INGEZONDEN. Gemengd Nieuws. Verloting. Vrijdagavond 81 uur heeft de verloting plaats van de chocolade-kerk m de koeienstal (Patro- naatsgebouw) Gorzen. De zaal is voor iedereen toegankelijk. Jubilé. Heden was de heer N. Maagdenberg, onderbaas bij de N.V. distilleerderij J. J. Melchers, 25 jaar in dienst der firma. Hedenmorgen is de jubilaris in de versierde distilleerderij ontvangen en door den bedrijfs- chef, den heer Middendorp, met. een hartelijke toespraak gehuldigd waarna een lid van het personeel, den heer Maagdenberg een geschenk aanbood, bestaande uit een ruststoel met 6 daar bij passende gewone stoelen ook de jongensaf- deeling liet zich niet onbetuigd. Vervolgens werd de jubilaris op het kantoor ontboden, waarde directeur, de heer Louis Melchers hem geluk- wenschte, zijn ijver en toewijding prees en hem tenslotte een geschenk onder couvert overhan digde. Het. verdere gedeelte van den dag heeft de zilveren jubilaris in huiselijken kring feestelijk doorgebracht. Het gouden feest. De gouden bruiloft van het echtpaar Bors- booin, waarover wij reeds een paar maal schre ven, is ondanks de ziekte van den bruidegom tot een waren feestdag voor de oudjes geworden. Vrienden en bekenden hebben bloemen en ge schenken aangedragen en het muziekgezelschap St. Ambrosius heeft zelfs een geheel program voor liet gouden echtpaar afgespeeld. Zondagmorgen is de bruid de bruigom kon helaas niet vervoerd worden met, haar kinde ren in een rijtuig naar-de Frankelandsche kerk geweest orn de H. Mis bij te wonen. 's Middags is de receptie druk bezocht gewor den, zoodat het in de Laan Ons Genoegen een echt feest werd, dat de beide oudjes dankbaar gevierd hebben. Schiedams muziekkorpsen. Op het muziekconcours te Wassenaar behaalde het harmonie-gezelschap ,,St. Ambrosius" in de afd. uitmuntendheid eeu tweeden prijs en in defi marschwedstrijd, waaraan 12 ver. deelna men, den eersten prijs met 18 punten (hoogste aantal 20). Op het nationale concours te Leerdam heeft het harmoniegezelschap „O.B.K." in de afd. uitmuntendheid, den eersten prijs behaald. Bij het te Loosduinen gehouden concours heeft Gusto's Muziekvereeniging van hier den eersten prijs behaald. „Orpheus." De viering van het 60-jarig bestaan van de Kon. Zangv. Schiedams Mannenkoor Orpheus is aanstaande. De plannen, waarmee het bestuur 1.1. Woens dag de leden in kennis heeft gesteld, zijn met algemeene stemmen aangenomen. Aan de uit voering er van kan dus begonnen worden. Eerst daags zullen aan de pers uitvoerige mededeelin- (gen worden verstrekt. Doch nu reeds kan wor den meegedeeld, dat voor liet .Jubileum-concert de keuze gevallen is op een werk, dat nog nooit in Schiedam werd ten gehoore gebracht. Met de studie er van wordt een aanvang gemaakt. In verband met de omstandigheid, dat toe treding van personen kort voor een uitvoering de studie kan belemmeren, werd besloten, na 1 Juni a.s. geen candidaatleden meer in te schrij ven. Zangers, die het Orpheus-feest dus als werkend lid willen meemaken, moeten zich vóór dien datum aanmelden bij het bestuur van de vereeni- ging- Het secretariaat is gevestigd Lange Haven 77, alhier. De heer N. JV e r w e y alhier is door den minister van onderwijs aangewezen als gecommitteerde bij de onderwijzersexamens in de derde hoofdinspectie. De room ij s venter Jh e e f t b ij de politie aangifte gedaan, dat uit zijn ijswagen staande aan den Vlaardinger Dijk een gulden is ontvreemd. De politie stelt een onderzoek in. Gistermorgen ten 10 uur is de vrachtauto van de distilleerderij ,,De Grauwe Hengst" op de Lange Haven aangereden door T. te Rotterdam wonende, die met zijn luxe auto uit de richting Koemarktbrug kwam gereden. De achterklep van de vrachtauto werd bescha- digd. Uit pand 17 aan de Lange Ha ven is ten nadeele van A. v. D., wonende