Overwerkte Zenuwen MIJNHARDT's zenuw tabletten Nadat kap. Schiphorst voorlezing had ge daan van het te volgen program, begroette hij de eerste Rotterdamsche pelgrims met den Christelijken groet, waarop de litanie van de H. Liduina werd gebeden en door alle aanwezigen het Jubellied, gezongen. Vervolgens hield pastoor Kuys, een der voor mannen van de St. Liduina-vereering,een gloed volle toespraak, waarin hij op de eerste plaats zijn buitengewone vreugde te kennen gaf, op dit oogenblik, in tegenwoordigheid van zooveel vereerders en vereersters van de Schiedamsche Maagd haar in de rechten te mogen herstellen, waarop zij zoovele jaren heeft gewacht. St. Li duina is, zegt spr., niet tot de altaren verheven voor haar zelf maar voor ons. Zij is door God in ons midden geplaatst, opdat wij de deugden van dit hoog-menschelijk leven, beter zouden kunnen betrachten. Ondanks haar lange lijdensweg heeft zij in Christelijke gelatenheid tot den dood toe volhardt in de deugd van verdraagzaamheid en de liefde tot God in Zijn H. Sacrament. Met een opwekking om, juist nu in dezen tijd van materialisme, onzen levenswandel te richten naar het voorbeeld van deze eenvoudige Maagd, die én rijkdom én schoonheid verachtte, alleen om Hem te kunnen beminnen, besloot spr. zijn aandachtig gevolgde rede. Hierop werden in groote plechtigheid onder afwisselend zingen en bidden de relequien van Liduina, voorafgegaan door vaandels van deelne mende vereenigingen, bloemdraagsters en strooi- stertjes, door het kerkgebouw rondgedragen. Het was een grootsche en eerbiedige hulde aan onze beminde stadsheilige. Nadat vervolgens de pelgrims een bezoek had den gebracht aan het Liduina-museum,ve'rzamel- den allen zich in het gebouw van den R.K. Volksbond, waar de eerw. heer Beune een voor treffelijke lezing hield, geillustreerd door licht beelden. Na een woord van welkom behandelde spr. Liduina's leven, haar belofte van maagdelijk- lijkheid, haar ziekte, haar pelgrimsreizen met haren Engel, haar milddadigheid vaak door wonderen beloond, zooals het mirakel met de beurs van Jezus, waarbij spr. gelegenheid vond te wijzen op de sympathieke daad door het St. Liduina'-comité gesteld, toen dit verdienstelijk comité Liduina's milddadigheid onder de Schie dammers deed herleven door de stichting van het Liefdewerk der armen, genaamd deLiduina- beurs, welk liefdewerk het wonder van de beurs van Jezus onder ons als het ware doet voorleven. I itvoerig werd ook behandeld de verschijning van de wonderbare Hostie, waarna spreker over ging haren dood te schilderen, toen ,,de roze laar volgegroeid was en al zijne rozen waren ontloken." Het gesprokene werd geillustreerd door af beeldingen ontleend zoowel aan Dunselman's wandschilderingen in de Liduina kapel als aan de houtsneden uit de Schiedamsche uitgave van Liduina's leven door Brugman van het jaar 1498. Het tweede gedeelte der leding behandelde de vereering van St. Liduina. Wederom in woord en beeld liet spreker de oudste bewijzen van de Liduina vereering de revue passeeren, om ten slotte over te gaan tot de teekeningen en schil deringen van onze hedendaagsche meesters in de kunst, zooals Toorop, Groenendaal, Schmier- mann, Asperslagh en Joan Collette. Met foto's van het Liduinaraam in de Havenkerk, de Li- duinakapel in de Singelkerk en de Liduina-schrijn en kapel van het Frankeland en na melding ge maakt te hebben van de toekomstige Liduina- crypte in de Gorzen-kerK, werd deze lezinggeslo ten. Het Frankelandsche mannenquartet voerde zeer verdienstelijk eenige coupletten uit van twee middeleeuwsche Liduina-liederen en de altoos treffende aanbidding van het H. Sacra ment O bone Jesu, amor mi. Alle aanwezigen betuigden groote instemming met de wijze, waarop kap. Beune het leven van de H. Liduina voor hen heeft uiteen gezet en hen een blik heeft doen slaan in de intieme levens bijzonderheden van deze bewonderenswaardige maagd. Kapelaan Schiphorst bracht in een enthousiast slotwoord, meerdere malen door een warm ap plaus van het dankbare