18 Juni. 21 Juni. Londen f 12.115/g 12.11'/, Berlijn -59 28 -59271/. Parijs - 7.091/2 - 7 1011 België - - - - 7 20 - 7 15 Zwitserland T... - 48 19 48 20 Amerika - 2.49 2.49 Weeneu - 35 .20 - 85 20 Kopenhagen - 66.027, - 66 Stockholm t - - 66 851/, 66 82 Oslo - 55 271 - 55.— Madrid - 40.15 -40 75 Milaan - 9.01 8 981/a WISSELKOERSEN TE AMSTERDAM. 18 Juni. 21 Juni. Londen 12.113/4 /12 117s Berlijn - 59 28 59 271/ Parijs - 7.06 - 7.14 Brussel - 7.16'/, - 7 171/ Zwitserland - 48.20 - 48 20 Weenen - 35.20 - 35.20 Kopenhagen - 66.70 - 66.05 Stockholm 66.871/, 66 021/ Oslo 55 30 - 55 .05 New-York 2.49 2.49i/a Telegrammen. Kerknieuws. SPORT. Rechtzaken. Burgerlijke Stand. Scheepvaart. Handelsberichten. Beurs van Schiedam. bewoond door G. K., op vermoeden dat zich aldaar een distilleerinrichting zou bevinden. Het vermoeden bleek juist te zijn er werd een in werking zijnde distilleerketel aangetroffen. Be halve het toestel, werd nog een vat met ongeveer 5tl liter gedistilleer in beslag genomen. Gevaarlijke lading. De douane ambtenaren te Terneuzen hebben aangehouden het Engelsche stoomschip Florence Gouke, ko mende van Gent en bestemd naar Havle in Cornwall (Engeland), dat als lading onder meer -vervoerde 600 K.G. buskruit, zonder dat deze lading door de daarvoor verseischte documenten werd gedekt. Het schip staat onder bewaking der marechaussee. Haast een ongeluk. Het Leeuw. Nwsbl. meldt Gistermorgen zijn de reizigers die met den trein van 5.27 in de richting Groningen wilden vertrekken, teleurgesteld, daar deze trein wegens een storing op het traject niet heeft gereden. De brugwachter van de Potmarge-spoorbrug was n.l. niet op tijd present, zoodat een ander de brug in orde moest brengen. Deze, iemand die met de bediening van de brug niet vertrouwd was, draaide de brug over, doch vergaf haar vast te zetten, met het gevolg, dat toen de loco motief van den vertrekkenden trein er op reed, de brug een paar decimeters zakte.De trein reeds gelukkig langzaam, zoodat de tender op de rails bleef. Met een andere locomotief trok men den trein nu achteruit. De bewuste locomotief moest daarna eerst weer uit de voor haar ongewone positie verlost worden, een allesbehalve gemak kelijk werkje, hetwelk zooveel tijd vereischte, dat de eerste trein naar Groningen niet meer behoefde te vertrekken. Om 6.45 was de lijn n.l. eerst weer vrij, en de tweede trein moest reeds om 7.02 rijden. De eerste verviel alzoo, terwijl de tweede op tijd zijn reis kon aanvaar den. Het is een geluk, dat de trein zeer langzaam reed, anders zou een groot onheil waarschijnlijk hebben plaats gegrepen. Ontsporing. De sneltrein ParijsBor deaux is gister om drie uur nabij Vouvray uit de rails geloopen. De locomotief, de tender en twee wagons werden omvergeworpen, terwijl drie volgende wagons derailleerden. Er zijn in het geheel vijf dooden, twee ernstig gewon den, en een 30-tal lichter gewonden. Paniek in een slaapwagen. In den expresstrein van Los Angeles naar Salt Lake City is dezer dagen een verschrikkelijke ramp gebeurd. Toen namelijk een der reizigers in den slaap wagen midden in den nacht opstond, om wat te gaan drinken, bemerkte hij plotseling, dat de rooksalon van den trein in lichtelaaie stond. Zonder te bedenken, welke ontzettende gevolgen dit na zich zou sleepen, slaakte hij den impul- sieven kreet „Brand 1 Brand Wat gebeuren moest, gebeurde natuurlijk. een ontzettende paniek ontstond in den trein, die met ziin vele menschen als een losgelaten helsche furie in den stik donk eren nacht Noord waarts voortraasde. Menschen in nachtgewaad sprongen overal uit de bedden, bezeten door een panischen angst, die nog vergroot werd, door dien de vlammen, aangewakkerd