Kasteel „Het Ofiieersnest" DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN* F EUILLETOM. 49ste Jaargang. Dinsdag 29 Juni 1926. No. 14592 bij verlies van een hand, voet o! oog 290 bij dood1100 bij verlies van een v'efi'ftkep'irig w°rdt gewaarborgd Gratis-Ongevallenverzekering i I 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 dnlra; 160 bij verlies van een wijsvinger; 115 bij verlies van eiken anderen vinger. Buitenlandseh Nieuws. allerlei. Binnenland. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Bureau i KOEMARKT i Telefoon Intercommunale! G8085 Postbus s 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post/3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiini 1—6 regeii 1.75, slke rsgsl daarboven 80 nt, 3 rasaal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden medsdselingen 7B o p»r regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk advertearen. Tarievan wordan op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. DE VOLKENBONDSRAAD. De reorganisatie. De zitting der commissie voor de reorganisa tie van den Volkenbondsraad, die gister plaats zou hebben, is uitgesteld tot later datum tenge volge van een briefwisseling tusschen den voor zitter van den Volkenbondsraad den voorzitter der commissie voor de reorganisatie en den se cretaris-generaal van den Volkenbond. Zij zal vermoedelijk 30 Augustus gehouden worden. DUITSCHLAND. de regeling met, de Duitse h e vorste n. In den Rijksdag zijn gisterochtend de vertrou welijke besprekingen over de regeling met de vroegers vorstenhuizen tusschen de rijksregee- ring en de vertegenwoordigers der sociaal-demo craten hervat. Gistermiddag is verder onderhan deld met de vertegenwoordigers der Duitsc-h- nationalen. De besprekingen tusschen de regeeringspartij- en en de sociaal-democraten hebben nog niet tot een resultaat geleid. Naar verluidt, zouden de regeeringspartijen bereid zijn, aan de wen- schen der sociaal-democraten nog verder tege moet te komen. Een pacifistische rede van S t r e s e m a n n. De Berlijnsche pers van heden wijst uitdruk kelijk op de pacifistische uitingen van den Rijks minister van Buitenl. zaken op het feestmaal, door de Berlijnsche vereeniging der buitenland- sche pers ter gelegenheid van haar 20-jarig be staan gegeven. Stresemann had daarbij verklaard, dat hij een optimist was uit overtuiging en dat Locarno den verderen grondslag vormde der Duitsche buitenlandsche politiek. Voorts wees hij er op, dat de wereldoorlog ten slotte voor allen ellende en ongeluk had teweeg gebracht en er geene over winnaars en overwonnenen, maar nog slechts worstelende volken waren, die trachtten, uit den chaos weder tot verstand terug te keeren. De minister betoogde verder de noodzakelijk heid van solidariteit en samenwerking der vol ken, inzonderheid van Frankrijk en Duitsch- land, die speciaal op elkaar waren aangewezen. RUSLAND. De roode legioenen. De .Kolnisehe Ztg." verneemt uit llelsing- dors, dat de Centrale der communistische Inter nationale besloten heeft metterdaad over te gaan tot de vorming van roode legioenen. Men is reeds aan het werk gegaan en er is een begin gemaakt met de inrichting de middelpunten voor de concentratie der legioenen zijn Thula, Orenburg en Perm. De voorloopige sterkte dezer te vormen legioenen zal 200,000 man bedragen. Zij bestaat hoofdzakelijk uit politieke vluchte lingen en avonturiers van alle naties. De organi satie van liet legioen berust op zelfstandige na tionale bataillons. Het roode legioen vormt een bevoorrecht