Slad - en Gewestelijk Nieuws. INGEZONDEN. Gemengd Nieuws. wél, dat de geest in de partij goed is. Prof. Ver aart constateerde terecht, hoe de Rijkskieskring- organisaties uit eigen beweging hij de keuze hunner afgevaardigden voor een werkelijk veel zijdige samanstelling van dezt^JBondsvergadering hadden gezorgd. De goede geest had hier verwe zenlijkt, wat, als de geest anders is, door statu taire eisehen en reglementaire voorwaarden nooit kan worden bereikt. De wil, om elkaar te ver staan, heerschte in deze vergadering en dank zij de vlotte leiding, welke, naar een ieder erkende, bij jhr. Ruys de Beerenbrouek in goede handen rust, bleef de soms zéér levendige bespreking van de dorre reglementsartikelen in goede banen en werd ten slotte het geheele bouwplan met al- gemeene stemmen aangenomen. Nu kan het bestuur al dadelijk beginnen aan de voorbereiding van de eerste algemeene vergade ring van den Partijraad, welke in October a.s. wordt gehouden. Het is kort dag. Weeldeverteringsbelasting. Het directorium der Limburgsche Liga heeft een adres verzonden aan de Tweede Kamer, waar in het bij voorbaat wenscht te protesteeren tegen de eventueele aanneming van het voorgestelde ontwerp van een weeldeverteringsbelasting, daar dit ontwerp volgens zijn inzicht niets anders beteekent dan een aanslag op de levensbelangen van het industrieele Zuiden. Naamsverandering. De Alg. Bond van Christelijke Mijnwerkers in Nederland is in een R. K. Bond omgezet. Tot bondsadviseur is door Z. D. H. den Bisschop van Roermond benoemd mgr. dr. Poels. Jan Fuselier. «Éindelijk uitkomst. Tot onze groote voldoening zijn wij, aldus de „Java Bode", in staat te melden, dat de regee ring een voorstel gereed heeft om eene rege ling te treffen, die in den nood der oud-strijders voorziet. Het voorstel beantwoordt aan den bij motie- Joekes met overgroote meerderheid van stem men geformuleerden wensch tot het treffen eener afdoende regeling. Van gelijkstelling der pen sioenen vóór en na 1920 is uiteraard geen sprake. In dien geest sprak de motie zich ook niet uit vanwege de bestaande principieele bezwaren. Het blad verneemt echter dat de beoogde regeling alleszins afdoende genoemd mag wor den. Het invoerverbod van vleeseh in Engeland. In het Lagerhuis heeft de minister van land bouw gezegd te meenen, dat de Nedorlandsche keurmeesters niet betwisten dat de ziekte voor het eerst geconstateerd is bij de in Carluki aan gevoerde geslachte dieren. De Nederlanders be weren dat het besmette vleeseh uit België kwam en niet uit Nederland, hetgeen de minister be twijfelde. De verantwoordelijkheid voor het keuren van den vleeschinvoer ligt bij den keurmeester, maar hef is verklaarbaar dat een keurmeester zonder veeartsenijkundige ervaring licht de sporen van mond- en klauwzeer kan voorbijzien. VVegbeplanting met vruehtboomen. De commissaris der koningin in Friesland heeft aan de gemeentebesturen in die provincie een brief gericht, waarin, naar aanleiding van een brief van de Nederlandsche Pomologische Ver- eeniging (hoofdafdeeling Fruitteelt der Neder landsche Heidemaatschappij), de aandacht wordt gevestigd op wegbeplanting met vruehtboomen, met het verzoek, bij voorkomende gelegenheden ook de waterschapsbesturen, die wegen in de gemeenten in onderhoud hebben, daarop te wijzen. Marine-Vliegtuigen naar Ned. Indië. Zooals korten tijd geleden werd gemeld, was de commissie van proefneming voor vliegtuigen der Kon. Ned. Marine, bestemd voor Ned.-Indië, naar Italië en wel naar Matina di Pisa ver trokken ter keuring van de eerste twee voor Indië bestemde vliegtuigen van het type Doi- mier. Dezer dagen zijn de beide voor Nederlandsch- Indië aangebouwde vliehtuigen door onze Marine overgenomen, daar zij uitstekend aan de eisehen voldeden. 