feuilleton. Kasteel „Bet Oaweerssest." DAGBLAD MOOR SGH/EDAM EN 49ste Jaargang. Dinsdag 15 Juni 1926 No. 14580 T 4. Telefoon Intercommunaal 68085 Postbus 39. Batean K O E|M A B K TA— Telefoon Intercommunaal 68085 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3. per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentilni 1—5 regels 1.75, elks regel daarboven 35 nt, 8 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 c per regel, bpeciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. 7v_ x11va _.,ft toegezonden. Incassokosten worden berekend. vefaesva^eeiTw^gvlnfler/ij5Vby verligw^dt^waaröorgd door^W.^a?l°i!!gftm!verg. Buitenlandseh Nieuws. DE VOLKENBOND. Brazilië u i t. g e 1 r e d e n. De Braziliaansche minister van buitenland- sche zaken heeft ter kennis gebracht van den secretaris-generaal van den Volkenbond, dat Brazilië thans reeds besloten heeft, uit den Vol kenbond te treden, en niet op de vergadering van September vertegenwoordigd te zijn. S p a n j e's houding. Volgens de bladen heelt er vannacht een mi- nisterrraad plaats, waarin besloten wordt, dat Spanje zich niet candidaat zal stellen bij de ver kiezing voor de niet-permanente zetels. De quaestie der verhouding van Spanje tot den Volkenbond is dus voldoende besproken. Het kabinet heelt den minister van buitenland- sche zaken opdracht gegeven een beslissing te nemen op het geschikte oogenblik en volgens de beslissing welke den Volkenbond zelf zal riemen over het verzoek, dat Spanje op grond der be staande regelen heeft ingediend. lijke lijst, zijn opgekomen, in onderhandelingen të treden, werd afgewezen. ELZAS-LOTHARINGEN. Naar P a r ij s ontboden. Het „Journal" verneemt uit Straatsburg, dat de directeur voor Eeredienst in Elzas-Lotharin- gen, de bisschoppen van Metz en Straatsburg en de president 'van het consistorium dringend ont boden zijn door het departement van Justitie t.e Parijs, ten einde de maatregelen vast te stellen die genomen zullen worden tegen de priesters en predikanten, die het autonomische manifest or- derteekend hebben. RUSLAND. Slechte arbeidstoestanden. In de plenaire zitting van het, Congres van Vakvereenigingen, te Moskou gehouden ter be spreking van de arbeidsvoorwaarden en het werkloosheidsvraagstuk in Sovjet-Rusland, heeft de officieele zegsman, Kaplin, zijn leedwezen erover te kennen gegeven, dat aan de bepalingèn betreffende de arbeidsuren niet de hand wordt gehouden. Hij deelde mede, dat de Russische arbeiders gemiddeld negen uur per dag werken en dat, hoewel bepaald is, dat zij wekelijks een onaf gebroken rust van veertig uur zouden hebben, ook deze bepaling dikwijls niet in acht wordt ge nomen. Voorts verklaarde hij, dat de arbeids toestanden in de Russische mijnen inderdaad buitengewoon slecht zijn en wel speciaal in het Don-bekken en dat wanneer men werkelijk mo derne toestanden op hygiënisch en technisch gebied in de mijnen zou willen scheppen en af doende veiligheidsmaatregelen treffen, daarvoor groote uitgaven noodzakelijk zouden zijn. Tomski verklaarde met betrekking tot de werkloosheid, dat in weerwil van alle genomen maatregelen, het aantal ingeschreven werkloozen nog steeds boven 't millioen blijft. POLEN. Een volksleger. De staatspresident van Polen heeft den minis ter van Oorlog, maarschalk Pilsoedski, benoemd tot voorzitter van den „oppersten oorlogsraad". Deze is voornemens, radicale hervormingen in het Poolsche leger in te voeren, ten einde de ge- heele weerbare bevolking van Polen tot een ster ke oorlogsmacht te organiseeron. BELG IE. De politiek bij