rache, met een scheermes den hals af te snijden. De moorddadige poging stuitte op den boord Van den slapende, die slechts licht gewond werd en daardoor ontwaakt, onmiddellijk aan de noodrem wist te trekken. De heide bandieten Werden daarop gearresteerd. De beweegreden van hun daad kan slechts roofzucht geweest, zijn, daar de getroffene zijn aanvallers niet kent. Een prae-historische schedel ge vonden. Een telegram uit Gibraltar meldt dat bij opgravingen in de buurt van de befaamde rots deelen van een menschenlijken schedel ge vonden zijn die door een Spaansch en een En- gelsch geoloog op tenminste 20.000 jaar oud ge schat zijn. De vondst wordt vandaag onder ge leide naar Londen verzonden. De pool-expeditie vair Nobile. Volgens een R.C. bericht uit Milaan is kolonel Nobilè op voorstel van Mussolini tot generaal majoor bevorderd. Katholieke films. Volgens den Ufa- dienst zal te Parijs voor het eerste een film Van ,,de Katholieke Film" worden vertoond. En wel zal deze eerste film behandelen hetH. Misoffer. Bij voldoende succes zullen er dan nok andere verdaardigd worden over de Sacra menten, de Katholieke gebruiken etc. De acteurs zijn geen beroepsmenschen maar amateurs en wij hopen dat zij in Frankrijk mogen uitwer ken, een verlevendig van het H. Geloof. Botsing- Te Warmore nabij Kane in Pennsylvanië zijn bij een botsing tusschen auto. en trein 6 personen gedood en een gewond. Het verloren bankbiljet. Een Duitscher, in Engeland werkzaam, had op een uitstapje tusschen Richmond en Hampton Court een bankbiljet van vijf pond verloren. Daar hij niet precies tijd of plaats kon aanwijzen, en niet al te zeer op de eerlijkheid der menschen vertrouwde,^bespaarde hij zich de moeite zijn verlies bij de politie op^te geven. Twee dagen later echter kwam het biljetvanzclf bij hem terug. Er was een eerlijke vinder geweest, die het aan de politie had overhandigd. Deze kwam bij de Engelsche Bank te hooren, dat bedoeld biljet op de uitbetalingsdag afgegeven was aan de firma waar de Duitscher werkte. De politiebe ambte richtte daarop zijn schreden naar die firma en informeerde aan het loket of iemand der bedienden er waren er twintig wellicht een biljet van vijf pond verloren had. Daar de Duit scher begrijpelijkerwijze met collega's over zijn verlies gesproken had, werd hij onmiddellijk ge roepen en kon hij, zonder dat hij zichzelf ook maar de geringste moeite had gegeven, zijn bankbiljet twee dagen na het verlies weer in den zak steken. Het gebruik bij de Engelsche bank om niet alleen de nummers te noteeren Van de biljetten die zij uitgeeft, maar ook de firm'a die ze ontvangen, heeft dus niet alleen administratieve waarde. Ernstig m ij nonge 1 u k. Toen gister morgen de ochtendploeg van de mijn Langen brehm, mijnschacht 2, te Rellinghausen bij Es sen met de lift afdaalde, schoot door een tot dusver onbekend gebleven oorzaak de met mijn- Werkers gevulde liftkooi plotseling naar boven terwijl de kooi, die heL contragewicht moest Vormen, in de knel geraakte. Zeven mijnwerkers Werden zoo zwaar gewond, dat zij naar een zie kenhuis moesten wordenovergebracht.Bovendien Werden 28 man licht gewond. Zooals gezegd, heeft men de oorzaak van het ongevai tot dus- Ver nog niet kunnen opsporen. Een Chineesche schrijfmachine Een groote New Yorksche sehrijfmachinefabriek fleeft zoojuist een technische nieuwigheid, een Ehineesche schrijfmachine, aan de markt ge bracht. Vóór zij de fabricage daarvan begon, raadpleegde zij experts, die te kennen gaven, dat men bij voorbaat honderden letterteekens en Woordteekens moest uitschakelen, om een prac- Esch bruikbaar product te krijgen. Desniettemin beeft de machine maar liefst 2000 toetsen en zal zij, wegens de hooge kosten van aanmaak en de moeilijkheid om ze in goeden staat te houden, V'el een uniek museum-exemplaar blijven. Financ en Econ. Mededeelingen. Nieuwe lecning. Krachtens het 1ste lid van art. 1 der Ned.