voudiging worden voorbereid en zoo spoedig mogelijk doorgevoerd. Ze zijn de volgende De Adviseur in Alg. Dienst kan niet gemist worden. Een commissie in zake de rijkswerven wordt ingesteld en een belangrijke interne reorganisatie van het Departement ter hand genomen. De samenstelling der beide Depar tementen zal zoo innig zijn dat een directeur- generaal onnoodig is. De verplaatsing van de Matrozenopleiding naar Ylissingen bespaart twee ton. Indië moet een zeegaande vloot hebben. Gulden en frank. M r. Troelstra als financieel e' specialiteit. „Was niet van mr. Troelstra de beruchte uitlating, dat een beetje inflatie niet, zoo erg is hebben wij dezer dagen in een polemiekje met de „Voorwaarts" gevraagd, aldus „De Tijd." Het Rotterdamsche orgaan antwoordt nu met de volgende wedervraag „Waarom geelt. „De Tijd" een dergelijke be schuldiging niet in positieven vorm Dan zou men er op kunnen antwoorden." Wij willen de „Voorwaarts" niet in het onze kere laten en haar prompt van antwoord dienen. Twee maal heeft mr. Troelstra zich in dien zin uitgelaten. Het was in October 1923. De Minister van Koloniën had in de Tweede Kamer medegedeeld, dat voor Indië een sluitend budget was bereikt. Hierop zeide mr. Troelstra in de zitting van 26 October „Deze Minister wordt absoluut niet gedrukt door den onveiligen Indischen gulden. Onwille keurig vraagt men zich af als men met een onveiligen Indischen gulden zoo gelukkig kan zijn, zou liet dan zoo'n verschrikkelijke ramp voor Nederland zijnwanneer ook de Nederlandsche gulden een beetje achteruit ging Deze gedachte vindt men terug in een Amster- damsche rede van mr. Troelstra op 29 October van hetzelfde jaar. Wij lezen daaromtrent in het VoIk"-verslag onder meer het volgende: „Ook wij willen een sluitende begrooting, ook wij willen den gulden wel veilig stellen. Maar onze politiek in dal leeken zetten willen wij n i e l. En is een kleine teruggang van den gulden wel zoo erg De Indische gulden is ook tot 97 cent ge- gedaald en toch gooide de Minister van Koloniën de millioenen op tafel voor de Vlootwet. Als dat kan voor het militarisme, kan het ook voor wat anders. In België, waar de frank laag staat, is geen werkloosheid in Denemarken is de kroon gedaald en toch is de toestand der arbeiders beter dan hier." En nu leze men nog eens het zooveel juistere inzicht van den Belgischen socialist Van der Velde „Wij moeten den frank -redden, den frank van iedereen, maar vóór alles den frank van de arbeiders en hun organisaties. De rijken heb ben hun onroerende goederen. Zij hebben hoven- dien 12 milliarden in dollars en ponden sterling belegd de arbeiders hebben niets dan franks." De Belgische frank is- tot 7 cent gedaald en toch gooien de socialistische Ministers van België ieder jaar 800 millioen voor het'milit airisme op tafel „In België waar de frank laag staat is geen werkloosheid", maar de arbeiders gaan er naar huis met een weekloon, dat niet eens de koopwaarde heeft van tien Hollandsche guldens 1 Wij verwachten niet, dat de „Voorwaarts" ons om deze voorlichting dankbaar zal zijn, maar over de correctheid van ons prompt antwoord zal zij wel niet, klagen. De arbeidstijd op de kantoren. Onderstaand adres werd heden door het R. K. Werkliedenverbond gezonden aan den Minister van Arbeid „Ze was voor ons een verheugende mededee- üng, de toezegging, welke in de Regeerings- verklaring gedaan werd dat de bepalingen dei- Arbeidswet 1919, voor zoover thans nog niet in werking, mettertijd ook tot uitvoering zullen komen en later te vernemen, dat het, eerst de bepalingen omtrent den arbeid in winkels zullen in aanmerking komen. Daardoor zullen de op dit gebied bestaande misstanden voor een groot gedeelte althans weer worden uit den weg ge ruimd. Minder aangenaam was het ons evenwel te vernemen, dat de invoering der bepalingen om trent den arbeid in kantoren vooralsnog afstuiten zou op tekort aan personeel bij den dienst der arbeidsinspectie. Het