publiek onderbroken, hartelijk dank aan de Hoog Eerw. Deken, aan het Schiedamsche Liduina-comité, aan den predi kant, pastoor Kuys en aan het Rotterdamsche processiebestuur. De eerw. spr. stelde in 't ver schiet de mogelijkheid, dat Rotterdam het vol gend jaar op twee dagen in twee groepen zou terugkeerén 'Voor de slotplechti gheid had de gees telijkheid der Havenkerk hare poorten openge steld om de pelgrims binnen de muren van St. Jan hare opwachting te maken. Hier werd een plechtig lof gecelebreerd, door pater Scheffers uit Rotterdam, geassisteerd door pastoor Kuys en kap. Schiphorst. Pater van Dijk, kapelaan der parochie, hield tijdens het lof een predikatie, waarin hij. wij twijfelen er niet aan, op bui tengewone wijze de liefde en vereering voor Li duina bij de aanwezigen heeft opgewekt en bestendigd Tot tekst had hij gekozen de woor den van St. Jan Ecce Agnus Dei, qui hollis peccata mundi, doelende op de boetvaardigheid, die wij, eerst voor de zonden van ons zelfendan voor die van anderen moeten doen.Zooals we weten begon Luduina's lijden door ven val op het ijs op St. Jansdag. Van toen af heeft zij zich onder bescherming gesteld van dezen Apostel der boetvaardigheid, waarom zij dan ook al haar lijden als een offer heeft opgedragen aan God als boete voor de zonden van haarzelf en anderen. In ademlooze stilte hebben de ongeveer 1000 aanwezigen de indrukwekkende woorden van den gewijden redenaar gevolgd. Vóór pater v. Dijk zijn rede aanving, bracht hij een compli ment aan het adres van kap. Schiphorst, oud misdienaar dezer kerk, die de traditie met deze Rotterdamsche processie de laatste was in 1571 heeft hersteld. Na den zegen met het Allerheiligste was deze bedevaart en de voor Schiedam beteekenisvolle dag, geëindigd. Aanrijding. De politie-auto uit Rotterdam is hedenmiddag op den Rotterdamschendijk bij het keeren, door onoplettendheid van den chauffeur, in aanrijding gekomen met de electr. tram. De auto kantelde en de twee agenten tuimelden over de straat een van hen, die verwondingen bekomen had, is met een autobus van v.d. Ende naar den poli- tie-pest op den Schied. weg vervoerd en daar verhonden. De auto werd tamelijk beschadigd. St. Barbara-vereeniging. Het bestuur van bovengenoemde vereeniging doet weten dat er gelegenheid is, om op 11 Juli a.s. aan te sluiten aan de bedevaartnaarBrielle, met de afd. Rotterdam. Kaarten zijn verkrijgbaar aan het gebouw van den Volksbond. Gel ij k gemeld is Zaterdagmor gen door de politie op het terrein van de Petro leum Maatschappij „Matex" in een aldaar staand wachthuisje gevonden het lijk van den waker van die maatschappij, genaamd A. A. v.d. Voort. De man is vermoedelijk aan een hartverlamming overleden. Door de politie te Rotterdam zijn aangehouden de jongens H. L. en H. V., die met een auto waren meegereden en den weg terug niet wisten. Zij zijn ter beschikking hunner ou ders gesteld. Zaterdagmorgen is mej. D. wo" nende Parallelweg, in de Overschieschestraat tengevolge van zenuwoverspanning bewusteloos geraakt. Nadat haar geneeskundige hulp was verleend is zij naar haar woning gebracht. J. V. wonende te Vlaardingen, heeft bij de politie aangifte gedaan, dat Zater dag op de Hoogstraat te zijnen nadeele is ont vreemd een wiel en zadel van een rijwiel, welke voorwerpen hij even op straat had neergezet, terwijl hij in een winkel een boodschap deed. De politie stelt een onderzoek in. Zaterdagmiddag is in de Over schieschestraat een paard, gespannen voor een wagen aangereden door een auto uit Overschie. Het dier bekwam een verwonding aan den lin kerachterpoot. Toen A. G. wo nende te Rotterdam gister ten 11£ uur in de van Leeuwenhoeckstraat in een autobus wilde stappen wierp een persoon men steenen naar hem, waardoor hij een wonde op het hoofd en verwondingen in het gelaat opliep. Toen hij dien persoon vroeg, waar om hij zulks deed wierp deze hem tegen den grond. C. is door de politie in den politiepost aan de Broersvest verbonden. De dader is zekere K. v. V. wonende te Overschie. L. S. wonende