Naar wij vernemen, heeft de R. K. Gemeente raadsfractie van Amsterdam, in verband met de op handen zijnde reorganisatie der R. K. Staats- nog. Het gelukte mij eerst heden de woning van majoor Warfield binnen te dringen. Dat was een gewaagde onderneming, maar hoor mij aan, ik zal u vertellen, hoe het mij gegaan is. Dus hebt ge mijn last nog niet volvoerd riep overste Lenoir verwijtend. Wanneer zal jij je belofte houden Overste, mijn geëerde beschermer, een beetje geduld, als 't u belieft, gun toch aan de kat eerst het pleizier wat met de muis te spelen. Wat bedoel je daarmee Dat miss Capitola een lieve meid is en dat mijn hart in heete vlammen voor haar blaakt, sedert ik haar zag. Ha, ha, ha lachte overste Lenoir minachtend Mac Donald heeft dus ook een hart en nog wel een bekwaam om te beminnen! Mac, Donald, de vogelvrij verklaarde bandiet, de hooggeachte struikroover, die zijn handwerk in t groot drijft, hij is door een hartstocht bezeten Ja, sir, dat ben ik bekende Mac Donald en dal is geen wonder, als men het meisje gezien hee De bandiet vertelde den overste het toonee dat hij met de moedige Capitola beleefd had oen hij zijti verhaal geëindigd had, lachte Lenoir, c a hij schudde. Nu, voor mijn part, riep hij. bchaak haar, trouw haar, doe met haar wat je wilt, dat alles kan mij niets schelen, onder beding, dat de komedie niet te lang duurt en volgens mijn ver langen afloopt. w°rdt vervolgd.) NIEUWE SCH1EDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1