RWATTAS5 JAV2V.REEP Kasteel „Het Onweersnest" DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN FEUILLETON. t. Beter dan Goed: DE BESTE 49ste Jaargang. Woensdag 12 Mei 1926 No. 14553 Bureau KOEMA RK T 4. Telefoon Intercommunaal 68085 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden f 2.70, per week 20 cent, franco per post ƒ3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advtrtintiim 15 regels 1.75, «iko rtgal daarboven 38 nt, 3 maai plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mudsdcelingtn 7B c par regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeran. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 100 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van ©en wijsvingers f 15 bij verlies van eiken anderen vinger.!)© verzekering wordt gewaarborgd door d» N.Moll.Aigem.Vera. bank Schiedam De NIEUWE SCHIEDAMSCHE COU RANT, Dagblad voor Schiedam en omstreken, zal wegens Hemelvaartsdag DONDERDAG-AVOND \IET VER SC HUN EN. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere ofïicieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. ZOMERTIJD. B. en W. van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat de zomertijd dit jaar zal ingaan op 15 MEI a.s. des v.m. 2 uur (dus in den nacht van 14 op 15 Mei) en dat al dan de wettelijke tijd met een uur zal worden vervroegd, en de klokken dezer gemeente een uur vooruit gezet zullen worden, zoodat het wordt geacht te zijn 3 uur. Zij noodigen de beheerders van openbare uur werken uit de onder hun beheer staande klokken aldan eveneens een uur te doen verzetten Schiedam, 12 Mei 1926. Buitenlandseh Nieuws. DE ENGELSCHE STAKING. V redesgeruchten. In het Lagerhuis verklaarde Sir John Simon, een der liberale leiders, dat de raad van het T.U.C. en de regeering beiden bang zijn om den eersten stap te ondernemen, uit vrees, dat dit als een bewijs van zwakheid beschouwd zou worden. Hij en zijn vrienden stellen daarom voor een motie in te dienen, waarin het Lagerhuis verzoen wordt als zijn meening te kennen te geven, dat in dien de 3 volgende voorwaarden vervuld worden, de regeering harerzijds haar bereidwilligheid te kennen zou moeten teven om de mijnindustrie gedurende een korte periode bij te staan. De eerste en voornaamste voorwaarde is de on middellijke en onvoorwaardelijke stopzetting van de algemeene staking. De tweede is de hervatting van het werk in de mijnen tegen de vroegere loonen. Ten derde moeten de mijnwerkers en de eige naars zich definitief verbinden orn teonderhande- len op den grondslag van het kolenrapport, zon der iets uit te sluiten, dat er in opgenomen is. Er heerschte groote opwinding gisteravond in het hoofdkwartier van het T.U.C., daar het ge rucht van een mogelijken vredesstap een ontzag gelijke menigte op de been gebracht had. De raad kwam spoedig na 8 uur weer bijeen. Het voltalli ge bestuur der mijnwerkersfederatie voegde zich bij hen, terwijl het bestuur der arbeiderspartij m het aangrenzende gebouw vergadert. Officieel wordt echter bericht, dat het onwaar schijnlijk is, dat er heden nog een wijziging in den toestand zal komen en dat de stappen,die gedaan zijn, volstrekt van voorbereidenden aard waren. Een vertegenwoordiger der regeering verklaar de aan een groep journalisten „Zonder overdre ven optimistisch te zijn, meen ik, dat wij kunnen zeggen, dat wij op een keerpunt gekomen zijn in den toestand overal in het land. F.r bestaat een beweging tot hervatting van het werk onder de stakers." 76) Nadat hij het diepste silzwijgen, over datgene, wat hij had mede te deelen, van zijn vriend had gevraagd en verkregen, vertelde de grijsaard,zon der eenige bijzinderheid over te slaan, de geschie denis van Gapitola en de omstandigheden, onder welke hij het jonge meisje had gevonden. De brave Codiment was over hetgeen hij kwam te hooren, alles behalve gesticht, ja, hij scheen veeleer dermate'verbolgen, dat de oude majoor, die vreesde te ver gegaan te zijn, zich haastte er bij te voegen Op mijn woord als eerlijk man, op mijne eer als soldaat en bij mijn christelijk geloof verklaar ik, dat Gapitola, hoe onbezonnen dwaas hoofd zij ook moge zijn, alle beproevingen der ar moede en ellende heeft doorstaan, zonder daarbij hare eer te verliezen. Dit is de waarheid, vriend. Het arme kind is zoo onschuldig, als de zorgvul