ij Griep of Influenza werken Mij nbardt's Sanapirintabletten mede tot een spoedig herstel 'li Rotte plek. In de „Telegraaf" van Zaterdagavond stond een bericht over ernstige ontstemming aan het departement van Justitie, naar aanleiding van het feit, dat aan een tweetal ambtenaren aldaar, geheel willekeurig en in strijd met het bezoldi gingsbesluit, een permanente salarisverhooging is toegekend. Het feit is intusschen, naar aan de „Resb." wordt medegedeeld, nog veel erger. De toekenning van deze extra verhooging is niet alleen willekeurig, maar ze is op den rand van het corruptieve af. Een der betrokken amb tenaren had juist kort tevoren van zijn onmid- dellijken chef een ernstige reprimande gekregen over weinig activiteit en onbehoorlijk werk, terwijl hem bij die gelegenheid tevens was aan gezegd, dat wegens ontevredenheid over zijn prestaties de hem toekomende periodieke ver hooging niet zou worden verleend. Een hoogere autoriteit dan de betrokken afdeelingschef, we laten de motieven daarvoor nu voorloopig in het midden, heeft toen deze reprimande en deze straf eenvoudig genegeerd en den betrokken ambtenaar, buiten medeweten \an zijn onmiddellijken chef, niet alleen de perio dieke verhooging toch toegekend, maar hem tevens een extra permanente salarisverhooging verleend. Voorts moet nog een hoofdcommies als be looning voor werkzaamheden, die met het depar tement niets hebben uit te staan, een extra salarisverhooging hebben gekregen van 200 per jaar. Men zou kunnen vragen hoe komt het depar tement aan het geld voor deze extra bezoldigin gen Naar wij van zeer betrouwbare zijde ver nemen, heel eenvoudig, maar daarom niet min der onbehoorlijk. Op den uitgewerkten bezoldi- gingsstaat, van dit departement paraiseert nog steeds personeel, dat sinds eenige jaren weg is. En op die wijze vormt men aan het departement potjes voor het uitdeelen van dergelijke ongemo tiveerde extra verhoogingen aan bepaalde vriend jes. Wat natuurlijk niet alleen in strijd is met het bezoldigingsbesluitmaar ook verderfelijk is voor den goeden geest op het departement ondermijnend voor het prestige der chefs en uit een comptabiliteitsoogpunt in hooge mate af keurenswaardig, vooral aan het departement van Justitie. Het wordt daarom hoog tijd, dat naar deze toestanden op dit departement van „gerechtig heid" eens een onderzoek wordt ingesteld en zoo noodig krachtig wordt ingegrepen. Economisch Ten kantore van het kadaster op de gemeen- secretarie afd. S.T. en B.T. te den Haag liggen ter visie Staten 75 en Schattingsstaten. Deze houden in de schattingen van nieuwgebouwde huizen en -verbouwde perceelen, waarvan voor het ongebouwd geen belasting is betaald en die thans aangeslagen zijn voor bedragen van 0.2b h 0.30. Ongeveer 300 ingezetenen hebben kennisge ving ontvangen om te komen (uitnoodiging van den burgemeester) de uitnoodigingen worden over de post gestuurd groote vellen rijkspapier, enveloppen van de gemeente. Bij komst op het stadhuis krijgt men dan te hooren uw belasting is verhoogd met 0.25 of f 0.30. Deze kennisgevingen worden door het Rijn aan de burgemeesters gezonden met wenseh tot uitreiking ervan aan belanghebbenden. Al de arbeid aan deze kennisgevingen verbon den (er worden ook staten van aangelegd) zal wel een paar maanden gevorderd hebben. Had men niet kunnen volstaan met aanplakken aan het stadhuis of met adverteeren in de plaatselijke bladen Sinten-Generaal. TWEEDE K VUi K Vergadering van Dinsdag 18 Mei. Hoofdstuk VI van de staatsbegrooting wordt Van de agenda afgevoerd ter gelijktijdige behan deling met een eerstdaags te verwachten supple- toire marine-begrooting. De heer Lovink houdt een interpellatie over het verbod van invoer van planten en bollen in Amerika. Minister van Kar nebeek betreurt de ontwikkeling van deze aangelegenheid. Avondvergadering. De heer Van den Tempel (S. D.) pleit voor een wettelijke regeling in zake een werk loosheidsverzekering. De heer Boon (V. B.) betreurt