DMGBLMB WOOM SCHiEDAM IUfttETOi. Kasteel „Het Onweersaest." 49ste Jaargang. Woensdag 26 Mei 1926, No. 14563 Bureau KOEMAHpKT 4. Telefoon Intereominuneai 68085 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden f 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers A cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Gratis-Ongevallenverzekering 1 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 20© duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; 115 bij verlies van eiken anderen vinger. Advjrtiatiïm 15 regeis f 1.75, elks rsgs! daarboven 35 nt, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden msdsdtelingan 7R c par regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeran. Tarievan wordan op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. bij verlies van een band, voet of oog f 200 bij dood f 100 bij verlies van een De verzekering wordt gewaarborgd door «ie N.Moll.Algem.Vers. bank Schiedam Buitenlandsch Nieuws. POLEN. Vaderlandsliefde! In een dagorder aan het leger heeft Pilsoedski verklaard, dat bij de jongste gevechten te War schau dc soldaten aan beide zijden bezield waren door eenzelfde vaderlandsliefde. Het bloed, dat gestort is, zal dus alle verdedigers van het va derland aansporen, zich meer en meer broe ders te gevoelen en steeds hereid, elkaar lief te hebben. Het is noodig, dat alle vijanden van Polen weten, dat zij het land nimmer zonder energieke verdedigers zullen vinden. De uiterste rechterzijde van de christelijk- nationale partij protesteert tegen de bijeen roeping van de Nationale Vergadering. Generaal Skierski, de leger-inspecteur in Po sen, is er in geslaagd de militaire tucht vol komen te herstellen bij de legercorpsen in Po sen en Pommeren, door deze gebieden onder onmiddellijk gezag van het ministerie van Oorlog te stellen. In een onderhoud met den correspondent van de „Echo de Paris" verklaarde Pilsoedski o.a. Het Fransch-Poolsch verhoud is te Parijs door mijzelf geteekend. Ik kan u verzekeren, dat de jongste gebeurtenissen geenszins de traditioneele politiek van Polen zullen wijzi gen. Deze is loyaal met Frankrijk hand in hand gegaan. A la Mussolini. Volgens een officieele mededeeling der Pool- sehe regeering is reeds een wetsontwerp irt voor bereiding, dat aan den nieuwen staatspresident de vrije hand geeft om het regeeringssysteem te hervormen, de financieele vraagstukken te be handelen, de kieswet te wijzigen en het leger te reorganiseeren. In het kort een macht, die weinig van die van een dictator verschilt. FRANKRIJK. Briand's positie gunstiger. De Fransche Kamer komt Donderdag weder bijeen en de gebeurtenissen van de afgeloopen week stellen de regeering in staat deze bijeen komst met vertrouwen tegemoet te zier De Marokkaansche campagne schijnt tot een succesvol einde te leiden, de pacificatie van Syrië vordert snel en het belanrijksle van alles de val van den franc, is tot stilstand gebracht en een financieele paniek is voorkomen. Nauwelijks tien dagen geleden vroeg men zich nog af, of het voor de regeering niet. het beste zou zijn af te treden,zoo machteloos scheen zij te staan tegenover den toestand. Thans is haar aanzien weder geheel hersteld en dit mag een geluk worden genoemd, daar de komende zittingen zeer moeilijk zullen worden. MAROKKO. Krim's nederlaag. Gelijk gemeld, heeft de leider der Rif-Kabylen twee brieven aan Steeg laten overhandigen. Krim verklaart er in, dat hij zich geheel over levert aan de edelmoedigheid der Fransche re geering. Van officieele Fransche