KWATTAfE Vervei „BE PHOENIX" Te). No. 68015. Stoomen Kasteel „Het Onweersnest." DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEUILLETON. VOLLE-MELK-REEP Beter dan Goed: DE BESTE 49ste Jaargang. Maandag 17 Mei 1926 No. 14556 Bureau K 0 E M A R|K T 4. Telefoon Intercommunaal G8085 Postbus 39. A b o n Ae meuten per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post f 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummer? 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering 500 bij levenslange geheele invaliditeitt 200 bij verlies van een hand, voet of oogf 200 bij dood f 20(1 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door deN.Holl.Algem. Verz. bank Schiedam Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat de Gemeente raad in zijn vergadering van den 14 Mei j.l. gunstig heeft beschikt op het verzoek van de Vereeniging voor Gereformeerd Schoolonderwijs alhier, d.d. 8 Maart j.l. gedaan overeenkomstig artikel 72 der Lager Onderwijswet 1920, om de benoodigde gelden te harer beschikking te stel len voor de aanschaffing van twee ladderbokken voor hare school aan de Tuinlaan. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen op verzoek van Bestuurders-Collatoren van het Wijbenga-Leen te Bolsward ter openbare kennis, dat de Bestuurders-Collatoren voor noemd, op een nader te bepalen datum, zullen overgaan tot de begeving van een studiebeurs aan nakomelingen uit de familie van den stich ter. Schriftelijke aanmelding vóór 6 Juni a.s. bij den heer Dr. G. J. Niemeijer te Bolsward. Nadere inlichtingen verkrijgbaar ter Gemeen te-Secretarie (afdeeling Algenieene Zaken). Schiedam, 17 Mei 1926. B. en W. vau Schiedam brengen ter openbare kennis, dat de gemeenteraad in zijn vergadering van den 14 Mei j.l. gunstig heeft beschikt op het verzoek van de vereeniging voor Gereformeerd schoolonderwijs alhier, d.d. 8 Maart j.l., gedaan overeenkomstig artikel 72 der Lager Onderwijs wet 1920, om de benoodigde gelden te harer beschikking te stellen voor de aanschaffing van twee ladderbokken voor haar school aan de Tuinlaan. Schiedam, 17 Mei 1926. Buitenlandsch Nieuws» DE VOLKENBOND. Reorganisatie. Het plan tot reorganisatie van den Volken bondsraad bestaat, naar wij van goed ingelichte zijde vernemen in hoofdzaak uit de volgende bepalingen Het aantal met-permanente Raadsleden zal 9 bedragen zij zullen voor 3 jaar gekozen wor den elk jaar zal een derde aftreden, zoodat elk jaar drie zetels openkomen. De niet-permanente leden aanvaarden hun functie onmiddellijk na hun verkiezing en niet eerst op 1 Januari van het volgend jaar, zooals tot dusver het geval was. Principieel zijn de aftredende leden drie jaar lang niet herkiesbaar, maar de Volkenbonds vergadering kan met 2/3 meerderheid uitzonde ringen toestaan en wel mag zij hoogstens een derde der leden, d.w.z. drie, bij afloop van hun mandaat herkiesbaar verklaren. DUITS CHLAND. Marx kabinetsformateur. De Rijkspresident heeft den Rijksminister van Justitie, dr. Marx (Centrum), belast met de kabinetsformatie. De officieele benoeming van den nieuwen Rijkskanselier, de wederbenoeming der huidige ministers en de benoeming van den nieuwen Rijksminister van Justitie, dr. Bell, zal in den loop van den dag plaats vinden. 79) Inderdaad riep mr. Codiment verrast. Ja, zooals ik u zeg, verzekerde de oude heer, ik zal u vertellen, hoe dat zich heeft toegedragen. Majoor Warfield deelde nu het avontuur mede, waarin Capitola de hoofdrol had gespeeld. Maar, majoor, merkte kapitein Codiment lachend aan, naar het mij voorkomt, was het minder u, dan het moedige jonge meisje, dat den roover bijna te pakken had. Als ge wiltja, gaf majoor Warfield toe. Zij had zich aan hem vastgeklampt en hing aan zijn hals als een jong luipaard. Maar als ik er niet tusschen ware gekomen, zou hij haar op zijn rug hebben weggedragen. Mr. Codiment moest lachen, terwijl hij zich dat tooneel levendig voor den geest haalde. Uw jonge beschermeling, zeide hij, moet een merkwaardig persoontje zijn, wier karakter mij niet minder belangstelling inboezemt, dan hare geschiedenis. Het zal mij een genoegen zijn haar te leeren kennen en ik zal pogen haar van nut