KWATTA5 ttm-.KE£P OMGBLMD VOOR SCHIEDAM Kasteel „Het Onweersnest" t. FEU ITOi, Beter dan Goed: DE BEST E 49ste Jaargang. Woensdag 9 Juni 1926. No. 14575 Huren u s KOEMARKT 4. Telefoon Intsseommiinsal 68085 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10'ets. AdvartantiSnt i5 regels f 1.75, elke ragal daarboven 85 c ni, 3 aas ai plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden madsdaeiingan 75 o p*r regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarievan worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevalieiaverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 feg verlies van een hand, voet of oog f 200 hij doodf 100 bij verlies van eeo fiuim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt, gewaarborgd deor de NHall. Algem. Vera, bank Schiada» Bij of krachtens wetten ol verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Ingekomen zijn verzoeken van 1. KUYPER, VAN DAM SMEER te Rotterdam om vergunning tot oprichting van een bewaarplaats van absinth tot een hoeveel heid van 7445 H.L. in de panden Westvest 19, 21 en 23, kadaster Sectie L. nos. 2401 en 2402 2. de firma VISSER Co. om vergunning tot oprichting van een bewaarplaats van spiritus tot een hoeveelheid van 700 H.L. in het pand Lange Haven 46. kadaster Sectie C. no. 55 3. SPIJKER VAN VLIET om vergun ning tot uitbreiding van de inrichting voor machinale houtbewerking in het pand Christiaan Hüygensstraat 12, kadaster Sectie I, no. 2237 (ged.) door bijplaatsing van 2 electromotorgn van resp. 3 en 7^ P.K., drijvende een vlak- en lijstenschaafmachine, een vandiktebank en een slijpbank, en door verwijdering van een electro motor van 5 P.K., drijvende een vandiktebank. Deze verzoeken zijn met de bijlagen op de Secretarie der gemeente Ier visie gelegd. Op Woensdag, den 23 Juni, des voormiddags ten 11 ure, zal ten Raadhuize gelegenheid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van die verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende DRIE dagen vóór het tijdstip hierboven genoemd, kan op de Secretarie dei- gemeente, van de schrifturen, die terzake mochten zijn ingekomen, kennis, worden ge nomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op eene beslissing ingevolge de Hinderwet gerechtigd zij, die niet overeenkom stig art. 7 dier wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 9 Juni 1926. Buitenlandseh Nieuws. DE VOLKENBOND. Brazilië b 1 ij ft hardnekkig. Ten aanzien der geruchten, volgens welke Brazilië uit den Volkenbond zou willen treden, verklaart men in Volkenbondskringen, dat deze geruchten niet bevestigd zijn. Wel houdt men er rekening mede, dat de Braziliaansche delegatie aan de zittingen van den Volkenbondsraad niet langer zal willen deelnemen. De Raad zal dan nog slechts uit negen leden bestaan en de zetel van Brazilië zal, evenals die der Vereenigde Staten, onbezet blijven. Daar de aanwezigheid van de helft der Raadsleden voor het nemen van besluiten voldoende is, zal de Raad dus in het nemen van besluiten niet. belemmerd worden. Indien de Braziliaansche delegatie bij haar houding, om de zittingen van den Raad niet bij te wonen, blijft volharden, dan kan in September Duitschlands toelating zonder belemmering geschieden, daar Spanje verklaard heeft, dat het zich tegen Duitschlands toelating niet wil ver zetten. Daarna zal het van de Assemblee afhangen of zij Brazilië opnieuw tot lid van den Raad 98) En wie is deze voogd vroeg mistres8 Rocke. Een bloedverwant, een oom van Clara, zooals mij dokter Day zei, hernam Traverse. Maar, goede hemel, hoe is 't mogelijk, riep hij, door de aandoening en het leed heb ik den naam heelemaal vergeten Om 't even. daar onze edele vriend hem koos, zal hij een man van eer zijn en trouwens hij heeft zich alleen met het vermogen van Clara te bemoeien. Vol gens den uitersten wil van haar vader, blijft ze bij u in Willow-Heights en dat zal mij een troost zijn, indien ik weg ben. Het arme, goede kind zuchtte mistress Rocke, ten minste zal zij in mij een tweede moe der vinden, die het goed met haar meent. En in mij een echtgenoot, die haar op de handen zal dragen, voegde Traverse er bij, terwijl hij zijn moeder kuste en zich verwijderde. De laatste ging weer naar Clara terug. De jonge arts was nog geen twee