Abbenbroeksche- straat heeft bij de politie aangifte gedaan dat hij Zaterdagavond in een autobus heeft laten liggen 2 heeren combinee's in papier verpakt die verdwenen bleken toen hij eenige oogenblikken later zijn eigendom uit de bus wilde halen. De politie stelt een onderzoek in omdat verduis tering wordt vermoed. Gistermorgen is me j. A. L. van L., wonende Houtstraat, op de Nieuwe Haven aange reden door een pl.m. 15-jarig meisje, dat daar op een rijwiel reed. De vrouw viel tegen den grond en werd binnengedragen in de woning van den veehouder H. Zij is later ondersteunende naar haar woning gebracht. De wielrijdster reed na het gebeurde snel weg. De 10-jarige M., wonende Brandpad, is gister door een hond in een hand gebeten en verwond. Van een in aanbouw zijnd pand aan de Hoofdstraat is een spiegelruit ter waarde van pl.m. 80.ingeworpen. UIT ROTTERDAM. Electrische trein ontspoord. De electrische spoor, die te half één gistermid dag van het Hofplein naar den Haag vertrok is even buiten het station nabij de Zomerhofstraat op het viaduct dooronbekendeoorzaakontspoord. De trein bestond uit 5 wagons 3 wagons derde klasse en 2 wagons 2e klasse. Toen de trein over den eersten wissel ging zijn op het afsluitstuk de achtettruck van den 2en wagon en de vóór truck van den 3en wagon uit de reils geloopen. Beide wagons hadden uitsluitend compartimen ten 2e klasse, die hoewel niet overvuld, toch tamelijk veel passagiers bevatten. Door het wisselstroomsysteem heeft de Electrische tegen woordig onmiddellijk na het vertrek al een vrij groote vaart. De ontspoorde wagons liepen met groote kracht tegen een der electrische masten, die geheel ontworteld werd en bovenop den 3en wagon kantelde. De verbindingsslangen tusschen de wagons braken, zoodat automatisch de rem men werden aangezet en de trein onmiddellijk stopte. Het ijzeren hek aan de rechterzijde van den weg knapte als een draadje af. En juist aan den rand van het viaduct kwam de trein tot staan. De botsing met den electrischen mastpaal is de gelukkige oorzaak, dat de wagons niet van het viaduct zijn geloopen. Zoodra de trein tot staan kwam heeft een seinhuiswachter de tegenwoordigheid van geest gehad den verschrikten reizigers luidkeels toe te roepen „dat zij in de wagons moesten blij ven." Flet station-Hofplein werd tijdelijk gesloten en alle reizigers verwees men naar het station D.P. De inkomende treinen stopten aan het station Bergweg, vanwaar later op den mid dag een stoptrein-dienst georganiseerd werd. kalmeeren en .worden gesterkt door de zenuwstillende en zennwsterkende Glazen Buisje 75 ct'. Bij Apoth. en Drogisten. 2116 11 Het drukke Zondagverkeer met Den Haag en Scheveningen was door het ongeval danig gedesorganiseerd. Gisteravond te 8 uur is voor enkélspoor het verkeer RotterdamDen Haag per electrischen trein weder hervat. De „Nijverheid" gelicht. De „Nijverheid" het schip dat Vrijdagmiddag 1.1. op de Maas is overvaren door de „Dommel", is eergisteravond door de N.V. de Wit's-bergings- maatschappij gelicht. Het lijk van den kapitein W. Faassen is echter niet gevonden. Een duiker, die naar beneden is geweest heeft evenmin het lijk van den schipper kunnen vinden, zoodat het vermoedelijk is weggespoeld. De Duitsclie flesschenlrckkers. In verband met het Duitsche flesschentrek- kerscomplot is behalve de directer Kühne en zijn gevolmachtigde P. Kliemann, thans nog gearresteerd de filiaalhouder van den Goudsche- weg J.M. Wiechers, die de goederen tegen de helft van den factuurprijs opkocht. In totaal zijn dus drie personen voor deze zaak in bewaring gesteld. Nog zijn bij een expeditiefirma hier ter stede opgespoord groote partijen vioolsnaren, porcelein, metaalwaren en alluminium, die aan de firma Kühne geadresseerd waren. De goederen zijn naar de afzenders retour gezonden. Maandag wordt het drietal overgebracht naar het Huis van Bewaring. