Kinderen PUROLH Als Uw zich bezeerd hebber niet naar het, lot, dat een eventueel voorstel van ds. Lingbeek wacht, maar naar het getal der onvrijzinnigen in de Kamer, die een dergelijk voorstel zouden willen steunen.'7 Stad - en Gewestelijk Nieuws. Gromlverkoop. o B. en W. schrijven aan den Raad De N. V. „Vooruit", Maatschappij tot exploi tatie van onroerende goederen, die eigenares geworden is van de voormalige school aan den Singel, hoek Overschiesf hedwarsstraat, is voor nemens de Singelzijde van dat gebouw te Ver bouwen tot twee winkelhuizen en drie boven woningen. Zooals II waarschijnlijk bekend zal zijn, ligt dit te verbouwen pand niet precies in de rooilijn van den Singel, maar springt eenigszins in, daardoor een spits toeloopende strook vormende ter oppervlakte van 12 M2. In verband met de plannen tot verbouw heeft thans de N. V. „Vooruit" verzocht haar die strook af te staan, teneinde daardoor in de ge legenheid te zijn in de rooilijn te bouwen. Wij kunnen inwilliging van dit verzoek wel aanbevelen, te meer waar door den bouw in de rooilijn een minder mooie hoek zal verdwijnen en derhalve de toestand ter plaatse verbeterd wordt. Aan de N. V. „Vooruit" hebben wij dan ook bericht, dat wij bereid waren Uw Raad voor te stellen haar bedoelde strook te verknopen mits tegen den prijs van 150.in totaal hiermede verklaarde de N. V. accoord te gaan. Mitsdien stellen wij U voor te besluiten tot verkoop van meergenoemden strook. Woningbouw. B. en W. schrijven aan den Raad Aan het plan tot onbewoonbaarverklaring (gister vermeld Red.) heeft de commissie van den woningdienst verbonden een voorstel tot aanvrage van een Rijksvoorschot voor een bouw plan voor een gelijk aantal (34) eenvoudige wo ningen. De woningen zijn geprojecteerd op een terrein ter weerszijden van de Ridderkerlcschestraat, welke de Nieuwe Maasstraat met het Brandpad verbindt. De bouwkosten (zonder den grond) van deze woningen worden geschat op 82.000.— d.i. dus 2400.per woning terwijl de gemiddelde huur (kostprijs) per woning zal bedragen ƒ4.50 per week. Wij zouden U willen voorstellen ons te mach tigen aan het Rijk de noodige gelden voor dit bouwplan aan te vragen. Omtrent de uitvoering van het plan zal dan te zijner tijd nader kunnen worden, beslist. B. en W. schrijven aan den Raad Tot uwen raad richtte zich de protestantse he besturenbond met verzoek adhaesie te betuigen aan het adres van het christelijk nationaal vak verbond, den 21 September j 1. tot de regeering gericht beLreffende het vraagstuk der woning- huren, waarin het verzoekt a. den rentevoet der nieuw te verstrekken voorschotten te bepalen op ten hoogste 5 en de rente voor de reeds verleende voorschotten te verlagen van 6 op ten hoogste 5 b. den steun in den vorm van bijslag op de huur, voorzoover dit als gevolg van crisis omstandigheden noodzakelijk is, te doen voort duren c. te bevorderen, dat voor de met rijksvoor- schot gebouwde arbeiderswoningen de huren zoodanig worden verlaagd, dat in het algemeen geen lioogere huur verschuldigd is dan een be drag van 1/6 h 1/7 van het gemiddelde inkomen der arbeiders en waarin het mededeelt, dat naar zijne mee ning het onder c gewenschte zou kunnen worden bereikt door de boekwaarde der woningen door afschrijving te verminderen tot het peil der tegenwoordige waarde, door taxatie te bepalen en door den rentevoet der blijvende voorschotten tot een normaal peil te brengen en de lasten daar uit voortvloeiende tot 75 ten laste van 's Rijks schatkist te brengen en 25 ten laste der be treffende gemeenten. De commissie voor den woningdienst, in wier handen wij dit adres stelden, adviseert daarop gunstig. Met dit advies kunnen wij ons ver eenigen. Wij kunnen niet instemmen met de leden der commissie die er adressante een grief Van maak ten, dat terwijl andere organisaties zich reeds te dezer zake Lot. de regeering hadden gewend, het C.N.V. zelfstandig een