DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN 49ste Jaargang. Vrijdag 11 Juni 1926 No. 14577 Gratis-Ongevallenverzekering if 509 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. bij verlies van een hand, voet of oog f De verzekering wordt gewaarborgd door 200 bij dood f 100 bij verlies van een de N.Moll.Algem.VerE. bank Schiedam» Dit nummer bestaat uit 2 bladen TWEEDE BLAD. Buitenlandsch Nieuws. Gemengd Nieuws. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau t KOEMARKT 4. Telefoon Iniereommunnnl 68085 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week '20 "cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advartsntilni 15 regel* 1.75, *lk* r*g*l daarboven 35 nt, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden medadaelingan 75 c par regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk advertearan. Tarievan wordan op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. DE VOLKENBOND. Spanje's houding g e w ij z i g d. De Spaansehe gedelegeerde in den Volken bondsraad, Dequerboul, verklaarde gister in den Raad, dat, waar Spanje zich niet meer can- didaat voor een niet-permanenten Raadozetel zal stellen, het bereid is, het amendement op artikel 4 van het Volkenbondsstatuut betref fende de verkiezing der niet-perrnanente leden, te ratificeeren. Chamberlain, Scialoja en Guani wenschten Spanje geluk met dit besluit. Brazilië uitgetreden. Aan het einde der zitting van den Volken- bondsraad overhandigde de vertegenwoordiger van Brazilië, Mello Franco, aan den secretaris generaal van den Volkenbond het besluit, van Brazilië om af te treden als lid van den Volken bondsraad. Dit besluit brengt niet mede, dat Brazilië zou ophouden lid van den Volkenbond te zijn. De Raad weigerde, het aftreden van Brazilië als Raadslid te aanvaarden, met de verklaring, dat het de taak der Volkenbondsvergadering is, zich hieromtrent uit te spreken. RELGIE. II et verdrag met N e d e r 1 a n d. De Kamer heeft gistermiddag in de afdeelin- gen het ontwerp-verdrag tot herziening van het verdrag van 1839 tussehen Nederland en België onderzocht. Het ontwerp is in vier afdeelingen met algemeene stemmen goedgekeurd, in een met zeven stemmen tegen één onthouding, en in een met twaalf tegen twee onthoudingen. Een centrale afdeeling is samengesteld om nader de opmerkingen, waartoe het ontwerp aanleiding heeft gegeven, te onderzoeken. Ge bleken is, dat er op is aangedrongen, een kanaal naar den Moerdijk te graven, ten einde de ver bindingvan België met den Rijn te verzekeren. DIITSCHLAND. De schadevergoedingen. In den Rijksdag diende gister de regeering haar ontwerp betreffende de vermogensrechte lijke regeling met de voormalige vorstenhuizen in, waarbij Marx een verklaring aflegde omtrent de houding der regeering ten opzichte van het referendum. De rijkskanselier deed dit op zijn gewone, rustige wijze en daar het standpunt der regeering voldoende bekend is, scheen deze Verklaring niets nieuws te zullen brengen. Met verbazing hoorde men evenwel, dat ook Pruisen en Tlniringen het thans door de regee ring ingediende wetsontwerp hebben goed gekeurd, waaruit men kan afleiden, dat de sociaal-democraten een niet al te scherpe op positie zullen voeren. De verbazing der afgevaardigden nam echter nog toe, toen Marx aan het slof van zijn rede voering verklaarde, dat de regeering uit een eventueele verwerping van het door haar in gediende ontwerp de daaruit voortvloeiende consequenties zal trekken. Na dit slot, dat duidelijk op Rijksdagontbin ding in geval van verwerping wijst, ontstond levendige onrust links; de regeeringspartijen juichten den kanselier toe. De rechterzijde van den Rijksdag geraakte in ziedenden toorn, toen Muüer-Franken naar aanleiding van Ilindenburg's woorden, dat het referendum in strijd is met recht en moraal, de vraag stelde, of dan de onbeschaamdheid der voormalige vorsten wel in overeenstemming met recht en moraal is. Spreker detailleerde daarop de verschillende eischen, die door de Voormalige vorsten worden gesteld. Onmiddellijk nadat de sociaal-democratische spreker zijn redevoering geëindigd had, besteeg Marx opnieuw de tribune, ten einde president Hindenburg te verdedigen. Hij werd door de linkerzijde voortdurend onderbroken. De grootste sensatie vormde echter een nieuwe verklaring van den centrum-afgevaar digde