door de ge weldige snelheid van den trein, snel naar de ander re oversloeg. Terwijl een der conducteurs, die zijn tegen woordigheid van geest niet verloren had, on middellijk aan den noodrem trok, sprongen ver scheidene reizigers in hun waanzinnigen angst uit den nog in volle vaart voortrazenden trein en bleven dood, of met verpletterde ledematen liggen. Toen de lange trein eindelijk tot staan was gebracht, was de rooksalon één groöte vuur zee, waaruit het toch nog gelukte enkele rei zigers, zij het met brandwonden overdekt, te redden. Vijf anderen hadden echter reeds den dood in de vlammen gevonden. Tragisch is, aldus de „Chicago Tribune", dat zich onder hen ook een pas getrouwd vrouw tje bevond, dat eerst dienzelfden dag met haai man de huwelijksreis was begonnen. Haar levensgezel had haar in zijn paniekstemming geheel en al vergeten hij was een dergenen, die uit hef raam van den trein waren gesprongen en als door een wonder er zonder eenig letsel afgekomen. Nadat de trein Lot staan* was gebracht, slaagde het treinpersoneel er spoedig in, het vuur meester te worden. De gewonden werden onmiddellijk naar een in de nabijheid gelegen ziekenhuis overgebracht verscheidene hunner bevinden zich in levensgevaar. Fraude door een concierge van een kan tonge. echt. Naar men ver neemt zou de concierge van het kantongerecht te Leiden zich gedurende een drietal jaren op onrechtmatige wijze in hel bezit hebben gesteld van Hijksgeld. Hij zou n.l. hoogere declaraties ingediend hebben voor werkvrouwen dan hij Uitbetaalde. Doordat een dezer vrouwen, het bedrag, dat ze minder had ontvangen dan waar voor ze geteekeml had, bij den griffier kwam vorderen, is de fraude uitgelekt. Kermispret. De zwagers Fr. en P. te Spekholzerheide hadden met hun vrouwen ker mis gehouden. Bij het naar huis gaan kregen ze twist over familieaangelegenheden. R. trok een mes en bracht zijn zwager Fr. twee messteken in het hoofd toe. Fr. verloor veel bloed en werd door een dokter verbonden. De verdachte werd gearresteerd WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. - HET EUCHARISTISCH COXORES. Groote plechtigheden te C h i c a go CHICAGO, 21 Juni (draadloos) Met grooten luister, zooals nooit te voren in de Vereenigde Staten is gezien, is gistermorgen het Eucharis tisch Congres geopend. De solenmeele hoogmis werd in de kathe draal van „de Heilige Naam" door Mgr. Heylen bisschop van Namen gecelebreerd in tegen woordigheid van elf Èuropeesche en Ameri- kaansche kardinalen. Kardinaal Bonzano werd te voren door kar dinaal Mundelein, den aartsbisschop van Chi cago als pauselijk legaat begroet. Ongeveer een millioen Roomsch Katholieken zijn uit alle deelen der wereld hier saamge- stroomd terwijl elke trein nog nieuwe pelgrims aanvoert. Alle kerken waren gister overvol en de deel name aan de algemeene H. Communie was enorm Uitgebreide sanitaire maatregelen zijn geno men en er zijn vierhonderd geneesheeren be schikbaar. Rede M g r. van de Weteri n g. Nog voor de eigenlijke opening van het congres was gister, 20 dezer, door een Be'gisehNeder- landsche commissie, onder presidium van den zeereerw. heer Julius E. de Vos, président en den zeereerw. heer L. P. Hurknaans, vice-president en den zeereerw. heer J. A. van Heertum P. Praem., een vergadering belegd, waartoe de Nederlandsche en Belgische deelnemers aan het congres en de Amerikaansche Nederlanders en Belgen waren uitgenood'gd. Op die vergadering werd door Mgr. H. van de Wetering Aartsbisschop van Utrecht een rede uitgesproken over „Het Katholicisme in Nederland." Na den in- en uitwendigen strijd, dien de Ned. Katholieken moeten voeren te hebben geschetst, wees mgr. op het nieuwe leven dat in alle