Porei lijj Ouidnihla ÜKIVI'Ï'WI Vreest geen examen! M IJ N HARD T's Zonder stemming heeft overigens bedoelde ver. verlof tot fondsvorming gekregen. Het voorstel van B. en W. tot instelling van een raadscommissie tot bezuiniging op het radium-dure bewaarscboolonderwijs, bleek mys terieuzer te zijn dan een normaal mensch ver wachten mocht. De voorzitter gelastte „geheim comité" en nadat we een uur in de gewelven waren gekerkerd geweest, kwam de bode ons verlossen, net de mededeeling, dat men de zaak weer eens aangehouden had tot een volgende zitting. Dat was geen noviteit De nieuwe H. Ilart-kerk in de Gorzen. Met het oog op de eerste steenlegging, welke plechtigheid op het feest van het H. Plait, dus 11 Juni a.s. zal plaats hebben, zijn we wederom de Gorzen ingegaan, qm eens poolshoogte te ne men van de vorderingen en te zien of datgene wat, onder de bekwame leiding van bouwers en bouwheer, zoolangzamerhand boven die modder vette klei komt uitsteken, al eenige gelijkenis ~met een kerk verkrijgt. En onze verwachtingen zijn niet teleurgesteld, tenminste wat de vorde ringen betreft'; de gelijkenis? Veel hout, beton, ijzer, nijvere handen en de zwarte toga van pastoor Möller 19 Maart ging de laatste paal den polder in. Daarop is direct begonnen met de betonfundee- ringen. De vloer, die 4.57 N.A.P. ligt, laat onder de 42 M. lange kerk, een ruimte van 4 M. hoogte. Aanvankelijk zou deze geheele ruimte gedicht worden. Onder het bouwen is echter het plan gerijpt, een gedeelte van deze kostbare ruimte te gebruiken voor parochieele aangele genheden, zooals patronaat, vergaderingen enz. Naast de hoofdingang wordt een groote breede trap gelegd, die toegang geeft naar een groote hal vooraan, rechts van de kerk, door welke hal men dan de crypte, die door pastoor Möller de St.-Liduina-crypte zal worden gedoopt, kan bereiken. Deze ruimte wordt zooals gezegd ver deeld in verschillende lokaliteiten die woeien verlicht met een 42 tal rame'h. Wij kunnen pas toor Möller gelukwenschen met deze gelukkige vondst, daar hierdoor tegelijk de penibele kwestie ,van zaalaangelegenheden is opgelost. Vervolgens zal een kleine ruimte boven den grond, tusschen toren en kerk, worden herscha pen in een kapelletje gewijd aan O.L.V. van Schiedam. Dit kapelletje zal een aparte ingang krijgen en den geheelen dag voor bezoekers zijn openge steld. Met de werkzaamheden aan den toren, die, zooals we weten, 50 M. hoog wordt, is ook reeds een aanvang gemaakt. De torenruimte gelijk vloers zal een plaats geven aan de doopkapel. Toen de ligging van het geheele gebouw ter sprake kwam, bracht pastoor Möller nogmaals lof aan zijn voorganger, pastoor Warnink, die door zijn juiste keuze van het bouwterrein met het opg op het stads-arehitectonisch aanzicht een goeden greep heeft gedaan, waardoor moge lijk werd, dat het kerkgebouw geheel volgens de liturgische regels kon worden gebouwd dus met het altaar naar het Oosten gekeerd met den hoofdingang aan de West-zijde. Er zijn natuurlijk nog veel meer bijzonderhe den en plannen, daar pastoor Möller zijn kerk tot een zoo waardig mogelijk Godshuis wil op bouwen, doch voorloopig moeten wij met het bovenstaande volstaan en hopen onze lezers na eenigen tijd wederom een en ander te kunnen mededeelen. Pastoor Möller verzocht ons mede te deelen, dat allen, die na de eerste steenlegging op Vrijdag 11 Juni a.s., door den deken van onze stad, eveneens, nu eens niet figuurlijk maar letterlijk een steentje willen bijdragen, dus bij den eersten steen een andere willen bijmetselen, daarvoor de gelegenheid zal worden geboden. Iedere be langstellende kan bij de plechtigheid van de eerste steenlegging tegenwoordig zijn. Men zie voor nadere bijzonderheden in het kerkbericht van heden. Denken we nog eens aan het Brokkenbuis Pastoor Möller heeft pakhuizen en mannen om u van het overtollige te bevrijden. 