- md. Leeningwet 1926 zijn door den minister Van Koloniën verkocht aan een bankconsortium bestaande uit de Nederl. Handels-Mij. de Ned. md. Handelsbank, de Ned.-Ind. Escompto-Mij., be Amsterdamsche Bank, de Banque de Paris des Pays-Bas, De Twentsche Bank, de hee- Hope Co., de Incasso-Bank, de heeren Eippman, Rosenthal Co., de heeren R. Mees Zoonen, de heeren Pierson Co., de Rot- ,rerdamscbe Bankvereeniging, de heeren Gebr. jeixeira de Mattos en de heeren Vermeer Co., H °/0 's jaars rente dragende, aan toonder lui ende, schuldbewijzen van 1000.500, t 100.ten laste van Nederlandsch-Indië, tot een gezamenlijk nominaal bedrag v. 148.500.000 einde door dit consortium in gelijke cou pures, tegen een koers van 97 °/0 te worden w gelde gemaakt of verwisseld tegen niet uit gelote, per 1 Juli 1926 aflosbaar gestelde, schuld ewij zen der Nederlandsch-Indische leening 1919, v°°rzien van de coupons per 1 Januari 1927 eu volgende. De inschrijvingen op bedoelde schuldbewij zen wordt opengesteld op Donderdag 24 Juni ^6, van des voormiddags 9 uur tot des na middags 4 uur, ten kantore van bovengenoemde "Uken errg firma's te Amsterdam, Rotterdam eb 's-Gravenhage. Houders van niet uitgelote, per 1 Juli 1926 aflosbaar gestelde, schuldbewijzen der Ned.- Indische leening 1919, die deze schuldbewijzen wenschen te verwisselen tegen de nieuwe schuld bewijzen, moeten van hun voornemen daartoe doen blijken door invulling en inlevering van het daarvoor bestemde inschrijvingsbiljet. Laatste Berichten. Weerbericht. erwachting matige tot zwakke Z.W. tot W. wind half tot zwaar bewolkt of betrok ken weinig of geen regen weinig verandering in temperatuur. Doodgevallen. Men meldt ons uit Maastricht De 75-jarige juffrouw C. G. werd hedenmor gen dood in de Batlulaan gevonden. De onge lukkige is uit 't venster der 2de verdieping van haar woning gevallen. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 14 Juni. 15 Juni. Londen12 ll3/, 12.116/s Berlijn 59241/2 59 25 Parijs 6 88 6 94 België 7 15 - 7 11 Zwitserland 48 19 48.20 Amerika 2.4815 M 2.48 7/g Weenen 85.15 35.15 Kopenhagen - C6 05 - 66.05 Stockholm 66.68 - 66.70 Oslo - 55.072 55.15 Madrid 38 72V, - 38.80 Milaan 8 80 8 92 WISSELKOERSEN TE AMSTERDAM. 14 Juni. 15 "Juni. Londen /12.11 x/a 12.113/4 Berlijn 59 26 59 26 Parijs - 7 017a - 6.79 Brussel 7 19 - 7 15 Zwitserland 48 20 - 48.20 Weenen53 20 - 35.20 Kopenhagen - 66.20 - 65 20 Stockholm -66 65 66.70 Oslo - 55 10 - 55.20 New-York 2-487/g - 2 487/, Telegrammen. PÉRèT AFGETREDEN. PARIJS, 15 Juni (draadloos). De Pransche minister van Financiën, Pérèt is heden afgetreden. Pérèt heeft verklaard dat zijn aftreden ver band houdt met den onvoldoenden steun,dien hij ondervond bij zijn verdediging van den frank, doordat zijn opvattingen principieel verschilden met die van de leiding der Banque de France. PARIJS, 15 Juni (draadloos). Briand verzocht Pérèt van zijn besluit om af te treden terug te komen. Pérèt verklaarde echter dat dit besluit onherroepelijk was. Hedenavond zal de ministerraad bijeenkomen om over den toestand te beraadslagen. PARIJS, 15 Juni (draadloos). De nieuwe daling van den frank zal afgezien van de communistische interpellatie, welke heden in de Kamer zal worden ingediend niet zonder invloed op het lot der regeering zijn. De positie der regeering is verder nog ongun stiger geworden. Men verwacht dat Briand in de huidige kamerzitting een verklaring zal af leggen. Vermoedelijk zal de Kamer heden geen beslissing brengen morgen komen de radicaal- socialisten bijeen. Inmiddels is door het aftre den van Pérèt, de crisis reeds uitgebroken. ERNSTIGE ONGEREGELDHEDEN. SIMLA,'(Br.