KWATTAA Verven JE PHOENIX" Tel. No. 68015. Stoomei DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTRENEN» WEEK-REVUE. VOLLE-MELK-REEP FEIHLLITOM. Kasteel „Het Onweerseest" Beter dan Goed BE BESTE 49ste Jaargang. Vrijdag 11 Juni 1926. No. 14577 Bureau: KOEMARKT Telefoon Intercommunaal 68085 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post ƒ3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. A d v e r t e n t. i an Ij5 regels 1.75 elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger bij verlies van een band, voet ot' oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een De verzekering wordt gewaarborgd door deN.Holl.Algem.Verz. bank Schiedam Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD of krachtens welteu of verordeningen voor geschreven en andere officieeie af- en aan kondigingen vau het Gemeentebestuur. HINDERWET. B. en W. van Schiedam hebben bij hun besluit van 10 Juni 1926 de verzoeken van 1. A. HEHEMANN om vergunning tot op richting van een banketbakkerij in het pand Hoogstraat 172, 2. de firma D. KRüGER Co. te Hamburg om vergunning tot oprichting van een chemi sche fabriek ter vervaardiging van wasproduc- in het pand Schie 19, 3. G. W. J. VAN DER SLOOT om vergun ning tot oprichting van een bewaarplaats van 'ompen en beenderen in het pand Lange Achter- Weg 17, 4. G. G. GRONDEL om vergunning tot op richting van een inrichting voor het electrisch Vernikkelen, slijpen, polijsten enz. van metalen in het pand Nieuwe Raven 89b, 5. de N. V. FABRIEK VAN MACHINAAL BREEUWWERK v/h JOH. SMIT om vergun ning tot uitbreiding van de fabriek van machi naal breeuwwerk in het pand Buitenhavenweg ^2, verdaagd, aangezien het desbetreffend onderzoek nog niet is geëindigd. Schiedam, 11 Juni 1926. Binnenland. Sommige menschen vinden de lectuur van Plaatselijke, provinciale of andere bezadigde bladen niet zoo interessant, omdat groote ge beurtenissen daarin niet, zoo uitvoerig en zoo pikant besproken worden, als b.v. organen der groote pers de Courant en De Telegraaf. Om eens een voorbeeld te noemen er zijn op Zaterdag j.l. in de Rotterdamsche haven finan- cieele schandalen aan het licht gekomen, die de economische fundamenten onzer Maas-stad to taal ondergraven hebben en machtige financieele burchten met ondergang bedreigen. Geweldig, "iet En welk blad bracht de eerste sensatiónee- 'e bijzonderheden Natuurlijk De Courant Bn welk orgaan buitte de sensatie nog ver- her uit De Telegraf, monheer oplage enz. Ziet het blad van Maandag j.l. In ,den. rechter bovenhoek is steeds in korte zinnetjes het ge wichtigste uit de gebeurtenissen van den dag te 8arnen gebracht en daar leest ge Fraude ontdekt bij de loonuitbetaling aan arbeiders der Rotter- hamsehe Havenreserve, pag. 5. Dan slaat ge natuurlijk aanstonds pag 5 op, daar valt u een geweldigen ,,kop" op Fraude °"t,dekt bij de loonbetaling." Even haalt ge adem e" dan leest men een tweeden ,,kop", nu in groo ve cursiefletters „Geknoei bij de Rotterdamsche Havenreserve." Ge slikt even uw adem door en ""tleedt dan het derde „hoofd" „Een oneerlijk Walbaas betrapt." Na er eindelijk nog kennis ^'an genomen te hebben, dat de journalistieke J"jdrage „Van onzen Correspondent" is begint bet eigenlijke verhaal, veel te lang om hier over ',ft nemen, maar waarin o.a. voorkomt, dat ge knoei met uitbetalingen ontdekt is, doordat een ^albaas van arbeiders geleende gelden „ver- 100) Het Traverse scheen hij weinig omhaal te 'naken, hij