vereeü „BS PHOENIX" Tel. Ne. 68015. Steomen DMGBLMD WGGM SGMiEOMM i? g If 1 L g, E T O It, Kasteel „Het Snieersaest" Beter dan Goed: DE BESTE IK-REEP 49ste Jaargang. Maandag 7 Juni 1926. No. 14573 Bareau KOE M A B K T 4. Telefoon intercommunaal 68085 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3,per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericbt 10 ets. AdvertintiJm 1regels f 1.75, elke regel daarboven 35 c nt, 3 fatal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingebonden msdcdeelingen 76 c per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk edverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering 500 bij levenslange geheel© invaliditeitf verlies van een hand, voet of oog f 200 hij doodf 100 bij verlies vm mo duim; {60 bij verlies vaneen weaving er i f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. Do verzekering wordt gewaarborgd door N.loH.i Buitenlandse!! Nieuws. DE ARBEIDSCONFERENTIE, Door Mgr. Nolens gesloten. Zaterdagmiddag heeft mgr. Nolens te Geneve met een korte rede de 8ste intern, arbeidsconfe- rentie gesloten. Spr. meende, dat, indien liet meest positie ve resultaat is geweest de ontwerp-conventie en de aanbevelingen in zake de vereenvoudi ging der emigranteninspectie aan boord van zeeschepen, daarnaast de resolutie ingevolge artikel 408 van het Verdrag van Versailles, waar bij een commissie uit de conferentie wordt inge steld voor onderzoek der jaarlijksche rapporten der regeeringen en waarin de Raad van Beheer van het Internationaal Arbeidsbureau wordt uitgenoodigd, bij wijze van proef een technische commissie te benoemen, om zoo goed mogelijk profijt van de verkregen inlichtingen te trekken, alsmede ten slotte diverse reglementswijzigingen, de belangrijkste feiten dezer conferentie zijn geweest. Men kan die beschouwen als verbeteringen der organisatie en als bewijs, dat zij wezen lijk wortel heeft geschoten. Men kan constateeren, dat deze conferentie van gedelegeerden der leden van de internatio nale arbeidsorganisaties, waarvan deel 13 van liet vredesverdrag spreekt, doch die in wezen en overeenkomstig het reglement op zekere wijze de regeeringen en de groepen van werk gevers en arbeiders vertegenwoordigt, een ern stig en hoffelijk terrein van discussie en overleg is dat als voorbeeld kan strekken voor vele conferenties van geringer omvang. Spreker zou niet verwonderd zijn, dat som mige gedelegeerden, die voor de eerste maal aan deze vergadering deelnamen en, die bij het begin een zeker pessimisme en scepticisme aan den dag legden, heengaan met de overtuiging dat, indien internationale arbeidsorganisatie niet bestond, men haar zou moeten scheppen. Met de gebruikelijke dankbetuigingen aan de medeleden der conferentie en aan het perso neel en met enkele woorden van waardeering aan het adres van den directeur van het Inter nationaal Arbeidsbureau, Albert Thomas, dien spr. tot chef van het internationaal ministerie van Arbeid zou willen benoemen en wiens ijver en activiteit geen aansporing behoeven, besloot Nolens zijn rede. zonder DUITSEHLAND. Tegen de onteigening schadeloosstelling.. Het Duitsche Katholieke episcopaat publi ceert een verklaring, waarin het zich uitspreekt tegen de onteigening zonder schadeloosstelling van de bezittingen der voormalige Duitsche vorstenhuizen. Een zoodanige onteigening beschouwt het episcopaat als een ondermijning der moreele en economische orde in het volksleven. OOSTENRIJKS ONTVOOGDING. Zimmerman gehoor cl. Zimmerman is door de financieele Volkenbonds commissie gehoord. Aan de opheffing der con trole staat geen enkele moeilijkheid meer in den weg. Daarentegen staan de leden zeer sceptisch tengenover Oostenrijks verzoek om een nieuwe leening. Men vindt, dat het restant der oude leening nog voldoende is, om in de crediet-be- hoeften van den Oostenrijkschen staat te voor zien. Ditmaal komt van de nieuwe leening ver moedelijk niets. 