het, dat Minister Kooien is heengegaan en zag dezen Minister met gemengde gevoelens optreden. De Minister van Arbeid, de heer S1 o t e- maker de Bruine antwoordt. Wij staan nog in een reeks van vragen en het is nog niet mogelijk alle op te lossen. Voor vele is nog geen antwoord gevonden en zelfs de heer Veraart geeft toe, dat wij nog zoekend zijn. Wij zullen nog iets moeten grijpen en spr. grijpt de vakbeweging als uitgangspunt o.a. om te komen tot inperking van de overheidsbemoeiing, niet in den zin van het „laisser aller" maar omdat zij veel kan overlaten aan andere organen. De kracht, is algemeen dat de Staat te uniform regelt als hij gaat regelen. De heer Kortenhorst vraagt spoedige invoering van een ziekteverzekering. Hij laat in het midden hoe dat moet zijn, maar het elemen taire punt eener voorziening is urgent. De heer Loerakker (R. K.) betoogt dat door de werkloosheid vele 65-jarigen niet vol doende zegeltjes hebben geplakt zoodat, zij nog moeten blijven plakken en geen uitkeering kre gen. Spr. betreurt dat zeer en wenscht wel een voorziening daaromtrent. De M i n i s t e r antwoordt. Hij wilde het werk Glazen Buisje 75 cent. Bij Apnth. en Drogisten. 1071 '14 van zijn voorganger niet ongedaan maken en hij zegde toen toe, dat de organisaties zouden wor den gehoord. Verschillende vragen zal spr. gaarne overwegen, o.a. de hulpverleenmg aan patiënten. De ziektewet met een wijziging zal spr. trach ten in te voeren. Wat spoedig kan, wil spr. laten voorgaan. Ook moet hij rekening houden met de kans van slagen in de Kamer. De financieele punten moet spr. ook nader onderzoeken. Ge tallen kan hij bijna nog niet noemen. Van de ar beiders waren er op 1 Juli j.l. 293,600 verzekerd krachtens collectief contract en 100,000 bij kas sen. Onder de Ziektewet zouden 1,300,000 ar beiders komen te vallen. Spr. zal met spoed werken, omdat hij het uiter mate gewenscht acht dat de Ziektewet tot stand komt. De vergadering wordt om 1 u. 20 verdaagd tot vandaag 1 uur. Slad>- en Gewestelijk Nieuws. Kamer van Koophandel. Het jaarverslag. De Kamer van Koophandel en fabrieken voor de Beneden Maas noemt in haar heden versche nen verslag over 1925 onder de voornaamste der in haar openbare vergaderingen behandelde onderwerpen, de vaststelling van een arbitrage- reglement, waarbij de kamer zich bereid ver klaart, op daartoe aan haar gedaan verzoek, haar bemiddeling te verleenen ter scheidsrechterlijke beslissing van geschillen, voortvloeiende uit handels-transacties. In 1925 zijn echter geen geschillen aan de arbitrage der kamer onder worpen. De moeilijkheden, welke de alcoholindustrie ondervindt door den abnormaal hoogen accijns op het gedistilleerd, maakten op menige" verga dering een punt uit van bespreking. Hoe rem mend deze hooge belasting werkt op den reëelen afzet, terwijl smokkelarij en clandestiene fabri cage nog immer welig tieren, stelt de kamer in het licht met de cijfers nopens de opbrengst van dit middel, nu en in vroeger jaren, een vergelij king die onzen lezers uit de gebruikelijke" be schouwingen over de rijksmiddelen in ons blad voldoende bekend is. Toenemendis het aantal gevallen, waarin ge klaagd wordt over openlijke, zoowel als bedekte belemmeringen, welke men elders aan den in voer van Nederlandsche producten in den weg legt. Een zeer treffend geval van bedekte tegen werking is wel dat van den invoer van spiritus aan de Westkust van Afrika. In het verslag wordt daarbij het in de „N. Rott." van 7 Juni 1925 opgenomen artikel Eerlijke Handelspoli tiek overgenomen. Naar aanleiding van dat artikel, heeft de kamer zich tot den minister van buiteniandsche zaken gewend. Het is echter nog niet gebleken, zegt het verslag, dat het onze regeering gelukt is, de Fransche autoriteiten tot andere gedachten te brengen. Het verslag maakt verder gewag van het besluit der Canadeesche regeering, waarbij met ingang van 1 October 1925 van alle ingevoerde jenever en whisky ge- eischt werd, dat zij ten