deed alsof hij er niet was. Nu en dan sPrak hij een woord tot hem, maar op een wijze, bis wilde hij hem zijn meerderheid doen gevoelen. Tra verse was wegens zijn jeugdigen leeftijd "°g een weinig bedeesd doch dacht ook, da£ het "'"t passend was in een sterfhuis een scène te "'aken en bewaarde dus het stilzwijgen. Mistress Rocke was haar zoon dankbaar voor zijn gedrag. bevroedde wel, dat kolonel Lenoir zijn toorn Uyer de verachtelijke afwijzing, die hij van haar ""dervonden had, op den jongen man overdroeg dat hij haar in haar zoon zocht te treffen. P Clara maakte het gedrag van den kolonel l«gens Traverse een allerongunstigsten indruk. are hij hoffelijk geweest jegens hem, dien ze "'ninde, dan had hij wellicht door zijn geveinsde y°"rl<omendheid haar hart gewonnen, want men niet opmerkzamer en lieftalliger wezen als '"lonel Lenoir, jegens Clara was nu echter zag Ze hem mistrouwend aan en weldra had ze een Bevoel van weerzin in den man, die haar belee- 'gde in Traverse. Na het diner verontschuldigde zich miss Day "J haar voogd, dat ze niet langer kon blijven en meerderd met een aanzienlijk rente" terugbetaal de door taken, welke niet waren verricht, in de boekjes af te stempelen. We lezen er dan nog „Reeds eenigen tijd was het opgevallen, dat A.S. voor zijn doen veel te groot leefde. Hij had een motorfiets en maakte groote verteringen. De firma Burger kan nog niet opgeven, hoe groot het bedrag der schade is. Maar daar de verdach te sinds Augustus 1925 er geregeld mee doorging, no et het zeer aanzienlijk zijn. Naar alle waarschijnlijkheid is A.S. niet dé eenige, die zich op deze wijze bevoordeelde en meent men te doen te hebben met een handel wijze, die in de haven is*ingeburgerd. Het is niet onmogelijk, dat na de ontdekking van deze fraude een begin is gemaakt met de opsporing van een geheel warnet van knoeierijen in de Rotterdamsche haven. En weet ge wat, de zaak nu geweest is De „N.R.C." vertelt het in een heel nuchter berichtje „De tijdschrijver A. v.d. S. uit de Samuel Mui lerstraat had van drie losse arbeiders der haven- reserve kleine bedragen geld geleend en heeft die terugbetaald door het afstempelen in de boek jes dier arbeiders van taken, welke zij niet ver richt hadden De firma D. Burger is daardoor benadeeld voor een bedrag tusschen de 40 en 60 gulden." De manieren van sommige buitenlandsche boulevard-bladen zijn nog maar sinds eenige jaren ons land binnengedrongen. We achten zulke speculatie op de sensatielust der lezers uit den booze, want door dit geweldig opblazen van onbeteekenende gebeurtenissen treft men niet alleen in Al te erge mate de bedrijvers der crimineele daden, maar men wekt ook naar bin nen en buiten een indruk, alsof ons landje slechts met misdadige benden bevolkt is. De werkelijkheid is al erg genoeg. Herhaalde lijk wordt om enkele zilverlingen aan een of ander rustig burger de hersenpan ingeslagen van de week weer dat ellendige geval in Spekhol- zerheide, waar een 30-jarige vrouw, moeder van drie kindertjes, werd neergeslagen om een „buit" van twee gulden. En in Megen, waar men hetzelfde zonder doodelijke gevolgen gelukkig probeerde tegen over een jonge vrouw, die des nachts een liefde dienst verrichtte door te waken bij een hoogbe jaarde zieke buurvrouw: De voortdurende herhaling van zulke over vallen (Culemborg, Waubacli, Druten, Garderen, Overschie, Megen, Spekholzerheide, om er maar eenige te noemen, die ons te binnen schieten) bewijst, dat