Kasteel „Het Onweersaest" DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN* FEUILLETON. VOLLE-MELK-REEP Beter clan Goed: DE DESTE 49ste Jaargang. Donderdag 27 Mei 1926 No. 14564 Bureau KOEMA BfJK 14.— Telefoon Intevttamimiiiaal 68085 Postbus 30. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbeiicht 10 ets. Advirtmtiic: 15 regelt 1.75, elk» r«g«i daarboven 35 nt, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend, ingezonden msdedeelingsn 75 c par regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeran. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering 1 509 bij levenslange geheel® invaliditeitf 2TO fejjj verlies van een hand, voet ot oog I 299 bij dood1100 bij verlies van een duim; 160 bij verlies vaneen wijsvinger; 115 bij verlies van eiken anderen vinger. 1">» verzekering wordt gewaarborgd dnr-f N.Holi.Algem.Vers. bank SchiedaH HNIIIIIIMIIWII i NIWIIMI l|IIIUMUMMllliU8pBMBMHMMM^BfiltMMHMBBMMBMMaWBa»»fflff'i|||||H||i||j|E|||||||||||||||B|||ii||BMi||||||||p i|m HHIIIIIIIIII HI|M^"»™W«BWHIWIirTlffrrTTWrnTmnnWT"TirinilllllllMlllW bl III IIMl'lll Ill II11111111"! Illllllllll IMI Buitenlands eh Nieuws. DE INT. ARBEIDERSCONFERENTIE. Mgr. Nolens voorzitter. Gistermorgen om 11 uur is te Genéve de 8ste Int. Arbeidsconferentie bijeengekomen. Zeven en dertig landen met 129 afgevaardigden zijn ter conferentie vertegenwoordigd. De conferentie zal tot 5 Juni duren en zal zich bezig houden met het verslag van den directeur van het Int. Ar beidsbureau en de kwestie van de emigratie. De achtste Arbeidsconferentie koos op voor stel van den Belgischen regeeringsafgevaardigde Mahairo, den Engelschen regeeringsafgevaardig de De Wolfe, den Belgischen werkgeversgedele geerde Carlier, den Belgischen arbeidersgedele geerde Mertens, Nolens tot voorzitter. De openingsrede van mgr. Nolens trok zeer de aandacht door zijn bijzonder interessante beschouwingen over de redenen, die er toe kun nen geleid hebben, dat de werkelijkheid ten aan zien van de internationale arbeidsorganisatie nog in heel wal opzichten afwijkt van het ideaal. De openingsrede van mgr. Nolens werd door de geheel gevulde zaal in de grootste stilte en opmerkzaamheid aangehoord, omdat iedereen gevoelde, dat hier iemand aan het woord was, die met groote kennis van zaken en liefde voor het ideale doel der internationale arbeidsorgani saties op de helaas bestaande tekortkomingen wees en in menig op-zicht een middel tot ver betering noemde. I Met bijzonder applaus werden begroet zijn woorden, dat een staat niet lid kan zijn van den volkenhond en de internationale arbeidsorga nisatie zonder door het feit van dit lidmaat schap zelf zijn eigen souvereiniteit eenigszms aan te tasten. Met algemeen applaus werden begroet de slotwoorden van de rede van mgr. Nolens, al dus luidendeMoge deze conferentie met, de onontbeerlijke hulp van den Almachtige bijdra gen tot den vooruitgang vwn den socialen vrede en gerechtigheid en tot de verhooging van het welzijn van hen, die bij dit streven de eerst be langhebbenden zijn de wereld der arbeiders. HONGARIJE. Einde van het proces te Boedapest. In het Hongaarsche valsche-muntersproces heeft de Rechtbank gister vonnis geveld. jf§De voormalige chef der Hongaarsche staats politie, Nadossy en prins Windischgratz werden elk veroordeeld tot 4 jaar tuchthuisstraf, 10 millioen kronen boete en 3 jaar ambtsverlies. Voor den commandant van het cartografisch instituut, Haits, luidde het vonnis 1 jaar ker kerstraf en 2 millioen kronen boete. De tweede