digst opgevoede erfdochter. Iedereen, die het te gendeel zou willen beweren, zal ik een leugenaar en lasteraar noemen. Het is verre van mij u tegen te spreken, verze kerde Codiment, ik zeg alleen maar, dat zij aan vreeselijke gevaren stond blootgesteld. Ja, maar waaruit zij heelhuids te voorschijn kwam Ik ben daarvan onwrikbaar overtuigd. Waarvoor ik vrees, dat is de toekomst. Ik kan haar niet breidelen. Zij wil mij alleen dan gehoor zamen, als haar zulks belieft. Weet u, men heeft haar nooit geleerd wat subordinatie en krijgstucht De distributie van petroleum heeft sneller plaats dan in een der vroegere perioden der alge meene staking. De Omnibussen te Londen. Gisteren deden 700 omnibussen dienst te Londen en dit aantal zal heden zijn toegenomen tot 850. Het publiek maakt hiervan vrij gebruik. De vr ij willige arbeiders. Het aantal vrijwillige werklieden, die zich tot gisteravond hadden aangemeld, bedroeg 323.608. Dit overtreft ver het aantal, hetwelk men tot dusver noodzakelijk heeft geacht, aan te wenden. Het kleine getal stakers, die het werk hervatten, inzonderheid op de spoorwegen, blijft stationair, maar er is geen aanwijzing, dat de mannen in grooten getale weder aan het werk zullen gaan. Tegelijkertijd is het duidelijk gewor den, dat de bezorgdheid onder de stakers toe neemt aangaandeTiet resultaat der algemeene sta king. Orde en rust. Orde en rust blijven in het geheele land heer- schen. Slechts van twee geringe ongeregeldheden is bericht ingekomen, welke resp. te Liverpool en te Manchester plaats hadden. Zij werden door de civiele politie bedwongen. Een aanslag op een passagiers trein? De expres-trein van Edinburg naar Londen is gisterenochtend bij Newcastle van de rails gc- loopen. Het déraillement is, naar men gelooft, te wijten aan boos opzet van stakers, daar er een lasehplaat weggenomen was. Er zaten vijfhon derd reizigers in den trein, van wie er slechts óén gewond is. Pressie. Krachtige pogingen worden, naar verluidt, door de leiders van het Vakvereenigingscongres aangewend om de leiders der mijnwerkers te be wegen om de basis goed te keuren, waarop de on derhandelingen heropend zouden worden. De al gemeene raad van het Vakvereenigingscongres, die gisteravond om 8 uur weer bijeengekomen is, was om middernacht nog bijeen. Het bestuur van den Mijnwerkersbond had zich bij hem gevoegd. Algemeene verbetering. De toestand wijst heden opnieuw verbetering aan> yoor zoover het het handhaven der nood zakelijke diensten betreft. De verbetering in het spoorwegtransport is zoodanig geweest dat het aantal van 849 treinen, die op den eersten dag der staking, 4 Mei, reden, gisteren was toegeno men tot 5503. Heden reden nog eenige honderden e leve n smid delen voorziening. e (laneli.iksche berichten uit alle streken, met inbegrip van Londen, toonen aan, dat de verzor ging der levensmiddelen geheel bevredigend is 620 Ion mondvoorraad werd gisteren geleverd van de Londensche werven en koelkelders en men verwacht, dat. deze hoeveelheid lieden zal worden geevenaard, zoo niet overtroffen. oor zoover het de pensions, hotels en restau rants betreft, heeft de staking geen invloed gehad op de hoeveelheid, de hoedanigheid of den prijs der levensmiddelen, hetgeen een der resultaten is, voegde de oude majoor er bij, zich op militaire wijze uitdrukkend, daar heeft zij geen begrip vau. In weerwil van mijne waarschuwingen, trots mijn uitdiukkelijk verbod, rijdt zij alleen uit en zoekt avonturen op. Als zij een jongen was, dan zou ik met een pak slaag het wel aan haar verstand brengen, maar wat kan ik met een meisje begin nen Haar zoo lang in haar kamer opsluiten, totdat zij verstandig wordt. Drommels Dat zou gewaagd zijn. Zij zou het venstei uitspringen en den hals breken, of zij hing zich op aan hare kousenbanden, of zou zich laten doodhongeren. Ge weet niet hoe ontembaar zij is- Er zijn vogels, die zich den kop verplette ren tegen de tralies van hunne kooien precies zulk een vogel is Gapitola. Hm, t is een moeilijk geval, meende de heer Codiment, maar u moet uwe verantwoordelijk heid in t oog houden. Toon u maar standvastig en onbuigzaam. Dat is juist, wat ik tegenover die kleine heks niet kan, antwoordde majoor Warfield zuchtend. Zij zit zoo vol grappen, zij heeft zooveel verstand, zij is zoo schalks, in één woord, zij kan mij wel om haren pink rollen. Zij weerstaat mijn bevelen en streelt daarbij mijn wangen, zij maakt mij driftig en doet mij.om mijn eigene woede lachen. Ik kan er nimmer toe komen, ernstig boos op haar te we zen, al zou het heil harer ziel er ook mee gemoeid zijn. Dan moet gij het probeeren met te overreden. Stel haar haar onbetamelijk gedrag voor oogen, werk op haar hart, spreek tot haar geweten. Ook dat is gemakkelijker gezegd dan gedaan. 