1909 8 Het Eueh. Congres 'te Chicago. Room sc h Schiedam heeft zijn afgevaardigde. Per s.s. Nieuw Amsterdam (H.A.L.) vertrek ken de volgende week met onzen aartsbisschop mgr. v. d. Wetering, 40 Nederlanders naar Chica go, ter bijwoning van het Eucharistisch congres. Roomsch Schiedam heeft zijn afgevaardigde in den persoon van kapelaan Paulussen. De passagiers moeten zich Maandagavond tusschen 8 en 10 uur inschepen, waarna het schip dat gemeerd ligt aan de Wilhelminakade te Feijenoord, 's nachts om kwart over twaalf afvaart. Den pelgrims een voorspoedige reis Het ongeluk aan de Appelmarkt. Omtrent het ongeval, dat gistermiddag plaats had tijdens de werkzaamheden aan het pand van de fa. Beausar aan de Appelmarkt, vernemen wij nader, dat G. Diest, Korte Haven, de aannemer was van het werk, terwijl S. Kooy, Lange Haven, als timmerman en A. Bouwman, Lange Achter weg, als opperman aan het werk verbonden waren. B. bekwam een ernstige beenbreuk en D. had zijn rechterarm gebroken. Een gebroken balk is door de Politie, die een nader onderzoek instelt, in beslaggenomen. De toestand van de beide slachtoffers is redelijk wel. Steun-aetie. In de plaatselijke dagbladen van 8 Mei 1926 heeft een oproep gestaan onder de rubriek stads nieuws, motto „Wie helpt Als resultaat van veel arbeid kan worden medegedeeld, dat door den heer M. Halie, wonende Bommelschestraat 396, alhier die zich met anderen vrijwillig hebben belast met het inzamelen van giften, is ontvangen de som van 425.50. Dit bedrag is afgedragen aan den directeur van het burgerlijk armbestuur, alhier, die voor een goede distribueering der gelden zal zorg dragen. (Het betrof hier een steun-actie voor de nage laten betrekking van den verongelukten arbei der v. Wijnen.) O. B. K. Het de vorige week wegens de weersgesteld heid uitgestelde concert op het Marktplein, te geven door het .Harmoniegezelschap „Oefening baart kunst" dir. J. C. M. Feltzer, zal nu mor genavond 8 uur plaats vinden. Spaarbank Schiedam. Opgave over de maand Mei 1926. Inlagen j 164.300. Terugbetalingen 178.881.19. Aantal inleggers 1 Mei Nieuwe deelnemers Geheel afgeschreven deelnemers 17881 106 17987 41 Aantal inleggers 17946 Verschuldigd kapitaal aan inleggers op 31 Mei 1926 5.074.685,23. Vereenigde Glasfabrieken. Aan het verslag over 1925 ontleenen wij De vraag naar ons fabrikaat nam toe. Wat de financieele resultaten betreft, zijn wij in staat om, na behoorlijke afschrijving, voor te stellen een dividend van 6 pet. uit te keeren De fabrieken, terrein, enz. 651.982. De ver hooging van dezen post vindt haar oorzaak in de nieuwe aanschaffing en verbouwing. De voorraden 285.486. Door vlotteren afzet eindigden wij met geringe voorraden. De aan wezige voorraden werden zeer conservatief ge waardeerd. De effecten en deelneming 386.191. De verhoo ging van dit bedrag betreft de fabriek in Italië, welke thans haar voltooiing nadert. Het saldo der exploitatierekening bedraagt 110.693 (v. j. 50.843). Van het na afschrijvin gen beschikbare bedrag ad 74.216 komt aan aandeelhouders 6 pet. 60.300. Voor tantièmes is beschikbaar 7189, voor reserve 1198 en voor reserve dividend- en tantièmebelasting 5528. Pandora. Als inleiding van het programma draait een mooie natuuropname. Hierna een klucht in twee acten „Iante wil niet", met als hoofdpersonen een troep kwajongens, welke er bijzonder goed in slaagden de lachspieren aan het werk te zetten. Als eerste hoofdnummer weer zes acten van „Elmo de Geweldige", het thans Joopende deel is getiteld „Het huis der verschrikkingen" en overtreft al het voorgaande