-Indië) 15 Juni (draadloos). Gisteren hadden hier ernstige ongeregeldheden plaats, waarbij veie menschenleven te betreuren zijn. Alle bijzonderheden zijn nog niet bekend. Militairen moesten de orde herstellen. L1TAUEN. RIGA, 15 Juni (draadloos) De staat van be leg, welke sedert de staatsgreep van den Pool- schen generaal Zeligovski in het Wilnagebied voor zes jaar van kracht was, zal volgens het Lithausche telegraafagentschap worden opge heven. VOOR HET EUCHARISTISCH CONGRES. NEW-YORK, 15 Juni (draadloos): Een in drukwekkend schouwspel was Zondag te zien in de straten van New-York toen 500.000 Roomsch-Katholieken langs den weg geschaard stonden om den zegen te ontvangen van kardi naal Bonzana, den pauselijken legaat op het Euchar. Congres. Een enorme parade kad plaats waaraan 10.000 soldaten en cadetten en alle leden der katholieke organisaties deelnamen. In de St. Patrick-kathedraal, woonden 7.000 men schen den dienst bij. NOODWEER. CHICAGO, 15 Juni (draadloos) Hevige regenstormen hebben gewoed in Zuid- en West- Illinois. Rivieren zijn buiten haar oevers getre den bruggen zijn weggeslagen. De schade aan den oogst is groot. Tien personen zijn gedood en talrijke gewond. Boekbesprekingen. Quo Vadis Waar gaat ge heen, lezende wereld, lezen de katholieke wereld Kunt ge onze stem nog hooren bij het voortdurend daveren der papier- spuwende rotatiepersen en het somber gedreun der boekdrukmachines 1 De productie, o de productie is groot, de oogst is rijk. Houdt U van statistieken Of neen, laten we u er eenvoudig aan her inneren, dat de jaarlijksehe boekenproductie van Ehgeland bedraagt ruim 10.000 ex., van Amerika 'n kleine 10.000, van Frankrijk idem, van Nederland ruim de helft, evenzoo Italië Tsjecho-Slowakije blijft even Hongarije ver beneden de helft Duitschland daarentegen slaat het record met 36.000 en dat cijfer is nog wel beduidend hooger geweest De lijst ware te verlengen, maar we vreezen langdradig te worden. We noemen slechts enkele cijfers uit 't geheugen. En we willen niet nalaten te stipu- leeren, dat ons lieve vaderlandje alleen reeds 'n dikke duizend tijdschriften rijk is, van allerlei opzet, richting en kleur, streven en bedoeling. Wat 'n rijk beschavingsleven, wat 'n gees tesleven in onze materialistische eeuw 1 Jawel, jawel, spraken wij niet van het over- heerschend, het imponeerend gedreun der da verende persen En bij al die luidruchtige glorie van intellect en techniek, komt ons een uitspraak voor den geest, waarvan wij ons de wijdloopende conse quenties slechts schroomvallig durven inden ken „Het zou beter zijn geweest, dat de boek drukkunst nimmer ware uitgevonden Neen, 't was geen Brabantsch oud moedertje, 't was 'n uitgever met rijke verdiensten (geeste lijke wel te verstaan, de stoffelijke leken ons bevredigend voor een eenvoudig man als hij, •niet rijk), 'n ijverig werker, vergrijsd in 't vak. Ontegenzeggelijk heeft hij dit vóór op ons 'allen, dat hij nu wel precies weten zal, of hij gelijk had, want 'n jaar na ons onderhoud, nog niet zoo heel lang geleden, verwisselde hij het tijdelijke met het eeuwige. Kunt U ons nog volgen ondanks het steunen en stampen der persen De zaak is, we durven 't niet zoo heel hard te zeggen, we beginnen te gelooven in onzen ouden vriend. En weet U waarom Hoofdzakelijk vanwege de minimale daad werkelijke belangstelling van de katholieken v'oor het goede boek, het goede katholieke boek. Men kan toch maar bezwaarlijk 'tnut blijven inzien, van 'n uitvinding, die grootendeels uitge buit wordt voor de productie van lectuur als handelsobject, louter als verkoop-artikel, zooals, b.v. 