Stukloopen k# van Huid en Voeten m pd. st., doch Engeland verlangde een annuiteit van 500.000 pd. st. gedurende 62 jaar. Grieken land heeft dit voorstel van de hand gewezen en er de aandacht op gevestigd, dat Italië slechts 33 van zijn schuld behoeft te betalen. Uit- Londen De Britsche onderstaats secretaris voor de Dominions, lord Clarendon, vertrekt Zaterdag naar Canada voor een lang durige reis door deze Dominion. De bedoeling is een onderzoek in te stellen naar de condities van diegenen, die in het afgeloopen jaar Enge land hebben verlaten, om zich in Canada te vestigen De Belgische minister van Landsverdedi ging heeft besloten de volgende garnizoenen op te heflen Dinant, Eupen, Malmédy, Lookeren St. Bernard, Aalst, Oudenaarden, Dendermon- dc, Kortrijk, Waver, Nijvel, Spa, Verviers, Hoey en Diest. Uit Berlijn Tot minister van buitenland- sche zaken in Portugal is generaal Carmona en tot minister van binnenlandsehe zaken Antonio Claro benoemd. Uit Berlijn Naar uit Washington bericht wordt, zullen 6 officieren van het leger van den Ierschen Vrijstaat Amerikaansche krijgsscholen bezoeken. Binnenland. De Eerste Kamer-verkiezingen. Op 21 September zal de helft der leden van de Eerste Kamer aftreden. Ter voorziening in deze periodieke aftreding zal de candidaatstelling plaats hebben op 13 Juli, de stemming op 30 Juli. De grondwettelijk aangewezen kiezers zijn, naar men weet, de leden van de Provinciale Staten. Voor de verkiezing zijn de provincies in vier groepen verdeeld Groep I omvat Noord-Brabant, Zeeland, Utrecht en Limburg. Groep II Gelderland, Overijsel, Groningen en Drente. Groep III Hoord-Holland en Friesland. Groep IV Zuid-Holland. De Katholieken van Zuid-Holland hebben hun candidaten al aangewezen. Dr. Wittert van Hoogland, die zich niet herkiesbaar stelt, zal worden opgevolgd door prof. dr. A. M. A. Steger ('s Gravenhage). Bij de verkiezing geldt het stelsel van even redige vertegenwoordiging in dien zin, dat de waarde van elke stem in verband met het bevolkingscijfer in de provincie, waar de stem wordt uitgebracht, als volgt is vastgesteld Gelderland 120, Overijsel 95, Groningen 82, Drente 61 en Zuid-Holland 208. Lijstenverbin ding van eenzelfde partij in de beide groepen is toegelaten. Door de R. K. Statenfractie zijn in de provin cie Gelderland voor de verkiezing van leden der Eerste Kamer candidaat gesteld 1. J. F. G. Arntz, Nijmegen; 2. P. T. H. M. Dobbelmann, Nijmegen 3. M. C. E. Bongaerts, 's Gravenhage 4. P. J. S. Serrarens, Rijzenburg; 5. G. W. J. van Koeverden, Buren 6. M. J. R. H. van Schaik, Den Haag. De R. K. Statenfractie in Overijsel stelde als candidaten voor de a.s. Eerste Kamerverkiezing, de heeren J. C. L. van der Lande te Ubbergen Ant. J. Schoemaker, te Deventer H. Ruiter, te Arnhem en P. J. Serrarens, te Utrecht. De heer mr. dr. J. W. Schneider wenschte voor een Candida tuur niet meer in aanmerking te komen, daar het lidmaatschap van Gedepu teerde Staten en Provinciale Staten niet ver- eeiiigbaar is met dat der Eerste Kamer. Groningen en Drente nemen de lijst van Overijsel over alle lijsten zijn verbonden. De vergane loodsselioener. De twee mijnvegers, welke eeuige dagen geleden van Nieuwediep naar Terschelling zijn vertrokken om een onderzoek in te stellen, naar aanleiding van het ongeval niet den loods- schoener No. 2, hebben gisteren het onderzoek aangevangen. Een Senator van na de middeleeuwen. In de „Morgen" schrijft „Quaeritur" volgend geestig stukje Meester Judocus Aeschylos baron van Nagell van Ainpsen. Lid van de Eerste Kamer. Vijftig jaren geleden hoofdpersoon van de Utrechtsche studenten-maskerade, voorstellende Karei den Stoute. Thans naar eigen verkiezing het voor recht genietend oud en goed gezond te zijn. Spreekt uit dien hoofde in de Aula der Utrechtsche Hoogeschool, namens de reünisten. Alle ooren waren gespitst. Meester Judocus Aeschylos