DAGBLAD MOOR SCHIEDAM EN QMSTMEmElf. Kasteel „Bet Onweersaest." FEUILLETON. 49ste Jaargang. Donderdag 1 Juli 1926. No. 14594 Bureau s KOEMARKT i Telefoon IntereaminuneaS 68085 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden f 2.70, per week 20 cent, franco per post 3per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbeiicht 10 ots. Advertautiiu! 1—5 regels f Ï.75. rage! dasrbo'ïoiï 3S at, 3 m*»i plaatsen wordt 2 maal berekend. 1c gezond ra msdsdselingsn 75 e per zege'. Speciale conditiën voor herhaaldelijk advefteersa. Tarieven worden o,; aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekeringi 5ÜÖ duim; 160 feij verlies vaneen wijsvlngen Kerk en volksbevrijding. Zoo juist is een levensbeschrijving van den grooten bisschop Ullathorn in Australië door Cuthbert Butler in de Engelsehe taal verschenen. Dublin Review, Londen, 1926. Men leert daaruit, dat het weer een katholieke bisschop was, die voor de handhaving der rechten bij de ongelukkige gedeporteerden in Australië en Tasmanië met kracht en succes optrad, tot bun toestand werkelijk verbeterd werd. Tot in de dertiger jaren der vorige eeuw werden n.l. de gestraften uit Engeland en Schotland niet slechts naar Australië en Tasmanië Van Diemens- land gedeporteerd, maar daar de kolonisten- plantagebezitters in den waren zin des woords als rechtlooze slaven ter vervoeging gesteld. Ze misbruikten en mishandelden deze ongelukkige schepsels op alle mogelijke manieren. Den rijken kolonisten stond niets anders voor dan slechts de vermeerdering van hun bezit. De katholieke bisschop Ulatthorne teekende daartegen echter protest aan en zond het eene klachtschrift na het andere aan de Engelsehe koloniale regeering. Hij bewerkte dal in 1838 een commissie uit het parlement overkwam om de klachten ter plaatse te onderzoeken. De onthul lende berichten dezer commissie hadden zulk een uitwerking op de openbare meening in En geland, dat men onmiddellijk tot afdoende maat regelen overging en voor een betere behandeling der gestraften zorgdroeg. Natuurlijk waren de kolonisten daarover woedend en hun haat richtte zich tegen den vrij moedigen bisschop. Een verklaarde hem in het gezicht„Wij sir, kunen U nooit vergeven. Want wat U gezegd heeft, komt met de waarheid overeen en nu zal men ons de billijke arbeidskrachten ontnemen en dan zijn onze bedrijven ten ondergang gedoemd." De parlementaire commissie hield het voor noodzakelijk de deporteeringen voor Nieuw Zuid- Wales en van Diemeu's Land zoo spoedig moge lijk slop te zetten. Dat geschiedde voor Nieuw Zuid-Wales eersL in liet jaar 1840, terwijl men naar Tasmanië nog 10 jaar langer aau een stuk jaarlijks een groot aantal gestraften zond. De kleine kolonie Hogart Town zelf telde soms tot aan de 30.000 misdadigers, die uit Engeland naar hier gebracht werden. Eindelijk hield echter ook hier de deporteering op en een groote menigte van kolonisten besloot in het park van Sydney dat nooit meer gedeporteerden in Australië te Werk gesteld zouden worden. De verdienste van eersten baanbreker voor dit einddoel komt echter ontegensprekelijk den bisschop Ulathorne toe. Het zij tevens op het Europeesche vasteland een kleine bijdrage voor het onderwerp katholieke kerk en volksbevrij- ij levenslange geheele invaliditeitI 20$ 115 bij verlies van eiken anderen vinyer feij verlies van een hand, voel of oog De verzekering wordt gewaarborgd doe di mg. Buitenlandse!) Nieuws. DUITSCIILAKD. De v o r s t e ne i s c li e n, De Rijksdag beëindigde gister de tweede lezing der wét betreffende de overeenkomst met de vorsten, waarbij