sche arbeiders recht hebben hun strijd te voeren en of de arbeiders uit andere landen het recht hebben dezen strijd te steunen. Deze rechtsvraag is een machtsvraag geworden. In het huidige conflict komt het er, aldus spreker, op aan den Engelschen handel en de Engelsche scheepvaart stil te leggen. Wanneer dit lukt, dan zullen de Engelsche reeders wel bij hun regeering aandrin gen een andere houding aan te nemen. Er wordt in de Rotterdamsche haven gebunkerd op Engel sche schepen, zei spreker. Er is een lek in de Maas 'en er is nog slechts een middel, als is dit dan ook een paardemiddel. A.s. Woensdag wordt over dit middel te Duisburg een conferentie gehouden. Er zijn, aldus spreker, Vele kolentransporten op den Rijn. Uitgemaakt kan worden, of deze bestemd zijn voor de Steenkolen Handels Veree- niging, de Scheepvaart en Steenkolen-maatschap pij voor Swartouw. Die toevoer zal kunnen wor den stopgezet als het bunkeren voor Engeland niet geweigerd wordt. Dit middel zal den cen- tralen bond een half mlllioen kosten. Tenslotte heeft de heer R. Stenhuis, voorzitter van het N.\.V. gesproken. Deze spreker noemde de staking in Engeland een geweldige manisfesta- tie van de veranderde toestanden in den klassen strijd. De kwestie van internationale solidariteit is meer urgent geworden. Parlement en regeering zijn tenslotte noodig om, wat door de vakver- eenigingen urgent is gemaakt, te organiseeren en te formuleeren. Het welbegrepen eigenbelang van den arbeider eischt, zoo besloot spreker, dat hij internationale solidariteit betoont. Hierna sloot de heer Lührs de druk bezochte vergade ring. Min. Lambooys' plannen. De minister van Marine a.i. feeft aan de Twee- dp Kamer een tweetal memoriën doen toekomen in zake het Marine-beleid. Samenvoegen van de departementen van Oor log en Marine acht de minister in elk geval zeer gewenscht, ook afgescheiden van de voorgenomen reorganisatie. Die samenvoeging bevordert in hooge mate een zoo economisch mogelijke op lossing van het defensievraagstuk in zijn geheel. Het ligt niet in de bedoeling, het begrip één onverdeelde Nederlandsche Marine los te laten. Het ligt in het voornemen in-het algemeen den duur van het verblijf in Indië te brengen op drie jaar zonder en vier jaar met gezin, met gelegen heid zich vrijwillig te verbinden voor een langer verblijf. Nog geen personeelssplitsing. Het resultaat is, dat na volledige reorganisatie buiten het personeel in opleiding noodig zal zijn a. voor de vloot in Nederland bijna 1G00 man beroepspersoneel en in vredestijd ongeveer 1200 dienstplichtigen b. voor de vloot in Nederlandsch-Indië bijna 2400 man Europeesch en evenveel inlandsch beroepspersoneel. Voorloopige vermindering beroepspersoneel. Het beroepspersoneel kan, zonder vooruit te loopen op de beslissing omtrent de voorge stelde reorganisatie der Marine, nadat de Dienst plichtwet zal zijn gewijzigd, worden verminderd met circa 750 man. Zoodra omtrent de reorganisatie der Marine beslist zal zijn, kan de vermindering van het Europeesch beroepspersoneel in Holland verder worden voortgezet, naar mate de ervaring gunstig is, met het Europeesche personeel, dat meer in' het bijzonder bestemd is voor dienst op de vloot in Indië en met de aanneming en het gebruik van Inlandsche schepelingen. Ten slotte merkt de minister op, dat wanneer de te zijner tijd in te dienen voorstellen nopens de reorganisatie der Marine worden goedgekeurd, het z.i. niet noodig is een afzonderlijk korps offi cieren van gezondheid der Marine te behouden. Voorts ligt het in het voornemen, de sterkte van het korps Mariniers ongeveer tot de helft terug te brengen. „Is de man het repareeren nog waard." Men schrijft uit ambtenaarskringen aan de „Residentiebode" De overheidsambtenaren zijn nu niet bepaald verwend en buiten de kringen van ambtenaren wordt maar zelden een waardeerend woord over hen gesproken. Men is aan die critiek gewend geraakt en draagt ze met gelatenheid. Erger is het echter, wanneer door een der hoog ste ambtenaren