RWATTA5 JAViyn FFP DAGBLAD WO€M$ SCHIEDAM Goede geluiden. ""feuilleton. Kasteel „Het Ooweersnest." ct. Beter dan Goed: DE BESTE 49ste Jaargang. Woensdag 2 Juni 1926. No. 14569 Gratis-Ongevallenverzekering 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 VOOR HET VADERLAND. Buitenlandscli Nieuws. duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinaer. bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een De verzekeringwordt gewaarborgd door deN.Holl.Algem.Verz. bank Schiedam NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau KjO]E M A R^KjT 4. Telefoon Intercommunaal 68085 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per 'kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. (Slot.) De Katholieke principes moeten ook in de politiek tot uiting komen en beleefd worden. Koning Christus heeft recht op dienstbaarheid van het individu, maar ook van de gemeenschap. Onze Katholieke voorgangers in het Staats bestuur, de strijders in de eerste linie, moeten ruggesteun ontvangen. Al meer blijkt de nood zakelijkheid, dat het Roomsche volk in eensge zindheid zich aaneen mpet scharen, om het erfdeel der vaderen te handhaven, om het heer lijk Roomsch bezit van een derde deel onzer medeburgers voluit te beleven, om de weelde van den Roomschen rijkdom vrij uit te brengen aan de arme heidenen onzer koloniën. In Juni van het volgend jaar zal weer beslist worden over de kleur van ons gemeentebestuur. Ook in de verzorging der gemeentebelangen weegt de levensbeschouwing zeer zwaar. Wie slechts voor de vergankelijkheid der aarde werkt, zal anders besturen dan zij, die de eeuwigheid voor oogen houden. Denkt niet, dat de verhouding fn ons Gemeente bestuur zoo'n vasten zetel heeft, dat ze niet zou kunnen veranderen. Herinnert u slechts, dat zij bij de laatste Kamerverkiezing in onze gemeente de S.D.A.P. een aantal stemmen op zich wist te vereenigen, dat slechts 200 onder ons stemmen aantal bleef. Ook op politiek terrein is zoo'n massa werk te verduwen. Daarom heeft het bestuur besloten in het be gin van het winterseizoen een cursus te organi- seeren alleen 'voor de propagandisten om zich te kunnen orienteeren op politiek terrein. Het bestuur zal geen moeite schromen om die cur sus-avonden te doen bijwonen door een aanbal ,,keur"-propagandisten, die het geleerde zullen exploiteeren bij hun huisbezoek, om ons Room sche volk te behoeden voor dwaling en mislei ding. R E C II T EN ORDE. Waar in onzen tijd voor het bewaren der orde en het handhaven van het recht de sociale or ganisaties onontbeerlijk zijn geworden waar van den anderen kant de tegenpartij met mooie beloften en gewaagde manoeuvres de massa tracht te trekken daar voelt de Roomsche pro- pagandaclub het als haar derde plicht haar medewerking te geven op sociaal terrein. Van de bevindingen bij het huisbezoek opge daan zal voordeel getrokken worden niet alleen voor de godsdienstige, niet alleen voor de politie ke maar ook voor de sociale belangen. Wij willen mede helpen om het recht te hand haven en de orde te bewaren, om het maatschap pelijk welzijn veilig te stellen, mede door onze Roomsche stands- en vakorganisaties, BESLUIT. Ziet daar, vrienden, onze plannen opgebouwd op het bewustzijn van onzen plicht. Want drievoudig is dus de plicht van onze club, waaraan een drievoudige taak beantwoordt een godsdienstig-, politieke-, sociale taak. Ziet daar de vijf geboden, die in den vervolge de club als dé hare beschouwt 1. Herleving van eigen geestelijk leven. 2. Verspreiding van apologetische lectuur. 3. Vermeerdering van kennis in de politiek en de voornaamste politieke partijen. 4. Mededeeling van die kennis aan anderen. 5. Versterking der sociale organisaties. 