Leaning. Stads- en Gewestelijk Nieuws. INGEZONDEN. Gemengd Nieuws. den de rekening wegens de provinciale inkom sten en uitgaven over het dienstjaar 1924, waar bij de inkomsten worden vastgesteld op 5.717,502 en de uitgaven op f 5,576,698. Het batig saldo bedraagt derhalve 140,804. Ged. Staten stellen voor, in den vervolge aan het personeel van den Provincialen Waterstaat kosten wegens aanslagen als forens, indien en voor zooverre deze door den dienst veroorzaakt zijn, te vergoeden. Ged. Staten stellen verder voor, ten laste van de provincie een leening aan te gaan tot een bedrag van ten hoogste 7,200,000 (zulks in ver band met de raming van de uitgaven ten laste van den buitengewonen dienst van de begroo tingen 1925 en 192G en van de ontwerp-begroo- ting 1927), tegen een rente, door Ged. Staten bij de uitschrijving der leening, in eens voor het geheel dan wel telkens voor een gedeelte, te bepalen. Ged. Staten adviseeren, afwijzend te beschik ken op het verzoek van het gemeentebestuur van Berkel en Rodenrijs om een provinciaal subsidie te verleenen in de bestratingskosten van den weg, loopende van af de bebouwde kom van het dorp tot aan den hoek van den Klapwijksche- of Leeweg. Feest van l'oolsche mijnwerkers te Heerlen. De Algemeene Bond van Polen in het mijnge- bied hield gister een, feestelijke bijeenkomst te Heerlen, waarbij ook tegenwoordig waren de Poolsche gezant in Den PIaag_, de Poolsche consul te Rotterdam en de minister van Onderwijs,mr. Waszink. In den middag werd geconcerteerd en gaf de Poolsche gymnastiekvereniging een uitvoering in tegenwoordigheid van den gezant. Socialisten en de godsdienst. Een Belgisch blad „De Standaard" verhaalt het volgende Op het gemeentekerkhof té Lede- berg (bij Gent) stond een kruis. Dit was echter volgens het socialistisch college van B. en W. niet toelaatbaar en dus moest het kruisbeeld van het kerkhof verdwijnen. Hef werd opgeborgen in een kelder. De verontwaardigde bevolking echter haalde het op zekeren nacht weer te voor schijn en plantte het kruis op de oude plaats, waar het zoovele jaren gestaan had. Toen de roode burgervader dit vernam en ook hoe de bevolking naar het kerkhof trok om eerherstel te brengen voor de schennende daad, gaf hij onmiddellijk bevel hef kruisbeeld weer weg te halen, nochtans onder behoorlijk politie-geleide. Nu ligt het in een gemeentelijken kelder aan stukken. Invoerverbod van vleesch in Engeland. Dezer dagen heeft hef hoofdbestuur van de Maatschappij van Dierengeneeskunde in ver band met het vleesch-invoerverbod in Engeland en de te nemen maatregelen ter bestrijding van mond- en klauwzeer, besprekingen gevoerd, waarbij de heer Hoefslag, directeur van het abattoir te Utrecht een voorstel heeft voorgelegd tot het invoeren van het z.g. Duitsche systeem, volgens welke de runderen een dag voordat zij ter markt worden gebracht, ingeënt worden met mond- en klauwzeer-sera. Baron van Wijnbergen. Naar we vernemen heeft mr. A. baron van Wijnbergen gisteren het St.. Antonius gasthuis te Utrecht, waar hij een operatie had onder gaan, zoo goed als hersteld verlaten. „Belangstelling" van lis. Lingbeek Door het Tweede Kamerlid dominé Lingbeek zijn aan de Ministers van F nanciën en van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen de vol gende schriftelijke vragen gesteld le. Welk is het aantal, dan wel geschatte aantal, der tot den geestelijken stand behooren- de mannelijke en vrouwelijke leerkrachten (kloosterlingen) ten aanzien van welke uitkee- ringen uit 's Rijks kas werden ontvangen, ver bonden aan Roomsch-Katholieke scholen a. voor lager onderwijs (gewoon l.o., u.l.o. en m.u.l.o.) b. voor middelbaar onderwijs c. voor hooger onderwijs d. voor ander onderwijs dan sub ac bedoeld, op 1 Januari 1926 2e. Op welke bedragen worden voor 1926 geraamd de voormelde Landsuitkeeringen aan de betrokken schoolbesturen, ter zake van sa larissen dier kloosterlingen, per groep leerkrach ten naar de in vraag 1 aangegeven onderschei ding 3e. Op welk bedrag schat de belasting-ad ministratie het genot van kost en inwoning van kloosterlingen voor den aanslag in de Rijks inkomstenbelasting Prov. Z.