de clemente straffen, in zulke ge vallen gewoonlijk uitgesproken, niet in staat zijn om het gemeenste geboefte, dat in onze maat schappij rondspookt, in toom te houden. Twee Duitschers, die in Nieuwenhagen, des nachts een woning binnendrongen en daar de heldendaad begingen om de alleenwonende we duwe R. met een hamer te trachten de hersens in te slaan, teneinde den diefstal van een beetje geld en wat sigaren mogelijk te maken, werden deze week tot 3 jaar Veroordeeld, omdat de arme vrouw niet aan haar wonden bezweken was. An ders hadden ze er misschien 4 gekregen. Neen, zulk tuig, moest steviger aangepakt worden. De heer Jhr. Groeninx van Zoelen is een be kend Nederlandsch journalist, tenminste. sinds het oogerxblik, dat hij zijn collega van de 'Meer voedingswaarde dan 2 EIEREN 1951 10 N.R.C. Dr. van Blankenstein, bij diens vertrek naar China, een vuistslag had toegediend. Vóór dien tijd had niemand van hem gehoord. De man was ineens populair, het „geval" werd druk be sproken en voor een groot blad mocht hij nu de Djebel-Druzen, de Syrische opstandelingen gaan bezoeken. We hebben zijn verhalen gelezen en onze sterkste herinnering er van is, dat de jonk heer daar een tocht in een rammelende Ford heeft gemaakt, welke eigenschap ook bij de Fords in Holland te ontdekken valt, zoodat die erva ring allerminst zoo'n verre reis rechtvaardigt. Enfin, de man is nu eenmaal populair, zoodat hij geen kwaad meer kan doen. De Haagsche politierechter vorderde van de week 100.van hem voor dien vuistslag, het geen ons een civiel prijsje toeschijnt, als men daarvoor beroemd kan worden. We zoeken nu ook naar een geschikt object Buitenland. Met den Volkenbond gaat het nog niet naar wensch de ruzie om de raadszetels is nog lang niet beëindigd. Het verluidt nu zelfs, dat Bra zilië zich uit den Volkenbond zal terugtrekken, omdat de regeering haar zin niet kan krijgen en hetzelfde plan schijnt in Spanje gekoesterd te worden Primo de Rivera, de Spaansche dic tator, heeft er zich tegenover een Engelsch jour nalist over uitgelaten. Hij meent, dat Spanje „recht" heeft op een vaste zetel, omdat het tot „de" groote mogendheden behoort, althans de grootste der in den oorlog neutraal gebleven staten is. Mocht dat recht niet erkend worden, zoo verklaarde hij, dan achtte hij het niet on juist als Spanje zich uit den Volkenbond zou terugtrekken, daar hij in diens roeping toch geen groot vertrouwen heeft. Men ziet hier dus een vaste Raadszetel, dus een leidende positie in den Volkenbond opge- eischt door eene regeering, die zelf niet in macht of het nut der organisatie gelooft. Welke kracht moet van zulke leiders uitgaan 1 De oorlogs-dreiging tusschen Engeland en Turkije ter zake het geschil om Mosoel heeft opge houden. Turkije eischte Mosoel op als een deel van haar gebied Engeland verdedigde de be langen van Irak (hm booze tongen beweerden, dat het èn Turkije èn Engeland slechts om de voordeelen te doen was, die de rijke petroleum- bronnen in het Mosoelgebied opleverden. De heeren zijn het met elkaar eens geworden Mo soel blijft aan Irak, over welk nieuw rijk Enge land de „bescherming" op zich genomen heeft en Turkije is tevreden gesteld met 10 van de petroleum-inkomsten. Daaruit zou men kunnen concludeeren, dat de booze tongen 't niet zoo ver mis hadden en dat Turken en Engelschen 't daarover roerend met elkaar eens zijn, dat geld niet stinkt,ook al kómt het uit de petroleum. Turkije inoesl bovendien wel