96) Vooral moet elke aandoening vermeden worden, zei dokter Williams tot Traverse, die beide geneesheeren uitgeleide deed. -Tracht zijn dochter zooveel mogelijk van hem verwijderd te houden. Hij tracht zijn smar ten voor haar te verbergen en dit vergroot ze nog en verhaast zijn einde. Clara was na het vertrek der twee doktoren weergekomen, om aan 't ziekbed van haar vader plaats te nemen en slechts met moeite kon haar Traverse bewegen, heen te gaan. Ja mijn kind, voegde dokter Day er zelfs bij, want hij kon zich niet langer meer inhouden, laat mij met Traverse alleen. Ge kunt niets voor mij doen en ik heb niets noodig. Het arme kind schikte zich in zijn wil en was een weinig boos op den jongen dokter, daar hem veroorloofd was, wat haar, de dokter, ont zegd werd. Traverse bleef den heelen nacht waken bij zijn weldoener. Den volgenden morgen werd een geestelijke geroepen, die den lijder tot zijn naderend einde voorbereidde. Volgens de uit spraak der geneesheeren zou den volgenden dag de dood intreden. Dokter Day had een paar uur DE ENGELSCHE MIJNSTAKING. Het c ongres te Brussel. Het Internationaal Mijnwerkers comité heeft Zaterdag vergaderd onder voorzitterschap van Herbert Smith. Vertegenwoordigd waren Enge land, Duitsehland, Frankrijk, Nederland en België. Cook, die per vliegtuig uit Londen was aangekomen, kwam eerst in den loop der zit ting binnen, en vertrok na afloop daarvan on middellijk weer naar Parijs, waar hij een onder houd moest hebben met de Fransche mijnwer kers en de afgevaardigden der transportarbeiders. Op de vergadering waren voorts aanwezig, Frank Hodges, en Richardson. Cook bracht het schrijven mede van den voorzitter der Britsche associatie van mijn eigenaars, gericht aan Herbert Smith, waarbij deze wordt uitgenoodigd deel te nemen aan een vergadering met de gedelegeerden der mijn eigenaars, om een oplossing van het conflict te zoeken. De secretaris der Internationale mijnwer kersfederatie Hodges bracht verslag uit over de actie der arbeidsorganisatie in de verschil lende landen, tot steunverleening aan de Engel- sche stakers. De vertegenwoordiger der Internationale Transportarbeidersfederatie Nathans, (Neder land) deelde mede, dat in de havens het kolen- vervoer naar Engeland streng zal worden belet. De Engelsche mijnwerkersafgevaardigden ver klaarden, dat de eenheid onder de Engelsche mijnwerkers hecht blijft en dat zij tot het uiter ste de verlangde arbeidsvoorwaarden zullen ver dedigen. Qp 23 Juni zal het comité opnieuw te Londen bijeenkomen, indien de staking dan nog mocht voortduren. Na het vertrek van de Engelsche gedelegeer den der vereeniging van mijnwerkers, werd een telegram ontvangen, waarvan de inhoud zou zijn, dat de voorzitter der mijnwerkersas sociatie nieuwe besprekingen zou willen voeren op basis van een onveranderd loon, maar met invoering van den achturendag. De leiders der mijnwerkersfederatie zijn- gister uit Brussel'vertrokken en, hoeve! Cook van Herbert Smith den brief der mijneigenaars ter beantwoording heeft ontvangen, zullen er geen onderhandelingen plaats hebben voordat de excecutieve van de mijnwerkersfederatie hier over vergaderd geeft. Dit uitstel tot Dinsdag is op zichzelf van minder beteekenis, hoewel elk uitstel in de gegeven omstandigheden ongerecht vaardigd schijnt. Belangrijker is, dat de mijn werkersfederatie blijkbaar haar houding op nieuw wil vaststellen, voordat zij luistert naar de mededeelingen der eigenaars. .Algem.Vêgg» b&uk Schted&ta 1916 8 van Buitenlandsche Zaken, Marine, Justitie en Onderwijs hun volmachten overhandigd. Generaal Gomez da Gosta verklaarde, dat een dictatuur niet noodig is en dat hij geen dictator wilde zijn. Uit Lissabon. Generaal Gomez da Costa zou heden om vier uur te Lissabon aankomen aan het hoofd zijner troepen, die voor de regee ring zullen defileeren. De regeering heeft een decreet onderteekend, waarbij de Kamer en alle parlementaire com missies zworden ontbonden. BELGIE. Nieuwe belastingen. De Belgische .Kamer heeft Zaterdag zitting gehouden van 2 uur 's middags tot 12 uur s nachts, om de discussies te beëindigen over de nieuwe belastingvoorstellen, die een verhooging der inkomsten beoogen met 1500 millioen francs. Tegen middernacht werden de voorstellen aangenomen, slechts een tiental afgevaardigden heeft tegen gestemd. MAROKKO. K r i m -1 e Fez. Abd-el-Krim en zijn broeder Si Mohammed zijn gistermorgen voor het aanbreken van den dag naar Fez overgebracht en daar gevoerd naar de woning, die voor hen in gereedheid was gebracht. Hun aankomst geschiedde vrijwel onopgemerkt. Het zou nog voorbarig zijn, te zeggen, dat er niet meer zal worden gevochten, daar sommige eerzuchtige stamhoofden onder Djeballa's nog pogen zullen, zelf den oorlog tegen de