moet U toch bekend zijn, dat op dit ter rein beperking van den arbeidsduur lang geen overbodige weelde mag heet.en, ja, in de laatste jaren dringender noodig is geworden dan ze ooit was, nu ook het werk op de kantoren veel meer dan voorheen gemechaniseerd is, welk proces nog voortdurend vorderingen maakt. Daardoor is de kantoorarbeid meer afmattend en vooral zenuwsloopend geworden. Met deze feiten voor oogen moet het voor U vaststaan, dat regelend optreden hier niet kan en mag worden belemmerd door gebrek aan personeel bij de arbeidsinspectie. Aan beperking van den arbeidsduur zijn zulke aroote moreele voordeden verbonden, dat alleen buitengewoon gewichtige economische bezwaren de doorvoering mogen verhinderen. O.i. is er alle reden tot twijfel omtrent de aanwezigheid, nu nog, van zulke ernstige beletselen. Uit verschillende verschijnselen o.a. uit de gepubliceerde cijfers der Rijksinkomsten valt te besluiten, dat de financieele crisis zoo goed als overwonnen is en algemeen wordt aangenomen, dat ook de economische crisis over haar hoogste punt heen is. Voor het kantoorpersoneel dringt beperking nog meer, omdat dit personeel zich door studie in zijn vrijen tijd een'behoorlijke toekomst moet waarborgen. Met 't oog op een en ander hebben we de eer U dringend te verzoeken, de maatregelen te nemen, welke noodig zijn om ook de bepalingen der Arbeidswet ten opzichte van den arbeid in kantoren te kunnen doorvoeren, dus de nood zakelijke uitbreiding te geven aan den Dienst der Arbeidsinspectie. Mocht dit op zoodanige bezwaren stuiten, dat daardoor de uitvoering der bedoelde bepalingen vooralsnog onmogelijk worden zou dan verzoeken wij U beleefd nog eens ernstig te willen over wegen, of de hulp der vakvereenigingen voor de contróle niet is te aanvaarden. Het wil ons voorkomen, dat wel een zoodanige aanwending dezer hulp is te bedenken, dat ern stige bezwaren zich niet zullen voordoen. Uit den U. K. Middenstand. De Centrale Raadsvergadering van den Aarts- diocesanen R. K. Middenstandsbond nam het voorstel van het Bondsbestuur aan tot samen voeging van uitvoerende R. K. Middenstands- bureaux, zonder dat men zich bindt aan een bepaalden vorm van concentratie. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Voor de H. Hart Kerk. Het batig saldo van den door de R.K.S.V. „Excelsior" voor de H. Hart kerk georganiseer- den sportdag, bedraagt 145. De vorige sportdag door Excelsior eveneens voor de Gorzenkerk georganiseerd, bracht 85.- op, zoodat door Excelsior totaal 230.is bijgedragen. Voorwaar geen onaardig resultaat De school aan de Lekstraat. De dir. van gemeente-werken schrijft aan B. en W. Het terrein waarop nevenvermelde school ge bouwd is, is opgespoten in 1919. De ophooging ter plaatse was ruim 4 Meter. Het materiaal voor ophooging gebruikt, was zuiver rivierzand. Door deze enorme belasting was, toen met den bouw der school in 1922 werd begonnen, het terrein bijna 1 Meter neergeslagen. Daar dé ondergrond volgens de grondboringen slechts een paar betrekkelijk dunne veenlagen bevatte, waarvan de bovenste eerst op een diepte van 8 Meter wordt aangetroffen, kon worden veron dersteld, dat de ondergrond wel tot rust gekomen was. De aanwezige veenlagen en de ongelijke belasting, vooral onder den foren, deden ons echter besluiten om toch een onderheide l'undee- ring toe te passen. Bij de oplevering in 1923 was het terrein om de school weer op hoogte gebracht en de straat er voor op hoogte opgeleverd. Eerst een jaar later, toen men naast de school ging bouwen, vertoonden zich enkele scheuren in. het gebouw, die er op wezen, dat eenige zetting' had plaats gehad. Aanvankelijk werd hieraan weinig aandacht geschonken. Toen echter bleek dat. de zakking bleef doorgaan, heb ik een onder zoek ingesteld naai- de oorzaak daarvan. In middels had ik vernomen, dat ook elders in sterk opgehoogde terreinen zich dergelijke verschijn selen hadden vertoond. Een nader onderzoek van die gevallen