bijna alle paragraphen slechts met de stemmen der régeeringspartijen werden aangenomen, daar de Duitsch-nationalen en de sociaal-democraten zich meest, van stemming ont hielden. De laatsten willen eerst bij derde lezing hun houding vaststellen. Met een hunner amendementen hebben de sociaal-democraten succes gehad. Artikel 56 betreffende de bepalingen in zake ('e lijfrente aan de gemediatiseerde buizen (dit 114) Ik omgeef u inet weelde, zooals een Ameri- kaansche Nabod dit alleen vermag en gij zult 111 de eerste salons der voorname wereld de voornaamste, de eerste zijn. Lacht u dat vooruit zicht niet toe, lieve Ik veracht het, hernam Clara. Wel, dan geef ik u een andere keus. Gij Weet Clara, dat gij hier onder de bescherming mijns vaders staat, en dat hij u dit stil afgelegen mis aanwees, opdat gij niet in aanraking zoudt o men met de wereld, met andere woorden, 1 at ge in zijn en mijn macht zijt. Moet ik u nog 11(1 eer zeggen ken zwakke kreet kwam over Clara's lippen. oodshleek viel ze weer op haar stoel neer. Craven beschouwde haar met een duivel- a,-htigen blik hij zag dat hij de ongelukkige overwonnen had en deze haar onmacht, begreep. Ik zie in, zei hij, dat u de keuze niet moei lik zal vallen. Om 6 uur moet u gereed zijn, om 'nCe naar de kerk te rijden, waar pastoor Good- ^m ons verwacht, om ons te trouwen. Pastoor °Odwin meent, dat ons huwelijk reeds voor den 'Jood uvvs vaders bepaald was en dat het nu zijn de vorstenhuizen, aan wie vóór de revo- lutie hun souvereiniteitsrechten zijn ontnomen) heeft dientengevolge een redactie gekregen, die aa"n de z.g. „Standesherren" zoo goed als niets van de lijfrente overlaat. Bij de behandeling van dit artikel betoogde de sociaal-democratische afgevaarigde Rosenfeld dat er niet de minste reden voor bestond, orn b.v. den Nederlandschen staatsburger, graaf Bentincli, de door hem geëischte 1.100.000 mark schadeloosstelling te betalen, alleen omdat zijn voorvader een z.g. zoon van een der hertogen van Oldenburg uit de 17e eeuw was. De Duitsch-nationale afgevaardigde Von Lin- deiner-Wiklau nam de taak op zich de rechten dezer heeren en die van de nakomelingen van buitenechtelijke vorstenzonen te verdedigen. Dat de Duitsch-nationalen het hiermede echter niet al te ernstig rneenen, bewees de opmerking van een hunner afgevaardigden, die ook buiten het parlement zeer goed staat aangeschreven. Toen namelijk in de wandelgangen van den Rijksdag de bedragen werden genoemd, die Pruisen sedert tientallen jaren aan de huizen Bentinck en Salm-Horstmar heeft betaald, zon der dat deze den staat ook maar de geringste tegenprestatie hebben geleverd, zeide de bedoel de afgevaardigde ,,.Ja, anderen moeten voor dit geld maar werken Morgen houdt de Rijksdag geen zitting en zullen achter de coulissen de besprekingen lus- schen de regeering- en de vleugelpartijen worden voortgezet. Een voorspelling omtrent het resul taat, dezer besprekingen en het lot van het re- geeringsontwerp lean echter niet worden ge maakt. In de wandelgangen van den Rijksdag was echter de meening overheerschend, dat het ontwerp op het laatste oogenblik toch nog zal worden aangenomen. POLEN, Nog altijd onrust. Uit Warschau wordt aan liet „Berliner Tageblatt" gemeld Het wordt steeds duidelijker dat de nationaal-democraten, die de Poolsche regeering in het parlement heftig bestrijden, een groot offensief voorbereiden. Gisteren heeft te Posen het bestuur dezer partij vergaderd, waarbij haar leider, Roman Dmowski, sprak over den door de Mei-revo lutie in Polen geschapen toestand. De detat- ten