RWATTA'5* Reepen met Cadeau DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN FEUILLETON. Kasteel „Het Onweersnest." UITKNIPPEN EN BEWAREN! 49ste Jaargang. Donderdag 8 Juli 1926 No. 14600 Bureau K'OJE M A R«K T 4. Telefoon Intercommunaal G8085 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden f 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertent iën: 15 regels 1.75 j elke regel. daarbovenjjSö cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maaljj$berekend. Ingezonden|[mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. met umcieei iverKnencm, xu ets. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitI 200 hij verlies van een hand, voet oï oog f 200 bij dood 200 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekeringwordt gewaarborgd door deN.Holl.Algem.Verz. bank Schiedam Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officiecle af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. (Herplaatst wegens misstelling), HINDERWET. Ingekomen zijn verzoeken van lo. de BATAAFSCHE IMPORT MAAT SCHAPPIJ, Sub-depöt Schiedam,'j*pm vergun ning tot oprichting van een benzinebewaarplaats op het open terrein nabij de scheepswerf van J. la Roy aan de Havenstraat, kadaster Sectie N. no. 375 (ged.)met een benzinetankwagentje, inhoudende pl.m. 230 L. 2o. de BATAAFSCHE IMPORT MAAT SCHAPPIJ, Suh-depöt Schiedam, om vergun ning tot oprichting van een benzinebewaarplaats in het pand Noordvest 24, kadaster Sectie A. no. 1456, met een benzinetankwagentje, in houdende pl.m. 230 L. Deze verzoeken zijn met de bijlagen op de Secretarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag, den 21 Juli a.s., des voor- middags ten 11 ure, zal ten Raadhuize gelegen heid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van die verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende DRIE dagen vóór het tijdstip hierboven genoemd, kan op- de Secretarie der gemeente van de schrifturen, die terzake mochten zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op een beslissing ingevolge de Hinder wet gerechtigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 7 Juli 1926. Buitenlandseh Nieuws. DUITSCHLAND. De Hohenzollern worden murw. De gevolmachtigde van het huis Hohenzol lern, „Geheimrat" v. Berg, heeft een schrijven gericht tot het Pruisische ministerie, waarin hij zich bereid verklaart onderhandelingen te ope nen op grond van het in October 1925 getroffen vergelijk. In de gisteren gehouden zitting van den Prui- sischen Landdag deelde minister-president Braun mede, dat het ministerie zich nog niet bezig gehouden heeft met de situatie, die ontstaan is door de intrekking van het compromis-ont werp der regeering, betreffende de vermogens rechtelijke regeling met de voormalige vorsten huizen. Naar de „Demokratischer Zeitungsdienst" verneemt, zal de Pruisische regeering slechts dèn bereid zijn, nieuwe directe onderhandelin gen aan te knoopen, indien het huis Hohen zollern bereid is, concessies te doen, verder gaande, dan hetgeen ingevolge het compromis- ontwerp der rijksregeering aan Pruisen zou zijn toegevallen. Uitbreiding van het Duitse he k a b i n e t. De Berlijnsche correspondent van de ,,Köl- nische Ztg." seint aan zijn blad, dat de rijks- president dezer dagen de benoeming van den i 120) afgevaardigde van het Centrum, dr. Bell, onder voorzitter van den Rijksdag, tot minister van justitie zal ondertèekenen. Deze benoeming zou, volgens het blad, een vergaande politieke beteekenis hebben een lang gekoesterde wensch van het Centrum, sterker in het tegenwoordige kabinet vertegenwoordigd te zijn, gaat er door in vervulling. POLEN. Zal Pilsoedski slagen. De Poolsche Landdag heeft het regeerings- ontwerp betreffende de wijziging der Grondwet na de