minste twee jaar te voren moest zijn gefabriceerd. Deze eisch, zegt de kamer moge voor whiskey te billijken zijn, voor jeneve.. is hij absoluut ongemotiveerd. Whiskey immers wordt, evenals cognac, door middel van een gewonen distilleerketel ineens op volle sterkte, n.l. ongeveer 60 afgestookt, maar is dan voor consumptie ongeschikt. Eerst door het ouder worden neemt de kwaliteit toe, zoodat de hoe danigheid grootendeels bepaald wordt naar den ouderdom. De Schiedamsche moutwijnjenever daarentegen wordt viermaal gedistilleerd, wat haar zoo groote zuiverheid geeft, dat zij direct voor gebruik geschikt is. Dit wordt ook door de Engelsche regeering, die voor Engelsche whis key een belegenheid van drie jaar eischt, erkend, waarom de Hollandsche „pot-still" jenever aldaar direct na fabricage mag worden in consumptie gebracht. Hierop is de regeering gewezen en de Nederlandsche consul-generaal te Montreal be reikte, dat de genomen maatregel voorloopig werd opgeschort tot 1 Januari 1926. Ten slotte bleek het besluit te berusten op een oude Cana deesche wet, welke ook voor inlandsche spiritua liën een belegenheid van twee jaar eischt, zoodat de Canadeesche regeering geen termen aanwezig achtte om voor den buitenlandschen fabrikant mildere bepalingen te maken. Practisch gespro ken is dus de uitvoer van jenever naar Cana da twee jaar stilgelegd de tijd zal het leeren, of na 1927 de handel het verloren terrein zal kunnen herwinnen. Door meer orders voor moutwijn-jenever, Voor al naar de Westkunst van Afrika, was er geregeld goede vraag naar moutwijn, zoodat de prijzen, vooreen genomen, hooger waren dan het vorige jaar. Gemiddeld werd f. 2.35 bedongen per ketel spoeling, waaronder wordt verstaan de hoeveel heid spoeling, verkregen uit 66| K.G. verwerkt graan. De productie van gist van 1925 bleef be neden die van 1924, doordat de gistfabriek De Maas werd stopgezet. De prijzen brokkelden langzamerhand af, zoodat de gistprijs eind 1925 aanmerkelijk lager was, dan in het begin van dat jaar. De alcoholindustrie, die branderij, distilleerde rij en gistfabricage omvat, is bijna geheel te Schiedam gevestigd waar zij, ondanks den ster ken achteruitgang, grootendeels tengevolge van de accijnswet, nog aan 1100 personen werk ver schaft. De banket-, koek, en suikerwerkenfabricage houdt te Vlaardingen in 5 fabrieken 300 arbei- ders(sters), te Schiedam in 2 fabrieken 60 ar beiderspers) bezig. Voor den haringhandel is 1925 niet voordeelig. geweest. Nog altijd is de toestand in de zoo belangrijke glasindustrie in dit district verre van roos kleurig. Van de talrijke glasfabrieken is alleen de flesschenfabriek der Vereenigde Glasfabrieken in bedrijf, meestal met 3 ovens, waarvan aan één of twee met de Owen-machine wordt gewerkt. Deze fabriek heeft groote verbeteringen onder gaan ten einde het bedrijf op moderne leest te schoeien en levert ongeveer al de donkergroene flesschen, welke door de distillateurs te Schiedam benoodigd zijn. Door gebrek aan regelmatig vol doende exportorders kunnen de aan distillateurs behoorende glasfabrieken niet in werkingworden gesteld. De tegenwoordig nog al veel benoodigde flesschen van wit glas worden voor het grootste gedeelte nog uit het buitenland betrokken. Door al de moeiten en kosten, welke de ar beidswetgeving veroorzaakt, gepaard aan de onzekerheid, welke deze biedt voor den regel- matigen gang van zaken, is er bovendien bij de glasfabrikanten niet veel animo het bedrijf te hervatten. De te Maassluis bestaande venster- glasfabriek is in den loop van 1925 geliquideerd. De chemische nijverheid vindt haar hoofd zetels te Schiedam en Vlaardingen. In de eerste stad omvat zij kaarsenfabricage, lak-, verf- en vernis-industrie, sodafabricage, parfumerie-in dustrie en drogerijen en geeft aan 350 personen werk, te Vlaardingen bestaat zij uit kunstmest- en zeepfabricage en geeft aan 400 personen werk. De Lever's Zeep Mij. te Vlaardingen bericht dat de fabriek het geheele jaar