W. 1HOUTJHAN C«, SrüSfc MIJNHARDT's Stads- en Gewestelijk Nieuws. Hoofdpijn-Tabletten 60 et Laxeer-Tabletten 60 et. Zenuw-Tabletten 75 ct. Staal-Tabletten. 90 ct. Maag-Tabletten 75 ct. Vervolg Kerkbericht. LESSEN en EVANGELIEN. Gemengd Nieuws. verzet, dat het behoud van den gulden werd misbruikt, bm allerlei reactionaire maatregelen doorgevoerd te krijgen. De Colijn van den gaven gulden was ook de Colijn van de Vlootwet, wat de onoprechtheid van zijn leuze al voldoende in het licht stelt. Achter de eerste bewering van de „Voor waarts" zouden wij een vraagteeken willen plaat sen. Was niet van mr. Troelstra de beruchte uitlating, dat een beetje inflatie niet zoo erg is En op de tweede mogen wij antwoorden, dat de Van der Velde van den gaven frank, ook de Van der Velde van het Belgische militarisme" is. Immers ook in de zéér benarde omstandig heden, waarin de frank verkeert, laat de heer Van der Velde de landsverdediging het Belgisch „militarisme" zou de „Voorwaarts" zeggen <- vóór alles gaan. België heeft nu nog 'n jaarlijksch contingent van 55,000 man en een diensttijd vanlOmaanden er zijn daar naar verhouding meer officieren en onderofficieren dan onderwijzers. En Minister Van der Velde is niet van plan, nu daarin veran dering te brengen, om den frank te redden. Bij ons werdemeqrst het contingent tot 19,500 man en de oefentijd tot. 5J maand verminderd. Daarna is men met de bezuiniging op andere uitgaven begonnen. Dkt is het verschil tusschen christelijke en socialistische politiek. Recordreis naar Indio. Het motorschip „Indrapoera", van den Rot- terdamschen Lloyd, heeft een recordreis ge maakt. In den tijd van 21 etmalen en 30 minuten, het tijdverschil niet medegerekend, werd naar Indië gevarenö Internationale arheidsconferentie. Albert Thomas heeft gister in de negende in ternationale arheidsconferentie te Genève met groote instemming gewag gemaakt van de goedkeuring door de Nederlandsche Eerste Kamer van een aantal wetsontwerpen, strekken de tot ratificatie van verschillende door vorige internationale arbeidsconferenties te Genéve" aangenomen conventies. De abnormale invoer. Dr. Kortenhorst heeft den Ministers van Financiën, Buitenl. Zaken en Arbeid, Handel en Nijverheid verzocht een onderzoek in te stellen naar omvang en karakter van den ab- normalen invoer van artikelen uit België en Frankrijk in ons land, als gevolg van den lagen koers van den franc. Gemeenteraad. De gemeenteraad van Schiedam vergadert op Vrijdag '25 Juni 1926 des n.m. 2 uur. Agenda 1. Voorstel van B. en W. önï hun College te machtigen in het 3e kwartaal van 1926 kasgeld op te nemen. 2. Voorstel van B. en W. tot onderhandsclien verkoop van den heer P. Huijskes q.q. alhier, van een perceel bouwgrond aan de Westzijde van de Aleidastraat, ter oppervlakte van pl.m. '270 M2, tegen een prijs %an 16.per M2. 3. Voorstel van B. en W. tot onderhandsclien verkoop aan den heer P. Huyskes q.q. alhier, van een perceel-bouwgrond aan de Willem de Zwijgerlaan, hoek Louise de Colignystraat, ter oppervlakte van pl.m. 440 M2. tegen een prijs van 14.per M2. 4. Voorstel van B. en W. om met het kerk bestuur van de Parochie van O.L. Vrouw van den Allerheiligsten Rozenkrans een overeen komst vèn grondruiling aan te gaan. 5. Schrijven van B. en W. naar aanleiding van het adres van de Arbeiderswoningbouwver- eeniging „Schiedam Vóóruit" betreffende de uitvoering van het bouwplan dezer vereeniging bevattende 26 woningen, aan de Gordijnstraat 6. Voorstel van B. en W. inzake onbewoon baarverklaring van een 34-tal woningen en om in verband hiermede aan het Rijk een voorschot voor den bouw van 34 zeer eenvoudige nieuwe woningen, een en ander op den voet van de laat ste ministeriëele circulaire, aan te vragen. 