in een officieel stuk op zulk een schampere wijze over een ambtenaar gesproken wordt als dezer dagen aan een der departementen het geval was. Een ambtenaar vroeg drie maanden verlof voor herstel van gezondheid. Dit schrijven ging naar den secretaris-generaal, die het naar den onmiddellijken chef van den ambtenaar met de volgende kantteekening terugzond „Is deze man het repareeren nog waard Het behoeft geen betoog, dat een dergelijke uitdrukking tegenover een ambtenaar, die een groot deel van zijn leven in dienst van den Staat heeft doorgebracht., niet alleen door den betrok kene, maar door het geheele ambtenaarscorps als een grievende smaad is gevoeld en op alle de partementen tot groote verontwaardiging aan leiding gegeven heeft. Slad - en Gewestelijk Nieuws. De levering van eleetriciteit door Rotterdam. B. en VV. hebben onlangs aan B. en W.van Rotterdam meegedeeld, dat van de N.V. Wil ton's Machinefabriek en Scheepswerf bij hun college eert aanvrage is ingekomen om stroom - Ievering aan haar binnen de geméente Schiedam gevestigde fabriek. In verband met de omstandigheid, die bij eventueele totstandkoming van bedoelde stroom levering de in de gemeente Schiedam gelijktijdig voorkomende belasting van het kabelnet met pl.m. 1000 K.W. zou worden verhoogd, hebben B. en W. öan B. en W. van Rotterdam verzocht, het daarheen te leiden, dat de maximale belas ting van 5000 K.W., vermeld in art. 3, 2e lid, der tusschen Rotterdam en Schiedam gesloten electriciteitsovereenkornst, verhoogd wordt met het maximum van grootverbruikers, als waartoe de firma Wilton behoort, zonder dat in de andere bepalingen van dit contract wijziging wordt gebracht. Nu hebben om verschillende redenen B. en W. van Rotterdam gemeend, in het vermelde ver zoek niet te moeten treden. Intusschen bestaat er huns inziens toch wel aanleiding, onze gemeente in dit speciale geval tegemoet te komen daarom hebben zijonder voorbehoud van 's raads nadere goedkeuring, voorgesteld den door de firma Wilton benoodig- den stroom te leveren van het nabij tie grens der gemeente SchiedamVlaardingen staande, door de gemeente Rotterdam ten behoeve van de stroomlevering aan Vlaardingen gestichte transformatorenstation uit. Op deze wijze kan de levering aan de firma Wilton als een op zich zelf staande worden aangemerkt en de maximale belasting van deze grootverbruikster voor de bepaling van de limiet van 5000 K.W., voorko mende in artikel 3, 2e lid, der meergemelde stroomleveringsovereenkomst, buiten beschou wing blijven. In de dierzijds gestelde voorwaarden, waar onder de beoogde levering zou kunnen plaats vinden, en waarmede onze gemeente bereids heeft verklaard zich te kunnen vereenigen, komt onder meer de bepaling voor, dat de stroomle- leveringsovereenkomst met de firma Wilton voor een tijdsduur van ten minste 10 jaar wordt afgesloten en de stroomlevering aan die firma dan ook, indien de verdere levering aan deze gemeente te eeniger tijd door gebruikmaking van de in art. 2 der tusschen Schiedam en Rot terdam gesloten electriciteitsovereenkornst gege ven bevoegdheid van afkoop van dit contract vóór afloop van deze 10 jaren mocht worden be ëindigd, door Rotterdam zal blijven geschieden. Voorts is overeengekomen, dat de gemeente Schiedam in de door Rotterdam te maken kosten, welke op 50.000 worden begroot, een bedrag van 30.000 zal bijdragen in deze laatste som is tevens begrepen een vergoeding voor de over neming van twee gebruikte kabels. Gelijktijdig met het aanhangig maken van de bovenstaande aangelegenheid hebben B. en W. van hier bezwaar geopperd tegen de voorwaarde, opgenomen in het 2e lid van art. 5 der met hun gemeente gesloten electriciteitsovereenkornst, krachtens welke de gemeente Schiedam bij het niet-nakomen van de financieele verplichtingen door een Schiedamsch grootverbruiker aan Rot terdam moet betalen, hetgeen die grootverbrui ker schuldig zou zijn voor gegarandeerd, doch niet afgenomen stroomverbruik, verminderd met een in bedoelde overeenkomst