commandant van het cartografisch instituut, Von Gebo, kreeg eveneens 1 jaar ker kerstraf en 2 millioen kronen boete. ENGELAND. Een geheime regeering s- circulaire. In het mijnconflict is nog geen verandering gekomen. De solidariteit van de Europeesche mijn werkers en transportarbeiders zal, te oordeelen naar een bericht van de „Daily Herald" eerlang op proef worden gesteld. Dit blad publiceert namelijk een geheime circulaire, die door de Britsche regeering aan de steenkoolverschepers is gericht. Dezen wordt door de regeering steun beloofd bii den aanvoer van steenkool uit het buitenland. De ingevoerde steenkool zal vrijgesteld worden van de regee- rings-eontröle, waaraan alle Engelsche stcen- koolvoorraden zijn onderworpen en prijs-beper- kingen zullen niet worden opgelegd. Het blad deelt verder mede, dat een lading steenkool van Antwerpen reeds is gecontrac teerd. RUSSISCH-ROEMEENSCIT INCIDENT. Bolsjewiki in Bessarabië. Enkele dagen geleden heeft een bende van circa 200 man bolsjewiki, die met geweren, hand granaten en machinegeweren gewapend waren, den Dnjester overschreden en de Roemeensche grenswachten verdreven. De bende plunderde de wachthuizen en nam alle documenten mede. Een afdeeling van het vierde jagerregiment, dat den grenswachten te hulp snelde, slaagde erin, de bolsjewiki over de grens terug te drijven. 87) Het waren majoor Warfield, Ezy, de sheriff en de agenten. Mac Donald begreep uit de woor den,'die hij in 't voorbijrijden opving, genoeg om te weten, dat zijn lieden door de vastbera denheid van Capitola gevangen werden. Hel en duivelWeer dit jonge meisje, brornde de bandietenchef in zijn eigen, zij zal nog mijn ongeluk zijn, of ik het hare. Arme Dick, arme Bill en Steven Wie zou gedacht hebben, dat de zaak zoo zou afloopen en dat uw toewijding aan den kapitein u het leven kosten kan Bah, weenen en jammeren is goed voor vrouwen en kinderen. Nu moet gehandeld worden 1 Voorzichtig volgde hij de ruiters van verre, tot aan den zoom van 't bosch kwam, vanwaar niets meer 't vrije uitzicht tot aan 't kasteel belemmerde. Ook hier verschool hij zich weer in 't struikhout, om de dingen af te wachten, die komen zouden. Na een half uur zag hij een kar van 't kasteel wegrijden, waarop zijn drie ka meraden zoo vast gekneveld waren, dat ze geen vin verroeren konden. Een sterke bedekking politie en negers, die ■de sheriff in persoon aanvoerde, marcheerde er «aast. MAROKKO. F r a n k r ij k s besluit. Met uitzondering van de „Humanité" keuren verschillende bladen de beslissing der regeering met betrekking tot Abd-el-Krim goed. Alle bladen beschouwen het als noodzakelijk, niet alleen voor Frankrijks prestige maar vooral voor het herstel van de orde in Afrika, dat Abd- el-Krim behandeld wordt niet als een onvoor spoedig leider, maar als een overwonnen rebel, die duidelijke bewijzen heeft gegeven van zijn dubbelhartigheid. Met het „Petit Journal" zijn zij van meening, dat zelfs indien het Fransche offensief nog eenige dagen zou moeten worden voortgezet, dit het eind van een gevaarlijke periode voor geheel Marokko zal beteeken en en het begin van een tijdperk van ontwapening, arbeid en voorspoed voor het Rif. Abd-el-Krim, aldu» het „Journal", die in het geheel niet beantwoord heeft aan zijn bestem ming, moet thans uit zijn fouten de conclusie trekken en zonder meer capituleeren. Krim geeft zich over. Uit Fez wordt officieel gemeld, dat Abd-el- Krim zich naar de FranseIrcTimes begeven heeft ten einde zich over te geven. Abd-el-Krim stelt zich