Nieu we Maasstraat, een heerenrijwiel ontvreemd. Door de politie te Zeist is 'aan gehouden de minderjarige G.H., wonende alhier hij zal heden ter beschikking zijner ouders wor den gesteld. Door een onbekende is de paal, staande voor de Havenstraat en toebehoorende aan de gemeente, omvergereden. De politie stelt een onderzoek in. Het 1 ij k, dat Zaterdagavond uit de Leuvehaven te Rotterdam is opgehaald, is herkend als dat van den eersten machinist R. Rijnertsen, van het Noorsche stoomschip Bauta, liggende in de Wilhelminahaven alhier, die in den nacht van Vrijdag op Zaterdag is te water geraakt. UIT ROTTERDAM. Jlir. A. C. D. de Graeff. Gistermiddag is per stoomschip Volendam van de Holland-Amerika-lijn hier aangekomen de nieuw benoemde gouverneur-generaal van Ne- derlandscli-Indië, jhr. A. C. D. de Graeff, bij zonder gevolmachtigd minister en oud gezant van Nederland te Washington. Ter begroeting waren de heeren W. Wester man, commissaris, en A. Gips, directeur van de Holland Amerika lijn aanwezig. Jhr. de Graeff was vergezeld door zijn jongst,en zoon de overi ge leden van zijn gezin waren in Boulogne sur Mer van boord gegaan en hebben de reis over land voortgezet. In een kort onderhoud, dat wij met jhr. de Graeff hadden, deelde hij ons mede, dat hij bij het aanvaarden van zijn benoeming tot gouver neur-generaal zich niet heeft laten leiden door overwegingen betreffende mogelijk minder pret tige ervaringen in zijn hoedanigheid van gezanL in de Vereenigde Staten. Wel zou, zoo zeide hij ons, ten aanzien van de soepelheid van de Amerikaansche regeering, misschien nog het een en ander te wenschen zijn, maar ik heb deze benoeming, los daarvan, met graagte aanvaard. Jhr. de Graeff is terstond naar 's-Gravenhage doorgereisd. Hij zal tot half Augustus in ons land blijven, waarna hij er stoomschip Grotius van de maatschappij Nederland naar Indië denkt te vertrekken. 'n Misdadige chauffeur. Te kwart over één is gisternacht op den Cool- singel een tragisch ongeval gebeurd. De 71-jarige J. Klaverdijk, verpleegde uit het Tehuis voor Ouden van Dagen is door een auto van de „Nieu we Rot.terdamsche Courant" overreden en aan de gevolgen overleden. De auto, die met flinke vaart uit de richting Kruiskade kwam, reed ter hoogte van het postkantoor op de trambaan tusschen de vluchtheuvels door en heeft daar het slachtoffer, dat voor den auto de tramrailg wil de oversteden, overreden. De chauffeur is na het gebeurde doorgereden. Volgens getuigen heeft hij geen signalen ge geven. Later in den nacht is de chauffeur, de 42-jarige B.O. uit de Boomgaardstraat in de garage aan vorengenoemde straat gearresteerd. Er is proces verbaal tegen hem opgemaakt we gens het veroorzaken van dood door schuld. De auto is in beslag genomen. UIT DELFT. De rijksverzekeringsbank. Be 1 a n g r iji k e verandering. Naar wij vernemen worden tusschen de Rijks gebouwendienst en de directie van de Rijksver zekeringsbank onderhandelingen gevoerd over de vestiging van deze bank in het nieuwe gebouw aan de Julianalaan alhier, dat aanvankelijk was bestemd voor de afdeeling „Algemeene Weten schappen" der Technische Hoogeschool. Dit gebouw, waarvan de fundamenten in de oor logsaren werden gelegd, en met welks bouw et telijke jaren gemoeid, heeft ongeveer 7.000.000 gekost. In het begin van het vorige jaar werd de verdere inwendige afwerking stop gezet. Dit geschiedde uit een oogpunt van bezuiniging en wel omdat het aantal studeerenden aan deT.H. verminderde en het gebrek aan ruimte zich niet meer zoo nijpend deed gevoelen, als in de oor logsjaren. De ingebruikneming door de T.H. zou buitengewoon hooge kosten met zich mede brengen, Om deze reden werd toen het geheele werk stilgelegd. Het kostbare, monumentale bouwwerk zou, indien het zijn oorspronkelijke bestemming