te zijn. Beproef het, mijn vriend ge zult mij daarvoor tot dank verplichten en mij dan gemakkelijk kunnen zeggen, hoe ik het moet aanleggen, om <iie kleine weerspannelinge te temmen, die, als Aan de beslissing van Marx om het Rijks kanselierschap te aanvaarden waren langdurige besprekingen in de Centrum-fractie en onderhan delingen tusschen Centrum en Duitsche Volks partij voorafgegaan. POLEN. Pilsoedski meester. De strijd om, de macht in Warschau is met de volkomen overwinning van maarschalkPilsoedski geëindigd. De president der republiek Wojciechowski en de minister-president Witos, dis gisterennamid dag uit het Belvedère-paleis gevlucht waren, (welk paleis reeds weinige uren later door Pil soedski s troepen werd bezet), ten einde in de provincie den tegenstand tegen de rebellen te organiseeren, hebben, nadat zij de nutteloosheid hunner pogingen hadden ingezien, beiden hun ambt neergelegd. In een gemeenschappelijke proclamatie, waar in zij hun aftreden mededeelen, hebben zij zich tot het land gericht, met het verzoek de orde en de rust te handhaven en den door Pilsoedski geschapen nieuwen staat van zaken te erkennen. Aan de troepen, die de regeering-Witos uit de provincie te hulp kwamen en die hun opmarsch naar Warschau voortgezet hadden, is bevel ge geven, naar hun garnizoenen terug te keeren. Op het bericht der overwinning van Pilsoedski en van het aftreden van het kabinet hebben de vakvereenigingen gisteren de te Warschau gepro clameerde algemëene staking opgeheven. Pilsoedski onderhandelt op het oogenblik met de partijen over de vorming van een nieuw kabi net. De buitengewoon dramatische gebeurtenissen der laatste dagen hebben zich als volgt afge speeld De troepen van Pilsoedski, die aanvankelijk uit slechts twee regimenten infanterie en twee regimenten cavalerie bestonden, hebben in den nacht van Donderdag op Vrijdag geheel War schau, met uitzondering van het Belvedère-pa leis, in handen gekregen. Om dit paleis, waarin zich de regeeringstroepen verschanst hadden, werd gisteren den gelieelen dag verbitterd ge streden. Aan de zijde der regeering-Witos ston den het 20e regiment infanterie, een afdeeling matrozen en vier goed gedisciplineerde speciale compagnieën, die in den loop van den dag door een in Warschau binnengedrongen afdeeling van iet 10e regiment infanterie waren versterkt. e bloedige straatgevechten duurden urenlang. ïeraan kwamen ook artillerie, pantserauto's en vliegers te pas. boen tegen den middag de tegenstand der re- geeiingstroepen tegen de voortdurende storm aanvallen der Pilsoedski-regimenten, die steeds nieuwe Versterkingen kregen, verslapte, verlieten e eden van het kabinet-Witos in vliegtuigen het Belvedère-paleis. De president der republiek verliet in een auto, onder dekking van zijn lijfgarde, het paleis en kon ongehinderd de stad verlaten. 1 ogen 6 uur in den namiddag staakten de regeeringstroepen het vuur en gaven zij zich aan de overwinnaars over. ROEMENIE. Verkiezingswee. De verkiezingscampagne in Roemenië heeft 1649 8 plaats onder de grootste terreur van de zijde der regeering, zooals men zelfs in Roemenië nog niet beleefd heeft. In enkele Zuidelijke provinciën van Bessarabië werden candidaten van de Roe- meensehe Boerenpartij met geweld verhinderd hun lijsten in te dienen. De dorpen werden door gendarmes omsingeld, die beletten, dat deze can didaten in contact komen met hun kiezers. De prefecten hebben aan de candidaten wel vrijgeleide-biljetten gegeven, maar deze worden door de gendarmes niet gerespecteerd. Er zijn namelijk verschillende biljetten uitgegeven, blau we voor de regeerings- en roode voor de oppositie- eandidaten. De gendarmes hebben, naar enkele bladen weten te melden, in het geheim instructie gekregen, alleen de personen met blauwe bil jetten door te laten. Dezer dagen overkwam het zelfs den voorma- ligen premier Bratianu, dat hij door een gendar me werd gearresteerd. Eerst na langdurige on derhandelingen werd hij op vrije voeten gesteld. ENGELAND. Naar een beteren toestand. De vereeniging van dagbladeigenaren is tot overeenstemming gekomen met de typografen bonden. Hedenmiddag zullen de Londensche avondbladen weer