70-Jariy bestaan der II. Kindsheid in de Sint-Janskcrk. Volgens het Kerkbericht zal morgen, 16 Juni, in de Sint-Jan, aan de Lange Haven het jaarlijksche feest van het Genootschap der H. Kindsheid te gelijk herdenken, dat. die zegenrijke instelling daar zeventig jaar geleden werd opge richt. Daarom zullen de geestelijke oefeningen 's morgens te acht uur en 's middags te vijf uur met meer dan gewonen luister plaats hebben een aanleiding te meer om deze ook voor vol wassenen zoo gezochte feesten bij te wonen. Voor de historie van wording, werkiug en ont wikkeling dezer oudste missievereeniging onzer stad verwijs ik naar mijn artikelen van Viijdag en Zaterdag 20 en 21 November 1.1. in deze cou rant onder den titel„Een brokstuk geschiedenis van onze Sehiedamsche Missieactie." Jaren en jaren heeft de Kindsheid als kerkelijk georgani seerde instelling de hitte van den missiearbeid alléén gedragen. Later kreeg zij een wakkeren medehelper in den Sint Dominicuspenning, die reeds lang zijn taak zoo succesvol verricht, dat hij zijn w ettig burgerrecht hier ter stede ten volle heeft verdiend. De Kindsheid heeft in gezelschap van den Sint Dominicuspenning de belangstel ling vuor de missieactie in Schiedam gaande ge houden, de missieactie zelf' versterkt en verleven digd en hierdoor den weg gebaand en vereffend tot de reorganisatie der Missieactie in 1919. Sinds gaat dezer bloei met den groei onzer stad hand aan hand. Moge daarom liet zeventigjarig bestaan der Kindsheid Roomsch Schiedam met dankbaarheid jegens God vervullen en met nieuwen missieijver bezielen. Pater VAN DIJK O.P. De R.H.B.S. alhier. Door het lid van den Gemeenteraad den heer W. Gollé is den Burgemeester verzocht in de eerst volgende raadszitting onderstaande vragen te mogen stellen. 1Is het B. en W. bekend, dat naar men zegt, reeds langen tijd de verstandhouding tusschen directeur en leeraren van de Rijks H.B.S. alhier, tengevolge van het optreden van eerstgenoemde, veel te wenschen overlaat 2. Heeft de Commissie van toezicht op het Middelbaar Onderwijs alhier, die van dezen toe stand op de hoogte moet zijn, Burgemeester en Wethouders hierover ingelicht 3. Is het B. en W. bekend, dat, naar beweerd wordt, tengevolge van het optreden van dien directeur, in zijn kwaliteit van leeraar, korten tijd geleden een leerling dier school een hoogst ern stige zenuwcrisis heeft doorgémaakt, welke bijna noodlottig was afgeloopen, tengevolge waarvan de vader dezen leerling van de school heeft ge nomen 4. Zijn B. en W. bereid, op grond van het ge meentelijk belang dat hier op het spel staat, aan de commissie van toezicht op het Middelbaar Onderwijs alhier een ernstig onderzoek op te dragen en indien noodig - stappen te doen, opdat aan de Rijks H.B.S. alhier zoo spoedig mo gelijk weer normale toestanden terugkeeren N.V. Slavenburg en Co.'s Bank. In de op 12 dezer gehouden buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders in de N. V. Slavenburg en Co.'s Bank kon met betrekking tot de voorgestelde statutenwijzi ging geen besluit worden genomen, daar de daartoe vereischte statutaire meerderheid niet aanwezig was. Thans zal een nieuwe vergadering worden uitgeschreven, welke zal plaats hebben 2G dezer, terwijl aan de agenda zal worden toegevoegd een nieuw punt u.l. benoeming van commissarissen. Het boek dat nooit verschijnt. De 57-jarige kuiper A. P. E. alhier, en nog enkele andere personen, hadden bij de politie te Rotterdam aangifte gedaan, van verduiste ring van f 35 te hunnen nadeele door den 29- jarigen E. A. v. K. te R'dam. Deze noemt zich uitgever en tracht reeds eenige jaren menschen op te lichten door hen advertenties te laten plaatsen in een door hem uit te geven reclameboek. De gelden worden geïnd, doch het boek verschijnt nooit. De man weet zich keurig voor te doen en noemt zich directeur van een publiciteitsbureau. Ook is een foto graaf van hier voor een twintigtal foto's opge licht, welke eveneens in het reclameboek zou den verschijnen. De zaak is thans in handen van de politie alhier. Daar echter nog steeds de mogelijkheid be staat, dat het boek verschijnt kan v. K. al thans voorloopig niet van oplichting beschul digd worden. Volksbadhuis. In de week van 6—12'Juni werden genomen 482 baden. lste Klasse Kuipbaden 33, Regenbaden 68. 