leidden tot de aanvaarding eener lange resolutie, waarin geconstateerd wordt, dat de revolutie de moreele, juridische, politieke en economische bases van het land ernstig heeft geschokt. Voorts worden de vaderlandslievende elemen ten tot vereeniging hunner krachten en tot de vorming van organisaties aangespoord. Doel de zer organisaties zal zijn de bescherming van het land tegen communisme en anarchisme. Voorts beoogt men de oprichting van fascistische orga nisaties,. die op het juiste oogenblik actief zullen optreden en de macht tot zich zullen trekken Te dien einde voeren de fascistische elementen sedert, de laatste dagen in hun goed georganiseer de pers een levendige propaganda ten gunste van het fascisme in Polen, waaraan Roman Dmowski zeer krachtdadig medewerkt. Indien dan ook niet alle teek enen bedriegen, zal Polen zeer dicht voor nieuwe, beslissende gebeurtenissen staan. ITALIË. De n e g e n-u ren dag ingevoerd De Italiaansche ministerraad heeft den eco- nomischen toestand van Italië besproken en in alle stilte geschiedt, wegens den diepen rouw. Alles is dus in orde mijn vader heeft voor alles gezorgd, zonder dat gij het wist, er bestaat geen beletsel meer voor onze verbinding. Dus voegde Craven er bij, terwijl hij haar een kushand toe wierp, om zes uur wacht ons het rijtuig. Craven ging en liet Clara half dóód, half levend, alleen. Het eerste kwartier lang kon zij niet helder denken, de afschuwelijke woorden van rlen ellendeling scheen ze nog altijd te hoo- ren en hadden op haren geest een verdoovende, verpletterende uitwerking. Eerst langzaam ontwaakte ze uit haar toe stand en brak in tranen uit. Clara achtte zich verloren. Nergens waar zij haar blikken wendde, zag ze een mogelijkheid op redding. IX. Verwisseld. Moge ze nooit meer terugkomenhad de oude Dorkcy gefluisterd, toen zij Capitola na haar bezoek bij miss Day zag wegrijden, doch haar wensch zou niet vërvuld worden. In weerwil van 't vreeselijk tooneel, dat na den terugkeer van Capitola in 't „Onweersnest" voorviel, on danks het dreigen, vermanen en smeeken van den kant van den majoor om toch- haar bezoek verband hiermede een reeks maatregelen ge nomen, welke in de eerste plaats ten doel hebben, de nationale productie van sommige artikelen te vergrooten en den kostprijs dier artikelen te verlagen, in de tweede plaats den kostprijs der grondstoffen te verlagen en in de derde plaats het verbruik van sommige luxe artikelen te beperken. Met hetzelfde doel nam de ministerraad een wetsontwerp aan, waarbij met ingang van 1 Juli a.s. het bouwen van luxe-woningen ver boden wordt. Voorts zal tot nader order verbo den zijn het openen van bars, café's banket bakkerijen, dansgelegenheden en dergelijke. Bovendien is het maximum aantal pagina's der dagbladen vastgesteld op zes, zonder dat het formaat mag worden vergroot. Met ingang van 1 Juli zullen de werkgevers voorts het recht krijgen, den arbeidsdag van hun personeel met een uur per dag te verlengen. f 200 feij dood f 190 feij verlies va» een* w N,H»Ü.AUrem,Vers, baak Scbiedaa* SYR1E. S txij densmoeheid. Onder de bevolking van den Djebel Druse is een onsmiskenbare strijdensmoeheid merkbaar, in weerwil van dc pressie, die door sultan El Atrasj wordt uitgeoefend. De notabelen van Im- tan en de bevolking van Orman hebben zich onderworpen sultan el Atrasj en zijn benden heb- ven Imtan verlaten. Talrijke stamhoofden ver- tooncn neiging, zich te onderwerpen. MOIIAMMEDAANSCH CONGRES. I b n-S a o e d kalief? In de heilige stad Mekka is onder leiding van den koning der Hedsjas, Ibn Saoed, een