uur weg,als mistress Rocke door het rollen van een wagen aan de komst van den voogd herinnerd werd. Ze haastte zich om den nieuwen voogd te ontvangen. Een neger opende hem de deur.Mis- wil kiezen. Mocht Brazilië niet herkozen wor den, dan lijkt het uiterst waarschijnlijk, dat dit land zich uit den Bond zal terugtrekken. FRANKRIJK. Ter bescherming van den franc De Fransc.he premier, Briand, heeft met den Belgischen minister van Buitenlandsche Zaken, Vandervelde, die te Geneve is aangekomen, en in het bijzijn van den Franschen oud-minister Loucheur en van den Belgischen oud-premier Theunis, ter gelegenheid van een lunch en een daarop gevolgde bespreking de kwestie van den franc behandeld. Beide ministers zijn tot overeenstemming gekomen ten aanzien van het feit, dat een ge meenschappelijke actie ter verdediging van den Franschen en Belgischen franc noodzake lijk is en dat eventueel ook Italië aan deze actie moet deelnemen. De roöde Kamerleden hebben ondanks den slechten financ. toestand een groote actie op touw gezet om hun salaris verdubbeld te krijgen. De verontwaardiging is groot. ELZAS - LOTHARINGEN. De actie der Katholieke pers. De katholieke kranten van den Elzas puhli- ceeren een oproep aan alle Elzassers en Lotharin- gers, waaronder een honderdtal handteekeningen voorkomen, onder welke die van alle bekende voorstanders van autonomie van den Elzas. De oproep handhaaft de eischen, welke steeds dooi de „Zukunft" worden geformuleerd,nl.autonomie in het kader van Frankrijk, de eischen betref fende de Duitsche Laai op de scholen, volledige autonomie van het spoorwegnet, handhaving van het concordaat, eerbiediging van de zeden en gebruiken, bescherming van landbouw, wijn bouw, handel en industrie, fiscale hervormingen, gelijke rechten voor de Elzassers wat betreft de administratieve loopbaan de oproep verklaart zich tegen chauvinisme, imperialisme en mili- tairisme en geeft uiting aan een enthousiaste vredelievendheid en een streven naar internatio nale samenwerking. De oproeping eindigt aldus „De maat is tot overloopens toe vol. Een dergelijk leed zullen wij niet langer dulden." MAROKKO. Een overval op Sjesjoean. De verbittering, die onder de Djeballa-stam- men heerscht tegen de Riffi, als gevolg van de onderwerping van Abd-el-Krim, heeft aanlei ding gegeven tot een aanval op Sjesjoean. De Riffi-wacht aan de stadspoort werd dooi den plotselingen overval verrast en nadat Oeld- 1 ar het garnizoen, bestaande uit veertig man, had overrompeld, zette hij de gevangenisdeuren open. Het Riffi-hoofd van Sjesjoean werd ge dood. Van alle zijden komen berichten van ver zet tegen de Riffi door de Bergstammen, die zich door Krim verraden en verkocht gevoelen. Men tast in het duister omtrent den juisten aard van Oeld-Tar's positie en over de houding, die hij tegenover de Spanjaarden zal aannemen. ALLERLEI. De 9de arheidsconferentie verwierp hel werk- geversvoorstel in zake de behandeling van de arbeidsregeling der zeelieden. Pe j°ngste bespreking van mijnwerkers en mijneigenaars in Engeland bleef resultaatloos. Uit Rome. De Italiaansche minister van Openbaar Onderwijs besloot, dat kruisbeelden tress Rocke zag op, doch sloeg weldra met vrouwelijke bedeesheid de oogen neer. Hij was een man van hooge gestalte en bleeke trekken met zwarte haren en een baard van dezelfde kleur. De deur werd achter den vreemdeling gesloten en deze ging met vaste schreden op mistress Roc ke toe, tot in het midden van een vertrek. Hij maakte een buiging voor haar en was op 't punt haar aan te spreken als de uitroep Kolo nel Lenoir!Martha Rocke! het pijn lijke van het onverwachte weerzien te kennen gaf- Mistress Rocke week, als ware zij met af schuw vervuld, tot in den versten hoek der kamer terug. Kolonel Lenoir bleef staan. Zelfs hij, de koele vastberaden man, had eenige se conden noodig, om van zijn verbazing te beko men. Hij herstelde zich echter spoedig, begreep snel de rol, die hij hier te spelen had en verbrak het eerst 't zwijgen. - Martha Rockehier, in het huis? zei hij. Goede hemel aan deze ontmoeting had ik nooit geloofd En gij, Martha ging hij op zachteren toon voort, gij zelf schijnt mijn bezoek niet verwacht te hebben. Uw bleekheid en uw terugwijken bewijzen dit. O, mijn God, mijn God zuchtte