een beetje in binden tegenover Engeland, want, Griekenland is bezig zich te herstellen en Italië zoekt expansie vanuit beide rijken worden begeerige blikken op Klein-Azië geworpen en door de Grieken ook wel op Constantinopel. En zelfs Kemal Pasja kan zich nu eenmaal niet allé vijanden tegelijk van het lijf houden. Er is een nieuwe statenbond op komst.Frank rijk, Italië en België willen gezamenlijk trachten den ondergang van frané en lire te verhoeden. De overwonnen landèn Duitschland en Oosten rijk hebben al weer lang een gezonde financieele basis, maar met het betaalmiddel van sommige .overwinnaars" wil het nog lang niet. .Binnenland, Iloe de socialisten de zedelijkheid en de schooltjesbouw bevorderen Zooals steeds, Wónneer de Katholieke Kerk voorschriften geeft over moreele aangelegen heden, staat een cfèel der pers klaar met spotter nij. En vooraan in de rij staat dan steeds de socialistische pers. Zoo ook thans weer, nu het Nederlandsch Episcopaat getracht heeft paal en perk 1e stel len aan de steeds vérder gaande ontaarding in zake de kleeding der vrouw. Het spreekt vanzelf, dat de Katholieke Overheid vooral de jeugd in haar geboden be trekt. En het behoeft ook geen betoog, dat juist daar de socialistische pers reden tot spot meent te moeten vinden. Korte rokjes, blöote armpjes, wat heeft dat met zedelijkheid of onzedelijkheid te maken, zoo roepen die bladen uit. Zouden ze werkelijk niet weten, welk een onzaglijke invloed de lichtzinnige opvoeding op de jeugd heeft en hoe- het „jong gedacht, oud gedaan" hier vooral van toepassing is Of houden ze zich maar zoo In elk geval, zij die het goed meenen met de zedelijkheid van ons volk, weten weer eens voor goed, wat ze aan het „Volk", „Voorwaarts" en dergelijke bladen hebben, die. niet tegen den godsdienst zijn Weer een schitterend staaltje in het „Volk", waar „een onzer partijgenooten te Venlo" schrijft „Van 14 dezer af mogen er in de R.K. bijzondere scholen geen kinderen meer worden toegelaten, die te korte rokjes, te bloote armpjes,doorschij nende kousen (gaten niet meegerekend) of bloote knieën hebben. De kinderen hebben de boodschap mee gekregen, dat ze onherroepelijk naar huis gezonden worden, indien 2ij dit gebod, overtreden en dat daar even subiet een aanklacht wegens ongeoorloofd schoolverzuim op zal volgen. Mijn kinderen gaan op zoo'n bijzondere school. Moet ik me nu door dit zedelijkheidsvertoon laten ringelooren of het het hoofd verplicht de kinderen toe te laten Naar de openbare school kan ik ze niet zenden, omdat ze dan een weg langs moeten, waar een sterk autoverkeer naar het veilinggebouw is." Men ziet, deze „katholieke" socialist is al doorkneed in het socialistisch „jargon" en spreekt ook al van „zedelijkheidsvertoon", waaraan hij niet mee wil doen hij zou als hij kon zijn kinderen nog liever naar de openbare school sturen. Wat 'n inzicht van een „Katholiek". Maar helaas, als men „partijgenoot" is en socia listische bladen leest Hoe kan het anders Lees nu echter, wat het „Volk" zelf er bij schampert ging met mistress Rocke naar haar kamer. Lieve Clara, hoe vindt ge uwen voogd vroeg de laatste, toen ze alleen waren. In 't geheel niet goed, hernam de jonge dame, in wier oogen een paar tranen van teleur stelling en verontwaardiging blonken. Hij is brutaal jegens I raverse en niettegenstaande dat hij vriendelijk jegens mij is, hoor ik hem met weerzin spreken, ik wil mij niet sterker uitdruk ken, maar dat is