DMGBLAD VOOR SGHIEEBMM EN FEUILLETON. Kasteel „Het Ooieerssest." 49ste Jaargang. Donderdag 3 Juni 1926 No. 14570 m Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal G8085 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post/3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertenti ëln maal 15 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 cWper regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering 5U0 bij levenslange gelieeie invaliditeitf 2UÜ duim^f^6ÓJbi^vMli^va^en^wqsvingen£^^^^vernesv^^^®nandere]Drvinger. Buitenlandsell Nieuws. Ook te Samatan in het kanton Gers en te Pontivy werden onder leiding van mgr. Ricard, aartsbisschop van Auch en van Mgr. Picaud, hulpbisschop van Vannes, drukbezochte bijeen komsten gehouden. Overal werden resoluties aangenomen, waar in van onwankelbare trouw aan het Katholiek geloof wordt getuigd. bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een De verzekeringwordt gewaarborgd door deN.Holl.Algem.Verz. bank Schiedam Ui: ONTWAPENING. Het Franschc standpunt aanvaard. Nader wordt door onzen correspondent, uit Genéve gemeld: De militaire sub-commissie der voorbereiden de ontwapeningscommissie is tot het resultaat gekomen, dat de beperking der bewapening al leen van toepassing is op direct mobiliseerbare weermacht. Ilier vallen dus de reserve-troepen buiten. Dit voorstel werd aangenomen met een stem tegen, en met enkele onthoudingen.Dewerkzaam- heden vorderen langzaam, doch de stemming in de sub-commissie is gunstig. BE A11BEIDSCONFERENTIE. Om den 8-u r e n d a g. De algemeem debatten der achtste Inter nationale Arbeidsconferentie, die formeel be trekking hebben op het rapport van den direc teur van het Internationaal Arbeidsbureau, Thomas, gaan feitelijk sedert jaren telkens op nieuw over de k vestie van den achturigen werk dag, d.w.z. over de ratificatie der conventie van Washington in ake den arbeidsduur. Een zeer scherpen toon sloegen dit jaar de arbeidersgedelegeerden aan, van wie in het bijzonder Jouhaux (Frankrijk) in de zitting van gisternamiodag zeer dreigend sprak. Hij verklaard", dat de arbeiders in een ge meenschappelijk" samenwerking met de werk gevers en de r< geeringen iedere belangstelling zullen verliezen, ineien niet eindelijk practische vorderingen worden gemaakt. Economische ar gumenten tegen den achturigen werkdag zullen, zoo betoogde Jouhaux, steeds bestaan. De Duitsche regeeringsvertegenwoordiger, Feig zette het Duitsche standpunt uiteen. Hij ver klaarde, dat de conferentie van Londen een groote stap voorwaarts is geweest en deelde mede, dat de Duitsche regeering op de basis der resultaten van genoemde conferentie een wetsontwerp voorbereidt. Aanval op Serrarens. Nader wordt nog gemeld, dat in de heden gehouden debatten de Italiaansche arbeiders gedelegeerde een aanval op den Nederlandsehen arbeidersgedelegeerde Serrarens heeft gedaan. De fascistische afgevaardigde richtte tot den heer Serrarens het verwijt, dat deze met zijn eisch tot emancipatie der arbeiders geen Katho lieke, doch sociaal-democratische politiek voerde. De opgewonden uiteenzettingen van den fascist maakten echter niet den minsten indruk. Albert Thomas hield zijn jaarlijksche rap porteursrede, waarin hij zich optimistisch toonde ten aanzien van de ratificatie der conventie door de voornaamste industrieele mogendheden. FRANKRIJK. Manifestaties van katholieken. Zondag hebb< n op verschillqpde plaatsen wederom grootsche manifestaties plaats gehad tegen de anti-katholieke wetgeving, voor de vrijheid van hef onderwijs en voor den gods dienstvrede. Te Marcq-en Baroeul, bij Rijssel, hadden niet minder dan 80.000 mannen aan den oproep van Mgr. Quilliet, bisschop van Rijssel, gehoor gegeven. Te Clermont-Ferrand waren 15000 man bij eengekomen te Lonz-le-Sanier in de Jura luisterden 12.000 man naar de geestdriftige woorden van generaal de Castelnau. 