eerste lezing naar de commissie verwezen. Hier zal zich de eigenlijke strijd om de Grondwet afspelen. De bij de behandeling in eerste lezing door de partijen afgelegde verklaringen gaven een beeld van de meest volkomen verwarring, waaruit tot dusverre nog geen uitweg gevonden is-. In elk geval bestaat er voor het ontwerp in zijn huidigen vorm in den Landdag geen meer derheid. Onder deze omstandigheden achten ook seri euze politici de mogelijkheid niet uitgesloten, dat maarschalk Pilsoedski door een macht spreuk de opheldering der situatie zal forceeren, indien de Landdag er niet in mocht slagen een voor de regeering aannemelijk compromis tot stand te brengen. RUSLAND. De Aziatische politiek der Sovjets. Kopp, de Sovjetgezant te Tokio vertrekt naar Moskou, oogenschijnlijk voor een verlof van 2 maanden. Algemeen echter gelooft men, dat hij de conferentie bijwonen zal, waarin de So vjets de herziening zullen bespreken van hun tegenwoordige Aziatische politiek, omdat deze een klaarblijkelijke mislukking is. IIET ENGELSCHE MIJNGESCHIL. De eigenaars van Yorkshire geven toe. De toestand in het mijngeschil heeft zich gister verder ontwikkeld, doordat de eerste minister een schrijven heeft ontvangen van de mijneige naars in Yorkshire, waarin verklaard wordt, dat zij bereid zijn, dezelfde aanbiedingen ten aanzien der loontarieven te doen als in de andere districten, ofschoon zij de meening zijn toege daan, dat verandering der tarieven, zooals door hen was voorgesteld, ruimschoots gerechtvaar digd was door de omstandigheden der mijn industrie in hun district. Lord Cecil gaf in het Hoogerhuis zijn vol doening te kennen over den toon en de gematigd heid van den brief. De regeering zag in, dat de eigenaars in Yorkshire verstandig hadden ge handeld, door dezelfde voorstellen te willen doen als de andere eigenaars. Het wetsontwerp zal heden in derde lezing worden behandeld. Nu moet je mij ook vertellen, Herbert, hoe gij zoo onverwachts tot mijn redding kwaamt op dagen, zei Capitola en door welk toeval je Wool hebt ontmoet. Niets is eenvoudiger, dan al deze kleine won deren, hernam Greyson. Vooreerst zul je weten, dat ik mijn examen in West-Point gelukkig ach ter den rug heb. Ja, oom vertelde het mij. Hij is trotsch op jou en voorspelt reeds, dat je het nog tot generaal zult brengen. Het begin is gemaakt, hervatte de jonge man lachend. Zooals je mij hier ziet, lieve Cap, ben ik luitenant van het 13de regiment infanterie dat binnen zes weken naar 't leger van generaal Scott in Mexico zal vertrekken. Mijn hemelriep Capitola, moet je naar den oorlog Dan weet ik niet, of ik mij over uwe bevordering kan verheugen. Wat een angst zal ik voor jou moeten doorstaan Hoe Capitola Jij en angst Hoe heb ik dat nou Het jonge meisje bloosde en keek Herbert zijlings aan, hij echter deed, alsof hij hare ver legenheid niet bemerkte en ging voort Eer ik bij mijn regiment inruk, heb ik drie weken verlof gevraagd, die ik bij u in 't „On- BELGIE. De havenstaking te Antwerpen. In tegenstelling met de algemeene verwach ting hebben de havenwerkers gisteren op een viertal vergaderingen met een overgroote meer derheid de nieuwe loonregeling verworpen. De staking zal derhalve blijven voortduren en het vinden van een oplossing is zeer moei lijk geworden. Ook de metaalbewerkers zijn in staking gegaan weersnest" zal doorbrengen. Is dat goed, Capi tola Hoe kun je zooiets vragen, klonk haar open hartig antwoord. Ik voor mijn persoon, ging Herbert voort, kon nauwelijks verwachten, je weer te zien. Nauwelijks had ik mijn verlof in den zak of ik reisde in eens van West-Point over Washington tot Tip-1 op. Daar kwam ik ongeveer een uur geleden aan en vond aan het station tot mijn groote verrassing den armen Wool, aan