2de Klasse Kuipbaden 37, Regenbaden 334, Kinderbaden 10. In de afgeloopen week is ter gemeente-secretarie aangifte gedaan van 11 gevallen van mazelen en 6 gevallen van roodvonk Men verzoekt ons te willen melden, dat de Wethouder van Onderwijs mor genmiddag verhinderd is zijn gewone spreekuur te houden. Gisterenmiddag ten 2 uur is in de Vlaardingerstraat een handwagen van de Gemeente-reiniging aangereden door een met paard bespannen voertuig van S. uit Vlaar- dingen. De spoorstok van den wagen brak. Ten 2.3/4 uur had gisternamid dag een aanrijding plaats tusschen de wielrij ders G. S., wonende te Rotterdam, en G., wo nende alhier, doordat G., om een aanrijding met een anderen wielrijder te voorkomen naar links moest uitwijken. Van een der rijwielen werd het voorwiel geheel verbogen. Gisterenmiddag len 3 uur, bij het keeren van een met paard bespannen voer tuig, waarbij zekere R., uit de Fabristraat, het paard bij den kop leidde, geraakte het gespan in de gracht in de St. Anna-Z.usterstraat. Door burgers is paard en wagen op den wal gebracht. De wagen werd beschadigd. Een jongen liep gisteravond ten 1\ uur plotseling in de Nassaulaan ter hoogte van de Willem de Zwijgerlaan voor een auto, bestuurd door J. C. van Z., wonende alhier, die onder toezicht het besturen van een automobiel leerde. Om een aanrijding te voor komen haalde de bestuurder naar rechts uit, waardoor de auto het trottoir opreed en botste tegen pand Nassaulaan no. 53. Het rechter spatbord van de auto werd bes hadigd. UIT ROTTERDAM. Een schot. Bij een woordenwisseling tusschen de vrouwen van eenige woonschuitbewoners aan de linker- Rottekade heeft de 35-jarige stoelenmatt.er A. B. d. J. een schot uit een revolver gelost, naar zijn zeggen, om zijn vrouw, die door de andere vrou wen bedreigd werd, te ont zetten en deze laatst en schrik aan te jagen. Het schot trof de 20-jarige P. V„ we'k meisje aan hals en rechterschouder bloedend verwond werd. Zij is in het ziekenhuis aan den Bergweg opgenomen. De dader is aan gehouden. Bezoek van de ministers aan de havens. Het gemeentebestuur heeft de ministers, hoof den der departementen van algemeen bestuur, uitgenoodigd tot het bezoek aan de havens op a.s. Maandag en tot deelneming aan een noen maal, dat te dezer gelegenheid door B. en W. ten raadhuize den minister zal worden aangeboden. Scheepv aartbeweging. Gedurende dc afgeloopen week zijn den Nieu wen Waterweg ingekomen 425 schepen. Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 288, Schiedam 11, Vlaardingen 17, Maassluis 1, Hoek van Holland 8, Poortershaven 1 en bovendien voor Schiedam 8, Vlaardingen 11, Poortershaven 13 en Vondelingenplaat 65 schepen om te bunke ren. In hetzelfde tijdperk van 1925 kwamen den Nieuwen Waterweg binnen 288 schepen Hiervan waren bestemd voor Rotterdam 299, Schiedam 5, Vlaardingen 13, Poortershaven 1, Hoek van Holland 8, Pernis 2 schepen, en bovendien voor Schiedam 1, Vlaardingen 1, Pernis 1, Poortshaven 4 en Vondelingenplaat 23 schepen om te bunkeren. Sedert 1 Januari zijn aangekomen Schepen Netto Reg. ton. N. Waterweg 1926 6849 10.418.953 1925 5860 8.630.502 Rotterdam 1926 5170 8.159.604 1925 4851 7.210.350 UIT DELFT. Het garnizoen. Dezer dagen is gemeld, dat het garnizoen alhier met ingang van 1 Juli a.s. zal worden opgeheven. Dit