mistress Rocke in stilte, dit is de man, dien dokter Day tot voogd van Clara benoemde De hand hield ze op haar kloppend hart en de andere stak ze afwerend naar den kolonel uit. Toch trad hij no„ 1953 8 zullen worden geplaatst in de lokalen der Univer siteiten en hoogere scholen. In Mexico is weer een Britsche diplomatieke koerier vermoord. Uit Constantinople!De Turksche Nationale Vergadering heeft het Turksch-Syrische accoord geratificeerd. Binnenland. Uit de 11. K. Staatspartij. Het reorganisatie-rapport. Eenigen tijd geleden is een vrij uitvoerig overzicht gegeven van het reorganisatierapport der R. K. Staatspartij. De behandeling in de onderscheidene Rijkskieskrmg-organisaties heeft evenwel aanleiding gegeven tot het inzenden van een groot getal amendementen. In hoofdzaak de samenstelling van den Partijraad, de keuze der stemgerechtigde afgevaardigden en de reglc- menteering der studieclubs ontmoetten nogal eenige tegenkanting. In een Zaterdag te Utrecht gehouden vergade ring van liet partijbestuur met de volledige reorganisatiecommissie, onder presidium van jhr. mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck, zijn de voorgestelde wijzigingen aan een breedvoerige bespreking onderworpen. Ten slotte kwam men tot de samenstelling van een prae-advies, waar aan wij het voornaamste ontleenen. Het artikel 11, regelende de samenstelling van den Partijraad, als volgt te doen luiden In den titel wordt het woord Bondsvergadering- geschrapt, waarmede dit instituut komt te vervallen. De algemeene vergadering der R. K. Staats partij heet Partijraad. Voorzitter van den Partijraad is de voorzitter van de R. K. Tweede Kamerfractie. De Partijraad is samengesteld uit A. Stemgerechtigde leden. Als zoodanig tre den op de afgevaardigden der Rijkskieskring- organisaties. B. Adviseerende leden. Als zoodanig treden op: 1. de leden van het bestuur der R. K. Staatspartij 2. de leden der R. K. Kamer fracties 3. de leden van het bestuur der Kies- vereehiging ten behoeve van de verkiezing van leden der Eerste Kamer4. de reeds eerder genoemde vertegenwoordigers van de voor naamste R. K. instellingen. De voornaamste veranderingen, welke hier door zouden worden aangebracht, komen dus hierop neer lo. vervalt het dualisme partijraad-bonds vergadering 2o. gehandhaafd blij ft" een stemgerechtigd en een adviseerend deel in den Partijraad 3o. de rechtstreeksehe aanwijzing van advi seerende leden in den Partijraad door de vier groote Staatsorganisaties komt tot stand 4o. de aanwijzing der leden van den Iloogen Raad van Arbeid en de Kamers van Koophandel vervalt 5o. het partijbestuur kan het aantal adviseurs uitbreiden, wanneer de behoefte daartoe bestaat; 6o. voor het stemgerechtigd deel wordt het nader, ja, hij ging zoo ver, dat hij haar hand wilde vatten. Kolonel Lenoir riep dé ongelukkige vrouw, waag het niet, mij ook in dit huis te beschimpen Iloe Martha, hernam de kolonel met bedaar de stem, waaraan hij een bijna smartvolle uit drukking wist te geven. Wijst gij de hand af, die ik ter verzoening u reik Kunt gij een belee- diging, die ik u twintig jaren geleden door mijn hartstocht verblind aandeed, nog altijd niet vergeven. Wat in jeugdige onbezonnenheid ge beurde, moet den rijpen man niet meer ten kwa de worden geduid. In plaats van te antwoorden, wierp mistress Rocke een verachtelijken blik op den kolonel, dien zij maar al te goed als volleerd huichelaar kende om aan zijn berouw geloof te hechten. O, Martha, ging deze voort, wees niet zoo hard en wreed jegens mij, uwe schoonheid ver blindde mij destijds. Zonder de gevolgen te be rekenen waagde ik die onbezonnen daad. die mij reeds menigen slapeloozen nacht bezorgde. Mijn geheel leven werd er door verwoest. Mistress Rocke wilde het vertrek verlaten, om niet langer deze taal aan te hooren, doch kolo nel Lenoir trad haar in den weg. Neen, Martha riep hij met de hartstochte lijkheid van een twintigjarig jongeling. Blijf, blijf toch en spreek het woord van verzoening Zeg mij, dat ge mij niet meer haat. Wees edel moedig, Martha en wees niet boos op mij, voor instituut van permanent plaatsvervanger inge voerd, voor den duur der zittingsperiode. Ter bevordering van een veelzijdire samen stelling van het stemgerechtigd deel van den Partijraad, per