ka t holleken. De Brusseische Katholieke Vereeniging hield gisteren alhier een vergadering, waarop het sa mengaan van conservatieve Katholieken met Christen-democraten bij de aanstaande gemeen teraadsverkiezingen heftig werd bestreden, op grond, dat laatstgenoemden zoo nauw met de socialisten hebben samengewerkt. Nietteminheeft de meerderheid zich uitgesproken voor het ope nen van onderhandelingen met de Christen-demo craten. Een voorstel om met de middenstanders, die bij de vorige verkiezingen met een afzonder- MAROKKO. M o e i 1 ij k e kwestie s. Heden beginnen de onderhandelingen tusschen Frankrijk en Spanje in zake Marokko. Volgens de „Petit Parisien" zou besloten wor den, Abd-el-Krim met zijn familie, die in totaal uit ongeveer 40 personen bestaat, naar een Fransche kolonie, waarschijnlijk Madagascar, over te brengen. De overige gevangenen, on geveer 160 personen, zullen op verschillende plaatsen in Frankrijk en Spanje gehuisvest worden. Van een uitlevering van Krim aan Spanje zal geen sprake zijn. Het „Petit Journal" is van meening, dat de voornaamste taak der conferentie zal zijn een regeling te treffen van het verkeer tusschen de Fransche en S.paansohe zone van Marokko. Represailles van de A c h m e d- stara in e n. Naar uit Tetoean gemeld wordt, zouden de Achmed-stammen nis represaille voor de slach ting, welke door de Riffi tijdens den Spaansehen terugtocht uit Sjesjoead is aangericht, alle door Abd-el-Krim benoemde kaids hebben laten ont hoofden en hun hoofden op de marktpleinen heb ben laten ronddragen. reerd vanwege de vrijmetselaars ter belooning van de „eminente" diensten aan de goede zaak bewezen door het uitdrijven van arme klooster lingen en het vervolgen van de Katholieke Kerk. Calles grijnsde satanisch. Binnenland. De Bondsvergadering. Door het uitvallen van een regel is gister het bericht over de bondsvergadering niet tot zijn recht gekomen. De zin moet aldus luiden: Op de twee voornaamste vragen 1. of het instituut der Bondsvergadering naast den Partij raad zal worden gehandhaafd 2. of aan de ge- qualificeerde personen een beslissende stem in den Partijraad zal worden verleend is hij meerder heid van stemmen ontkennend beantwoord. CHINA. Verwarring. De voorconferentie der Chineesch'e maarschal ken te Tientsin is ten einde, doch de beslissingen die aldaar getroffen zijn, zullen zoo goed 'als geen piaciïsch resultaat hebben, daar haar ten uitvoerlegging van vele voorwaarden afhan kelijk is gesteld. De huidige treurige toestand zal derhalve nog voorloopig blijven voortdu ren. Tsjang Tso-lm vordert opnieuw het vrij- wdlig aftreden van den eersten minister dr Yen. De afwijzing van dezen eisch betee'kent een prest'ge-kwestie voor Woe Pei-foe, waaruit zich nieuwe geschilpunten tusschen de beide maarschalken ontwikkelen. 103) Dokter James en ik waren pas voor zijn dood bij hem. Hij sprak met de bedaardheid van een man, die de beteekenis van elk woord kent, en toen hij besliste, dat. miss Clara hier zou blijven wonen, was hij overtuigd, dat niemand hierin iets kwetsends zou zien. Hierover mijne heeren, zei Lenoir, ben ik precies van een andere meening. Het testament geeft mij een onbepaalde macht over mijn pu pil, het onderwerpt baar aan mijn leiding en ik acht de verplaatsing naar mijn huis dringend noodzakelijk, om mij dadelijk van haar gehoor zaamheid te overtuigen. Gij misbruikt uwe macht, riep dokter Ja mes, en dit is nog des te erger, wijl ge juist tegen den wil van een overledene handelt. Miss Day zal gedwongen zijn hulp te zoeken bij het gerecht dan moge