Spanjaar den voort te zetten, doch het onderling verband der stamleden is verbroken. De inval in het Rif heeft aangetoond, dat de „bekwame buitenlandsche adviseurs", die Abd- el-Krim bij zijn oorlogvoering ter zijde zouden hebben gestaan, alleen bestaan hebben in de verbeelding van Fransche en Spaansche jour nalisten. Met uitzondering van eenige deser teurs uit het vreemdelingen-legioen, die Abd-el- Krim als technici en instructeurs ongetwijfeld van groot nut zijn geweest, schijnen er zich geen Europeanen in het Rif te hebben bevonden, af gezien van eenige toevallige bezoekers. PORTUGAL. „G een dictatuur n o o d i g". Generaal Cabecadas heeft aan de ministers ALLERLEI. Uit Stockholm. De regeeringswisseling in Zweden zou hedenmorgen om 10 uur plaats vinden. Uit Washington. Er wordt een bedrag van negen millioen dollar uitgetrokken voor den aanbouw van tien kustbewakingsvaartuigen, ter bestrijding van den dranksmokkel. Vrijdag heeft namelijk de Senaat een desbetreffend, reeds door het Huis van Afgevaardigden aangenomen wetsontwerp aanvaard. Uit Nogales. Van de bende bandieten, die de bedrijfster is van de jongste ontvoeringen van Amerikanen in Mexico, zijn drie leden ge dood. Echter hebben bij de achtervolging der bende ook drie harer gevangenen het leven ingeboet. De Mexicaansche federale troepen zijn met de hoofdmacht der bende slaags geraakt en men verwacht, dat met behulp van troepen versterkingen de bende weldra opgepakt zal zijn. -Uit Luxemburg. De 22 katholieke Luxem- burgsche parlementsleden hebben een open brief aan den premier Pruem gericht, waarin gezegd wordt, dat zij thans minder dan ooit vertrouwen in de regeering kunnen hebben. Twee andere afgevaardigden hebben eveneens hun 4213 6 gesluimerd, en toen hij ontwaakte was alle pijn verdwenen. Ach, het was die rust, die de voor- looper is van den dood, zooals dokter Day zelf gezegd had. Gauw, i raverse, smeekte de stervende zijn jongen vriend, laat mijn dochter bij mij komen. Ik ben nu zonder pijn, nog een paar uur en het zal met mij gedaan wezen. f raverse viel voor het bed van zijn vaderlijken weldoener op de knieën en bedekte zijn hand met kussen. O, mijn God waarom moest dit ongeluk ons treffen Welk een harde slag voor ons Waarom roept God mij niet tot zich Neen, neen, 1 raverse, hernam de grijsaard. Gij moet voor uwe goede moeder en uwe toe komstige echtgenoote behouden blijven. Wat God doet is welgedaan. Het is beter, dat de rijpe vrucht van den boom valt, als de ontluikende bloem. Ik ben aan l einddoel van mijn reis en gij begint eerst uwe reis. Mijn reis door de wereld was gelukkig en lag i aan mij, ih had ze nog verder voortgezet, ofschoon ik den dood niet vrees. Smartelijk valt 't afscheid van mijn kind en van u, indien ik haar toekomst niet verze kerd wist. Ik heb haar geluk aan een braven wakkeren man toevertrouwd én ge zult dit ver trouwen nieL beschamen. O, mijn vader riep de jonge man, alles wat in mijn vermogen is, zal ik doen, om uwe wantrouwen in het regeeringsbeleid te kennen gegeven. Pruem heeft dus een meerderheid van 24 op de 48 leden tegen zich. Uit Rome. De afgevaardigde Baistrocchi heeft in de Italiaansche Kamer medegedeeld, dat vier nieuwe torjiedojagers voltooid en vijf nieuwe kruisers in aanbouw zijn. Na de eerste proeven zullen déze nieuwe oorlogsbodems een tocht naar Rusland maken. Uit Berlijn. Uit Tokio wordt gemeld, dat de Amerikaansche consul te Nagasaki is gearres teerd, toen hij de werken van de vlootbasiswilde fotografeeren. Het toestel met de platen werden in beslag genomen. Uit Parijs. Het „Journal" meldt, dat bij het Fransche ministerie van Buitenlandsche Zaken ontvangen mededeelingen der Fransche ver tegenwoordigers in Zuid-China bevestigen, dat er tegen de vreemdelingen gerichte ernstige on lusten hebben plaats gehad in Younan. Een groot aantal Fransche gebouwen en missies zijn geplun derd. Binnenland. Het garnizoen van Naarden. In verband met de opheffing der verboden kringen om de vesting Naarden, vernemen wij, dat het niet in de bedoeling ligt het garnizoen op te heffen. Dit zal integendeel uitgebreid worden en Naarden zal ingericht worden voor zware en lichte legerartillerie. De boringen bij Vlodrop. In den boortoren bij Vlodrop is Woensdag op een diepte van 482 M. een 85 c.M. dikke steen- kolenlaag aangeboord. In den boortoren onder Heikenbosch zijn eveneens de eerste kolen aan geboord, bestaande in eenige dunne laagjes. