De nog nagezonden gelden zullen dankbaar worden aanvaard, doch aan een nieuwe oproep waag ik mij niet meer. A.s. herfst wordt de bond hijeen geroepen om te overleggen wat er gedaan zal worden." De ondervoeding in Drenlc. Uitzending van kinderen. In hotel Brouwer te Nieuw-Amsterdam is tol stand gekomen een vereeniging van verschillende comité's voor uitzending van ondervoede kinde ren in Zuid-Oost-Drente. In het bestaande on derwijzerscomité zijn opgenomen voor het Cen traal Genootschap de heeren Th. M. Ketelaar en A. C. Bos en voor het Christelijk Genootschap ds. H. C. Hogerzeil. Ook het R. K. Genootschap zal gevraagd worden, zitting te nemen in het comité, zoodat van nu af aan slechts één co mité de zaak der ondervoede kinderen zal be hartigen. De Eerste Kamerverkiezingen. \an Anti-Rev. zijde zijn in de provincie Zuid- Holland voor de verkiezing van leden der Eerste Kamer candidaat gesteld de heeren 1. Prof. Mr. A. Anema te Haarlem 2. Mr. P. E. Briët te Leiden 3. H. Amelink te Utrecht 4. Mr. V. H. Rutgers te den Haag 5. J. v. d. Molen Tzn. te Oosterbeek (Gelderland) G. W. Warnaar te Sassenheim 7. Dr. J. Severijn te Dordrecht 8. Dr. J. T. Teitsma te Rotterdam 9. Mr. H. W. Hovy te Loosduinen en 10. Mr. A. Baron Heeckeren van Keil te Rheden. H. Colijn. Naar wij vernemen is den heer LI. Colijn de ge- zantschapspost te Washington aangeboden en heeft deze daarvoor bedankt. Zooals gemeld, ligt het in de bedoeling, bij de verkiezingen voor de Eerste Kamer den heer H. Colijn no. 1 te plaatsen op de Noordelijke lijst. Giroverkeer met Duitsehland. Vandaag wordt het postgiroverkeer tusschen de Duitsche postchéquekantoren en het Neder- landsche centrale postchéque- en giroverkeer te 's-Hage geopend. Het bedrag voor de giree ringen is onbeperkt. Mr. Zimmerman. Mr. A. R. Zimmerman heeft zich voorloopig te Oosterbeek gevestigd. Stad - en Gewestelijk Nieuws. Nederl. R. K. Volksbond. Pater Borromeus zal het tridu um leiden. Gisteravond heeft de afd. Schiedam van bo- vengenoemden bond een goedbezochte leden vergadering gehouden in haar gebouw aan de Lange Haven. De voorz., de heer Mouwens, deed verschillen de mededeelingen aangaande bond en afdeeling. De voornaamste was die over het te houden triduum. Over dit punt liet de voorz. zich ongeveer als volgt uit De herdenking van het 35-jarig bestaan der Encycliek „Rerum Novarum" is prachtig ge slaagd. Zoowel de gewestelijke meeting te Delft als het congres in Utrecht en de meeting van het diocees te Amsterdam, hebben de levenskracht onzer organisatie aangetoond en Schiedamheeft op waardige wijze daaraan deelgenomen. Ook zij, die niet in de gelegenheid waren dit alles bij te wonen, moeten in de gelegenheid worden gesteld hun medeleven met de beweging te toonen. Daarom heeft het bestuur, in overleg met den geestelijken adviseur besloten, dit jaar de viering van het encycliekfeest te combineeren met het stichtingsfeest. Dit zal geschieden door het houden van een triduum voor alle leden, dat geleid zal worden door pater Borromeus de Greeve. De oefeningen worden gehouden in de Fran- kelandsche kerk op Donderdag 22, Vrijdag 23 en Zaterdag 24 Juli, des avonds te 8 uur. Zonder het bewijs van toegang, dat door het afdeelingsbestuur aan de leden wordt uitgereikt, heeft niemand tot deze oefeningen toegang Den daaropvolgenden Zondag hebben er boven dien nog speciale plechtigheden plaats.'s Morgens 6 uur zal, eveneens in de Frankelandsche kerk, een gezongen H. Mis worden opgedragen, waar onder algemeene LI. Communie'(St. Cecilia zal onder deze II. Mis de latijnsche gezangen ten gehoore brengen), 's Avonds half zeven is het plechtige sluitingslof met toespraak van pater Borromeus en na het lof wordt nog en korte slotbijeenkomst gehouden in het Bondsgebouw, waar kap. Leesberg, de plaatsvervangend ad viseur, een laatste