korps naast het roode leger, zoodat er reeds sporen van ontevredenheid in het roode leger te merken zijn. BELGIE. De spoorwegen in particuliere exploitatie. De Belgische ministerraad voltooide gister- 117) Graven was onzichtbaar gebleven, hetgeen de twee vriendinnen zeer aangenaam was, daar ze de laatste minuten ongehinderd hadden kun nen praten. Tot een spoedg weerzien riep Clara haar vriendin na. Moge ze nooit weer terugkomen bromde de oude Dorkey. VIII. Of of. Denzelfden dag, twee of drie uur nadat Capi- tola het „verborgen huis" verlaten had, kwam kapitein Lenoir van Washington terug. Dorkey was de eerste, die hem verhaalde, dat Capitola Black van Warfieldshouse er ge weest was en overnacht had. Het was vergeefsche moeite haar te willen afwijzen, ging ze voort. Het is een zeer koppig en eigenzinnig meisje. Ze wilde tegen heug en meug miss Day bezoeken en ik kon het haar niet beletten. Gabriel Lenoir werd woedend. Hij stampvoette middag zijn, besprekingen over het ontwerp in zake de autonomie der staatsspoorwegen. Van September af zullen deze spoorwegen geëxploi teerd worden door een maatschappij, de Sociét.é Nationale des Chemins de Fer Beiges. De maat schappij zal aandeelen uitgeven, welke de spoor wegen tót onderpand zullen hebben. De eerste tranche zal twee milliard francs bedragen, waar door 1800 millioen francs schatkistbons, die op 1 December a.s. vervallen, geconsolideerd zullen kunnen worden. Drieduizend man van het tijde lijk personeel zullen ontslagen worden en de spoorwegarbeiders, die den zestigjarigen leef tijd bereikt hebben, zullen gepensioneerd worden. De pensioengerechtigde leeftijd is thans 65 jaar. Het Belgische parlement zal voor 15 Juli, op welken datum het reces aanvangt, over het wetsontwerp moeten stemmen. ENGELAND. Het conflict in de m ij ne n Sir Arthur Steel Maitland, minister van Arbeid heeft in het Lagerhuis de tweede lezing van het, wetsontwerp betreffende den 8-urigen werkdag ingediend. Hij zeide, dat het ontwerp zeer kort. en eenvoudig was. Gedurende een tijdperk van 5 jaren zou het mogelijk worden, dat een extra uur gewerkt werd, evenzeer op de andere werk dagen, als op de 60 van het jaar, waarop dit nu reeds kon geschieden. Het is geen permanente maatregel. Wanneer men den toestand der mijn industrie in het oog houdt, is er dan nog een ander middel, om vermindering der loonen te vermijden, die anders noodzakelijk zou zijn Hij verklaarde uitdrukkelijk, dat, de voor stellen tot nationalisatie of unificatie den toe stand niet zonden verbeteren De mijnindustrie verkeerde in een excep- tioneelen toestand, zoodat er tijdelijk exceptio- neele maatregelen noodzakelijk waren. Stephan'Walsh, lid der arbeiderspartij, diende een motie in tot verwerping van het wetsont werp, op grond, dat het steun verleende aan den eisch der mijneigenaars. CIIINA. Wof en T s j a n g. fsjang Tso Lin is bij zijne aankomst te Peking met veel ceremonieel ontvangen. Volgens de „Times" was zijn lijfwacht totaal 50.000 man sterk, aan wie de stad gedwongen werd, levens middelen te verstrekken, om welke reden vele winkels terstond werden gesloten. Ook Maarschalk Woe Pci foe is gistermorgen te Peking aangekomen en heeft een conferentie gehad met Tsjang Tso Lin. Strijd tegen de „rood en." De bijeenkomst tusschen Woe pei foe en Tsjang tso lin, die gister plaats had, heeft een hartelijk en bevredigend verloop gehad.Beide maarschalk- ken zochten elkaar s ochtends op en waren aan wezig op de receptie van den premier in den loop van den middag. Vervolgens