jongens van 15-20 jaar geplaatst worden. Voor huis en hof. Aan de LQm- en Gelatinefabriek „DELFT I n d 'c n bloementuin. Een echte liefhebber begint er nu al voor te zorgen, dat zijn tuin in het eerstvolgend voor jaar weer met een schat van bloemen prijkt. Voor vele twee-jarige planten is het n.l. nu de geschik te zaaitijd. 't Is jammer, dat zooveel menschen met echte liefhebberij voor tuinieren, er zoo weinig ver stand van hebben. In AprilMei ziet men ze op markten en winkels pakjes bloemzaad uitzoeken en de schitterende afbeeldingen op die pakjes wekken grootsche illusies. Maar altijd zijn er zaden bij de keuze van viooltjes en andere zuiver twee-jarige planten. Natuurlijk komt er zeer weinig of niets van het zaaisel terecht en de ge desillusioneerde liefhebber geeft 't op, omdat ,,'n gewoon mensch" er toch geen succes mee kan behalen. Maar iaat hij 't nu eens op onze manier probeeren en het zaad van twee-jarige planton nu zaaien op een goed beschut liggend plekje in den tuin. De jonge plantjes halen dan den winter best door, hervatten den groei in het voorjaar, als ze ter bestemde plaatse zijn uitgeplant en verrassen met een schat van bloemen. Tot die planten behooren o.a. Campanula's (rose en lila klokken mooie snijbloemen, ook de dubbelbloemige soorten), Stokrozen, Damast bloemen, Duizendschoonen, Viooltjes, Toortsen (hooge planten) en de dubbele Madelieven. Deze laatsten moeten vóór den winter nog verplant worden. Al deze bloemen vragen een zonnige plaats. Op beschaduwd terrein bloeien mooi de forsehe Berenklauwen, het Vingerhoedskruid en de Ju daspenning. Het zaad kan men zelf winnen. Zoo gauw de planten zijn uitgebloeid, moeten we er intijds bij zijn. Tegen het rijp worden der zaden snijden we de vruchtstengels af en leggen ze op een droge plaats om na te rijpen. Is dit geschied en zijn de zaden geheel droog, dan worden ze schoonge maakt en op een geschikte plaats opgeborgen tot den tijd van het zaaien is aangebroken. Voor eiken liefhebber is het van belang te weten en te onthouden, hoe zijn planten heeten. En waar het geheugen ons dikwijls in de steek laat, is het verstandig die namen op kleine hout jes of plankjes te schrijven en deze bij de planten te plaatsen. Voor ze onleesbaar worden, moeten we ze vervangen. Dat werkje duidt men meestal aan met den naam etiquetteeren en vooral de zomermaanden zijn daarvoor bijzonder geschikt. Bij liefhebbers behoort het te zijn als in botani sche tuinen geen plant zonder naam. Rozenolie. De Bulgaarsche rozen zijn even beroemd als die van de Ispahan en vormen met de tabak in Bulgarije de voornaamste bronnen van rijkdom van het koninkrijk. Daar wordt de rozenolie ge fabriceerd, die over de geheele wereld wordt verspreid en dienen met tot het maken van ver schillende parfums en zeep. Jaarlijks heeft een speciale pluk plaats, die tegen het einde van Mei aanvangt en naar gelang de weersgesteldheid van 18 tot 30 dagen duurt, lederen morgen trekken dan jongens en meisjes er zeer vroeg op uit naar de rozentuinen, lang voor zonsopgang en oogsten de rozenknoppen, ter nauwernood geopend en door dauw bevochtigd. De geplukte bloemen worden gebracht naar groote distilleermachines, met een inhoud van 2£ H.L. In deze doet men 2025 pond rozen met 150 L. water. De eerste distillatie, die ongeveer drie kwartier duurt, brengt 30 a 35 Liter gepar fumeerd vocht op, dat evenwel te zwak is, doch tot op een derde wordt teruggebrcht bij de twee de distallatie en de echte rozen-essence genoemd wordt. In dit vocht drijven de oliedeelen van geelachtige kleur boven en in flesschen gedaan, komen zij boven in den hals. Heel zorgvuldig wordt deze olie dan met kleine lepeltjes verza meld en in de daarvoor bestemde speciale flesch- jes als rozenolie in den