moet zijn 1 Juli <J927. (Buiten verantwoordelijkheid der Redartie) BV Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy niet teruggegeven Stop Slop Stop Echt gemeend nuwat de dorpsmissies betreft. Met uw goedvinden kom ik wellicht het volgend jaar terug, voor de hernieu wing der missies. Doch voor dit jaarstop 9250 Gulden ontving ik in 't geheel Prachtig toch, hé Daarvan komen 250 gulden als studiegeld voor Hollandsche jongens, die in Frankrijk voor priester studeeren of gaan studeeren. Van Z. D. H. Mgr. Gibier, den eminenten Bisschop van Versailles, ontving ik volgend briefje, dat hoofdzakelijk voor U bestemd is Waarde Heer. U is zoo goed 1000 gulden te mijner beschik king te stellen voor missies op de arme dorpen. Ik verzoek U vriendelijk mijn groote dank baarheid te willen overbrengen aan de edele gevers. Holland wil zelfs nog meer doen Het wil eenige zijner zonen afstaan, om zich op onze seminaries voor te bereiden tot medehelpers van de priesters hier. Op het oogenblik zijn er inderdaad geen pries ters genoeg voor ons geweldig groot bisdom, dat meer dan een millioen zielen telt. Wel koesteren we de beste verwachtingen voor de toekomst, doch intusschen zijn we zeer ver heugd, van elders medewerkers te mogen ont vangen. De katholieken van Holland hebben dan ook recht op onze dankbaarheid voor de hulp in geld en in personen, welke zij door Uw bemiddeling ons beschikbaar stellen, ten einde onze dorpspastoors en onze seminaries te steunen Aan hen allen en aan U zend ik mijn vader lijken zegen. t CHARLES GIBIER. Bisschop van Versailles. Zooals gezegd stop voor de dorpsmissies Doch mag ik als voorlaatste halte nog eens aankloppen voor steun ten behoeve van Hol landsche jongens, die in Frankrijk opleiding krijgen tot priester'? Bartje is gelukkig met veertien dagen verlof zoodat ik nog niet behoef te zeggen, waar om boven 't vorig artikeltje stond Tienduizend, 10.000, Tienduizend Gironummer 21.280. Adres Mauritsstraat No. 24, Breda. G. HU IJS. R. K. Pr. Moord. Te Enschede is Zaterdagavond in de volksbuurt de Krim, waar in den laatsten tijd dikwijls twist heerschte,de 35-jarige D. Lang kamp door J.S. met een revolverschot gedood. Uit het onderzoek bleek, dat de 46-jarige S., wonende in de Lindelaan, de vermoedelijke dader was. Deze was den laatsten tijd herhaal delijk lastig gevallen. Vermoedelijk meende hij, dat L- hem wou aanvallen. Toen schoot op op L. van uit een luik. Een revolver werd bij hem thuis aangetroffen. S. werd geboeid naar het politiebureau overgebracht. Het toegestroomde publiek nam een dreigende houding aan en de politie moest enkele malen chargeeren. S. is ter beschikking der politie gesteld. Het parket heeft een lijkschouwiug gehouden. Om een weddenschap. De 19-jarige varensgezel E.B. aan boord van het Engelsche stoomschip Canare is gistermiddag van de Ko- ninginnebrug te Rotterdam af onverhoeds, be kleed te water gesprongen en vervolgens naar een meerpaal gezwommen waarop hij plaats nam. Onder groote belangstelling van het publiek heeft de kapitein van een passeerend bootje van de Handelsinrichtingen den man gesommeerd den meerpaal te verlaten, waaraan hij na eenig tegenstribbelen voldaan heeft. Op de post Nas- Saukade is de man van droge ldeeren voorzien en naar boord gezonden. Hij gaf op, den sprong op een weddenschap te hebben gewaagd. Een droevig slotnummer. Toen de heer K., wonende te Overschie, van een zang repetitie te Delft per bus wilde terugkeeren, was deze reeds vertrokken en ging hij met een geleende fiets naar Huis. Onder-weg werd hij door een auto aangereden en werd in den vroegen morgen met een gebroken been thuis gébracht. Oud-kolonel op de kermis. Uit Eindhoven wordt aan de ,,'s-Hertogenbossche Courant" gemeld Bij gemeentewerken te Eindhoven is ingeko men