in sensatie. Op het tooneel deze week een zeer goed, gees tig en uitgebreid variéte-nummer en wel „Mr. Carter" universeel-artist, die een verdiend reuze succes had. Na de pauze eerste gedeelte van een mooie detectivefilm genaamd „Wie heeft Johnson vermoord Wie Johnson vermoord heeft, wordt in dit gedeelte nog niet opgelost, doch zal eerst tot klaarheid komen in het tweede deel, hetwelk a.s. Dinsdag begint te loopen. De direc tie looft een prijs uit (doublé armbandhorloge) voor hem of haar, die voor Dinsdag kan zeggen wie Johnson vermoord heeft. Een mooi programma, dat belooft volle zalen te trekken. Tot administrateur voor de gemeentelijke zweminrichtingen is voor dit sei zoen door B. en W. benoemd H. Peitsman. Luxor. Deze week heeft Luxor, als gewoonlijk, weer een zeer uitgebreid en boeiend program. 't Journaal is werkelijk interessant. Van de komische twee-actertjes, die vervolgens draaien resp. getiteld „Hoog en droog" en „Om wille van zijn moeder", is vooral het laatste zeer mooi. Jack Dempsey vervult de hoofdrol. De prooi van den luipaard" is de 4e episode en '1 slot van het groote filmwerk,,'t Mysterieuze circus", dat, gedurende vier weken in Luxor ge draaid heeft. Evenals de drie voorgaande episo des is deze 4e spannend, boeiend en sensationeel. Na de pauze een geweldige Wild-West film, met wedrennen op leven en dood, getiteld „Jack de onverschrokkene." Jack Hoxie, als de waaghals, vervult de hoofd rol. Door den humor die er in zit, staat deze film boven 't gewone genre cowboy-films. Wij kunnen ieder, die deze week eens wil ge nieten van boeiend en spannend filmwerk, een bezoek aan Luxor reeommandeeren. Nieuwe sluisdeuren. Heden werden de nieuwe sluisdeuren in de Voorhaven aangebracht, een duiker was er aan behulpzaam wat veel belangstelling trok. Een nieuwe zaak. Hedenmiddag 3 uur heropent de firma Nolèt aan de Groote Markt haar banketbakkerij. Wat wij te zien kregen getuigde van den fijnen smaak van den banketbakker, die als cuisinier in het buitenland, als Parijs en andere plaatsen, is werkzaam geweest. Voor het leveren van koude en warme schotels, diners, enz. kunnen we deze zaak ten zeerste aanbevelen, daar een keurige uitvoering verwacht kan worden. Wij wenschen de ondernemende firma veel succes toe. Door het bestuur der Schie- damsche zwemclub is uit haar midden aange wezen voor zitting te nemen in de commissie van de gemeentelijke zweminrichting de heer C. E. W. Krediet. Gisteravond is de 5-jarige IJ. R., wonende den Bommelschestraat, op de Koemarkt door een onbekend gebleven wielrijder aange reden, waardoor hij viel en een wond boven het linkeroog opliep. Hij is door de politie in den politiepost Koemarkt verbonden. Op den W e s t f r a n k' e 4 a n d c h e d ij k is gisteravond G. d. d: IT., wonende Mariastraat, aangereden door een vierwielig motorrijtuig, bestuurd door E. v. d. L. uit Rotterdam. Het rijwiel werd voor een groot deel vernield. Aangifte is gedaan, dat giste- ren uit de vestibule eener woning aan den Singel alhier een barometer is ontvreemd.Hiervan wordt verdacht een persoon in het bezit van een acte- taseh, die met een voorgewende boodschap zich aan de woningen vervoegt en van de gelegenheid, dat hel dienstmeisje zicli even verwijdert en hij alleen is, gebruik maakt zijn slag te slaan. Men zij gewaarschuwd UIT ROTTERDAM. W. B. Theater. Het journaal is "deze week erg „bij" zoodat we hierin het laatste nieuws te zien kregen, ter wijl de revue nu eens geen nieuwste modes te zien gaf. De directie van W.B. had voor een aar dige verrassing gezorgd, door den gemeente lijken reinigings- en ontsmettingsdienst, welke deze week zijn gouden jubilé vierde, zeer uitge breid te filmen. In het bijwerk kregen we Bob