zeker, indien papa dezen man goed gekend had, zou hij mij zeker niet in de noodzakelijkheid gesteld hebben, met hem in aanraking te komen. ZooalS het schijnt, wist de kolonel zich bij uw papa 'n goede meening te verwerven, hernam mistress Rocke. De toekomst zal moeten leeren, in hoever uw voogd die meening rechtvaardigt Ondertusschen, mijn lief kind, er blijft u niets anders over dan hem te eerbiedigen, daar hij de plaats uws vaders inneemt. Iets dat, naar ik vrees, mij op den duur zeer moeilijk zal vallen. Goddank dat hij ons niet lang kan lastig vallen en daar hij mij vol gens de laatste bepalingen mijns vaders niet kan meenemen, moeten we eenige dagen geduld hebben. Mistress Rocke zuchtte. De laatste bepaling, waarvan Clara sprak, was een mondelinge en nu vreesde ze, dat het van den goeden wil van den kolonel afliing, of hij er zich aan zou houden 1 of niet. 4213 6 Het theeuur bracht Clara, mistress Rocke en Traverse weer met den kolonel samen. Jegens de dames was hij zeer zeer gelant, doch tegen Tra verse verwaarloosde hij alle vormen der welle- vendeid. Inwendig gekrenkt beantwoordde Clara al die hoffelijkheid met een afgemeten koelte. De eenige verontschuldiging, welke zij voor zijn gedrag vond, was, dat kolonel nog niets van haar verloving met Traverse wist. Mogelijk zal het anders worden, zei ze bij haar zeiven, wanneer hij verneemt, dat Traverse hier eens heer en meester zal zijn. Ze stond van tafel op, maakte voor den kolonel een stijve buiging en maakte zich gereed om de karner te verlaten. Hoe, mijn lieve nicht, riep Lenoir, wil u reeds heengaan? O, ik bid u, blijf nog een half uurtje. Uwe aangelegenheden vorderen een be spreking, willen wg dat. nu doen Mijnheer hervatte Clara, na het zware ver lies door mij geleden heb ik weinig lust over zulke zaken te spreken. Overigens is dokter Rocke daar, waarmee ge kunt spreken, zei het meisje, hij was de boezemvriend van mijn papa, die hem op zijn sterfbed nog opgedragen heeft, u met zijn laatste wilsbepalingen bekend temaken. De laatste wil van uw papa, lieve miss Ik meende, dat uw papa een testment, gemaakt heeft en gedeponeerd bij zijn advocaat in Staun ton. Dat is zoo, hernam Traverse in plaats van zijn bruid, doch dokter Day heeft kort voor zijn dood nog eenige beschikkingen gemaakt en mij de eervolle opdracht gegeven, den voogd zijner dochter hiermee in kennis te stellen. Beschikkingen Mondelinge beschikkingen hernam kolonel Lenoir met een veraehtelijken glimlach op Traverse, aan wiens woorden hij scheen te twijfelen. Mondelinge beschikkingen, die mijn zwager u opgedragen heeft mij bekend te maken. u, een joug mensch, die zelf nog niet meerderjarig is Hm, Hm 1 voegde hij er spottend bij, veroorloof mij jonge heer, dat ik zulks in twijfel trek. In elk geval moet ik u ver zoeken, dit door bewijzen te staven. De bewijzen zullen geleverd worden en wel geldige, hernam de jonge Rocke. Het komt er slechts op aan mij te zeggen, wanneer Jiet kolonel Lenoir van pas komt mij aan te hooren. Wel, indien het zijn moet morgen voormid dag om tien uur, hernam de kolonel op onver schilligen toon. Tusschen tien en drie uur wachten mij be zoeken in Staunton, maar eerder ol later ben ik tot uw dienst. Hm, het schijnt eerder, dat ik u 6 moet staan! riep, de kolonel misnoegd. 001 eï wille van mijn lieve nicht, wil ik het mij a en welgevallen. Om negen uur zal ik u op mijn kamer verwachten. i;. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1