Kasteel „Het Onweersnest" DAGBLAD VOOR SCHIEDAM JEJS? FEUILLETON. 49ste Jaargang. Dinsdag 18 Mei 1926 No. 14557 Gratis-Ongevailenverzekering 5U0 bij levenslange geheele invaliditeitI 2UU bij verlies van een band, voet of oogf 200 bij doodf 200 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een eiken anderen vinger. De verzekeringwordt gewaarborgd door deN.Holl.Algem.Verz. bank Schiedam Buitenlandseh Nieuws. DE REORGANISATIE VAN DEN VOLKENBONDSRAAD. 80) Binnenla n d. ■P NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau K 0 E-M A R]K T 4. Telefoon Intercommunaal G8085 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden f2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertenti ëjn 15 regels 1.75 elke regel daarboven*35 cent, 3t'maal plaatsen wordt 2 maal berekend, ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. De commissie tot reorganisatie van den Vol kenbondsraad heeft met algemeene stemmen in eerste lezing de volgende voorstellen aanvaard, die zij bij den raad indienen zal met het oog op de hervorming van dezen. De niet-permanente leden zullen gekozen worden voor den tijd van 3 jaren, zij zullen on middellijk in functie treden en voor 1/3 ver nieuwd worden voor elk jaar. Geen aftredend lid zal herkiesbaar zijn gedurende een periode van 3 jaar na afloop van zijn mandaat, tenzij de vergadering met een meerderheid van 2/3 an derszins beslist. Het aantal aldus herkozen leden zal nooit 1/3 van het totaal der permanente (niet-permanente Red.) leden mogen over treffen. De vergadering zal echter steeds met een meerderheid van 2/3 kunnen beslissen, dat er overgegaan zal worden tot een nieuwe ver kiezing van alle niet-permanente leden. Het aantal gekozen leden zal op 9 gebracht worden. De vergadering zal er zoodra mogelijk 3 aanwijzen voor 3 jaar, 3 voor 2 en 3 voor 1 jaar. Uruguay, Argentinië, Spanje en Brazilië onthielden zich bij de stemming over het eerste dezer voorstellen. Zweden onthield zich bij de stemming over het vaststellen van het aantal losse zetels op* 9. De kwestie der permanente zetels is in haar geheel uitgesteld. Er zal geen melding van ge maakt worden in het»verslag aan dien raad, om verdere besprekingen mogelijk te maken met de staten, die een permanenten zetel opeischen. DUITSCHLAND. Marx als kanselier. Officieel wordt thans bevestigd, dat president Hindenburg dr. Marx tot Rijkskanselier heeft benoemd en hem tevens voorloopig belast heeft met de leiding der zaken van het ministerie van Justitie en dat der Bezette Gebieden. Voorts heeft de president op voorstel van Marx de leden der demissionaire regeering in hun functies bevestigd (met uitzondering na tuurlijk van den -afgetreden Rijkskanselier, dr. Luther. De P u t s c h-p 1 a n n e n. In den Pruisischen Landdag is heden door den minister-president, Braun, een uitvoerige rede voering gehouden over de door de politie ontdek te Putsch-plannen. Hierbij betoogde hij o.m. te kunnen bewijzen, dat men te doen heeft gehad met een soortgelijk geval als in 1920 bij den Kapp-Putsch. Zelfs indien men slechts met fantasten te doen zou hebben gehad, aldus spreker, hetgeen echter helaas niet het geval is, dan nog had de Pruisi sche politie den plicht deze aangelegenheid au sérieux te nemen. Want ook door fantasten kan verschrikkelijk onheil worden veroorzaakt. Braun citeerde o.m. uit een in beslag genomen brief een passage, vermeldende, dat alles moest geschieden, om president Hindenburg te winnen voor de toepassing van artikel 14 der Rijksgrond- wet, welk artikel den uitzonderingstoestand be treft. Hindenburg moest er van overtuigd wor den, dat alleen een bruikbare dictatuur van krach tige persoonlijkheden