verschijnen. Dinsdagochtend de ochtendbladen. De overeenkomst, die een einde maakt aan de staking in de Londensche havens, sluit zich in haar bewoordingen aan bij de overeenkomst in zake de spoorwegen. De volgende sensationeele bewering komt uit Moskou De secretaris van de Britsche mijnwerkers federatie, Cook, heeft telegrafisch aan de con ferentie van Russische mijnwerkers, die te Mos kou wordt gehouden, medegedeeld, dat de Brit- wche mijnwerkers gaarne den financieelen steun zullen aanvaarden, die het T.U.C. geweigerd 'heeft. ALLERLEI. Uit RabatDe onderwerpingen tot op heden omvatten duizend gezinnen, behoorende tot de Beni Mestara en 400 gezinnen van de Ali Renal- sa. Het centrum van het Fransche front wordt steeds meer naar voren verplaatst. Uit Berlijn: Verscheidene avondbladen melden, dat te Grossbeeren (bij Berlijn) door de politie een groot wapendepot is ontdekt, dat uit handgranaten, infanteriegevveren en munitie ^estond. Uit Weenen Volgens betrouwbare berich ten uit Tirana zijn fascistische benden met mo torbooten Van de Italiaansche kust, in het bij zonder uit het gebied van Brindisi, goed gewa pend en uitgerust naar Albanië gekomen en zijn zij van Tirana uit het gebergte binnengedrongen, 4213 6 ik de teugels wat straffer aanhaal, mij zonder om haal verklaart, dat de vrijheid te kostbaar goed voor haar is om ze tegen mooie kleederen te ver ruilen en die mij dreigt, zich liever onder be- scherming der justitie te stellen, in plaats van zich naar mijnen wil te voegen. Als zij zulks deed, dan was de partij verloren. Lenoir, tegen wien ik nog geen genoegzame bewijzen kan bijbrengen, zou haar als zijn nicht en pupil tot zich nemen, om zich van haar t,e ontdoen, zooals hij het met haar vader en moeder gedaan heeft. Sir, zeide mr. Codiment, opstaande, ik kom morgen eens aanloopen, om bij de interessante jongejuffrouw een bezoek af te leggen. LI zult welkom zijn, antwoordde majoor War field, terwijl hij hem de hand gaf en op hartelijke wijze afscheid nam. XIX. Het opvoedingsstelsel van kapitein Codiment. Den volgenden morgen verscheen, overeen komstig zijn belofte, kapitein Codiment op War- fieldshouse, dineerde daar en had dus de beste gelegenheid, om in den loop der ettelijke uren, welke hij in het kasteel doorbracht, Capitola gade te slaan. Na den maaltijd nam Warfield een voorwend sel te baat, om mr. Codiment met zijne nicht alleen te laten. Capitola, die terstond het doel raadde, dat den ouden vriend hierheen voerde, gevoelde in haar hoofdje allerlei plannen tot plagerij opkomen en besloot zich zoowel op den onderwijzer als op haren oom te wreken. Wacht maar, oompje lief, zeide zij bij zich zel ve, ge hebt mij een boetpredikatie toegedacht, heel goed, hij zal weten, met wie hij te doen heeft. Met dit voornemen, hetwelk geheel en al met haar karakter strookte, zette Capitola zich bij haar werktafeltje en wachtte op de dingen, die komen zouden. Met de beste oogmerken bezield, naderde kapitein Codiment het jonge meisje en begon een gesprek, dat wij echter met stilzwijgen zullen voorbijgaan, daar het ongetwijfeld vele onzer lezers te zeer tegen Capitola zou doen in nemen en ons misschien het niet ongegrond ver wijt kon treffen, niet liever een tooneel te heb ben overgeslagen, waarin de bejaarde heer, he laas, aan 't kortste einde trok. Wij zullen alleen aanstippen, dat het gevolg van dit onderhoud, het welk meer dan een uur duurde, bepaald ongunstig was, wat althans uit de omstandigheid viel op te maken, dat de waar dige paedagoog, in hooge mate verbolgen, op sprong, hoed en stok greep en met zulk een haast het huis verliet, dat hij in de voordeur haast den majoor, die juist het kasteel wilde binnengaan, ondersteboven liep. Kastijd en tuchtig dat meisje, als een kwaad aardige rekel van een jongen, riep hij ziedende van toorn den ouden heer toe. Al slaat gij tien roeden op haar rug kapotzij verdient niets waar zij reeds verscheidene gevechten tegen Albaneesche regeeringstroepen hebben geleverd. De Albaneesche regeering weigert inlichtingen in verband met deze aangelegenheid te verstrek ken. -Uit Tanger Sedert de hervatting der vij andelijkheden zijn de Fransche en