baron van Nagell van Ainpsen spreekt ook 'n enkelen keer in de Eerste Kamer en alles zwijgt; zelfs de boden, die niet. op tijd weg wisten te komen, staan onbeweeglijk stil. Maar in Utrecht heeft Judocus Aeschylos zichzelf overtroffen. Meesterlijke, zoo niet ma"i- strale redevoering „Weldadig noemde spreker den invloed van het licht, het licht der weten schap, na de middeleeuwen over Europa uit gestort, ook in ons dierbaar vaderland". Alzoo Meester Judocus Aeschylos baron van Nagell van Ampsen. Na de middeleeuwen. De beelden aan den Dom keken even naar beneden, glimlachten en stootten elkaar aan „Dit is een senator". „Ongelooflijk". „Jawel, maar van na de middeleeuwen". Daarop zwegen zij en trokken hun wijde mantels wat hooger op. En lieten Judocus Aeschylos verder praten. Tentoonstelling. Gedurende de maand Augustus a.s. zal er een tentoonstelling worden gehouden op het gebied van Ambachts- en Nijverheidsonderwijs, in de Bisschoppelijke Nijverheidsschool te Voorhout bij Leiden. Deze tentoonstelling omsluit al wat op theo retisch en practisch gebied bereikt werd inzake het lager en voortgezet onderwijs, meer speciaal echter het Ambachts- en Nijverheidsonderwijs in de Huizen, welke onder leiding staan der Broeders Congregatie van O. L. Vrouw van VII Smarten, o.in. De Heibloem en Stokers horst. Deze Congregatie beweegt zich reeds vanaf het begin van haar stichting op het gebied van Ambaehtsonderwijs. Lang vooraleer het Am- baehtsonderwijs gesubsidieerd werd, opende zij reeds Ambachtsscholen ter opleiding van den Roomsehen knaap^tot Roomschen vakman. De stichting van de laatste jaren is de Bis schoppelijke Nijverheidsschool „St. Gerardus Majella" te Voorhout, waar gelegenheid is voor de knapen van den middenstand vakopleiding te ontvangen. Opleiding wordt gegeven in landbouw, tuin bouw, bakken, timmeren, kleermaken, schoen maken, metselen, metaalbewerken, electriciteit meubelmaken, de typografische vakken, boek binden, schilderen. Voor iedere tak van bedrijf bestaat een drie jarige cursus. Deze tentoonstelling is georganiseerd bij gelegenheid van het 75 jarig bestaan der Broe ders Congregatie. De opening zal plaats hebben op 31 Juli a.s. door Zijne Excellentie den Minister van O., K. en W. Gedurende de geheele maand Augustus blijft de tentoonstelling geopend, iederen dag van 's morgens 9 uur tot 's namiddags 6 uur'. 's Zondags van 10 tot. 6 uur. Stad"-- en Gewestelijk Nieuws. Hanze-vergadering, afd. Schiedam. De voorzitter opent de vergadering met den christelijken groet, waarna de secretaris de goedverzorgde notulen voorleest, die onver anderd worden goedgekeurd. Van het hoofdbestuur waren eenige brieven binnengekomen, o.a. over het Santos-fonds, dat beoogt het verleenen van l'inancieelen steun aan t.b.c.-lijders uit den middenstand. De heer Van Dorp pleitte, voor een jaarlijksche bijdrage van 1.bedoeld als verhooging der contributie, welk voorstel wordt veranderd in een vrijwillige onbeperkte bijdrage, waarvoor aan alle leden een circulaire zal worden gezonden. Alsook een schrijven, gericht aan de plaatse lijke afdeelingen, waarin wordt gewezen op de voordeelige voorwaarden, speciaal voor de Hanze-leden, indien ze gebruik maken van de door de Hanze aangewezen Levensverzekering, welke verzekering speciaal \oor de Hanze-leden belangrijke reducties geeft. Punt twee der agenda wees een voorstel aan tot het houden van een tentoonstelling. De heer Van Dorp acht de maand Augustus én met het oog op de voorbereiding én den vacantietijd niet, het geschikte oogenblik voor het houden van een middenstandstentoonstelling. Na de St. Nicolaasdrukte een krachtige actie beginnen voor een tentoonstelling rond Pinksteren acht spr. meer wenschelijk. De heer Th. Jansse vraagt, of de beide andere middenstandsvereenigingen hier ter stede zich hiermede zullen vereenigen, aangezien de Perma nente Commissie