aan het parlementarisme een einde zou maken. President Hindenburg, zoo vervolgde Braun, is voor deze pogingen niet bezweken. De oude heer ging het kasteel binnen na zich te hebben voorgenomen, zijn nicht heden geen verwijt te doen, daarentegen den volgenden dag een bij uitstek gunstige gelegenheid te baat te nemen, om haar gevoelig voor het gemis aan eerbiedbetoon, waardoor zij den bejaarden vriend zoo diep gekrenkt had, te bestraffen. De kermis te Tip-Top zou namelijk beginnen op den dag van morgen, de drukste der jaarmarkt, degene, Waarop, volgens vroeger gemaakte afspraak, majoor Warfield zich met Capitola en de bedien den van het kasteel daarheen zoude begeven. Op den vroegen morgen van dezen feestdag, waarop Capitola zich reeds weken tevoren had verheugd, was van af Wool tot den kleinsten koksjongen heel Warfieldshousê in feestgewaad en wachtte met ongeduldige spanning op het door den majoor te geven teeken van afreis. De 'nooie, nieuwe - calèche, bespannen met twee prachtige fiere Engelsche paarden, stond op de binnenplaats tot het vertrek gereed, ingeslijks twee met boomtakken versierde boerenwagens, voor de negers en negerinnen bestemd, die het rijtuig van hun patroon zouden volgen. Capitola ^as in een fonkelnieuw zijden costuum naar be neden gekomen om in de eetzaal het ontbijt te POLEN. De nieuwe regeering. Van het nieuwe Poolsche overgangskabinet onder prof. Bartel van de Thugutt-partij maakt als minister van Buitenlandsche Zaken niet Skrzynski, maar de voormalige Poolsche gezant te Rome, Zaleski, deel uit. De overige porte feuilles zijn in handen van politiek-neutrale vak lieden. Pilsoedski is minister van Oorlog. Prof. Bartel verklaarde, dat de regeering op den bodem der grondwet staat. Zij zal tot de verkiezing van den nieuwen president in functie blijven om de rust te herstellen. Met groote spanning verwacht men de bijeen roeping van de Nationale Vergadering voor de presidentsverkiezing. Ingevolge een oproep van den Poolschen pre mier, Bartel, zal de spoorwegstaking heden ein digen. De premier heeft voorts order gegeven tot vrijlating van den minister der Spoorwegen uit het kabinet-Witos, die in de citadel gevan gen werd gehouden. De nieuwe bewindvoerder van het ministerie van Buitenlandsche Zaken, Zaleski, heeft ver klaard, dat er onder geen omstandigheid ver andering zal komen in de Buitenlandsche poli tiek van Polen. Officieel mieuws. De nieuwe regeering, benoemd door den presi dent van den Landdag Rataj, die volgens de grondwet president a. i. is en waarin maarschalk Pilsoedski als minister van Oorlog is opgenomen, is onmiddellijk als zoodanig erkend door het ge heele land, alle plaatsebjke autoriteiten, alle aan voerders van legercorpsen enz. Niemand is gevangen genomen. Geen enkele politieke repressie-maatregel is genomen. De leden der regeering-Witos en president Wojcie- chowski bleven Zaterdag en Zondag in het paleis te Wilanow, dat zij aanvankelijk niet mochten verlaten. Maar Zondagavond stond men hun toe, rustig naar Warschau terug te keeren. Alle troepen werden naar hun garnizoenen teruggezonden. Alle maatregelen der militaire autoriteiten, welke in verband met den uitzonderingstoestand noodig waren, zijn weer ingetrokken. Nog onrust in West Polen, y olgens een bericht uit Warschau is de voor- zi er van den Poolschen Senaat, Trampscvsski, naar Posen vertrokken, om in West-Polen, dat 1 soedski vijandig gezind is, als bemiddelaar op e reden. Zijn doel is voornamelijk het terugtrek en te verlangen van de Posener regimenten, die ij Zigrardow zijn opgesteld en blijkbaar naar Warschau wilden optrekken. D ENGELAND. kosten der staking, j h^Iwoord op een desbetreffende