dit beslissen, wie gelijk heeft. Laat mij hopen, kolonel Lenoir, voegde dokter Williams er bij, dat het ons op minzame Wijze gelukken moge u tot andere inzichten te krengen. Neen, riep Lenoir, denkt er niet aan,mijne heeren, mij van besluit te doen veranderen. Ik heb mijn reden zoo te handelen en daarom ver- ALLERLEL Uit Belgrado De pers maakt melding van een overval m het Zuid-Oosten van het land door Bulgaarsche komitadji's, die gisteren nabij Isarevoselo een Jöegoslavisch nationalist en een officier der gendarmerie vermoord hebben T V14 Bo?dfestDe Hongaarsche regeering besloot aan de Zwitsersche regecring de uitleve ring van Bethlen s beleediger Ivan de Justh, te vragen 7 Ul^ Boekaresl,pe conventie in zake het defensief verbond der Kleine Entente is verlengd voor den tijd van drie jaar 7 Vergadering van Irak heeft het Lngelsch-1 urksche verdrag geratificeerd. - Den 28s en Mei j.l. werd den president der republiek Calles m het nationaal paleis gedeco- zoek ik u lieve Clare, met mistress Rocke naar uw kamer te gaan, om u reisklaar te maken want wij verlaten morgen Willow-Heights. Om acht uur is de wagen gereed O mijn God, mijn God 'jammerde mistress Rocke, hoe kunt gij zoo iets toelaten Ik stel mij onder de bescherming van de vrienden mijns vaders, riep Clara. Dokter Wil liams dokter James Ik smeek u, hij het aan denken mijns vaders, duldt niet. dit misbruik van geweld en beschermt mij Bedaar, lieve miss! vermaande dokter Williams het arme meisje. Alles zal ten beste keeren. Schik u in den wil van uw voorn! en "a naar uw kamer. Ik zal daar bij u komen als wij hier klaar zijn, voegde hij er troostend' bij waarna Clara en mistress Rocke de bibliotheek verlieten. Ik verzocht miss Day zich te verwijderen zei dokter Williams nu tot den kolonel, om uw ronduit de waarheid te kunnen zeggen Uw handelwijze, mijnheer, is mij onbegrijpelijk Drie getuigen, aan wier geloofwaardigheid 'mi niet kunt twijfelen, bevestigen u, dat liet dokter Day's laatste wensch was, dat zijn dochter hier bleef wonen en gij wilt dit verhinderen f Maar gij spraakt van redenen, die gij daartoe hadt. mag men weten, welke die zijn? Mijne heeren, ofschoon ik niet inzie in hoe verre ik u rekenschap over mijn daden verschul digd ben, wil ik aan uw verlangen voldoen en Een indiscretie. Naar aanleiding van bet geval dat bet prae advies van het Bondsbestuur van de R. K. Staatspartij het eerst door het „Handelsblad" werd gepubliceerd, schreef de „Gelderlander" Woensdag het volgende Dat praeadvies zou, zoo was er op bovenge noemde vergadering (van het bondsbestuur) gezegd, in de katholieke bladen Dinsdagavond worden gepubliceerd. Blijkbaar is ter vergadering iemand geweest, die gewoon is het „Hbld." te bedienen. Op de vergadering van Bondsbestuur en Reor ganisatie-commissie was dat. Hij hoorde, dat de Katholieke bladen dit katho lieke nieuws Dinsdagavond zouden publiceeren en hij heeft gedacht dan zorg ik, dat ook het „Hbld." bet, nieuwtje heeft. Steunt de katholieke pers, roepen wij op onze vergaderingen. „Voor de katholieke pers" houden wij heele katholiekendagen. Maar ondertusschen Het voornemen om het gewijzigde Reglement der R. K. Staatspartij des Dinsdagsavonds in de katholieke bladen te publiceeren is echter door bizondere omstandigheden niet uitgevoerd er is vertraging gekomen. Intusschen lieeft de'be dienaar van het liberale „Hbld." van deze ver traging niets geweten en zoo stond zijn stuk gis teravond in het „Hbld." iNaar aanleiding van het bovenstaande merkt de „N. Tib. Ct." bet. volgende op „Begrijpen wij het