93) Lief kind, sprak ze, ge weet wel, dat ik u zoo teeder bemin als eene moeder en dat het de schoonste dag mijns levens zal zijn, als ik u werkelijk mijn dochter noemen kan. Hoe vurig heb ik God gebeden, dat gij mij dit geluk zou laten beleven, toen ik wist, dat gij mijn zoon bemindet. Herinnert ge u nog, lieve Clara, hoe ge aan mijne borst vveendet, toen Traverse voor den eersten keer vertrok Toenmaals geloofde ik niet, dat deze tranen ooit in vreugdetranen zouden veranderen. En ge vveendet met mij, lieve moeder, hervatte Clara, en gaaft mij toen reeds bewijzen van uw moederlijke liefde. Op dit oogenblik weerklonk in de voorkamer de opgewekte stem van dokter Day. Wel, riep hij, binnentredende, wilt ge nu als echte egoisten uw geluk alleen genieten. Zou ik ook daarvan mijn deel niet mogen hebben. Clara en Traverse sprongen op en terwijl de eerste zich in de armen haars vaders wierp, greep Traverse zijne hond en bedekte haar met kussen. Mistress Rocke naderde ook den braven grijs aard, diet zich nu uit de armen zijner dochter MAROKKO. Het gebied der Beni Zeroeal bezet. De Fransche troepen hebben den top van den Oetka, 30 K.M ten Noorden der Werga bezet, waarmede de bezetting van het geheele gebied der Beni Zeroeal, waar verleden jaar de opstand is uitgebroken, is voltrokken. 'Krim's standaard gevonden. Naar uit Madrid aan het „Journal" wordt ge meld, hebben de Spanjaarden in een huis van Abd-el-Krim een groot aantal documenten in beslag genomen (brieven in verschillende talen, photo's, kranten-knipsels enz.) alsmede de stan daard-vlag van den leider der Riffi. Op een scharlaken-rood doek van een meter in het vierkant zijn gouden pijlen geborduurd, terwijl zich in het midden een halve maan be vindt, in groene zijde met een vijfpuntige ster. De vlag is naar Melilla overgebracht. ALLERLEI. Uit Gonstantinopel De Fransche gezant in Turkije en de Rurksche m8nister van Buiten- landsche zaken yebben gistereu het Turksch- Syrische verdrag ondertcekend. Bij de Belgische kamer is het wetsontwerp ingediend om de waarborgverdragen van 1832 op te heffen. Het conflict in de Engelsche liberale partij neemt steeds scherper vormen aan. Uit Stockholm De Zweedsche regeering- Sandler heeft bij den koning heden haar ontslag ingediend. De koning verzocht den ministers, voorloopig de zaken te blijven waarnemen. Hij droeg den directeur der Rijksbank, C. G. Ekman op, een kabinet te vormen. Uit Washington Het Am'erikaansche Huis van Afgevaardigden heeft deFransch-Amerikaan- sche schuldregeling goedgekeurd. Uit Peking Een bende bandieten heeft een Engelschen beambte van een petroleum- maatschappij opgelicht en weggevoerd. 1 roepen zijn uitgezonden, om hem te ont zetten. Binnenland. Reorganisatie R. K. Staatspartij. Naar wij uit goede bron vernemen, houdt, het bestur van de R. K. Staatspartij met de Reorganisatie-Commissie a.s.Zaterdag teUtrecht een gecombineerde vergadering, o.a. ter behan deling van de ingediende amendementen op het Reorganisatie-rapport. Het moet in de bedoeling liggen om, ten ge rieve van de Bondsvergadering op 11 en 12 Juni a.s. over de voorgestelde wijzigingen prae- advies uitte brengen. ,,Msb." Auto-verkeer en alcoholisme. Op 16 dezer zal te Utrecht vanwege de natio nale commissie tegen het alcoholisme een congres plaats hebben ter bespreking met deskundigen, belanghebbenden en belangstellenden van ver schillende zaken in verband met het- auto-ver keer en het alcoholisme. losmaakte en op dc van vreugde bevende vrouw toetrad. Lieve mistress Rocke, zei hij, ge zijt toch zeker met mijne handelwijze tevreden Laten we hen dan eens gelukkig maken, opdat ze van onzen kant niet in hun geluk gestoord worden. We laten dit benijdenswaardig huisgezin den schoenen avond alleen, dien het onder vroo- lijken en vertrouwlijken kout gezellig door bracht. Helaas, het zou de laatste zijn, welke in ongestooide zaligheid onder dit vreedzaam dak werd doorgebracht. Zonder dat de gelukkigen het vermoedden, was de onheilvolle onweers wolk verschenen, die zich over hen zou ontlas ten. II. Een zware slag. Den volgenden morgen liet dokter Day vroeg tijdig zijn paard zadelen, om alleen naar Staun ton te rijden. Toen Clara hem bij het ontbijt vroeg, waarom hij van haar en Traverse geen gezelschap wilde hebben, antwoordde hij, dat hij voor gewichtige zaken naar de stad moest, waarbij hij zijn dochter een teeken met de oo- gen gaf, dat ze hem niet verder vragen mocht, want zijn gewichte zaken bestonden in niets anders dan dat hij voor zijn jongen vriend een