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der gemeente Schiedam, op Vrijdag 25 Juni des mm. 3 uur. Voorzitter de burgemeester de heer A. Gijsen. Tegenwoordig zijn 21 leden. Goedgekeurd worden de notulen van middag en avondzitting van 23 April j.l. De voorzitter doet mededeeling van door Ged. Staten goedgekeurde raadsbesluiten. Voorts zijn de navolgende stukken ingekomen Van B. en W. voorstel om aan den heer L. Scheffers, onderwijzer in Handenarbeid aan de Centrale school voor het 7e leerjaar, overeen komstig zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van I September a.s., eervol ontslag als zoodanig te verleenen. Hiertoe wordt besloten. Van B. en W. voorstel om aan mej. H. Ver- weij, onderwijzeres aan school B II, overeen komstig haar daartoe gedaan verzoek, eervol ontslag als zoodanig te verleenen, zulks met in gang van een nader door hun College te bepalen datum. Hiertoe wordt besloten. Van B. en W. voorstel om aan mej. M. C. Droogleever-Fortuyn, onderwijzeres aan school F II, overeenkomstig haar daartoe gedaan ver zoek, eervol ontslag als zoodanig te verleenen, zulks met ingang van een nader door hun College te bepalen datum. Aangehouden Van B. en W. voorstel om aan mej. Th. C. van Rhijn, onderwijzeres aan school C., over eenkomstig haar daartoe gedaan verzoek, eer vol ontslag als zoodanig te verleenen, zulks met ingang van een nader door hun College te bepa len datum. Aangehouden. Van het lid van den Raad, den heer W. Collé, schrijven, waarin hij verzoekt in de eerstvolgende raadszitting de navolgende vragen te mogen stellen 1. Is het B. en W. bekend, dat naar men zegt reeds langen tijd de verstandhouding tusschen directeur en leeraren van de Rijks H.B.S. alhier, tengevolge van het optreden van eerstgenoemde veel te wenschen overlaat 2. Heeft de Commissie van toezicht op het Middelbaar Onderwijs alhier, die van dezen toe stand op de hoogte moet zijn, B. en W. hierover ingelicht. 3. Is het B. en W. bekend, dat naar beweerd wordt tengevolge van het. optreden van dien directeur, in zijn kwaliteit van leeraar korten tijd geleden een leerling dier school een hoogst ernstige zenuwcrisis heeft doorgemaakt, welke bijna noodlottig was afgeLopen, tengevolge waarvan de vader deze leerling van de school heeft genomen 4. Zijn B. en W. bereid, op grond van het gemeentelijk belang dat hier op 't spel staat, aan de commissie van toezicht op het Middelbaar Onderwijs alhier een ernstig onderzoek op te dragen en indien noodig -stappen te doen, opdat aan de Rijks H.B.S. alhier zoo spoedig mogelijk weer normale toestanden terugkeeren De voorz. verklaart Waar het Gemeentebestuur staat buiten de Rijks H.B.S. kan deze zaak geen onderwerp van bespreking uitmaken, waarom voorgesteld wordt het schrijven buiten behandeling te laten. De heer Collé (S. P.) bestrijdt deze opvat ting- Er zijn wel meer rijksaangelegenheden die in den raad besproken worden. De heer Slavenburg (C. H.) is van de zelfde meening. De heer Collé wijzigt op aanraden van weth. de Bruin zijn verzoek in dien geest, dat in plaats van een gevergd onderzoek de plaatselijke com missie van onderzoek om onlichtingen gevraagd wordt. Weth. de Bruin vraagt nog aan den heer Collé of hij niet de drie eerste vragen terug wil nemen, want om het belang der school is het sensatie te vermijden. Mr. Kavelaars (R.K.) vraagt of de com missie in het verslag dat zij jaarlijks moeten inzenden, nog over deze mistoestanden geschre ven heeft. Weth. Houtman antwoord ontkennend. De heer Collé voelt er niet veel voor om de drie eerste vragen in te trekken daar dan de grond voor de vierde vraag vervalt. Weth. v. Vel zen verklaart dat B. en W. tot hun afwijzend advies moesten komen, dooi de verkeerde redactie van de vragen van den heer Collé, nu deze echter zijn voorstel ge wijzigd heeft is daar g-een bezwaar meer tegen. Weth. Ploutman zegt uitdrukkelijk, dat er geen reden voor ongerustheid voor de burgerij is, omdat er geen mistoestanden bestaan aan de H.B.S. Besloten wordt tenslotte de commis sie van toezicht te verzoeken om inlichtingen over deze kwestie. Van de Commissie van toezicht op het Lager Onderwijs schrijven, waarbij