vraag in e mgerhuis heeft de Britsche minister Financiën, kosten, van Churchill heden verklaard, dat de welke aan de regeering wegens de sta ving veioorzaakt zijn op 750.000 pond sterling worden geraamd. Naar de minister verwacht, zal het evenwel niet noodig zijn een verhooging der belastingen voor te stellen. Het aanbod van 2.600.000 roebels, gedaan oor iet congres van Russische mijnwerkers aan hun Britsche collega's zal waarschijnlijk on erdag een onderwerp der besprekingen van ie, mijnwerkerscongres uitmaken. In een inter view vei klaarde Cook de secretaris der mijnar- gebruiken, zij droeg haren amazonenhoed met go vende veder in de hand. Zij was gereed om, als he. ont ujt was afgeloopen, terstond op te bre ken. Haar liet gezichtje straalde van pleizier het was een waar genoegen haar aan te zien en ma joor Warfield gevoelde, dat hij dit niet moest doen, wilde hij standvastig blijven. Hij keek derhalve op zijn hord, toen hij Capito la, die juist wilde gaan zitten, verraste met de woorden „Het was niet noodig geweest, Cap, groot toilet te maken, want je gaat niet mee ter kermis. V, at, oom riep het jonge meisje en vertrouw de nauwelijks hare ooien. Al zet je nog zulke groote oogen op, ik spreek in ernst, verzekerde de oude heer. Je gedrag van gisteren tegenover don heer Codiment was on vergeeflijk, je hebt hem zwaar beleedigd. Het ontbreekt jou aan eerbied voor den ouderdom, aan bescheidenheid en gevoel van betamelijkheid en ik ben vast besloten, jou deze plichten van je staat te doen heiinneren, door je te straffen met je eenige van je genoegens te ontnemen. Met de jaarmarkt van lip-lop zullen wij een begin ma ken. U gaat niet mee, miss Dat wil zeggen, u bedoelt oom, dat ik niet met u meega, ofschoon u 't mij beloofd hebt, ant woordde Capitola met ijskoude bedaardheid. Wat ik daarmede bedoel, is, dat u in 't geheel niet heengaat, sappristie, miss Verstaat u mij nu Ik zou wel eens willen weten, wie mij dat zou MHW beiders, dat als er behoefte aan geld was, hij het even gaarne van de Russische mijnwerkers zou accepteeren als van iemand anders. Overal wordt de arbeid thans op normale wijze hervat, ook in de zeehavens. Te Manchester evenwel hebben de havenarbeiders, die bij de vakvereenigingen zijn aangesloten, geweigerd te arbeiden in bedrijven waar ook niet-aangeslote arbeiders werken, terwijl de autoriteiten gewei- gers hebben laatstgenoemde arbeiders te ont slaan. ALLERLEI. Uit Berlijn Nademaal de Rijksdag het door het „Volksbegeliren" geëischte wetsontwerp in zake de onteigening der voormalige vorsten huizen heeft verworpen, heeft de Rijksregeering in haar vergadering van gisteren besloten, het referendum in deze aangelegenheid uit te schrij ven. Dit zal wel op 20 Juni plaats vinden. Uit Parijs De „New York Herald" ver neemt uit Mexico, dat de Mexicaanscbe regee ring bevolen heeft den Pauselijken nuntius in Mexico, Caroana, uit te wijzen. Mehmed VI, de laatste sultan van Turkije, is te San Remo overleden. Uit BrusselDe voorzitter van de Belgi sche Kamer, Brunet (soc.) heeft definitief een nieuw verzoek afgewezen van deukoning om een ministerie te vormen. De koning heeft een beroep gedaan op den oud-minister van Buitenlandsche zaken Jaspar (kath.) Jaspar heeft den koning verzocht hem toe te staan het verzoek in beraad te nemen. Hij zal trachten zijn antwoord binnenkort te geven. Uit Genéve: Over het praesidium der voor bereidende ontwapeningsconferentie doen heden morgen verschillende geruchten de ronde. Ge noemd worden jhr. Loudon, De Brouckére, de. Cechoslovaaksche gezant te Bern, Veverka, en een der Zuid-Amerikanen. Uit Buenos Aires Voor de Amerikaansche ambassade is gisteravond