een verzoek van een oud-kolonel van het voormalige Tsarenleger om op de kermis te Eind hoven een staanplaatsje in te mogen nemen met houtsnijwerk. Ontslag mijnwerkers. Den 15en Juni a.s. zullen op de Domaniale mijn te Kerk- rade weer 60 mijnwerkers worden ontslagen. Slaapziekte. Vrouw V. uit Iloensbroek is in het hospitaal te Heerlen aan slaapziekte overleden. Ondeugdelijke remmen. Tijdens de in Mei in Amsterdam gehouden controle op de remmen en stuurinrichtingen van auto's en motorrijwielen moest in niet minder dan 64 gevallen proces-verbaal worden opgemaakt tegen den bestuurder-eigenaar of houder. Naar aanleiding hiervan worden bestuurders, eigenaars en houders van auto's en motorrijwielen er nogmaals met. nadruk op gewezen steeds zorg te dragen, dat zoowel de remmen als de stuur inrichting steeds aan de wettelijk gestelde eisehen boldoen. Met het houden dezer controle wordt voortgegaan en bij het aantreffen van onvoldoend werkende remmen of onnauwkeurig function- neerende stuurinrichtingen zal onverwijld pro ces-verbaal worden opgemaakt, tegen den be stuurder of tegen den eigenaar of houder die op dusdanige wijze doet of laat rijden. De instorting van den Cauner- b e r g. Naar de Limb. Koerier verneemt, heb ben Canner blokmakers er bij de opsporingsbri gade in de Muizenberg te Canne nog op aange drongen om het opsporingswerk van de inge sloten blokmakers nog een beetje voort te zetten. Pertinent wordt door de bewoners van Canne verzekerd dat de verongelukten zich zullen bevinden in het resteerende gedeelte karreweg op Nederlandsch gebied, fob waar de weg een draai maakt in de richting van den Canner Boschberg. Deze afstand is nog een acht meter. Waar ook de reddingsbrigade er veel prijs op stelt om het opsporingswerk ook tot een eigen voldoening gevend einde te brengen, heeft het Mijntoezicht Zaterdagmorgen om half elf be sloten over deze acht meter het werk nog voort te zetten. Hedenavond zou men met dit graafwerk klaar zijn. Een zwerveling. In het Loenensche bosch heeft een boschvvachter een zwerveling aangetroffen. Bij onderzoek door de politie te Apeldoorn bleek, dat men te doen dat met een Franschman, die ongeveer 18 maanden geleden uit het Fiansche leger in Marokko is gedeser teerd en via de Duitsehe grens ons land heeft bereikt. De onrust in Atjeh. Bij afwezigheid van den fungeerenden controleur te Blang- kodjaren (Oostkust van Atjeh) ontving een luitenant-troepencommandant bericht van een samenzwering en van een overval. Een nader onderzoek ingesteld door den fun geerenden controleur, die spoedig aanwezig was, wees uit, dat twintig jongelieden een avontuur wilden wagen, doch door de hoofden waren tegengehouden. Volgens de „Sumatrapost" is nog ontdekt, dat het complot in de Alaslanden uitgebreid was. Er was een overval beraamd, die niet is doorge gaan. Brigades uit Kotaradja en Takengoen zijn derwaarts vertrokken. De situatie is be- heerscht. Violet Gibson. De bladen vernemen uit Rome, dat Violet Gibson, die zooals bekend, onlangs een aanslag pleegde op Mussolini, in de gevangenis getracht heeft, zelfmoord te ple gen door zich met een hamer op het hoofd te slaan. Haar toestand is ernstig. Bommen-fabricage. Naar uit Lissa bon wordt gemeld, had een hevige ontploffing plaats in een der kamers van het vakvereenigings "gebouw, waar bommen werden vervaardigd. Een persoon werd gedood en verscheidene gewond. De aangerichte schade is aanzienlijk. Moordaanslag in een Franse hen trein. Twee Grieken, Panayotis en Christophó- rakis, beiden arbeiders te Lyon, die Zaterdag nacht om 3 uur in den expresstrein Lyon-St. Etienne waren gestapt, hebben onderweg ge tracht, een slapenden medereiziger, zekeren Chantemesse, chef-wissel wachter te Lyon-Bor-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2