handel gebracht. Kamerplanten. Ja, 't ligt toch heusch aan u zelve, wanneer uw kamerplanten het niet „doen" willen u hebt er wel wat voor over, maar u kent de juiste behan deling niet. Daar hebt u b.v. die „mooie" potten, waar ze in, staan echt Gouda-werk, of blinkend koper. Ze vermoorden uw planten Koper of glazuur sluit alle luchttoevoer af. Wilt u ze er graag in laten staan, zorgt dan, dat de aarden pot belang rijk nauwer is dan de sierpot, zoodat u overal nog een vinger tusschen de twee potten insteken kunt en zet de aarden pot op een paar klosjes, zoodat ook van onderen lucht kan toetreden. De aarden pot behoort nu en dan met een harde borstel schoongeschuurd te worden, opdat de poriën open blijven. Onder in de pot zit 'n gaatje, ook al weer voor luchttoevoer, maar vooral om overtollig water te laten wegvloeien. Door overtollig water verzuurt den grond,, rotten de wortelen. Die uitlaat moet dus open gehouden worden en dat bereikt ge door wat potscherven met de bolle zijde naar boven gekeerd over dat gat te leggen, vóór ge de pot met aarde vult. - Aarde is aarde, meent ge. Neen, er is gróót verschil tusschen verschillende aardsoorten. Een goede potaarde bestaat uit blad- en tuinaarde, wat oude koemest, een weinig scherp zand. Als in aarde niet voldoende humus is, kan een plant niet gedijen. Het beste is om in het voorjaar bij den bloemist een emmertje pot-aarde te laten halen. En alle water is ook niet gelijk. Voor het sproeien van kamerplanten bezigt men bij voor keur regenwater, maar welk water men ook ge bruikt, zorgt, dat het op kamertemperatuur is ge bereikt dat do^r steeds een kan, met water gevuld, in de kamer te plaatsen. In voorjaar en zomer, als de planten aan den groei zijn, moet ge regeld gegoten worden de aarde moet vochtig blijven, mag echter vooral geen modder worden Planten met fijn behaard en gevezeld blad be hoeven meer water, dan planten met gladde, stijve bladeren. In den winter, als de groei stil staat en de plant rust behoeft,mag men niet te veel sproeien de aarde moet dan meer aan den drogen kant gehouden worden. Houdt den bo vengrond steeds los. Verpotten doet men het best in najaar of voorjaar, vóór de groei hervat is. Een te ruime én een te nauwe pot zijn beiden slecht voor de plant. Is de pot volgeworteld, dan mag men een groote- re nemen, die aan de zijden een vinger-breedte ruimte laat. Tijdens den groei moet de plant „voedsel" hebben. Er wordt met z.g. plantenmest vreese- üjk geknoeid. Gebruikt de pakjes van de Amster damsche Superfosfaatfabriek; gebruiksaanwijzing is er bij. Een plaats steeds in de schaduw is slecht en eveneens daar, waar een groot deel van den dag de zon scherp straalt. Tocht vernielt de planten en stof sluit de poriën af. Als ge de kamer een groote beurt geeft, brengt dan eerst uw planten in een andere kamer onder. of stoornis in den dienst plaats de eerste treinen vertrokken en kwamen zonder eenige vertraging. Heimwee bij vogels. De pastoor van Castricum bezit een tammen ekster, die opgevoed en steeds verzorgd wordt door een der diensbboden. Nu was zij verleden voor een week afwezig; gedurende dien tijd weigerde hij bijna allen voedsel. Nauwelijks was zij teruggekeerd en hoorde hannik haar ste of klapwiekend, onder het geroep hannik, hannik, kwam hij naar haar toe en toonde op zichtbare wijze zijn vreugde. Van dien dag af neemt hij weer allen voedsel en toont zich opgewekt als weleer. Voor vogelliefhebbers een aardig staaltje van vogelentrouw. Door examenvrees gestorven? Volgens het „Hbl." is te Zetten een der vrouwe lijke examinandi voor de acte lager onderwijs in hevige zenuwoverspanning van haar fiets geval len en overleden. Dewraak van eenkellner. Wij heb ben reeds eerder gemeld, dat duizenden Duit- schers reeds, voor