laat een bom ontploft. Persoonlijke ongelukken vielen er niet voor, maar er is eenige materieele schade aangericht. Bijzonderheden zijn niet bekend. Algemeene Vredesdag. Waarom wij 18 Mei herdenken. Toen in 1898, slechts enkele dagen vóór de troonsbestijging van onze Koningin, Czaar Nico- laas van Rusland zijn ontwapeningsmanifest door de wereld deed gaan, ging er een schok door de openbare meening in de verschillende landen. Hoog reeds waren de bewapeningslasten geste gen de meeste volken gingen er onder gebukt. De eerste Vredesconferentie kwam samen op den naamdag van den Russischen Keizer op 18 IVfei. En het is, doch slechts ten deele, ter her innering aan dien dag, dat wij 18 Mei herdenken. Want, wij doen dit in sterker mate, omdat 18 Mei 1899 Nederland een nieuwe gelegenheid heeft geopend om zich het land van Hugo de Groot te toonen. Het Permanente Hof van Ar bitrage toch werd te 's-Gravenhage gevestigd het Vredespaleis, gebouw om dit Permanente Hof een onderdak te bezorgen, heeft aan Den Haag en Nederland nieuwe beteekenis geschon ken. Geheel het werk der Vredesconferenties, waarop is gevolgd dat van het Hof van den Vol kenbond en van de Academie voor Internatio naal Recht, wordt aangeduid als „het werk van verhinderen Ik miss Ik zal niet dulden, dat mijne be velen door een kleine bedelares getrotseerd wor den. Wool, wat sta jij mij daar met oen paar botte oogen aan te staren Er uit of De oude driftkop keek rond, om iets te vinden, wat hij den neger naar't hoofd kon smijten, maar alvorens hij iets ontdekte, was hij met zijn op roerige nicht alleen. En nu hebben wij een appeltje met elkander te schillen, miss, riep hij. Ik wilde je niet voor mijn onderhoorigen vernederen, maar eens voor al, miss, onthoud het wel dat mijn geduld uitgeput is en dat ik gehoorzaamheid wil. Sir, als gij werkelijk mijn oom, mijn vader, of mijn wettige voogd waart, dan bleef mij geen andere keuze over, maar hetzelfde noodlot, dat uit mij een verlaten kind, een vondeling maakte, heeft mij ook vrij gemaakt en eens voor al, sir, onthoud het wel, riep Capitola, den ouden drift kop in toon en woorden nabootsend, dat ik niet van plan ben, mijn onafhankelijkheid te verrui len tegen een keten, al zou die ook nog zoo zwaar verguld zijn. Bah, ik herhaal, dat ik niet langer acht sla op die onrioozfle kinderpraat. Ik zal mij gehoor zaamheid weten af te dwingen, schreeuwde de majoor, terwijl hij heftig met zijn stok op den grond stiet en om het je té bewijzen, beveel ik je, oogenblikkelijk van kleercn te verwisselen en den beelen dag op je kamer te blijven. Oom, ik onderwerp mij, wat betreft deze japon Den Haag", waarmede bedoeld wordt werk, dat uitzichten opent voor een betere intern, toe komst voor een verhouding tusschen de volken, die niet meer zooals vroeger op geweld en kracht, maor op recht en gerechtigheid is ge grondvest. Daarom herdenken wij 18 Mei. Acht jaren na de eerste Vredesconferentie kwam haar opvolgster samen. En schoon de resultaten dezer tweede Vredesconferentie van aanmerkelijk minder beteekenis zijn dan die der eerste, kan men aannemen, dat zonder Vredes conferenties er geen Volkenbond zou zijn tot stand gekomen. Want deze Vredesconferenties hebben nieuw leven gegeven aan een krachtig opbloeiende vredesbeweging en deze vredesbe weging heeft, ondanks de moeilijkheden van den oorlog, het hoofd niet in den schoot gelegd, doch, spoedig hersteld van den schrik, haar in 1914 toegebracht, ni#iwe pacifistische eischen doen hooren. En dit op zichzelf heeft weer medege werkt tot het vestigen van de algemeene over tuiging, dat de groote oorlog niet moclit eindigen zonder dat het middel zou zijn gevonden om