reisnëcessaire wilde koopen, en hem daarmee verrassen voor zijn vertrek. Jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrock, noor- zitter van de Tweede Kamer zal het congres presideeren. Collectief contract in de typografie. Naar wij vernemen heeft het te A'dam gehouden congres van den Algemeene Neder- landsche Typografenbond besloten, het voorster van het hoofdbestuur om het collectief contractl in de typografie niet op te zeggen, wanneer ook de andere organisaties zulks niet zullen doen, te aanvaarden. Mgr. Nolens. Zijn werkelijk internationale gezindheid. Over de hulde, te Genéve aan Mgr. Nolens gebracht, bij zijn verkiezing tot voorzitter der achtste Internationale Arbeidsconferentie, lezen wij in een correspondentie aan de ,,N. R. Ct." nog het volgende Ik seinde reeds, in welke waardeerende be woordingen de vertegenwoordigers der regee- ingsgroep, van de werkgevers en van de werk-, lieden Mgr. Nolens als voorzitter aanbevolen Welicht zullen ook de lezers erdoor getroffen zijn, hoe juist deze buitenlanders een schets hebben weten te geven van de verdiensten van onzen landgenoot en hoe voortreffelijk zij diens karakteristieke eigenschappen, zijn liefde voor duurzaam solide werk, zijn op rijke ervaringen gegronde wijsheid, zijn verlangen naar sociale rechtvaardigheid, de goedtieid zijns harten, zijn behoefte aan preciseeringen, zijn bescheidenheid en ondanks alle hooge titels zijn demora- tischen aard hebben gekenschetst. Er was één prijzenswaardige eigenschap van Mgr. Nolens, op wien zijn candidaatstellers wel licht niet voldoende de aandacht hebben doen vallen: zijn waarlijk'internationale gezindheid. Ondanks zijn somtijds sceptisch schijnende woorden over de tegenwoordige kracht van het internationalisme en van de belangrijkste internationale organen, als de Volkenbond met de daarbij behoorende internationale arbeids organisatie, is Mgr. Nolens een overtuigd voor stander van internationale samenwerking en is bij hem ook het geloof in de eindelijke zegepraal van de internationale gedachte sterk, ook al weet hij met zijn uitgesproken zin voor realiteit, dat de vooruitgang slechts zeer langzaam gaat. Men lachte. „Het Volk" vertelt Woensdagmiddag vertrok een tram der „Zut- phenEmmerik" uit 's-Heerenberg, die behalve een personenrijtuig ook enkele goederenwagens vervoerde, w.o. één beladen met lompen. Reeds bij het vertrek bemerkten enkele personen, dat deze balen rookten. Ware het niet de „Zutphen- Emmerik" geweest, bemand met onderkruipers- personeel, men had zeker gewaarschuwd. Nu echter zei men niets en lachte. Ongeveer 4 K.M. verder bemerkte het personeel, dat het achterste gedeelte van den trein in brand stond. Het-bleek toen, dat aan blusschen nier meer viel te denken. Alles brandde schoon op. Ook vaü den wagen bleef niets anders over dan het geraamte. Men lachte Dat gemeen gevaar voor personen en goederen bestond, doordien men den brand liet voort woekeren, wat deed het er toe Het was immers een met „onderkruipers" bemande tram 1 En het orgaan der S.D.A.P. vertelt het geval met zichtbaar welgevallen. Herinnert het niet aan den oorlog Toen had men ook plezier aan „des vijandS" leed en verloor daardoor uit het oog wat normaal fat soensbegrip anders als wet zou hebben doen ge voelen. Dat is een der sterke argumenten tegen den oorlog, dat hij den maatstaf van goed en kwaad vervalscht. Van sociaal-democratischen kant legt men gaarne daarop den nadruk. Terecht. Maar de consequentie aanvaarden ter zake van staking Men lacht liever en Iaat den brand 'voort woekeren op gevaar af, dat kostbaarder goed wordt vernield en dat levens in gevaar worden gebracht. Dat is de moraal van den „frischen, fröhlichen Krieg", van den frisschen, vroolijken klassenstrijd Men lachte Wie het laatst lacht, lacht het best „Rott." Stads- en Gewestelijk Nieuws. Strceknet. In de maand Mei j.l. werden van Schiedam naar Rotterdam 79016 telefoongesprekken ge voerd, van? Rotterdam naar Schiedam 70839 te samen werden 149855 gesprekken tusschen Rot terdam en Schiedam gewisseld. R. K. Leeszaal. Gedurende de maand Mei werd de R. K. openbare Leeszaal en Bibliotheek ,,St. Liduina" Lange Haven 92, Schiedam, bezocht door 439 