had gekregen, het grootste van alle T.H. gebouwen zijn geweest. De lengte langs de Julianalaan bedraagt ongeveer 280 Meter. Als kantoor voor de Rijksverzekeringsbank zou het gebouw, naar men meedeeltbijzonder geschikt zijn. De onderhandelingen zijn intus- schen nog niet geëindigd. Bij of krachlens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieeie af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. In gekomen zi|n verzoeken van le. de MAATSCHAPPIJ FRANCO-EGYP- TIENNE te Amsterdam om vergunning tot oprichting van een benzine-installatie met een ondergrondsch reservoir, inhoudende 2000 L„ en een bovengrondsche aftapinrichting in en op het trottoir van de Nieuwe Haven, kadaster Sectie M. No. 320, voor het pand Burgemeester Kanppertlaan 2 en 2e. ANT. WINDHORST'S Fabrieken en Veembedrijf „DE ADELAAR" omvergunning tot uitbreiding van de mouterij, maalderij en drogerij van beschadigde granen en peulvruchten en van oliehoudende goederen in de panden Nieu we Haven 247249, kadaster Sectie M. No. 2977 (ged.) en 2622, met een heetelucht-drooginstal- latie' in het poortgebouw gelegen tusschen de panden Nieuwe Haven 245 en 247 en met een electromotor van 20 P.K. drijvende een exhaus ter. Deze verzoeken zijn met de bijlagen op de secretarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag, 9 Juni a.s. des v.m. 11 uur, zal ten Raadhuize gelegenheid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van die verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen vóór het tijdstip hier boven genoernd, kan op de secretarie der gemeen te, van de schrifturen die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op een beslissing ingevolge de Hin derwet gerechtigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. S c h i e d a in, 26 Mei 1926. B)uiten verantwoordelijkheid der Redactie) Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy niet teruggegeven Verrassend „Buitengewoon, buitengewoon", zee Bartje.' Da hadde toch zelf ook nietgedacht is't wel Nou, 'k moet eerlijk bekennen, dat ik bij al m'n optimisme, zóó iets niet had kunnen droo- men. Op Vigilie-avond van Pinksteren was er 7360 gulden ingekomen voor de missies op de Fransche dorpen. Dat noem ikverrassend Wat gij Zoo diep meevoelen den ontstellenden gees telijken nood van ",n vreemd" land Maar 't is waar ook We zijn allen ledematen van het ééne lichaam, waarvan Christus het Hoofd is En daarom. kón de „oudste dochter der Kerk" cms eigenlijk niet. ,,'n vreemde" zijn Toch noteer ik 7360 gulden als eerste verras sing Tweede verrassing! Dat Z.D.II. Mgr. Benet, Bisschop van Sois- sons, 'n zeer minzaam man, doch ziek van de vele en zware zorgen zich erg dankbaar toonde voor de aangeboden hulp. is geen verrassing. Dat in dat arme, vooral geestelijk-arme Bis dom de groote moeilijkheid voor de missies ge legen is in. gebrek aan missiepreekers, .ook dat verrast je niet zoo En de treinen zijn er, om uit België, desnoods uit Holland, Paters aan te voeren. In ieder geval het werk der dorpmissies komt in het bisdom Soissons voor mekaar. In het Aartsbisdom Kamerijk eveneens, al waar Mg. Chollet, zoo eenvoudig, zoo gast vrij, zoo hartelijk, zoo flink dezer dagen op 'n bijeenkomst met de H.E.H. Dekens de dorps missies en de hulp van Holland zal bespreken. Die tweede verrassing bracht me 'n brief uit Sèvres. Geen prijscourant voor het fijne Sévrespor- selein Maar 'n aanbod om 'n Hollandsche priester kolonie in het bisdom Versailles te helpen Nou Wat is er prettiger dan helpen En dan nog wel landgcnooten, die in edelmoe dige liefde eigen persoon als priester beschikbaar hebben gesteld of gaan stellen. .in dienst van 'n geestelijk onderkomen volk, aan hetwelk de heele katholieke wereld om z'n heiligen zooveel verplichting heeft. Je kunt toch niet zoo'n brief beantwoor