actie begon, zonder eerst het resultaat der ingestelde pogingen af te wach ten te minder, nu blijkt, dat het verbond ge tracht heeft zich met de vereenigingen vanNeder- landsche gemeenten en den nationalen woning raad in betrekking te stellen. Bovendien schijnen volgens mededeelingen van het verbond, de pogingen, van die vereeni gingen op een dood spoor te zijn geraakt. Voor onze gemeente, die in de loondaling niet achterbleef, is wat in het adres gezegd is omtrent de wanverhouding tusschen de loonen en de huren van vele woningen zeer toepasselijk. Met het oog op haar groote werkloosheid, worden deze wanverhoudingen nog te scherper gevoeld. Nog een belangrijk punt zouden wij aan, de behandeling van dit adres willen vastknoopen. Van verschillende voorschotten is, zooals het adres aangeeft, de rente nog 6 Thans kan men de rente, waarvoor geleend kan worden, veilig stellen op 4 3/4 Door tegen dezen rente voet te leenen, kunnen de Gemeenten de rijks- voorschotten van 6 aflossen. Op het punt van den premiebouw is onze Gemeente in deze al een eindweegs gegaan, doch ten aanzien van de woningwet-voorschotten bestaat een groot bezwaar. Men zou daartoe dadelijk overgaan, indien men wist dat daarmede de huren waarvoor dit noodig is, konden worden verlaagd. Men staat, echter voor het gevaar, dat de Regeering van oordeel zal zijn, dat niet de huren,, doch de tekorten daarmede moeten wor den verlaagd. Bovendien worden de voorschotten, elk af zonderlijk behandeld, Er zijn veel te dure wonin gen met voorschotten van 5 en woningen die zich kunnen bedruipen met voorschotten van li Wanneer het Rijk zou willen medewerken om met de rentebesparing, die door de gezamenlijke aflossingen werd verkregen, de huren te ver lagen van de woningen, die het noodig hebben, en naarmate zij het noodig hebben, dan zou in afwachting van een definitieve afschrijving een groote verbetering kunnen worden bereikt. Wij zouden Uwe vergadering in overweging willen geven, het verzoek daartoe aan de ge vraagde adhaesiebetuiging vast te knoopen. Eernslig ongeval. Omtrent het tramongeval op den Rolterdam- schendijk, waarover wij gister reeds een en ander vermeldden, vernemen we nog het volgende Het slachtoffer is de 60-jarige D. de Winter, een zenuwpatiënt, wonende Westvest alhier. Toen de man gister op den Rotterdamsche dijk, dicht bij liet tramhuisje liep, stak hij, toen er een tram uit R'dam naderde, onverwacht de rails over, zoodat een aanrijding onvermijdelijk was. De bestuurder van de tram remde zoo vlug en zoo krachtig dat de W. wel tegen den grond geworpen maar niet door de wielen werd gegre pen. Het ongeluk wilde echter dat de vooras van den wagen brak, zoodat de tram dompte en de W. met hoofd en voet tusschen balcon en weg bekneld geraakte, waardoor hijvreeselij- ke wonden aan deze liehaarnsdeelen bekwam. Eerst na gerujmen tijd en met enorme moeite kon men de man onder de wagen vandaan ha len, waarna hij op advies van dr. de Leeuw per brancard naar het ziekenhuis is vervoerd. Het ongeval dal een groote stagnatie in het verkeer gaf trok een ongezonde belangstelling. Enkele dames, die drongen en duwden om het. griezelige te zien, vielen in 'n flauwte. Vanmiddag vernamen wij dat het slachtoffer hedenmorgen aan de bekomen verwondingen is bezweken. „Fidelio." De gemengde zangvereeniging „Fidelio" bood haar directeur, den lieer A. H. de Leur, naar aanleiding van 15 jarig bestaan dezer vereeni- ging, waarvan de heer de Leur oprichter is, een actetasch met. inhoud aan. Onder applaus der leden wenschte de voorzitter de heer Rit.sema, hem, tevens uit naam der ver- eeniging, toe dat hij nog vele jaren als directeur aan deze vereeniging welke onder zijn leiding veel sudees behaalde, verbonden mocht blijven. De directeur bedankte eerst den voorzitter daarna de leden voor de spontane uiting van ge negenheid, en sprak den wensch uit dat de ver eeniging nog vele jaren moge