aan de oorlogen in de toekomst een einde te maken. Althans een middel, dat eenige waarborgen in deze richting bood. Dat middel is de Volkenbond. Had Wilson niet op de verwezenlijking van deze, zijn lievelingsgedachte gestaan, mogelijk is het nog, dat men te Parijs zou zijn uiteengegaan zon der den Volkenbond te hebben gesticht. Wilson's gebreken mogen te Parijs gebleken zijn zij, die in den Volkenbond een werktuig eener betere toekomst zien, kunnen hem voor het doorzet tingsvermogen, dat hij te dien aanzien heeft getoond, niet erkentelijk genoeg zijn. Wie de beginselen nagaat, waarop de Volken bond is gebaseerd wie den grondslag gevoelt, waarop hij is opgericht, zal niet kunnen ont kennen, dat het werk der Vredesconferenties in Den Haag een overgang naar zijn totstandko ming beteekende. De Volkenbond vindt levens kracht in de overtuiging, dat de belangen van alle volkeren der wereld medebrengen, dat hech te samenwerking tusschen hen zal ontstaan. Nog is de meening, dat een aanvalsoorlog een inter nationale misdaad is meening die Hugo de Groot reeds drie eeuwen geleden predikte geen gemeen-gocd in geheel den Volkenbond, maar de tijd is niet ver meer, dat zij het zal worden. Werk 'als dat van den Volkenbond laat zich niet in luttele jaren ontwikkelen het bedoelt de geschiedenis der wereld een geheel andere richting dan de totdusver gevolgde te doen inslaan. Inplaats van op geweld en kracht, zal de wereld zich moeten verlaten op rechtenrecht vaardigheid. De steden en provinciën hebben zich tot Staten aaneengesloten, ook op denzelf den grondslag waarom zou het onmogelijk zijn, dat de volken, zonder verlies van hun zelfstan digheid, insgelijks deden Het politiek doel, dat bij -de oprichting van den Volkenbond voorzit en zijn daarmede verbandhoudend werk zullen in deze eerste jaren moeilijk tot volle ontwik keling kunnen komen. Maar reeds heeft de Vol kenbond zich menig monument gesticht op het gebied van internationale organisatie conferen ties over practisch te verwezenlijken doeleinden, vroeger niet dan na lang en moeilijk overleg sa mengeroepen, zijn thans bijeen bijkans voor dat men het weet. Van den Volkenbond gaat, wellicht zonder dat men het nog voldoende be seft, kracht uit, die allengs zal groeien en een maal zoodanig zal worden, dat deze ook in staat zal zijn in ernstige conflicten haar invloed te doen gelden. af te leggen. Nu gij mij een plaatsje in uw rijtuig weigert, moet ik wel mijn rijkleed aantrekken en tut Gyp mijn toevlucht nemen. WatWil je mij daarmede misschien tevens te kennen geven, dat je van plan bent, om mij te trotseeren en naar Tip-Top te rijden Zeker, sir, wil ik dat, antwoordde liet jonge meisje met een uitdagenden lach. Het spijt mij, dat het tegen uw wd is, maar daar kan ik niets aan doen. Daar men mij nooit heeft gewend be velen te ontvangen, weet ik ook niet te gehoor zamen en dus ga ik, of beter gezegd rijd ik naar Tip-Top. Ondankbare riep de oude driftkóp, die tegen mijn uitdrukkelijk verbod handelen en daartoe zich van het paard bedienen wil, dat zij aan mijn grootmoedigheid te danken heeft. Ho, ho, wat, oompje, zacht watToen ik Gyp aannam, heb ik daarmede nog niet van mijnen vrijen wil afstand gedaan, dat zou ik trouwens niet doen, ook voor geen duizend paarden als Gyp U heeft mij uit vrijen wil gegeven, zonder voor waarden, voegde Capitola er bij, terwijl zij voor haren oom, die opgewonden de kamer op en neer liep, moedwillig en lachend heen en weer hup pelde. Hier, miss, kom hier riep deze met klimmende woede en stootte daarbij met zijn stok op den vloer, wil je wel eens dadelijk bij mij komen Wovdl vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1