'n domino-spel, maar minder onschuldig, 'n pot gember, maar sterker gegeperd, e.d. Van de kinderen der duisternis, van de vijan den van Gods Kerk, van den twist- en twee drachtzaaier, spreken wij nog niet. Wij heb ben op het oog, het boek, de roman vooral, gedrukt in groote oplagen, ingesteld op den smaak van het publiek. En dan flitst ons door den geest het oude heidensche „Odeo profanum vulgus" en het moderne heidensche „Publiek ik veracht U". Alleen de Middeleeuwen hebben het groote ge meenschapsgevoel en daaruit groote gemeen schapskunst gebracht. Maar zoowel de oude als moderne volksverachters en zelfverheerlij- kers wat hebben ze de gemeenschap geschon ken Maar al te vaak vergif in fijn geslepen kristal, in ruwe houten nappen.... maar vergif En kunnen bovengenoemde adagia, brutaler, in praktijk worden gebracht en dan door het op de markt werpen van duizenderlei boeken, waarin helden en heldinnen zeer consciëntieus alle de tien geboden overtreden, als of dat de eigenlijke levensnorm is. Diefstal, overspel, zelfmoord het zijn beminnelijke zwakheden, dapppere daden. En deze geestelijke bacillen dragers kweeken steeds grooter kring van mor- phinisten. Het doet er niet toe, wat er eerder was kip of ei het doet er evenmin toe wie de laatste schakel smeedde van deze wel elas tische, maar onverbreekbare cirkelende ketting. Maar het past, dat ieder de hand in eigen boezem steke. Eerst dan kan het dagen in het Oosten Het is niet voldoende onbenullige, geest- doodende lectuur (om van erger te zwijgen) niet-te-koopen U moet goede lectuur eischen en koopen. Zonder dat laatste doet U minder dan niets voor het goede boek. En al zou U zelf geen letter lezenwei gert U soms ook uw steun aan andere apos tolische werken, omdat deze U niet recht streeks dienen Koopl goede boeken, koopt goede boeken, en propageert die gedachte, dan zal de wet an vraag en aanbod de ba lans in evenwicht brengen, misschien weegt 't goede dan toch nog het zwaarste Uit de Juni-aflevering van Boekzaal der geheele Wereld (Tilburg). Kerknieuws. Naar liet Eucharistisch Congres. Van het s.s. „Nieuw Amsterdam" seinde men, dat de aartsbisschop van Utrecht, mgr. H. van de Wetering en de overige congressisten zich hij voortduring in een goeden welstand blijven ver heugen. Men heeft goed weer bij kalme zee. De MccheJselic besprekingen. Naar ons uit Brussel wordt medegedeeld zal bij de aanstaande hervatting van de Mechelsche be sprekingen, onder het voorzitterschap van mgr. Van Roey, het veld der gedachtenwisselinger» merkelijk worden uitgebreid. De besprekingen zullen niet alleen loopen over de hereeniging van de Roomsch-Katholieke en de Anglicaansche kerken maar ook van deze met de Grieksch-Orthodoxe kerken. Pater Laurensc. Pater Bonifacius Laurense van de orde der Passionisten, leeraar in de Wijsbegeerte in het Klooster te Mook, is benoemd tot professor in de dogmatiek aan het groot-seminarie te Roestjoek in Bulgarije. SPORT. Dammen. Gister werden voor het persoonlijk kam pioenschap van R. K. Schiedam de volgehde wedstrijden gespeeld. Ie klas A. v. SlobbeT. Steenhouwer 02 A. v. EijkG. van Beers 20 J. v. d. HeidenG. J. Beekman 20 Th. GunnewegJ. Neid 02 H. KreugerJ. Gunneweg 11 2e klas B. GokkeA. v. Baarle 11 Dam—J. Walbeek 0—2 J. v. Beers—J. v. Dongen 20 Fr. v. Beers—A. v. d. Krogt 0—2 Ajax II—H.-D.V.S. III. Gewonnen door Ajax met 73 runs. H.