Von Guerard, die van meening Was, dat Marx den president te warm had verdedigd. HET LOT VAN KRIM. ij n toekomstige verblijfplaats. Volgens een een de „Petit Parisien" uit Pau ontvangen telegram heeft de Gemeenteraad van ^alies-de-Béarn in een buitengewone zitting be sloten, om aan den minister van Oorlog het his torische, aan den ingang der stad aan den weg naar Bayonne gelegen, 18e eeuwsche kasteel er beschikking te stellen, ten einde dit voor 'verblijfplaats van Abd-el-Krim te doen dienen. (8alies-de-Bcarn ligt in het departement der Basses Pyrénées en telt circa 13.000 inwoners). DENEMARKEN. Het militair saluut. De Deensche minister van Landsverdediging Rasinussen, heeft besloten, dat de voorschriften ten aanzien van de verplichting tot het brengen van het militair saluut bij leger en vloot zullen worden vereenvoudigd. Dientengevolge zullen voortaan reserve- en actieve officieren slechts hun eigen directe su perieuren in hun speeialen tak van dienst be hoeven te salueeren. FRANKRIJK. De verkwistende president. De Fransche' Kamer toonde gistermiddag eenige oppositie tegen het wetsontwerp, waarbij voor de reis naar Engeland van president Dou- mergue een crediet vah 500.000 francs werd toegestaan. Het voorstel werd ondanks het verzet met 372 stemmen legen 102 aangenomen. JAPAN. De begrafenis van den ex- keizer van Korea. In de hoofdstad van Korea, Seoel, zijn 250.000 personen aangekomen, om de plechtige uitvaart van den ex-keizer van Korea bij te wonen. De lijkstoet bestond uit 3i5.000 personen, volgens op 20.000 rouwdragers. Bij de plaats, waar de ter aarde bestelling zou plaats vinden, is eenige verwarring ont staan, doordien een veertigtal studenten onder luid geschreeuw opruiende geschriften tracht te te verspreiden. De studenten werden wel is waar gearresteerd, maar de menigte ging voort met schreeuwen, hetgeen de verwarring nog deed toenemen. ALLERLEI. Draadloos wordt gemeld, dat admiraal Char les Hughes benoemd is tot opper-bevelhebber van de Amerikaansche vloot eh in September deze functie zal aanvaarden als opvolger van admiraal Robenson. Uit München. In de commissie tot vaststel ling der agenda van den Beierschen Landdag is een voorstel tot goedkeuring van het instel len van een strafvervolging en arrestatie van t.wee communistische afgevaardigden met 11 tegen 10 stemmen aangenomen. Bij hét Amerikaansche Huis van Afge vaardigden ts, naar Reuter meldt, een crediet aangevraagd van 350 duizend dollars voor repa ratie-doeleinden, voornamelijk voor het dak van het Witte Huis. Voorts is een even groot crediet gevraagd voor een tijdelijke residentie voor president Coolidge. Uit, Oslo. De 30.000 arbeiders, werkzaam in de verschillende groote Noorsche industrie- en, die sedert een maand in staking waren, heb ben een salarisverlaging van 17 pCt. aanvaard. Het werk wordt heden hervat. Uit Parijs. Naar de correspondenten van de Matin" en de „Figaro" te Genéve melden, zal de kwestie der ontwapening op verzoek'van Engeland tot September worden uitgesteld. - Uit Madrid. Door de Spanjaarden zijn twee motorjachten buitgemaakt, die aan Abd-el- Krim toebehoorden. Een er van is een schitte rende boot en bevindt zich in volmaakt goeden staat. Uit Melbourne. De Australische Kamer van Afgevaardigden heeft met 46 tegen 2 stemmen 'n wetsontwerp aangenomen, waarbij amendeering van de grondwet door middel van een referendum mogelijk wordt gemaakt. Diefstal op een onbewaakt sta tion. In den vorigen nachL is ingebroken in de eerste-klas wachtkamer van het station te Alk maar en in de goederenloods. Eenige kisten si garen en wat linnengoed, benevens eenig geld werd vermist. Een poïitie-agent zag van grooten afstand den inbreker per fiets vertrekken met een grooten zak bij zich. Na het bekend worden van de inbraak werd dit medegedeeld aan andere stations, met bijvoeging van de bijzonder heid van den man en de fiets. Als gevolg daar van werd gistermorgen bekend, dat aan het station Uitgeest een man op den trein was ge stapt die eeli fiets had aangegeven en een zak met kistjes sigaren bij zich had. Deze man is in Haarlem aangehouden en later naar Alk maar getransporteerd. Het bleek te zijn de zwer ver L.W.,. uit Amsterdam, gesignaleerd in het politieblad voor het ondergaan van nog een half jaar gevangenisstraf. Het stationsemplacement is niet bewaakt. Bezuiniging