den met,,'t Spijt me, maar 't gaat niet I" 'k Heb maar alvast geschreven houd moed, 't komt in orde Je wilde er wel iets meer van weten Welnu. In 1913 leest 'n Hollandsche jongen van 18 jaar, die Priester worden wil, dat in het Bisdom Versailles 342 parochies geen priester hebben. Zal hij zich aanbieden Hij schrijft naar Z.D.H. .Mgr. Gibier, En deze eminente Bisschop neemt den Hol- landschen jongen volgaarne aan, en in 1922 wijdde hij hem tot priester. Monseigneur vroeg meer Hollandsche jon gens, en ze kwamen natuurlijk. Met degenen,-die nog leeren om priester te worden, zijn het er 12 Dus 'n Hollandsche kolonie van priesters en priestercandidaten in Frankrijk. De directeur, de eerste Hollander Abbé Vo- rage vraagt om geldom de studiekosten te bestrijden. Zullen er nog meer ferme Hollandsche jon-' gens, heengaan Wie weet Zou ik den directeur mogen helpen Noodig is er wel I 't Was wel 'n verrassing die brief Derde verrassing. Voor de derde verrassing zullen wel zorgen degenen die dit lezen I Hetzij per postwissel, hetzij per giro No. 21280 hetzij voor de dorps- missies, hetzij voor de Hollandsche priesterko lonie. Daar zijn al Hollandsche dorpsparochies die het geld voor 'n missie stuurden. Wie weet, hoeveel er nog volgen. En Jong Limburg is ook aan 't werk Breda, Mauritsstr. 24. G. HUIJS, R.K.pr Spoorwegongeluk b ij Wouw. Gis termiddag te ongeveer kwart voor drie is nabij den overweg op den weg WouwPindorp van de lijn Bergen-Op-ZoomRoosendaal de sneltrein No. 18 VlissingenAmsterdam, welke te Roosen daal te 2u. 39 aankomt, ontspoord. Vermoedelijk is de oorzaak, dat door de droogte de biels zijn gaan werken en zoo de rails zijn losgeraakt. De vijf achterste wagons liepen uit het spoor en de laatste die een heel st.uk rails meenam en op de voorlaatste wagon liep, kantelde. Aanvankelijk liet het ongeluk zich zeer ernstig aanzien, vooral ook doordat één der gasreservoirs in brand raakte Men seinde onmiddellijk om hulp naar het station Roosendaal, vanwaar een trein met hulpmateri aal'vertrok. Eveneens werden de doktoren van Wouw en Roosendaal naar de plaats der ont sporing gebracht. Het bleek echter dat, ondanks de groote materieele schade, het ongeluk vrij goed is afgeloopen. Tamelijk ernstig gewond zijn een viertal reizigers, n.l. het echtpaar Veenstra uit Arnhem en de heeren A. Polderman, uit Den Haag en Van Leeuwen, uit. Dordrecht. Verschil lende reizigers waren licht gewond. De lijn is over een lengte van ca. 170 meter ver nield. Men begon direct dezen weg te herstellen. Het verkeer wordt over één spoor gehandhaafd. Men hoopte vanmorgen vroeg de andere lijn weer vrij gemaakt te hebben. Malversaties. De justitie te Arnhem heeft Vrijdag den geheelen dag ten gemeente huize van Wehl vertoefd, in verband met loo- pende geruchten van malversaties. Eenige boe ken zijn in beslag genomen. Omtrent de malversaties te Welh vernemen we nader, dat deze aan het licht zijn gekomen bij het onderzoek in de zaak van den ontsla'gen amb tenaar ter secretarie T., die zich ter zake van verduistering in het huis van bewaring te Arn hem bevindt. Thans zijn onregelmatigheden gebleken in het beheer van de gemeentelijke Spaar- en Voor schotbank die onder toezicht van B. en W. wordt bestuurd door den gemeente-secretaris. In 1923 vervoegde zich ten kantore der bank mej. B. om een bedrag te innen op het spaarbankboekje van haar overleden vader, den oud-wethouder W. In plaats van het gevraagde te verstrekken, heeft de secretaris toen het geheele restant op het boekje, circa 1800 gulden afgeschreven, met de boodschap dat het tegoed foutief was en zij krachtens de boeken der bank niets meer had te vorderen. Mej. te B. heeft wel den burgemees ter het gebeurde meegedeeld, maar er verder geen werk van gemaakt, omdat tegen „de groo te heeren" toch