Vernon t.e zien in een aardige twee-acter, ge naamd „No. 13." terwijl verder voor de pauze nog gedraaid wordt „In een gevaarlijk parket", met Harry Carey in de hoofdrol. Een spannende film, die, hoewel in misdadigers kringen spelend, onschuldig is als een pasgeboren kind en boven dien de verdienste heeft van spannend te zijn. Op het tooneel Willy Kreeveld" een aardige en beschaafde humorist. Na de pauze een film in zes acten, „De dan seres uit Tabaria", welk werk meer boeide door het zeer goede spel dan wel om den inhoud. Voor volwassenen geven wij gaarne een aan beveling voor dit programma. Want er is een middel dat U kalm maakt en kalm houdt, terwijl Uw geest helder blijft ZENUWTABLETTEN behoeden U voor zenuwachtigheid. Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. 1808 11 INGEZONDEN. Vervolg Kerkbericht. LESSEN en EVANGELIEN. TWEEDE ZONDAG NA PINKSTEREN. jF|f' Les uit den Brief van den H. Apostel f Joannes I. C. 3. Allerliefsten, verwondert u niet, indien de wereld u haat. Wij, wij weten, dat wij uit den dood tot het leven zijn overgebracht, omdat wij de broeders liefhebben. Die niet liefheeft, blijft in den dood. Al wie zijn broeder haat, is een moordenaar, en gij weet, dat geen moordenaar het eeuwige leven in zich verblijvende heeft. Hieraan hebben wij de liefde Gods erkend, dat gene zijn leven voor ons gelaten heeftook wij moeten voor de broeders ons leven laten. Wie het goed dezer wereld heeft, en zijn broeder behoefte ziet hebben en zijn hart voor hem toesluit, hoe blijft de liefde Gods in hem Kinderkens, laat ons' niet liefhebben met woord of tong, maar met daad en waarheid. Evangelie volgens den IE Lucas. C. 14. 1 e dien I ij de sprak Jezus tot de Farizecn deze gebjdemsZeker mensch richtte een groot feestmaal aan en noodigde velen. En op het uur van het feestmaal zond hij zijn dienaar uit, om aan de genoodigden te zeggen van te komen, daar reeds alles gereed was. En ze begonnen allen uit een mond zich te verontschuldigen. De eerste zeide hemIk heb een stuk land gekocht en ik moet noodwendig uit om het te gaan zien ik bid u, verschoon'mijEn een ander zeide Ik heb vijf koppel ossen gekocht en ga ze beproeven ik bid u, verschoom mij. En een ander zeide Ik heb eene vrouw gehuwd en daarom kan ik niet komen. En de dienaar kwam thuis en boodschapte dit aan zijn lieer. Toen ontstak de huisheer in toorn en zeide tot zijn dienaar Ga spoedig uit in de straten en stegen der stad, en breng de armen en gebrekkigen en blinden en kreupelen hier binnen. En de dienaar zeide Heer, het is geschied, zooals gij bevolen hebt en nog is er plaats. En de heer zeide tot den dienaarGa uit op de wegen en landpaden en dwing ze tot binnentreden, opdat mijn buis vol worde. Want ik zeg u, niemand van die mannen, die genoodigd waren, zal aan mijn feestmaal proeven. Tienduizend-lO.OOO-Tienduizend Wat deden ze in Frankrijk zelf? Werken de geestelijken en de leeken naar behooren En dan zee Bartje wat zullen die Missies uithalen Ga zitten, BartEn luister even Het katholiek geloofsleven komt in Frankrijk weer op. vooral in de steden. Die opleving deed zich al duidelijk kermen vóór den oorlog. Reeds toen waren een massa „jongelui" met den echten christelijken geest bezield, niet het minst onder de intellectueelen. Toen kwam de oorlog! En duizenden van de meest edelmoedigen sneuvelden, waaron der meer dan 3000 priesters en seminaristen. Het offer, door zoovele edele zielen ge bracht, draagt vrucht. De bezieling dier gevallenen leeft nog voort. Wat de geestelijken aangaat, arm zijn ze voor zichzelf, en met leege handen staan ze. ter wijl alles roept om geld. Hun werken is. zwaar werk De Staat heeft alles gestolen, ook de fond sen tot onderhoud van de oude