het badseizoen, aan de Vlaamsche kust zijn aangekomen. Er zijn er heel wat te Oostende, Mariakerke en Middel kerke, maar betrekkelijk meer nog te Heist, Knokko en vooral te Blankenberge. Over het algemeen, zoo zegt onze Brusselsche correspon dent, valt van de door den oorlog teweegge brachte vijandschap niet veel meer te merken overal wordt nu weer Duitsch gehoord en het personeel van hotels en restaurants doet zijn best om de Duitsche badgasten in hun taal te woord te staan. Toch komt af en toe nog wel eens een incidentje aan het jongste verleden herinneren en zoo wordt verteld, dat een kellner te Oostende, in een zijner klanten een Duitsch officier herkennend, die het hem, in een ge vangenkamp, nogal lastig had gemaakt, de volle schotels, welke hij kwam aanbrengen, naar het hoofd van den gewezen officier wierp. Dit voor valletje was echter een uitzondering, trots de stemmingmakerij van sommige Brusselsche, chauvinistische bladen, welke echter onder de horelhouders van de kust geen weerklank vindt. Hoe de ramp op het meer van Const a nz geschiedde. Omtrent het motorbootongeluk op het meer van Constanz, waarover wij reeds in het kort hebben gemeld, worden nog de navolgende bijzonderheden bekend Onder de zes personen, die bij de ramp het leven hebben verloren, bevinden zich twee echtparen, terwijl twee andere echtparen zijn gered. Het gezelschap was Zondagmiddag per auto in Constanz aangekomen. Zij lieten door den hotelportier een motorboot, bestellen, om daarmede naar den Zwitserschen oever te varen. Bij den landingssteiger gaf zich de 25-jarige brans Beck, iemand, die reeds herhaaldelijk met de justitie in aanraking is gekomen, voor den eigenaar van de motorboot uit en noodigde het gezelschap uit, plaats te nemen. Hij bezat evenwel geen bievet, om met een motorboot te mogen varen. Midden op het meer begon de boot plotseling te zinken, waarbij Beek, alhoewel hij een voor treffelijk zwemmer is, zich van den eenigen aan boord zijnden reddingsgordel, meester maakte. Beck is inmiddels gearresteerd. Het geteisterde Sumatra. Gelijk gemeld, is wederom een zware schok gevoeld te Fort de Koek en te Solok. De muur van het postkantoor te Fort de Koek is zwaar bescha digd. Het hulppostkantoor te Siloengkang dreigt in te storten. Het station Solok is onbruikbaar. De woningen van het spoorwegpersoneel zijn onbewoonbaar geworden. Het Chineesche kamp is een puinhoop. De muur van het assistent- residentskantoor te Boedah Loentoe is om gevallen. Overal heerscht een zenuwachtige stemming. Het aantal dooden is thans gestegen tot 400. H. M. de Koningin heeft een belangrijke bijdrage doen toekomen aan den Kon. Nat. Bond „Het Oranje Kruis", ten behoeve van de steunactie in Nederland voor de ramp in het Padangsche. Een bach anaal. Eergisteren veronge lukte op den Rijn te Keulen een motorschip, dat geladen was met vaten 'wijn. Het schip zonk snel en de bemanning kon met moeite worden gered. Intusschen waren honderden menschen aan den oever bezig de ronddrijvende vaten aan wal te brengen. Op tallooze booten was men met alle mogelijke werktuigen bezig de kisten en vaten te enteren. Men kon gelooven, dat het een strijd op leven en dood gold, De menschen trokken hun kleeren uit, sprongen in de rivier en sleepten groote vaten naar den oever. Ge wapend met emmers, kruiken, flesschen enz. snel de de menigte toe, om toch maar vooral iets van het edele vocht te bemachtigen. Wie zoo onfortuinlijk was, geen drinkgerei bij zich te hebben, zette den mond aan het spongat en zorgde op die wijze er voor, zijn deel binnen te krijgen. Na enkele uren lagen en zwaaiden tallooze dronken kerels langs den oever van den Rijn. De uitspattingen die zij veroorzaakten, werden zoo ernstig, dot een afdeeling Schupo te voet