woord zal spreken. Voorts deelde de voorzitter nog mede, dat het nieuwe jaarboek is verschenen (prijs G5 cents! alsook een brochuurtje met de vier redevoerin gen, die op het Utrechtsch Congres gehouden zijn (prijs 10 ets.) en hij sloot zijn kennisgevingen met het bericht, dat door de drie plaatselijke vak-centralen besprekingen worden gevoerd over de maatregelen tot beperking van de verslechteringen in de crisiswetten. Vervolgens heeft kap. Leesberg, de waar nemend adviseur, gesproken over de voorberei ding van het Eucharistisch triduum voor zieken dat, gelijk bekend, op 17, 18 en 19 Augustus in de Frankelandsche kerk zal worden gehouden Daar de toebereidselen voor deze gebeurtenis, zoowel als vervoer en verpleging der zieken, geheel voor rekening van het betreffend comité- komen, heeft dit comité hulp in allerlei vorm- noodig en spr. vond,dat de standsorganisatie zich in deze niet onbetuigd mag laten. Wie geen geld te missen heeft, kan mogelijk tijd en vak kennis ter beschikking stellen voor de werk zaamheden in de kerk. De vergadering betuigde haar volle instemming met dezen voorslag, en na eenige besprekingen werd besloten, dat de besturen der vakvereenigingen zullen worden aangeschreven om met hun leden overleg te plegen over het verleenen van steun aan dit prachtige liefdewerk. Hierna rondvraag en sluiting. Jaarverslag N.V. Maasbank te Schiedam. In de op 3 Juli j.l. gehouden Jaarvergadering der N. V. Maasbank, welke gepresideerd werd door den heer J. LI. Evers, president-commissa ris, waren 37 aandeelen vertegenwoordigd. Bij monde van den Directeur, den heer A. J. C. van Oppen, werd verslag uitgebracht over het eerste boekjaar, loopende van 27 Juli tot. en met 31 December 1925. Met algemeene stemmen werd besloten de winst te bestemmen tot afschrijving op de rekening „Oprichtingskosten." De Bank mag zich in een gestadigen bloei verheugen en niettegenstaande de heerschende malaise kan het Bankbestuur tot nu toe tevreden zijn. Met algemeene stemmen werd het jaarverslag goedgekeurd en Directie en Commissarissen décharge verleend voor het gevoerde beheer. Tot Commissaris werd benoemd de heer A. J. de Koning Jr. Benoeming deurwaarder. Buiten de voordracht om, is door den minister van justitie tot deurwaarder bij het kanton gerecht alhier benoemd, de heer J. de Groot te Rotterdam, voorzitter van den Bond van Pro cureursklerken en Deurwaardersbedienden. De heer J. de Groot is thans in dienst van mrs. Grooth en Schuur, te R'dam. Streeknet. In de maand Juni j.l. werden van Schiedam naar Rotterdam 82757 telefoongesprekken ge voerd, van Rotterdam naar Schiedam 71149 te zamen werden dus 153906 gesprekken tusschen Rotterdam en Schiedam gewisseld. Mutatie Secretarie. Door Rurgcmeester en Wethouders is met ingang van 1 Juli j.l. bevorderd tot adjunct commies ter gemeente-Secretarie (afd. Belastin gen) de heer J. C. A. Schoof en is op haar daartoe gedaan verzoek, met ingang van 1 Sept.. a.s. eervol ontslag verleend aan inej. A. Baan, als klerk ter gemeente-Secretarie (afd. Alg. Zaken). „De Hanze" afd. Schiedam. Wij herinneren belanghebbenden aan de al gemeene vergadering op hedenavond 8£ uur in de zaal van den R. K, Kring aan de L. Haven. Op de agenda staan o.m. vermeld bespre kingen over te houden tentoonstelling en verslag over op te richten Hulpfonds. De nachtcactus. Hedenavond zal vermoedelijk de nachtcactus in de gemeente-kvveekerij bloeien. De kweekerij wordt daarom hedenavond van 810 voor het publiek opengesteld. D e 3 3-j a r i g e W. S c h o t, wonen d e Broersveld, was gistermiddag bezig met het repa- reeren van schoenen. Bij het afsnijden van een stuk leer, schoot plotseling het mes uit en trof hem met een diepe wonde in de borst. Dr. Ormel, die spoedig ter plaatse was, verleende genees kundige hulp en heeft, de wonde gekramd. Gistermiddag