van den Middenstand hier ter hier ter stede toch de maand Augustus heeft voorgesteld. De voorzitter zal op de eerstkomende ver gadering der Permanente Commissie een en ander ter sprake brengen en aandringen op een besluit in den geest van den heer Van Dorp. Punt 3. Het oprichten van een hulpfonds. De voorzitter staat sympathiek tegenover het voorstel tot. het oprichten van een hulpfonds. Spr. wijst op het bestaan van zulk een fonds in Den Haag, dat vrij goed functionneert en waar een maximum van 50.wordt verleend. De heer v. Dorp zegt, dat er tijdens zijn 15-jarig lidmaatschap van het Hanze-bestuur nog nooit een lid in vertrouwen om raad of bijstand is gekomen. De heer W. Jansse illustreert met eenige voorbeelden het zakenleven, waarin vele winke liers in handen vallen van woekeraars, bij gebrek aan een fonds, als hier bedoeld. Hij noemt ook eenige gevallen, waarin alleen moreele steun niet gebaat zou hebben. Hij spreekt zich voor beide initiatieven uit. De voorzitter stelt voor, over te gaan tot het installeeren van een commissie. Bij een rondvraag, of allen met het totstand komen van het fonds accoord gingen, spraken zich 2 leden uit, er tegen te zijn. oorz. acht zulk een fonds in deze stad eveneens op zijn plaats, waardoor menig collega in een penibel oogenblik zou kunnen worden geholpen. Eenige der leden merken op, dat een bedrag van 50.- niet of heel weinig als steun kan aangerekend worden. Eenige voorstanders wijzen er echter op, dat het fonds niet is bedoeld als credietbank, doch alleen als dekking van plotselinge tekorten. De heer Steens, hoewel geen tegenstander, wijst echter op feiten uit. eigen ervaring, waarbij later is gebleken, dat. finaneieele hulp een ware fout kon genoemd worden. Spr. acht een in stelling, waarin de moreele steun van een des kundige commissie op den voorgrond treedt wenschelijker. De heer Steens stelt voor om het fonds te stichten in vereeniging met een bank, waardoor liet. risico van de fonds-aandeelhouders geringer wordt. De voorzitter zegt hierop, dat de Maasbank zich reeds bereid heeft verklaard de gelden te beheeren en de administratie voor het eerste jaar gratis te zullen voeren. De commissie zal echter absolute beschikking hebben over de r geneest men met PUROLI Apoth.en Drogisten |{|^^y 2223 8 gelden en zij alleen zal bepalen, wie voorschotten zullen worden gegeven. Voorgesteld wordt een v on r 1 o o p i g e com missie te vormen, die zal uitmaken welke wijze de beste is om genoemd fonds te l'ormeeren. De heer P. Groenendaal Sr., als de vader van dit fonds, zal worden aangezocht in deze com missie zitting te nemen, terwijl de heeren De Leede en W. Janse zich beschikbaar stellen als lid tot de commissie toe te treden, waarover de voorzitter den hamer laat vallen. De heer Suyker, die met den heer Henri Rebers met het nazien der boeken over het afgeloopen jaar was belast, bracht een gunstig verslag uit en sprak een woord van lof aan het adres van den penningmeester voor de keurige verzorging der boeken. Daar het onderwijl elf uur was geworden en velen der aanwezigen het buitenverblijf verkozen boven de benauwde rook-vergader-zaal, werd de rondvraag op gulle wijze van de hand gewezen en sloot de voorzitter, na eenige opwekkingen, o.a. tot het. deelnemen aan de Kevelaarsche processie, de vergadering met den Christelijken groet. Reeds een 10-tal personen hebben toegezegd deel te zullen nemen aan de formeering van een stamkapitaal voor het hulpfonds. Een weldaad aan ongelukkige kinderen. Het plaatselijk comité van schoolreisjes voor ongelukkige kinderen, verzoekt ons het volgende in ons blad op te nemen Er zullen maar weinig scholen meer zijn in ons land, die niet eens of meermalen per jaar een uitstapje maken met de leerlingen. Deze school reisjes die tot genot en leering beide strekken, worden algemeen gewaardeerd. Van deze reisjes zijn echter