92) Ga zitten, beste Traverse, zei hij, neem vooreerst deze portefeuille, want denk niet, dat ik je in de wereld zend, zonder je denoodige middelen te geven. Dit zeggende reikte hij hem een portefeuille met banknoten. Traverse wist niet of hij zoo'n geschenk aan nemen mocht, doch zijn weldoener liet hem niet spreken. Dit geld zet ik bij jou op interestzei hij Welken intrest?. daarover later. Laten we nu alleen over de toekomst spreken, van plan nen, die ik voor jou ontwerpen heb en die je wel zeker zult goedkeuren. Traverse bloosde. In zijn verlegenheid wist hij niet wat te antwoorden, want hij raadde hetgeen zijn vaderlijke vriend bedoelde. Mijn lieve Traverse, ging hij voort, je weet, dat ik je hoogschat als een jonge man van talent en karakter en reedsvaakheb ik gewenscht zulk een braven oprechten zoon te bezitten. Ik wéét nu niet precies, hoe ik het best mijn wensch in vervulling kan doen gaan. Traverse bloosde meer en meer. Weet gij er misschien een middel op POLEN. De nieuwe president. De beëediging van den nieuwen President zal Vrijdag plaats hebben. Ignatius Mosciki, de nieuwe President, is in 1867 in het vroeger Russisch-Polen geboren. Zijn vader, een grondbezitter, had deelgenomen aan den opstand van 1863. Nadat hij in Polen zelf middelbaar onderwijs genoten had, ging hij naar de polytechnische school te Riga. Van 1892 tot 1897 was hij te Londen werkzaam. Vandaar ging hij naar Zwitserland, waar hij hoógleeraar werd te Freiburg. Hij heeft medegewerkt aan de oprichting van een aantal stikstofl'abrieken. In 1913 werd hij professor te Lemberg. Hij is doc tor honoris causa van een aantal hoogescholen. RUSLAND. Het rapport der vier Tories. Het rapport der vier conservatieve Britsche Lagerhuisleden, die juist van een bezoek aan Rusland zijn teruggekeerd, is Maandag gepu bliceerd. Het geeft twee beelden van het Sovjet-regi me één licht, en het ander donker. In het kort komen de conclusies op het volgende neer De evolutie gaat in de goede richting voort. De regeering is stabiel, en naar financieele politiek gezond. Het land biedt eventueel een groot arbeidsveld voor Britsch kapitaal. Daar entegen: het Sovjet-regime is zuiver een auto cratie, Het handhaaft zijn macht met middelen van geweld. De dictatuur van het proletariaat is in wezen een dictatuur over het proletariaat. Wat de verhouding tusschen Brittannië en Rusland betreft, bepleiten de vier parlements leden onderhandelingen over een accoord en wijzen zij op het gevaar van uitstel. De bezoekers zijn slechts twee weken in Rusland geweest en al dien tijd te Moskou, zoo dat hun onderzoek uiteraard haastig en onvol ledig was. Niettemin is hun rapport levens waard. FRANKRIJK. Briand had succes. Briand heeft gister in de kamer een groote overwinning behaald op het kartel der linksche partijen, tengevolge waarvan de meerderheid naar rechts verplaats is. Met 313 tegen 147 stam men werd een regeeringsvoorstel om een radi cale financ. interpellatie te verdagen aangeno men. Briand deed vervolgens een beroep op den wapenstilstand der partijen en op dien der rede voeringen. „Alle Franschen zijn solidair", riep Briand uit. „Alle Franschen, de kleinen en de grooten vroeg dokter Day glimlachend. Denk eens na. Of wil je in t geheel niet mijn zoon worden Mijnheer Welken zin moet ik in uwe woor den leggen Geen anderen als dien, hervatte dokter Dav, dat ik reeds lang uwe. liefde voor mijn dochter geraden heb, dat ik die goedkeur en dat ik u vereenigen wik omdat ik weet, dat ik het geluk mijner dochter aan geen betere han den toevertrouwen kan. Ik heb u sedert twee jaren lèèren kennen, Traverse ik ken uw hart, uwe ziel, en ik herhaal het, ik kan mij geen bete ren schoonzoon wenschen, dan jou. Ga nu ge rust naar St. Louis, mijn zoon. Het zal slechts een korte proeftijd wezen. Nog drie jaar, Tra verse, dan zult ge Clara's echtgenoot worden, ondersteld, \oegde hij er bij, dat zij er niets op tegen heeft. In de overmaat van geluk vond Traverse geen woorden, om zijne vreugde en dankbaar heid uit te drukken. Eerst nadat een vloed van tranen aan zijn oogen ontweid was kon hij sta melend zijn gevoelens uitdrukken. Mijnheer! Vader! Mijn tweede vader! riep hij, ik zal uw vertrouwen rechtvaardigen en mij uw zoon waardig toonen. Al mijn werken en streven zal gericht zijn, om Clara gelukkig te maken. Ik heb geen verzekering noodig, hernam dokter Day. Ik ken immers uw hart en dit is voldoende. Vooruit nu, jonge man Ga naar Gij zult als de zomer eindigen gaat -voor het werken aan deze idealen worden opgeroepen het bestuur zal van heden af reed s actief zijn. Het exploiteert reeds de lectuur-verspreiding. Het zal een volledig kaarten-systeem over alle Katholieke inwoners van onzen parochie op maken. En het hoopt tegen den tijd van practischen arbeid ook weder u een geschriftje toe tezenden. Met het Kruis dus in top, in onkreukbare trouw aan 't Vaderland worde eendrachtig gewerkt voor Recht en Orde. HET BESTUUR VAN „ST. LEONARDUS" Frankenland-Parochie Advertenti ëj[n 15 regels 1.75 elke regel daarboven*" 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. 