7. Schrijven van B. en W. naar aanleiding van het verzoek van den Prot. Chr. Besturen bond om adhaesie te betuigen aan het adres van het Chr. Nat Vakverbond in Nederland d.d. 21 September 1925 aan den Raad van Ministers, waarin wordt verzocht ter bevordering eener oplossing van het moeilijke vraagstuk der huren van de met Rijksvoors'chot gebouwde woningen de navolgende maatregelen ernstig in overweging te willen nemen a. den rentevoet der nieuw te verstrekken voorschotten te bepalen op ten hoogste 5% en dë rente 'voor de steeds verleende voorschotten te verlagen van 6% op ten hoogste 5% b. den steun in den vorm van bijstag op de huur, voorzoover dit als gevolg van crisisom standigheden noodzakelijk is, te doen voort duren c. te bevorderen, dat voor de met Rijksvoor schot gebouwde arbeiderswoningen de huren zoodanig worden verlaagd, dat in het algemeen geen hoogere huur verschuldigd is dan een be drag gelijk aan 1/6 a 1/7 van het gemiddeld in komen der arbeiders. 8. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van credieten tot een totaal bedrag van 6.600. op perceel XIX van het Grondbedrijf ten behoeve van straataanleg en ophooging van bouwterre- nen, t.w. le. 1.400.voor straataanleg in de Nassau Dillenburgstraat 2e. ƒ2.800.voor straataanleg. in de Louise de Collignystraat 3e. 600.voor ophooging van het bouw terrein gelegen aan de Willem de Zwijgerlaan, hoek Louise de Colignystraaten 4e. f 1.800.voor ophooging van het bouw- 2038 9 Bij Apoth. en Drogisten. terrein aan de Willem de Zwijgerlaart, hoek Stadhouderslaan. 9. Voorstel van B. en W. tot verlenging van de overeenkomst met den heer M. Stavenga betreffende het opmaken der notulen van de raadsvergaderingen. 10. Voorstel van B. en W. om zich uit te spreken of in beginsel een Verordening op de Monumenten in deze Gemeente gewenscht wordt geacht. 11. Voorstel van B. en W. tot instelling van een Raadscommissie tot bevrediging op het Bewaarschoolonderwijs en benoeming van de leden dier Commissie. De stukken liggen vanaf Dinsdag 22 Juni a.s. ter inzage. Överwerkvergunningen in den scheepsbouw. De 5 1-u rige werkweek voor zes maande n. Woensdagmiddag heeft in Den Haag een conferentie plaats gehad van den directeur- generaal van den Arbeid, den heer Zaalberg' met de werkgevers- en werknemersorganisaties in het metaalbedrijf, teneinde te spreken over de överwerkvergunningen in den scheepsbouw.- Zooals men zich zal herinneren, wilde de heel Zaalberg indertijd de werkuren geleidelijk terugbrengen tot 48 uur per week in drie-maand- sche tempo's. Hij deelde thans, naar het „Volk" meldt, mee, dat de toestand, sinds hij zijn bekenden brief schreef, alweer in ongunstigen zin was veranderd, waardoor hij de inkrimping van den werktijd tot 51 uur per week niet voor drie, maar voor zes maanden wilde doen gelden. De werkgevers wenschten den werktijd te laten, zooals hij nu is, doch legden zich ten slotte bij het voorstel van den heer Zaalberg- neer. De arbeidersvertegenwoordigers verklaarden dat zij zich niet zouden neerleggen bij een even tueel niet-doorgaan van de inkrimping van den werktijd. Zij meenden, dat de bedrijfstoestand nog geen reden gaf tot een langzamer tempo der inkrimping en verklaarden, dat men het oude tempo dus moest behouden. Het resultaat van de besprekingen zal wel zijn dat de minister thans den werktijd in den scheepsbouw tot 51 uur terugbrengt, d.w.z. voor den tijd van zes maanden overwerk vergun ning verleent. De Alg. Ned. Metaalbewerkersbond zal zich thans tot den Metaalbond. wenden om te trach ten te bereiken, dat de werkgevers bij den ver minderden werktijd van één uur hetzelfde loon blijven betalen. Misdaad of vechtptfftij In den afgeloopen nacht ten omstreeks 1 J uur werd de politie door den portier van de Scheepsbouw Maatschappij „Nieuwe Waterweg" gewaarschuwd, dat werkvolk van die Maat schappij kort tevoren op den Westfrankeland- schen Dijk „moord" had hooren roepen. De politie stelde een onderzoek in, doch heeft toen niets verdachts geconstateerd. Hedenmorgen