-D.V.S. III heeft haar le nederlaag te pak ken. Ajax had eenige spelers uit 't le elftal o.m. Du Pon en Meijer die voor een luttel aantal runs de Schiedammers aan den kant zette. Ajax gaat eerst batten en scoort 80 runs. Gonlag bowlde 2—42, J. de Bruin 2—18, L. Brounts 3—14. H.D.V.S. IH scoorde daartegen een totaal van 42 runs, waarvan E. Sickenga met 15 de eenige was, die de dubbele cijfers behaalde. Du Pon57, Hofsteege 012. Erniers 04, K. Meijer 48, Th. Helverf 08. Voor de 2e maal ingaande be haalde Ajax een totaal van 70, waarvan Meijer i2, Schudel 18 en K. Meijer 22. Gonlag 017, Sickenga 220, J. de Bruin 225, L. Brounts 25, H.-.D.V.S. moest, wilde zij nog winnen 108 runs maken. Voor 22 runs waren echter al 4 wickets neer. 't Totaal wordt ten slotte nog 45, waarvan alleen L. Brounts met 11 in sde dubbele cijfers komt. Du Pon 39, H. Meijer 6-22, Hofsteege 05. H.-D.V.S. verloor dus met 73 runs. Burgerlijke Stand. Geboren: Juni 12. Anlonia d.v. H. A. Schwartz en A. J. A. Richel, Parallelweg. Mattheus Johannes z.v. M. M. J. Kuipers en H.B.M. Kuil, Middelharnisschestraat. 14. Machiel z.v. N. van der Most en M. H. van Leeu waarden, Mariastraat. Overleden: Juni 11. Een als levenloos aangegeven kind van J. G. M. de Mol en C. van der Lugt, Lange Haven. Een als levenloos aangegeven kind van W. I. de Graaff en J. van der Sterre., Huijsmansstraat. 13. J. L. C. Wessel, oud 66 j„ Rijnstraat. Seheepvaart. Hoog water te Hoek van Holland. 15 Juni v.m. 6.20 n.m. 6.49. 16 Juni v.m. 7.00 n.m. 7.32. 17 Juni v.m. 7.45 n.m. 8.16. 18 Juni v.m. 8.34, n.m. 9.08. Gem. Hoogwater 87 e.M. 4- N.A.P. Gem. Laagwater 77 c.M. N.A.P. SCHIEDAM, 14 Juni. Aangekomen Duitsch s.s. Julius Hugo Stinnes 27, met papierhout van Fredrikshaven in de Wilhelminahaven. s.s. Blumer, van Londen. s.s. Merchant Prince, ledig van Rotterdam. s.s. Kingsdom, van Bathurst om hier kolen te bunkeren. SCHIEDAM, 14 Juni. Vertrokken s.s. Mer cator, ledig naar Passage. HARBURG, 3 Juni. Aangekomen s.s. Alchymist, met olie van Schiedam. Handelsberichten. Beurs van Schiedam. Moutwijn. SCHIEDAM, 15 Juni. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46 12.50. Namens de commissie voor de noteering. H. J. JANSEN. Spiritus. SCHIEDAM, 15 Juni. Men noteert voor Spiritus 100 21. Spoeling. Noteering van de Coöp. Vereen. „Schied. Spoelingvereeniging". Heden 1.70 per ketel. ROTTERDAM, Buiten 1. Granen. Rog ge Zuid-Russische disp. 11.1011.30, La Pla ta aang. 11.05. Gerst18 pd. Malting disp. 202, idem stoo- mend 196, Zuid-Russische naar kwaliteit disp. 197—200. Haver Canada no. 3 disp. /II .75, idem stoo- mend 10.70, Canada feed no. 1 stoomend 10.60 Mais per 2000 kilo's Amer. Mixed disp. 173, La Plata oude oogst disp. 160, idem nieuwe oogst disp. 172. Binnen 1. granen. Tarwe met tamelijk aanbod, in de werkelijk prima kwaliteit gezocht, overigens maar lang zaam te plaatsen en wegens veelal te hooge be steede prijzen niet geheel geruimd. Naar kwali teit verkocht van 1719.50, in bijzondere ge vallen meer betaald. Overige artikelen niet van beteekenis geloond. ROTTERDAM, 15 Juni. Ter veemarkt wer den heden aangevoerd 228 paarden, 48 veulens, 1436 magere run deren, 695 vette runderen, 1004 nuchtere kal veren, 290 vette kalveren, 32 schapen of lam- merdn, 250 biggen, 7 bokken of geiten, 10 graskalveren, 25 overloopers. De prijzen waren als volgtvette koeien 524554632J, ossen 50—4640, stieren 444037, kalveren 62£6547i 42£ cent '^Melkkoeien 300—400, kalfkoeien 300—400, stieren 140—480, pinken 100—17^' vaarzen iso265, werkpaarden ƒ200— 3o0, slachlpaai- den f 100-255, hitten 1C0-200 veulens f 50—110, nuchtere fokkalvercn 152o, biggen ƒ18.30, overloopers ƒ2545, slachtkalveren 6—11, biggen per week 33.25.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 3