krin gen baanbreekt, waarna hij vervolgens behandel de de kerkelijke indeeling het Eucharistisch leven, het katholiek onderwijs, het kath. jeugd werk en onderwijs, het kath. leven der volwas senen, de politieke organisatie, de R.K. pers en de missieactie. RAMP OP HET VLIEGTUIGPARK TE FEZ. BERLIJN, 21 Juni (draadloos) Volgens een bericht uit Londen werd te Fez een groot deel van het Fransche vliegtuigpark door een jjenzine- ontploffing in de asch gelegd. SCHIP GEZONKEN. PICT OU, 21 Juni (draadloos) Zes zeelieden, waaronder de kapitein van het schip zijn, ver dronken, doordat het schip op de reede om sloeg in een storm. Vier leden der bemanning werden gered na een uur zwemmen. DE TOESTAND IN POLEN. WARSCHAU, 21 Juni (draadloos) De pre sident der republiek heeft 'het ontslag van gene raal Ilaller en van graaf Szeptycki aangeno men Het Eucharistisch Congres. De o f f i c i e 1 e begroeting. Na de schitterende triomfale ontvangst, welke den pauselijken legaat naar het 28ste internatio naal Eucharistisch Congres te Chicago Donder dag, in genoemde stad is ten deel gevallen niet minder dan 100.000 personen stonden alleen langs den Michigan-boulevard geschaard had Vrijdag de officieele begroeting door het stadsbestuur plaats in liet Coliseum. Duizenden personen hadden zich hier verza meld. De gouverneur van Illinois, Len Small, de burgemeester van Chicago, William Dever, en de groot-industrieel Samuel Insull brachten kardi naal Bonzano hun welkomstgroet namens den staat, de stad en de handelswereld van Chicago. Een der leidende Katholieken der stad, de heer Kelly, hield een begroetingsrede. De minister van arbeid Davis, die uit Washing ton gekomen was, las een boodschap van Coo- lidge voor, waarin gezegd wordt, dat materieele welvaart slechts verzekerd kan worden op den grondslag van geestelijke realiteit. Vervolgens werden door een groot aantal vertegenwoordigers van staats- en stedelijke overheden woorden van welkom tot de congres sisten gericht. Kardinaal Bonzano dankte uit naam van den Paus voor de hartelijke ontvangst. Onder de aanwezigen bevonden zich 8 kardi nalen en ruim 100 bisschoppen. Reusachtige deelname. Ondanks alle voorzorgsmaatregelen, zijn de hotels en particuliere inrichtingen tot herberging van vreemdelingen te Chicago alle overvol. Tal van personen moeten in de Pullman wagens, die hen naar Chicago brachten, logeeren anderen verblijven aan boord van de schepen op het Michigan-meer, die tijdelijk tot hotels zijn ingericht. Een telegram van Marx. De Duitsche rijkskanselier, dr. Marx, heeft een telegram tot den kardinaal-aartsbisschop van Chicago gericht om hem geluk te wenschen met het feit, dat het Eucharistisch congres te Ch'cago wordt gehouden. DE VOETBALUITSLAGEN. Deventer Oost Holland—West Duitschland 4—6. Kampioenschap van Nederland Rotterdam FeyenoordM.V.V. 30. DE TENNIS-COMPET1T1E. Tweede klasse Afd. I. Schiedam SchiedamI —Oranje T.C. 25 Schiedam Baan XIV Game I 61. Afd. 7. Den Haag: W.A.L.S.IISchiedam II 3—5. DE CRICKETUITSLAGEN. Ie klasse V.V.V.Hermes-D.V.S. Ge wonnen door V.V.V. met 74 runs op de le mmngs. H.G.C.V.R.A. Gewonnen door H.C.C. met 146 runs op de le innings. AjaxSt. O.C. Gewonnen door Ajax met 60 runs op de le innings. V.O.C.R. en W. Gewonnen door R. en W. met 9 runs op de le innings. Quick—Haarlem Gewonnen door Haar lem met 6 runs op de le mmngs. P.W.Hilversum Uitgesteld. V.V.V. H.-.D.V.S. Gewonnen door V.V.V. met 7 4 run s. In Amsterdam hebben onze stadgenooten gister hun eerste nederlaag te slikken gekregen. Grootmeyer wint den toss en gaat fielden. H.