goed dan is er „iemand" onder de leiders, in de hoogere rangen dus van de R. K. Staatspartij, die „gewoon is het „Hbld." te bedienen." Dat is een eigenaardige geschiede nis. Deze politieke-journalistieke autoriteit zal natuurlijk voor zich zelf kunnen verantwoorden, dat hij medewerkt aan een ten slotte anti-katho- hek orgaan. Er zijn gevallen, die als opheffende oorzaak van het in 't algemeen geldend verbod kunnen werken. Een andere vraag is echter of zoo iemand nu juist in t orkest der katholieke Staatspartij een viool te bespelen moet hebben." We gelooven niet, dat de man die zich aan deze indiscretie heeft schuldig gemaakt, zoo „hoog" moet worden gezocht. Wanneer wij het hij 't rechte eind hebben, is de delinquent geen lid van het bondsbestuur. Door zijn functie van bestuurs lid van een rijkskieskringbestuur heeft hij op al dan nietslinksche wijze het praeadvies van den voorzitter zijner organisatie in handen weten te krijgen en vervolgens daar zijn voordeel mee gedaan. Het ware wel gewenscht, dat het bondsbe stuur een nader onderzoek instelt naar de juiste toedracht van zaken. Het zal moeilijk zijn den schuldige te ontdekken en dan maatregelen te nemen dat dergelijke gevallen in de toekomst worden voorkomen. Wellicht dat het bestuur dan tevens kan uit zoeken hoe het mogelijk was dat de ,,N. R. Ct." van Zaterdagmorgen de openingsrede van Jhr. Buys de Beerenbrouck wel is waar ingekort doch met letterlijken tekst kon publiceeren. an deze indiscretie zal men weer een anderen schuldige te ontdekken hebben. „Msb." u mijn redenen blootleggen. Gij zult ze zeker als grondig moeten erkennen. De oorzaak, dat ik mijn nicht niet laat is deze jonge heer hier, die zich dokter laat noemen, ofschoon hij nauwe lijks de schoolbanken verlaten heeft. Hedenmor gen bekende hij mij onder ongehoorde vrijpostig heid, dat hij reeds haar bruidegom was. Stel u voor mijn heeren, hijeen menseh, dien dokter Day, mijn zwager, uit barmhartigheid opnam, wiens moeder hier in dienst is, maakt aanspraak op de hand mijner nicht en beroept zich oj) de reeds verkregen toestemming mijns zwagers. Het is onmogelijk, dat gij niet inziet, hoe noodzakelijk het is, Clara met mij te nemen, om haar niet aan de verleiding van een menseh bloot te stellen, die gewetenloos genoeg is, tot loon der vele weldaden, die hij hier ontving, het hoofd der dochter zijns weldoeners op hol te brengen. Traverse werd doodsbleek, toen hij zich weder zoo beleedigd zag, in tegenwoordigheid van twee getuigen. Bevend van woede sprong hij op en zou zich zeker op den lasteraar geworden hebben indien de dokters William en James dit niet met geweld verhinderd hadden. Laat ons dien heer antwoorden, zei dokter James. viTT- vvees kedaard, beste, traverse, voegde Williams er bij. De grove beleediging een man van eer zooals u aangedaan, valt op hem te rug, van wien ze uitgaan. Ja, kolonel Lenoir, De laatste bondsvergadering. T.Wy hebben een katholieke partij, schrijft,,de De Algemeene Bond van R. K. Rijkskieskring- organisaties, die ten onrechte wel eens R. K. Staatspartij werd genoemd, is j.l. Zaterdag te Utrecht begraven en een echte R. K JBtSatspartij treedt er voor in de plaats. De eerbied voor de dooden vergt, dat men aan hun graf niets dan goeds ervan vertelt. Opgericht als een centraal stembus- en propaganda-apparaat, heeft de Bond veel en goed werk gedaan.Langzamerhand echter werd het terrein zijner bemoeiing uitge breid. Naast zijn voornaamste taak de candidaat- stelling voor leden van de Iweede Kamer, wilde de Bond medezeggenschap, beslissingsrecht