en wat daarover in vaktijd schriften werd geschreven leerde mij, dat er bepaalde kenmerken zijn, waaraan deze gevallen zijn te erkennen. Daar deze kenmerken hier ook voorkomen is het voor mij een uitgemaakte zaak, dat we hier te doen hebben met verzakkingen van den bodem, waartegen geen maatregelen zijn te nemen, dan het gebouw stevig in elkaar te houden. Gelukkigisde gewapende betonfundeering,die op de palen rust, zoo stevig, dat daarin nog geen scheuren zijn waargenomen. Hierdoor wordt de zakking regelmatig over grooten afstand ver deeld. Ook de Lovenvloer, die eveneens van gewapend beton is, vormt een stevige verankering. Hierbij hebben we echter het inconvenient dat de bal ken, die alleen op buiging berekend zijn, nu trekspanningen moeten opnemen en daardoor van boven scheuren vertoonen. Bovendien wordt de trekspanning die door buiging in de onderste laag van den valk optreedt, nu vermeerderd met den onbekenden trek in den balk veroorzaakt door de zetting van het gebouw. Deze spanning kan dus te groot worden, waar^ om ik het raadzaam oordeel, om de balken ijze ren kokerbalken heen te brengen, die in staat zijn om de belasting van, de oorspronkelijke bal ken over te nemen. Daar dit het eenige punt is, dat gevaar kan opleveren, kan voorloopig met dezen maatregel volstaan worden. Nu rondom de school alles is volgebouwd en dus de druk op den ondergrond niet meer ver andert, verwacht ik, dat de zakking wel spoedig zal ophouden, waarna de scheure voor goed dicht gemaakt kunnen worden. De kosten van bovenstaande maatregel kun nen geraamd worden op 6.Q00.welk bedrag niet uit den onderhoudspost bestreden kan wor den, waarom ik U voorstel, verhooging van dien post aan te vragen. B. en W. vereenigen zich met vorenstaand advies en stellen den Raad voor te besluiten tot, het verleenen van het advies. H.A.V.-bauk. Aan liet verslag aan aandeelhouders van den toestand op 31 December 1925 uitgebracht, is het volgende ontleend Aan premiën werd in 1925 ontvangen, na aftrek van restitntiën, 309.993.48. Aan róassuradeuren werd aan premiën be taald 12.290.10. Er kwamen voor 936 ongevallen, waarvan 32 den dood, 20 gedeeltelijk blijvende, 876 tijdelijke en 8 zoowel gedeeltelijk blijvende als lijdelijke ongeschiktheid tot werken tengevolge hadden. Het totaal aantal uitkeeringsdagen bedroeg Voor Allen die Sukkelen met Verstopping of moeilijken en onregel- matigen Stoelgang zijn Mijnhardt's Laxeer- tabletten onmisbaar. Zij werken vlug en radicaal en veroorzaken niet de minste kramp. Doos 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. 2064 7 gemiddeld 22 per ongeval. Van de 884 ongevallen, duurden 218 gevallen korter dan 10 dagen. Voorts kwamen voor 412 ziektegevallen met, een gemiddeld aantal uitkeeringsdagen van 19 per geval. De totale schadevergoeding bedroeg 131.593.86, waarin réassuradeuren participeer den unet 3.352.91. Landdag. Zaterdag wordt te Delft de landdag van den bijz. vrijw. landstorm gehouden. Nadat de offici- eele genoodigden om 12 uur door het gemeente bestuur van Delft zullen zijn ontvangen, begeven zij zich naar hotel Wilhelmina, op de Nieuwe Plantage, waar door de Nationale Landstorm commissie aan de genoodigden een noenmaal wordt aangeboden. Om halftwee zullen de ge noodigden zich naar het feestelijk versierde terrein van den landdag begeven. De Delftsche burgerij stelde hier reeds een 20-tal auto's voor ter beschikking. Deze stoet zal voorafgegaan worden door een eere-escorte van ruiters (cava leristen en veldartilleristen), aan het hoofd van welken stoet eenige trompetters zullen rijden. De stoet zal langs Nieuwe Plantage, Oostplant soen, Oostsingel naar het feestterrein trekken. De directie van de Oliefabrieken Calvé-Delft heeft voor den landdag haar oliebollenwagen ter beschikking gesteld. Voor zoover de voorraad strekt, zullen oliebollen gratis ter beschikking worden gesteld. Voor het propaedeutisch exa- men bouwkundig ingenieur is aan de Technische