zijde wordt er op gewezen, dat de toestand thans heel anders is ban voor de besprekingen te Oedsjda. Krim is "u geheel verslagen en moet zich onderwerpen, "ij zal dan vertrouwen stellen in de traditioneele gastvrijheid van Frankrijk. Krims voorstel verworpen. De Fransche ministerraad heeft gistermorgen, zooals reeds gemeld, den brief van Abd-el- 86) De bandieten, die nu pas het verraad merkten, sprongen uit hunnen schuilhoek te voorschijn. Het waren er drie en niet twee, zooals Capi tola meende. Ze schenen vast besloten hun leven huur te verkoopen in plaats van zich over te geven vuurden ze hun revolvers af en begonnen een ongelijken en roekeloozen strijd. Eenige degers werden gewond en de niet zeer moedige zwarten zouden op de vlucht gegaan zijn, indien "apitola dit niet voorkomen had door de deur grendelen. Ze zagen in, dat er niets overbleef, dan zich te Verdedigen. De bandieten moesten het onder spit delven, dank het aanhoudend aanvuren van hen troep door Gapitola. Ëzy had touwen meegebracht en liet de roo- vers stevig binden, die trouwens reeds leelijk hoor de negers waren toegetakeld, zoodat ze n'et veel teekenen van leven gaven. Gapitola had echter onder 't gevecht de '1(Jgels langs haar hoofd hooren fluiten en trad "ader tot de bandieten. Het speet haar zeer, dat he beruchte Mac Donald niet bij hen was. Het ^aren slechts onze drie oude bekenden, Dick, Y*H en Steven, die den muslukten aanslag had hen ondernomen en nu met hunne vrijheid wel- Krim, waarin deze schorsing der vijandelijk heden verzoekt-, besproken. Besloten werd het voorstel van Abd-el-Krirn te verwerpen. Alles wat de Fransche en Spaansche regee ringen nu nog te doen hebben, is, aldus ver klaarde de minister van Oorlog-, Painlevé, zich bezig te houden met de 'stammen, met welke men nog niet tot overeenstemming is gekomen. De brief van Abd-el-Krim bevat alleen een voorste] om de vijandelijkheden te staken. Over verwerping en over bijzondere voorwaar den wordt niet gesproken. De redactie was het antwoord der Fransche regeering, zal, indien er een antwoord gegeven wordt, zonder twijfel in overleg met de Spaansche regeering worden vastgesteld. De Fransche regeering is van meening, dat de toestand in het Rif een besliste wending heeft genomen. Het voornaamste in dien toestand is de dreigende ineenstorting van Abd-el-Krim's macht. Zijn terugtrekken bewijst, dat hij zijn échec inziet., ofschoon de bewuste brief nog steeds in termen vervat is, zooals een militairbevelheb ber die bezigen zou. Painlevé verklaarde, dat de toestand thans geconsolideerd is. Hij zeide Het is afgeloopen. Abd-el-Krim vlucht. Wij kunnen alleen nog maar een politiek van verzoening voeren met de stam men. MEXICO. De Kerkvervolging. Tien Roomsch-Katholieke nonnen zijn uit Mexico-City te Vera Cruz aangekomen, vanwaar zij gedeporteerd zullen worden. ALLERLEI. Uit Londen. Volgens hier ontvangen berich ten hebben de regeeringstroepen van Nicaragua zonder strijd Bluel'ields hernomen. Dit het,ee kent het einde der revolutie. Uit Londen. De secretaris der mijnwerkers- federatie, Cook, die zich sedert de staking reeds onwel gevoeld had, is op een bijeenkomst te Radstock in Zuid-Wales bewusteloos van de tribune gevallen, terwijl hij bezig was de verga dering toe te spreken. Cook is thans zwaar ziek Uit Boedapest. Onder pathetische scènes is gister het Ilongaarsche valsche munterspro ces met het slotwoord der beklaagden geëindigd Het vonnis zal hedenavond oin zes uur worden voorgelezen. Binnenland. Internationale