wordt aangeboden het verslag van den toestand van het Lager Onderwijs in deze gemeente over 1925. Naar aanleiding van dit verslag, klaagt de heer Collé over de groote bezetting van de klas sen der volksschooltevens vestigt hij er de aandacht op dat B. en W. het besluit van den Raad tot ontslag der gehuwde onderwijzeres boycotten, en noemt sommige voorzieningen bij ziekte-gevallen door reserve-personeel en het combineeren van klassen, hemeltergend. Weth. de Bruin bestrijdt de opvattingen van den heer Collé soms is er zooveel ziekte onder het personeel, dat er wel eens tijdelijk noodtoe standen zijn. Bovendien van de meeste geval len weet het gemeente-bestuur niets af, omdat het schoolhoofd een en ander regelt De heer Collé is nog niet te vreden. Hij vindt het treurig dat B. en W. zoo weinig van deze ongelukkige zaken af weten. Het is b.v. laatst voorgekomen, dat een kind uit de zesde klasse, aan school K. voor de eerste klas gezet werd. Weth. de Bruin zegt dat school K. een voor treffelijk beheerde school is en dat het hoofd de heer Roozendaal te hoog staat om zooiets te doen. Spr. bepleit een onderzoek in deze. Daar toe wordt besloten, waarna het verslag voor kennisgeving aangenomen wordt. Van de c.mimissie van toezicht op het bewaar- schoolonderwijs schrijven, waarbij wordt aange boden het verslag van den toestand van het bewaarschoolonderwijs in deze Gemeente over 1925. Kennisgeving. Van de commissie voor de Technische bedrij ven schrijven d.d. 10 Juni 1926, waarbij ter goedkeuring worden aangeboden de Rekening voor den Kapitaaldienst de Bedrijfsrekening De nota van winst en verlies en de balans van de Gasfabriek, de drinkwaterlei ding en het electriciteitsbedrijf over 1925. In handen van de commissie voor het onderwijs der rekeningen. Van de schoonheidscommissie voor de gemeen te Schiedam schrijven, waarbij het verslag harer werkzaamheden over het jaar 1925 wordt aan geboden. Kennisgeving. Van de gezondheidscommissie voor de gemeen te Schiedam schrijven, waarbij wordt aangebo den het verslag over het jaar 1925. Kennisgeving- Van mevr. E. J. v.d. GaagGroote schrijven d.d. 14 Juni 1926, waarin zij dank betuigt voor het haar overeenkomstig haar verzoek verleende eervol ontslag uit haar betrekking van onderwij zeres. Kennisgeving. Van de commissie voor het gemeente-zieken huis schrijven, waarbij ter goedkeuring door den gemeenteraad worden aangeboden ontwerp besluiten tot wijziging van a. de Bedrijfsbegrooting, dienstjaar 1925 b. de Begrooting van kapitaalsontvangsten en -uitgaven, dienstjaar 1925. In handen van B. en W. om advies. Van de commissie voor den gemeentelijken woningdienst schrijven, waarbij ter goedkeuring door den gemeenteraad worden aangeboden ontwerp-besluiten tot wijziging van a. de bedrijfsbegrooting, dienstjaar 1925 b. de begrooting van kapitaalsontvangsten en -uitgaven dienst jaar 1925. In handen van B. en W. om advies. Van de vereeniging tot bevordering van Chris telijk Onderwijs adres, houdende verzoek om nog twee lokalen van het schoolgebouw aan de Lek straat voor haar in dat gebouw gevestigde lagere school te mogen gebruiken. In handen van B. en W. om advies. Door het lid van den raad den heer W. van den Hoek werd nog verzocht de volgende vragen te mogen stellen 1. Achten B. en W. geen aanleiding om eens ernstig onder de oogen te zien de verbetering die het tegenwoordig verkeer noodzakelijk maakt op de Rotterdamsche dijk bovendijks, alsmede het verkeer van voetgangers en wielrijders be- nedendijks Is het College bereid naar een en ander een grondig onderzoek in te stellen en den Raad de plannen voor te leggen, die tot verbetering kunnen leiden De voorz. zegt dat gister B. en W. die zaak reeds besproken hebben, zij willen op de vraag advies uitbrengen. Aldus wordt besloten. 2. Wat is de oorzaak, dat de Raad nog niet in de gelegenheid gesteld wordt om zich uit te spreken over het zenden van een adres aan de Regeering om Schiedam voor de Personeele

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2