handen en voeten gebonden. Ik vroeg naar de oorzaak en vernam, dat men hem voor een krankzinnige gehouden had. Wool vertelde mijdat hij u tot Tip-Top ver gezeld had en dat ge u daar voor zijne oogen in eene andere veranderd had en met den trein was weggereden. Ik begreep natuurlijk niet, wat ik van dat alles moest denken, je had zeker weer een dolle streek uitgehaald. Ik besloot dadelijk naar Warfieldshouse te gaan, huurde mij om gauwer te zijn dit paard en begaf mij met Wool, dien men op mijne verantwoordelijkheid losliet, op weg. Zooals je weet, loopt de weg langs de kapel, de verlichte ramen trokken mijne aan dacht. Ik hoorde luid sprekennaar 't scheen, een woordenwisseling. Ik steeg af, gaf Wool mijn paard en trad binnen. Ik kon mijn oogen nau welijks gelooven, toen ik uwe stem hoorde, het overige weet je. Ja en ik dank je er voor, riep Capitola, want wie weet, hoe 't mij zonder uw krachtigen bij stand gegaan ware. Het was half tien, toen 't kleine gezelschap te Inzenders van 250 Sterretjes geknipt uit de achterzijde der 5ets. Kwatta Reep etiketten ontvangen gratis en franco 1 PRIMA VERZILVERD VULPOTLOOD merk „Marquise". Het beste Fransche Vulpotlood, winkelwaarde f3.- DEZE RECLAME LOOPT TOT 1 AUGUSTUS 1926 Inzendingen met opgaaf van juist adres aan KWATTA - BREDA. Afdceling RECLAME. 84 KWATTA SOLDAATJES BLIJVEN ALTIJD GELDIG. 2222 56 Een bijeenkomst te Rotterdam. Gemeld wordt, dat de Intern. Transportar beiders Federatie tegen morgen een bijeenkomst te Rotterdam heeft belegd van vertegenwoordi gers van alle havenarbeidersfederaties uit de Noordzeehavens, ten einde hun standpunt te bepalen tegenover de slaking in de haven van Antwerpen. frankrijk. Bouillon mort. In zijn eergisteren gehouden rede, slaagde Gaillaux er in, een onverkwikkelijk onderwerp, namelijk de overeenkomst van Washington, op den achtergrond te houden. Gister had deze overeenkomst evenwel een heftigen aanval te doorstaan. Franklin Bouillon was de aanvaller. Hij sprak een volledig re quisitoir uit, dat een uur duurde. Alle gewone bezwaren, die tegen de overeenkomst reeds keu baar gemaakt waren, kwamen in dit requisitoir voor, namelijk de onmogelijkheid om zoo hooge anuuiteiten gedurende 60 jaar te betalen, de afwezigheid van de z.g. clause de sauvegarde en de commercialisatie van de obligaties. Hij be- critiseerde voorts de onderhandelaars over het verdrag van Versailles, die de kwestie der schul den hangende hebben gelaten. Aan het einde van de redevoering van Franklin Bouillon was de Kamer buitengewoon opgewon den. De ernstige geest van verantwoordelijkheid, die Caillaux' waarschuwingen hadden te voor schijn geroepen, was geheel verdwenen. SPANJE. Generaal Weyler slachtoffer der politie? Aangezien de censuur in Spanje in verband met het ontdekte complot, uiterst streng is, heeft de correspondent te Madrid van de „Chi cago Tribune" van de Spaansche grens nadere inlichtingen over deze samenzwering geseind. Generaal Weyler werd verleden jaar door Primo de Rivera ontslagen als chef van den Geueralen Staf en woonde sedert dien op Major ca. Nu had het de aandacht van den geheimen dienst getrokken, dat de generaal dikwijls Madrid bezocht, waarom opdracht werd ge geven, zijn gangen na te gaan. Een van de bekwaamste detectives moest generaal Weyler stap voor stap volgen. Ook op zijn terugreis naar Majorca ging de detective mede, die bij het overstappen op een station gebruik maakte van de zorgeloosheid van den generaal en diens koffertje, dat on beheerd op het perron was blijven staan, mede- nam. Bij onderzoek bleek de koffer honderden brieven te bevatten voor verschillende offi cieren in het leger, waarin om hun medewer king werd gevraagd in een complot tot omver- weiping van het bewind van Primo de