Arbeidsconferentle. Bij Kon. besluit van 14 dezer zijn tot leden van de Nederlandsche delegatie naar de 9de Internationale Arbeidsconferentie, die op 7 Juni a.s. te Geneve bijeen zal komen, benoemd als afgevaardigde van de regeeringZ. E. dr. W. H. Nolens, minister van staat, lid van de Tweede Kamer mr. W. L. P. A. Molengraaff, voorzitter van de commissie tot herziening van de rechtspositie van kapitein en schepelingen als afgevaardigde voor de werkgevers A. J. M. Goudriaan, voorzitter van den Bond van werkgevers in de Koopvaardij als afgevaardigde voor de arbeiders J. Zwaga, secretaris van den Ned. R. K. Bond van Trans portarbeiders en bovendien verscheidene des kundigen. licht met hun leven zouden moeten hoeten. Ieder van hen werd onder bewaking van vier negers in een ander vertrek gelegd en daarna keerde Capi.tola terug, om naar de gewonde ne gers te zien. De kogels der bandieten hadden niet veel schade aangericht. Slechts vier negers waren gewond, waarvan een tamelijk gevaarlijk. Capitol bemerkte nu pas, dat ze een schampschot aan den arm had gekregen. De kogel had alleen de huid geraaktin de hitte van den strijd had ze er niets van gevoeld, zoodat ze nu al haar zorgen aan de gewonden wijden kon. Mistress Codiment. had nog niets van zich laten hooren, deze was zoo gelukkig geweest van 't hëele rumoer niets gehoord te hebben. Gapi tola deelde haar t gebeurde mee en ru stond ze ijlings op en hielp de gewonden verzorgen. De opzichter Ezy had van onze jeugdige heldin 't bevel ontvangen persoonlijk naar Tip-Top te rijden om de politie en haar oom van 't voorge vallene te verwittigen. In War fieldhouse dacht natuurlijk dezen nacht niemand meer aan nachtrust. Gapitola zorgde ook voor de gewonde roovers ze liet do<fr de negers hunne wonden uitwasschen en verbinden, ofschoon de ondankbaren door grove smaad- en schimpwoorden aan hun toorn lucht gaven. Den volgenden dag hij zonsopgang kwam de sheriff met een dozijn politieagenten op 't „On weersnest" aan. De majoor had den weg van Tip-Top naar Warfieldshouse te paard afge legd. Thuis gekomen, bevond hij zich in een toe- De motie van Einbden. In de gister gehouden zitting der Eerste Ka mer is de .motie-van Embden betreffende art. 40 van het Bezoldigingsbesluit met 19 tegen 7 stemmen verworpen. Nederlanders in Oostenrijk. Een telegram van het Corr. Bureau uit Wee- nen meldt, dat daar Vrijdagavond 150 perso nen uit Nederland zijn aangekomen, die vroe ger Oostenrijksche kinderen hadden opgeno men. Zij werden door de vertegenwoordigers der regeering en hun voormalige pleegkinderen hartelijk ontvangen. Op den welkomstgroet van den consul-generaal, den heer Wurzianes, dankte de voorzitter der Nederlandsche Ver- ecniging, de heer Tulp. De bladen brachten sym pathieke artikelen over de Nederlandsche pleeg ouders, die de Staatsopera zullen bezoeken en voor wie eenige excursies zijn georganiseerd. Een niillioenenprooes. Naar ,,IIet Vad." verneemt hebben een aantal reserve-officieren een bureau opgericht om te gaan procedeeren tegen den staat. Mr. R. A. James, advocaat te Apeldoorn, zal het proces voeren. Het totaal bedrag der vorderingen is nog niet opgemaakt kunnen worden. Men schat, dat het enkele millioenen zal bedragen. Tweede Nederlandsche Esperanto-congrcs. Het tweede Nederlandsch Esperanto-Gongres is Zaterdag, Zondag en Maandag te Nijmegen gehouden. Ongeveer tweehonderd Esperantisten uit het geheele land waren naar Nijmegen ge komen en hij dezen hadden zich tal van Duit- schers en enkele Engelschen en Belgen gevoegd. Al