was oorzaak van het ontslaan van den vroegeren bewaker. Smokkelhandel. Te Kloster-Düne- broek, vlak aan Bellingwolde (Gr.) is gisternacht even over de grens een groote partij biggen, uit Nederland ingevoerd, door de Duitsche grens beambten in beslag genomen. De smokkelaars lieten alles in den steek. Aardbeien. Wanneer spoedig milder weer, vooral zoele nachten aanbreken, want daar moet het feitelijUvan komen, verwacht men een ruimeren aardbeienoogst dan verleden jaar. Men verwacht een lageren doorsneeprijs dan in 1925 (deze bedroeg 42 per 100 K.G.) eener- zijds, omdat de fabrieken nog niet leeg zijn en anderzijds om de mindere koopkracht van het buitenland. In de duinen verdwaald. Een 13 jarig meisje uit Amsterdam logeerde bij familie aan de Haarlemmerstraat te Zandvoort. Dins dagmiddag 3 uur was het meisje alleen thuis met de order niet uit te gaan, voordat haar oom en tante waren thuis gekoen. Het meisje ging wandelen, en schijnt in de duinen den weg niet meer te hebben kunnen vinden toen de bewo ners van het huis thuis kwamen vonden zij het kind niet. De politie werd onmiddellijk met de verdwijning in kennis gesteld en met zes poli tiemannen en enkele burgers is men tot 12 uur 's nachts met lantaarns in de duinen blijven zoe ken. Zonder resultaat. Woensdagmorgen ongeveer half 6 vond, vol gens het „Hbld." een burger toevallig het kind slapende in de duinen. Het meisje bleek inder daad te zijn verdwaald na heel lang rondloo- pen, was ze eindelijk van vermoeienis in slaap gevallen. Een hooge uitzondering. Het sorteeren, tellen en in rollen draaien der gecol lecteerde gelden in «de kerken is nu juist geen buitengewoon aanlokkelijke arbeid. Wie ooit een tafel aanschouwde, waarop de onsmakelijk uitziende munten, grootendeels centen, lagen uitgespreid, zal zulks volmondig beamen. Met pijnlijke nauwgezetheid graaien de armmeesters in den geldhoop, om het schaars voorkomend witgeld en de vaker voorkomende heele en halve stuivers uit de centenmassa op te duiken. Bij wijze van verrassing wordt ook wel eens een gaspenning, een voorwerp waarmede met zijn kleeding sluit, of iets anders aangetroffen. Wat echter het armbestuur van Sint Rita Dinsdag avond overkwam, is waard vermeld te worden. Tussehen de gewone collectegelden werd een goudstuk aangetroffen, dat bij nader bezien een Eagle - 10 dollars bleek te zijn. Voetballers bestolen. Tijdens de Beker-voetbalwedstrijden tussehen 't Gooi en Allen Weerbaar uit Bussum in het Sportpark te Hilversum, heeft iemand alle portemonnaies en geld van de spelers uit de kleedkamertjes gestolen. Het is alles geen goud. Een agent heeft op aanwijzing een koopman aange houden, die op het Damrak aan iemand een hor loge voor 90 zou hebben verkocht, hetwelk latei- geen gouden doch een koperen horloge bleek te zijn. i Inbraak. Bij de politie is aangifte gedaan, dat in een kantoor, gevestigd op de Keizers gracht te Amsterdam, is ingebroken. Een be drag van 1500 aan bankpapier is zoek. P e r s d e 1 i c t. De sergeant van de mili taire politie Van Tuyl te Vlodrop, heeft bij de justitie te Roermond een aanklacht ingediend tegen de Limburger Koerier, omdat hij zich be- leedigd gevoelt door kwalificaties in een artikel „Russische toestanden te Vlodrop en Herken bosch", voorkomende in het nummer van 22 Mei j.I. Mishandeling. De 37-jarige hoefsmid K.K. uit Maastricht is Woensdag overleden ten gevolge van een Maandag te Amby ondergane mishandeling, gepleegd door zekeren M.N. Laatst genoemde is aangehouden. Molestatie van werkwilligen. In tegenstelling met den toestand te Klundert wordt het bij de staking der landbouwarbeiders in Zevenbergen steeds rumoeriger. Enkele groo te boeren hebben ploegen van 30 a 40 werkwilli gen in dienst genomen. Zoodra hun eigen land klaar is trekken zij met hun ploegen naar de an dere boeren, om dezen te helpen. Fietsen en jassen van werkwilligen worden vernield, en in slooten geworpen. De reeds versterkte poli tiemacht bleek niet voldoende meer, zoodat gis ter nog zes manschappen van de bereden politie uit Breda ter assistentie zijn gearriveerd. Reeds enkele malen heeft een en ander tot relletjes geleid, waarbij de politie met gummistok en sabel moest optreden, om de orde te herstellen. waard over den prijs en oogst der kersen loopen ver uiteen. In Bern mei en Kerkdriel waar een ruime