Licht en Liefde. Kasteel „Bet Onweersnest" DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEUILLETON. 49ste Jaargang. Zaterdag 22 Mei 1926 No. 14561 Bnrean KOEMA R K T 4. Telefoon Inieieommnnsal 68085 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden f 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbeiicht 10 ets. AdvsrtentiSni 15 regel» 1.75. «Ik» r«g«i d#isr boven 35 nt, 3 sumI plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden ui«fi»<l«alh»gMi 75 c par regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden Of aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering i 500 bij levenslange geheele invaliditeit1200 bij verlies van een hand, voei of oog f 200 bij dood f 100 bjjj verlies eeo duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger! f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd do»>v 4#- Verg, bank Sc-bied»»» Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD. Nog klinkt luidop het „Resurrexit" door de wereld en juichen blije „Alleluja's van de Paasch- tij-vreugd, na 1 angstig wachten op wat Zijn rust in 't graf ons brengen zou. Toen stond Hij op uit 't kille graf, doch korten tijd nadien voer Hij ten hemel op, om niet meer op deze aarde weer te keeren als mensch, of Godmensch maar als God alleen, als rechter van Zijn volk. Even, voor Hij opsteeg tot Zijn Vader,gebood Hij den Apostelen en leerlingen te blijven in Jeruzalem, opdat de voorspelling van hetSchrift- woord in vervulling zou gaan. En ziet! Toen zij allen vergaderd waren, ontstond er een groot gedruisch, vlammen als vurige tongen, plaatsten zich boven de hoofden en zij werden vervuld van den Heiligen GeestHij deelde Zijn gaven, aan hen mede. Dit is een wonderlijk verhaal, gelijk alles wat van God komt wonderbaar en onbegrijpelijk is. Kerkelijk vieren wij met Kerstmis het herin neringsfeest van Christus geboorte een stille zoete vreugde na den hangen Advent-tijd. Op Paschen breken alle stemmen los na een langen tijd van angstig zwijgen. Dan beieren de klokken door de lucht„Hij is verrezen." En nu met Pinksteren zend Hij ons den Geest van waarheid, wijsheid en verstand,maar boven al den Geest van liefde, als bekroning op Zijn levenswerk" op aarde n.l. het doen kennen van Zijn leer aan vriend en vijand, aan Jood en hei den, aan alle volken en geslachten in alle steden en landen der aarde. Daarvoor zond God de Vader, door bemidde ling van God den Zoon het Licht en de kracht van God den Heiligen Geest om die leermetliel- de te belijden. Een leer, die niets dan verbroe dering leert, vrede met God en de menschen, een leer die de basis vormt tot een gezamenlijke op gang naar God. „Veni Creator Spiritus" en zend Uw geest uit over de volken, die vrede willen brengen, doch U niet vinden kunnen. „Gaat en onderwijst" was het Pinksterdevies der Apostelen. „Weet en kent" moet het onze zijn. Wij moeten weten vrede te vinden met ons zelf en dan dien vrede aan anderen weten mede te deelen. Wij moeten kennen den wil van God elkander met liefde benaderen als kinderen van eenen Vader. Daarvoor is het Pinksterfeest om dien geest van onderling vertrouwen af te smeeken van Hem, die alles leven laat. Buitenlandseh Nieuws. DE TOESTAND IN POLEN. Eischen der oppositie. De „Express Roranny" meldt uit Posen De vertegenwoordigers der partijen van rechts en der Witospartij, inet uitzondering der sociale arbeiderspartij hebben aan Rataj een telegram gericht, waarin zij van de regeering de demobili satie eischen van de militaire afdeelingen, de terugzending van de troepen naar hun garni zoenen, ontwapening der vrijschuttersbenden en de verwijdering uit de regeering van alle perso- 84) Ja, 't was werkelijk zoo, geen droom, geen gevolg van haar geprikkelde verbeelding Achter haar onder 't ledikant lagen twee, wellicht drie roovers, met pistolen en dolken gewapend. Zon der twijfel zouden ze uit hun schuilhoek te voor schijn springen en zich op haar werpen, indien ze door 't geringste teelten verried, dat zij de aanwezigheid dier kerels bemerkt had. Wat nu gedaan Het gevaar was groot, en ze moest dadelijk een besluit nemen. Pita- Pat was aan 't bed, keek deze toevallig er onder, dat waren beiden verloren. De bandieten zou den hen vermoorden eer ze om hulp konden roe- Pen. De negerin moest dus van 't bed verwijderd worden, want haar aanwezigheid was daar