overvoerd was met werk. Aan verschillende afdeelingen van het bedrijf werd tiengegevolge verdere uitbreiding gegeven. Te Vlaardingen, de derde zeehaven van ons land, vielen direct uit zee in 1925 751 vaar tuigen binnen, metende 1.129,163 ton te Schie dam 372 vaartuigen met 645.672 ton. De totale havenbeweging, uitgedrukt in tonnen goederen, was in het district voor 1925, Vlaardingen, 5.288,635 ton, Schiedam 466.726 ton. Maassluis 149.812 ton. De haringvloot telde in 1925 506 schepen, waarvan 77 werkleoos in de haven achterbleven. Over de veeteelt, welke bedrijf in het gebied der Kamer zeer intensief wordt beoefend (in Nederland grazen per 100 H.A. weiland 161, in dit district 210 koeien), meldt het verslag o.a. dat 1925 wat den grasgroei betrof, een goed jaar was, al liet in het voorjaar de ontwikkeling van het gras wat langer op zich wachten dan wenschelijk was. De melkgift bleef echter beneden de verwachting. Mond- en klauwzeer waren daarvan de hoofdoorzaak, De kleinveeteelt is vooral opVoorne en Putten van belang. 320 hoen ders vindt men daar per H.A. cultuurland, tegen 263 in Nederland. Wat den tuinbouw betreft, werd op de veiling te Maasland voor 364.701 te Oostvoorne voor 310.077, te Brielle voor 275.696 verhandeld. De totale productie van het tuinbouwgebied op de geestgronden van Voorne is echter, zegt de Kamer, veel grooter dan de veilingomzetten doen vermoeden, daar ook te Rotterdam wordt ge veild. Ze is dan ook veilig op 1.000.000 "te stellen. Aan het verslag zijn een 18-tal bijlagen toege voegd, w.o. een oeconomisch-geografische kaart van het district. De Kamer van Koophandel vergadert op Woensdag 26 Mei 1926 des n.m. half twee in het Handelsgebouw te Vlaardingen. Agenda: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Be noeming van een secretaris. De door het bureau opgemaakte aanbeveling luidt in alphabetische volgorde mr. H. Fortuin te Dordrechtdrs. j r. L. W. E. van Heurn te 's-Gravenhage drs. L. S. Römelingh te Rotterdam. 4. Ingekomen stukken 5. Rapport der Commissie voör het Handelsonderwijs inzake de opheffing van han delsscholen in het district der Kamer. 6. Rond vraag. Bedevaart. cinmorgen is voor t eerst een Rotterdamsche bedevaart vertrokken naar O. L. Vrouw in 't Zand te Roermond. Zeven stadgenooten hebben zich bij deze pel grims aangesloten. It.K. Vrouwenbond. Gisteravond heeft de afd. Schiedam van de R.K. Vrouwenbond een uitvoering gegeven in de zaal van den R.K. Volksbond. Wij kunnen ditmaal over dezen feestavond zeer kort zijn omdat het programma van gisteravond reeds Dinsdag j.l. is uitgevoerd ter bate van de onderafd. „Hulp in de Fluishouding", waarover reeds een uitvoerig verslag in ons blad is ver schenen. Ook nu mocht de operette „Goudmuiltje" even als het aardige bijprogramma, veel succes bij de aanwezigen oogsten. Zondagavond deed zekere R. van hier aangifte, dat hij in een auto beroofd was van 275. Hij had met de jongedame S. uit Rotterdam verschillende café's bezocht, ook de danszaal „De halve maan" te Kethel. Het onderzoek, dat door de Delftsche recherche werd ingesteld, had tot resultaat, dat de bil jetten werden gevonden in een W.G. van 't café „De halve maan" te Kethel. De 18-jarige S. heeft bekend de berooving tusschen Schip luiden en Delft te hebben gepleegd. 1 Ter gemeente-secretarie' is in den afgeloopen week aangifte gedaan van 8 ge vallen van roodvonk en 6 gevallen van mazelen. „Handelsbelangen" No. 1 924 be vat de crediteureniijst in het faillissement N. Langendoen te Schiedam. Zij telt 24 namen, met een totaal passief van 5.558,29. De baten zijn nog niet volledig bekend. De verificatie-vergadering zal gehouden wor den op 19 Mei a.s. UIT OVERSCHIËr De inbraak te Overschie. Een van de slachtoffers overleden. Een van de slachtoffers van de inbraak met ge weldpleging te Overschie, de 27-jarige J.M. Hoogenbruggen, is gisteravond in het ziekenhuis aan den Coolsingel aan zijn verwondingen over leden. De toestand van het tweede