Spaansche strijdkrachten naar het Oosten en het Zuid oosten voortgedrongen. De Spaansche troepen, die te Alhucemas ge reed lagen, trokken naar het Zuiden, doch bij hun successen leden zij aanzienlijke verliezen. Vele gewonden zijn Tetoean binnengebracht. De Riffi beweren verder vele Spanjaarden te hebben gevangen genomen. Binnenland. Algenieene Vredcsdag op 18 Mei 1926. Twee feiten hebben in het afgeloopen jaar de Volkenbondswereld in beroering gebracht de verdragen van Locarno en het échec van 17Maart. Locarno in wezen een terugval vergeleken bij het Protocol van Geneve met zijn verplichte arbitrage, zijn algeheel verbod van iederen aan valsoorlog, en zijn gelukkige poging om met bijna mathematische zekerheid den aanvaller aan te wijzen desondanks, door den verzoenenden geest waarvan het getuigde, begroet als een Beth- lehemsst.er aan den duisteren winterhemel. En kort daarop „het Schandaal van Genéve", de ge heime besprekingen, de onvruchtbare theepar tijtjes tenslotte het onverrichter zake huis waarts keeren van de Algemeene Vergadering, bijeengeroepen in buitengewone zitting om de plechtige intrede van Duitschland in den Vol kenbond te sanctionneeren een intrede die onmogelijk werd zoodra vaststonden dat de in uitzicht gestelde vaste raadszetel niet kon wor den aangeboden. Voorwaar geen hoopvol perspectief en wel geschikt de VolKenbondsvrienden tot nadenken te stemmen, de twijfelaars te ontmoedigen. Wie dieper kijkt vindt voor vertwijfeling geen grond. De Volkenbond is een probleem, waaraan nog vele jaren lang de besten onder ons hunne beste krachten zullen hebben te wijden. De Volkenbond is eene symbool de belicha miug van den wil tot vrede onder de volken. Daarom is Genève ons „een lichtende stad der hope'', maar tevens een zware taak, een onaf wijsbare verplichting. Een werk dat moet wor den volbrachteen vorm, die voortdurend lou tering behoeft om de gedachte zuiver te kunnen weergeven. En tegenover dit louteringsproces staan wijde kleine staten, wij, de leeken en de buitenstaan ders, het groote publiek, niet volslagen vreemd en machteloos.Het voltrekt zich niet buiten ons om en onze houding afbrekend, opbouwend of onverschillig, is niet zonder invloed. Wij kun nen den groei der gedachten verhaasten ofver- tragen, vertragen óók door onze onverschillig heid. In den laatsten tijd valt in Nederland een verblijdende vermeerdering van belangstelling in Volkenbonsaangelegenheden te constateeren. Dc strijd om de nationale ontwapening heeft velen wakker geschud en de oogen geopendvoor wat de enkeling vermag ten goede of ten kwa de in de aangelegenheid van den Staat en het kleine land in die van de grooteStaten-orga- nisatie. De geestesstrooining, die in Amerika on der aanvoering van Senator Borah strijdt onder de leusThe outlawing of war, en die in beter Maar in 's hemelsnaam, wat is er dan toch ge beurd Wat heeft Capitola misdreven, dat de kalme, bedaarde, verdraagzame leider der jeugd zoo zeer vertoornd is vroeg majoor Warfield. Wat zij gedaan heeft riep de met recht ge belgde onderwijzer. Meer dan een uur heeft zij mij voor den gek gehouden en mij bij het einde van mijn welgemeende vermaningen brutaalweg in mijn gezicht uitgelachen. Nadat zij met volleerde huichelarij de berouwhebbende had gespeeld, nadat zij veinsde diep ontroerd te zijn door mijn overreding en waarschuwingen, sloeg zij plotseling om en deed mij met onbeschaamden overmoed haar bedorven natuur zien. Dat wil zeggen, zij stelde spot tegenover uwen ernst, moedwillige uitdrukkingen tegenover uwe welgemeende woorden, juist zooals zij het tegen over mij doet, antwoordde majoor Warfield. Maar heb ik u dat niet vooruit gezegd O, ik ken die kleine dwarskop, voegde hij er met grappigen ernst bij en nu kunt gij eens zien, wat ik met haar uit te staan heb. Ik rnoet u raden met ijzeren gestrengheid jegens haar op te treden, want toegevendheid en goedheid zijn hier geheel misplaatst, hernam mr. Codiment, die zijn muilezel verlangde en zich, trots al het srneeken van den kant, des majoors, om toch een kop thee te blijven drinken, niet lan ger te houden was. Worcli vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1