LOOPUÏTS BANK Sp^artaiik M R. K. Mstaö, AË Scliefa. Amsterdamsche Bank IJKANT00RSCHIEDAM, festvest 36- Eotterdamscbe Bankvereeniging R. M Rfitiani EES ZOONEN leliM m alle Bankzaken. Bezorging van alle Assurantiën. Safe-Deposit. mCASSEERIHttSH DEPOSITO'S, SAFE-DEPOSIT MN- EN f INKOOP EFFECTEN -4 Ment©. AMSTERDAM. Kapitaal 155.000.000 Reservefonds f 43 000.000 Tarief op aanvrage verkrijgbaar. Beate op rente. i. o. konden, enz. Bureel m Mimistra- ff DAfFFDG tiere Csströle. 1. HU AID, Opleiding voor Examen en Praktjjk Opent provisievrqe cheque- rekening met rentevergoeding Aan- en Verkoop van effecten, cheques en Buitenlandsch bankpapier. Safe-Loketten Gemengd Nieuws. Handelsberichten. Beurs van Schiedam. Zitting iederen werkdag van 3 tot 5 uur, in het Bondsgebonw L. Haven. Telefoon 69109—69110. Kantoor Eerste Tuin sin gel no19. Inters. Telefoon no. 68184, BIJKANTOOR SCHIEDAM BUI KANTOOR SCHIEDAM. des jaars van 1 3/4 ton 6.2 millioen tegen 6.03 millioen) blijkt, dat dit jaar vroeger de rijwiel- plaatjes zijn aangeschaft en de controle daarbij sterker is ingevoerd. De successierechten maakten ditmaal een ongunstig figuur en werd mede oorzaak, dat de Middelenstaat bij die der vorige maanden achter stond. Ze leverde n.l. 2,82 millioen op tegen 3.91 millioen of ruim 1 millioen minder. De kleinere bron nen toonden eenige verminderin gen aan. Uit de belasting op gouden en zilveren werken kwam 641.175 binnen tegen 80.495, het sta- tistiekrecht 315.828 tegen 332,506, de Do meinen f 351.607 tegen 443.073. De opbrengst der loodsgelden echter vorderde van 326.911 tot 370.343 in verband met de grootere bedrijvigheid in de haven. De inkomsten ten bate van het leeningfonds bedroegen 11.02 millioen, waarvan de inkom stenbelasting 3.50 millioen en de verdedigings belasting 3.52 millioen beliepen. Nederlandsehe Pelroleunibelangei» in Mexico. Naar Reuter uit Mexico (stad) meldt, heeft de Nederlandsche gezant daar het bericht beves tigd, dat hij aan den Mexicaanschen minister van buitenlandsche zaken een nota heeft overhandigd. De gezant heeft echter geweigerd om zich, hetzij in ontkennenden hetzij in bevestigenden zin, uit te laten over het gerucht, dat in 'n nota voor Ne- de.landsche onderdanen vrijheid van handeling werd opgeoischt terzake van hun actie in ver band met de nieuwe Mexicaansche wetgeving, die het eigendomsrecht van buitenlanders op petroleumterreinen of in het algemeen, op on roerend goed in Mexico beknot. De Mexicaansche minister van buitenlandsche zaken geeft toe, dat hij een nota heeft ontvangen, die betrekking heeft op de petroleum-wetgeving. Hij heeft zich echter niet willen uitlaten over de bijzonderheden. Het schijnt, dat Nederland geweigerd heeft, de rechtsgeldigheid te erkennen van enkele artike len der betreffende Mexicaansche wet. Dat zou hem gedood hebben. Eenigen tijd geleden hadden eenige geneeshee- ren een vergadering en bij het daarna gehouden diner kwam ter sprake wat'n mensch alzoo kan inslikken en toch blijven leven. De gewone geschiedenissen omtrent zilveren muntstukken, stellen valsche tanten enzoovoort waren te berde gekomen, toen Dr. Langen be gon te spreken. Twee jaar geleden, zei hij,werd ik in groote haast bij een timmerman in mijn woonplaats geroepen. Volgens de boodschapper moest de man ongetwijfeld reeds dood zijn, want hij had onder zijn werk een beiteltje in zijn mond, een aanval van hik gekregen en het beiteltje toen ingeslikt. Maar toen ik bij den man aan huis kwam, vond ik zijn toestand bevredigend. Het bei teltje scheen hem bij zijn verteringsproces niet het minste kwaad te doen. Er was een oogenblik stilte. Toen merkte een der aanwezigen geneeshee- ren op Met u als geneesheer, Dr. Langen, was de man gelukkig, dat hij alleen maar een bei teltje ingeslikt had Wat bedoelt u vroeg dr. Langen. Wel, als hij beproefd had een van nw his tories te slikken, zou hij er in gebleven zijn. Schoorsteen op tafel gevallen. Tijdens een kort doch hevig onweer trof de blik sem den schoorsteen van een perceel