hij de samenstelling van het program en bovendien ook het recht den afgevaardigden in Eerste- en Iweede Kamer rekenschap te vragen over hun beleid. Dat ligt zóó in de lijn van de staatkundige ontwikkeling in democratischen zin. Geleidelijk heeft de Bond getracht een en ander aan zich te trekken, tot de practische ervaring kwam aan- toonen, dat de oude Bond voor zijn nieuwe taak niet deugde. Er werd gereorganiseerd. De R. K. Staats partij treedt nu in de plaats van den Bond en als hoogste instantie is ingesteld een Partijraad, een centraal lichaam, waarin de afgevaardigden der Rijkskieskringorganisalies wel de beslissing aan zich houden, doch waarin zij, alvorens hesluiten 'te nemen, worden voorgelicht, niet alleen door Bondsbestuur en Kamerleden dat, gebeurde vroeger reeds maar ook door mannen en vrouwen van beteekenis uit de kringen van on derwijs en wetenschappen, uit de sociale, chari tatieve en andere organisaties. Het wezen der katholieke partij er is op de vergadering breedvoerig o.a. door den heer W. Nieuwenhuis uit Amsterdam, over gesproken en wij hopen er op terug te komen is niet veran derd. Alléén de organisatie is aan uit den tijd en uit omstandigheden gerezen behoeften aangepast Het werk is nog niet geheel af. Door een Com- missie-Ruys zal er nu gewerkt worden aan een reglement, waarin de candidaatstelling voor leden van de Tweede Kamer wordt geregeld. Ver der hoopt men tegen 1 Januari 1928 klaar te komen met de organisatie van een Vereeniging tot verkiezing van leden voor de Eerste Kamer. Het schema voor deze organisatie is, naar de voorzitter mededeelde, reeds in concept klaar, in den Partijraad worden zetels voor het bestuur van deze Vereeniging opengehouden. En alle katholieke leden van de Eerste Kamer zijn nu reeds tot, adviseerende leden van den Partijraad benoemd. Over een paar jaren zal katholiek Nederland zich dan ook in het bezit van een model-politieke organisatie kunnen verheugen. Hetgeen ons hierbij het meeste verheugt is niet, dat men de perfectie op het stuk van orga nisatie heeft bereikt, of tracht te bereiken, maar riep hijmet verheffing van stem, 't kwetst ie der fatsoenlijk man, zoo smakelijk van een jongeling te spreken, die wegens zijn voortref- telijke hoedanigheden door iedereen geacht wordt Wij kunnen u ook verklaren, dat dokter Day hem als zijn aanstaanden schoonzoon beschouw de, dat Clara met dokter Rocke verloofd is en hij door uw overleden zwager gemachtigd werd haar na drie jaar te huwen. Dit weten wij uit den mond van den doode, die zeer goed wist, dat hij voor zijn dochter geen beteren echtge noot kon vinden dan dezen jongeman. Jammer, hernam Lenoir met zijn bitse ironie, dat deze voortreffelijke, uitmuntende, brave en edelmoedige jonge man het ongeluk heeft mij te mishagen. Ik, mijne heeren, ik ben de voogd van Clara en niet gij van mij hangt dus de beslissing af en niét van u of de heer Rocke de echtgenoot mijner nicht zal worden, ja of neen. En daar ik dit niet van plan ben, mag de heer Rocke naar een andere partij uitzien, want mijn nicht krijgt hij nooit De kolonel stond op en nain zijn hoed. Gij zult nu wel inzien, mijn heeren, dat het volkomen nutteloos is, dezen woordenstrijd lan ger voor te zetten. Ik houd streng vast aan het recht, dat de wet mij geeft, en handel als man, bij wien de eer alleen tot richtsnoer geldt. Zonder dat Clara bij mij is, kan ik over haar geen vader lijk toezicht uitoefenen. (Wordt vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSÜNE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1