bespraken zij de voortzetting der campagne tegen de rooden. Woe pei foe is voor nemens zijn hoofdkwartier te Sanchatien onder te brengen om het sein te geven tot den alge- meenen aanval. Uit Parijs Het Spaansche koningspaar heeft gistermorgen een bezoek gebracht aan president Doumergue. Zij werden op het Elysée met het gebruikelijke ceremonieel ontvangen. en braakte vreesehjke verwenschingen uit; het meest was hij woedend op zich zelf en op 't toeval, dat hij juist afwezig moest zijn. Welke een heerlijke gelegenheid liet ik ontsnappen dacht hij. Vervloekt toeval Ware ik hier geweest, dan had ik dien schurk van een Mac Donald niet meer noodig, die zijn woord niet houdt. Dan was zijn hulp overbodim Als Dorkey hem vertelde, wat haar Capitola over de nachtelijke verschijning gezeud en dat zij een ring gemist had, klom de woede ten top. Hij beval den oude, niemand in het huis er over te spreken en daarna begat hij zich naar zijne kamer, waar hij den heelen dag bleef. 'sAvonds liet hij zijn zoon bij zich komen. Beiden hieven alleen zij schenen iets gewichtigs tebespreken te hebben, want ze kwamen niet aan tafel. Na de thee ging miss Clara naar haar kamer. Een hevig rumoer in de kamer boven de hare wekte haar om middernacht uit den slaap. Ver schrikt richtte zich Clara in haar bed op. Zij luisterde. Daar hoorde zij een gil, de hulpkreet eener vrouw. Nog een, twee kreten en daarna een oogenblik van doodsche stilte. Weldra ver nam ze het geluid van voetstappen. Het scheen als waren meerdere personen in de kamer boven haar handgemeen stoelen werden omgever- worpen. Clara sidderde. Een oogenblik later hoorde ze deuren openen en sluiten. Een geluid, als werd een zwaar lichaam over de trappen afge- sleept, trof haar oor. Duidelijk kon ze onder scheiden, hoe het voorwerp, dat men aftrok van De vorstelijke personen dejeuneerden ver volgens in de Spaansche ambassade. Naar gemeld wordt, werden twee Spanjaar den gearresteerd, die verdacht werden een aan slag tegen het leven van koning Alfonso beraamd te hebben. Uit Berlijn Naar uit Washington bericht wordt, wil Coolidge geen gevolg geven aan de onlangs aan den dag getreden wenschen van Rus land tot erkenning der Sovjet-regeering. Uit Berlijn Naar uit Madrid bericht wordt zijn tot heden in verband met de samenzwering tegen het directoire 200 Spanjaarden in hechtenis genomen. Uit Londen. De Turksche procureur-gene raal heeft de doodstraf geëischt tegen 9 personen, waaronder 5 afgevaardigden, die schuldig zijn bevonden aan deelneming aan het jongste com plot tegen het leven van Kemal Pacha. Uit Berlijn. De „Vorwaerts" meldt, dat de politie te Recklinghausen mitrailleurs en wapenen gevonden heeft bij leden der uiterst rechtsche organisaties. De commissaris-generaal voor Oostenrijk, mr. Zimmerman, is door den bondspresident van dat. land ten afscheid ontvangen en met het groote gouden eereteek en der republiek begiftigd. Tevens ontving, mr. Zimmerman -bet portret van den president, voorzien van een eigenhandig onderschrift. Uit Ottawa. De Canadeesche premier heeft in het lagerhuis medegedeeld, dat de regeering aftreedt wegens de weigering van den gouver neur-generaal om zijn advies tot ontbinding van hef parlement te aanvaarden. „St. Michael" en de R.K. Volkspartij. In „Unitas" te Nijmegen hield de R.K. Volks partij Zaterdagavond een tamelijk druk-bezochte openbare vergadering, waar de heer LI. Donders uit Tilburg het program van zijn partij nog eens uiteenzette en o.a. de verklaring aflegde, dat nu Jhr. Mr. Ruys