groeien en bloeien. Na deze huldiging bleven de leden nog gerui- men tijd gezellig bijeen. Havbank. In de gister gehouden alg. verg. van aandeel houders werd door de dir. het jaarverslag uitge- lraclit en werden de balans en winstrekening goedgekeurd. Het dividend werd bepaald op 16 (v.j. 15%) terwijl de aan de beurt van aftreding zijnde com missaris, de heer jhr, mr. F. C. W. J. Backer, den Haag, als zoodanig werd herkozen. In de hierna gehouden vergadering van ver zekerden werd als commissaris uit de ver zekerden herkozen de heer D. Ris EHzn. Schie dam. Nieuwe Havbank. In de gister gehouden alg. verg. van aandeel houder werd door de directie het jaarverslap: uitgebracht en werden de balans en winstreke ning goedgekeurd. Besloten werd van de netto-winst 50.000.— toe te voegen aan de extra reserve, die daardoor stijgt tot 00.000.— en het saldo ad. 3.707.2 op nieuwe rekening over te brengen. Tot commissarissen uit de verzekerden werden benoemd de heeren L. Hoogerbrugge Wzn, Over- schie en D. Ris EHzn, Schiedam. Besmett. Ziekten. Ter gemeente-secretarie is in de afgeloopen week aangifte gedaan van 11 gevallen van rood vonk en 1 geval van mazelen. Volks badhuis. In de week van 1319 Juni werden genomen 515 baden. lste klasse kuipbaden 46, regenbaden 69. 2de klasse kuipbaden 46, regenbaden 340. Kinderbaden 14. G. O. v a n hier heeft b ij de politie aangifte gedaan dat hij op den L. Achtersingel door zekere K. aangevallen en zoodanig mishan deld is geworden dat. hij een blauwoog en een ge zwollen hoofd bekwam. De 2 6 - jarige F. H.Foets, wonende Vellevestsingel, is hedenmorgen 7 uur op den Vlaardingerdijk, ter hoogte van het R.K. kerk hof, door een achter hem komende autobus van Ylaardingen aangereden. Hij kreeg een duw tegen zijn linkerschouder, doch bekwam geen noemenswaardige verwondingen. Zijn fiets werd evenwel ernstig beschadigd. De St. G t. 117 bevat o. m. de sta tuten der naamlooze vennootschap Nieuwe Schiedamsché GisUFabriek alhier. gebruik dan dadelijk 2058 9 Gemengd Nieuws. B ran din Westzaan. Alhier heeft gisternacht een flinke uitslaande brand gewoed in de groote boerderij van den heer C. Gonstanje in „den Middel" Toe» de, brandweer onder jejding van den heer .1. van 't Kaar, arriveerde, bleek aanstonds, dat er aan redden niet meer te denken viel. Het vuur had de geheel van hout opgetrokken hoeve reeds aangetast, terwijl een in de nabij heid staande hooiberg eveneens in lichtelaaie stond. De bewoners wisten zich slechts met groote moeite te redden. Het huisraad, een maai- maohine en andere werktuigen, gingen alle ver loren. Voor een half pond tabak. Een arbeider te Zuidwolde (Drente) werd eigenaar van een stuk heidegrond, groot twee H.A. voor een half pond tabak. Lijk opgehaald. Uit de Vliet onder Voorburg is het lijk opgehaald van den 28-jarigen J. M. v. d. H., woonachtig te Delft, die vermoe delijk daar per fiets te water is gereden. De verdwenen, bankbediende gepakt. Gistermiddag is op de Schoenmarkt te Antwerpen de bankbediende P. J. A„ die 10 dezer was verdwenen met medeneming van 17.000 welke hij aan een bank te Amsterdam had ontvreemd en voor wiens opsporing de be trokken instelling een belooning had uitgeloofd van 500 aangehouden door een rechterlijken agent, een rechercheur uit Amsterdam en een gevolmachtigde der Bank. Bij zijn aanhouding was bijna het geheele be drag nog in zijn bezit. Onregelmatigheden hij een bouwvereeniging te Haarlem. Reeds eenigen tijd liepen er geruchten, als zou het met. de administratie en het geldelijk beheer der Coöp. YVoningbouwvereeniging Eigen Wo ning onder het vroegere bestuur niet in alle opzichgen in orde zijn geweest. Thans vernemen wij, dat er ten Stadhuize een onderhoud heeft plaats gehad tusschen het tegen woordige bestuur en commissarissen van ge noemde bouwvereeniging en vertegenwoordigers van liet, gemeentebestuur, waarbij uitvoerig de toestand der vereeniging