Hoogeschool te Delft geslaagd mej. W. G. Jansen van hier. De slagersjongen D. v. d. S„ wonende L. Costerstraat, is gistermiddag, door dat hij met het stuur van zijn rijwiel tegen een boom botste, in de sloot langs de Plantage ge vallen. Passeerende burgers brachten hem weer op het droge. De 11-jarige A.O., WonendeHeen- vliefschestraat, is gisterenmiddag ten 1| uur in de Beijerlandschestraat aangereden door de vrachtauto van de firma van W. alhier, doordat zij plotseling de straat overstak. Gelukkig reed de auto heel langzaam, zoodat de chauffeur onmiddellijk kon stoppen. Het meisje werd aan het rechterbeen licht verwond. Gistermiddag ten 4| uur, was de 61-jarige metselaar D. van B.,wonende Goeree- schestraat, in de fabriek van de firma Windhorst aan de Nieuwe Haven alhier op een ladder bezig met het aandraaien van moeren van een motor, toen plotseling de sleutel van de moer uitschoot, waardoor van B. het evenwicht verloor, van den ladder viel en met het hoofd terechtkwam op den sleutel, dien hij in de hand had. Hij werd zeer ernstig aan den linkerslaap verwond en is, nadat hem geneeskundige hulp was verleend, door de politie per rijwielbrancard naar het ziekenhuis vervoerd. Op den V I a a r d i n g e r d ij k is g i s- termorgen het cadaver gevonden van een witha- rigen hond. Het dier is vermoedelijk door een auto overreden. De eigenaar is niet bekend. Gistermorgen is het woonschip van G. de J„ liggende in de Noordvestgracht, aangevaren door de motorboot „Vier Gebroeders' schipper C. v. d. S. De aanvaring had plaats bij het draaien van liet. motorschip. Het woonschip bekwam schade, die op pl.rii. 15.wordt ge schat. Door de Havendienst is giste r- iniddag hier aangebracht de kraanmachinist P. van P., wonende Hudsonstraat 9 te Rotterdam, werkzaam op een der in de Wilhelminahaven alhier liggende kranen, die bij het goedleggen van een hijschdraad tegen een stoomhandel was ge vallen, waardoor de machine zich m beweging zette en van P. tusschen draad en as bekneld geraakte. Hij kwetste daarbij het linkeronder been. Nadat hem geneeskundige hulp was ver leend is hij per auto naar zijne woning vervoerd. UIT BOTTERDAM. Doodelijke mishandeling. Omtrent de vechtpartij in een café aan den Schiedamschedijk, waarbij de 45-jarige L. P. M. zijn 34-jarige echtgenoote D. v. G. zoodanig heeft mishandeld, dat zij eenige uren later is overleden, kan nog het volgende worden ge meld Eenige buren hebben verklaard, dat er den laatsten tijd nogal dikwijls woordenwisselingen tusschen het echtpaar plaats hadden. Ook in den afgeloopen nacht heeft verdachte M. een woordenwisseling met zijn vrouw gehad en haar mishandeld hij heeft haar ten slotte uit bed gegooid. Toen hij zag, dat de vrouw gestorven was, heeft hij de buren gewaarschuwd en deze waarschuwden op hun beurt de politie. De verdachte verklaarde bij zijn verhoor, dat zijn vrouw altijd heel goed voor hem was geweest en hem voor veel slechte dingen heeft behoed. Ook hij zelf was altijd zeer goed voor zijn echtgenoote. Elk kwartje, dat hij ver diende, zoo verklaarde hij, gaf hij aan zijn vrouw. Omtrent het gebeurde van Dinsdagavond ver klaarde hij Gisteravond kwam ik in het café van D. V. aan den Schiedamschedijk 34 en zag daar mijn vrouw zitten. Daar ik niet wil, dat zij in een café is zonder mij, verweet ik haar dit en kreeg een woordenwisseling met haar, doch geslagen heb ik haar in het geheel niet. Mijn vrouw had hoofdpijn en is daarom naar huis gegaan. Een poosje later ben ik zelf ook naar mijn woning vertrokken. Mijn vrouw was nog wakker. Wij hebben nog een tijdje gespro ken. Op een gegeven moment werd zij echter onwel en is daarop gestorven. Daarop heb ik de buren gewaarschuwd, die de politie hebben gehaald. De verdachte zelf is daarop naar een café vertrokken, daar het nog voor het sluitingsuur was. Later in den nacht is verdachte weer naar zijn woning teruggekeerd. Gistermorgen is hij, gelijk wij reeds meldden, in een café