deze lieden van verschillende nationaliteit voerden op het congres zoowel als in de onder linge conversatie de wereld-hulptaal en konden elkander uitstekend verstaan. Behalve aanhan gers van de beweging gaven vele autoriteiten uit onderwijs- en andere kringen blijk van hunne belangstelling. Het congres kenmerkte zich door groote geestdrift bij de strijders voor hun ideaal een tweede taal voor alle menschen. De heer P. Heilker, uit Hoofddorp, voorzitter van den Ned. R.K. Esperantistenbond, voerde eerst in het Nederlandsch het woord alle andere redevoeringen werden in Esperanto ge houden opdat de onderwijs-autoriteiten, daar aanwezig, die misschien het Esperanto niet of ni^t voldoende kennen, hem vooral zouden ver staan. Spr. zeide sedert vijftien jaren met steeds klimmende belangstelling en bewondering voor de geniale schepping van dr. Zamenhof in de Esperanto-beweging werkzaam te zijn De eerste vrucht, spreker in den schoot gevallen door deze studietaal, is dat hij nog nooit zijn Neder landsche taal zoo diep heeft doorgrond als na de studie van het Esperanto. Spr. heeft dan ook niet geaarzeld het Esperanto facultatief op zijn school in te voeren en de leerlingen wier kennis van de moedertaal niets verbetert door het leeren van de moderne talen hebben eveneens ondervonden, dat door de studie van het Esperanto het begrijpen van de Nederland sche taalstructuur bij hen buitengewoon is toegenomen,dat zij gevoelen de logica,die spreekt in elk woord en in eiken zin van het Esperanto en die zij leerende kunnen toepassen op hun eigen Nederlandsche taal. Stads- en Gewestelijk Nieuws. stand, dien Wool als razend betitelde. Hij wilde de gevangenen niet zien, want hij vreesde, dat hij dan tot een onedele mishandeling zou over gaan. De sheriff deed hen op een wagen Jaden en naar de gevangenis van Tip-Top brengen. De majoor maakte er zich een bitter verwijt van, dat hij de vrouwen alleen gelaten en aan zulk een gevaar had blootgesteld. Zonder den heldenmoed zijner nicht waren allen verloren geweest. Hij overstelpte haar met geestdriftige lofuitingen en drukte haar met vaderlijke teederheid aan zijn borst. O mijn lieve Capitola, mijn heldin. Wat ben ik toch een oude zotJe hebt mijn huis voor plundering bewaard en mijn onderhoorigen van den dood gered. O Gapitola, je bent een parel, een juweel van een meisje. Hoe kan ik je nou dankbaar zijn - Door mij met rust te laten, oom, riep Capi tola, zich uit zijn armen losrukkende. Ge ver veelt mij met uw onverdiende lofspraak. Den volgenden dag begaf zich majoor War- field naar de stad, om in zijn hoedanigheid van rechter de drie bandieten in verhoor te nemen. Ze werden voorloopig in hechtenis gehouden, daar de zaak pas inAugustus behandeld zou wor den. Dan hebben die vervloekte schavuiten ten minste tijd zich met de gedachte vertrouwd te maken, op de markt van Tip-Top opgehangen te worden, bromde de driftige oude die het slechts betreurde, dat Mac Donald niet bij de gevange- Frankelandsche Missie-actie. De onverdroten ijver, waarmede een aantal dames in de Frankelandsche parochie het missie werk verzorgen, heeft vooral in het laatste jaar een prachtig resultaat gehad. Nu zoo juist de jaarlijksche opgaven zijn inge zonden, mag tot, voldoening van genoemde da mes en tot aansporing van alle parochianen dit resultaat wel worden bekend gemaakt. De broederschap van den H. Geest en het liefdewerk van den H. Petrus zijn beiden én in ledental én in bijdragen met meer dan 100 vooruit gegaan, terwijl ook het Genootschap der