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Handelsinfor matiebureau van Van der der Graaf Co.'s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 3 Juni, in Nederland uitgespro ken 74 faillissementen tegenover 87 faillisse menten in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 3 Juni 1926 1624 faillissementen tegenover 1798 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. Dmtsch-Nederlandsche handelsverdrag. De vereeniging Effectenbescherming te Den Haag heeft zich tot den minister van Buiten landsche Zaken gewend en verder tot de roomsch- katholieke, antirevolutionaire, christelijk-histo- rische, vrijheidsbondsche en vrijzinnig-demo cratische Kamer-fracties met het dringende ver zoek, bij het Duitsch-Nederlandsche handels verdrag geen credietverlenging aan Duitsehland toe te staan, tenzij een betere valoriseering van de vóóroorlogsschulden, in handen van Neder landers, verkregen is. dochter gelukkig te maken Ja, ik geloof u, mijn zoon, en daarom ga ik getroost ter ruste. En hoor nu mijn laatste wen- schen aan. Blijf nog eenige weken hier in huis doch voer dan onze plannen uit, ga naar het Wes ten, want ik wensch, dat ge eerst binnen drie jaar met. mijn dochter huwt. Clara is pas zeven tien jaar, beloof mij, Traverse dat ge u niet voor haar twintigste jaar met haar zult verbin den. Ik zweer het u, papa Mijn liefde is te rein en te groot, om mij niet naar uwe wenschen te schikken. Ik verwachtte geen ander antwoord van uw oprechtheid, Traverse. Al mijn vorige be schikkingen zijn in mijn testament vervat, ging dokter Day voort. Clara is, zooals je weet, mijn eenig kind en mijn universeele erfgename. Mijn vermogen bedraagt twee maal honderd duizend dollars. Ge moet. dit weten, Traverse, want als aanstaande echtgenoot van Clara wordt ge heer en meester van dit vermogen, daar ik in dit op zicht niets ten gunste van Clara bepaald heb. Hem dien ik waardig acht de hand mijner doch ter te geven, kan ik ook mijn vermogen toever trouwen. Lieve papa, ik verheug mij over Clara, wanneer zij rijk is, hernam Traverse, voor mijn eigen persoon ware het mij liever, dat ze arm was, want ik zou met vreugde voor haar werken Belasting op sehoenen. De commissie vari overleg voor de schoen en lederindustrie heeft besloten, een krachtige actie te gaan ontwikkelen tegen de wet tot heffing van een weeldeverteringsbelasting. Haar actie zal er op gericht zijn, het artikel schoenen uit de wet gelicht of zoodanig gewijzigd te krijgen, dat alleen 'belast worden werkelijk weeïdeschoenen en niet de schoenen, die gedragen worden door het groote publiek. Eenige leden uit de commissie zijn afgevaar digd naar Den Haag om daar de Kamerleden te gaan inlichten en den ministers te wijzen op de ernstige gevolgen die deze wet, indien zij on gewijzigd tot stand komt, haars inziens voor alle en alle krachten inspannen, om haar een goed bestaan te verschaffen. Dat weet ik, Traverse, doch uw vermogen stelt u in staat bij de armen kosteloos te prakti- zeeren, zooals ik zelf deed en hierin ligt de schoonste vervulling van uwe taak de lijdende menschheid te helpen, zonder eigen baatzucht. Je gelooft niet, Traverse, hoe gelukkig men zich daarbij gevoelt. Kolonel Lenoir heb ik tot voogd benoemd, totdat Clara meerderjarig is. De kolo nel en ik zijn door onze vrouwen verwant, hij is de oom van Clara en daarom heb ik hem gekozen; ik ken hem wel persoonlijk niet, doch hij heeft een goeden naam. Zelden ontmoetten we elkaar en Clara is hem heelemaal vreemd, want hij zag haar slechts eenmaal, toen ze een jaar oud was. Hij zal binnen weinige dagen hier zijn, want ik verzocht gister dokter Williams hem mijn nade rend einde te berichten. Wanneer hij komt, I re verse, zeg hem dan, dat het mijn laatste wil is, dat Clara hier met uwe moeder blijve. Mistress Rocke is een brave, voortreffelijke vrouw z'j is overigens Clara's aanstaande schoonmoeder, ik kon geen betere moeder voor mijn dochter wenschen. Ook hiervan zijn Williams en James onderricht. Gister sprak ik hierover met hen, toen je de kamer verlaten hadt. Daar deze heeren met mijn laatsten wil in kennis zijn, zal hij wel niet door kolonel Lenoir in twijfel getrokken worden. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1