en te paard moest aanrukken, om de orde te herstellen. Ten slotte was een geheele „Hundert- schaft" ter plaatse, doch zij bleek niet voldoende te zijn, om de uitspattingen te beteugelen. Een groot aantal der drinkebroers had zich zoodanig te buiten gegaan, dat zij naar het ziekenhuis moesten worden overgebracht, waar hun de maag werd uitgepompt. Niettemin zijn intusschen drie hunner aan alcoholvergiftiging bezweken. Eén persoon werd doodgeslagen bij zijn pogingen om het grootste vat te bemach tigen een ander viel in den Rijn en verdronk, zoodat het aantal slachtoffers op het oogenblik vijf bedraagt. De woeste tooneelen duurden den geheelen nacht voort, daar steeds opnieuw kisten en vaten aanspoelden, waarojj de menigte zich stortte. Eerst in den morgen vermocht de politie de laatste resten der orgie uit den weg te ruimen. De drang naar r ij k do m. De groot ste „diamondrush", die Zuid-Afrika's zon ooit te aanschouwen kreeg, vond plaats te Elands- putte (Transvaal) op 10 Juni j.l. In de „Cape Times" beschrijft een toeschouwer deze zonder linge race naar rijkdom. Over een lengte van 1| mijl stonden een 8000-tal renners, in afwachting van het sein. Het waren hoofdzakelijk jonge kerels, doch ook enkele vrouwen bevonden zich onder deze ruwe schare. De afstand van den start tot het terrein, waar onlangs waardevolle diamant- vondsten waren gedaan, bedroeg minstens 2 mijlen, over moeilijk begaanbaar terrein. In spanning wachtten al die duizenden op het tee- ken, dat precies 12 uur zou worden gegeven. Het was een allerzonderlingste verzameling menschen, die hier hun geluk zochten. Van ondervoede, in lompen gehulde verstootelingen, die op deze rush al hun hoop hadden gebouwd, tot goed getrainde atlileten en studenten, die slechts zucht naar avontuur lokte. Er waren combinaties van een twintig man, die voor een syndicaat aan de rush deelnamen er waren man nen in badpakjes, bij gebrek aan andere kleeren, terwijl velen blootvoets de moeilijke race onder namen. Achter de afgebakende lijn van renners ston den een goede 20.000 toeschouwers, deels bloed verwanten en vrienden der gelukzoekers, deels zuiver belangstellenden, deels ook vele regee- ringsambtenaren en politietroepen. Precies 12 uur werd de officieele proclamatie voorgelezen, de vlag ging neer en de race begon. De 8000 stormden vooruit, elk met een bundel paaltjes onder den arm. Velen vielen er, velen konden niet meer mee, deden hopelooze pogingen om nog bij te blijven het Was een pathetisch schouwspel, al diegenen, die ongeschikt bleken voor zulk een ruwe taak, met den moed der wanhoop nog te zien voortstrompelen. Toen niettegenstaande een politiecordon de duizenden toeschouwers tegenhield, werd dit cordon verbroken en honderden auto's, wa gens, paarden en fietsen volgden in wilde vaart de gelukzoekers. Wonder boven wonder hadden hierbij geen ongelukken plaats. De deelnemers aan de race naar rijkdom be reikten lang niet allen de door hen tevoren uit gezochte plaats. In uitgeputten toestand moesten velen zich tevreden stellen met hetgeen door de triumfeerenden werd overgelaten. Allen sloegen snel hun paaltjes om den door hen bezetten grond en velen begonnen onmiddellijk reeds met het graafwerk, speurend naar de voo vurigbegeerde schatten. Eilacy, hoe weinigen zullen hun ver langen bevredigd zienDit nieuwe diamant terrein is niets dan tragedie en baart niets als tragedie. Een vreeselijke strijd om het bestaan wacht de gelukzoekers, die met hun hebben en houden de nieuwe diamantstad gaan bevolken, onder hoogst demoraliseerende condities. Want duizenden armzaligen vinden daar niet hun for tuin, doch op zijn hoogst een middel, hun ellendig, jammerlijk bestaan te rekken. Wanneer zal men met deze menschonteerende gewoonte eens bre