de Beerenbrouck, voorzitter is ge worden van de R.K. Staatspartij in Nederland, het vertrouwen der democratische R.K. kiezers in het beleid der partijleiding kan toenemen. Hoewel de R. K. Volkspartij, aldus spr., van de R.K. Staatspartij niet steeds even groote tege moetkomendheid heeft te waardeeren gehad, wilde spr. niet betoogen, dat de R. K. Volks partij niet tot de oude partij kan terugkeeren, wanneer blijkt, dat de democratische gedachte daar diep genoeg doorgedrongen zijn en voldoen de waarborgen geboden worden, dat de Katho lieke democraten in de staatspartij hun recht kunnen vinden. Twee leden van St. Michael, de heer P. Broeder en v.d. Steen sr. traden in debat en hielden een bezadigd betoog om niet buiten de Staatspartij te blijven maar juist mede te werken om de ge zonde democratische gedachten te doen door werken in ons kiezerskorps, dat wacht op het nieuwe kiesreglement. De heer Donders toonde waardeering voor de welwillende woorden der Nijmeegsche Michaë- listen, die zooveel sympathieker tegen spreker stonden dan leden van St. Michaël elders. Burgerwachtendag. Naar men verneemt, ligt het in de bedoeling in 1928 wellicht bij gelegenheid der Olympiade een algemeene Nederlandsche Burgerwachten dag te houden. rap op trap neerbonste en tevens hoorde ze de ongelijkmatige voetstappen van personen, die een zwaren last voortsleepen. Eenige seconden later werd de groote poort, geopend en vernam ze het ratelen van een rijtuig, dat snel wegreed. Clara's angst was onbeschrijfelijk zij hulde zich in haar dekens om niets meer te hooren. Een koud zweet brak op haar voorhoorfd 1 uit en zij beefde, als had ze de koorts. Er was geen twijfel aan er was een moord in het huis ge pleegd. Wat hadden anders dat rumoer en die hulpkreet te beteekenen Den volgenden morgen veel vroeger dan gewoonlijk verscheen Dorkey bij haar. Wel miss, dezen nacht zult ge wel in uw slaap gestoord geworden zijn, niet waar Clara's oogen gaven een voldoend antwoord. U weet natuurlijk niet, wat er voorviel, ging de oude voort. Denk eens, aan welk gevaar wij ontsnapt zijnKapitein Lenoir heeft ons allen hef leven gered Een bandiet van Mac Donald's bende was in 't huis gesloten en had zich verbor gen. De kapitein ontdekte hem door een toeval, in de kamer boven u. Hij overmeesterde den gauwdief en is nu met hem op weg naar de ge vangenis in Staunton. Doch, voegde Dorkey er bij, ik doe misschien niet goed u te verschrikken, mogelijk heeft u niets gehoord Ik hoorde in elk geval een groot rumoer, stamelde Clara, ook meende ik een vrouwenstem te hooren, die om hulp riep. O, dat was ik zelf, verzekerde Dorkey Friesehc Politieke Landdag. De Zondag in de „Harmonie" te Leeuwarden gehouden 40e politieke Landdag der R. K.' Cen trale Kiesvereeniging in Friesland, welke zich in een talrijk bezoek van eerw. heeren geestelij ken en leek en, zoowel vrouwen alsmannen,mocht verheugen, werd geopend door mr. A. W. Koch, voorzitter van het Centraal Bestuur. In zijn rede wees spr., in verband met het jubileum, op de beteekenis van den Frieschen Landdag, gesticht door Mgr.dr. Schaepman.Voorts gaf spr. een kort overzicht van de historie der Friesche Landda gen, welke onder leiding van auspiciën van hun stichter zeer veel tot bevordering van het kath. politiek leven ook in de andere deelen van ons land hebben bijgedragen. Na het jaarverslag hield de weleerw. Pater C. v. d. Geest O.P. een rede, waarin eerstens gewezen werd op de vervulling van de veertig jaar geleden door Mgr. Sreland geuite voor