met zijn familie en bezittingen onder protectie van Frankrijk. Vooraf heeft hij alle Fransche, Spaansche en inlandsche gevangenen teruggezonden. Krim zal naar Taza worden overgebracht, waar op de instructies van den resident-generaal Steeg zal worden gewacht. Nu het oogenblik nadert, waarop ongetwijfeld vele geheimen uit de geschiedenis van den Rif oorlog zullen worden onthuld, behoeft niet lan ger geheim gehouden te worden, dat Krim reeds tweemaal de interventie der Britsche regeering heeft ingeroepen. Beide malen werd echter aan zijn verzoek geen gevolg gegeven. Deze medewerking was natuurlijk onmogelijk, daar er geen enkele reden voor de inmenging der Britsche regeering bestond. De Rif-leider was over het mislukken van zijn verzoek om inmenging zeer teleurgesteld. Hij beproefde toen zijn geluk in andere richting en ontving uit-tot nu toe niet bekend gemaakte bron den raad, om den strijd voort te zetten en onder geen voorwaarde met de beide mogend heden te onderhandelen. Vertrouwende op be kende namen, die bij dit advies waren betrokken, besloot Krim door te vechten. 'Meer voedingswaarde dan 2 EIEREN 1770 9 Reeds eerder heeft de correspondent van de „Times" gewezen op het ernstige nadeel, aan de Riffi toegebracht, door het wekken van val- sche hoop. In verband hiermede wijst ook thans de correspondent er op, dat de Franschen en Spaansche regeeringen goed zouden doen, in dien zij den eisch stelden, dat alle correspon dentie van Krim met Europeanen overhandigd moet worden. Zeer zeker zouden opzienbarende en misdadige documenten worden gevonden, welke niet weinig hebben bijgedragen tot het bloedvergieten en de verwoestingen in het afgeloopen jaar. NAAR DEN VREDE IN SYRIË „Na 15 Juni geen schot meer." De „Chicago Tribune" verneemt uit Damas cus, dat de Fransche Hooge Commissaris in Syrië, Henry de Jouvenel, de voorwaarden der nationale regeering voor een definitieven vrede heeft aangenomen en Donderdag uit Syrië zal vertrekken, om de Fransche regeering er van op de hoogte te stellen, dat de oorlog naar zijn einde loopt. Er is echter nog één moeilijkheid, aldus het blad, daar De Jouvenel het volgende ultimatum heeft gesteld Frankrijk garandeert een alge- meene amnestie aan de rebellen en belooft alle politieke gevangenen vrij te laten, op voorwaar de, dat na 15 Juni geen enkel schot meer zal worden gelost. Men gelooft, dat de regeering van Damascus spoedig den vrede zal teekenen door alle voor waarden van Frankrijk aan te nemen. Vooral is hierbij van invloed het gelukken van de ope ratie tegen Soeweida,^ de verovering van de nabijgelegen dorpen,waarbij de hoofden van veer tig dorpen als gijzelaars zijn gevangengenomen. Mochten de Syrische nationalisten dr. Sjaban- der en Sultan el Atrasj er niet toe kunnen bren gen, de vredesvoorwaarden te accepteeren, dan zullen de Fransche troepen ongetwijfeld de laat ste pogingen tot opstand onderdrukken. Ha, ha lachte Mac Donald spottend, blijk baar zijn ze bang, dat ik met de rest mijner bende een poging tot bevrijding der gevangenen wil doen. len minste zij schijnen eerbied voor mij te hebben, laat ze met een heel leger uit rukken. Moed, kameraden, uw kapitein zal u bevrijden of de gevangenschap met u deelen Hoe gaarne zou ik u dit luide toeroepen, doch dat zou op dit oogenblik roekeloos zijn. Mac Donald liet dus den stoet voorbij trekken zonder zijn aanwezigheid te verraden daarna begaf hij zich weer naar de heksenkeuken, de gewone verzamelplaats zijner bende. Het was klaarlichten dag, toen hij daar