vastgesteld kortingspercentage of begrensd door in de over eenkomst vastgestelde minimum prijzen. Op grond hiervan eischt de gemeente Schiedam van haar grootverbruikers een bankgarantie of storting van een waarborgsom ten bedrage van zooveel maal het verschuldigde wegens het jaarlijks gegarandeerde stroomverbruik als de overeenkomst jaren loopt. Aangezien het opleggen van een dergelijke voorwaarde vooral bij het leveren van groote kwantums eleetriciteit op practisch onoverkomelijke bezwaren stuit, hebben B. en W. van Rotterdam ter ondervan ging van bedoelde bezwaren aan B. en W. van hier bericht, dat zij bereid zijn te bevorderen, dat in het met hun gemeente gesloten electrici- teitscontract gewijzigd wordt in den zin als Schiedam wil. Het St. Jacohsgasthuis. Door het College van Regenten van het St, Jacohsgasthuis is, nu er door de samenwerking van den Raad met de administrateurs van het Fabrifonds en genoemd College het vooruitzicht bestaat dat er een nieuw en meer comfortabel ingericht Gesticht voor Ouden van Dagen zal worden gebouwd, aan B. en W. een voorstel gedaan om den Raad in overweging te geven bet aantal Regenten van 4 op 7 te brengen. Om bij de samenstelling van het College van Regenten rekening te kunnen houden met de wenschen van de besturen der hier geves tigde instellingen van weldadigheid, welke ver pleegden voor haar rekening in het Gesticht hebben geplaatst, wordt voorgesteld dat ieder dezer inrichtingen welke voor 5 of meer ver pleegden de kosten geheel of gedeeltelijk ver goedt bij het ontstaan eener vacature aan het College van Regenten een voordracht van 2 personen zal kunnen inzenden. Het College zal met deze voordrachten in zijn aanbeveling aan den Raad zooveel mogelijk rekening hebben te houden. De instellingen waarvan reeds een lid van haar bestuur in het College zitting heeft, zul len geen recht van voordracht hebben. Verder wordt nog op eenige andere kleine punten een reglementwijziging voorgesteld. B. en W. teekenen bij dit schrijven aan, dat zij zich volkomen ermee kunnen vereeuigen en dat slechts twee instellingen van weldadigheid in verband met bovenstaande in de termen zullen vallen om een aanbeveling voor een regent te doen, zoodat nog een plaats beschikbaar blijft. Opzichter gemeente-reiniging. B. en W. schrijven aan den Raad Door het overlijden van den heer B. Dekker is vacant gekomen de betrekking van opzichter bi] den Reinigingdienst. Naar aanleiding daarvan heeft de Commissie voor de Gemeente-Reiniging overwogen of het niet mogelijk is deze vacature onvervuld te la ten, maar zij is tot de conclusie gekomen, dat door de uitgestrektheid van de gemeente een behoorlijk toezicht niet mogelijk is, wanneer dit door slechts één persoon moet geschieden. Echter meende de commissie, dat toch wel eenige bezuiniging kan worden verkregen door n.l. opschuiving in de vacature te voorzien en de hierdoor bij het personeel opengevallen plaats onvervuld te laten. Wij kunnen ons hiermede geheel vereenigen, waarom wij U in overweging geven den tegen- woordigen baas bij den Reinigingsdienst, J. B. Westerman, te benoemen tot opzichter bij dien dienst. Ingebruikgeving schoollokalen. B. en W. schrijven aan den Raad Tengevolge van de afbraak van het schoolge bouw aan de Gerrit Verboonstraat, zag de Ar beiders Jeugd Centrale zich genoodzaakt de lokalen, die zij van de gemeente huurt, te ont ruimen. Genoemde vereeniging heeft nu verzocht twee lokalen van het schoolgebouw aan de Lange Nieuwstraat in gebruik te mogen nemen voor een huurprijs van 200.per jaar. Hiertegen bestaan bij ons geen bezwaren, daar de schoolruimte, welke gevraagd wordt, thans niet noodig is voor het openbaar onderwijs. Met den huurprijs kunnen wij ons vereenigen, weshalve wij u voorstellen aan de A.J.C. twee lokalen van school C aan de Lange Nieuwstraat, o.m. op de navolgende voorwaarden in gebruik af te staan. Ie. De jaarlijksche huurprijs bedraagt 200 een vierde hiervan behoort per kwartaal bij voor uitbetaling te worden voldaan. 