WEEK-REVUE. DYNAMIET DAGBLAD WOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN 49ste Jaargang. Zaterdag 29 Mei 1926. No. 14566 Bureau KOEMARKT <ie«iooii uueieunminui u»u»ü - rosSDus :3a. fe» Adv.rtmtiln! 15 regel, 1.75, ,ik. regel daarboven 35 nt, 3 maal plaatsen wordt '2 maal berekend. Ingezonden mededeelingan 75 c ptr regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk, adverteeren. Tarieven worden op aanvraag f-- toegezonden. Incassokoeten worden berekend. !®V®^slaiïfe geheele invaliditeitf 2Q6 j»jj verlies van een hand, voet of oog I 209 Wij dood1100 bij verlies van era Telefoon intercommunaal 68085 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden f 2.70, per week 20 cent, franco per post f 3.per kwartaal. Afzonderlijke numiners 4 cent. Zaterd'agavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. ri-.j t *s -"'I ,®«,reo «en Manui, voei ui uuy i ra iiooai iuu Bu venien van verlies van eiken anderen vinger.De verzekering wordt gewaarborgd door 4r N Moll. Aigem.Verg, bank Scbiod Dit nummer bestaat uit 2 bladen «k: TWEEDE BLAD. Binnenland. Al die Pool-reizigers hebben 'n leelijke hoop kou meegebracht uit 't hooge Noorden. Daaraan zullen we het maar toeschrijven, dat we nog nimmer zóó lang op den zomer hebben moeten Wachten als dit jaar. Een paar dagen vóór Pink steren zag 't, er werkelijk naar uit of er verande ring ten goede zou komen, maar op eersten Pink sterdag was 't heelemaal mis en op den tweeden niet veel. Heel wat menschen zagen hun mooi opgebouwde plannetjes in duigen vallen en vele seizoen-zaken leden groote schade. Natuurlijk Waren er ook nog genoeg, die zich aan geen weers omstandigheden stoorden en huiten iets van de zomerweelde trachtten te ontdekken. De eenige interessante afwisseling in die dagen kracht de G.P.H., d.i. communistische partij Holland, die gedurende Pinksteren haar congres kield. Zondagmorgen hebben we gesmuld aan de geestelijke spijze van ons ochtendblad, dat den helaas verkorten inhoud van Loutje Visser's redevoeringen bracht. De openingsrede was schitterend. Dit congres, zei Loutje Bulk, zal de communistische partij toonen als een onver woestbaar blok graniet, dat straks het kapita lisme vernietigen zal. Maar er kwam al gauw beweging een verkeerde beweging in het granietblok. De communistische broederen be gonnen als verdwaasden tegen elkaar in te schreeuwen en toen Loutje de gemoederen tracht te te bezweren door een lawaaierig gebruik van de voorzitterlijke hamer, bezweek dit anti-com- ölunistische gezagsinstrument, dat daarmee al even broos bleek als het gepatenteerde C.P.- graniet. Maar Loutje heeft méér wapenen dan een hamer. Toen de hamer bezweken was, ging de voorzitter de vergadering. toevloeken, een gezagsmiddel, dat soms door machtsbewuste koloniale uitbuiters tegenover koelies wordt toegepast. En werkelijk, nu werd het stil Waarmee te constateeren valt, dat de leider der H.P.H. een merkwaardige karakter-overeenkomst 'net kapitalistische uitbuiters vertoont en de volgelingen een slaafschen geest van onderwer- P'ng bezitten als inlandsche koelies. Het verdere verloop der vergadering was al eyen interessant. Het onverwoestbare blok g'ra- lllet is er tenslotte in tweeën gespleten en alvo- rons ze op het kapitalisme te laten neerpletteren tollen ze de twee stukken eerst een poos tegen Hkaar laten aanbonken om te zien, welk deel ridks 't langst uithoudt. Een spoorwegongeluk bij Wouw in Noord-Bra- )arit met een trein, die een groot aantal Pinkster- reizigers huiswaarts vervoerde, liep gelukkig vrij goed af eenige reizigers liepen min- of meer "listige verwondingen op, maar dat telt men als men nog onder den indruk is, van het Vreeselijke spoorwegdrama, dat in de nabijheid Hi het kleine Geldersche stadje B. kwamen ken avond de voornaamste bewoners in „De °nte Os", de voornaamste