Moham- medaansch congres geopend, dat door vertegen woordigers uit alle Mohammedaansche landen wordt bijgewoond. Dit congres, dat gedurende vele weken wordt voorbereid, zal zich hoofdzakelijk bezig houden met de regeling der pelgrims-tochten naar de heilige plaatsen. De mogelijkheid is echter niet uitgesloten, dat ook de kwestie van het kalifaat zal worden besproken. Weliswaar heeft Angora het kalifaat opgehe ven, dit wordt echter door de Arabieren niet erkend en Ibn-Saoed is ernstig candidaat. voor de kalief-waardigheid. MAROKKO. Stam in de Spaanse he zóne aangevallen. Berichten uit Marokko melden, dat het aan de grens van de Spaanscbe zone ten noorden van het gebied der Beni Zeroeal eenigszins on rustig is, ten gevolge van een beweging onder de Gomarra en Beni Khaled stammen, welke onder leiding staan van Moelei Hamed Beggar, die naar beweerd wordt., zich tot sulta van de Djeballa's heeft uitgeroepen. Op den oproep van dit hoofd, die aanspraken schijnt te willen maken, om als op volger van Abd-el-Krim te fungeeren, hebben henden plunderaars den Beni Ahmed stam in de Spaanscbe zone ten noorden van den Ben Zeroeal aangevallen. Een kleine afdeelirig van dezen stam, die kort. geleden vierhonderd geweren aan de Franschen had uitgeleverd, werd gedwongen, zich aan de zijde van den vijand te scharen. CANADA. Een ministerie zonder portefeuilles. Sir Henry Drayton, sprekende in het Huis van Afgevaardigden, hij afwezigheid van Meighen zeide, dat de reden, waarom deze heeft besloten een ministerie te vormen zonder portefeuilles was, het oponthoud te vermijden, dat door het houden van tusschentijdsche verkiezingen zou. ontstaan en het werk van de huidige zitting met den meesten spoed te beëindigen. Na het recés zal Meighen er toe overgaan op de gewone wijze een regeering le vormen. Daarop werden de namen der ministers ge noemd en hervatte het Huis de besprekingen van het rapport van onderzoek der douane. in het „Drakenhol" niet meer te herhalen, kon Capitola niet nalaten, haar lieve vriendin Clara weer te bezoeken. Het eenige verschil was, dat ze ditmaal niet alleen kwam, maar in gezelschap van Wool, die van den majoor, onder de bedreiging van hem de haren te laten uitrukken, 't strengste bevel ge kregen had zijn nicht op den voet te volgen, opdat ze niet zonder hulp zou wezen. Men kan zich voorstellen met welk een angst de arme neger de bevelen van zijn meester na kwam, dien het wel eens ernst kon worden met zijn bedreigingen, want majoor War field had bewezen, dat Capitola zijn oogappel was, dat vrees voor haar hem tot razernij kon voeren. Wool was in een hachélijken toestand jegens zijn jeugdige gebiedster, want deze vond zijn gezelschap uiterst lastig. Als ze den volgenden morgen haren Gyp besteeg en zag, dat Wool ook te paard klom, om haar op een passenden afstand na te rijden, keek ze den neger verbaasd aan en vroeg hem, wat dit te beduiden had. Wool verklaarde haar de zaak en vertelde, wat hein te wachten stond, indien hij haar niet volgde. Denk eens aan, miss, klaagde hij, dat de majoor mij de haren zou laten uitrukken! Nu zult gij toch medelijden met mij hebben en mij achter u dulden voegde hij er smeekend bij Capitola moest om 't beteuterd gezicht van den armen neger onwillekeurig lachen en daar ALLERLEI. Uit Beiroeth De derde ontscheping van troe pen, afkomstig van het Marokkaansche contin gent, ter versterking van het effectief in den Levant, heeft plaats gehad. Uit Peking: De troepen van Woe-Pei-foe hebben, in samenwerking met de Sjansi-troepen, Koeang-ling genomen, een belangrijk centrum