2e. De huur wordt aangegaan tot 1 Septem ber 1927 en vervolgens van jaar tot jaar. Is de huur niet minstens 3 maanden voor den afloop van den huurtijd opgezegd, dan wordt zij geacht stilzwijgend weder met een jaar te zijn verlengd. Katholiek Leven." Het bestuur van K.L. verzoekt ons mede te deelen dat de soiree amusante thans definitief is vastgesteld op Vrijdag 21 Mei a.s. dus een week later dan oorspronkelijk was bepaald. Deze feestavond is toegankelijk voor de leden en donateurs met hunne dames, aan wie nog een afzonderlijke invitatie zal worden toegezonden. a.s. Vrijdag, 14 dezer, laatste clubavond en beëindiging van het biljartconcours. Gebouw Katholieke Kring, Lange Haven. Besmettelijke ziekte. Ter gemeente-secretarie is in de afgeloopen week aangifte gedaan van 3 gevallen van rood vonk, cn 4 gevallen van mazelen. Het sluitingsuur. Met het oog op den Hemelvaartsdag mogen morgenavond de winkels tot 11 uur geopend zijn. Rijkspostspaarbank. Opgave uitsluitend betreffende het postkantoor Schiedam en zijn hulppostkantoren over de maand April 1926. Aan bovengenoemde kantoren werd in den loop der maand, op spaarbankboekjes ingelegd 14.346.13 en terugbetaald ƒ24.475.33. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboek jes bedroeg 17. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staatsschuldboekjes afgeschreven 1400.—. Volksbadhuis. In de week van 28 Mei werden genomen 486 baden. lste klasse kuipbaden 34, regenbaden 65. 2de klasse kuipbaden 49, regenbaden 330. Kinderbaden 8. Gedurende de maand April werden genomen 1970 baden. lste klasse kuipbaden 142, regenbaden 255. 2de Klasse kuipbaden 167, regenbaden 1345. Kinderbaden 51. Stedelijk Muziekkorps. Programma van de uitvoering op Woensdag 12 Mei a.s. des n.m. ten 8 uur in de Plantage. 1. Jubileum marseh, II.H. v. Vleuten; 2. Ouverture Lysistrata, Paul Lineke 3. Wein, Weib und Gesang, wals, J. Strauss. 4 Harmonie fantasie, C. K. L. Burgdorffer 5. Hongaarsche dans, Johs. Brahms6. Mein Regiment, marseh, J. II. Blankenburg. Eenige jongens, die gistermor gen aan het vechten waren op den Langen Ach terweg, vielen door een ruit van den winkelier J.H., waardoor een schade van pl.m. 7.50 werd toegebracht. Door de politie is gister mid dag per rijwielbrancard naar zijn woning aan de Roosbeek vervoerd, de 74-jarige A. van G., die op de Westvest door een toeval was getroffen. Dr. de Leeuw verleende hem geneeskundige hulp. Mej. H. wonende Heerenstraat heeft bij de politie aangifte gedaan, dat zij 3 geiten vermist. De politie stelt een onderzoek in. Gister middag.ten 4 uur wilde de 6-jarige Arie van Lith, wonende Mariastraat 36, op den Dam de straat oversteken, toen hij tegen een passeerende auto opliep. Hij viel en bleef daar de chauffeur die het ongeval bemerkte onmiddellijk stopte, voor het achterwiel liggen. Binnengedragen in het café van Leliveld, bleek dat de knaap den linkerarm had gebroken. Door dr. Groenewegen werd hem geneeskundige hulp verleend, \faarna hij naar de ouderlijke woning is gebracht. Zoover is kunnen blijken treft den chauffeur geen schuld. ÜIT ROTTERDAM. Op halve kracht. Naar de directie van „Van Berkei's Patent" ons mededeelt, ligt het in het voornemen slechts gedurende drie dagen per week de fabriek te la ten werken. Deze maatregel houdt verband met de staking in Engeland. Immers werkt „Van Ber kei's Patent" in hoofdzaak voor den export op Engeland van snijmachines. Niet alleen dat thans niet naar Engeland geëxporteerd kan wor den, ook de agenten, die daar vertoeven, verkee- ren in de onmogelijkheid op reis te gaan om hun klanten te bezoeken. Vandaar dat beperking der productie gedurende de staking dringend nood zakelijk is. De directie hoopt met de beperking tot drie da gen per week te kunnen volstaan en meent voor alsnog niet tot algeheele stilzetting van de fa briek of een deel daarvan te moeten overgaan. Baldadige jeugd. De Rotterdamsche straatjeugd heeft het' in de laatste weken weer bar gemaakt. Het aantal in gegooide schoolruiten