meestal de leerlingen met min of meer ernstige lichaamsgebreken uitgesloten. Voor die misdeelden een uitstapje mogelijk te maken mag met recht een weldaad genoemd worden. Voor dat doel nu heeft de firma Jurgens te Oss een vorstelijke gift beschikbaar gesteld van 5000. Een tweetal onderwijzers te 's-Gravenhage, de heeren Dam en Boon, de uitgevers en samen stellers van den „Gids voor Schoolreizen", werd bereid gevonden de distributie hiervan op zich te nemen. Door hun bemiddeling ontving een hier ter stede opgericht, comité voor schoolreisjes voor ongelukkige kinderen een bedrag van 10. Dank zij de milde houding van den heer Peere boom alhier, die een zijner auto's voor een gering bedrag ter beschikking stelde, kan nu een vijftal- kinderen uit Schiedam Vrijdag a.s. een autotocht maken naar Haarlem en Zandvoort. Van die kinderen is er één leerling der Dr. Kuyperschool, één van school D, één van school J en t.wee van de B. S. Mej. van der Most, onder wijzeres aan de B. S., zal als geleidster den tocht neemaken. Om kwart voor negen vertrekt men van* de Broersvest (tramhuisje), om 5 a 6 uur"zijrfde kinderen weergthuis. Dc nachtcactus. De nachtcactus heeft, doordat de zon zich gistermiddag schuil hield, niet gebloeid. De honderden belangstellenden moesten dus teleur gesteld worden; vanavond zal naar wij verne men de kweekerij echter wederom opengesteld worden. kwam binnenloodsen, om de kinderen te laten smullen. De heer Koopmans opende en sloot deze bijeenkomst met een toepasselijk woord en dank te den Coöperatieven Vrouwenbond voor de vele verrichte werkzaamheden, wat door de kinderen met eenige hoera's werd onderstreept. Gistermorgen is, door het o n- klaar geraken van een voorwiel, een vrachtauto der firma Gebr. PI., bestuurd door C. B., tegen het ijzeren afsluithek gereden van de Hoofdbrug, waardoor dit brak. De aangerichte schade zal worden vergoed. De 11-jarige J. M. K. probeerde gistermiddag op de scheepswerf van Ouwens aan den Havendijk een ijzeren blok van pl.m. 80 K.G., dat op een halve meter hooge stelling lag, op te lichten. Hij viel met het blok achterover, dat op zijn buik terecht kwam. Uitwendig niet verwond, klaagde hij over inwendige pijnen, waarom een ontboden geneesheer zijn opneming in het ziekenhuis noodzakelijk oordeelde. Hij is door de politie per rijwielbrancard daarheen ver voerd. t Een zwaan, toe behoo rende aan de gemeente en zwemmende in de vijver aan de Stadhouderslaan, is gistermiddag door een her dershond van V. zoodanig gebeten, dat het dier niet meer loopen kon. Aan de Technische Hooge- school te Delft slaagde voor electro-technisch ingenieur de heer IT. A. H. M. Nillesen alhier. Aan de Universiteit te Utrecht is bevordeid tot doctor in de wis- en natuur kunde de heer H. B. van der Heyde, geb. alhier, op proefschrift„De verwantschap (2,2) en hare toepassing op vlakke kubische krommen". Spaarbank Schiedam. Opgave over de maand Juni 1926. Inlagen 197.200.— -. Terugbetalingen 153.341,35. Aantal inleggers 1 Juni 17944 Nieuwe deelnemers jQO UIT ROTTERDAM. Diefstal van partijen katoen. Reeds geruimen tijd vermiste een firma te Tilburg geregeld uit zendingen, die haar uit Engeland via Rotterdam bereikten, hoeveel heden ruwe wol. In begin Juni heeft zij van deze vermissingen aangifte gedaan bij de Tilburgsche politie. Deze waarschuwde de politie alhier, die weldra bij den opkooper O. aan de Leeuwenlaan ongeveer 300 K.G. ruwe wol in beslag nam. Deze woi bleek afkomstig van de zendingen en maakte bij elkaar ongeveer al het Vermiste uit. O. is aangehouden en opgesloten. Hij geeft op, de wol van een schipper gekocht te hebben Naar dezen schipper wordt een onderzoek ingesteld. Daar hadden ze niet op gerekend. Gisternacht hoorden bewoners van een pand aan de Esscheniaan alhier gestommel in een aangrenzend huis, welk huis bewoond wordt door de familie J. C., welke familie op het oogenblik uitstedig is. Zij waarschuwden de politie, die terstond een onderzoek instelde en in het huis den 25-jarigen overman B. J. v. d. M. en den 28-jarigen lossen werkman C. D. aan trof. De twee inbrekers hadden zich aan de ach terzij der van het huis toegang verschaft door middel van het verbreken van een serreraampje. Ei wordt niets vermist. De aangehoudenen zijn opgesloten. Mijnhardt's Laxeerta bietten regelen zonder Kramp of Pijn uw Stoelgang. Doos 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. 