zoo gevaarlijk als een vonk bij 't buskruit. Doch was Uapitola wel zeker van een vaste stem Het geringste beven of stamelen zou de bandieten overtuigen, dat ze ontdekt waren. Gelukkig kwam aangeboren trots en ij del heid haar stoutmoedigheid te hulp. Hoe, dacht ze bij haar zelve, ben ik dan z°o'n laf schepsel Zou ik niet sterk genoeg zijn °m mijn stem te bedwingen Vreezen is hier sterven nen, die betrokken zijn geweest bij den staats greep. Verder wordt verklaard, dat de bevolking van Posen geen wijzigingen in de leidende mili taire of burgerlijke ambten dulden kan. Het blad bericht nog, dat de Poolsche offi- ciersvereeniging te Posen, die zeer strijdlustig is, van dep wojwar eischte, dat hij in de periode tot de bijeenkomst der nationale vergadering het gebied van Posen onschendbaar zal verkla ren en de regeering van Bartel niet erkennen zal. De Poolsche Nationale Vergadering is thans definitief tegen 31 Mei te Warschau bijeenge roepen. De -convocatiebiljetten voor de leden van Landdag en Senaat zullen heden worden verzonden. Voor de keuze van Warschau als plaats der bijeenkomst hebben voornamelijk politieke overwegingen den doorslag gegeven Men wil namelijk vermijden, dat in het buiten land de indruk wordt gewekt, dat Warschau nog steeds een haard der revolutie zou zijn. W at betreft de candidatuur voor het presi dentschap zou volgens de laatste berichten een opmerkelijke ommekeer in de stemming hij de partijen van rechts zijn ingetreden. Een deelvan het centrum en van rechts zou thans bereid zijn ten gunste van een candidatuur van maarschalk Pilsoedski te stemmen. De Poolsche gezant te Par ij s teruggeroepen. De Poolsche gezant te Parijs heeft bevel ge kregen onmiddellijk naar Warschau terug te keeren. dringen, dat deze rechten besnoeid werden. Uit Londen wordt gemeld dat ook de mijn eigenaren de voorstellen van Baldwin verworpen hebben. ENGELAND. Algemeene werkstaking onwettig. Sir John Simon, wiens uiteenzetting van de onwettigheden der algemeene staking in het Lagerhuis er in belangrijke mate toe bijdroeg, om die te doen ineenstorten, hield daarover gis teravond in een open dal een rede Lot zijn parle mentaire kiezers. Hij gaf opnieuw nadrukkelijk het essentieele verschil te kennen tusschen een algemeene sta king en de uitoefening van het ontwijfelbare recht om te staken, hetwelk volkomen wettig was en door liberaal gezinde mannen van alle partijen erkend werd als een wettig wapen bij "vakgeschillen. Hij zeide, dat de onwettigheid dei algemeene staking niet alleen gebleken was, doordat zij, die uit sympathie gestaakt hadden, m gebreke waren gebleven, kennis te geven van hun neerlegging van den arbeid, ofschoon dit ernstig genoeg was. de Lot vakvereenigingen behoorende lieden, die zich tot staken hadden laten overhalen, ver klaarden oprecht, dat zij diepen eerbied hadden voor de constitutie doch de door hen aanvaarde middelen waren er geene waartoe het parlement had gemachtigd, toen het buitengewone voor- iec iteii toekende aan lien, die een vakgeschil voert en. liet was dan ook eene verwarring van clen eelden, om te onderstellen, dat alles, wat inderdaad geschiedde, het proclameeren eener algemeene staking was op groote schaal. Men kon met te duidelijk beseffen, dat de plannen, die op Mei werden onthuld, om zonder op zegging eene reeks van voorname en noodzake lijke industrieën stop te zetten, ten einde daar- dooi de natie te verlammen en de regeering en het pat ément te dwingen met de subsidie voort te gaan, met de wettige uitoefening waren van de rechten der vakvereenigingen en indien zij (lit we waren, zou de gemeenschap er op aan- JV1 et vaste stem riep ze de kamenier. n k°m ^er> en help mij ontkleeden. e 'jk, miss, hernam de kleine negerin, ik wil nog even uwe pantoffels onder 't bed uitkrijgen. Hier zul je komen en niet eerst mijn pan toffels brengen, die ik niet noodig heb, riep Capi tola toornig. Ik stik in dit kleed, zoo eng is 't Die domme naaisters verbeelden zich, dat een kleed betei past, naarmate het nauwer is. Kom vlug, Pitapat Zoo meteen, riep deze, terwijl ze tot Capi- tola s grooten schrik zich bukte en naar de pan toffels rondtastte, tot zij ze vond. Gelukkig keek ze niet onder het bed, anders ware alles verloren. Uapitola, voelde, dat gedurende een paar oo- genblikken het angstzweet op haar voorhoofd stond. Nu