aan de Lindelaan te Huizen (N. H.) De schoorsteen kwam geheel terecht in het kleine woonvertrek en richtte" daar groote malerieele schade aan. Wonder boven wonder kwamen geen persoon lijke ongelukken voor vader, moeder en de kleine kinderen, kwamen met den schrik vrij. Voorloopig moest het perseel ontruimd worden. Doodgevallen. Te Middelburg is de losse werkman B. van den technischen dienst der telegrafie uit een telegraafpaal gevallen en aan de gevolgen daarvan overleden. Te Almelo is de schilders knecht F. Tieman van een steiger gevallen. Llij kreeg een hersenschudding en is overleden. Eigenaardige verzamelplaats. Toen men dezei dagen de publicatiekast aan het Ruineiwolsche gemeentehuis wilde openen, bleek dit niet mogelijk. De hulp van den timmerman moest worden ingeroêpen en na verbreking van- het slot werd geconstateerd, dat het sleutelgat den bijen tot magazijn diende. Het crédit forcier 'd'Anvers. De instructie in de zaak het Crédit Foncier d'An vers is geëindigd. Tien beklaagden verschenen gister voor de rechtbank te Brussel, negen hun ner worden verwezen naar den strafrechter, w.o. de Nederlander Knaapen. Ook de voorzitter van den raad van Beheer werd in staat van be schuldiging gesteld. Amerikaansch verzamelaars- vandalisme. De Amerikanen hebben een nieuwe sport ontdekt, een sport met een lite rair sausje. Zij verzamelen met verwoeden ijver oude drukken van beroemde dichters, pracht werken uit de 17e en 18e eeuw. Een oude Sha kespeare, een eerste uitgave van „Werthers Leiden" zijn dingen, waarom de liefhebbers vechten. De antiquariaten hebben nog nooit zulke goede zaken gedaan. Ook Voltaire en Rous seau worden druk gevraagd, mits ze mooi inge bonden zijn. Want daarom gaat het. Een onge bonden Goethe, al is hij nog zoo waardevol, komt niet in aanmerking, want zoo een Goethe kan immers niet als sigareiikost of bonboniëre ge bruikte worden Dat toch is de clou bij deze echt Amerikaan- sche verzamelmanie. In zeker deel toch van de New Yorksche so ciety is het zoo vertelt de „Lokal Anzeiger" sinds kort mode geworden, van kostbare oude boeken doozen te maken. De mode is barbaarsch doch hoogst eenvoudig. Men neemt van een boek alleen den band en het titelblad. De rest scheurt men er uitdie is goed voor de prulle- mand. Dan wordt in den band een kartonnen rand aangebracht, die zooveel mogelijk aan een oud boek moet doen denken, dus een beetje naar stof en naar eeuwen ruiken. Op die manier krijgt men iets, dat er uitziet als een boek, maar dat niets anders is dan een doos, maar dat waaruit men sigaren of bonbons kan presenteeren of waarin men juweelen of minnebrieven kan be waren. Wie een bijzonder kostbare en zeldzame prachtuitgave van een boek op die wijze schendt, is daarop bij uitstek trotsch en wordt door de anderen benijd. Vele zeldzame werken zijn aan deze modegril ten offer gevallen. Het vandalisme wordt door de ernstige pers scherp veroordeeld, doch hel pen doet het niet. Men is er integendeel in die kringen op bedacht, zoo groot mogelijke „bi bliotheken" van deze soort aan te leggen.Niet waar het is toch ook een heerlijk gevoel, zijn gasten vol bewondering voor zulk een boeken kast te zien staan en hen dan met een dure sigaar en een dikke likeurbonbon uit een pracht band te verrassen Skrzyn ski's duel. Zooals wij reeds in het kort hebben gemeld, heeft de Poolsche oud-minister van Buitenlandsche Zaken,Skrzyns- ki, bij een duel geweigerd het schot te beantwoor den, dat door zijn tegenstander reeds op hem was gelost. Omtrent het verloop van dit duel meldt de „Chicago Tribune" nog het volgende In den ochtend van 15 dezer reden drie auto's de bin nenplaats van de rijschool van het dertiende regiment Uhlanen op. Tien heeren, de meesten in uniform, stapten uit, voorzien van de onont beerlijke revolver-houders en het verbandkistje. Twee hunner stelden zich in positie. De een was generaal graaf Szettyeki, oud-minister van Oorlog, de ander graaf Skrzynski, oud-premier en oud-minister van Buitenlandsche Zaken. Op het