-.D.V.S. opent met Dr. Vuylsteke en K. Pomes Dit opemngspaar speelt zeer kalm en secuur en langzaam komen de runs. Op 39 wordt Vuyl steke voor een keurige 25 gevangen. Nog in dezelfde over kan P. Scheffers verdwijnen op 't zelfde totaal voor 0, gevangen op leg (239). Dan vallen dé wickets met de regelmatigheid van een klok en van 1 voor 39 wordt 't 9 voor 54.K. Pomes wordt na een keurig inning voor 22 gebowled. E. Sickenga en K. T. van Buysen als de no's laatst spelen beiden zeer goed en weten nog samen 26 runs aan 't totaal toe te voegen. Met 8 extra's is 't totaal 80. A. Offerman 0, H. Gfferman 1, G. Nolet 0, C. Vischer 0, J. Nolel 0 J. T. van Buysen 16 en E. Sickenga 4 not out. II.J. Grootmeyer 431, K. v.d. Lee 432, J. C. Grootmeyer 0—6, Broissois 23. x In t .begin van de Amsterdamsehe inning ziet 'I er voor de Schiedammers niet kwaad uit, Voor 35 runs zijn 5 wickets down. N. Slag en W. Grootmeyer brengen dan de 100 op., 't Fielden van H.-.D.V.S. was m 'L begin weer heel goed. Latei- werd 't veel en veel minder. H.-.D.V.S. had haar keeper T. Lindeman met in de gelederen en er waren dan ook veel extra s. Met 16 extra s wordt 't V.V.V. totaal 154. R. Beuth had hiervan 13, N. Slag 38, W. Groot- meijer 36, J. J. Grootmeier 16 en Broissois 15 J. Engermg 555, J. T. van Buysen 06. II. Offerman 3—37, A. Offerman 1-^-40. 't Batten van H.-.D.V.S. was op Vuylsteke, Pomes en v. Buysen na, zeer slecht, 't Batten van V.V.V. maakte nu,ook juist geen grootschen. indruk, maar met veel veine wisten zij 't H.-.D V.S. totaal ver te overschreiden. Zeker wel een vijftal gemakkelijke vangen werden op pomt en onbenut gelaten. flermes-D.V.S.II Phoenix. G e w. door Phoenix m et 11 runs. H.-.D.V.S.II heeft gister op eigen veld de meerderheid van Phoenix moeten erkennen. De bowlers hadden in dezen wedstrijd de overhand en hooge totalen werden dan ook niet gemaakt. De Schiedammers gaan eerst batten. Met den allereerst en bal ziet J. Tuyl z'n wicket uiteen- vliegen. Op 25 valt t wicket van II. Jansen voor 12. De volgende 3 batsmen voegen 3 runs bij 't totaal. Met A. de Brum op de mat gaat 't dan weer beter. E. Hodes die 2 in was gegaan wordt, dan voor een fraaie 42 gevangen. Ook A. de Bruin is dan spoedig slachtoffer. Hij had een nuttige 14 runs bij t, totaal gevoegd. Extra s 2. Totaal 78. In I begin ging t, er op lijken dat H.-.D.V.S. een zeer zwaren nederlaag te slikken zou krijgen. Phoenix had reeds 70 runs voor 3 wickets. C. Tuyl hield toen een ware verwoesting onder de Phoêmx batsman in t totaal werd met 8 extra s ten slott e nog maar 89. W. v. Deal 11, C. Borsboom 14, T. Greimering 27, G. Lob 17, C. Tuyl had 6—23 E. Hodes 3—12, J. Beu kers 012, J. Kans 034. H.-.D.V.S. gaat 't dan met de 2e inning nogmaals probeeren. tBatten leek echter nu heelemaal niet bestand tegen de bowlerij van Phoenix. Voor 15 runs waren 7 wickets neer. Door toedoen van A. de Bruin (9) T. Evers (6) en W. Brounts (6) werd 't totaal met 8 extra s 48. Bowhngcijfers T. Gammon 334 en 322. G. Kalf 215 en 49. K. van Dael 319 en 04. Th, Greimermg 18 en 13. Phoenix moest dus 37 runS maken, t geen zonder wicketsverles geschiedde. K. van Deal 1: not out. C. Borsboom 15 not out. Extra's 6. C. Tuyl 0—7, J. Beukers 0—4, J.. Ka ris 0—2, E. Hodes 0—5. Nordlohne 0—4, W. Brounts 0—4 S.V.V. - Steeds Hoogcr 32. In een spannenden en. animeerenden wedstrijd is S.V.V. er gister m geslaagd om de 3e ronde van de Paul Biirr Beker te here.ken. Om Cxrca half drie blaast scheidsrechter 8. Hakker beginnen, 't Begin is voor Steeds- Ilooger en Vermaat moet verscheidene malen op luchting brengen. Snel gaat 'L spel op en neer. Uit een mooien voorzet van v.d. Gaag weet Huys- kes te scoren 1 0. S.V.V. heeft niet lang plei- zier van haar voorsprong want binnen enkele minuten ligt de gelijkmaker in 't net. 