Rijkskieskring, adviseert het bestuur om art. 13 als volgt te doen luiden „De afgevaardigden der Rijkskieskring-orga- nisatics en hun plaatsvervangers worden, ter bevordering van een veelzijdige samenstelling van het stemgerechtigd deel van den Partijraad, dooi' de algemeene vergadering dier organisaties al of niet uit haar midden gekozen op de wijze als door de reglementen wordt aangegeven. Vóór de goedkeuring van deze reglementen onderzoekt het bestuur der R. K. Staatsaprtij in het bijzonder de waarborgen voor een veel zijdige samenstelling van het stemgerechtigddeel van den Partijraad. De besturen der Rijkskieskringorganisaties stellen de bij die organisaties aangesloten ge meentelijke (parochiëele) kiesvereenigingen in de gelegenheid, bij hen namen in te dienen van personen, die zij geplaatst wenschen te zien op een groslijst, van candidaten, met dien ver stande, dat door een kiesvereeniging, dL- lOOof minder dan 100 leden telt, één naam op dc lijst kan worden geplaatst en door grootere kies vereenigingen voor elk begonnen honderdtal leden boven de eerste honderd één naam meer tot een maximum van het door de betrokl en kieskringorganisatics af te vaardigen aantal personen De algemeene vergaderingen der Rijkskies kringorganisaties kiezen uit deze groslijsten elk het in dit artikel bepaalde aantal afgevaardigden. De afgevaardigden en hunne plaatsvervangers worden aangewezen voor de tijdsruimte, ver- loopende tussohen twee periodieke verkiezingen voor de Tweede Kamer, en wel telkenmale nadat die verkiezingen hebben plaats gehad en dan vóór de jaarvergadering van den Partijraad. Het aantal afgevaardigden van elke Rijkskies- kringorganisatie wordt bepaald naar den grond slag der contributie-afdracht, ingevolge artikell9, in dien zin, dat twee afgevaardigden worden benoemd, indien de Rijkskieskring 5000 of minder georganiseerde R. K. kiezers telt en vervolgens één voor elk begonnen aantal van 5000. Voorts ligt het in de bedoeling om een af zonderlijk hoofdstuk in te lassohen, handelende over de Studieclubs en dit onmiddellijk te doen volgen op dat over de „organisatie". Art. 10 zou dan komen te luiden „Leden der R. K. Staatspartij kunnen ge meentelijke studieclubs vormen. De reglementen dezer studieclubs moeten overeenkomstig de art. 4 en 9 worden goedgekeurd, indien zij aan de volgende voorwaarden voldoen a. dat ieder lid der betrokken gemeentelijke Kiesvereeniging, die daartoe het verlangen te kennen geeft, als lid der studieclub worde toegelaten b. dat in de studieclub slechts personen worden toegelaten, die lid zijn van de betrokken gemeentelijke Kiesvereeniging e. dat liet doel der studieclub geen ander zij dan studie d. dat de studieclub slechts wordt aangeduid met heL bijzonder studiedoel, waartoe zij werd opgericht, en met den naam van de betrokken gemeentelijke Kiesvereeniging e. dat een door hel bestuur van de betrokken gemeentelijke Kiesvereeniging uit zijn midden aan te wijzen lid in de club zitting heeft met adviseerende sti^m en bevoegd is alle vergade- iets, waaraan gij voor de helft schuld zijt Kolonel Lenoir hernam eindelijk mistress Rocke met moeite, voor alles moet ik u er aan herinneren, dat ik gewoon ben, mistress Rocke genoemd te worden. Gij betuigt mij uw leed wezen en voert een taal, die mijn eer opnieuw beleedigt. Vergeet gij nog eens, dat ik de echt- genoote van majoor Warfield en de moeder ben van zijn zoon, die mij door uw laaghartige streek verstooten heeft. Gij vindt mij als bediende, ter wijl ik op WaUieldshouse als meesteres moest wonen. Ik ben vermagerd door kommer en ver driet. dat alles is uw werk, kolonel Lenoir, en nu we elkaar toevallig ontmoetten, wilt ge deze gelegenheid te baat nemen, om mij uw be rouw te betuigen. Denkt ge, dat dit genoeg is, om alles te vergeven Martha o sta mij toe, dat ik u zoo noem, riep de kolonel, dit is de naam, die mij twintig jaren geleden,dag en nacht op de lippenzweefde, de naam, die zoo diep in mijn hart staat gegn dat Kolonel Lenoir viel mistress Rocke den geslepen huichelaar in de rede, braak hier m sterfhuis zulk een taal niet uit, vergee me waar ge hier zijt, en wacht u wel mij a s ïu pe looze vrouw andermaal te beleedigen. e is genoeg, kolonel (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1