t gevaar zoover geweken was, had ze weer kracht genoeg, om Pitapat eens geducht de les te lezen. Ik kan niet velen, riep ze, dat je je gewent altijd nog iets anders te doen, in plaats van oo- genblikkelijk te komen, als ik je roep. Ik meende het goed, stotterde de kleine negerin, want uw voeten zullen ook wel blij zijn uit de nauwe schoenen verlost te worden. Ik herhaal, dal. je alleen te doen hebt wat ik je beveel, hervatte Uapitola schijnbaar zeer opgewonden. Indien ik je roep, laat je meteen alles liggen en staan om mij te gehoorzamen.Maak MAROKKO. Verbinding tusschen Franschen en Spanjaarden. De verwachte verbinding tusschen de Sp'aan- sche troepen, welke zich van Ajdir zuidwaarts bewegen en de Fransch-Spaansche troepen, die het Rif van het Oosten en Zuid-Oosten zijn bin nengedrongen, is thans aan de Wad Nkoer tot stand gekomen. Een Franscbe divisie onder bevel van gene raal Dosse is tot 6 mijl ten N.W. van de Wad Nkoer doorgedrongen, na de bergketen van den djebel Azennin, welke op sommige plaat sen een boogte van 1600 M. bereikt, te zijn overgetrokken. De Fransche verliezen, waarvan geen officieele cijfers worden gepubliceerd, moeten naar gemeld \yordt, slechts zeer gering zijn. Op deze wijze is thans een linie tot stand ge komen, welke in Z.-W. richting iets ten oosten van Targoeist en door het district van El Bara- bar naar de oude frontlinie ten N.^O. van Kifane loopt. Deze linie verdeelt liet oostelijk deel van het gevechtsterrein der Ril'i'i in tweeën, waar door de stammen in de streek tusschen Ajdir en de Melilla-zone van de Beni Oeriaghel (den stam van Abd-el-Krim) zijn afgesneden. Fransche en Spaansclie troepen bevinden zich thans op het grondgebied van de Beni Oeriaghel en gemeld wordt, dat eenige leden van dien stam zich hebben overgegeven. Krim zou een aantal autoriteiten hebben laten arres teeren, ten einde verdere onderwerpingen te voorkomen. Verder zijn er onbevestigde ge ruchten, dat Abd-el-Krim uit Targoeist zich in Westelijke richting heeft teruggetrokken. De Franschen begonnen gisteren een nieuw offensief ten noorden van Ta'oenat en de midden- Wergha, waar het vorig jaar ook veel is ge streden. Er werd weinig tegenstand ondervon den, hoewel er eenige schermutselingen waren tusschen vijandelijke troepen en de vooruit- gezonden Fransche inlandsche strijdkrachten. ALLERLEI. Uit Buenos Aires Het Argentijnsche kabinet heeft machtiging verleend voor dö uitgave van ongeveer 32 millioen dollar, voor den aankoop van kleine kruisers, onderzeeërs, torpedobooten en kanonneerbooten, met een gezamenlijke tonnenmaat van 15.000 ton. Admiraal Galindrez zal binnenkort naar Londen vertrekken, maar het schijnt, dat de regeering nog niet besloten heeft uit welk land de schepen zullen worden betrokken. Uit Brussel Op 31 December j.l. bedroeg de bevolking van België 7.811.876 zielen, n.l. 3 859.600 mannen en 3.952.270 vrouwen. Gedurende het jaar 1925 is de bevolking toe genomen met 67.617 personen (37022 manneno en 30 595 vrouwen). Uit Weenen. De Bond van Oostenrijkseh Staatspersoneel heeft een nieuwen eisch tot een uitkeering ineens gesteld. In een mededeeling hieromtrent van het bestuur van den Bond wordt gezegd dat de met dr. Ramek gehouden bespre kingen geen resultaat hebben opgeleverd. On middellijk na Pinksteren zal daarom besloten moeten worden omtrent de maatregelen die noodig zijn. Het verluidt dat de Bond zal over gaan tot lijdelijk verzet of tot staking. nu dit kleed los ging ze luid voort, en drukte den spiegel zoo, dat de negerin niets van 't Ver schrikkelijke beeld in den spiegel merken kon. Het kleine zwarte meisje gehoorzaamde, ondertusschen brak zich Uapitola het hoofd om een redmiddel uit te denken. Uit de kamer vluch ten zou niets baten, dacht ze. De bandieten zou den ons in den gang inhalen en vermoorden, eer we alarm konden maken. En wat zou dit alarm baten Behalve mistress Codiment was er immers niemand thuis. Groote God Wat zal ik beginnen Ze zond een vurig gebed hemelwaarts om redding en een goede ingeving. Plotseling kreeg ze een inval. Het plan was wel moeilijk uit te voeren en gevaarlijk, doch er bleef haar niets anders over Het was zaak de kamer langzaam te verlaten zonder 't vertrouwen der bandieten gaande te maken. Capitola verzamelde nog eens als haar krach ten en zei tot de negering: Zeg eens, Patty, zijn