-Hollandsclie Archeologen commissie. De provinciale Zuid-Hollandsche archeolo gische commissie heeft haar zomerbijeenkomst met de correspondenten op Zaterdag j.l. alhier gehouden. Het gemeentebestuur had welwillend op het raadhuis een der zalen voor de vergadering be schikbaar gesteld en voor eenjkeurige ontvangst zorg gedragen. De vergadering werd geleid door den voorzit ter, dr. F. J. Haslinghuis en om 11 uur v.m. geopend. Het uitnemend verzorgde jaarverslag van den secretarie, den heer ir. Joh. G. Robbers werd onder applaus aangenomen. Een der be langrijkste punten die op deze vergadering be handeld werden was-Jiet verzoek van het gemeen tebestuur Schiedam gericht tot provinciale Sta ten van Zuid-Holland om subsidie te verleenen voor de restauratie van den grooten of St. Jans toren. Dit verzoek was om advies naar de com missie gezonden en het is ons een genoegen te mogen zeggen, dat de commissie een gunstig ad vies heeft uitgebracht en de subsidieaanvrage volgaarne steunt. Ten 2 uur werd in de raadszaal door de com missie meL de heeren G. Gerlagh en ir. J. A. W. A. Bordewijk, die de plannen *der restauratie hadden opgemaakt, een conferentie gehouden om deze nader toe te lichten. Hierbij was een interessante collectie afbeeldingen van den grooLen toren te zien, die door de commissie van het museum was bijeengebracht. Nadat alle gewenschte inlichtingen gegeven waren, werd een bezoek aan den toren gebracht en ter plaat se zelf de restauratie besproken. Onder leiding van den heer F. G. A. Lechner bracht de commissie een bezoek aan het museum. Eenstemmig werd de slechte behuizing betreurd, waardoor de vele goede zaken, die het museum bezit, niet tot haar recht komen, Hooge, goed verlichte lokalen werden een diingende eiseh geacht, dan kan na een duchtige schifting de verzameling behoorlijk geëxposeerd worden. Op een wandeling door de stad heeft de com missie o.a. de ruïne van Oud Mathenesse bezich tigd, welk merkwaardig overblijfsel uit den ouden tijd goede verzorging behoeft om grooter verval te voorkomen. Voorts werd een gezoek gebracht aan cle groote kerk, aan de oud-katholieke kerk op den Dam en aan het kantongerecht. De com missie was vol bewondering voor het prachtig aspect dat de Lange Haven met zijn oude patri ciërshuizen bood. De heer P.J. van Harderwijk, die het niet- officieele gedeelte van hef programma had opge steld en geleid, mocht van alle leden der com missie vernemen, dat zij over hun bezoek aan Schiedam zeer voldaan waren. De nieuwe Koemarktbrug. Hedenmorgen is een aanvang gemaakt met de afbraak van de vermaarde „peperbus", de romp van de „De Meyboom", die, nu de werk zaamheden voor de nieuwe brug langzaam aan een grooteren omvang gaan aannemen, een sta- in-den weg is geworden. Met den duur der af braak zal wel een 4 a 5 weken gemoeid zijn,aan gezien het bouwwerk nogal van grooten omvang is. Nadat het binnenwerk verwijderd zal zijn, zal begonnen worden met. het sloopen der wan den. De werkzaamheden voor de nieuwe brug worden ijverig voortgezet. Er wordt zelfs over wogen met twee ploegen voorl te werken, een voor den nacht en een voor den dag, opdat om streeks 't einde van dit jaar het Noordelijk land- lioofd voltooid zal zijn. Vandaag is men gereed gekomen mét het hijwerk. Niet minder dan ruim 1000. palen zijn, alleen voor het noordelijk land- hoofd, den grond ingegaan. Nu zal weldra be gonnen kunnen worden met het aanbrengen der gewapende betonfundeeringen, waarvoor reeds ongeveer 50.000 kgr. ijzer op zijn bestemming ligt te wachten. Tot op heden zijn gelukkig alle verrichtingen waarvan enkele wel eens gevaar konden ople veren, in goede orde en zonder ongelukken ver- loopen. Geen misdrijf. Blijkens een door de politie nader ingesteld onder oek is het meer dan waarschijnlijk, dat eenige personen van een Engelsch schip, dat in- tusschen naar zee is vertrokken, in