eerste commando sloegen de beide heeren de hakken tegen elkaar, draaiden een kwart slag om naar links en richtten langzaam de pistolen. „Vuur". Eén schot slechts weerklonk, dat van generaal Szettyeki, die echter, zij het opzettelijk of niet, miste. Nog steeds hield Skrzynski zijn rechterarm uitgestrekt, hij had zijn vuurwapen gericht op het hart van den generaal, die, zijn nog rookend pistool in de hand, roerloos afwachtte, wat zijn lot zou zijn. Dan had de arbiter tot tien geteld. Langzaam liet Skrzynski zijn wapen zakken. „Ik wensch niet te dooden, ik heb niet geschoten. Wie in Polen naar eer en geweten overtuigd is op mij te moeten schieten, laat hem schieten. Ik wensch niet terug te schieten." De arbiter besliste, dat aan de eer van beide paitijen was voldaan. Hoerah De winst van Ford. Zoo kwistig Henry Ford is met het afstaan van gegevens over de organisatie van zijn bedrijf den laat- sten tijd verschijnen van Ford's hand bijna even veel boeken als van een volslagen literator zoo terughoudend schijnt hij te zijn met mededee- lingen over de winsten welke zijn onderneming afwerpt. In Amerika waar men niet zoo heel gauw van groote cijfers schrikt, is men wel wat beduusd geraakt bij het vernemen van het bedrag der netto winsten, die Ford en zijn zoon Edsel de laatste zeven jaren hebben opgestreken. Achter deze cijfers is men niet gekomen door een wel willendheid van de zijde van Ford, integendeel, zij zijn hem zoo Le zeggen ontfutseld ter gelegen heid van een proces over een patentkwestie voor het federale gerechtshof te Detroit. Deze rechtbank heeft, geheel in de lijn van de opvattingen der Amerikaansche overheid de zaken krachtig aangepakt en den accountant der Ford Motor Company laten voorrekenen wat zijn maatschappij in de jaren 1917 tot en met 1924 aan netto baten heeft opgebracht. Het resultaat was niet minder dan verrassend in genoemd tijdperk heeft de netto winst, die met de fabrikatie der Fordjes en andere voer tuigen behaald werd een som bedragen van 526.441.951 dollar, terwijl het recordjaar 1922 alleen al 115.797.361 dollar afwierp, bedragen die zelfs voor Amerikaansche ooren ongelooflijk klinken. Ford is zijn onderneming begonnen in 1903, toen hij een, maatschappij stichtte met een ka pitaal van 100.000 dollars. Er waren maar twaalf aandeelhouders, waaronder Henry Ford zelf, die 25 pCt. van het kapitaal voor zijn rekening nam. Spoedig zag hij evenwel kans beslag te leggen op meer dan 58 pCt. van het kapitaal waardoor de controle over de onderneming aan hem overging de rest kwam ui 1919 in bezit van zijn zoon Edsel. In hetzelfde jaar werd de maatschappij gereorganiseerd en het kapitaal gebracht op 100.000.000 dollars, waarvan blijk- kens de jongste gegevens, n.l- die over 1924, 17.264.500 dollars tot uitgifte kwam. Eer was dat jaar evenwel een surplus van liquide middelen boven de loopende verplichtingen van310.792.000 dollars welk bedrag dan ook als werkkapitaal moet beschouwd worde. De financieele resultaten door de Ford Motor Tympany de laatste jaren behaald hebben, die van de grootste industrieele combinatie der wereld, de Steeltrust, in de schaduw gelegd. Natuurlijk zijn de omzetten der Steel Cor poration in waarde veel grooter, maar dat neemt niet weg, dat de winst die resteert lager is. Over 1925 behaalde de trust een netto winst van 109.451.000 dollars het hoogste bedrag dat sinds 5 jaar geboekt werd. Dit bedrag geeft, ver geleken met het recordjaar van Ford, nog een verschil te zien van ruim 6.000.000 dollar. De grootste industrieele organisatie in Enge land is Lever Brothers, die over 1925 een winst wist te behalen van 5.556.000 pond of ongeveer 26.500.000 dollars. Vergelijken wij tenslotte de winst der Ko ninklijke Petroleum met die der Ford fabrie ken, dan valt deze vergelijking ve.re ten gunste van Ford uit. De Koninklijke maakte over 1925 een netto winst van 94^ millioen of ongeveer 37.8 millioen dollars dus nog geen derde van wat Ford in 1922 verdiende Een brilslang als menschenred- d e