siachtoffer W. Hoogenbruggen is nog steeds ernstig. De dader, de 19-jarige J.V. uit Delft, heeft bekend, dat het in zijn bedoeling heeft gelegen, geld te stelen, om de overneming van een boter en kaaswinkel te kunnen bekostigen. UIT ROTTERDAM. Een nieuwe beurs. Naar wij vernemen, hebben de losse denkbeel den omtrent de stichting van een nieuwe beurs in zoover het begin van een concreten vorm ge kregen, dat de gemeente te verstaan heeft ge geven, dat zij wat wilde doen, indien ook uit den kring van den handel wat gedaan zou wor den. Op een onder leiding van den heer J. C. Veder gehouden bijeenkomst is in die richting een voorloopige gedachtenwisseling gehouden over een plan, volgens hetwelk de gemeente het. terrein naast het postkantoor aan den Coolsingel bouwrijp zou afstaan voor 1£ millioen. Er zou dan een naamlooze vennootschap worden ge sticht met een kapitaal van 8 millioen en 3 tranches, aandeelen A ad U millioen, aandeelen B ad millioen en een obligatieleening van 5 millioen, te garandeeren door de gemeente. Deze zou het recht krijgen het gebouw later van de naanlooze vennootschap over te nemen. Boven de beurs zou de Kamer van Koophandel haar kantoren krijgen, terwijl de verdere ruimte zou worden verhuurd voor privé kantoren. Eeni ge tot deelneming in het kapitaal aangezochte maatschappijen hebben voor uiteenloopende bedragen toezegging gedaan. Alles bevindt zich echter nog in een voorloopig stadium. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HUUltCOMMISSIE TE SCHIEDAM. Ingevolge het Koninklijk Besluit van den 28 November 1925 no. 24 is beslist, dat de tegen woordige omstandigheden het voortbestaan van de Huurcommissiewet in deze gemeente niet lan ger dan zes maanden na derzelver dagteekening noodig maakten. Ingevolge dit Besluit is derhalve de Huurcom missiewet met ingang van 29 Mei 1926nietmeer toepasselijk op deze gemeente en vervalt inge volge artikel 15 dier wet de Huurcommissie. Behanghebbenden worden er dus op gewezen, dat ten aanzien van de Huuropzeggingswet zij zijn aangewezen op artikel 2a dier wet luidende „Ten aanzien van woningen, gelegen in eene gemeente, waarvoor eene Huurcommissie niet is ingesteld, treedt, voor de toepassing van deze wet, de Kantonrechter in de plaats van de Huurcommissie. Tegen de beslissing van den Kantonrechter is geen rechtsmiddel toegelaten behoudens voorziening in cassatie in het belang der wet." Gemeenteraad. Zitting van Vrijdag 14 Mei. Agenda. 1. Onderzoek van de geloofsbrieven van het nieuw benoemde lid van den gemeenteraad, den heer E. H. van Waardenberg. Reeds behandeld bij de ingekomen stukken. 2. Voorstel van B. en W. om den tegenwoordi- gen baas bij den Reinigingsdienst, J. B. Wester man, te benoemen tot opzichter bij dien dienst. De raad besluit hiertoe. 3. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de gemeentebegrooting, dienst 1925. Model D. 571.35. (Deze wijziging van de begrooting is noodzake lijk ten einde te kunnen overgaan tot uitkeering aan de vereeniging voor Christelijk M-.O. te Vlaar dingen van het haar door uwen Raad toegekende subsidie over 1925 voor Schiedamsche leerlingen die hare H. B. S. te Vlaardingen bezoeken). 4. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van ontwerp-besluiten tot wijziging van de begroo- ting van baten en lasten en van de begrooting van kapitaalsontvangsten en uitgaven van het Grondbedrijf, dienstjaar 1925, in verband met het overschrijden der uitgaven op de hoofdstuk ken 2 c., 3 c., 4 e., 5 c., K5, K7, Kil, K15, K16 K21 en K47. 4bis. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van ontwerp-besluiten tot wijziging van de be grooting van baten en lasten en van de begroo ting van kapitaalsontvangsten en -uitgaven van de Gemeente-reiniging, dienstjaar 1925. 4ter. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van ontwerp-besluiten tot wijziging van de be grooting van baten en lasten en van de begroo-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2