het onderzoek bij daglicht voortzettende, vond zij in de nabijheid van het S.Y.V. terrein op den Westfrankelandschen Dijk een bebloed en ge scheurd overhemd, terwijl een burger bij de politie een pet deponeerde,door hem op ongeveer dezelfde plaats gevonden nabij den waterkant van de Wilhelminahaven. Het onderzoek wordt door de politie voortgezet. Zij, die eventueel inlichtingen in deze kunnen geven, worden ver zocht zich te vervoegen bij den commissaris van politie, hoofdbureau Lange Nieuwstraat 21. Eindex. Gymnasum. Na voortgezet examen slaagden voor diploma A H. H. M. Borregaard D. R. Hudig W. J. Schade van Westrum Antoinette Thiebout afgewezen geen. „Inler Nos." Op de laatstgehouden bijeenkomst van de Schied. Mannenzangvereeniging „Inter Nos" zijn benoemd tot eere-leden der vereeniging mevr. van den Berg—van Zuuren alhier en den heer W. F. Kools te R'dam. Verder is aangesteld tot directeur der ver eeniging, zulks in de plaats van den heer J. Vrancken, de heer van Sijll. Voorts zal „Inter Nos" in den vervolge zijn rep'etitieavond houden op Woensdag in Musis Sacrum. Ltixor. Harry Carey's optreden in „Het geheim van de Blake-ranch" is een succes geworden. In dit nobele, fijnopgezette filmwerk, kreeg de bekende speler een gelegenheid om te toonen wat hij ver mag en hij heeft er dankbaar gebruik van ge maakt. Zijn angstig avontuur brengt de spanning in de zaal totdat de oplossing van het geheim, de bevredigende uitkomst brengt. In de pauze zingen wederom Caruso en Kees Pruis, via het goede materiaal van de firma Rak kert. Daarna volgt een klucht om tranen te lachen, met Fridolin als de held. De onmoge- lijksche dingen uit Fridolins droomen ziet men op het witte doek Als slot gaat nog een mooie boeiende Wild- „woest" met den koning der koe-jongens „Jack Hoxie in „Als een cowboy verliefd is." Een goéd én mooi programma. Pandora. Na een zeer uitgebreid journaal wacht den be- zoekers van Pandora deze week een verrassing in den vorm van een extra film en wel een werk in zes acten, genaamd „Liegende Lippen", een bijzonder mooie speelfilm. Hierna „De dieven bende van San Francisco, een spannend detec tive-verhaal met een sensationeel slot. Op het tooneel treden deze week op „De Sna- renzangers" van der Horst en Rouge, met hun snaaksche en ernstige liedjes. Als derde en laatste hoofdnummer een mooie Wild-West film in vijf acten genaamd „Onge wapend". Een zeer goed gespeeld werk met veel spanning en sensatie terwijl ook het komische er niet in vergeten is. Een zeer varieerend programma, dat wij gaarne aanbevelen. Kersen eten in de Betuwe. Om iedereen in de gelegenheid te stellen een daagje door te brengen in de vermaarde kersen boomgaarden van de Geldersche Betuwe, heeft de directie der Nederl. Spoorwegen besloten een goedkoopen trein 2e en 3e klasse in te lasschen op Zondag 27 Juni a.s. Het vertrek vanuit Schiedam is bepaald op 7.39 v.m., terwijl de trein om 10.13 n.m. alhier weer arriveert. Bij aankomst te Tiel zullen de bezoekers door vertegenwoordigers der Vereeniging voor vreem delingenverkeer over de verschillende boom gaarden worden verdeeld, alwaar de eetlustigen dan tegen een vergoeding van 50 cent zich naar hartelust kunnen te goed doen aan het heerlijke Betuwsche ooft. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de annonce in dit blad. J. K. wonende Hoofdstraat, heeft bij de Politie aangifte gedaan van diefstal, van eenig waschgoed uit een tobbe achter zijne wo ning. De politie stelt een onderzoek in. De loopjongen T. B„ wonende te Rotterdam, stond gisteren in de Lange Niéuw- straat met een rijwiel aan de hand te praten toen zijn rijwiel werd aangereden door eèn bespannen voertuig. Het achterwiel van het rijwiel werd verbogen. JW. v. d. N. wonende te R ij s w ij k, heeft bij de politie aangifte gedaan van de ver missing van 'n actetasch met inhoud, die aan zijn