er geen pasteitjes meer over van dezen middag Jawel, miss antwoordde Pitapat. Mistress Codiment heeft ze weggesloten. Goed, loop dan naar beneden en haal wat nog over is. We zijn zoo laat opgebleven, dat ik weer honger heb gekregen, Loop vlug, anders is mistress Codiment naar bed. O miss, goede miss, hernam Pitapat op smeekenden toon, ik bid uik ben bang. Uit San Francisco. De politie alhier heeft met getrokken revolvers 43 man gearresteerd, bij een aanval van 300 stakende leden van den bond van timmerlieden en schrijnwerkers op een groep arbeidswilligen die buiten den bond staan. Uit Praag. Te Ungvar is het naar aanlei ding van een fascistische vergadering tot ern stige botsingen gekomen. De vergaderden, die in een park bijeengekomen waren, werden door communisten en socialisten omsingeld en met steenen bestookt. De fascisten bleven het ant woord niet schuldig en er ontstond een ware veldslag, waarbij zell's met revolvers werd ge schoten. De politie slaagde er tenslotte in, de orde te herstellen. Op het slagveld bleven 20 gewonden waarvan eenige zwaar gewond waren, liggen. Uit Luxemburg. De Kamer heeft in 2de lezing het crediet van 3J millioen goedgekeurd voor den rentedienst der Belgisch-Luxemburg- sche leening, dat zij in eerste lezing geweigerd had. Het werd aangenomen met 25 stemmen te gen 21. - Uit Beyroet. Ten gevolge der laatste operal ties is liet Noorden van de Djebel thans gehee- onderworpen. Sta ten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Vrijdag21 Mei. (P o s t e r ij e n, T e 1 g r a f i e en Telefonie). De Minister van Waterstaat, de heer v.d. Vegte, beantwoordt de sprekers. Verschillende personeelsaangelegenheden zijn behandeld die spr. niet alle kan nagaan en beoordeelen. Hij zegt liever toe dat hij die alle rustig zal nagaan dan dat hij hier oppervlakkige antwoorden geeft. Wat betreft het directorium, zegt spr., dat hij bij zijn optreden een groote moeilijkheid vond Hij is begonnen rrfet voort te gaan op den weg van zijn voorganger en wilde geen nieuwe be slissingen nemen vóór hij zich had ingewerkt. Voor een nieuw accountantsonderzoek vond hij geen aanleiding. Spr. acht het nuttig, dat er absolute, rust voor het Postbedrijf komtvlug werken en niet duur wil iedereen voor de Post en als de leiding goed is moet' men er niet in veranderen. Verandering is alleen noodig als blijkt, dat de zaken niet goed gaan en als hij meent dat een wijziging verbctereing zal zijn. Nopens de verlaging der tarieven zegt spr., dat men niet te haastig moet zijn met verla ging omdat het heel moeilijk zou zijn tot ver hooging terug te keeren. De vergadering wordt om 6 u. 55 verdaagd tot Woensdag 1 uur. Binnenland. Droogmaking van de Zuiderzee. De Eerste Kamer heeft gistermorgen de wets ontwerpen tot wijziging van de wet tot afslui ting en droogmaking van de Zuiderzee en tot wijziging van de wet tot instelling van een fond» ten behoeve van de afsluiting en droogmaking van de Zuiderzee, zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Alleen mr. Verkouteren verzocht aanteekening dat hij tegen was. De bioscoopwet. De Koningin heeft de Bioscoopwet bekrachtigd De wet is gecontrasigneerd door den minister Bon je bang Gek meisje Waar voor dan Och, -'t is buiten in de gangen zoo donker, jammerde de negerin, ikik ben zoo bang voor spoken. Capitola lachte luid. Voor spoken riep ze, hoe kun je nou zoo dom en bijgeloovig zijn Neem 't licht mee dan blijf ik hier zoolang in 't donker. O, miss, ik smeek u. Hoe ben je ook nog bang met licht Schaam je wat. Maar miss, wat zou mij 't licht baten, in dien ik een geest ontmoette, zou ik hem des te beter zien. Je bent een net kamermeisje hernam Capi tola misnoegd. Als jij bang zijt voor spoken, dan ben ik niet geholpen. Ik zie, dat als ik pasteitjes wil eten, ze zelf zal moeten halen. Neem de kaars en licht mij bij. Nu gehoorzaamde Pitapat en beiden gingen naar de deur Pitapat onbeschroomd, maar Capitola met een kloppend hart. De bandieten hadden zeker gehoord, dat de deur van binnen gesloten had. Maar nu moest ze tevens den sleutel aftrekken en van huilen er op steken en dit was juist 'L gevaarlijke. 1 e scheen bijna onuitvoerbaar zonder haar p an te verraden, doch 't moest gewaagd worden, dit, was de laatste redplank. (Wordt vervolgd) ze NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1