1856 8 hebben er belang bij, dat de toestand van den franc niet verergert, want indien deze bij onge luk slechter zou worden, zouden het voornamelijk de kleinen zijn, die er van te lijden zouden heb ben. Bij deze woorden barstte allen in applaus los. Lafhartig anticlericalisme. Een staaltje van lafhartig anti-clericalisme heeft zich Zondag te Boujan-sur-Libron bij Béziers afgespeeld. De eerste communicantjes trokken, zooals ter plaatse gewoonte is, na de plechtigheid in processie door het dorp. Toen zij langs het huis van den burgemeester trokken, was deze juist bezig zijn bloemen te bespuiten. Van woede ontstoken, bij het zien van zooveel kinderlijke onschuld richtte hij plotseling de waterstraal op de Kinderen, in de hoop hen uiteen te drij ven. Vervolgens vloog hij de straat op, rukte een der bruidjes een vaandel uit de hand en brak dit over de knie. De pastoor, die den stoet begeleidde, waar schuwde de gendarmen, die verder voor een ordelijk verloop der processie zorgden. Tegen den burgemeester, wiens beestachtig optreden tegen de Kinderen in de streek de al- gemeene verontwaardiging heeft gewekt, zal een proces begonnen worden. DE HONGAARSCHE AFFAIRE. Voor den Volkenbond. De „Matin" meldt, dat de bij de verval- schingen te Boedapest betrokken regeeringen geenszins voldaan zijn over de wijze, waarop het proces tegen de vervalschers is afgewikkeld. Die regeeringen zijn van oordeel, dat zoowel de debatten in het Hongaarsche parlement als het gerechtelijk onderzoek erop gericht waren, de waarheid te verbergen. „De Fransche re geering", zegt het blad, „die buitengewoon goed van informaties is voorzien, vooral door toedoen van haar gezant te Boedapest, is tot geheel andere conclusies dan graaf Bethlen gekomen. Zij zal weldra gelegenheid hebben, haar houding zoowel te Parijs als te Genéve te doen uitkomen en een politieke lijn dienover eenkomstig te volgen." De „Oeuvre", het radicaal-socialistische blad, acht de Hongaarsche affaire evenmin ten einde. De documenten, die de Fransche gezant in Hongarije mee naar Parijs neemt, zegt het blad, zullen geen plaats laten voor twijfel in zake Prins Windischgrütz' actie. Men zal tot de ervaring komen, dat de machines voor hét maken der valsche biljetten van officieele zijde zijn besteld en betaald. Het blad voegt eraan toe, dat. de Cechische regeering, handelend in overeenstemming met de Fransche, den Volken bond zal verzoeken, een internationale conventie ta maken tegen bankbiljet-vervalschers. Wan neer, besluit de „Oeuvre", de zaak niet voor den Raad in Juni wordt gebracht, komt zij voor de Algemeene Vergadering in September. ENGELAND. t Mijnconflict. De Britsche regeering heeft gister besprekin- mijn dochter, je kunt haar alles mededeelen, wat hier gesproken is. Het is uw zaak, de toe stemming van Clara te krijgen. Traverse sprong op hij vond Clara in het salon bezig met borduren. Zooals het scheen, was het meisje diep in gedachten verzonken, want zij bemerkte in 't geheel niet, dat de jonge arts bij haar binnentrad. Eerst toen hij vlak bij haar was, keek ze op, doch sloeg ook weer dade lijk de oogen dicht, als wilde ze de tranen voor haar vriend verbergen. Doch te laat. Traverse had de schitterende parels in haar oogen bemerkt hij wist zeer goed, wien deze tranen golden, daarom vatte hij Clara's hand en drukte ze zacht aan zijn lippen. Miss Clara, sprak hij met zijn welluidende stem en bijna fluisterend, ik wil niet vragen waarom weent ge. Ja, Clara, ik weet wat er in uw hart omgaat, hoe pijnlijk u de gedachte aan het scheiden is. Daarom geloof ik, dat ik slechts een woord behoef te zeggen, om deze tranen van smart in tranen van vreugde te veranderen. Dit woord is het toestemmend „ja" voor onze verbinding, dat uw papa zoo even uitsprak en dat ik u mocht mededeelen. Clara had reeds bij de eerste woordendie Traverse tot haar richtte, het borduurwerk uit de hand gelegd en met klimmende aandacht geluisterd. Nu echter, als ze de verrassende