niet te vechten viel. Ze beschouw de het geld als verloren. De burgemeester had destijds gezegd bij gelegenheid de zaak wel eens te zullen onderzoeken. De justitie heeft thans een uitgebreid onder zoek ingesteld of nog meer verduisteringen heb ben plaats gehad. Deswege zijn de boeken der bank in beslag genomen. Krachtens de bepalingen der bank is de ge meente Wehl verantwoordelijk voor de inleggel- den der spaarders en dus straks ook voor het nog niet vastgesteld tekort. Door een motor aangereden. Te Andijk (bij Enkhuizen) is eergisteravond het vijfjarig dochtertje van den heer J. Belier door den motorrijder L. uit Enkhuizen aangereden. Het kind is gisterochtend aan de gevolgen over leden. Z e n u w t j e s. Op den Leidschestraatweg bij 's -Gravenhage speelde zich Maandagavond een merkwaardig voorval af. Een dame, die aldaar fietste, verloor haar stuur en reed te water. Onmiddellijk sprong een brigadier haar na en deze slaagde er in, haar op het droge te brengen, De dame, die geheel door haar zenuwen heen was, gilde toen echter om haar kind. De brigadier, niet anders denkende, dan dat een kind achter op de fiets gezeten had en ook te water was geraakt, doorzocht dit opnieuw over een afslandjvan 10 meter echter zonder resultaat. Spoedig bleek nu, dat het eenige kindje van de dame, zich veilig thuis bevond, en dat zij zich slechts in zenuwoverspanning ongerust had ge maakt. De dame is vervolgens in het ziekenhuis 'aan den Zuidwal opgenomen. Verdronken. Maandagmorgen is op de rivier de Maas, even beneden Maassluis, een roeibootje, dat getrokken werd door de zeil- tjalk Soeka Hato uit Rotterdam, omgeslagen. De inzittende, de kunstschilder ILK. uit de Dubbel- straat te Rotterdam, geraakte te water en is ver dronken. Zijn lijk is nog niet gevonden. L ij k j e opgehaald. Maandag is het lijkje van den 8-jarigen J.G., van het Pluvier- hof die Vrijdagavond met zijn broertje bij de zeesluizen te Scheveningen om het leven is gekomen, nabij Kijkduin aangespoeld. Diefstallen. De politie heeft vijf era- ployé's van de Bijenkorf in Den Haag aangehou den zij zouden zich schuldig gemaakt hebben aan winkeldiefstallen uit genoemd magazijn. Eenige fotografie-toestellen werden in beslag genomen, benevens een groote partij platen. Motorongeluk. Men meldt uit Weert Twee zoons, resp. 22 en 17 jaar oud, van notaris mr. A. Suy te Peer reden Zondag per motorrij wiel in groote vaart door Kleine Brogel. Plots vloog een binnenband uit, waardoor beiden op de slraatsteenen gesmakt werden. In hopeloozen toestand werden beiden opge nomen en onder hevig bloedverlies naar de ouder lijke woning gebracht. Hun toestand is uiterst zorgwekkend. Ontslag gemeente-ontvanger Leimuiden. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben het besluit van den Raad der gemeente Leimuiden, waarbij den heer G. Ileyningen onge vraagd ontslag is verleend als gemeente-ont vanger, goedgekeurd. Het Bestuur van de afd. Zuid-Holland van den Nederl. Bond van Gemeen te-ambtenaren geeft thans een adres over deze aangelegenheid tot de Kroon gericht. Zooals be kend, is hier geen fraude in het spel. Bij een groot aantal inwoners van Leimuiden schijnt het ont slag nogal ontstemming te hebben gewekt. Lorette aan de Noordpool. Met de laatste welgeslaagde verovering van de Noord pool door Amundsen en Nobile heeft ook een beeltenis van de Moeder Gods van Lorette de veelbesproken vlucht meegemaakt. Het was een beeld, dat de Paus gezegend had en aan overste Nobile bij diens bezoek voor de reis tot dit doel ten geschenke had gegeven. Zoodat het eerste godsdienstige symbool dat door rnenschen over de Pool gedragen werd een Mariabeeld was. Banditisme in Mexico. Ie Duscu- budora (Staat Durango) in Mexico zijn twee Ame-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2