aan den Schiedamschedijk gearresteerd. M. ontkent, dat hij zijn vrouw mishandeld heeft. Er zijn verschillende getuigen, die pertinent verklaren, dat dit wel het geval is geweest. Hij is een goede bekende van de politie en is reeds herhaaldelijk veroordeeld. M. zal vervolgd wor den wegens mishandeling, den dood ten gevolge hebbende. UIT DELFT. Dreigende staking. Door de besturen van de R. K., Chr. en moder ne organisaties van fabrieksarbeiders is gisteren aan de directie der lijm- en gelatinefabriek een schrijven gericht, waarin wordt medegedeeld, dat de arbeiders op Maandag 5 Juli a.s. het werk zullen staken, indien de aangekondigde loons verlagingen worden ingevoerd. Bij ol krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele al- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat bij hen is in gekomen een verzoek van TEUNIS FITSKIE te Rotterdam, om verlof voor den verkoop van al coholhoudenden drank, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in de beneden 4'okaliteit van het perceel Hoogstraat 106 en herinneren, dat binnen twee weken na d«ze bekendmaking tegen het verleenen van het verlof bij hun College schriftelijk bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 24 J uni 1926. Gemengd Nieuws. 1 „Zuster M a r i a." De politie te Emmerik heeft een goede vangst gedaan door de arrestatie van den 53-jarigen koopman, die zich noemt Al fred Hartwig, geboren te Joachimsthal. Hij hield zich gedurende acht dagen in een hotel aldaar op en schreef onder den naam van zuster Maria aan jonge meisje, die een betrek king zochten, brieven, waarin hij ze een betrek king aanbood in Holland, waar sedert jaren een zuster van hem woonde. Doch eenige dier meis jes hadden de politie te Emmerik om inlichtingen gevraagd vóór hij haar brieven, die hij poste restante liet adresseeren, in ontvangst kon nemen Daardoor kreeg de politie vat op hem en bleek het, dat men met een gevaarlijk misdadiger te doen had, die al heel wat op zijn kerfstok had. Reeds vijf jaar had hij zich in Engeland, Frank rijk, Polen, Turkije en Nederland schuil ge houden, omdat de politie hem wegens verschil lende misdaden zocht, In het buitenland reisde hij met een valschen pas om niet gesnapt te worden. Bij zijn laatste verblijf in Nederland (te Schie dam) heeft hij met gebruikmaking der thans in beslag genomen papieren verschillende misdrij ven gepleegd. Het onderzoek zal nu nader moeten aantoo- ne<i of „Zuster Maria" als internationaal meis jeshandelaar nog medehelpers heeft. Baby greep naar de gasslang. Men schrijft aan de „Stand" uit Nieuwer-Am- stel Bij de familie S. te Amstelveen stond een kind van tien maanden in een wagen in de keuken, nabij de gastellen. Tijdens een oogen- blik afwezigheid van de moeder, had de kleine kans gezien de gasslang van een brandend comfort af te trekken en deze nog aan de gas kraan bevestigd blijvend, in den mond te Ste ken, waardoor het een groote hoeveelheid gas naar binnen ademde. Toen de moeder terugkwam vond zij het kind bewusteloos. Ijlings gekomen geneeskundigen mochten er nog in slagen het kind te behouden. Hoog water. In het afgeloopen etmaal is de Waal voor Nijmegen nog weer een kwart meter gestegen. De kaden van Nijmegen zijn langs de rivier reeds overstroomd bij de Lage Markt de oprit naar de stoompont moest reeds verhoogd worden. De uiterwaarden staan nu langs de Waal overal blank. Veel hooigras is hier verloren gegaan, zoowel in Betuwe als in MaasWaal. Als men weet, dat sommige perceelen gepacht waren tegen 300 de H.A., dan kan men nagaan wat een schade de pachtboeren lijden. Hoofd verpletterd. De bestrating langs de Leidsche Vaart te Haarlem is ter hoogte van de viaduct opgebroken. Gister moest de tram daardoor op een verkeerd spoor een eindje terugrijden. Het 9-jarig jongetje A. stak zijn hoofd uit een raam en kwam daarmee zoo hevig tegen een naast de lijn staande mast terecht, 4

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2