2226 5 INGEZONDEN. 18043 Geheel afgeschreven deelnemers 40 Aantal inleggers 30 Juni 18004 Verschuldigd kapitaal aan inleggers op 30 Juni 192.6 5.168.193,24. SlavenburgScheurleer. De procedure SlavenburgScheurleer is heden voor het Haagsche Hof niet behandeld, omdat deze zaak waarschijnlijk geroyeerd zal worden. De Coopcratorsdag. Ier gelegenheid van den InternationalenCoöpe- ratorsdag wapperde gisteren van de vijf alhier gevestigde winkels der Coöperatie „D.E.S." de regenboogvlag. De etalages der verbruikswinkels waren voor deze gelegenheid extra versierd en de verpakte waren van de Handelskamer Haka-artikelen) hadden daarin de voornaamste plaats ingenomen De winkelhouders hadden hun beste beentje voorgezet en hun etalages een behoorlijk aanzien gegeven. Voor de beste uitstalling waren vier prijzen beschikbaar gesteld, welke door een uit drie bevoegde personen bestaande jury als volgt werden toegekend le prijs winkel Kethelstraat 2e prijs Westfr. straat, 3e prijs Groenelaan, 4e prijs Singel. s Middags te 2 uur had op initiatief van den Coöperatieven Vrouwenbond in de groote zaal van hotel Sterrebosch een kinderfeest plaats, waaraan door circa 1200 kinderen werd deel genomen. Zij werden een paar uren aangenaam bezig gehouden door mevrouw Nolles met een poppenkast en goochelen. Deze vertooning werd een oogenblik onderbroken door de aankomst der met gejuich begroette auto van D.E.S., welke haar lading, bestaande uit versche koeken, even Bijna Bijna Bijna Veel heeft het niet gescheeld, of ik kon Bartje bij z'n eerste bezoek na z'n verlof meedeelen, dat de 10.000 waren bereikt. Nu ik hem zei, dat het totaal 9715.62 bedroeg, keek hij ondeugend, en bemerkte droogweg ha 'k wel gedacht, dat ge de 10.000 niet zoudt halen 0 Ik zeg maar pessimisten blijven pessimisten. Goed bedacht, ben ik blij, dat de 10.000 niet zi)R gehaald, want 't zou 'n mensch maar hoovaardig maken Laten we nu allen O. L. Heer bedanken, die de harten van zoovelen (846 giften) opwekte om Zijn werk te steunen door den mammon. Bijzonder aangenaam zullen Hem geweest zijn de gaven van hen, die het minst te missen hadden, en toch meededen. Ge zult wel benieuwd zijn, hoe het nu staat met het werk In de Bisdommen Kamerrijk, Soissons en Versailles is men bezig om missies voor te bereiden tegen het komend najaar. De Bisdommen Chalons, Troyes en Sens schrijf ik dezer dagen aan. Eu zoo mogen we met Gods genade ver wachten, dat het geschonkene vrucht drage voor het heil der onsterfelijke zielen. Moge de actie, die we samen voor Frankrijk voerden, onze aandacht hebben gescherpt voor eigen tekortkoming, en ons meer bereid en vaardig hebben gemaakt om te arbeiden voor het behoud van het geloof in eigen land. God zegene allen, die meehielpen Uitdrukkelijk verklaar ik ten slotte, dat ik dit jaar geen giften meer voor dit doel wensch te ontvangen. Vergeet niet dikwijls te bidden O Jezus, om Uw lijden ontferm U over Frankrijk. G. HU IJS, R. K. Pr. P-S. Heel bij zonderen dank aan de katholike pers, die zoo bereidvaardig dit werk heeft gesteund. Gemengd Nieuws. Modern vervoer. Een inwoonster uit de Peperstraat te Ooisterwijk moest Maandag als getuige voor het Bossche Hof verschijnen. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy nietteruggegeve n

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1926 | | pagina 2