spelling omtrent de groote veranderingen, welke de maatschappij in stoffelijk en zedelijk opzicht te aanschouwen zou geven. Omdat wij, Katholieken, irx ons vaderland de oudste, van de dagen der H.H. Wilübrordus en Bonifacius dateerende brieven hebben, moe ten wij overeenkomstig liet voorbeeld van den II. Apostel Paulus het geheel individueel, hui selijk, staatkundig en maatschappelijk leven met onze beginselen doordeesemen en wel door het leiden van een christelijken levenswandel. Evenals de leden der Sociëteit van Jezus moeten de kath. leeken de vermeerdering der glorie van God tot levensrichtsnoer nemen. Voor het verdiepen van het kath. godsdienstig gemoedsleven, alsmede voor een gezonde poli tieke en sociale actie acht spr. een jaarlijksche retraite en het kiezen van den H. Bonifacius als voorbeeld voor hun levenswandel noodig. Engelselie mijnwerkersstaking. Wegens tekort aan steenkolen voor het vis- scherijbedrijf in Engelsche havens kwamen in de week van 21 tot 26 Juni te IJmuiden zonder vangst binnen om kolen te laden 1 Duitsche, 1 Deènsche en 35 Engelsche stoomtreilers, n.l. 11 uit Grimsby, 12 uit Lowestoft, 11 uit Yar mouth en 1 uit Aberdeen. Het mclkbesluit 1925. Op desbetreffende vragen van liet lid der Provinciale Staten van Zuid-Holland A. N. Vaandrager, door hem ingediend 30 December 1925, hebben Gedeputeerde Staten d.d, 14 Juni j.l. geantwoord, dat zij overtuigd zijn van de wenschelijkheid, dat het vooral in deze provincie komt tot spoedige en bevredigende resultaten van het melkbesluit 1925. Wat de eischen betreft, waaraan de melk win ning uit een oogpunt van volksgezondheid moet voldoen, meenen Gedeputeerde Staten, dat de noodzakelijkheid niet aanwezig is, van provincie- wege de instelling van een nieuw contröle-insti- tuut te bevorderen, nog daargelaten of dit moge lijk zou zijn, nu het toezicht hierop een voorwerp van Rijksregeling is geworden. Wat de eischen betreft, die aan een volmaakt melkbedrijf moeten worden 'gesteld, merken Gedeputeerde Staten op, dat deze bij het Melk besluit niet dwingend zijn voorgeschreven, maar wel, dat art. 3 van dat besluit de mogelijkheid opent, dat voorschriften als hierbij bedoeld, door de Kroon gegeven worden. Blijkens door Gede puteerden ingewonnen adviezen is een algemeene maatregel van bestuur, welke dit artikel op het oog heeft, in voorbereiding. haastig. De ellendeling wilde mij worgen, toen ik hem ontdekte. Zeidet ge niet zoo even, dat de kapitein hem ontdekt had Ja. zeker. De kapitein kwam er bij, doch ik was de eerste, die den roover zag. Sta maar op miss, mijnheer Graven zal u alles vertellen, in dien gij er belang in stelt waaraan ik niet twijfel. Het gevaar is nu voorbij. Gijd zij dank, voegde ze er huichelachtig bij, doch ik beef nog, als ik denk, wat ons lot kon wezen. Vol afschuw wendde Clara haar oogen van de oude af. Mijn God dacht ze, in welk huis, onder welke menschen leef ik Er is een afschuwelijke misdaad gepleegd, dat staat vast. Welke Ik weet het niet. Wie was het slachtoffer Het zal toch aan 't licht komen, daaraan wij fel ik niet Zij wil mijn vermoeden afleiden, doch haar oogen en haar verklaring verraden een misdrijf. Miss Day kleedde zich aan om aan de uitnoo- diging van Dorkey, in de eetkamer te komen, gevolg te geven. Het jonge meisje besefte, a zij voorloopig den schijn moest aannemen, a so ze het verhaal van Dorkey geloofde. Craven vertelde haar aan 't ontbijt hetzelfde, wat ze reeds van Dorkey vernomen hai (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1