H. Kindsheid, dat reeds zoo sterk was, nog een groote winst te boeken had. De broederschap van den H. Geest (waarvan liet lidmaatschap per dag één Onze Vader en één Wees Gegroet en per jaar de bijdrage van zoo mogelijk 1.30 bedraagt) telde in onze parochie in 1924, 439 leden met een contributie van 522.terwijl in 1925 deze getallen werden opgevoerd tot 886 leden met 850.contributie. Het genootschap der H. Kindsheid (voor kin deren beneden de 12 jaar, die dagelijks één Wees Gegroet bidden en maandelijks 2i- cent offeren) telde reeds 862 leden met 237.contributie, en vermeerderde nu nog tot 1156 leden met. 400. contributie. Het liefdewerx van den H. Petrus (dagelijits gebed naar veraiezing, jaarlijKsehe contributie 60 cent) alom van 214 tot 460 leden en van 120 tot 250.aan bijdragen. Zoo telt dus onze parochie in 'L geheel 2502 leden van de Centrale Missieweraen met een jaarlijksche bijdrage van 1500. Zeker een prachtig resultaat, waarvoor den dames groote dank toekomt en waaruit blijkt, dat onze parochie en naar streeft al meer en meer den Pauselijken wensch te vervullen alle volwassenen lid van de broederschap van den H. Geest, alle kinderen lid van de Kindsheid, terwijl nog bovendien door een ieder naar ver mogen het liefdewerk van St. Petrus worde ge steund Gelijk genoeg bekend is, heeft het Pauselijk liefdewerk van den H. Petrus tot doel de oplei ding van een Inlandsche geestelijkheid. Nu is het zeker wel verheugend, dat met het ledental en de contributie afdracht nu in onze parochie bereikt, het Frankenland zeil' de op leiding gaat verzorgen van een priesterstudent in de missie. Ten zijnen tijde hopen wij den naam en misschien ook wel een foto van onzen bescher meling te kunnen publiceeren. Moge dit bericht aanleiding zijn in het reeds begonnen jaar de Pauselijke missiewerken weder om te blijven steunen en nu eens hijzonder door gebed en aalmoes het Petrus liefdewerk, d.w.z. ons eigen studentje in de missie, vooruit tc hel pen. Leden en donateurs gelieven zich op te geven bij de zelatricen of bij den directeur van het missiewerk in de Frankelandsche parochie die van deze gelegenheid gebruik maakt dank uit te spreken aan de Nieuwe Schied. Cour. die ook in deze eene krachtige medewerking ontplooide, aan de zelatricen en aan alle leden en weldoeners van de missie-liefdewerken. Kap. L. BEUNE. nen was. XXL Vergeefscli In denzelfden nacht, dat de drie bandieten door de kloeke daad van Capitola in de uitvoe ring van hun boosaardig plan belemmerd en ge vangen genomen werden, hield zich Mac Donald als neger verkleed in 't naburig houtgewas schuil, om de terugkomst zijner vrienden met de voor hem geroofde jonge miss af te wachten. De rooverhoofdman begon ongeduldig te wor den en op de traagheid zijner mannen te vloeken. Aan 't mislukken van den aanslag dacht hij niet eens, te meer, daar hij wist, dat buiten Ga pitola niemand dan mistres Codiment en Pita pat op 't kasteel waren. Als eindelijk de opgaan de zon de kim vergulde en haar eerste stra en over de velden wierp, veranderde zijn ongecu c in bezorgdheidhet raadselachtig uitblijven zijner kameraden kon hij zich niet ver aren. Terwijl hij aan zijn woede door eenige vloek- en scheldwoorden lucht gaf en 't betreurde, a d zelf niet den aanslag op zich genomen had maakte hij reeds twee keer de ronde om t as ee seling schrikte hij door 't ho,elg® ^verborg schillende paarden, die naderde J 8 zich achter een struik, liet de ruiters voorbij en luisterde scherp. vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1