onder het vroegere bestuur is besproken. Gebleken is n.l,, dat ver schillende huurgelden en waarborgsommen niet of niet behoorlijk zijn verantwoord, en dat ook andere handelingen zijn gepleegd, die den toets der critiek niet in alle opzichten kunnen doorstaan. Ten einde omtrent de waarborgsommen nog meerdere zekerheid te verkrijgen, zal het bestuur alle houders van aandeelboekjes oproepen om die boekjes met de boeken der vereeniging te vergelijken. Hoewel het geldelijk nadeel voor de vereeni ging niet hij zonder groot is, en de schuldige voor alsnog niet met zekerheid is aan te wijzen, be sloot men toch, al die maatregelen te nemen, wel ke noodig zijn om alles tot volle klaarheid te brengen en ook het licht der openbaarheid niet te schuwen, omdat in ieder geval reeds duidelijk is gebleken, dat het voormalig bestuur grovelijk te kort is geschoten in zijn plicht de belangen der vereeniging behoorlijk te behartigen. Daar een later gehouden bespreking met de vertegenwoordigers van het gemeentebestuur,, waartoe waren uitgenoodigd de heeren G. Tau- ber, A. Wits en A. G. J. de Jong, samen vormen de het voormalig bestuur der vereeniging niet het gewenschte resultaat heeft opgeleverd, zal thans het bestuur der vereeniging verdere stap pen doen ten einde deze aangelegenheid tot, oplossing te brengen. Verkeerd uitgeweken. Te Del ft reed gisteravond een R.K. liefdezuster per rij wiel, doordat zij voor een handwagen verkeerd uitweek, aan heL Rietveld tegen een muur. Zij kreeg een ernstige hoofdwonde en bleef bewuste loos liggen. In den winkel van den heer v. R. binnengedragen, verleende dr. Bult heelkundige hulp. Daar zij een lichte hersenschudding bleek te hebben opgeloopen, werd zij later per rijtuig naar het St. Hippolytusgesticht vervoerd. Sterfgeval in de kerk. Zondagavond werd in de Liduinakerk aan den Schenkkade te den Haag de 70-jar.ige heer v, O., wonende in de Stuyvesantstraat, plotseling onwel en zakte ineen. De omzittenden schoten terstond toe. De geestelijkheid werd gewaarschuwd en kort nadat kapelaan de Jong hem het II. Oliesel had toegediend, gaf de heer v.O. den geest. De Eerste Hulpdienst vervoerde het lijk naar zijn woning. V erdronken. Een 50-jarige venter en een koopvrouw, 58 jaar oud, keerden te zamen naar hunne woning te Mijdrecht terug. Ze verkeerden beiden in kennelijken staat en rolden, toen zij per roeibooitje den Amstel wilden oversteken, bei den te water. Wel haalde men hen spoedig op het droge, doeh de man was reeds overleden en de vrouw overleed spoedig. Doodélijke val. Maandagavond is de werkman J. van Nunen, te Tilburg, die achterop eeu vrachtauto van zijn patroon stond, bij het maken van een bocht daaraf gevallen. Met een bloedende hoofdwonde werd hij naar.het gast huis vervoerd, waar hij des nachts aan de be komen verwonding is overleden. De man was gehuwd en vader van vier kinderen. Inbraak. Op klaarlichten dag is tijdens de aanwezigheid der bewoners een bedrag van ongeveer 7000 uit de woning van den brood bakker A.S. aan den Amstelveenschen W 'fg' te Amsterdam gestolen. Van den dader geen spoor. W a a r liefde woontBij een huiselijken twist schoot J. de V., te Doorler- veen, met een revolver op zijn vader, gelukkig zonder te treffen. De V. is onmiddellijk in arrest gesteld en heeft voor den burgemeester een vol ledige bekentenis afgelegd. Hij is ter beschikking van de justitie gesteld. Een veldwachter die moet op passen. In verband met de pioenenlen- toonstelling te Boskoop, reed de vorige week de chauffeur K. met een reserve-autobus van het station te Leiden naar Boskoop. Op de Bree- straat wenkte iemand om mee te rijden, doeh de chauffeurgal' den man te kennen dat hij met de volgende autobus moest mee, daar de reserve bus geen passagiers meenam. Een eindje verder bemerkte de chauffeur echter, dat de tweede auto bus niet. volgde, en vermoedend, dat er iets niet in orde was, keerde hij