stapte een zeke re K. Hagen in de Lange Nieuwstraat plotseling van het trottoir op den rijweg, waardoor hij door den wielrijder P. V. werd aangereden. H. werd tegen den grond geworpen met het noodlottig gevolg, dat hij een ernstige hoofdwonde be kwam. Bij Dr. v. d. Berg binnengebracht, heeft deze hem geneeskundige hulp verleend. Bij den Dienst der Gemeen te- reiniging zijn slechts de eerstvolgende 3 dagen terug te bekomen 2 honden een kortharige gele hond en een pl.m. 3-jarige herdershond. In aansluiting op ons bericht van gister kunnen we mededeelen, dat de gebr. Elderkamp, wonende Broersveld, als werkwilli gen aan de Lijm- en Gelatinefabriek eiken dag per auto dier fabriek gehaald en gebracht zullen worden. Bij het te Rotterdam gehouden examen, diploma Ned. Handelscorrespondentie, slaagde de heer J. den Brinker, alhier. Van de Modevakschool E. N. S, A. I. D. is bij het eindigen van den cursus maat- knippen (snelsystecin) een diploma uitgereikt aan de volgende dames J. Swinkels, B. van Huet, M. Goedvolk en A. van Vonderen van hier en aan J. Vooges, T. Lansbergen en T. Kloppers, van Kethel. De lessen werden gegeven door mej. T. van Geene, Warande 476. Voor wat den nieuwren cursus betreft, verwijzen we naar de advertentie. De Commissaris van politie geeft belanghebbenden nogmaals in overweging, al vorens in relatie te tredeu met het Bureau van Algemeen Advies of wel de Intercommunale Beleggingsbank, gevestigd te 's Gravenhage, Nieuwe Molstraat 85, waarvan directeuren zij n Alhertus Meijer en Jan Holm, zich in hun eigen belang eerst tot hem te wenden om inlichtingen. Ie Rotterdam slaaade voor de acte L.O. gister de heer L. M. Winkelman. Gister zijn de onderwijzersexamens te R'dam geëindigd. UIT ROTTERDAM. R'damDen Haag. De electrische trein welke om 4 u. 35 uit Rotterdam naar Scheveningen vertrekt, is gisteren tusschen Nootdorp en Leidschendam plotseling tot stilstand gekomen. Het bleek, dat een buis der luchtdrukkinrichting gesprongen was en dus de remblokken aangedrukt zaten. Er werd aan Voorburg om bijstand verzocht en intusschen getracht met een uit Rotterdam ko menden trein de stiltaande wagens op te duwen naar Voorburg, hetgeen eerst gelukte nadat met veel moeite de remmen waren losgemaakt. In Voorburg gekomen, konden de reizigers overstap pen in een gereedstaanden trein voor Scheve ningen, welke echter tot overmaat van ramp eveneens voor de halte Wassenaar onklaar raakte. Doordat deze trein uit drie wagens be stond, kon na een korte rustpoos de reis worden voortgezet en de reizigers kwamen in plaats van om 5 uur7 om 5 uur 55 te Scheveningen aan.Een en ander was oorzaak, dat de treinenloop tot circa 9 uur verstoord is geweest. Naar de „Tel." verneemt, heeft het onderzoek dat het rijkstoezicht op de spoorwegen heeft ingesteld naar het onlangs plaats gehad hebben.de ongeval op de electrische spoor Rotterdam Den Haag uitgemaakt, dat de snelheid, waarmee op dit traject gereden was, met het huidige ma teriaal geen gevaar oplevert voor de passagiers. De flessclien trekkers. Toen Kühne, Wichers en Kliemann gearres teerd werden in verband met het ontdekte op lichterscomplot, hielden de gearresteerden steeds vol, dat buiten de in beslag genomen goederen geen artikelen meer aanwezig waren. Zij werden, zooals wij reeds meldden, failliet verklaard. Aan den euralor verklaarden zij eveneens, dat er niets meer aanwezig was.dan het reeds gevondene. Naar wij nu vernemen, is de Centrale Recher che er in geslaagd twee pakhuizen vol goederen te vinden, één in een gang aan den Goudschen- weg en één aan de Breede Plaat. UIT DELFT. Staking Lijmfnbriek. De Delftsche Besturenbond heeft zich het lot van de stakende jongelui, aan de Lijmfabriek, aangetrokken. Een actie tot steun zal worden gevoerd. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 5 Juli 1926 vergun ning verleend aan: A. HELIEMANN tot op richting van een banketbakkerij in het pand Hoogstraat 172, kadaster Sectie B. no. 1230, met een banketbakkersoven en 1 electromotor van 1 P.K„ drijvende een amadelwrijfmachine. Schiedam, 7 Juli 1926. Ingekomen zijn verzoeken van lo. de BATAAFSCHE IMPORT MAAT SCHAPPIJ, Sub-depot Schiedam, om vergun ning tot oprichting van een benzine-bewaarplaats in het pand Noordvest 24, kadaster Sectie A. no. 1456, met een benzinetankwagentje, in houdende pl.m. 230 M3. 2ode BATAAFSCHE IMPORT MAAT SCHAPPIJ, Sub-depot Schiedam, om vergun ning tot oprichting van een benzine-bewaarplaats op het open terrein nabij de scheepswerf van J. la Roy, aan de Havenstraat, kadaster Sectie N. no. 37u (god.), met een benzinetankwagentje, inhoudende pl.m. 230 Ms. 3o. de N. V. NIEUWE SCLIIEDAMSCHE GIS I FABRIEK om vergunning tot oprichting van een gistfabriek in het pand Noordvest 103 105, kadaster Sectie A. nos. 1619, 1566, 1620, 1621, 1567 (ged.), met een stoomketel van 12 M verwarmingsoppervlak, 2 Dieselmotoren van resp. 200 en 150 P.K. en 11 electromotoren van resp. 100, 75, 15, 15, 10, 5, 5. 5, 5, 3 en 3 P.K. dnjvende 2 dynamo's, 2 luchtpompen, 1 koelcompressor, 24 reparatoren, 2 gistpersen en diverse pompen. Deze verzoeken zijn met de bijlagen op de Secretarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag, den 21 Juli, des voormiddags ten 11 ure, zal ten Raadhuize gelegenheid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van die verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende DRIE dagen vóór het tijdstip hierboven genoemd, kan op de Secretarie dei- gemeente, van de schrifturen, die terzake mochten zijn ingekomen, kennis worden geno men. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op een beslissing ingevolge de Hinder wet gerechtigd zij, die niet overeenkomstig ai L. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een ol meer zijner leden (zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 7 Juli 1926. INGEZONDEN. Ik durf nieten toch ik moet Eenigen tijd geleden zeide mij de provincaal onzer Congregatie „Pater, de bisschoppen in Afrika slaken een noodkreetze hebben priesters noodig. Zendt ons priesters, sehrijven ze, om Jezus' wil, zendt ze. Hebt ge ze niet, ach zorgt dartdat ge roepin gen vindt. Pater ga uit, zoekt edelmoedige jongelingen die ouders en dierbaren willen ver laten om aan de arme negers in het ongelukkige Afrika de schat des geloofs te brengen." M'n provinciaal vertrok en ik zat alleen in m'n kamer. Vóór me, op den houten tafel, m'n gekruisten Jezus, 't Was alsof Hij me toeriep ga en zoekt, ge zult er vinden Ik ging, gesterkt door Jezus' liefde. Ik vond jongelingen ik dankte God. Ik vond jongelingen met warme liefde voor hun Zalig maker, met warme liefde tot de heidenen, met heldere koppen en met rotsvasten wil. Ik sprak met de ouders dier jongens, die het innig ver langen van hun kind ondersteunden. Ach, was het ons gegeven, zoo spraken ze, dat onze jongen z'n ideaal om priester-missionaris te worden eens verwezenlijkt kon worden. Maar ach pater, laat ons er maar niet meer over spreken 1 dat studiegeld, dat kostgeld kunnen wij niet betalen. Wij moeten er van afzien. Ik heb enkele van die jongens en hun ouders blijde kunnen maken. Ik kon ze helpen door de giften mij door weldoeners toegezegd. Maar nu is m'n geld op ik heb niets meer. Ik sta in ge- vallen als bovenstaand nu machteloos en er zijn er zoovelen, die willen, maar niet kunnen omdat het geld ontbreekt. Waar moet ik nu heen waar vind ik hulp Ik breng U de noodkreet der Bisschoppen uit Afrika over LIelpt ons aan priesters Helpt gij de kosten dragen voor de opleiding van die jongens tot priester-missionaris. Die schoone roepingen mogen niet verloren gaan. Die arme zielen in Afrika moeten voor Christus