herberg, bijeen, j burgemeester, de kantonrechter, de apothe- SeL een dikke slager en dë directeur van het P°st- en telegraafkantoor. Als het dagelijksch praatje over politiek en "eldgebeurtenissen uit is, dan is de conver- a ie gestremd en beginnen de lui aan de klets- a el te geeuwen. Sedert kort in echter in dit ^'mgetje in zooverre een verandering waar te ';men, dat er een vreemdeling is is* binnenge- r°Ugen, een buitengewoon opzichter van den ^oterstaat, die toezicht moet houden over den °uw Van een rijkswerk. Deze opzichter, een '"olijke en jonge man, wacht slechts op een e "geilheid om de heeren eens van hun ouden jY"1' af te brengen en grondig te genezen van kleinsteedsche levensopvatting, oydaagschijnt daartoe de gelegenheid gekomen R ouc'e bond van den herbergier uit kr>b*ont.e Os" volgens het oordeel van alle ^""ers een rasmengsel van taks, herdershond, j. '"ardiner en mops, moest gedood worden. werd er aan de middentafel overgediscus- ,jTr(k hoe men aan zijn, door ouderdom ellen- lijf ^yworden hondenbestaan een zoo snel moge- ■D einde zou kunnen maken, zonder het dier Dee' te kwellen. Wa far gelang van hun beroep en temperament yn de heeren voor verschillende wijzen van mprVen' van hen hond tenminste De burge- 'eih'er was voor doodschieten, de kanton- g'ftj f r Voor ophangen, de apotheker voor ver bum®?1!' de vleeschhouwer voor slachten en de liw 'f ,;'n v°or verdrinken. Tot een conclusie Urn men niet. van het station te München aan een 30-tal men schen het leven kostte. Erger dan het gebeurde bij Wow, is de brand geweest in de buurt van Lieerenveen eveneens daags na de feestdagen waarbij vier kinderen een prooi der vlammen werden. Dat levend ver branden van machteloos om hulp schreiende menschen is iets, dat altijd sterk tot onze ver beelding spreekt. Zulke rampen hebben den laatsten tijd nog al eens plaats gevonden en 't is de vraag of het geen zaak voor de overheid is om buiten een behoorlijke instructie en af richting van de brandweer om -zooveel moge lijk bekendheid te geven aan eenvoudige midde len die het mogelijk maken om bij brandgevaar zich zeiven en anderen te redden. Als 't gevaar plotseling opdoemt staat 't verstand stildan kan men slechts die dingen uitvoeren, die zóó dikwijls en zoo duidelijk voorgehouden zijn, dat ze uit het onderbewustzijn van onzen willoozen geest omkomen. Buitenland. De mare van droevige rampen kwam na het Pinksterfeest uit het buitenland tot ons. In Mün chen kwamen 30 menschen bij een spoorwegramp om de bijzonderheden zijn ijzingwekkend. Vol levenslust waren deze menschen gedurende de vrije dagen naar buiten getogen en van eenige hunner zijn de lijken met een laschapparaat be vrijd moeten worden, nadat ze vele uren tusschen het ijzeren geraamte van versplinterde wagens bekneld hadden gezeten. En het zoo vaak geteisterde Japan werd weer door een aardbeving en de uitbarsting van een krater geteisterd. Het aantal dooden is nog onbekend, maar beloopt in ieder geval vele honderden. Wij, Hollanders staan bekend om onze eeuwenlangen strijd tegen de „woedende baren" maar die strijd lijkt ons toch heel wat rustiger van de woedende baren zien we ach ter onze stevige dijken niet veel -dan het wonen op een vulkanische bodem en nabij in verraderlij ken rust liggende kratermonden. Met Abd-el-Krim is 't gedaan Deze trotsche heersclier is als een, geslagen hond in zijn hok moeten terugkruipen, waar hij zich nu verlaat op. de edelmoedigheid van den overwinnaar. Als men echter overweegt, dat Abd-el-Krim slechts de leider was van eenige moedige, maar ongedisciplineerde stammen en hij toch jaren lang de legers van Franschen en Spanjaarden nu een paar honderd duizend man sterk trotseeide dan moet men toch bewondering hebben voor zoo n weerstand. Maar toch ver heugen we ons om het einde, want Marokko is gedrenkt met menschenhloed