rijwiel bevestigd is geweest. Het is mogelijk, dat bedoelde tasch van het rijwiel dat meermalen onbeheerd heeft gestaan, is ontvreemd. V., wonende Hoofdstraat, heeft bij de politie aangifte gedaan van mishandeling op zijn 5-jarig kind gepleegd. De 20-jarige PI. heeft dat kind zoodanig aan een der ooren getrok ken, dat dit is ingescheurd en verwond. Proces verbaal wordt opgemaakt. UIT ROTTERDAM. Onderwijzer- es)éxamen. (Kweekschool St. Lucia). Geslaagd de dames •J. C. van Dorst, M. E. Koelman, J. G. Ruiter, J. M. Strooband, M. I. van der Vlugt, I. G. van Aurae, J. W. Atzema, C. V. M. van Calveen, P. W. M. van Dalen, A. M. Heinsbroek. W. B. Theater. Na een aardig journaal en een dito revue, waarin o.m. eenige mooie beelden waren opge nomen van het leven der mijnwerkers, draaide een klucht in twee acten „Zigoto doet aan sport." Met een film waarin Zigoto optreedt kan men altijd van succes verzekerd zijn. De geheele zaal heeft dan ook zitten schudden van het lachen. Als eerste hoofdnummer „De Autoduivel". Het gegeven van deze film is niet bepaald nieuw, doch het gevalletje werd vlo,t gespeeld en was aardig. Op het toneel Hawayan Music and Dance... Als tweede hoofdfilm een werk in zeven acten, „Het beslissende oogenblik". Ook deze film was bewerkt naar een oud en beproefd recept. Veel verliefdheid en nog meer intrige. Het spel was echter zeer goed terwijl de ensceneering uit muntend verzorgd was. Jammer dat we om eeni ge scènes voorbehoud voor onvolwassenen moe ten maken. Voor volwassenen geven we gaarne een aanbeveling. Prinses-Theater. Om 8 uur wordt begonnen met het zeer af wisselende en actueele journaal. Hierna een komische klucht in 2 act. getiteld „De geheimzinnige vreemdeling." Als le hoofdfilm draait vervolgens „De bronzen schaal", een detective drama in zes acten. In de hoofdrol Edm. Lowe. Het is 'n zeer boeiende en sensationeele film, met span nende momenten. Op het tooneel treedt op het gezelschap Trio Timm, met 'n komische revue. Hun spel was goed en ook de costumeering was zeer verzorgd. Zij mochten herhaaldelijk een dankbaar applaus inoogsten, waarbij ook het orkest der bioscoop betrokken werd, wegens het voortreffelijk spel.Na de pauze krijgen wij als tweede hoofdfilm „Dochters van den nacht." Een goede film, waarin door de hoofdpersonen eveneens goed gespeeld wordt. Alyce Mills als Betty Blair en Oville Caldwell als Billy Roberts vervullen de hoofdrol. Deze film is eveneens vol spanning en sensatie. Wij kunnen dit pro gram den bezoekers van Prinses theater wel aanbevelen. Stijging der inkomsten. Uit het vergelijkend overzicht van de opbrengst van verschillende bronnen van inkomsten dezer gemeente, over de eerste vier maanden van 1926, blijkt,dat er wederom in vele gevallen een stijging kon worden geconstateerd. Het havengeld voor zeevaartuigen bedroeg 1.825.684 (vorig jaar 1.646.466) dat voor binnenvaartuigen 532.229 Waarom zoudt U een piano, orgel of kunst- spelpiano buiten de stad koopen heeft steeds een flinken voorraad instrumenten voor U beschikbaar, zoowel 'eenvoudige als meer kostbare. Algemeen bekende, vooraanstaande merken Matige prijzen, schriftelijke garantie. Bezoekt ons magazijn zonder verplichting Uwerzijds. Wij geven U gaarne alle gewenschte inlichtingen en voor.ichting. 2034 13 (v. j. 472.169.), het marktgeld 33.946 (v. j. 32.084), de straatbelasting 440.762 (v. j. 203.029), de Hondenbelasting 102.278 (v. j. 79.259), de belasting op de vermakelijkheden 311.262 (v. j. 305.680). KAL E N 1) E II. (20—27 Juni 1926). Parochiekerk van den II. Joannes den Dooper en van de Koningin van den Allerh. Rozenkrans. Zondag. 2e Zondag na het octaaf van Drie- vuldigheids-Zondag(4e Zondag na het Pinksteren) Van den Zondag, blz. 305. 2e Oratie van de Z. Asanna, Maagd der Dominicaner-orde. blz. 721. 