personen, waarvan 18 dames en 421 heeren. Uitgeleend werden 2062 banden, waarvan 79-, studiewerken. Liet boekenbezit vermeerderde met 83 banden, zoodat het boekenbezit thans 10619 banden bedraagt. Eerste Schiedamsclie Schaakvereeniging. De uitslag van den wedstrijd om het kampioen schap van Schiedam is als volgt Ieder deel nemer speelde 13 partijen. J. F. W. Meyer 11| J. Penning 10J, J. J. Th. Pnning 9|, L. P. v. Hoogdalem 9£, A. v. Toledo 8, L. M. Smit 8, N. v. Heiningen 1\, J. Verburg 6|, A. R. Malkus 6, J. v. Katwijk 4^, C. B. Rolhof 4, J. Eering 4, T. v. d. Beek IJ en H. Freeman 0. Een beslissingswedstrijd om den 3den prijs tusschen J. J. Th. Penning en v. Hoogdalem werd gewonnen door Penning. Daar ook de winterwedstrijd is beëindigd, werden tevens de prijzen uitgereikt aan de win naars daarvan. In de le, 2e en 3e klas waren dit onderschei denlijk N. v. Heiningen, J. W. v. Slobbe, en J. Eering. De goede grijsaard, steeds er op bedacht anderen vreugde te verschaffen, reed dus alleen weg, terwijl Clara en Traverse ditmaal hunnen gewonen wandelrit achterwege lieten, omdat er nog veel te doen was voor het vertrek van den jongen arts. Traverse ging naar de bibliotheek, om de boeken uit te zoeken, die hij wilde meenemen. Toen hij daar ongeveer bezig was, kwam een- klaps een der stalknechts zonder kloppen bin nenstormen. Om Gods wil, John, wat is er gaande riep hij de knecht, wiens gelaat duidelijk bewees, dat hij zich hevig verschrikt had. O mijn God, stamelde John ademloos, u weet, mijnheer Traverse, dat de oude heer een uur geleden alleen wegreed. Zoo pas is zijn paard alleen teruggekeerd, ik ben bang, dat er een ongeluk gebeurd is. Traverse sprong van zijn stoel op. Groote He mel riep hij, hij zal gevallen zijn. Vlug, John,za del een paard voor mij en voor u. we moeten dadelijk op weg. God geve, dat we hem nog levend vinden. Weet er in 't huis iemand iets van Neen, alleen in den stal, want allen zagen het paard. Ik ben dadelijk tot u gekomen en heb nog niemand ontmoet, zoodat mij ook niemqnd iets gevraagd heeft. Goed, John Ga nou de paarden halen, dan rijden we stil weg. Ik zou niet willen, dat Jubileum. De heer H. D. J. J. Kolkman heeft Dinsdag den dag herdacht, waarop hij 25 jaar geleden aan de Nederlandsche Gist- en Spiritusfabriek te Delft in dienst trad. Hij werd per auto van zijn huis gehaald door een commissie en op het met groen en bloemen versierde kantoor van het bedrijf der fabriek alhier, waar hij thans in de. afdeeling administratie werkzaam is, door de directie met waardeerende woorden toegespro ken onder aanbieding van het gouden dienst- kruis met oorkonde en een gouden horloge met inschrift. Daarna werd hij namens het kantoor personeel toegesproken door den heer H. J. Arnold, die dééd uitkomen, hoezeer zijn vriend schappelijke omgang met collega's werd op prijs gesteld. Zijn chefs en collega's hebben hem stof felijke bewijzen van belangstelling aangeboden. Daarna bracht hij den dag in huiselijken kring miss Day er iets van hoorde, voordat wij zelf weten, hoe het met mijnheer staat. Dus gezwe gen De knecht ging heen en Traverse volgde. Het volgende oogenblik waren beiden in het zadel. Ze verlieten het huis over de achter plaats en reden in vollen draf den weg naar Staun ton op. Weldra vonden ze den armen grijsaard, op ongeveer een uur afstand van Willow-lleights. Daar!daar ligt hij riep Traverse, die zijn weldoener reeds op een paar honderd passen ontdekt had. Hij gaf het paard de spo ren en weldra was hij bij hem. De oude dokter lag aan den voet van een boom, naar 't scheen, bewusteloos op den rug. Traverse gaf een kreet van schrik en sprong van het paard. Wanhopig beschouwde hij de blecke, gewrongen gelaats trekken van zijn tweeden vader, die met geslo ten oogen voor hem lag. Mijn God, sta mij bij riep 'traverse. dokter Day mijn vriend mijn vader kunt ge niet meer spreken Op 't hooren van de hem welbekende stem, opende de half bewustelooze de mafte oogon. Met een blik van weemoed, een smartvollen glimlach op de bleeke lippen, zag luj den jongen man aan, die voor hen knielde en wien de tranen langs de wangen rolden. (Wordt vervolgd). m Bcata

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1