1594 8 is van de snelheid en volledigheid, waarmede het transport is georganiseerd. De havens. De toestand der havens is volkomen bevredi- gens en onder de kooplieden begint het vertrou wen toe te nemen, dat zij de aan hen geconsig neerde waren ^zuilen kunnen vervoeren zonder rechtstreekschen bijstand der regeering. DE STAKING OPGEHEVEN. Hedenmiddag kwam het bericht dat de alg. staking opgeheven is. (Zie telegr.) BELGIE. De crisis. Tot op heden hebben de pogingen van Brunet tot het vormen van een kabinet nog niet tot een resultaat geleid. De katholieke rechterzijde van de Kamer is hedenmiddag bijeen geweest ter be spreking van de situatie. Zij heelt een motie aangenomen, waarin zij haar wil bevestigt om gedurende de huidige crisis en bloc, op te treden vertrouwend op demoreeleen economische krach ten van het land bevestigt zij haar wensch om samen te werken in een politieke actie, welke ten doel heeft het herstel van het land. DUITSCHLAND. Geen plaatselijke keuze. Aan het slot van de Rijksdagzitting van gister werd de uitgestelde hoofdelijke stemming gehou den over het sociaal-deinoeratische voorstel tot invoering van plaatselijke keuze. Het werd ver worpen met 241 tegen 163 stemmen en 6 ont houdingen. af aangaande den legerbisschop Zadravetsj. Tegen dezen is geen aanklacht ingediend, daar de officier van justitie van oordeel was, dat Zadra vetsj had gemeend, dat de bij hem bewaarde val- sche bankbiljetten echt waren. Na het verhoor van Raba stelde de president van de rechtbank aan Nadossy en Windisch- graetz vragen over het aandeel van Bethlen in de zaak, daar deze door Raba's vendaringen ernstig was belast. Terwijl Nadossy er bij bleef, dat B eth- len bij deze affaire op geenerlei wijze is betrokken geweest, hetgeen Raba opnieuw tegensprak ,^gaf Windischgraetz ontwijkende antwoorden. Op een vraag of hij redenen had te veronder stellen, dat de regeering de vervalsching der francsbiljetten niet zou verhinderen, antwoordde Windischgraetz „ja." t Op een verdere vraag aan Windischgraetz of hij in concreter vorm kon zeggen, dat de Hongaar- sche regeering haar goedkeuring aan de bankbil- hettenvervalsching heeft gehecht antwoordde Windischgraetz „Hierop weiger ik te antwoor den." HONGARIJE. De valse he munters voor de rechtbank. In het, Hongaarsche valsch-muntersproces werd heden de secretaris van prins Windisch graetz, Raba, gehoord. Hij verklaarde, dat het plan tot namaals van de Fransche francsbiljetten niet van Windischgraetz was uitgegaan, doch van een veel hooger geplaatst persoonlijkheid Toen Windischgraetz hem in de actie inwijdde, had deze hem medegedeeld, dat ook de voormali ge premier, graaf Teleky, daarbij betrokken was en dat hij alleen besloten had deel te nemen, daar ook een nog hooger staande persoonlijkheid, na melijk de premier Bethlen, zijn medewerking had toegezegd. De voormalige chef der staatspolitie, Nadossy, was hem in zekeren zin als vertegenwoordiger der regeering voorgesteld. Raba zeide verder, dat hij indertijd naar München is gegaan om papier aan te schaffen. De commandant van het Beiersche cartografisch instituut heeft hem toen naar Keulen verwezen en hem als hegeleider zijn 24-jarigen zoon mede gegeven. Raba legde nog zeer bezwarende verklaringen Het is onmogelijk haar ernstig genoeg te stem men, om naar mij te luisteren. Ziet ge, Gapitola is nu eenmaal alles behalve sentimenteel en als ik tracht op haar gemoed te werken, dan lacht ze mij in mijn gezicht uit. Zij is dus ondankbaar voor al uwe weldaden Het gevoel der dankbaarheid oefent derhalve geen invloed op haar. Neen, zoo lang er geen sprake is, mij met teede- re opmerkzaamheden, met bewijzen eener werke lijke toegenegenheid te omringen. Capitola denkt blijkbaar, dat het verlies harer vrijheid een te hooge prijs is voor mijne bescherming. Begrijp eens, mijn waarde, dat zij laatst op haar