3e Oratie van de H. Maagd, blz. 392 Oratie III. Prefatie van de H. Drievuldigheid, blz. 51. Maandag. Van den dag. De Mis van gister zonder Gloria en Credo. Gewone prefatie. 2e en 3e Oratie blz. 392. Oratio II en III. Dinsdag. Z. Innorentius, Paus en Belijder der Dominicanerorde, blz. 724. Woensdag. Van den dag. Mis van de Vigilie. Geen-Gloria. 2e en 3 Oratie, blz. 392, Oratio II en III. Donderdag. Geboorte van den H. Joannes den Dooper, met eenvoudig octaaf, blz. 501. Vrijdag. Van het octaaf, blz. 501. Geen Credo 2e en 3e Oratie, blz. 392. Oratio II en III. Zaterdag. H.H. Joannes en Paulus, Marte laren, blz. 726. 2e Oratie van het octaaf, blz. 501. 3e Oratie voor den Paiis. blz. 89*. a.s. Zondag. 3e Zondag na het octaaf van Drievuldigheids-Zondag (4e Zondag na Pinkste ren) Van den Zondag. Les uit den Brief van den. II. Apostel Paulus aan de Romeinen. C. 8. Broeders Ik houd het er voor, dat het lijden dezes tijds van geen gewicht is tegenover de toekomstige heerlijkheid, die in ons geopenbaard zal worden. Want de verwachting van het schep sel is der ij delheid onderworpen geworden, niet vrijwillig, maar om Hem, die het der ijdelheid onderwierp op hope, dat ook het schepsel zelf van de dienstbaarheid der vergankelijk heid zal vrijgemaakt worden tot de vrijheid van de heerlijkheid der kinderen Gods. Wij weten immers, dat alle schepsel zucht en in barenswee is tot nu toe. En niet alleen dit, maar ook wij zeiven, die de eerstelingen des geestes hebben, ook wij zuchten in ons zelven, de aanneming tot kinderen Gods verbeidende de verlossing onzes licbaams, in Jezus Christus, onzen Heer. Evangelie volgens den II. Lucas. C.5. Te dien tijde, toen de menigte aandrong op Jezus om het woord Gods te hooreu, terwijl Hij bij het meer van Genésareth stond. En Hij zag bij het meer twee scheepjes liggen. Maar de visschers waren uitgestegen en reinigden de netten. Hij nu ging aan boord van een der scheepjes, dat van Simon, en vroeg hem een weinig van wal te steken. En, neergezeten, leerde Hij de scharen uit het scheepje. Zoodra Hij echter ophield met spreken, zeide Hij tot Simon Steek van wal in volle zee en werpt uw netten uit ter visehvangst En Simon antwoordde en zeide Hem Meester, den geheelen nacht door hebben wij gearbeid en niets gevangen, maar op uw woord zal ik een net uitwerpen. En ze deden het en vingen een groote menigte visschen. Maar hun netscheurdeen ze wenkte hunne medevissehers in het andere scheepje, om hen te komen helpen.En ze kwamen en men vulde beide scheepjes tot zinkens toe. Op dit gezicht vield Simon Petrus voor Jezus' voeten en zeide Ga van mij weg, want ik ben een zondig mensch, o Heer. Want ontzetting had hem bevangen en allen, die met hem waren, over de visehvangst, die ze gedaan hadden. Eveneens ook Jacobus en Joannes, de zonen van Zebe- deiis, die Simons deelgenooten waren. En tot Simon zeide Jezus Vrees niet, van nu af zult ge menschen vangen. En ze brachten de scheep jes aan wal en ze verlieten alles en volgden Hem. In den wal geloopen. Het Ameri- kaansche stoomschip W^thville is te Hoek van Holland nabij het station in den Noordwal ge loopen. Een ducdalf is omgevaren, terwijl be langrijke schade aan de steenglooiing en het gemeenteriool is toegebracht. Het schip is zonder assistentie weer vlot gekomen. Versterking grensbewaking. In verband met eventueelen frauduleuzen invoer van varkens uit België, welke op groote schaal scheen plaats te hebben, is het grenstoezicht onder Nispen met drie douane-beambten en een viertal marechaussees verscherpt. Voetgangers moeten rechts hou den. Op den drukken overweg nabij het statioft te Leiden liep Woensdagnamiddag een juffrouw links van den weg. Zij liep tegen het voorwiel aan van een jongen op de fiets. Het jong- mensch raakte het stuur kwijt en botste tegen een voor een wagen gespannen paard. Dit werd schichtig en, de fiets totaal vernielend, sloeg het t

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2