den nacht van Vrijdag op Zaterdag j.l., onderling hebben ge twist en gevochten op den Westfrankelandschen Dijk en een hunner bij die vechtpartij bloedend is verwond. Nadere bijzonderheden zijn niet be kend geworden, doch wel is.gebleken, dat van ernstig misdrijf geen sprake is. Zaterdagmorgen hebben we d e r om 88 nageljongens van de Scheepsbouw Maat schappij „Nieuwe Waterweg" het werk neerge legd. De oorzaak ligt iri een loongeschil. Door een autobus is Zaterdag een geel hondje op hef Wilhelminaplein overre den en gedood. De schipper van de E n g e1s c he trawler „Polly Johnson", liggende in de Wilhel- minahaven, heeft bij de politie aangifte gedaan van diefstal van ongeveer 60 voet touw en 9 zeilen. Van dezen diefstal worden opvarenden van genoemd schip verdacht. De politie stelt een onderzoek in. Het ontvreemde is vermoedelijk te Rotterdam ten gelde gemaakt. In de bocht van de Dwarsstraat naar de Leliestraat liep Zaterdagavond ten 1\ uur het rechter voorwiel af van een automobiel, bestuurd door P. M„ wonende te Overschie. De bestuurder geraakte daardoor het stuur kwijt met het gevolg, dat de automobiel in de Lelie straat het trottoir opreed en terecht kwam tegen 2 rijwielen, die stonden tegen, de woning van H„ zoodat deze door de ruiten van die woning vielen. De rijwielen werden niet beschadigd. G. F. E., wonende te Rotterdam, heeft bij de politie aangifte gedaan van diefstal van zijn rijwiel, dat hij gisterenmiddag had ge plaatst op het voelbalterrein „Gusto" in het Volkspark. Bij de politie te Rotterdam post Schiedamsche weg zijn te bevragen 2 damestasschen inh. kinderkleeren etc., die ge vonden zijn tusschen Overschie en de Zwet.. In de Maas liggen ter hoogte van de aanlegplaats voor passagiersbooten, bij het Oude Hoofd resp, aan boei 12, 10 en 8, vele zeebooten, welke een grootsch Maasge zicht opleveren. De schoener „Lybelle" verhoog de het rivier-aspect, deze zal echter waarschijn- Jijk vandaag vertrekken. De winkelier D. H„ wonende Broersveld, heeft bij de politie aangifte gedaan van vernieling van een ruif van zijn winkel, waarde 20.:De dader J. van O. is door de politie aangehouden. Proces wordt opgemaakt, v. O., die eenige snijwonden aan zijn handen had opgeloopen, is door de politie verbonden. Door de politie z ij n twee 12- jarige jongens aangehouden, die zich een porte- monnaie hadden toegeëigend, die uit een kinder wagen was gevallen en de inhoud, zijnde 1.80 hadden versnoept. De ledige portemonnaie is in de rivier de Maas geworpen. D e 11-jarige C. v. d. IJ., wonende Middelharnisschestraat, heeft bij de politie aangifte gedaan, dat lvij hedenmorgen, terwijl hij op de Hoofdstraat op een rijwiel reed, is aangereden door een met paard bespannen voer tuig. Van het rijwiel is het voorwiel en het frame vernield. De politie stelt een onderzoek in. UIT BOTTERDAM. Sl. Liduina-Bedevaart. Zondag a.s. zal, zooals wij reeds meldden, de eerste Rotterdamsche beevaart naar Schie dam ter viering van de H. Liduina plaats hebben. Toen den Bisschop door kapelaan Schiphorst om toestemming werd verzocht voor deze bede vaart, verleende mgr. deze aanstonds en met welk een instemming deze devotie door mgr. werd begroet, mogen wel blijken uit het volgend schrijven, dat kapelaan Schiphorst van mgr. ont- vind „Wij juichen van harte dit plan toe en wij spreken den wensch uit, daL hef in alle opzichten moge slagen. De vereering van onze Nederland- sche heilige, de geduldige maagd van Schiedam, die door haar opofferend lijden zooveel nut heeft gesticht en zooveel goeds heel't bewerkt, is een machtig middel ter bewerking van eigen zalig heid en ter leniging der tallooze geestelijke noo- den van ons vaderland. Om ook van onzen kant aan het welslagen mede te werken, verleenen wij hij deze aan allen, die aan deze bedevaart zullen deelnemen, onder de gewone voorwaarden een aflaat van vijftig dagen. De werkzaamheden aan de Willemsbrug. De werkzaamheden aan de Willemsbrug zijn thans in zoo'n stadium gekomen, dat voor den aanleg van den