ken Laatste Beriehten. Weerbericht. Verwachting: Zwakke tot matige Z. tot Z.W. wind meest zwaar bewolktweinig of geen, later meer kans op regen iets warmer. Brutale diefstal. Men meldt ons uit Amsterdam Hedenmorgen zijn van een luxe auto, die onbeheerd stand, eenige koffers gestolen, waarin o.m. 3 cheques ter waarde van 1700 dollar en een credietbrief ter waarde van 2500 dollar. De autobezitter en zijn familie, die met hun auto een reis door Holland maken, zaten, terwijl de diefstal gepleegd werd, in een café. Toen zij buiten kwamen en de diefstal bemerkten, waren de daders er reeds met de buit vandoor. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 6 Juli. 7 Juli. Londen 12.11 12.117» Berlijn 59,2972 - 59.28 Parijs België Zwitserland Amerika Weenen Kopenhagen Stockholm Madrid Milaan 6 76 - 6 57 - 48 19 V, W/m 35.20 - 66 01V» 66 87i/j - 54.80 - 39 427, 8 75 - 6.68 -6 317, - 48.237, -2.49 - 35.20 -66.— - 66 79 - 54.70 - 39.727, 8 31 WISSELKOERSEN TE AMSTERDAM. Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Weenen Kopenhagen Stockholm Oslo New-York 6 Juli. ƒ12.117i, - 59 291/, - 6.651/, - 6 291/, - 48.25 - 35.25 -66.— - 66.827, 54 70 - 2 49 7 Juli. /Ï2 ll*/x« - 59 287, - 6 65 - 6 33 -48 28 - 35 25 - 66.— -66 80 - 54.727, -2.49 Telegrammen. DOOR KOOLZUUR BEDWELMD. BERLIJN, 7 Juli (draadloos). Gister heeft in een koelinrichting van een slachterij in de Lindenstrasse een ernstig ongeluk plaats gehad. De machinist werd door het ontsnappende koolzuur gedood. Vijf personen, die hem wilden redden, werden eveneens bedwelmd. Drie van hen moesten naar het ziekenhuis worden over gebracht. DE BRASSERIJ AAN DEN RUN. KEULEN, 7 Juli (draadloos). Buiten de vijf personen, die door het overmatig gebruik van den wijn stierven, zijn nog drie personen om gekomen. Twee daarvan zijn door het omslaan van het bootje, tengevolge van den beschonken toestand der inzittenden, verdronken, terwijl de derde hij een der vechtpartijen na afloop der drinkpartijen zoodanig werd verwond, dat hij spoedig is overleden. SPORT. VOETBAL. Morgenavond zal in het Zuidersportpark te Den Haag een wedstrijd tusschen A.D.O. en S.V.V. I gehouden worden, geleid door den heer HierckBeide elftallen zullen volledig uitkomen. Burgerlijke Stand, Geboren: 5 Juli. Teunis, z. v. C. Overheul en M. L. Kalkhoven, Bakkersstraat. 6 Juli. Hendricus Theresia Maria, z. v. C. G. J. Ooms en A. P. Jansen, Doelehofje. Johannes, z. v. F. Burger en A. Tweeboom, Kreupelstraat. Overleden: 6 Juli. B. Creteer, oud 85 jaar, Hoogstraat. Scheepvaart. Hoog water te Hoek van Holland. 7 Juli v.m. 1.13, n.m. 1.43. 8 Juli v.m. 2.04 n.m. 2 31. 9 Juli v.m. 2.47 n.m. 3.16. 10 Juli v.m. 3.28 n.m. 3.59. Gem. Hoogwater 87 e.M. 4- N.A.P. Gem. Laagwater 77 e.M. N.A.P. SCHIEDAM, 6 Juli. Aangekomen Duitsch s.s. „Julius Hugo Stinnes 27", met papierhout van Kodhivisto. s.s, „Uriola". van Londen, ss. „Everest", van Tornea, s.s. „Rijn", van Middlesbro, allen om hier kolen te bunkeren in de Wilhelminahaven, en heden vertrokken. SCHIEDAM, 6 Juli. Vertrokken s.s. „Gle- napp", met stukgoederen naar Hamburg. s.s. „Claymont", ledig naar Sandefjord. s.s. „Strudsholm", naar Helsingborg. HARBURG, 7 Juli. Aangekomen s.s. „Al- chymist", ledig van Schiedam om olie te laden voor Schiedam. Handelsberichten. Beurs van Schiedam. Moutwijn. SCHIEDAM, 7 Juli. Officieele noteering van de Commissie uit de Kamer van Koophandel. Moutwijn 46 10.50. Namens de commissie voor de noteering. H. J. JANSEN. Spiritus. SCHIEDAM, 7 Juli. Men noteert voor Spiritus 100 21. Spoeling. Noteering van de Goöp. Vereen. „Schied. Spoelingvereeniging". Heden 1.80 per ketel. te DELFT kunnen Zich schriftelijk aan te melden bij de fabriek. 2220a 22 Oslo

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 3