oogst verwacht, wordt, deden de kersen 8 tot 12 cent per K.G. op het hout. InHuissen en andere Betuwsche paatsen waar de kersenoogst ook groot belooft te wor den betaalde men daarentegen 15 tot 20 cent per K.G. op het hout. Van millionair tot bedelaar. Uit New York komt het bericht, dat in een asyl te Chicago de eertijds beroemde Amerikaansche millionnair Joh Steel op 86-jarigen leeftijd is gestorven. Deze Steel was eens de bezitter van een fabel achtig vermogen en kon doorgaan voor een der grootste verkwisters van zijn tijd. Bekend is bijv. van hem, dat hij iederen dag een nieuw cosluuin, nieuwe schoenen en minstens één hoed kocht daar hij uit beginsel geen kleedingstuk tweemaal aantrok. Hij rookte sigaren van 4 dollar per stuk, en stak deze principieel niet anders dan met 100- dollar biljetten aan. Bij iedere Amerikaansche spoorwegmaatschappij had hij zijn eigen slaap wagen. Op zekeren avond kreeg hij den inval, zich alleen de première van een operette te la ten voorspelen, waarvoor hij de kleinigheid van 150.000 dollar moest neerleggen. Op die manier slaagde hij er in, in tien jaar door zijn immens fortuin heen te komen. Zijn dagelijksch verbruik werd op gemiddels 15.000 dollar ge schat. 'Toen hij 50 jaar was, kon hij gaan bedelen. Sindsdien zat hij op een straatbank van Chicago en liet zich door de voorbijgangers koper geld in zijn hoed gooien. Zes-en-dertig jaar heeft hij in de grootste armoede nog voortgeleefd. Kersen. De verschillende berichten uit Betuwe, Maas, Waal en Bemmeler- en Tieler- E'en heele stad verhuisd. In de Rocky Mountains ligt het bloeiende stadje Bauff dat reeds lang aan hevigen woningnood leed. Om in de behoefte aan woonruimte te voorzien, kwam men onlangs op een goed-Amerikaansch iddee. Op C-| mijl afstand lag het stadje Bankhead, dat door zijn bewoners was verlaten. Zoo vatte men de gedachte op, de leege huizen van Bankhead naar Bauff te vervoeren. Tussehen denken en doen ligt voor den Amerikaan geen groote tijd ruimte. Dies liet de burgemeester van Bauff een tank met, acht man voorkomen, en weldra kon men beleven, hoe die tank het eerste huis van Bankhead, dat netjes op rolletjes was gezet, in voorzichtig slakkentempo langs den grooten weg naar Bauff „verhuisde". Dit eerste transport duurde een paar dagen. Maar de routine doet het werk vlug van de hand gaan geleidelijk vonden de verrollingen van Bankhead-huizen sneller plaats en ten slotte duurde elke rit niet langer dan vijf uur. Thans is Bauff reeds een heele voor stad rijker geworden Twee Nederlanders te Calcut ta omgekomen. Op 30 Mei j .1.toen het s.s. „Bondowoso" v. den Rotterdamschen Lloyd voor de reede van Calcutta lag, is aan boord van diL schip een ongeluk gebeurd, dat aan twee rnen- sclien het leven kostte. De 2e machinist, N. J. H. Möller, en de-4e machinist, Ci Stooker, leunden beide tegen de reeling. Möller verloor toen zijn evenwicht, waardoor hij te water geraakte. Stooker, die trachtte zijn kameraad te grijpen, werd meege trokken. De 2e machinist is met, zijn hoofd op een lich ter gevallen. Zwaar gewond werd hij in het zie kenhuis te Calcutta opgenomen, waar hij weldra aan de bekomen verwondingen overleed. De 4e machinist is ondanks de pogingen welke in het werk werden gesteld om hem te redden verdronken. Noodweer. Gisteravond heeft boven Odessa een verschrikkelijk onweer, vergezeld van hagel en regen, gewoed. Ofl'icieele berichten zeggen, dat de hagelsteenen zoo groot waren als kippeneieren en dat bijna alle ruiten in de stad zijn verbrijzeld. Gelukkig waren er maar weinig menschen op straat; eenige van dezen zijn ge wond. Alle telegrafische verbindingen rondom Odessa zijn door het breken der draden gestoord. In vele straten is het plaveisel evenals de rails van de tram weggespoeld. De bewoners van be nedenhuizen hebben veel schade geleden het zelfde is het geval met de in pakhuizen opgesla gen voorraden suikér, graan e.d. Drie vingers afgekoeld. Bij he verrichten van werkzaamheden aan de tram sporen in de Anna Paulownastraat te Den aa4 geraakte de 22-jarige G.E. uit de lak van oor vlietstraat, met de rechterhand bekneld tussehen eenige tramrails, waardoor hem urn vmgeis werden afgeknepen. E. werd door den Genees kundigen Dienst naar het Gemeente Ziekenhuis aan den Zuidwal overgebracht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 5