Rivera en nadere instructies werden gegeven De vrienden van den generaal beweren ech ter, dat bedoelde brieven door de ambtenaren van den geheimen dienst in de koffers zijn ge stopt. Ook wordt beweerd, dat de handteeke- ning van generaal Weyler, die naar beweerd wordt, voorkomt op een revolutionnair mani fest, vervalscht is. Zijn vrienden verklaren, dat de werkelijke leiders van het complot zijn naam hebben gebruikt, wegens zijn prestige in de hoogere militaire kringen. Generaal Weyler zal intusschen binnenkort met generaal Aguilera terecht staan. MAROKKO. Veertig Spanjaarden gedood. Volgens nog niet bevestigde berichten is een afdeeling Spanjaarden in een door dessidenten in de streek van Targoeist gelegde hinderlaag gevallen. Veertig man werden gedood. Anderzijds hebben de Spanjaarden schitte rende vorderingen gemaakt in de streek van Gomasi en hel land van Khaled. Warfieldhouse aankwam. De oude majoor had weer gewoed over het lang uitblijven zijner nicht, doch nu hij zoo on verwachts zijn neef weerzag als officier, bedaarde zijn toorn tegen Capitola. Herbert vertelde hem haar avontuur, schil derde hem haar moedig gedrag en hoe zij de handelwijze van kapitein Lenoir en diens zoon, aan de kaak gesteld had. Nu kon Warfield zich niet langer inhouden, hij drukte haanaan zijn hart en verklaarde, dat zijn lieve nicht het moedigste meisje van de wereld was. XI. Weerzien. In den toestand, waarin onze vriendelijke lezers mistress Rocke vonden, toen we er den eersten keer binnentraden, zoo vinden we haar ook nu daar weer. Het ziet er armelijk uit maar de woning is kraakzindelijk, we zien er nog hetzelfde verschoten tapijt en de vroegere meubelen. Ook de voormalige bewoonster, onze oude bekende, in stilte lijdende mistress Rocke, zit weer in het zindelijk vertrek. Wel ziet ze er blee- ker en magerder uit dan vroeger. Ze is niet aan naaiwerk bezig, maar heeft voor haar liggen zes brieven van Traverse. Hij is nu in Saint-Louis en schrijft elke week geregeld, dit is voor de arme verlatene de eenige troost in hare eenzaamheid. ALLERLEI. Uit Londen Volgens Exhange telegram uit Athene schijnt het thans zeker te zijn, dat de kwestie der Grieksche schuld aan Groot Brittaunië voor het Haagsehe Hof van Arbi trage zal worden gebracht. Het laatste aanbod van Griekenland was een annuiteit van 150.000 Lieve goede moederschreef hij uw laatste brief was mij een ware troost, het bewustzijn dat gij gezond zijt, houdt mijn moed staande. Uit mijne vroegere brieven weet ge reeds, dat ik geen reden heb, over mijn verblijf alhier te klagen. Naar den korten tijd is mijne praktijk reeds tamelijk uitgebreid. Eene zaak echter ontstemt mij te midden der verstrooiingen, die mijn beroep mij aanbiedt, namelijk, dat ik van den eenen dag in den ande ren op een brief van mijn lieve Clara wacht. Het is nu reeds zeven weken sedert de ellendeling haar ons ontrukte en nog bezit ik geen enkelen regel van hare geliefde hand Ook door uwe tus- schenkomst kreeg ik geen bericht van haar, ja, gij zelf schrijft mij, dat gij sedert niets meer van haar gehoord hebt en gij ook niet de oorzaak van haar stilzwijgen kondt vernemen. Ik begrijp, lieve moeder, dat gij er niet toe kunt besluiten, zijn huis te betreden, om Clara te bezoeken, doch zoudt ge niet door een derde inlichtingen kunnen inwinnen Ik mag met aan hare liefde en getrouwheid twijfelen, wanl deed ik dit, dan ware ik harer niet waardig. Ik ben overtuigd, dat Lenoir uwe en mijne brieven onderschept, doch zal hij zich hierbij bepa en Zal Clara niet lijden onder zijne brutaliteit, zal hij niet trachten haar belofte te doen re ven, e meer daar de ongelukkige niemam iee aan wien zij haren nood kan klagen [Wordt vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 1