Frankrijk zal verademen door het einde van dit avontuur, maar Spanje De militairejunta's teerden er op t Marokko-avontuur en een groot deel van het leger vond in en door den oorlog een bestaan. Of de vrede er niet een ramp zal worden voor de binnenlandsche rust, valt te bezien. Een buitengewoon respect dwint de spaar- zin van de Russische bolsjewiki af. Zonden zij i oen nam onder ademlooze spanning van alle aanwezigen de opzichter met een ernstig gelaat liet woord. Mijne heeren, nu het mij vergund is in uw aangenaam midden te mogen verwijlen, veroor loof mij als ijverig lid eener vereeniging tot be scherming van dieren, u voor het edele dier Karo een wijze van sterven voor te stellen, die in vei ligheid, snelheid en besparing van smart alles overtreft, wat de heeren hebben voorgeslagen. Ik bedoel door dynamiet Een huiveringwekkende stilte heerschte in den kleinen kring dezer wakkere mannen, toen de opzichter vervolgde - toevallig ben ik, zonder bolsjewiek te zijn, in het bezit van een dynamiet patroon en heb daardoor de gelegenheid u de uitstekende wer king van deze ontploffende stof te bewijzen. Na eenig debat werd het voorstel van den op- zichterdat door den slager met kracht werd ondersteund, aangenomen en de uitvoering vast gesteld op den volgenden morgen in de vroegte. De plaats, die aangewezen was tot 't volvoeren van de daad, waartoe de zes heeren op den be paalden tijd bijeenkwamen, was een groot veld, dat door dichte hekken en struikgewas omringd^ aan de zijde van het stadje aan een diepen mod derpoel grensde. De ongelukkige hond werdnaar het midden van het veld gebracht en daar vast gebonden. Nadat de megsten der heeren achter de hagen, daar waar deze het dichts waren, dekking hadden gezicht, bond de opzichter met behulp van den postdirecteur de dynamietpa- troon waaraan een lange lont bevestigd was,aan het dier vast. Toen de lont was aangestoken, verwijderden zij zich snel in de richting, waar de meeste heeren stonden. Maar nauwelijks had Karo dit opgemerkt, of hij rukte in vertwijfeling aan 't touw, dat aan een hout was vastgemaakt, dat in den grond de vorige week een kleine 3 millioen gulden naar de Engelsclie stakende mijnwerkers, in een week tijds verzamelde ze opnieuw een dikke 3 millioen voor hetzelfde doel onder de Russische arbeiders. Als men nu bedenkt, dat de loonen in Rusland het peil van 1914 nog niet bereikt hebben, dan slaat de bewondering voor zulken spaar- en ondersteuningszin over tot een volstrekt. ongeloof 1 t Is natuurlijk de Russische regeering zelf, die achter deze affaire zit, maar terwille van de diplomatieke betrekkingen met Engeland, liever de Russische arbeiders als stroopop gebruikt. Men kan er verzekerd van zijn, dat het Russi sche proletariaat, dat al zoo lang ontbering lijdt, met een scheel oog naar de millioenen ziet, die terwille van de proletarische wereld-revolutie de grenzen over gestuurd worden. Men kan den Engelschen mijnwerkers intus- schen zoo'n meevallertje niet misgunnen, al maken ze door de aanvaarding hun zaak onge twijfeld minder populair, alsmede door de aan vallen, die hun leiders op de andere Engelsche vakbonden doen. De staking duurt intusschen verbitterd voort de pogingen van de regeering om te bemiddelen riji) mislukt en indien er geen verbetering in den toestand komt gaat Engeland ongetwijfeld een economische, iinancieele en industrieele crisis tegemoet, omdat het gebrek aan kolen nu reeds nijpend wordt en verscheidene industrieën den verkoop al belangrijk hebben moeten inkrimpen. Wat we een vorig overzicht omtrent Polen voorspelden, dreigt reeds bewaarheid te worden. Een der nieuwe ministers is er in een gesprek met de pers rond voor uit gekomen, dat het de de bedoeling van Pilsoedski is voorloopig voor een jaartje we kennen dat al uit de Spaansche geschiedenis de dictatuur uit te