tusschen de provincies Petsjili en Sjanwi. Omtrent het leger van Tsjang-Tso-lin, dat een aanval op Kalgan, de voornaamste stel ling van het Kwomintsjuun voorbereidt, is geen enkel bericht ontvangen. - Uit Cenéve Gister is opnieuw gestemd over de vraag, of de reserves aan materieel in dépót als ciiteria voor de vloot, moeten worden beschouwd. Met 15 tegen 4 stemmen (die van Duitsehland, Engeland, de Vereenigde 'Staten en Nederland) werd deze vraag ontkennend beantwoord. Stateo-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Woensdag, 30 Juni. Verworpen wordt, met 60 tegen 8 stemmen, de motie-Moller, zich uitsprekende voor opheffing van de classificatie der gemeenten in het Bezol digingsbesluit voor burgerlijke rijksambtenaren. Aan do orde is supplef.oire marinebegrooting. De heer Boissevain (V. B.) meent, dat het scheppen van de functie van raadsadviseur niet noodzakelijk is en hoopt, dat daarmee ook niet gegaan wordt in de richting van een samen voeging van Oorlog en Marine. Spr. vraagt waaruil de bezuiniging zal bestaan, die de ver plaatsing dan de opleiding voor marineperso neel van Gorkuin naar Vlissingen met zich zal brengen. Minister L a in b ooy zet uiteen, dat de func tie van raadsadviseur noodzakelijk is. Met dien functionaris wenseht de minister na te gaan,de mogelijkheid tot, bezuiniging en hij zou den mi mister moeten bijstaan hij de reorganisatie van de marine. Dr. de Visser stelt een motie voor waarin wordt gezegd dat de overplaatsing van het garnizoen van Gorcum naar Vlissingen op dit oogenblik nog niet voldoende is voorbereid en waarom de Minister wordt uitgenoodigd die overplaatsing alsnog uit te stellen, totdat ze nader zal zijn overwogen. De motie wordt verworpen met 53 tegen 19 stemmen. Aankoop nieuw materaa 1. De heer V an Dijk (A. R.) betreurt het dat de Munster geen gelden heeft aangevraagd voor den bouw van een onderzeeboot ter ver vanging van de K. I. Hij hoopt dat de M.n. voor 1927 de gelden zal aanvragen, Dc heer Brautiga® (S. D.) is van oor deel dat een algemeene Marine-debat had dienen vooraf te gaan over de bespreking van de aan vrage van nieuw materiaal. Men weet n.l. niet waaruit de vloot, zal bestaan. Na de verwerping der Vlootwet staat alles op losse schroeven Nie- wij wéten, dat ze aan tiaar koppigheid toch een goed hart paarde, moeten we ons niet verwon deren, dat ze zich, tot groote blijdschap van Wool, diens gezelschap liet welgevallen. Wat mij betreft, zei ze, je kunt meerijden, ma Ir je moogt mij niet hinderen. Blijf maar ver genoeg achter mij. Wool bleef nu dertig schreden terug, zoo- doen meende hij 't best aan de bevelen van zijn heer en die der jonge miss te voldoen. Zonder zich dezen keer bij de oude Hat op te houden, vervolgde Capitola den haar nu be kenden weg naar het „verborgen huis", waar zij om elf uur, dus ongeveer twee uur na het onderhoud van Craven met Clara, aankwam. Zij wenkte Wool nader te komen, en gaf hem 't paard met 't bevel, het dier wat rond te leiden, daar 't bezoek kort zou wezen. De oude Dorkey opende weer de poort, doch wilde haar den ingang nog hardnekkiger dan de eerste maal weigeren. Docli 't baatte rue Capitola maakte korte metten en zonder zie t om 't brommen der. oude le bekommeren, sne e ze de trap op. i Capitola vond Clara in tranen. Met wanke lende schreden was zij naar haar kamer gegaan en had er zich opgesloten, om den vrijen loop aan haar wanhopige gedachten te kunnen la- ten' (Wordt vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT in dBassSUEWBSSli

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1