is legio. In verband met de vele baldadigheden hebben de agenten van den politiepost aan den Schie- damschen weg alhier een klopjacht gehouden en het resultaat daarvan is geweest, dat in 14 dagen tijds 189 voetballen of dingen, die daar eenigszins op lijken, in beslag genomen zijn. Voorts zijn op een dag niet minder dan 75 catapulten buitge maakt. Werk hervat. De 60 metaaldraaiers, die in het begin van de vorige week bij de N.V. Burgerhout's Machine fabriek en Scheepswerf aan den Kreekweg alhier in staking gegaan zijn, omdat een metaaldraaier ontslagen was, hebben het werk hervat. Het ont slag is gehandhaafd gebleven. Gemengd Nieuws. Dubbel auto-ongeluk. Vrijdag middag reed de heer H. uit den Haag met zijn auto te Koudekerk het 8-jarig zoontje van ds. H. aan, die juist voor den auto den weg wilde oversteken. De heer H. reed betrekkelijk kalm, doch de knaap werd toch een meter meegesleurd. Met eenige ontvellingen aan hoofd en beenen en een bloedenden neus werd de jongen door den autobestuurder in een naastbijgelegen café bin nengedragen. Middelerwijl trachtten eenige jongens den auto naar den kant van den weg te rijden om het verkeer niet te belemmeren. De motor was echter niet voldoende uitgeschakeld en de wagen reed zonder bestuurder weg. Een passeerende met paard bespannen brik van den landbouwer J.W.K., uit de Lagewaard, werd aangereden en ernstig beschadigd, terwijl de auto tegen een boom reed en eveneens ge deeltelijk vernield werd. Auto-ongeval. Op den Wagenweg te Haarlem reed een bestuurder van een auto, doordat hij plotseling remmen moest, tegen een boom aan. Een jongetje, dat in den auto zat, werd door de voorruit er uit geslingerd en be kwam snijworiden in het gezicht. De auto werd ernstig beschadigd. Tegen een boom gereden, Zon dagmiddag is op de Julianalaan te Overveen, nabij Stoop's Bad, zekere P.O. met zijn motor rijwiel tegen een boom gereden, waardoor hij tegen den grond geslingerd werd. Hij bekwam verwondingen aan de rechterheup, borst, pols en neus. In vrij ernstigen toestand werd hij naar het St. Elisabeth s Gasthuis te Plaarlem over gebracht. De gehavende motor werd onderge bracht in de rijwielstalling van Stoop's Bad. Eindelijk erin geloopen. Te Delft gaf een venter zonder vaste woon- of verblijf plaats, die wegens openbare dronkenschap werd opgebracht, een valschen naam op. Daartoe bleek hij gegronde reden te hebben, want toen zijn goede naam bekend werd, bleek het, dat hij niet minder dan 7 maal stond gesignaleerd in 't Alg. Politieblad, tot het ondergaan van in totaal 85 dagen hechtenis. Hij is aangehouden en naar Den Haag overgebracht. Nonchalant. Een student deed te Delft aangifte bij de politie, dat uit zijn jas, die onbe heerd in een der gangen van de Technische Hoo- geschool hing, een portefeuille was verdwenen, waarin zich o.m. een bankbiljet van 100 gulden bevond. Na onderzoek door de recherche, werd hem de portefeuille weder teruggegeven door een collega, die hem zijn nonchalance eens af had willen leeren. Mond- en klauwzeer. Onder het vee van den landbouwer S. Zeeuw onder de ge meente Overschie zijn gevallen van mond- en klauwzeer geconstateerd. Auto-ongeluk. Het Zaterdag bij het auto busongeluk te Berlicum (N.Br.) gewonde kindje van M. Schuurmans is overleden. Verstekelingen. De rivierpolitie heeft van het stoomschip Siantar van den Rotterdam- schen Lloyd, liggende aan de Lloydkade te Rot terdam, drie Chineezen weggehaald, die zich in Soerabaja aan boord van dit schip gesmokkeld hadden en de reis als verstekelingen hebben mee gemaakt. Zij zullen ter beschikking van den vreemdelingendienst worden gesteld. L ij ken opgehaald. Gistermorgen heeft de rivierpolitie uit de Maas, ter hoogte van de Steenplaat, opgehaald het lijk van den 40-jarigen E.B. uit Sterkrade, die op 8 April onder de ge meente Bolnes van het Rijnschip Bingen 54 ge vallen is. Gistermorgen is het lijk van het sedert I Mei in De Lemmer vermiste zoontje van schip-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2