't Ont ging aan 't oog van den referee dat ét-maat op ongeoorloofde manier werd gehinderd bij T ma ken. van dit doelpunt 11. Met gelijken stand gaat de rust in. Na de hervatting zijn de eerste aanvallen weer voor Steeds-Hooger, dat thans met een sterken wind in den rug speelL. Een hard schot ketst buiten 't bereik van Maltha van den paal weer 't veld in. Lang echter duurt dit overwicht niet want spoedig weet S.V.V. zich los te werken en onderneemt eenige gevaarlijke aanvallen die echter voorloopig geen succes opleveren. Een li-aaien ren besluit Versteeg met een even fraaien voorzet aie bij Bronneman belandt. Deze bedenkt zich niet lang meer maar schiet den bal ineens langs den Steeds-Hooger keeper 21. Steeds- Hooger speelt fanatiek door en na een vijf mi nuten ligt de gelijkmaker al achter Maltha, na handig werk van den midvoor. Men krijgt thans een spannenden strijd om de leiding^ te zien. Maltha stopt verscheidene goede schoten. Na eenige vergeefsche aanvallen probeert v.d. Gaag 't zelf eens en met een flink schot geelt hij S.V A de leiding weer. Steeds-Hooger weet niet meer tegen te scoien, zoodat 't einde komt met, een 32 overwinning van onze stadgenooten. De leiding was zeer zwak. WIELRENNEN. Het sprintkampioenschap van Nederland is gister te Amsterdam gewonnen door G. Leene, die o.a. Jaap Meijer en Piet Moeskops klopte. In de eerste rit om het kampioenschap over de 100 K.M. kwamen Snoek en Dickentman voor Storm en Asberg aan. Huldiging Sportclub Enschede. In verband met, het behalen van het Neder- landseh kampioenschap zal Sportclub Enschede op Zaterdag 26 Juni a.s. op grootsche wijze door de Enschedesche burgerij en sportvereemgmgen word en gelui ld ïgd Morgenavond speelt te 7 I uur Oud Vitesse tegen D.O.K. terrein Excelsior. a.s. Woensdag speelt op het terrein „Schie dam" een versterkt Trekvogels-elftal tegen een Rotterdamsch elftal, ten bate van het Rosmari- fonds Treurige rechtspraak. Op 28 April j.l. werd, naar men zich nog goed zal herinneren, op den Muiderstraatweg nabij Naarden een autobus door een personenauto aangereden. De bus ltwam met haar 24 passa giers in het water terecht, doch mede dank zij het kloeke optreden van den chauffeur werden alle inzittenden gered. De auto was intusschen doorgereden, doch de bestuurder kon worden opgespoord en deze een zekere v. d. T. uit Amsterdam had zich nu gister voor liet kan tongerecht Le Hilversum te verantwoorden. Hij hoorde slechts een geldboete van 60, subs, een maand hechtenis tegen zich eischen. Geboren: Juni 18. Johannes z.v. A. van Baarle en G. G. Breukhoven, Zwartewaalsche- straat. Cornelis z.v. C. P. Douw en G. Plooij Groenelaan. Hoog water te Hoek van Holland. 21 Juni v.m. 11.51 n.m. 12 27. 22 Juni v.m. 12.50 n.m. 1.00. 23 Juni v.m 1.17 n.m. 1.37. 24 Juni v.m. 1.58 n.m. 2.20. Gem. Hoogwater 87 c.M. -I- N.A.P. Gem. Laagwater 77 c.M. N.A.P. SCHIEDAM, 19 Juni. Aangekomen: s.s. Lona, van Havre.s.s. Orion van Uleaborg en 10 Engelsche stoomtrawlers allen om hier kolen te bunkeren in de Wilhelminahaven. Noorsch s.s. Kornet, van Londen boei 12. Noorsch s.s. R.O.G.N. Rogen van Flekkefjord boei 8. Eng. s.s. Ovio, van Londen, boei 10 allen op stroom. Eng. s.s. Perdenis, ledig van New castle aan de Maaskade. SCHIEDAM, 19 Juni. Vertrokken s.s. Truinf, ledig naar Wiborg. Deensch s.s. Orion, van Uleaborg naar Swansea. Moutwijn. SCHIEDAM, 21 Juni. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46 12.50. teernv Namens de commissie voor^e c' H. J. JANSEN. Spiritus. SCHIEDAM, 21 Juni. Men noteert voor Spiritus 100 21. Spoeling. Noteering van de Coöp. Vereen. „Schmd. Spoelingvereeniging". Heden 1.70 per ketel.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 3