r. Een unieke geschiedenis wordt aan de Londensche bladen uit Trine\illy in Britsch- Indië gemeld. In Trinevilly wordt het verkeer tusschen de plaats zelf en een verre voorstad onderhouden qtvT.'aBW»w>*aw.iiMinwniin»«in aiinmw nwi. iiimihhuii'm door een autobus, die haar weg neemt door ge weldige, door alle wandelaars vermeden leege parken. Een rijke inlandsche vrouw stapte op het late avonduur met haar kind als eenige pas sagiers in de bus. De kostbare sieraden, die zij in haar en op de japon droeg, wekte de hebzucht van den chauffeur op. Hij stopte op een eenzame plek, beroofde de vrouw en wierp haar en haar kind in een oude bron, die wel diep was, doch maar weinig water bevatte. Daarna liet hij beiden aan hun lot over. Toen de roover den solgenden dag den voller wagen voorbij dezelfde plek stuur de, hield hij stil en ging naar den rand der bron om zich te overtuigen, dat zijn slachtoffers waren gestorven. Tot zijn schrik zag hij, dat de vrouw zwakke levensteekenen gaf. Hij keerde daarom na volbrachten dienst naar de plek terug en trachtte een groot steenblok, dat dicht bij den rand lag, in de bron te wentelen om de vrouw er onder te vermorzelen. Op dat oogenblik trof hem een ongedachte wraak. Een brilslang, die onder den steen opgerold had gelegen, viel hem aan en doodde hem op de plaats zelf. De eigenaar van de autobus, ongerust over het uitblijven van den wagen, vond naderhand het lijk van den chauffeur en, gewaarschuwd door de kregen der vrouw, slaagde hij er in, haar en haar kind nog lev md uit de bron te halen. De geroofde kostbaarheden werden in de woning van den chauffeur gevonden. De sjah en de dichter. Koningen kunnen nieuwe koninkrijken maken en nieuwe edelen en andere nuttelooze dingen, maar zij kunnen niet altijd goede verzen maken. De grootvader van den afgezetten Czaar van Perzië was een verdeerder der Muzen en toen hij op zekeren dag weer een gedicht had vervaardigd, liet hij het aan een groot dichter zienen vroeg dezen om zijn openhartig oordeel. De dichter geen hoveling zei ronduit, dat de verzen niet deugden en de koning werd boos. Breng dezen ezel naar de stallen, liep hij, en bind hem daar vast naast een langoorigen broeder. Het bevel werd uitgevoerd en verscheidene weken achtereen hield de werkelijk geniale man daar verblijf naast zijn broeder. Weer bekroop den koning den lust nieuwe verzen te maken. Toen hij weer een gedicht gereed had, liet hij den dichter voor zich brengen en gaf hem het manuscript. Nadat de dichter het gedicht gelezen had. keerde hij zich om en wilde de zaal weer ver laten. Waar ga je naar toe? vroeg de Sjah. Naar den stal, Sire L o u r d e s. Naar wij in Die Christ. Welt No. 11 lezen geeft de statistiek over Lourdes van 1925 de volgende getallen Er kwamen 284.000 bedevaartgangers (80.000 meer dan'in 1924), waarbij niet zijn gerekend zij die op eigen houtje reisden; de meesten kwamen uit Frankrijk en België, uit Italië kwamen er 1235. Het aantal zieken bedroeg 11.365. Veertig duizend mannen en 111.611 vrouwen genoten baden met bovennatuurlijke geneeskracht. In de Lourdeskapel werden 53.100 H. Missen gelezen en er waren 895.000 communiceerenden. Het bureau des constations heeft eenige bovenna tuurlijke genezingen wastgesteld. Een wolkenkrabber met een ker k. Z.H. de Paus heeft dezer dagen in par ticuliere audiëntie ontvangen den architect Palanti, die te Rome den grootsten wolkenkrab ber ter weield wil bouwen als eer monument vooi het fascistisch regime. Vooral stelde de paus be lang in het plan om boven in het gebouw, op een hoogte van 509 voet boven de straat, een kerk te plaatsen. Spoeling. Noteeiing van de Coöp. Vereen. „Schied, Spoelingvereeniging" Heden 1.70 per ketel SAFE DEPOSIT. Gevest, sedert 1894. Inlichten, bijwerken, in orde brengen, eontroleeren en geregeld bijhouden van administration van nelken aard ook. Leeraar tn Staathuishoudkunde en Statistiek, Boekhouden, Handel*rekenen en Handelsrecht. MMMWrMMnrVflTi

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 6