oefenen. De socialisten, die hem op het kussen hielpen, zijn bedrogen uit gekomen, daar de maarschalk niets voor hun idee en van een democratische hervor ming moet hebben zij hebben reeds van hun teleurstelling blijk gegeven. Intusschen is het niet zeker, of vanuit Posen niet een reactionaire beweging ontwikkelt zal worden door de regi menten, die generaal Halier daar om zich heen verzameld houdt. In België kwam een regeering tot stand u.t de drie groote parlementaire partijen katholieken, socialisten en liberalen. De heeren verzekeren, dat ze zich eigenlijk heelemaal niet zoo lekker in eikaars gezelschap voelen wat we ons levendig kunnen voor stellen -maar dat ze elkander toch trouw ge zworen hebben, tot het gevaar voor den franc ge- wezken is. We vreezen echter, dat bedoeld ge vaar hardnekkiger stand zal houden dan deze geforceerde broedermin. Binnenland. Mededeeling van den K.R.O. Het is niet gemakkelijk onze Hollandsehe menschen van iets te overtuigen, en als men ze overtuigd heeft ze in actie te krijgen. Zoo gaat was gestoken. Zijn pogingen werden met een gunstigen uitslag bekroond; het gelukte hem het hout uit den grond te rukken. Met groote sprongen rende hij de heeren achterna. Een groote ontsteltenis maakte zich van allen meester een oogenblik waren ze als verlamd van schrik. Toen ontstond een ware paniek. De burgemeester, die een revolver hij zich had, uit voorzorg, als de dynamietpatroon niet voldoen de gewerkt zou hebben, waagde het niet te schie ten, omdat de hond de heeren, die in hun ont steltenis in de richting van de poel vluchtten, reeds dicht genaderd was. Vooraan stormde met reuzen schreden de lange, magere apotheker, achter hem de kantonrechter en de slager, die zich verheugden in een behoorlijke welgedaanheid en achteraan kwam hijgend en blazend de buitenge woon dikke waard uit de herberg „De Bonte Os". Zijn gezicht was vuurrood en hij hield met beide handen zijn schommelenden huik vast op het oogenblik, dat lnj in doodsangst voor zijn eigen hond vluchtte. En zoo snelden de arme mannen voort, daar geen van hen lust had om thans reeds in gezelschap van Karo de gewesten van over het graf te leeren kennen. De apotheker liep regelrecht in den poel en de andere vier volgden hem blindelings. Tot aan de kin in het troebele poelwater staande, bleven de vier mannen ang stig het naderen van den hond gadeslaan, die eindelijk, naar hun toescheen, ironisch grijnzend en spottend kwispelstaartend aandenoover ging zitten. Bij het minste gedruisch verdwenen de vier koppen onder het voor hen geheel vreemde en grondig gehate element, om in het volgend oogen blik als even zooveel waterspuwende draken weer op te duiken. Intusschen zijn de postdirecteur en de opzich ter hijgend aangekomen. De laatste stikt bijna van ingehouden lachen. het nu ook met den Katholieken Radio Omroep. Ze zien om zich heen, hoe de radiotechniek zich ontwikkelthoe deze steeds meer 'en meer een lactor wordt in het maatschappelijk leven van de allergrootste beteekneis. Als ze even nadenken kunnen ze begrijpen dat onze Bisschoppen toch niet zonder reden de K.R.O. Stichting in het leven geroepen hebben. Ze hooren van zoovelen, hoe onze uitzending voor de zieken en thuis- blijvenden een groote troost en heerlijke verpoo- zing is in hun eentonig en dikwijls zoo moeitevol leven. Iedere week, luisteren zij maar sprekers, die op alle gebied van godsdienst, wetenschap en praktijk hun voordracht houden. Zij leeren onze verschillende krachten op allerlei kunstgebied kennen. Ze nemen zoo gaarne notie van den lol' door andersdenkenden den Kath. Omroep toege zwaaid. Hun eergevoel zegt hen, dat wij vooraan moeten staan in dit nieuwe middel van propa ganda en ontwikkeling profiteeren van al het schoons, dat zij te hooren krijgen bij onze uit zendingen. En tochis de massa in katholie ke