westelijken oprit de boompjes zijn afgesloten voor het verkeer over de brug. Rotterdamsche Bankvereeniging. De heer J. F. van Hees te Rotterdam heeft bij den officier van justitie bij de rechtbank alhier een klacht ingediend tegen directie en commissarissen van bovengemelde instelling naar aanleiding van de besprekingen in de gewone algemeene vergadering van 19 Mei jl. en in het bijzonder naar de mededeelingen van den voorzitter dier vergadering, den heer mr. Th. A. Fruin, plaats gehad hebbende openbaar making van onware staten en balansen door commissarissen en directeuren der Rotterdam sche Bankvereeniging gedurende een reeks van jaren en in elk geval te beginnen met de balans en winst- en verliesrekening per 31 December 1919 tot en met de balans en winst- en verlies rekening over 1923 en wel ten eerste door het niet uit deze balansen en staten doen blijken van de plaats gehad hebbende inkoopen van eigen aandeelen der vennootschap ten tweede door het niet uit de balansen doen blijken van het bezit van een partij eigen aan deelen der vennootschap ter nominale waarde van 10.000.000, doch de balansen op te stellen als ware dit bezit verkocht en voor het bedrag der nominale waarde een debiteur te fingeeren ten derde door in April 1924 een balans en winst- en verliesrekening openbaar te maken, waarin een winstsaldo wordt opgegeven van 10.714.371.47, op grond waarvan aar. dividend werd uitgekeerd 1.500.000 en aan tantièmes 399.613.15, een en ander met de wetenschap dat op dat tijdstip geweldige verliezen geleden waren, van welke in deze staten had behooren te blijken doch waarvan geen melding werd gemaakt voor de verschijning van het jaar verslag over 1924, deelende de directie in dit jaarverslag mede „In den loop van het jaar hebben wij ons genoodzaakt gezien terug te komen op ons voor nemen de door ons ingevolge de crisis na den oorlog geleden verliezen te delgen door jaarlijks een gedeelte der bedrijfswinst te dier einde aan te wenden." (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy nietteruggegeve n Het «loodelijk ongeluk op den Hotterd. dijk. Bij de teraardebestelling van het slacht offer van het vreeselijk ongeluk op den Rotter damsche dijk, is de hoop uitgesproken, dat dit bloed niet vergeefs moge hebben gevloeid. Mijn jongen viel als offer van verkeerswan- toestanden. Moge het. zijn dat zulks de verant woordelijke autoriteiten maatregelen zullen tref fen, opdat geen slachtoffers zullen volgen. Het aanvankelijk veilige rijwielpad beneden- dijks eindigt op de tramrails en op een plaats waar het geheele verkeer in een nauwe opening wordt samengeperst. De wielrijder wordt hier als 't ware in de val gelokt en zijn vrijheid van beweging beknot door de verhoogde trambaan. Waar met betrekkelijk eenvoudige middelen verbetering is aan te brengen, hoop ik, dat dit beroep niet vergeefs zal zijn. Het rijwielpad zal benedendijks doorgetrok ken moeten worden tot de Broersvest. De tram halte „Roode Hek" moet een vaste halte worden, terwijl de trambaan met de straat gelijk ge maakt moet worden. Laat ik mogen hopen, dat dit vreeselijk ge beuren aanleiding zal zijn tot verbetering, op- dal meerdere rampen zullen worden voorkomen. Hoogachtend, A. STANDAART. Ernstige auto-aanrijding. Op den Haagweg, nabij de Tol te Delft is Zaterdag avond omstreeks halftien een ernstig auto-onge luk gebeurd. Een motor met zijspan, bestuurd door den heer O. uit Rotterdam, is daar aange reden door een met groote snelheid rijdenden personenautomobiel, bestuurd door R.S., even eens uil Rotterdam. In den zijspan waren gezeten de echtgenoote van den bestuurder met twee nog kleine kinderen, terwijl op de duo een 50-jarig familielid had plaats genomen. De schok was zoo hevig, dat de motor over den kop sloeg. Een der kinderen, een anderhalf- jarig meisje, werd daarbij op slag gedood. De duo-rijder werd zoo ernstig gewond, dat men voor zijn leven vreest. Hij is in het gasthuis opge nomen. De overigen bekwamen minder ernstige wonden. De auto is in