aan kwam. De bandieten, die tot laat in den nacht op de terugkomst van den kapitein met het geroofde meisje gewacht hadden, waren moe geworden en lagen nu op de banken en op den grond bont door elkander in diepen slaap, zoo dat ze door 't binnenkomen van Mac Donald niet eens wakker werden. Hij greep een voertang en begon zich daarvan op gevoelige wijze als wekker te bedienen. He, hola, dagdieven, luiaards 1 jullie lig gen op een vulkaan, die je elk oogenblik kan verzwelgen, op een kruitmijn, waarmee je in de lucht vliegt. Wordt wakker, jullie beeren riep hij met zijn forsche commandostem, die in de ooren der bandieten als de trompetten van Je richo schetterden. Wat is er Brandt de hut boven ons hoofd Dit waren eenige uitroepen, die Mac CHINA. Groote bedrijvigheid te M o e k d e n. Naar de Matin" meldt, heerscht er groote militaire bedrijvigheid te Moekden, waar Tsjang Tso-lin talrijke beraadslagingen houdt. Tegen het vijandige leger, dat zich nabij Kal- gan, ten Noordoosten van Peking bevindt, is een elite-corps onder commando van Woe-Tsji- Tsjen gezonden. Volgens de „Daily Mail" heeft de Chineesche generaal Feng Moskou weer verlaten om in Kalgan zijn leger te reorganiseerenwaarvoor de sovjet-regeering hem 700.000 pond zou hebben verstrekt. ALLERLEI. Uit Warschau Pilsoedski heeft in antwoord op een vraag, of hij zich eventueel candidaat Donald van zijn kameraden te hooren kreeg. Voor den duivel, kapitein riep een, die ongemakkelijk van de slagen en stompen, die de kapitein met de tang uitdeelde, gehad had, wil je op deze manier aankondigen, dat je de jonge miss in bezit hebt Alles is mislukt! riep de bandietenchef woedend die vervloekte deerne was ons te slim af, zij is oorzaak, dat de aanslag mislukte en dat drie onzer beste kameraden nu weg zijn naar de gevangenis van Tip-Top. In een woord, Dick, Bill en Steven zijn door de schuld van die kleine heks in de val geloopen. Indien 't mij niet gelukt hen te redden, zijn ze dichter bij de galg, dan hun lief is. Dit nieuws bracht allen in rep en roer. In de eerste oogenbiikken hoorde men niets dan vloe ken en tieren, dat als 't brullen van een aantal leeuwen door de hut klonk. Iedereen betreurde het lot der gevangen kameraden, iedereen zwoer hoog en laag hen te*wreken en te bevrijden.jjEin- delijk werd het rustiger en men verzocht Mac Donald den slechten afloop meer in 't bijzonder te verhalen. Er is wel niet veel tijd om te vertellen, her nam Mac Donald, doch in 'tkort wil ik je zeggen, hoe de vork in de steel zit. Met weinige woorden verhaalde de roover- hoofdman 't gebeurde, en hoe hij er achter ge komen was. Noy kun je wel denken, zoo besloot hij het verhaal, dat ik meer dan ooit besloten ben Capi- jsm wil laten stellen voor het staatspresidentschap geantwoord, dat hij eerst de namen der andere candidaten wil weten. Uit Warschau,.: De Poolsche premier Bartel heeft verklaard, dat indien de Landdag niet zelf tot ontbinding besluit, de regeering voornemens is af te treden. Uit Riga Uit Moskou wordt van semi- officieele zijde gemeld, dat Polen aan de Oost- zee-staten nieuwe voorstellen heeft gedaan tot beveiliging zijner grenzen en die van genoemde staten met de Unie der Sovjet-republieken. Polen is bereid zijn buren met troepen bij te staan, wanneer zij door de Unie mochten worden aangevallen. Als tegenprestatie vraagt Polen uitsluitend, dat de Oostzee-staten hun politiek tegenover de Sovjets in overeenstemming zullen brengen met de politiek van Polen. Uit Manilla (Philippijnen)Er zijn 28 