kringen nog niet overtuigd van liet groote gewicht onzer stichting. En als ze het zijn, wel ze luisteren en ze genieten, en zeggen wat een mooie Mis werd er gezongen, wat kwam die predi katie Schitterend door, was wat die muziek heer lijk wat konden wij eigenlijk nog veel meer pres- teeren en daarbij houdt het op. In plaats van zich nu eens af t.e vragen, „hoe houdt men toch die zaak in stand en hoe kunnen wij maken, dat zij steeds beter en volmaakter wordt" zetten ze hun toestel af. en gelooven het verder wel. Katholieke luisteraars, katholieke bewonderaars katholieken, die er zoo duizenden zijn in ons land, die met hart en ziel de katholieke zaak zijn t oege daan, gaat nu eens verder. Laat het niet bij die onvruchtbare belangstelling en wordt nu eens actief. Bedenkt, dat er veel geld noodig is om een uitzending te hebben, die Uwer waardig is dat we pas begonnen zijn, en dat het steeds hooger op moet. Bij de honderdtallen die zich als betalende leden van den K.R.O. hebben opgegeven, voeg er spoedig mogelijk nog eens duizendtallen bij. Onze sprekers staan gereed, onze kunstenaars verlangen zich door de microfoon voor u te laten hooren. Laat het niet zooals het tot nu toegeweest is een werk van liefdadigheid zijn als zij hun we tenschap en hun kunst voor de katholieken radio omroep beschikbaar stellen. Maakt uw stichting groot, maakt haar sterk, maakt dat zij, die voor haar werken en het beste geven, wat zij hebben, daarvoor ook een behoorlijk honorarium kunnen ontvangen. En daarom, nogeenst en nog eens, geeft u op als betalend lid of donateur(trice) van den K.R.O Het adres van het secretariaat is Spuistraat 12, Amsterdam, het gironummer is 49744. Wij wach ten met ongeduld op uw deelname en zullen niet rusten voor de K.R.O. Stichting werkelijk gesticht is voor het heden en voor de toekomst. Gemengd Nieuws. Bedriegster. Dezer dagen vervoegde zich bij den 86-jarigen weduwnaar P. C. te Pey- Echt een jong meisje hetwelk zich aldaar zeer Tot hun verbazing zien de vier onwillens badenden, dat de bouwopzichter zonder vrees den hond nadert en dezen nauwkeurig beziet. Mijne heeren, begint hij plechtig, zooals ik daar juist tot mijn grenzeloose verbazing bespeur is me een kleine vergissing overkomen. Ik heb me vanmorgen verslapen en in de haast om niet te laat te komen in plaats van de dynamaiet- patroon een pakje cichorei genomen, dat lang zoo goed niet is om een ontploffing te veroorza ken. Een doodsche stilte, minuten lang, volgde op deze woorden. Toen brak de postdirecteur in een daverend gelach uit. Deels onder gemopper, deels vei'licht herade mend, kropen de heeren thans uit den poel, het laatste de wantrouwende apotheker. Nu kon ook de opzichter zijn lachen niet meer bedwingen bij het zien van de beinodderde en druipende jammerlijke gestalten, die klappertandend om hem heen stonden. Woedend wilden ze hem te lijf, maar de krachtige postdirecteur beschermde hem. Eindelijk gelukte het door betuigingen van leedwezen van den schuldigen opzichter en aan de bedarende toespraak van den postdirecteur, de slachtoffers van het ontploffingsschouwspel te doen bedaren, die toch innig blij waren, dat de gevaarlijke proefneming niet nog erger was afgeloopen. Maar de drooggeblevenen moesten beloven over het voorval te zwijgen. Langs heimelijke omwegen begaf men zich met versnelden pas naar het stadje waar de hee ren zich verkleedden en zich verzamelden tot.een buitengewone hartversterking in „De Bonte s. Karo echter, die eenmaal ten doode opgeschre ven hond, at, tot aan het einde zijner dagen, dat wil zeggen tot aan zijn dood, die door ouderom zwakte veroorzaakt werd, het genadebrood. En aan zijn nagelaten herinneringen hebben deze ware geschiedenis ontleend. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT 7

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 5