terug. Inderdaad bleek, daL de tweede bus wegens benzine-gebrek niet verder kon. Toen hij zijn reserve-wagen even verliet, kwam de bewuste passagier, de veldwachter V. uit Hazerswoude, naar hem toe eri ging hem te lijf, omdat, bij hem niet had willen mee nemen De veldwachter sloeg den chauffeur met een dik boek op het hoofd en scheurde hem tevens de jas stuk. Eenige Leidsche politieagenten, die Loe- vallig passeerden, waren zoo goed dezen orde bewaarder-rustverstoorder mee te nemen naar het politiebureau, waar tegen hem procesver baal werd opgemaakt wegens mishandeling. Reeds bij vroegere gelegenheden heeft deze zich niet beheerschen kunnende veldwachter, vanwege politieautoriteiten een aanmaning ge had voorzichtig te zijn. Dit muisje zal dus wel een staartje hebben. De beeldenstorm er ij te Hus- liove Zooals reeds gemeld zijn in de week vóór Sacramentsdag beeldenstormers aan liet werk geweest in de kapel van den H. Donatus te Hushoven, een gehucht ongeveer twintig minu ten gaans van Weert verwijderd. Vreeselijk was er huis gehouden. Het kruis, het teeken dei- verlossing, was verbrijzeld en getrapt het beeld van O.L. Vrouw lag in stukken op den grond tusschen brokken der vernielde waskaarsen. Evenzoo de beelden van het H. Hart en van den H. Donatus, den beschermer van huis en veld en de patroon tegen onweder. De kapel zelf was allerschandelijkst bevuild. Zondagmiddag j.l. heeft geheel Weert en omgeving eerherstel gebracht aan God, voor den smaad Hem en Zijn Heiligen aangedaan. Gevolg gevend aan de door de geestelijkheid van Weert gedane oproep, trokken dichte drom men van menschen, in de warme zomerzon, naar Hushoven, om aldaar plechtig openbare hulde en eerherstel te gaan brengen. Aan de O.L. School formeerde zich een stoet, die in processie trok langs den versierden en gevlag- den weg naar het bedehuis. Voorop gingen de misdienaars met het kruis. Daarna volgde de schooljeugd, de vrouwen en de kerkelijke fanfa re „St. Joseph". Daarop volgden de beelden van het H. Hart, de H. Theresia, den H. Gerar- dus, den H. Donatus, omgeven door bruidjes daar achter de geestelijkheid van de stad. Ver volgens de hoogedelaehtbare heer mr. Kolk man, burgemeester, met de overige plaat selijke autoriteiten. Volgde de fanfare van het Bisschoppelijk College, kerkelijk zangkoor en ten slotte de mannen. Bij de kapel aange komen werd een plechtig Lof gedaan door den hoogeerw. Deken Haenen. De eerw. pater Cas par Seelen O.F.M. hield een predikatie in de open lucht, het volk wijzend op de grootte van de misdaad en hen opwekkend lot boete, eer herstel en godsvrucht. Daarna werd verricht de acte van toewijding aan het Goddelijk Hart van Jezus, waarna de plechtigheid besloten werd met een „Te Deum" en „Aan IJ, o Koning der Eeuwen." Verzoening met prins Carol? Nog steeds schijnen ijverige pogingen te worden gedaan, om een verzoening tot stand te brengen van den afgetreden Roemeenschen kroonprins, Carol, met zijn echtgenoote, prinses Helena. Naar de „Chicago Tribune" meldt, is eenige weken geleden generaal Condesku te Parijs ge weest. Waarschijnlijk als gevolg van de toen gehouden besprekingen, schijnt ook prinses Helena eenige dagen geleden incognito te Parijs zijn geweest, teneinde den prins in het geheim te ontmoeten. Koning Ferdinand zal in Juli een bezoek brengen aan een der Fransche badplaatsen. In Boekarest verwacht men, dat er dan een ont moeting tusschen vader en zoon zal plaats hebben, die tot verzoening in de koninklijke familie zal leiden. Misdaad of ongeval? Terwijl te Keudenich bij Keulen men bezig was het dak boven het schip der katholieke kerk te herstellen vonden de loodgieters in het gewelf dat aan het menschelijk oog is onttrokken een rechtop staand menschenskelet. tegen den muur ge leund. Het bovenste deel van het lichaam en de voeten waren niet aanwezig. Het skelet was ,J /O-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2