Moro's, behoorend tot de gendarmen en hei, leger, gearresteerd, beschuldigd van moord en diefstal bij de gemelde relletjes, welke Zondag avond in een danszaal te San Fernando op het eiland Luzon plaats hadden. Uit Parijs De autofabrieken van Renault, waar zooals bekend gedurende eenige dagen een uitsluiting heel't plaats gehad, zullen morgen weer geopend worden. Uit SjanghaiVijftien vliegtuigen zijn gisteren ten gevolge van een brand in een groote vliegloods te Moekden door het vuur vernield. Uit Genéve De eerste bijeenkomst der voorbereidende ontwapeningscommissie is gister geëindigd met de aanvaarding van het rapport van den Belgischen gedelegeerde, de Brouckère. Sta ten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woemsdag, 26 Mei. Mevrouw de V r i e sB ruins houdt een interpellatie in verband met de wet betreffende de uitoefening der tandheelkunde. De minister antwoordt dat als blijkt dat de stukken, waarop geoordeeld is, onjuist waren, spr. niet zal nalaten te doen wat geëischt wordt. De heer Beumer (A. R.) is niet bevredigd door het antwoord van de minister en dient een motie in die als vólgt luidde „De Kamer, niet overtuigd, dat de uitvoering van de wet van29 Juni in overeenstemming met haar letter en bedoeling heeft plaatsgehad, gaat over tot de orde van den dag." Deze motie werd aangenomen met 63 tegen 1 stem (v. Vuuren) Moties van mevr. de Vries en mr. Oud werden verworpen. Avondvergadering. Interpellatie-Oud. Aan de orde is de interpellatie-Oud naar aan leiding van de ramp met den loodsschoener Ter schelling II op 25 November 1925. De heer Oud (V. D.) lichtte uitvoerig de volgende vragen toe I. is vanwege de Scheepvaartinspectie op grond van art. 70 der Schepenwet een onderzek naar de ramp ingesteld Zoo ja, waarom is dit niet door een onderzoek van den Raad voor de Scheepvaart gevolgd Zoo neen, waarom is het onderzoek door de Scheepvaartinspectie achterwege gebleven II. Welke waarborgen zijn aanwezig, dat het onderzoek der thans ingestelde commissie even deugdelijk zal kunnen zijn als een onder zoek door den Raad voor de Scheepvaart III. Is de minister bereid de. bij het loods. tola te rooven. Zij is een satan in de gedaante j van een teer meisje en, werkelijk, naast mij aan de spits mijner wakkere broeders was ze juist op haar plaats. 1 Ik bewonder die kleine duivelachtige deerne, riep een der bandieten.Ze beval mij door haar moed en haar mannelijke vastberadenheid. Intusschen, ging Mac Donald weer voort, kunnen we een tijdlang niet meer in de heksen- keuken samenkomen. We wonen hier boven een vulkaan. Dat is waar, kapitein, bevestigden de an deren. Laat ons dan geen minuut verliezen, maar dadelijk handelen. De arme drommels, die nu in de gevangenis zitten, zijn braaf en zullen niets verraden doch ze zijn gewond, misschien zwaar gewond. Toch kunnen we de zaak niet te ver vertrouwen. We moeten dus een andere verza melplaats kiezen, en hiertoe leent zich t beste de Heksengrot. Ben je 't daarmee eens Ja, ja, riepen de roovers. Goed, laat ons dan oogenblikkelijk opruk ken. Pakt onze wapens en munitie mee, vergee ook onze verkleedingen niet, laat mets achter, wat ons verblijf alhier zou kunnen verraden Dit moeten we voor de oude Hat doen, dan zal ze ons later weer gaarne opnemen. Maar, wat zal er van Bill, Steven en Dick worden vroeg een der bandieten. Dat is mijn zaak, hernam Mac Donald. Een tijd lang moeten we rustig blijven, om de waakzaamheid der politie weer te sussen. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1