mede deeling vernam van haars vaders toestemming tot een verbinding, waarvan 't geluk van haar gen gevoerd met de bij het mijnconflict betrok ken partijen echter zonder definitief resultaat. Men hoopt echter, dat de onderhandelingen zul len worden voortgezet. In het lagerhuis heeft Baldwin, in antwoord aan Mac Donald en Lloyd George, verklaringen afgelegd over de houding der regeering. PORTUGAL. De toestand. Berichten uit de provincie wijzen er op, dat de rust, in het land nog niet geheel is teruggekeerd Nog steeds bestaat er een zeker wantrouwen jegens Lissabon. Generaal Gomez da Costa, de leider der revolutie blijft in Oporto. Ondanks geruchten over het tegendeel, kan worden gemeld, dat in het nieuwe kabinet nog geen portefeuilles definitief zijn toegewezen. De oud-premier Alvaro de Castro en senor Pireja Osorio, senator van den linkervleugel der democratische partij, worden gevangen ge houden. Gemeld wordt, dat de vierde divisie op weg is naar Lissabon en zeer waarschijnlijk zal generaal Gomez da Costa van het Noorden naar Lissabon oprukken. Tot op heden is intusschen nog geen schot gelost. MAROKKO. De Sovjets schuldbewust? Moskou voelt zich blijkbaar niet erg gerust over de plannen van de Fransche regeering, om een commissie te benoemen, die zal onderzoeken van wien Abd-el-Krim ondersteuning en wape nen heeft gekregen. De Sovjet-pers, de „Iswestija'j inbegrepen, wijst reeds op de onschuld der Sovjet-regee ring en geeft, zooals gewoonlijk, de grootste schuld aan Engeland. Nieuwe gevechten. Volgens berichten uit Marokko, is de bedrijvig heid op het oorlogstooneel de laatste dagen weer toegenomen. De ontevredenheid onder de stam men moet in sterke mate zijn toegenomen. Sterke afdeelingen Rifftroepen hebben onder het opper bevel van den broeder van Abd-el-Krim, Tetoean aangevallen en zich van de voorsteden meester gemaakt. ALLERLEI. Uit New York. Senator Borah hield gister een rede in een volksvergadering te Baltimore, en verklaarde zich daarin ondubbelzinnig vóór de drankverbodswet. Hij zeide, dat de handel in sterhen drank een vloek voor het menschelijk geslacht is en hij viel het bestuur van den staat New York aan, dat volgens hem ontrouw was aan de fundamenteele beginselen, waarop de federale staat is gebouwd. Het is van speciale beteekenis, dat Borah, die steeds een candidaat voor het presidentschap der republiek is, deze verklaring aflegt op een oogenblik, dat de „natten" groote strategische voordeden op de „drogen" behalen. Zijn ver klaring is volgens sommiger meening een politieke sensatie van de eerste grootte. Uit Parijs. Behalve Totnasi) de leider der Fransche communisten, die ongeveer zes maan den geleden nag.r Rusland ging om daar een on derzoek in te stellen en te Moskou op mysterieuze wijze is overleden, zijn nog twee andere Fransche vakvereenigingsleiders, Le Petit en Vergas, die eveneens naar Rusland gingen, ook nimmer terug gekeerd. Er bestaat te Parijs groote bezorgd heid over het lot dezer mannen. Men neemt aan, dat deze leiders zooveel geheimen der Sovjets ontdekt hebben, dat zij voor Rusland gevaarlijk jeugdige leven afhing, nu liet ze haar hoofd op den schouder van den jongen man zinken en lispelde blozend Dus wist papa .hoe zeer ik je bemin De teederste woorden werden gewisseld, want hun beider hart vloeide over van geluk en zaligheid Hoe verwonderd was mistress Rocke als ze in het salon komende, naast Clara haar zoon zag zitten. Als hij zijn moeder bemerkte, viel hij haar om den hals en verkondigde haar onder tranen van vreugde zijn onuitsprekelijk geluk. Mistress- Rocke hoorde hem zwijgend aan, daarna sloeg ze de oogen hemelwaarts en vouwde de handen tot een stil gebed. Mijn God, zei ze, is dit geluk niet te groot om er aan te gelooven. Nauwelijks durf ik er mij over verheugen. Lieve moeder, hernam Traverse, ik weet, dat ge veel te lijden had en dat de velerampspoe- den u het geluk deden wantrouwen, doch nu zullen we gelukkig zijn en een blijde toekomst te gemoet gaan. Uwe moeder zei Clara een beetje ondeugend kon nog niet recht vroolijk zijn, omdat ze mij misschien niet tot schoondochter hebben wi De gelukkige vrouw drukte Clara met beide armen aan haar borst en kuste haar. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1