geestelijken, de fondsen voor het geven van missies, de studie fondsen voor de seminaristenalles Of de leeken dan niet voor hun priesters zor gen Jawel, de eeredienstpenning is ingevoerd. En er zijn bisdommen, waar 1000000 francs jaar lijks wordt geofferd. Doch alles moeten de katholieken zelf beta ler1ook hun scholen, i Zoo geven de katholieken van de Vendee voor hun 364 katholieke scholen jaarlijks 1800000 francs. De Katholieken van Parijs hebben 1032 on derwijskrachten te betalen. en te zorgen voor de gebouwen. In het Bisdom Versailles wordt jaarlijks ,00000 francs bijeengebracht voor de seminaris ten Ge weet, dat er 10.000 parochies geen pastoor hebben. Dus kerken genoeg Neen Kerken te weinig. in de groote steden, in de voorsteden. Wat 'n enorme sommen zijn er de laatste 25 jaar besteed om daar kapellen en kerken te bouwen, en pastorieën, en patronaten, en verenigingsgebouwen De onvermoeide bisschop van Versailles Mgr. Gibier deed in 20 jaar 35 kerken bouwen, en wil er nog 20 en meer 1 Of dat noodig is Een van de parochies in de voorsteden heeft 90000 parochianen 1 En daarvan hielden er /000 Paschen Komen er meer parochies, dan bloeit liet katholiek léven op. Dat leeren de statistieken van de doopsels en de PI. Communies. Onnoemelijk veel geld wordt dus geofferd door het werkelijk katholiek deel van Frank rijk. Bijna 5000000 francs schonk Frankrijk aan „De Voortplanting des Geloofs", en 1369000 aan „De Kindsheid." Ook het getal seminaristen neemt toe. al blijven er nog veel te weinig. Uit dat alles moge blijken, dat er wel dege lijk lichtpunten zijndat er hard gewerkt wordt. Bartje laat me je dit nog zeggen, dat ik blechts 'n heel klein schetsje gaf van het vele, dat op allerlei gebied gebeurt. Alleen wik ik nog even je aandacht vragen voor de reuzenvergaderingen van mannen, die de laatste dagen over geheel Frankrijk worden gehouden. Soms zijn er 20000 mannen bij een, en voor die mannen spreken dan generaal de Gastelnau, kolonel Scherer, Abbé Bergey, pater Doncoeur en vele anderen, en weten de massa te bezielen, om als recht op te eischen le. recht voor alle kloosterlingenom als kloosterlingen te leven. 2e. recht op katholieke scholen, 3e. ongeschonden handhaving van de be loofde vrijheid voor Elzas-Lotharingen. Ziedaar hoe de Fransche katholieken geeste lijken en leeken wakker werden |g? Op de dorpen, ja daar is het nog stikdon ker Doch uit den geestelijken slaap zullen ook de dorpelingen opstaan. De-missiesziedaar de hoop! Of die iets zullen uithalen Iets wis en zekerAlles wis en zeker niet. De pastoor van Landouzy sur ville heeft voor 'n half jaar missie gehouden. Hij deelde me het volgende mee Twee paters Jesuieten bewerkten z'n parochie (600 zielen) gedurende drie weken. Ze bezochten de menschen, preekten tweemaal daags en het resultaat 't kerkje telkens goed bezet, en op bet eind 'n 100 vrouwen en 40 mannen te Com munie. 't Volgend jaar houdt de pastoor de hernieu wing van de missie, en verwacht dan, dat weer enkele meer zullen meedoen aan deH.Communie. Je bent er maar matig over tevreden Bartje Ik zie bet aan je gezicht Maar ook bij zoo'n werk is geduld noodig En als 'n heel dekenaat zóó is bewerkt, dan be teek ent de vooruitgang al heel wat Bartje zee niks, keek strak voor zich uit, en vroeg toen Maar waarom schrijf je daar nou boven Tienduizend 10.000 Tienduizend Daar geef ik pas later antwoord op 1 Zij, die nog 'n bijdrage willen sturen je kunt dat onder ons katholieken nooit weten gelie ven er bij te vermeldenvoor Hollandsche priesterkolonie óf voor dorpsmissies. i (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst —wordt de kopy n i et ter u ggeg e v e n

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2