worden gered. O, als ge eens wist, wat andere secten in Afrika doen om hunne denkbeelden aan de negers in te prenten. lederen dag lees ik, dat men in ons vaderland de alarmklok luidt er wordt dagelijks gevraagd en nog eens gevraagd en nooit te vergeefs. Ook ik ben er zeker van, dat de noodkreet der Bisschoppen uit Afrika niet zal gesmoord wor den. Gij zult ons helpen. Voor slechts 200.per jaar leiden wij een priester-student op. Wie helpt nu Gij weet zoo goed als ik, dat uw gift bij den Almachtigen God, die U het bezit ter leen gaf, om er mede te handelen tot Zijne eer en tot zaligheid van Uw ziel, goed besteed is. Plaats een klein gedeelte van Uw bezit op de goede Bank door God bestuurd Hij keert het hoogste percentage uit. Elke gift, hoe klein ook, wordt dankbaar aan vaard. Onze gebeden en die der studenten tot dank. Uw bedelende pater J. VERHAGEN, Missiehuis voor de Afrikaansche Missiën Cadier en Keer bij Maastricht. Girorekening No. 102964. P.s Ik zal U ook gaarne tot het verstrekken van nadere inlichtingen bezoeken. Gemengd Nieuws. Achteruitgang der H u i z e r v i s- schersvloot. Deze week werden weer twee visschersschuiten verkocht naar het noordelijk bekken der Zuiderzee. Men beschouwt de afdamming van het Arn- steldiep en in het algemeen de werkzaamheden bij Wieringen als de voornaamste oorzaak van den achteruitgang van den vischstand in het zuidelijk deel van de Zuiderzee. De eens zoo sterke Hufzer visschersvloot van 200 vaartuigen, eenige jaren geleden nog, is hierdoor reeds ingekrompen tot 30 schuiten. Het laat zich hegrijpen, dat in visscherskrin gen een zeer pessimistische stemming heerscht. Worsteling in een auto. Gister avond ongeveer 11 uur wilde een agent van politie te Haarlem een automobilist aanmanen lot stilstaan, omdat hij ontdekte, dat er sprake was van dronkenschap. De automobilist reed door. De agent sprong op de treeplank en som meerde nogmaals tot stoppen. De chauffeur en de andere inzittende bedreigden den agent en stompten hem op borst en kin. Er ontstond een worsteling en de agent zag zich gedwongen in de auto te schietiM. Niemand werd getroffen. Op de Groote Markt bracht de chauffeur den wagen tot stilstand, waarna hij met groote moeite door een aantal agenten werd gearresteerd en in bewaring gesteld. De andere inzittende wist te ontkomen. De recherche stelt een onder zoek in. Seini n richting te Venlo. Inden nacht van Zaterdag op Zondag is op het station te enlo, naar de Tel." bericht, de sein- en wisselbediening gereorganiseerd. Van het me chanisme is de behandeling overgegaan in een electrische. Het nieuw gebouwde seinhuis T dient ter vervanging van 5 seinhuizen, waarvan de verouderde en versleten werktuigen buiten dienst zijn gesteld. In twee nieuwe posten, op electrische wijze ingericht, zijn andere toestellen opgenomen, hetgeen op economisch gebied een groote bezuiniging is aangezien ruim 16.000 per jaar bezuiniging aan loonen wordt bespaard. De inrichting van seinhuis T op het perron, voldoet aan de strengste eischen op gebied van veiligheid van het verkeer. Geen misverstand in sein of wissel kan meer voorvallen, daar het veilig sein den juisten Wisselstand bij in- en uitrijden waarborgt en omgekeerd, door onderlinge blokkeering van de nevenliggende sporen en afstandseinen. Ook het omleggen en terugstellen van de wissels ge schiedt op het uitgebreide rangeerterrein elec- trisch. In totaal zijn 32 kilometer kabel noodig ge weest. om 78 wissels en 40 seinen, alsmede 45 seinpalen electrisch te bedienen. De arbeids- stroom bevat 25 ampère met 136 volt en de controlestroom 4 ampère met 36 volt. Aan het geheel is een jaar gewerkt. De omlegging had zonder eenige onderbreking (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy ni et teruggegeve n

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2