gewonen, halt' schertsenden, half ernstigen toon dreigde, mij ter verantwoording te roepen voor het gerecht, om te verklaren welke aan spraken ik op haal kan doen gelden, waarom ik haar bij mij houd. Nu, ik vermoed, dat u zulks piet moeilijk zou vallen, dan houden die kleine kibbelarijen over de rechten, die gij op haar hebt, van zelve op. Neen, hierin ligt juist de moeilijkheid, want ik zou die rechten of aanspraken niet kunnen bewij zen. In de oogen eens rechters heb ik over dat jonge meisje geen wettig gezag. Hm, dat maakt de zaak ingewikkelder. Ja en meer dan gij denkt, want mijn wensch is Gapitola hij mij te houden, totdat ze meerderja rig is. Ik wil niet, dat zij in handen valle van dien ellendeling, die haar natuurlijke voogd is, alvo rens ik alle wettige bewijzen van de slechtheid van dien schurk kan leveren. Het schijnt derhalve, alsof dat kind door zijn naaste bloedverwanten wordt, verraden. Verraden Ja, dat werd zij en Gabriel Lenoir 1 ALLERLEI. Uit Warschau De minister van Binn. Zaken Smulski, heeft in opdracht van minister-presi dent Witos gisterochtend de bladen in beslag laten nemen, die een interview van maarschalk Pilsoedki opgenomen hadden, dat een scherpen aanval op Witos behelst. Deze maatregel heeft in ruime kringen der politieke clubs een ongehoorde verontwaardiging ontketend. Door de straten rijden auto's, waaruit tien duizenden proclamaties geworpen worden, die woordelijk zeggen „Wij laten Polen niet op het spel zetten Wij laten het leger niet versjacheren! Leve de opperbevelhebber maarschalk Pilsoeds- ki Uit Quebec Ten einde een flinke bijdrage te kunnen storten in het fonds tot steun aan den franc heeft de Fransche senator Menier het ge heele eiland Antico'sti in de golf van St. Laurens, waarvan hij eigenaar is, aan de Wayagamac- papierfabrieken verkocht voor een prijs van 160 millioen francs contant. Uit Fez De Fransch-Spaansche troepen hebben heel Djebel-Toenzine bezet. De vijand blijft echter zeer actief in die streek. Sta ten-Generaal. EERSTE KAMER. Vergadering van Dinsdag, 11 Mei. Aan de orde is het bioscoopontwerp. De heer Polak S.D. bespreekt de beginsel kwestie. De bioscoop is een gevaar voor ware' kunst. Ze is ook op maatschappelijk terrein niet toe te juichen, behoudens de paedagogische en wetenschappelijke film. Nu de bioscoop er een maal is, acht spr. haar gevaar voor de jtugd zeer overdreven. Spr. is tegen keuring voor volwassenen, welke een begin van censuur is. Beslissingen inzake geestelijke vrijheid mogen niet afhangen van een centrale keuringscommissie. Nog sterker is spr. tegen de nakeuring. Daar om is deze wet onmogelijk te aanvaarden. De heer Rink V.B.) wijst er op, dat de regeering de benoeming van een centrale commissie aan zich houdt. Waar vindt men de noodige onaf hankelijke figuren voor het lidmaatschap Onze buurman riep de heer Codiment verrast. Ja, dezelfde Ik heb uw woord als vriend, dat ge over den inhoud van ons gesprek zult zwijgen, althans zoo lang, totdat ik u veroorloof te spre ken, niet waar Ja, majoor en ik geef het u op nieuw, maar in derdaad, wat ge mij daar zegt, verrast mij ten zeerste. Hoor mij aan en uwe verrassing zal verande ren in de hoogste verbazing. Gij zult vernemen wie Gapitola is. Gij woont hier nog maar tien jaar onder ons en uit dien hoofde kent gij den overste Lenoir slechts als eigenaar van het „verborgen huis" en als weduwnaar met een reeds volwassen zoon. Ja en als een gentleman van onberispelijken naam, die in 't land de hoogste achting geniet. JuistAls een man, die vlijtig de mis en predi katie bijwoont, prompt de huur vau zijn kerk- stoel betaalt, die goede diners geeft, beleefd voor zijne buren en hoffelijk voor de dames zijn hoed afneemt. Nu goed, mijnheer en deze gentleman van onberispelijke zeden en met zijn fijne manie ren, deze man, die in de algemeene achting zoo hoog staat aangeschreven, deze nauwgezette kerkbezoeker en vrome bidder heeft verdiend reeds voor twintig jaar achter de tralies te wor den gezet, zoo niet door beulshanden op een nog hooger plaats gebracht te worden. Sir, ik kan niet nalaten u openhartig te beken nen, dat uw taal mij ten zeerste bevreemdt, riep de heer Codiment. Klaarblijkelijk dat geloof ik althans moet hier een groote vergissing plaats hebben. Wordt vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1