beslag genomen en de bestuurder in arrest gesteld. De politie stelt een nader onder zoek in. Wij vernemen nog de volgende bijzonderheden: Het ingestelde onderzoek, dat door de Rijs wijk sche politie wordt geleid, heeft uitgewe zen, dat de heer S„ de bestuurder van den auto, waarmede de aanrijding veroorzaakt werd, met een duizelingwekkende snelheid heeft gereden. De botsing was zoo lievig, dat de motor met zij span nagenoeg geheel was versplinterd. De toestand van den duo-rijder den heer O. uit Rotterdam (vader van den bestuurder) was gisteravond naar men ons bij informatie aan het ziekenhuis mededeelde, bedenkelijk. Won der boven wonder bleven mevr. O en haar andere kindje, die in den zijspan zaten, nage noeg ongedeerd. De bestuurder van den motor liep bij het ongeval een ontwrichten arm op. Tegen S. zal naar we vernemen, een ver volging worden ingesteld, wegens het veroor zaken van dood door schuld. (Jit den toren gevallen. Op den Trijsenberg bij Hattem is aan den voet van de Belvedère het lijk gevonden van den 25-jarigen kellner W. Mensink, uit Zwolle, die in dienst was van de uitspanning der Molencate. De man leed aan toevallen en is blijkbaar van den uitzichtto ren gevallen. Verdronke n. Vrijdag bemerkten voor bijgangers in de Vliet otuier Voorschoten een fiets, die even hoven het water uitstak. De po- ligiei ging dreggen en spoedig werd het lijk van een man opgehaald. Het bleek bij onderzoek te zijn dat van G. v. d. LI. uit Delft. Een zware s t r a 1'. De kantonrechter te Gorinchem heeft een minderjarige te Giessen- dam voor het Verstoren van een merelnest ver oordeeld tot 40 boete of twee maanden tucht school. Brand in een pannen fabriek. Zaterdagnamiddag brak plotseling 'een hevige brand uit in de groote pannenfabiek van de Gebr. Theeuwen aan de grens te Tegelen. Aangewakkerd door den feilen wind, die toegang »vond in de open ruimten hoven en tusschen de muren van de droogafdeelingen, stond weldra een groote oppervlakte in vuur. De brandweer van de Paters van het Missie huis met de groote motorspuit, slaagde erin den brand spoedig te blusschen. Liet groote personeel nam met alle macht aan het blusschingswerk deel, waardoor een groo- lerere stagnatie van het bedrijf voorkomen werd. Na twee uur kon de brandweer inrukken, doch bleef toezicht ter plaatse voor eventueel opvlammen. De oorzaak is vermoedelijk in de droogaf- deeling door broeiing ontstaan. De schade be loopt eenige duizenden guldens, door verzekering gedekt. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor Ongelukken. Eergistcrmorgen is de havenarbeider F. de Z„ wonende te 's-Graven- deel, in het achterruim van den lichter Ilenry, die zich langszij van het stoomschip Elanchove op de rivier te Rotterdam bevond, gestruikeld, zoodat hij niet meer uit den weg kon voor een knijper, die hem op het linkerbeen trof. Met in wendige kneuzing aan dit lichaamsdeel is de man in het ziekenhuis aan den Coolsingel opge nomen. Eergistermidag is te Enschede in.de Mar- thalaart het 10-jarig zoontje van B. uit Lonne- ker door een auto overreden en gedood. Te Vlissingen is eergistermorgen voor de derde maal in korten tijd aan een lid der fami lie Sperling een ongeluk overkomen. Dit maal geraakte het slachtoffer met zijn voet tusschen een wins. Hij werd naar het ziekenhuis overge bracht. Het vierjarig zoontje van H. uit de SL Jorisstraat te 's-Hcrtogenbosch is spelenderwijze in de Keizerstraat aldaar onder een auto ge raakt en gedood. Tijdens een korte afwezigheid van de moe der trok een dochtertje van A.K. te Oostburg een pot met kokende melk van het gascomfoor, met het gevolg dat zij en haar zusje van 8 maan den ernstige brandwonden bekwamen. Het klein tje is aan de brandwonden reeds overleden, ook de toestand van het andere meisje is ernstig. Geheime distilleerder ij. Vrij dag avond hebben belanstingambtenaren en ge meentepolitie te IJmuiden een inval gedaan in een perceel in de Industriestraat te IJmuiden,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2